Haariemsche Dssserfbeschuit, Amsterdamsche Sssrs i >ts beschikbaar komt, wat in de ge-' even omstandigheden wel een op- ïerkelijk verschijnsel mag heeten. De Holl. Electrische Spoorweg- Maatschappij. Donderdag deed hot Gerechtshof te (civiele kamer) uitspraak de zaak: Theod. Sanders, civiel- en ingenieur te Amsterdam, ontra: la. de nml. Venn. Labouchere )yens Co.'s Bank te Amsterdam. Js liquidatrice van de ontbonden lian- [elsvennootschap Labouchere Oyens Co., commissionnairs in effecten, geweest te Amsterdam; b. Oyens Zonen, commissionnairs n effecten te Amsterdam; c. Berliner 1 andels Gesellschaft te Berlijn; II. de iml. vennootschap Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij. Eischer (de heer Sanders) conclu- bij vonnis uitvoerbaar bij te vernietigen de overdracht de gedaagden sub Ia en Ib in ilgeheele overeenstemming met de gedaagde sub Ic. van de participaties n het door de gedaagden sub I ge syndicaat tot overdracht der aandeelen en f 1.500,000 4% vertegenwoordigende het jeheele aandeelenkapitaal der Holl. Slectrische Spoorweg-Maatschappij net veroordeeling van de gedaagde II, die vernietiging te gehengen te ge do ogen. Voorts de gedaagden sub I te ver- tot vergoeding aan den eischer van alle posten, schaden en interessen door den eischer geleden en nog te lijden tengevolge van de nader op te maken bij en te vereffenen volgens de Eischer deed deze vordering tioofdzaak hierop steunen dat, waar bij eene op 24 November 1897 te Ber lijn gesloten overeenkomst, de ge sub I zich hebben verbonden de geldmiddelen te verschaffen voor een op te richten Maatschappij, doel zou zijn, onder leiding van eischer, uitvoering te geven aan de door hem in die Maatschappij in te brengen concessie voor een spoorweg, die bestemd was te zijn een onderne ming, welke moest staan zelfstandig naast en tegenover de onderneming van gedaagde sub II, bedoelde over dracht is te beschouwen als eene han deling strijdig met de verbintenis, welke'de gedaagden sub I bij de ge melde overeenkomst tegenover eischer hebben aangegaan. De Rechtbank verklaarde bi] von nis van 28 Nov. 1902 eischer niet-ont- vankelijk in zijne vordering tegen de gedaagden, sub I en II en veroordeel de hem in de kosten, met voorbijgang van het door eischer aangeboden be wijs. Het Hof bevestigde het beroepen vonnis der Rechtbank met veroordee ling van den appellant ook in de kosten van het hooger beroep. Opruiing. Wegens opruiing stond' voor de 4e kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht een 43-jarige vrouw. Magdale- na Joh. Irik. huisvrouw van J. P- Goedhart. Beklaagde had oneenigheid met een andere vrouw en wenschte dat deze leed zou geschieden, waartoe zij ge bruik maakte van de toen in de stad heer schend e ontstemming het was gedurende de April-staking tegen zgn. onderkruipers. Bij dagvaarding was haar ten laste gelegd, dat zij op 25 April: le in de Spaarnd ammerstr a at heeft opgeruid tot straatschenderij, door tot zich al daar bevindende personen, doelende op J. M. Dietrich, huisvrouw van Hen drik Hensen, te roepen: komt jon gens, smijt haar met modder, het is de vrouw van dien onderkruiper uit de Palmstraat"; 2e. bij de oude Wes terbegraafplaats deze opruiing eenige ©ogenblikken later herhaald te heb ben. De juffrouw tegen wie deze woor den en nog eenige andeer van meer karakteristieken aard gericht waren, is de dochter van de moeder's zuster van beklaagde. Als getuige gehoord, doet vrouw Hensen, als loopend van een leien dakje, een omstandig ver haal van het gebeurde. Op dear bewus- ten dag bracht zij geleend geld terug bij de zuster van j)ekl. Op de trap kwam zij bekl. tegen en op straat wer den daarna de vijandelijkheden voort gezet. Get. zegt. dat zij dien dag bang was. omdat zij zich in een vreemde buurt bevond, anders is zij ook niet zoo hang uitgevallen. Bekl. ondervraagd, deelt mede vrouw Hensen, na de ontmoeting op de trap bij haar zuster, op straat op gewacht te hebben. De haar ten laste gelegde opruiiende woorden heeft zij niet gezegd, want het was niet modde rig dien dag en ook waren-daar op straat niet de andere bestanddeelen tot het straatvuil behoorend. Verder heb ben beiden gekijft en gescholden, van opruiing is geen sprake. De president vraagt nog wat voor weer het dien dag was. waarop geant woord wordt „droog". Het dochtertje van de beleedigde partij legt een verklaring af als haar moeder, in een stijl overvloeiend van 's en. Toen bekl. op straat tot eenige stakende houtwerkers de uitnoodiging richtte, vrouw Hensen, wier man als onderkruiper gequalificeerd werd. op haar (en toén kwam weer een woord met een scherpe sissende s beginnend) te komen, antwoordden, dezen: „Ga jij maar door, wij krijgen ónze uitkee- ring nog en rooken ons sigaartje". Een der getuigen h décharge stelt de quaestie voox als een gewone ruzie; het publiek, voor een groot deel straat jeugd beschouwde bet dan ook als. een „soortement hoeratje". De opruiende woorden heeft hij niet gehoord. Het O. M. requisitoir nemend, was van meening. dat de beide getuigen décharge gerust hadden kunnen weg blijven. waar de eerste doof is. en dus niets van de gesproken woorden heeft kunnen hooren, en de andere niet ter plaatse is geweest. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en elsch- te 15 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Z. van den Bergh. was van meening. dat hier van een serieus aanzetten tot opruiing geen sprake was en dat de bewuste woorden eenvoudig scheldwoorden waren, waar. om spreker vrijspraak, subsidiair op legging van een geldboete requireerde. Uitspraak over 8 dagen. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 23 Juni. G. H. van Schaick, stalknecht, en J. R. Ebbink- hoff, zonder beroep, beiden aldaar. Rechter-commissaris mr. R. L. Schol ten; E. F. C. Heinemann, koopman in machinerieën, te Amsterdam. Rech- ter-commissaris mr. R. L. Scholten; R. van Buuren, winkelier in koloniale waren, te Amsterdam. Rechter-com- missaris mr. R. L. Scholten. Haarlem. 23 Juni. J. P. Cramer, te Haarlem. Rechtei'-commissaris jhr. rar. R. de Marees van Swinderen. Dordrecht, 24 Juni. C. van Baard wijk, koopman, te Gorinchem. Rech- ter-commissaris jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen. Opgeheven: H. van Es, timmerman, te 's-Gra- venhage. Geëindigd1: H. A. van der Vegt, landbouwer, te Gerner, gemeente Dalfsen; H. Kink- horst, horlogemaker en winkelier te Hasselt; A. H. M. A. Lekune, gewoond hebbende te Bussum. (Stct.). Stoomvaartberichten. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Juni St. Vincent. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Juni Gibraltar. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, vertrok 25 Juni van Suez. Het stoomschip Teucer. van Amster dam naar Japan, vertrok 23 Juni van Glasgow. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java vertrok 25 Juni van Marseille. Het stoomschip Pirns Willem III ar riveerde 25 Juni van Paramaribo te Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. YanlMjk'sBeschuitfabrlek: Eet nieuwste Artikel, Hiermede hebben wij bet genoe gen beleefd attent te maken op ons nieuwste product, VAN DIJK's Voorzeker bet fijnste op het gebied van Beschuitfabricage. Deze Beschuitjes zijn overal verkrijgbaar gesteld in blikjes in houdende 50 stuks a 0 25. Beleefd noodigen wij U uit met onze nieuwe vinding proef te nemen. Hoogachtend, Naamlooze Yennootschap YAN DIJK's Beschuitfabriek. hebben zich van haar vijfden man op gelijke wijze te ontdoen. Toen no. ziek werd en gelijksoortige verschijn selen vertoonde ais aan. den dood der vorigen waren voorafgegaan. werd een onderzoek ingesteld. De lijken werden opgegraven en bij drie duide lijk sporen van arsenicum gevonden. De gezworenen hebben de vrouw in drie gevallen schuldig verklaard. DongaL ter dood veroordeeld. Bij de voortgezette behandeling van de geruchtmakende zaak werden ver schillende getuigen gehoord. Een schoen maker legde verklaring af omtrent de schoenen aan het lijk gevonden; een ge weermaker deed hetzelfde aangaande de patronen die in het lijk waren ge vonden. Een paar boeren legden verkla ringen af omtrent de veranderingen ge merkt in den bodem, nadat zooals later bleek, Dougal zijn slachtoffer begraven had. Een stuk van een droge sloot was toen bijna gedempt. Daarop verklaarde de rechtbank bij monde van mr. Gill de feiten overtuigend bewezen. Dougal bewaarde zijn kalmte. Hij zat met zijn rechterbeen over het linker geslagen en de hand in zijn zal?. Met aandacht volgde hij de rede van Gill, maar zonder eenig teeken van angst. De rechtbank veroordeelde vervolgens Dougal ter dood, zonder de vraag te hebben opgelost wat er geschiedt is met de eerste vrouw van den -moordenaar en of hij zich ook schuldig gemaakt heeft aan bigamie. Goud in Siberië. Luidens berichten uit Tomsk te Peters burg ontvangen, zou in de bosschen aan de rivier Berikoele een rijke goudader van zeven voet breedte zijn ontdekt. Bij de eerste wasschingen werd uit 409 pond ruw materiaal acht tot veertien Russi sche ponden zuiver goud gemaakt, d. w. z. per ton van achttien tot 31 ounces. Zichzelf er bovenopgewerbt. In de Australische kolonie Tasm-nië is een nieuwe eerste minister opgetre den, de heer W. B. Propstuig, die een eigenaardige loopbaan achter den rug heeft. Hij begon als loopjongen in een maalderij, werd daarna magazijnknecht, toen, dank zij zijn eigen studies, school meester en vervolgens advocaat. Hij is nu 42 jaren oud. Drie maal ter dood veroordeeld. De Pruisische giftmengster, waarvan wij berichtten, mevrouw Przygoda, die drie echfigenooten uit den weg heeft ge ruimd, is... driemaal ter dood veroor deeld. De trolley! Het breken van een trolleykabel heeft Zondag te Brussel een geweldige paniek verwekt in de nabijheid van het Terka- merenbosch. Duizenden vonken spatten rond. De kabel kwam in aanraking met een rijtuig, de paarden steigerden en on gelukken dreigden te gebeuren>Men kon echter den stroom afbreken en zoo er gere dingen voorkomen. Gezondheidscommis sie. Deze Commissie geeft van hare werkzaamhe den een uitvoerig verslag, maar daar deze arbeid over tal van punten loopt en excerpeeren derhalve bezwaarlijk is, verwijzen wij belangstellenden naar het verslag zelf. Electrische Centra le. Deze fa briek opende 1 Aug. 1902 met 16 parti culiere installaties, ter gezamenlijke ca paciteit van 40.14 Kilowatt; 31 Dec. was was het aantal installaties 37, met een capaciteit van 164.24 Kilowatt. Van de aangesloten motoren werden er gebruikt voor drijven van ventilatoren, liften, drukpersen, orgels, dynamo's, houtbe werkingsmachines, zandblaasmachines, verfmolens, slijperijen en voor de gas fabriek. Donderdagavond is alhier eene afdeeling van den Ned. Cacao- en Suikerbewerkersbond opgericht. Zaterdagavond zal in het H. A. S. eene vergadering worden gehouden om een voorloopig bestuur te kiezen. De burgemeester heeft a f- wijzend beschikt op het verzoek van de vakvereenigingen, die a. s. Zondag in de Vereeniging vergaderen, om een optocht door de stad te houden. Had zich te dezer stede een Comité gevormd van winkeliers en neringdoenden om bij de a. s. ver kiezingen een anti-sociaal-democrati sche actie te voeren, thans kunnen wij mededeelen, dat van soc.-dem. zijde ook een Comité is gevormd, bestaande eveneens uit winkeliers. Hedenmiddag werd door den architect J. Wolbers alhier aanbe steed: Het bouwen van een woonhuis iin- het \Vilhelm1 napark. Ingeschre ven werd als volgt: Ph. Romijn, f 34730; J. Giebels en J. v. Servellen, f 34.180; J.' W. van Sant.e, 33.780; L. Sieren Heemstede 32,554; J. W. Vermeulen. Bloemen- daal. f 32.361; P. v. Duuren. f 31,800; G. J. v. Slingerland. Schoten, f 31,190: H. van 't Wout. f 30,960; J. en S. Win. nubst. f 30,500; J. Vink en P. Mul, f 30,178. De overige inschrijvers wonen al hier. ieder flink wat met pantoffel schoen had gehad, werd de twist be ëindigd. Naar w ij vernemen i s d e Gymnastiek-vesreeniging „Concordia" uitgenoodigd om op Zondag 12 Juli van 24 een gymnastiekuitvoering te geven in het park van het Bronge bouw, voor de leden. Onder de belangstellen- den, die uitgeloopen waren om II. M. de Koningin-Moeder te zien, was ook een 97-jarige. De heer Sebastiaan Warmerdam, oudstrijder, drager van het Metalen Kruis en den citadel medaille. Deze veteraan stond bij den Her tenkamp en H. M., die hem opmerkte, groette hem minzaam. Te zwaar. Naar men ons mededeelt, zouden de inspecteurs van politie te kennen hebben gegeven, dat hun de dienst sedert het onttrekken van de adjunct-inspecteurs aan den dienst, te zwaar is. Dit zou hieraan Mggen, dat de adjunct-inspecteurs tegenwoordig alleen controledienst doen en geen administratie meer 'oeren. Ook de agenten klagen. Het om de dertien minuten precies op een bepaalde plaats zijn, is voor hen zeer lastig; ja, haast onmoge lijk, zelfs wordt gemeend, dat de sur veillance op zich zelf onder deze maatregel lijdt. Heden morgen omstreeks half negen had er een ongeval piaats dat gelukkig nog goed afgeloopen is. Een groote verhuiswagen uit Amster dam komende, reed in de Zijlstraat bij de Witte Heerensteeg. Daar hier een bordje stond, aanduidende, dat de straat opgebroken was, moest de koetsier keeren. Hij stuurde toen de Korte Zijlstraat in, maar hij nam zijn draai te kort zoodat hij tegen den muur van 't huis van den heer Wij en- berg aam-eed. Een kind had het on geluk te vallen en voor het- paard terecht te komen, daar de koetsier evenwel spoedig stopte, liep het ge lukkig goed af en bekwam het kind geen letsel. De wagen was zwaar beschadigd en uit den muur was een groot stuk. En weer werden we geïnterviewd. Over deze zeer zeker belangwekkende vraag of deze gebeurtenis nu wel naar behooren in de krant zou komen. Hetgeen we met de hand op ons hart beloofden. Nu komt er aangeloopen een politie- dignitaris. Niet maa rzoo de eerste de beste, maar een van gezag. Die óns vraagt: wat er toch gebeuren moet. Uit weerwraak omdat de politie nooit iets zeggen wil hadden we kunnen zwijgen. Maar, dat doen we niet. Bij al onze deftigheid zijn we daar te gemoedelijk voor. We verstrekten dus inlichtingen. „Wat serenade", zei de politieman, .heelemaal geen serenade, 't Is uitge steld". En meteen droeg hij een agent op het - heel voorzichtig aan de menschen mede te deelen. 't Politiewoord werd gewantrouwd, o schande over deze stad. Want slechts langzaam ongeloovig half trokken de menschen weg, zon der de verlustiging der klare tonen van een typografen-muziekgezelschap. We wachten nu maar af, wanneer 't dan wel zal wezen. Wij ontvingen het verslag van de „Haarl. Coöp. Bouwersbond" te laat voor het nummer van beden en zullen dit morgen plaatsen. Donderdagavond gaf het Ned. Vocaal Solistenkwartet, be staande uit de dames Suze Stemme- rik, sopraan, en Marie Hooft, mezzo sopraan, en de heeren F. Plüippeau, tenor, C. Schmidt, baryton, en Mau rice Hageman, directeur, een soirée- artistique in de groote zaal van het Brongebouw. Zoowel in de zaal als daar buiten, zat zeer veel publiek, dat met plezier naar de zeer goed uitge voerde nummers zat te luisteren. Een groot aplaus viel het quartet dan ook ten deel. Gemengd Nieuws, Lijkverbranding. Bij den kantonalen Raad van Bern is een wetsontwerp aanhangig, waar bij onder bepaalde voorwaarden de lijkverbranding wordt toegestaan. Deze mag volgens het ontwerp alleen plaats hebben: le. ingeval een wils verklaring van den overledene ver toond wordt of de nagelaten betrek kingen de lijkverbranding wenschen en de overledene niet het tegendeel heeft te kennen gegeven; 2e. ingeval, bij onzekerheid van de oorzaak van het overlijden, een gerechterlijk ge neeskundige verklaart dat tegen ver branding geen bezwaar bestaat; 3e. alg de uitvaart onder toezicht der plaatselijke politie geschiedt. Daar de Zwitsersche grondwet voorschrijft dat „eiken overledene een behoorlijke begrafenis moet ten deel vallen" 't geen aldus wordt toegepast, dat van gemeentewege desgewenscht kosteloos voor de begrafenis moet worden ge zorgd zal bij afzonderlijk besluit worden bepaald dat met begrafenis de lijkverbranding gelijk wordt gesteld. Hoe men in Turkije de geschie denis schrijft. De Sultan heeft, van den moord te Belgrado aan de dagbladen strengen last gegeven hierover geen woord te zeggen. Daar de dood van den koning van Servië echter toch aan het publiek moest worden bekend gemaakt, ver oorloofde de censuur aan de dagbla den te vermelden, dat koning Alexan der van Servië in den afgeloopen nacht gestorven was. Verder niets. Tegelijkertijd aankondigen, dat ko ningin Draga dood was, dat vond men te gevaarlijk. Het publiek kon dan een drama vermoeden. Voor het Tui-ksche volk leeft koningin Draga dus nog, maar ze is weduwe. Men weet dat president Carnot, koning Humbert, de keizerin van Oostenrijk gestorven zijn voorde Turken, de een aan een hartkwaal, die andier aan eeui beroerte en de derde aan peritonitis (buikvliesont- steking). Een nieuw bericht meldt echter, dat de Turksche regeering thans voor de pers de censuur heeft opgeheven, in zake den moord op het Servische ko ningspaar. Men heeft van regeeringswege den dagbladen verzocht dat deze hun af schuw zouden uitspreken over de gepleegde gruweldaad Een TTOuwelyke blauwbaard. Te Allenstein. in Oost-Pruisen is een 40-jarige vrouw ter dood veroor deeld, die beschuldigd was haar eer ste vier echtgenooten met rattenkruid te hebben vergiftigd en gepoogd te Vervolg Stadsnieuws Geme enteverslag. (Sloi). De toesiand van kleinhandel en win kelnering in 1902 is, zooal niet belangrijk vooruitgegaan, toch niet ongunstig. Vooral de kleinhandel, die veel voordeel heeft van de buitengemeenten. De toene ming der winkelnering staat, naar de Kamer van Koophandel meent, niet in verhouding tot de vermeerdering van het aantel winkels er zijn er te veel gekomen, en de kleine winkelier kampt met moeite tegen de naamlooze vennoot schappen. Opnieuw werd de aandacht gevestigd op de nadeelen, die Eigen Hulp aan den winkeliersstand toebrengt, evenals de Boerenbond dat doet, die in 't groot hier en elders sommige artikelen koopt en verkoopt. In 1902 kwamen 24 faillissementen voor, d. i. 8 meer dan in 1901. Scheepvaart. Van beide zijden zijn de gemeente binnengevaren 20791 schepen en 485 houtvlotten, wat bij 1901 vergeleken een vermeerdering oplevert van 289 schepen. 18 zeeschepen voeren de gemeente door. Posterijen. Het postkantoor ont ving en bestelde 1.762.625 brieven, 1.041.872 briefkaarten, 1567,748 nieuwsbla den, 905 658 drukwerken, 36946 monsters, (.552 dienstbrieven; ter uitreiking aan de geadresseerden ontvangen 27.311 aan- geteekende stukken en 88.401 quitanties ingevorderd. Het aantal ontvangen en verzonden postpakketten is 187219, dat der postwissels 217412. Telegraaf en Telephoon. Be handeld werden 115.566 telegrammen, van Haarlem werden gevoeTd 25.461 in tercommunale en 76 internationale ge sprekken; naar Haarlem 27.686 inter communale en 124 internationale ge sprekken. Het aantal verbindingen op het plaat selijk centraalbureau klom tot 23000 per week. Duinwaterleiding. Op 31 Dec. 1902 waren 9000 watermeters in gebruik. Het aantal verbintenissen nam toe met 754. Het totaal waterverbruik was 918673 kul). M. tegen 864144 in 1901. Op 28 Juni werd het maximum verbruikt, nl. 4291 kub. M., op 6 Januari het minimum en. wel 1666 kub. M.; het maximum, nacht- verbruik op 4 Juni was 965 kub. M., het minimum nachtverbruik 394 kub. M. op 24 Februari. Per inwoner en per etmaal was het verbruik 38.7 Liter, met Inbegrip even wel van den publieken dienst. De hoedanigheid van het water bleef onveranderd. Aan de zwemschool aan de Houtvaart was de temperatuur van het water he denmorgen ie 6 uur 64 gr. en te 12 uur 66 gr. Fahrenheit. Gevonden voorwerpen. Een bruin glacé handschoen; een rijwiel sleutel. Bekeurd. Tegen twee personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het bespelen van een draaiorgel op den openharen weg zonder de vereischte vergunning. Een aannemer is bekeurd wegens het in gebruik nemen van gemeente grond, zonder dat hij daart-oe ver gunning had. Uit de Omstreken Bloemeudaal. Met het oog op de fortmanoeuvres in liet najaar te Velzen te houden, zullen alhier een 70-tal soldaten wor den ingekwartierd. Heemstede. Tegen 20 Juli a. s. zijn voor herha lingsoefeningen onder de wapenen geroepen de verlofgangers dezer ge meente, lichting 1897, H. C. H. do Boer, C. Schabbing, A. J. de Groot, J. Leuven, II .P. Warmerdam, G. van Bakel en C. de Winter. De heer J. Preijde Gz. heeft, bedankt voor zijn candidatuur als lid van den Gemeenteraad alhier. Thans is door de R.-C. Kiesvereen. „Door Vriend schap bloeiende" candidaat gesteld de heer J. C. van de Eijken. alsmede de aftredende leden Jhr. I. B. van Merlen, H. Peeperkorn J.z. en J. H. M. van Houten, reeds vroeger ver meld. Haarlemmermeer. De hooioogst is te Haarlemmermeer in vollen gang. Het natte weer der laatste dagen heeft hierop geen na- deeligen invloed uitgeoefend. De opbrengst overtreft zeer de ver- wac hting. We lezen in „Het Volk" van Donderdag avond: Hugenholiz begeeft zich heden in ar rest, zijn adres is tot 25 Juli: no. 22 Straf gevangenis te Haarlem. Men zette op brieven niet den naam van Hugenholtz, enkel het nummer; anders komt de brief niet terecht. Hugenholtz verzoekt ons aan de par- tijgenooten ,ran nabij en van verre zijn hartelijke groeten en tot weerziens over te brengen en hun de verzekering te ge ven, dat hij met vreugde dit zoenoffer van de klassewraak der justitie brengt om daarna met te grooter geestdrift en te vaster overtuiging den strijd voor de vrijmaking van het proletariaat te her vatten. In botsing. Gisterenavond te ruim half 8 uur had bij het afrijden van de Gr. Houtbrug een ongeval plaats, dat nog gelukkig afliep. Uit de Gr Houtstraat kwam een Victoria, be spannen met één paard, in flinken draf aanrijden en was tot over de brug gekomen, toen opeens een bestelwa gen van de H. S. M. van de lage kant op 't Houtplein naar 't bestelhuis aan den overkant reed. en wel op zulk een wijze, dat de koetsier van het rij tuig. om een botsing te voorkomen, het paard zoo plotseling moest inhou den. dat bet op de gladde steenen kwam te vallen, waardoor het lemoen. in vele stukken werd gebroken en het rijtuig beschadigd werd. Enkele voor bijgangers. welke het ongeval zagen, schoten ijlings toe om het paard dat inmiddels gegrepen was uit te spannen. De personen, welke in het rijtuig za ten. waren er spoedig uitgesprongen en kwamen er evenals de koetsier, met den schrik af. De koetsier was ge noodzaakt een ander rijtuig te halen om zijn weg te vervolgen. Dondardagmiddag toen eenige jongens aan het Spaarne ston den te visschen. had een van hen het ongeluk, terwijl hij een vischje op haalde. uit te glijden en in het water te vallen. Zijne makkers wisten hem evenwel weer spoedig op het droge te brengen, waarna men hem naar zijn woning in de Tulpenstraat overbracht. Te water. Donderdagavond om streeks half negen waren eenige klei ne kinderen op de Zijlvest op een zandhoop aan het stoeien. Eensklaps viel een der knaapjes in het water. De anderen begonnen van schrik om hulp te schreeuwen. Een voorbijganger gelukte het den kleinen drenkeling op het droge te brengen. Zoodoende kwam bij e rniet en nat pak en tehuis wel licht met een geducht pak slaag af. De schoen en de pantoffel. Donderdagavond omstreeks half ze ven ontstond in de Zuïder-Schoolsteeg een hevige twist tusschen een man en een vrouw. De twist liep zoo hoog dat de vrouw haar pantoffel en de man zijn schoen gebruikte om elkander gevoelig af te ranselen. Eerst nadat Kiekjes van de stroat. Wat niet kwam of „Teleurgesteldging men huiswaarts." 't Zou gisteren avond zijn. De serenade natuurlijk. Prompt als we plegen te wezen ston den we om negen uur op 't Klokhuis plein. We waren niet de eersten, want een groote massa menschen stonden er reeds in groepen bij elkaar, babbelend, heen- en-weer-loopend, wachtend op wa*t ge beuren ging. Wij (pluralis majestatis wel te ver staan) stelden ons op met alle deftigheid der houding en des gelaats, die noodig zijn, wanneer je ex-offlcio een serenade gaat bijwonen. En die deftigheid, waarmede we ons neengeplant hadden tTöfe wel de aan dacht. Als muggen om de kaars (dit is geen hatelijkheid op onze stadgenooten, maar 'n beeld) fladderden de menschen om ons heen em de allerstoutmoedlgsten ver stoutten zich schuchterjes naar ons toe te tippelen en aller onderdanigst en zeer welsprekend te vragen: wat er an 't handje was. Waarop wij. minzaam als steeds, doch altijd in de plooi blijvend, antwoordden, dat er een serenade gebracht werd. Onze interviewers de rampzaligen die 't niet wisten retireerden dan, merkbaar opgelucht dat hun heldenstuk bedreven was: om ons. die met al het gewicht van ons ambt de blauwe hemel in devote comtemplatie stonden aan te staren mitsgaders de menschengroepjes, in het halfduister van den schemeravond zoo maar aan te spreken. En toen wachtten we. We wachtten geruimen tijd nadat de klok de negende stonde had uitgebeierd. En we wachtten geduldig. We wachtten 'n stevig kwartiertje, edoch zonder gekweld te worden door naargeestigheid der gemoeds, zonder ook zelfs e n zweempie van 'n lichte krege- gelheid in ons hart te bespeuren. Menschen met contemplatieve natu ren vervelen zich nóóit. Het was zoo zoel en zoo zacht; de he mel zoo blauw en het groen zoo frisch, de Lichten voor de drukkerij der firma Enschedé glansden zoo wit en de men schen waren zoo vreedzaam; zelfs lieten straatjongens de opgebroken steenen met rust en contenteerden zich slechts met door de kalm-wachtende groepen hunner meer bezadigde natuurgenoo- ten heen te buitelen. Een stille vrede daalde in ons gemoed. Maar nu gebeurde er toch iets. Een varken deed het. Achtervolgd door 'n slager kwam het beest, niet op 'n varkensdraf je, zooals een fatsoenlijk varken betaamt. Neen, heelemaal niet. 't Was een glorie-vol varken, dat zich verbeeldde te kunnen gaan minstens met de snelheid eener kleine poney die honger heeft en naar stal draaft. Weshalve het varken nu voor zijn doen draafde. Weshalve ook de menschen, hevig ont steld, gillend uit elkaar stoven, bevreesd voor het ongewone schouwspel van zulk een varkens-vlucht. Dat was een evenement. Telegrammen. De herstemmingen in Daitscliiand BERLIJN, 26 Juni. (Reuter). 7 uur morgens. De uitslagen van 162 her stemmingen zijn nu bekend. Gekozen zijn: Nationaal-liberalen, bij de herstem mingen: 40. in 't geheel 46; Sociaal-de mocraten, 25, 82; Centrum, 11, 99; Con servatieven 18, 50; Vrijzinnige volks partij 19. 19; Vrijzinnige Vereeniging 10, T0; Polen 2, 16; Rijkspartij 9, 15; Duitsche Volkspartij 6. 6; Antisemie ten 5, 6; Landwirte en Boerenbond 3, G; Wellen 4, 4; Elzassers 3, 9; Denen 1; Christen-socialisten 1, 2; Natio- naal-socialist 1, 1; Wilden 4. 7; totaal 162, 379, Bij de herstemmingen werden: Man daten gewonnen en verloren: De Sociaal-democraten 16 gew., 5 veil.; Centrum 2, 6; Nationaal-libera^ len 13, 7; Antisemieten 2, 3; Conser vatieven 9, 7; Rijkspartij 2, 2; Duitsche Volkspartij 3, 1; Vrijzinnige Volkspar tij 3, 1; Vrijzinninge Vereeniging 3, 1; Elzassers 1, 1; Wilden4. 1; Welf en 1. 1; Boerenbond en Landwirte 3, Polen Van 18 herstemmingen is de uitslag nog niet bekend. De geheele uitslag geeft de volgende winst- en verliescijfers; Sociaaldemocraten 30 mandaten ge wonnen, 7 mandaten verloren; Con servatieven 11, 13; Rijkspartij 1, 4; An tisemieten 2, 6; Centrum 3, 7; Natio- naal-lib. 16,-16; Vrijz. Volksp. 3. 12; Vrijzinnige Vereeniging 3, 7; Duitsche Volkspartij 3, 2; Polen 2. 2; Boeren bond en Landwirte 3, 4; Elzassers 1,1; Welfen 1, 2; Wilden 3. 4. Men seint ons uit Amsterdam: liet gerechtshof veroordeelde Frank van der Goes tot een maand gevangenis, straf. door bemiddeling yan de firma 0LAA83EN en BEDN8. Gister. lieden DU5Jlll.Yt.26 JU1. Atchison Topeka, Comni66 65% Denver Rio Grande w 27*/* 273/* Erie's 31% 31% Kansas City South.2215/j0 23% do. pref.42% 42% Missouri Kansas Texas, Com. 211/* 21% National R. R. of Mexico 20% 20% New-York Ontario 24% 25 Norfolk Western 64% 64 Rock Island Cy. 33% 33% Southern Pacific 47»/* 48 Southern Railways 23% 23% Union Pacifio 79% 79% Wabash 23% 24 American Car 34% 30 New-Orleans R. Co. 121/0 12% Steels 30% 30% KoninkL Petroleum Maatsch. 497 493 Columbia. Grand Trunkof Canada. Burgerlijke Stand Bevallen: 23 Juni. W. van Schageru Bakker. d.; 24. H. van den Boschten Berk, d.; C. MensWoolthuis, z.25. C. J. de GelderVisser, d.; M. C. H, van OestKerkhoven, z.; Overleden: 25 Juni. J. M. v. Lunen burgZoomers, 83 j„ Ripperdapark; J. Smit. 3 m.. d.. Klarenbeekstraat; J. Maas, 81 j., Gasthuissingel.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3