Saoguinose. ATZ SUXER Honigs' Maïzena t It. 11. If J.A.Traanberg Delftsche Grasboter. Hoi's PiiÉspoefler. XJzerbewerkmg. J. PANDER - Haarlem. Haarlemsche Oessertbeschuit. Neder landsche Credietbank. Braudverzekering- Maatschappij. E&ruissfr'aaiS. Assurantiekantoor, T. C. NIEPHAUS, »™ÖSIi a a S Architect, Kinderhuissingel No. 54 Best Axminster Tapijt f3.10 cie M. De beste Axmin. Karpetten, 3 x 2 M. f38. Linoleum in diverse dessins en prijzen f 1.IO de M. Buitengsw. keuze Behangselpapier in alle genres. ZUIVER PLANTAARDIG. Afdoend middei tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. VAN RIETSCHOTEN HOUWENS INGEZONDEN MEUEDEE- L1NGEN. 30 eenfcg per regel. Oh! Printemps, jeunesse de l'année, Oli! Jeunesse, printemps de la vie. Zoo riep de dichter uit in dit aantree Lelijk beeld der jeuffd. in t-vee vtrzen weergegeven, 't welk is he'-.i ;n 1 ge:, e. ven. Wat is onze treurigste gedachte? Is het niet deze, dat onze jeugd vervlogen is? Is het hier mede niet cis inet de ge sloten bloemen, welke als piuii ide het oogenblik wachten waarop at 1 de na tuur wekken zal? Een leven zonder jeugd zou onmogelijk zijn. Sted u de aarde eens even voor als van zon en licht be roofd, en gij zoudt het beeld van een wereld zonder jeugd zien verrijzen. Zon der twijfel is het met jeugdige kracht be. zielde voorwerp dikwijls vurig en onbe dachtzaam. Maar wat het gebrek is var den (rijperen leeftijd, is de tooverkracht van dit tijdperk uit ons leven, 't welk, helaas, te kort is dan dat wij alles naar waarde weten te schatten. Het paradijs der droomen zal wel dat wezen, wat de groote Victor Hugo ons schildert als een land waar de ouders met eeuwige jeugd gekroond zijn en de kinderen altijd jong blijven. Hoe kort dit gedeelte van ons leven ook Is, toch verkorten wij het nog meer, door onze buitensporigheden door over. daad. Geen enkel tijdvak heeft met zoo veel bezwaren te kampen gehad als juist het onze. Daarom is het dan 'ook onze plicht de kracht der jeugd zooveel in ons vermotsen ligt, te bevorderen. Zien wij ons echter door de een of andere oor zaak verzwakken, zoo vinden wij een toevluchtsoord in de wetenschap, welke het door verkeerde invloeden gekwetste lichaamsdeel zal herstellen. Doch vertrouwen wij ons vooral niet aan de dwalingen (ter oude geneeskun de toe, en houden wij in het oog dat deze niet bij machte is om ons de zoo ge- wenschte genezing te verstrekken. Het physiologisch stelsel kan dat al. leen en door medewerking van ons ge stel. Het doet een levenden stroom dooi' ons lichaam gaan, een stroom, welke de levensgeesten opwekt, en dus zelf leven is. En zoo werkt alleea het physiologisch stelsel, ook wel onder den naam van nieuwe geneeswijze bekend; dit stelsel werkt gedurende 20 jaar en werpt onge looflijk schitterende resultaten af. Ten j einde aan dit weldadig werkend stelsel een igrootere uitbreiding te geven, heb ben eenige uitstekende geneesheeren, de ontdekkers der grondslagen van dit stel sel, iu rue de Lisbonne 19, te Parijs, eene inrichting gesticht, welke er uitsluitend op ingericht is den lijder schriftelijk te behandelen en raad te verstrekken. Wij raden onze lezers dringend in hun eigen belang aan zich tot den directeur dezer inrichting te wenden, die hun onmiddel lijk de noodige inlichtingen zal verschaf fen., om desnoods met goed gevolg een kuur te ondergaan. De meest kwaadaar. dige en heftige ziekten zijn onder onze krachtige en tevens zachte behandeling overwonnen. Gij. die lijdende zijt, geeft dus den moed niet op. De wetenschap heeft het middel gevonden om u uwe verloren jeugd te hergeven. Het Physiologisch stelsel geneest af doende: breuken, hardlijvigheid, zenuw lijden, verlamming, vloeiingen, jicht, asthma, chronische bronchitis, suiker zieke, maag en huidziekten, doofheid, nierziekte, puisten, kanker, enz. De cou rant „La Médecine Nouvelle" wordt op aanvraag gedurende twee maanden gra tis toegezonden, evenals een brochure. Men rlchte zich tot l'HÖtei de la Médeci- ne Nouvelle," rue de Lisbonne 19, Parijs, Lafhartige aanslag. Iu den nacht van Zondag op Maan dag is bij Erlangen een aanslag ge pleegd op den nachtsneltrein van Munchen naar Berlijn. Er waren even voor een tunnel vier dwarsleggers over de staven gelegd. Gelukkig vloog alleen de locomotief met de voor-as van het spoor en gebeurden er geen ongelukken. YanDijk'sBesclsultfabriek Het nieuwste Artikel. Hiermede hebben wij het genoe gen U beleefd attent te maken op ons nieuwste product. VAN DIJK's Voorzeker het fijeste op het gebied van Beschuitfabricage. Deze Beschuitjes zijn overal verkrijgbaar gesteld in blikjes in houdende 50 stuks a 0 25. Beleefd noodigen wij U uit met onze nieuwe vinding proef te nemen. Hoogachtend, Naamlooze Yennootschap YAN DIJK's Beschuitfabriek. Gemengd Nieuws, Bergbeklimmiug. De zomer begint voor de Alpi nisten even slecht als de winter geëindigd is. Na de lawine van 30 April, die een vluchtkeet vernielde op eenigen afstand van den Simplon en zoodoende den dood van drie perso nen veroorzaakte, kwam de dood van den heer Schmidt, die 300 meter hoog van den Dome du Gouter naar bene den stortte, van den heer Von Steijer, die bij het beklimmen van den Balm- horn verongelukte en van juffrouw Dillmann, een bergbeklimster zonder eenige ervaring, die nota bene zonder met ijzer beslagen schoenen, zonder bergstok zelfs, den Pilatus beklom men had en van een rotswand om laag stortte. En in weerwil van al die waarschu wingen worden de toeristen maar niet wijzer! Het gevaarlijke paard. De graaf de Pilté reed Maandag te Parijs in de Avenue de la Tour Mau- bourg. toen opeens het paard voor zijn rijtuig op hol sloeg. De graaf sprong er uit en werd zoo hevig tegen den rand van het trottoir geslingerd, dat hij zich den De zonderlinge nieuwigheden, bij de godsdienstoefeningen in Amerika, zijn weer met een vermeerderd. De methodis- tlsch-episcopaalsche predikant Bllder- Arbeid met hoofd en handen. Patti Chaumet heeft in een van de Belgische dagbladen een zeer lezens waardige beschouwing gegeven van hoofd- en haadiennrbeid. „Handwerks lieden," zoo zegt hij, „meenen dat hoofd werk niet vermoeit. Met een veelbetee- kenend schouderophalen pleegt hij van den man. die de pen voert, te zeggen: „Hij doet den heelen dag niets. Wij wer ken, wij, in 't zweet van ons aanschijn. Maar bij! Wat doet hij van 's ochtends tot 's avonds? Hoe kaai iemand vermoeid worden van voor een tafel te zitten en het heele jaar door kalmpjes te schrij ven?" Dat vooroordeel is niet nieuw. Voor den werkman telt geestesarbeid niet mee. Naar hij meent is alleen spierarbeid werk te noemen, omdat dit in 't oog springt en een stoffelijke behoefte ver tegenwoordigt. Deze dwaling plant zich van geslacht tot geslacht voort. Zonder twijfel brengt herhaalde spierinspanning vermoeidheid te weeg, maar dat doet herseninspanning evengoed. En van deze beide is niet die welke men meestal denkt, het gunstigst voor de gezondheid, j De werkman die arbeidt in de open lucht, is het best er aan toe, jammer maar dat dat niet allen kunnen doen. Maar kan deze werkman inderdaad niet be grijpen, dat de werkdag veel zwaarder is voor hem, die over zijn schrijftafel ge. bogen, met ingedrukte maag en beklemd hart-, gedwongen is zijn pen voortdurend te laten (gaan, met het witte papier als horizon, de hersens in voortdurende spanning; uren achtereen vertoevende in een bedompte atmosfeer? De werkman ts vrij in zijn werk; de man die de pen voert is een gevangene op zijn stoel. Welk verschil merken we dan ook op. zoodra beiden de veertig zijn gepas seerd! De werkman is sterk en ziet er flink uit, de penneman is scheef, heeft eeiv sl-echte spijsvertering en gevoelt al jicht of rheumatiek. Wanneer de werk man maar één jaar liet kantoorleven leiden moest, dan zou hij zien hoe hij zich vergist heeft, en terug verlangen naar de werkplaats en het buitenwerk. Hoofdwerk veroorzaakt sneller slijtage, dan spierarbeid. Het eerste vermindert, de tweede versterkt de gezondheid. Zoodra iemand misbruik maakt van zijn spierkracht wordt hij dat onmiddellijk gewaar doordat de spieren den arbeid weigeren. Veel moeilijker wordt men, ge. waar, dat men te veel van zijn hersens heeft gevergd wanneer men zich matigen wil, is 't soms reeds te laat en 't geheele gestel aangedaan. Toch zou 't noodig zijn tijdig op te houden en alle overspan ning te vermijden. Terecht zei onlangs een physioloog: „Elke voortdurende in spanning van den geest wordt gevolgd door een vermoeidheid van de hersenen Deze vermoeidheid is een scheikundig verschijnsel, dat de samenstelling van het bloed w ijzigt en tengevolge van den bloedsomloop invloed oefent op alle or ganen. Zoodoende verliezen de spieren van hun arbeidskracht en dat niet alleen uit zichzelf, maar ook omdat de drijf kracht die zij ontvangen uit vermoeide hersens, zoowel wait de hoeveelheid als wat de hoedanigheid betreft, lager staan dan die uit frissche hersenen". Met hersenvermoeidheid gaat altijd spiervermoeidheid gepaard. Proeven heb ben aangetoond, dat met de intensiteit van den hersenarbeid de spierkracht toeneemt, maar dat w anneer na zekeren tijd de hersenen vermoeid worden, dit met vermindering van de spierkracht gepaard gaat. Wanneer de hersenen, niet lang, maar voortdurend werken, ontstaat veel eer der vermoeidheid dan wanneer hetzelfde hersenwerk afgewisseld wordt door her haalde rustpoozen. Een andere manier om geestesvermoeidheid te meten be staat hierin, dat men een zeker aantal scholieren optelsommen laat maken vóór en na een herseninspanning van een ze keren duur. Na dat werlc maken de leer- lingen veel minder optellingen dan daar voor. Een andere manier om hersenvermoeid- heid te meten bestaat hierin, dat deze vermoeidheid de gevoeligheid der huid vermindert. Ingewikkelde proeven heb ben duidelijk aangetoond, dat een uur spierarbeid die gevoeligheid minder aan tast, dan een uur hersenarbeid en dat zij zich na de eerste soort arbeid spoediger herstelt. Op dezelfde wijs heeft men be vonden, dat scholieren 's middags nog niet hersteld waren van de vermoeienis der ochtendtaak, waaruit afgeleid mag worden, dat 't stelsel van onderwijs voor de meeste schoolkinderen te zwaar is en dat hier gesproken kan worden van overlading. En zoodira die bestaat' wordt er na tuurlijk slecht werk gemaakt. Zoo mo gen we uit het voorgaande de slotsom trekken, dat het niet goed is om uren achtereen ingespannen hersenarbeid te errichten dat het veel beter is om zich nu en dan rust te gunnen. De spieren worden immers eveneens spoedig vermoeid. Menigmaal rusten de soldaten uit nadat zij een uur gemar cheerd hebben. Hoe zou men dan van da hersenen kunnen verwachten, dat zij uren achtereen zonder rusten werk kun nen leveren? meente mag daarbij meedoen. Dat zal stichtelijk zijn! Fyne manieren. Op den Ambrock bij Dahl, in Westfa- len, staakten Zaterdag 40 Italiaansche grondwerkers den arbeid. Daar andere in een barak behuisde Italianen niet mee wilden doen, namen de stakers wraak, door de barak in brand te ste ken. Acht en dertig Italianen verloren al hun hebben en houden. Er zijn ver schillende personen in hechtenis geno men. Te Elbeuf, in Noord-Frankrijk, heeft de ingenieur Devic dezer dagen aan 'n aan tal uitgenoodigde vakgenooten en jour nalisten het model vertoond van een éénsporigen electrischen spoorweg. De locomotief, op een tiende van de natuur lijke grootte, liep op twee achter elkaar geplaatste wielen (als bij een rijwiel) rustende op een enkel poor dat in door snede driehoekig is, terwijl het rijtuig in evenwicht wordt gehouden door een inrichting aan de bovengrondsche ge leidingen, die als tweede rail werkt. Slechts een der wielen is met den motor verbonden en op bijzondere wijze inge richt. De uitvinder meent met zulk een locomotief, die betrekkelijk licht is, een zeer groote snelheid te kunnen verkrij gen. De proef heeft goed voldaan en zal over eenige maanden te Nemours met een rijtuig op halve grootte worden her. haald. Admteneiln. Incasso van wissels en cheque' aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. schedel verbrijzelde en spoedig stierf. back- te MiUville, heeft nl. een koor op- gericht van dertig jongelui, die de me lodie der gezangen fluiten en de ge- Hulde wordt gebracht aan een niet na. der genoemde Frau-Fabrikant te Kö- ningstor. Haar man moest duelleer en met een „Ober-leutnant" en de eere- strijd zou met pistolen weiden uitge maakt. De Marszoon, mitsgaders zijn secondanten, doctoren, verbandkisten enz., waren bij het krieken van, den da geraad op de Jungfernheide verschenen. De tegenpartij liet zich echter wachten. Eindelijk bereikte een briefje, geadres seerd aan den „Oberleutnamt", het toe komstig slagveld. Het epistel bevatte slechts de droge mededeeling: „Ik geef geen permissie tot het duel. Frau..." On verrichter zake keerde de stoet huis waarts. Een dorado voor studenten. De geneeskundige hoogeschool in de Egyptische hoofdstad Kano is een dora do voor ctudenten. De regeermg verschaft daar den jon gelieden met allten geheel kosteloos on derwijs in de medische wetenschap, maar ieder student ontvangt daarenbo ven nog 24 per maand als zakgeld. Voorts vinden zij er een restaurant, waar zij kosteloos van spijzen en dran ken wrden voorzien, een sportterrein voor voetbalspel, lawntennis, criquet, enz.; kortom, zij hebben er al wat hun hart kan begeeren. Al die aantrekkelijkheden zijn echter minder ter wille van de studeerende jongelingen dan wel tot instandhouding van de hoogeschool uitgedacht. Toen namelijk Egypte onder Engelsch bestuur kwam, werd de hoogeschool, die eens gemiddeld 200 studenten pe- iaar telde, nagenoeg niet meer bezocht. De Egyptenaren zonden er hun zonen niet meer heen. Om de Egyptische jongelieden, die nu voor hst meerendeel buitenslands (gingen studeer en, aan te lokken tot bezoeken van dé hoogeschool te Kaïro, maakte men daar de studie zoo aangenaam als nergens elders. Maar ds proef is niet gelukt. De hooge school wordt door niet veel meer dan 20 studenten bezocht, die zich in de uni versiteit laten verzorgen en er meer op uit zijn zich te laven in het restaurant dan aan de bronnen van wetenschap, welke daar te hunner beschikking zijn. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan-door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Algemeen Nassaulssn 27rood. brand- SPIEGELGLAS- TRANSPORT- (ZEE-, RIVIER- en LAND-) casco- ONGELUKKEN. LEVENS- WATERLEIDINGS- SCHADE. INBRAAK- Goedkoopste Pn Haarlem ^legmbeid HILLEGOM r Fm'px, o5 Cents c^asToiesT SflJjAssENHBÏM; 20 - 30 2e kl. 12'/, Cents iTI, 25 POST- WASCH- SORG- NER1NG KRIJGSDIENST BAGAGE. RUWIEL- HAGEL- PENSIOEN- Soliede en flinke AGENTEU 5eTrnac;d. if) N U Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. T. A. DONNÉE, KL. Houtstraat 62, bericht de ontvangst der allerfijnste kwaliteit nieuwe DELFTSCHE GRASBOTER, zoomede fijne EDAM MER GRASKAASJES. overtreft door groote zuiverheid en fijnen smaak alle concurrente soorten. Eisclit het merk „DE BIJENKORF". uit prima grondstoffen vervaardigd, bevat alle ingrédiënten voor eenefijne pudding. Voedzaam en licht verteerbaar. Een lekkernij voor jong en oud. Eischt het merk „DE BIJENKORF". Gratis contröle dr. v. HAMEL ROOS HARMENS. »Ik leed hevig aan neurasthenie. Maanden dokterde ik reeds; ik voedde mij goed en gebruikte voortdurend kinawijn; maar het bleef steeds hetzelfde; 's nachts geen oog dicht doenduizelingen in het hoofdpijn in den rug, en zeer zenuwachtig. In deze omstandigheden werd mij de SANGUINOSE aaageraden. Na het gebruik van twee flesschen begon ik te slapen. Na de vierde Hesch was de slaap goed, de pijnen in den rug verdwenen, de duizelingen hielden op.« Aldus meldt de heer Gortvriendt, Hippolyte Lam- monstraat in Gent (België). Honderden attesten zijn in ons bezit; van genees heeren en uit het publiek. Zij verklaren ons: »Van alles had ik gebruikt zonder baatmaar Uwe Sangtiinose Sxielp mij, toen niets meer tielpen wilde''. Prijs per fl. f 1.50, 6 fl. f 8.12 fl. f 15.Te Haarlem bij S. J. GÖPPINGER, Groote Houtstraat, VAN GULIK, Zijlstraat, GRIEVEN, Kampersingel. Rotterdam, Boompjes 16. wereldberoemd CATZ ZOON VAN PEKELA, GRONINGEN-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6