Maar in de ,,N. Ct." is dezer dagen medegedeeld, dat spr. de volle waar- beid sprak, toen hij beweerde, dat door met door t<v drijven te staking te beperken en de oproeping der militie overbodig ware geweest. Het blijktnl. dat ook 't Comité van Verweer in gelijken geest als spr. werkte om althans uitstel van behandeling der dwangwetten te verkrijgen, waarvoor spr. hier een lans brak. Doch bij de Reg. ging het hard tegen hard. En al was de oproeping ook noodig, het onder de wapens houden was het niet, gelijk ook de heer Kerdijk schreef, tenzij 't was om de onver zoenlijke houding der Reg. zelf, die den strijd van het recht overbracht op 't gebied van de macht. En het' was alleen om de macht te doen. Tegenover de macht der arbei ders stelde de bourgeoisie het leger, het bruut geweld. Sprekers conclusie was, dat de tweede staking werd uitgelokt door de oproeping der lichtingen. En nu mocht men de schuld op sprekers partij werpen die partij kwam op voor de arbeiders. Wat men thans aan dezen misdeed ook door het ontslag da t duizenden broodeloos maakte zou zich tegen het kapita lisme keeren. Over do verdere discussie kunnen wij kort wezen. Met den heer Troelstra kwam ook de heer Druckor op tegen het voor nemen der Reg., om, munt slaande uit de buitengewone omstandigheden van Jan.April, het „blijvend ge deelte" der militie te vergrooten. ten einde sterkere garnizoenen te krijgen. De heer Ter Laan besprak voorna melijk de slechte regeling der ver goeding aan de miliciens, van wie velen broodeloos zijn tengevolge van d/e oproepingen. Ook wees hij er op, dat men in tijden van beroering be langrijke posten toevertrouwde aan jo-nee miliciens. De Min. Kuyper behandelde, zooals gezegd, grootsndeels de vorm-quaes- tie. Wat de zaak zelf betreft, achtte de Min. de oproeping noodig; buiten gewone maatregelen voor orde, vei ligheid en rust waren noodig. En daarvoor dreigde gevaar van de zijde der anarchisten, thans nog door den heer Troelstra met diens gezag ge dekt. In een debat zag de Min. niet veel heil. Hij vond de rede van den heer Troelstra een mislukte poging om zich van schuld vrij te pleiten. Hij beschouwde diens pogen als de be hoefte van een hart, dat ook nobeler tendenzen kent, om zich te zuiveren van de zwaarste schuld, die wellicht op een politieleen leider rusten kan. De heer Troelstra riep: „Wat een huichelarij De Voorzitter riep hem tot de orde. De heer Troelstra en partijgenoten riepen weder: ..'t I3 huichelarij!" De heer Heemskerk: „Is de waar- beid!" Pe Min. eindigde met d$ herhaling "dat het niet te 'löen was geweest om een uiting van macht, maar ter hand having van órde en rust. Heden 11 uur voortzetting. Tweede Kamer. Verhooging der W" lerslaatabegrooling voor 1902. Een groot gedeelte der verhooging is veroorzaakt door den stormvloed van 26 Januari 1902 door de beschadi ging door de stranding van het stoom schip „Bakio" toegebracht aan het Noorderhoofd aan den Hoek van Hol land. Door het stranden op en het schuren over het hoofd werden de zware steenglooiingen over een lengte van 250 M. geheel vernield. De kosten van herstelling bedroegen f 46.000. Bovendien werd door bovengenoem- den storm veel schade toegebracht aan de hoofden op het eiland Vlieland. Aan baggerwerk in de Waal, geraamd op 85.000, werd f 10.000 meer uitge geven. Evenals het vorige jaar moesten in den loop van het jaar 1902 een groot aantal wrakken worden opgeruimd. Alleen het opruimen van de „Bakio" kostte f 17.900. Op de uitvoering der werken voor het maken van een kaaimuur enz. te Delfzijl, ontstond een tekort van 24.000. In den loop van het jaar 1902 zijn voorts eenige herstellingen noodzake lijk gebleken in het gebouw waarin de Algemeene Landsdrukkerij is ge vestigd. Deze werken hebben eene uitgaaf gevorderd van pl. m, f 6700, terwijl de voortzetting van het onder zoek en de herstelling der grafelijke zalen eene meerdere uitgaaf heeft ge vorderd van f 2400 hoven de uitge trokken som. Voor Spoorwegen, Handel en Nijver heid, Landbouw en Posterijen waren er verschillende aanvullingen noodig. Zoo is 0. m. het vervoer der postpak ketten in den loop van 1902 zoodanig toegenomen, dat de raming is geble ken niet voldoende te zijn. Voorts worden enkele vereveningen voorgesteld, zoomede eenige vermin dering. Vorming ran historici. Door het bestuur van het Histo risch Genootschap is een adres ge richt aan den minister van binnen- landsche zaken, waarin gewezen wordt op de onvoldoende opleiding van jonge historici aan de universi teiten. De oude geschiedenis is ge worden een hijvak van den doctor in de klassieke letteren, de vader- landsche geschiedenis en de alge meene geschiedenis van dé middel eeuwen en den nieuwen tijd een hij- vak van den candidaat in de Neder- landsche lettoren. Van deze stiefmoederlijke behande-, ling is het gevolg geweest, dat de vorming en opleiding van studenten tot zelfstandige beoefening der histo rische wetenschappen steeds met de grootste bezwaren te kampen heeft. Het bestuur wijst op het gemis van een leerstoel in oeconomische ge schiedenis en van een leerstoel in kunstgeschiedenis en betoogt de nood zakelijkheid van een buitengewoon hoogleeraar of een lector, aan wien de hoogleeraar een gedeelte zijner werk zaamheden kan opdragen. In het bijzonder voor het onder wijs in diplomatiek, palaeographie en aanverwante vakken zou uitnemend partij kunnen worden getrokken gelijk ook in het buitenland geschiedt van de voortreffelijke krachten, ^die hij het Nederlandsch archiefwezen werkzaam zijn. De Delftsche feesten. Uit Delft schrijft men aan de Tel. Zij, die de verschillende feestelijk heden tijdens de feestvveek willen bij - wonen, moeten flink in den zak tasten. De entreéprijzen zijn thans vastgesteld en wij berekenden, dat, als men van alle cours, concerten, matiné's enz. gebruik wil maken en voor elke feeste lijkheid een afzonderlijke kaart neemt, een heer f 19,50 en een dame f 14,50, alleen aan entreegelden, te betalen heeft. Neemt men eene doorloopende kaart, dan kost deze voor eene dame 7,50, voor een heer f 10, maarhierin is nog niet begrepen de entréeprijs voor den cour, die afzonderlijk betaald moet worden en f 4 voor eene dame, f 5 voor een heer bedraagt. Alle waar naar zijn geld, denkt de feestcommissie zeker. De cour, dien wij in een der vorige nummers be schreven, zal inderdaad, naar de deel nemers zich voorstellen, op den toe schouwer een verrassenden indruk maken; bij deze plechtigheid zal het geheele hofceremonieel in acht worden genomen en voor degenen, die gaarne prachtige kleedij bewonderen, moet dit eene gelegenheid zijn als maar zeld zaam" gehodeii 'wordt. Aan de vreemdelingen, die den 14e Juli onze stad gaan bezoeken, zij den raad gegeven, om, zoo hun tijd dit eenigszins toelaat, de Prinsenstad bij avond verlicht te zien. Ongetwijfeld zullen zij zich hun eenigszins langer oponthoud niet be klagen. De talrijke buurtcornmissiën welke zich gevormd hebben, zullen zich speciaal toeleggen op eene fraaie verlichting van de stad. Op dit gebied heeft men te Delft reeds voldoende ondervinding opgedaan om in staat te zijn iets schoons tot stand te brengen. Ieder, die zich de verlichting der grachten tijdens de kroningsfeesten herinnerd, heeft nog een aangename indruk van het toen bereikte effect. Evenals toen, zal ook nu electrisch licht naast de bekende vetpotj es worden aangevend. De commissie tot versiering van de groote Markt zal hierop twee groote bloemenparken doen aanleggen. Voor eene extra-versiering van een muziek tempel heeft zij subsidie bij het ge meentebestuur aangevraagd. Tegen de Tabaksbelasting. Op de algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid, op lo en 11 Juli te Groningen te houden, zal door het departement Tiel de ur gentie worden gevraagd voor onder staande rpotie „De Maatschappij Van Nijverheid, overwegende, dat het haar ter oore ge komen is, dat bij den Minister van Financiën een wetsontwerp in voor bereiding is, waarbij de belasting op tabak, zal worden verhoogd van f o.7u tot f 20 per 100 K.g.; overwegende, dat deze verhoogde belasting den Nederlandschen tabaks- handel in hooge mate zou belemme ren dat zij een zeer berangrijken tak van nationale nijverheid zou knakken, dat zij de bloeiende Nederlandsche tabaksmarkt zeer zou aantasten en bovendien den Nederlandschen tabaks planter elk loonend bedrijf zou ont nemen overwegende, dat mitsdien dit afwij ken van het principe van vrijen handel door zulk een belasting hoogst be denkelijke gevolgen zou hebben voor onze nationalen handel en nijverheid spreekt als haar oordeel uit, dat deze belasting in ieder opzicht afkeuring verdient en besluit zich te wenden tot de Regeering met het verzoek, geen wets ontwerp van dergelijke strekking den Staten-Generaal aan te bieden." Chr. Nat. Werkmansbond. Maandagmiddag te één uur was van wege het propagandacomité voor Zee land van den Chr. Nat. Werkmansbond in het Schuttershof te Middelburg, eene vergadering met belangstellende Her vormden belegd. Aanwezig waren een vijftigtal verte genwoordigers van voorloopige comité's, die zich in verschillende gemeenten der provincie hebben gevormd. Voorts een 50tal belangstellenden en genoodigden, onder wie verscheidene dames, en de afgevaardigden van de afdeelingen Mid delburg, de heeren: P. J. Roscam Abbing, N'. M. de Ligt en J. J. Kerkmeijer; uit Goes: L. de Beste en E. Barbier; en uit Veere: J. W. Perrels. Voorzitter was de heer P. J. Roscam Abbing. De vergadering werd igeopend met ge. zang. De voorzitter zette daarna het doel der bijeenkomst uiteen. Hij wees op de el lende doorgemaakt in het voorjaar door de poging tot sociale revolutie. Dat heeft In de provincie verscheidene personen opgewekt om te trachten een tegenwicht te vormen. En nu hoopte spr., dat men hier de grondslagen zal leggen van een, nieuw gebouw, dat beteekenen zal de her leving der Hervormde Kerk. Er is een provinciaal propaganda-comité gevormd, dat zich gewend heeft tot personen in verschillende gemeenten, en met 51 daar van in ernstige correspondentie is getre. den; daarvan is deze vergadering,het eerste resultaat. Spreker wees er voorts op, dat onder de Hervormden velen zijn, die zich niet met alle punten van het program van Patrimonium kunnen ver eenigen. Willen zij zich organiseeren, dan moeten zij niet in maar naast „Pa trimonium" staan en haar de hand rei ken. Met voorlezing uit den Bijbel en gebed besloot de voorzitter zijn toe spraak. Hierna verkreeg de heer C. Scherer, lid van het hoofdbestuur en voorzitter der Amsterdamsche afdeellng, het woord. Deze zette de beginselen van den Bond uiteen, hij herinnerde aan de oprichting van den Bond, in 1896 door eenige werk lieden, die als leden der Ned. Hervormde kerk zich gedrongen voelden tot orga nisatie. Tegenover het stoffelijke streven van de socialisten tracht de Bond allereerst liefde aan te kweeken voor het Evange lie, voorts liefde voor de Ned. Hervormde Kerk en voor het Huis van Oranje, ter wijl hij tevens zal trachtende stoffelijke belangen der leden te bevorderen. Vak organisatie is noodig wil meni gelijken tred houden met anderen, maar men dient zich te wachten voor het gevaar van, den geest des tüds, het gevaar der revolutie. Als tweede spreker verkreeg de heer J. C. Goedman, lid van het hoofd, bestuur en voorzitter van de afd. 's-Gra- venhage, het woord. Hij wees op het voorbeeld van de Haagsche afdeeling als een bewijs van de kracht, die er kan uitgaan van de leden der Ned. Hervormde kerk, tegen over het gevaar van de sociaal-demoora. ten en ook van dat der z.g. neutrale vak- vereenigingen. De ervaring van het le ven heeft getoond, dat men niet kan sa mengaan met „Patrimonium". De ledem der Hervormde kerk werden door hen te veel op sleeptouw genomen. Maar nu is er door den Chr. Nat. Werkmansbond gelegenheid om zich ook buiten Patri monium aan te sluiten. Hierna betrad Dr. de Visser, lid der Tweede Kamer en eere-voorzitter van den Bond, het spreekgestoelte. Het was, zeide hij, met opzet dat men eerst twee werklieden had laten optreden, want het doel van den Bond is: Door de werklieden voor de werklieden; het ver wijt, dat de Bond' zich zou laten leiden door geestelijke adviseurs, klinkt, dwaas' van den kant van de anarchisten, die geheel beheerscht worden door een ex- predikant als Domela Nieuwenhuis, en ook van de zijde der socialisten, die twee ex-predikanten in de Tweede Kamer hebben, en den heer van der Heide in Friesland, een nog in de kerk werkzaam predikant, die hun beginselen propa geert. De taak van de predikanten in den Chr. Nat. Werkmansbond is zichzelf zoo spoedig mogelijk onnoodig te maken. De arbeidersbeweging is er, en nu kan men trachten de beweiging in een bed ding te leiden en haar dienstbaar te maken aan Gods rijk in het algemeen en aan, de Ned. Hervormde kerk in het bij zonder. De beweging is er tot het verkrijgen van een menschwaardig bestaan en nu heeft de onverschilligheid van menig lid der kerk, van menig Evangeliedienaar, aan de socialisten gelegenheid geschon ken, onder de leden te werven voor hun leger. Door drogredenen is menig ar beider tegen zijn zin aan den haak der socialistische beweiging geslagen. Som mige leden der kerk vragen of het 'hun roeping is, ook zich te bemoeien met de sociale beweging, maar juist tegen over de beweging der anderen is het noodig voor de Evangeliedienaren om de beweging te leiden. Op grond van het algemeen reglement achtte spreker het de plicht van zijn ambtsbroeders, om zich aan deze taak te wijden. De socialisten heffen wel steeds de vaan op van de arbeidersbeweging, maar laten die van het Marxisme thuis. Dat is het stelsel, dat achter die beweging staat en juist waar aan de Christelijke partijen wordt verweten, dat zij op dog matiek berusten, daar is het nog veel erger met het socialisme het geval. Moe ten de christenen zich nu buigen voor een stelsel, uitgedacht door een Duit- schen Israëliet, gedrenkt met Hegeliaan, sche philosophie, een stelsel zonder een vonkje idealisme? en is het dan niet de taak van de Evangeliedienaren, om in die beweging daartegenover te zeggen: volgt liever den prediker van Nazareth. Het komt nu in onze kringen aan op het geloof, of in den Bijbel de beginse len te vinden zijn, die nog altijd gelden, ook voor de twintigste eeuw. Op dat punt geven de Katholieken met hun ijve rig bestudeeren der encyclieken en de socialisten met hun tal van brochures een beschamend voorbeeld van vlijtig onderzoek. Met een opwekking tot het toonen van den moed om de Chr. Werklieden ver eeni- ging te steunen, besloot de spreker zijne rede. Met luid applaus werd deze toespraak door de aanwezigen begroet. De voorzitter sprak daarna een woord van dank tot de sprekers en tot de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid. Na gezang werd de openbare verga dering gesloten en werd er eene besloten vergadering gehouden met de afgevaar digden der comité's, ten einde de oprich ting van afdeelingen te bevorderen. Zware binnenbrand. Dinsdagavond, omstreeks half elf. werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand, woedend op de 2de verdieping van perceel 85, Nes bij de Langebrugsteeg te Amsterdam. Waar en hoe de brand precies ont stond, bleef tot nu toe onbekend. De geheele 2de verdieping met de daarboven gelegen zolder en vliering is zoo goed als uitgebrand. De bewoner van het achtergedeelte, waar het vuur het hevigst woede (en waar men dus vermoedt, dat de brand is ontstaan), is de werkman G. Roest, die voor f 1000 verzekerd is bij de firma De Jong Co. Of de bewoonster van het voorge deelte. de werkvrouw v. d. Linde, ver zekerd is, is niet bekend, wijl deze afwezig was. De brandweer, onder de bekwame leiding van den hoofdbrandmeester, den heer J. Lodewijks, chef der 3de sectie, werkte met 1 koolzuurspuit en 1 slang op de Vechtwaterleiding. De politie zorgde, als altijd, voor eene goede afsluiting. Het mes. Bij gelegenheid der harddraverij te Rozendaal (N.-B.), werd in een herberg aan de Hooge brug aldaar gedanst. Plot seling hnbrde men een gil; er lag een jomgmensch op den grond, badende in zijn bloed. Het bleek dat hij met een mes in den rug was gestoken. De dader werd dadelijk gegrepen en aan de po litie overgeleverd. Dinsdag is hij zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. De getroffene, een jongmensch uit Oudenbosch, heeft een snede van tien centimeter lengte over den rug beko men en is niet buiten gevaar. Leger en Vloot. De kapitein der mariniers J. P. A. Termaat wordt heden geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Kerk en School. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het 2e' natuurkundig examen door de neeren A. J. M. Kanters en C. F. J. Schroder. Tot rector-magnificus der gemeentelij ke universiteit te Amsterdam is voor- het studiejaar 1903—1904 benoemd de hoog leeraar dr. H. W. Bakhuis Rooseboom. Te Leiden is het candidaatsexamen in de rechten afgelegd door de heeren K. A. Nederiof en W. J. O. HattLnk, en het theoretisch geneeskundig examen dooi den heer J. van der Made. Aan de universiteit te Leiden is het doctoraal examen rechten afgelegd door den heer H. C. Willink Ketjen; het caiir didaats-examen geneeskunde door den heer C. H. Gouda Quint. Aan de universiteit te Leiden is het examen voor den Indischen dienst afge legd door den heer mr. H. A. Pet. Examens aan de universiteit te Utrecht 29 Juni. Doet. geneesk. H. F. Minkema, J. S. Lameris, J. G. Remijnse en A. A. F. Sedee. Theor. geneesk. 2; H. J. v. d. Wijst en G. J. Boon. 30 Juni. 2de natuurk.: J. H. G. Car- stens, N. L. Gerlach, F. A. v. Reemst en H. M. de Burlet. Cand. rechten: E. F. H. H. Nierstrasz en A. W. de Haan; doet. rechten: W. H. J. Blankenhagen. Aan de universiteit te Groningen is heden geslaagd voor het cand.-examen in de godgeleerdheid, 2e ged., de heer W. Luikinga; voor het cand.-examen in de plant- en, dierkunde de heer K. Zijlstra. voor liet doet. examen in de rechts wetenschap de heer M. Th. a Th. van der Hoop van Slochteren. voor het candidaats-examen ln de ge neeskunde de heer B. J. Broekhuizen. Aan de universiteit te Leiden is het examen voor den Indischen dienst afgelegd door den heer mr. A. Neyt- zell de Wilde. Examens aan de universiteit te Leiden. Cand.-ex. rechten de heeren J. E. Hoekstra en C. A. Star Numan; doct.-ex. geneeskunde de heer G. J. Huèt: theor. geneesk.-ex. de heer W. C. A. Arbeiter. Examen hoofdakte. Van den hoofdcursus te Kampen hebben voldaan aan het overgangs examen van het le. naar het 2e. stu diejaar, inf. hier te lande, de leer lingen: IJ. Baan, J. M. Badings, L. R. Ba- dings, B. van den Berg, J. A. Brede- rode, J. H. W. Bruins, D. Buijs. F. P. Eibers. N. Gerlach, H. C. Honig, P. Keg, H. A. Kloos, R. Lagaaij, H. C. Lammens, J. T. I. Mollïnger^ W. Montagne, J. Ch. van Mourik, KT. A. Rövekamp, H. J. Ruempol Hamer, L. Ph. Sormani, J. Ch Tengbergen, A. P. Uni, G. J. Vis, H. J. Visscher, H. P. van Vuuren en G. A. Wlgeri van Edema. Inf. O. I.: Th. van Axdema, J. C. d'Arnaud Gerkens, G. Bakker. G. W. Borgesius, J. G. v. d. Bossche, A. de Braconier, D. W. Buijs, A. Ch. P. van Cattenburch, P. L. R. van der Drift, J. F. Haver Droeze, L. G. van Hemert, G. J. Homburg, J. Lebouwer, W. A. Penard, J. C. Roelofsen. J. Venema, G. J. C. Verhoeven en H. J. A. D. Verhoeven. Adm. h. t. 1.: K. Bouwens en L. S. Snoek. Adm. O. I.: F. de Bakker, J. J. van den Berge. W. van Deth, J. Fris, Ch. J. M. M. L. Hekking (voorw.), H. van Ree, J. W. L. Scherp en E. Wenting. Een niet bevorderd. Stoomvaar tberichten. Het stoomschip Ambon arriveerde 30 Juni van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Memnon, van Am sterdam naar Java, arriveerde 29 Juni te Liverpool. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, passeerde 29 Juni Perim. Het stoomschip Prins der Nederlan den arriveerde 30 Juni van West- Indië te New-York. Het dubbelschroefstoomschip Rijn dam, van de Holland-Amerika Lijn, arriveerde 29 Juni des namiddags van Rotterdam te New-York. Faillissementen. Failliet verklaarde, 26 Juni. Hendrik Dumoulin, koopman, te Rotterdam, 1ste Lombardstraat no. 9. Rechter-comm. mr. F. M. C. E. Koksma, Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijsten de fail lissementen van: Eduard Roosnek, koop man in spiegels, galanterieën enz., te Amsterdam St. Anthonics Breestraat no. 54, handelende onder de f'rma Eduard Roosnek en Co., Klaas den Breejen te Schiedam, Jan Cammenga te B en eden- knijpe, en door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst het faillissement der Nederlandsche Uitgeversmaatschap pij, gevestigd te Amsterdam. Letteren en Kunst. Bondsfecsten te Arnhem. Dat ondernemende lieden een prent briefkaart zouden uitgeven bij gelegen heid van deze feesten was wel te ver wachten. Het zou, gegeven de levens behoefte waaraan deze kaarten tegenwoordigvoldoen, zelfs een weldaad geweest zijn. Zou, zeggen we, want er is een voorwaarde aan verbonden zou wanneer het een mooie kaart was geweest. En het exemplaar dat voor ons ligt is verre van schoon. Het stelt een juffrouw voor op een voetstuk in de houding van een schex-mer, maar met een palmtak inplaats van een floret in de hand. Aan haar voeten zijn een paar misteekende poppetjes aan 't wielrennen, waarnaar een groote menigte staat te kijken. Aan 't wielrennen! Stel je voor en dat terwijl de Bond het renwezen den rug heeft toegedraaid en daarentegen de Bondsfeesten juist wil doen dienen als uiting van het toerisme. De ont werper en de uitgever hebben geen flauw begrip gehad van wat er van dit feest verwacht werd en redden hun product niet door de afbeelding van Musis Sacrum in den hoek, noch door het opschriftTer herinnering aan het Bondsfeest. Rechtzaken. Smaad. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht werden de pleidooien ge voerd in de zaak van den matroos 3e klasse Abraham Glasstra, die bij von nis van den scheepsraad op het wacht schip te Willemsoord was veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf wegens smaadschrift en laster tegen de drie officieren van gezond heid dr. Meyboom (inmiddels overle den), dr. Borgesius en dr. Collar. De zaak komt in 't kort hierop neder, dat Glasstra, lijdende aan een ontsteking van het oogbindvlies, in het marine hospitaal te Willemsoord verpleegd werd. Zijne plaatsing op de zaal der venerische zieken (waartoe hij geens zins behoorde) schijnt oorzaak geweest te zijn van verdere besmetting van dat ooglid, welke eene verlamming van dat- lichaamsdeel tengevolge had. Daarvoor moest hij worden geelectriseerd en ofschoon Glasstra zich daaraan eerst onderwierp, verzette hij zich daartegen later met alle kracht, omdat de (naar hij meende opzettelijk te sterk gemaak te) stroom hem zeer veel pijn veroor zaakte. Uit de getuigenvei-klaringen moet, naar mr. S. E. J. M. van Lier, de verdediger, mededeelde, gebleken zijn dat de patient simuleerde. Ondanks zijn verzet werd dan ook met geweld de electrische behandeling voortgezet en Glasstra zelfs door een Stal vast gegrepen, op de brits uitgestrekt, bij de keel of de kin gegrepen door een dezer mannen die hem op het lijf ging zitten, en zoo ging de dokter met zijn behandeling voort. Het oog genas, wat evenwel niet belette dat Glasstra in eene courant zijn wedervaren pu bliceerde. Daarover diciplinair gecor rigeerd, beklaagde Gl. zich over die correctie hij het H. M. G„ en nog voor dit hof eene beslissing had genomen, verschenen er scherpa artikelen, van hem afkomstig, in het Anker, de Vrije Socialist en de Toekomst. Deze had den zijne vervolging wegens smaad schrift en laster en zijne veroordeeling door den scheepsraad tengevolge. Daarvan hooger beroep op het hof. De advocaat-fiscaal, jhr. mr. Sasse van Ysselt, lettende op het gunstig verleden van den nauwelijks iSjarigen matroos, die, in den aanvang zeer door zijne superieuren geprezen, latei- verkeerde raadslieden heeft gekregen, voor wier misleiding hij thans de ver antwoordelijkheid draagt, terwijl die raadslieden buiten schot blijven, achtte de opgelegde straf te zwaar en eisclite die te verbeteren op zes maanden, met aftrek (evenals de scheepsraad gevon nist had) van de voorloopige hechte nis van 17 Februari jl. af. Mr. van Lier, verdediger van bekl., was van oordeel dat de geneesheeren hadden gezondigd tegen art. 11 van het reglement op de krijgstucht en tegen art. 284 van de strafwet; achtte de beweringen van bekl. door de ver klaringen van getuigen in hoofdzaak bewezen en beschouwde de publicatie dier feiten in het algemeen belang. Pleiter drong aan op vrijspraak. Het Hof zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek 3te.lt dt Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Uit verkregen informaties is ons gebleken, dat de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz sinds jaren geen Bestuurslid meer is van den Nieuw- Malthusiaanschen Bond. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, wenscht het Bestuur onzer Vereeniging daarvan openlijk mede- deeling te doen. U dankend voor de gelegenheid daartoe in dit blad gegeven, teekent Hoogachtend, Het Bestuur van de A. R. Kiesver. „Nederland en Oranje". Gemengd nieuws. Een Europeesehe economische vereeniging. Uit Weenen wordt aan de „Standard" gemeld, dat daar een beweging merk baar is geworden tot vorming van een „centraal Europeesehe economische vereeniging" ter verkrijging van een on derling voorkeurtarief; tot onderhande lingen door gemeenschappelijke verte genwoordigers met landen, die niet als concurrenten of mededingers kunnen worden beschouwd; en tot vestiging van een Permanent internationaal Scheidsge recht voor handels- en belastingzaken. Het weder in Jali. Als de voorspellingen van Jules Capré uitkomen, zal in Juli liet weer allesbehalve bestendig zijn. De hooge luchtdruk dien hij voor 'teind van Juni juist had aangekondigd, zal tot 10 Juli nog voortduren over de landen van Zuid-Europa en de Alpen, rnaar niet zoo lang over noordelijker gele gen streken, waar nog al onweer en hoofdzakelijk Westen- en Zuid-Westen winden over Frankrijk, Nederland en Duitschland zullen voorkomen. Be noorden Parijs verwacht hij tegen 9 Juli een sterke depressie. Van 10 tot 17 Juli voortdurend hooge druk over midden- en west-Europa, maar lage barometerstanden ten N.-VV. van Engeland, over Spanje en de Middel- landsche Zee. Dan neemt het betrek kelijk mooie weder afscheid. Tegelijk met het begin der zomervacantie, half Juli, opent volgens Capré een tijdperk van slecht weer met storm uit het N.-W. over Engeland, de Noordzee en Oostzee. Heeft men daarvan gedurende een week ruim schoots genoten, dan brengt de slot- week van Juli „een tijd van atmosfe rische woeligheid van groote hevig heid", zooals Capré het noemt: stor men uit Westen en Zuid-Westen over heel Westelijk Europa: 25 en 26 Juli zullen „kritieke" dagen zijn met zeer lage temperatuur. Wie om deze voorspelling uit zijn humeur geraakt, heeft de troost een heel magere zeker dat men in andere werelddeelen nog veel erger zal heieven. Tegen 10 Juli een aard beving in Californië en dan 14 dagen lang onweer en hoozen over geheel de N. Am. Unie; op 24 Juli èen uiterst heftige storm over de Canarische eilandenvan 1024 Juli afschuwelijk weder aan de Oostkust van Afrika, o.a. op Madagaskar, en op 25 en 26 Juli een zware Zuidwesten storm hoog in Azië, te Wladiwostok. Verkapte Slarerny. Te Montgomery, in de Yereenigde Staten, moet een proces dienen tegen verschillende landeigenaars, politie agenten, rechters en anderen, die beschuldigd werden van vermomde slavernij. Men zou de volgende prak tijken in toepassing brengen De politie zoekt naar negers die overtredingen hebben begaan, bv. door wapens te dragen enz., en brengt ze voor den rechter, die in het complot is. Deze veroordeelt hen tot een geld boete. Dan biedt de een of andere plantagehouder aan, de boete te be talen, maar krijgt in ruil daarvoor het recht om een aldus vrijgekomen veroordeelde hij zich te houden tot de boete te rugbetaald is. De negers worden dan gedwongen onder toezicht van bewakers te werken. Dikwijls krijgen zij ook zweepslagen. Verleden jaar moet een negerin zelfs doodgeranseld zijn. Als de onge- lukkigen willen ontsnappen, zendt men hun bloedhonden'achterna. Volgens de Newyorksche Post zou dit stelsel al jaren van kracht zijn en neemt 't voortdurend grootere afmetin gen aan. Sport en Wedstrijden. Paardensport, Het bestuur van de Vereeniging io* bevordering der paardenfokkerij in Nederland heeft op het daartoe gedaan verzoek van belanghebbenden besloten, voor de op 14—19 September a.s. te 's-Gravenhage te houden paardenten- toonstelling en concours-hippique, het tijdstip voor aangifte, aanvankelijk bepaald op 1 Juli, te verlengen tot 15 Juli a.s. Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijg baar bij den lieer P. Oly to Groot- Schermer (N-H.), bij wien de aangiften voor de tentoonstelling vóór 15 Juli a.s. moeten zijn ingekomen. Aangifte voor het Intern, conc. hipp. moet voor 15 Augustus worden gedaan bij den heer Ahr. van Hoboken van Hoedekenskerke te Scheveningen, al waar formulieren te hekomen zijn. Het voor het conc. hipp. gewijzigd programma verschijnt over een paar dagen in druk en is op aavrage ver krijgbaar bij den heer G. Eling Tichelaar, iste Secretaris te lopper- sun. Vervolg Stadsnieuws Treurig. Dinsdagmiddag om streeks 6 uur werd in de Brouwer straat een 3-jarig jongetje door een zandwagen overreden. Het knaapje liep naast den wagen, en mocht de leidsels vasthouden. Eensklaps strui kelde de kleine, met het noodlottig gevolg, dat het voertuig over zijn lij f je ging. Zwaar gekneusd werd het jongetje, De Jong genaamd, naar zijne woning in de Brouwerstraat overgebracht., waar onmiddellijk een dokter werd ontboden. Deze gelastte zijn directe overbrenging naar het Gasthuis, waar het knaapje kort na aankomst is overleden. Het verwekte heel wat op schudding, toen heden morgen een pa3 getrouwd man, uit het Stadhuis komende, hij het stappen in het rij tuig een slag in 't gezicht kreeg van een vrouw, die met een kind op den arm op de Markt stond te wachten. De koetsier legde de zweep over t paard en onttrok zoo zijn vrachtje aan verdere onaangenaamheden. Nadat wij Dinsdagmiddag de opgave van 't Stadhuis hadden ontvangen, is nog candidaat gesteld de heer W. Koppen. Raadsverkiezing. Dinsdagavond werd in hrt café van den heer Vester in het Schoterkwartier eene vergadering gehouden, welke was uitgeschreven door de S. D. A. P. en de Volkskiesvsreeni- ging. De heeren J. Gerritsz en J. Joosten, beidien camdidaten voor de gemeente raad, traden op als sprekers met het onderwerp: De r adsverkiezingen". De heer J. Joosten nam het eerst het woord en toonde aanwezigen aan, dat er nog steeds te weinig animo bij de ar beiders bestond, om voor een gemeen teraadsverkiezing zich een gang naar de

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2