ALLERLEI -'an waschte hij zich, nadat hij vai f au-de-Cologne in het water had gego ten ea besprenkelde zich na het was- scn«n mei eau-de-Cologne. f.e !r zrrgvuldig behandelde hij de tan den ea hij liet zich met een borstel het bovenli chaam wrijven. Vervolgens »er w:». de hij van hemd en flanel en irok een bruine nanking-broek, zijden k >'i- sen, een wit vest en schoenen met gou den knoopen aan. Daarop schoot hij vlug1 in een groene jas met één rij witte knoopen, deed een zwarten doek om den hals en zette den kleinen, driekantigen hoed op. Ten slotte reikte Marchand hem een kleine bonbonnière, een snuif doos en een met eau-de-coloigne gepar- fumeerden zakdoek toe en het toilet was gereed". Koning Oscar van Zweden en Noor wegen is niet moeilijk te genaken voor zijne onderdanen. Als hij te Stockholm is, houdt hij eiken Dinsdagmiddag eene receptie, waartoe ieder wordt toegelaten, die zich drie da gen te voren liet inschrijven. Op zulke dagen komen er menschen van allerlei soort in het paleis, en de koning is beleefd, vriendelijk en belang stellend voor al zijne bezoekers. De vermaarde Engelsche staatsman Charles James Fox (1749—806 leidde in zijn studententijd een losbandig leven en verkwistte zooveel geld, dat het einde lijk zijn vader, Lord Holland, te erg werd. Deze schreef aan zijn loszinnigen zoon een krassen brief, welken hij be sloot met de ironische aansporing: „Zie eens rond onder Je medestuden ten aan de Universiteit te Oxford, of je er één kunt vinden ,die maar half zoo liederlijk is als jij 1" En de jonge deugniet, die nooit om een antwoord verlegen was, antwoordde met naieve vrijmoedigheid: „Ik heb terstond gedaan, wat gij ver. langdet, vader; ik heb rondgekeken en ik moet u eerlijk bekennenik heb niet gevonden wat ik zocht". Het geheele aanlegkapltaal, alle spoor wegen op de wereld samenvattende, wordt geschat op 93.3 milliard guldens. De tegenwoordige lengte der personen treinen is het zesvoud van die in 1830, het treingewicht het zevenvoud en de rijsnelheid het viervoud. De rijsnelheid, waarmede de door Ste phenson gebouwde locomotief „Rocket", in October 1829 te Ralnhill bij Liverpool, tegenover drie concurrenten, in een wed strijd de zege behaalde, bedroeg bij een aanhanggewicht van 12J ton, 24 KM. per uur, en steeg voor de locomotief alleen tot 4. M., een snelheid die destijds de grootste verbazing opwekte. De tegenwoordige sneltreinlocomotie ven zijn met oen uursnelheid van 100 KM. op zijn best tevreden, terwijl een moderne Amerikaanscho locomotief, be stemd voor 't vervoer van goed eren trei. non, een gewicht mot tender vertegen woordigt van 200 ton. „Wie telkens in den spiegel ziet die jaagd naar ijdelheid!" waarschuw de Hieronnymus van Alphen; maar vol gens een hedendaagsch diplomaat blijft wie telkens in den spiegel ziet, van zee ziekte bevrijd. De heer des Planches, gezant va,n Ita lië te Washington, heeft onlangs, bij zijn terugkeer naar de Vorccnigde Sta ten, eene zeer stormachtige reis gehad en op die reis beval hij zijn lijdende me depassagiers aan in een spiegel te zien, als middel om vrij te blijven van zee ziekte. Hoe langer hij in den spiegel keek, hoe beter hij zich ging gevoelen, zoo ver klaarde hij en eindelijk had hij op die wijze de zeeziekte geheel overwonnen. Men verklaart de werking van dat voor menige schoone niet onaangename middel daardoor, dat hot oog op het zien in den spiegel een zich gelijk blijvende oppervlakte voor zich hoeft en dat het gevoel bewogen worden daardoor wordt verzwakt. Dat heeft een bedarende uit werking op hersens ca maag. Dus U hebt roods eenmaal voor een wijnzaak gereisd? Dat is toch ze ker lang geleden? Weineen; ik ben op het oogenblik nog niet geheel nuchter. REDEN VAN TEVREDENHEID. Mama: Manlief, de jongen heeft een tand gekregen. Papa: Ik mag lijdon, dat hij nu te vreden is; hij heeft er lang genoeg om geschreeuwd. Nina. De jonge mijnheer De Ronde maakt veel werk van. de oude, rijke juffrouw Stamberg. Mij is zeker een liefhebber van oudheden. Li na. Ja, en Hij verzamelt munten ook. IN BELGRADO. Mijnheer de kapelmeester laat van avond allo fanfarekorpsen samen komen. Moot er weer iemand worden ver moord? Neon 't is om den nieuwen Koning binnen te balen. (Lc Charivari). TJIT- EEN ROMAN. De gaslantaarns, die toen nog niet bestonden, deden de straten nog don kerder voorkomen. Letterdief (wiens tooneelstuk wordt uitgefloten). Neen; van dien kerel steel ik nooit weêr! Arts. Waar voelt u de pijn? T,ooraar (in do aardrijkskunde'. In mijn voet, ten noorden van mijn hielt Waarom groet jij dien auto? Dat herinnert me aan Cesar: ik groet hen. die misschien gaan ster ven (Le Charivari). KINDERLIJKE OPVATTING. Klein meisje. (dat voor 't eerst een automobiel ziet.) Kijk. ma! De paarden zijn woggeloopen en nu loopt de wagen zo achterna, Is dat niet leuk? Zeg eens. waaraan kan. men be merken. dat een hond dol is? Wed. als hij ie bijt en je gaat niet. dood. dan is hij het niet; maar als je sterft kan je er van overtuigd zijn dat hij goed dol was. Als men er in onzen aan monumen ten-rijken tijd ook aan denkt, voor de karakteristieke figuren uit de sprook jes- en sagenwereld op den bodem, waar zij groeiden en bloeiden of nog leven, gedenkteekens op te richten, zooals dat in den laatst en 'ijd lm Duitschland het geval i«, dan is dat misschien nog niet het slechtste monument-denkbeeld. Want in deze sagen steekt werkelijk dikwijls veel gedenkwaardigs, steekt veel van het beste uit do volksziel, en in het bij zonder do poötl6Cho wijze, waarop zij natuur en haar werk opvat, steekt haar rijke verbeeldingskracht en haar neiging tot idealen. Het zijn eigenschappen, waarvan alleen de onnoozelste mensch de beteekenis kan miskennen, en aan schouwingen, welke men zeer ten on rechte tot hol begrip van het schadelijk bijgeloof zou rekenen. Zoo zal men het dus begrijpelijk vin den, dat eenlgon tijd geleden in Den Harz een „Brockenhalte" werd opge richt, waarin voorstellingen uit de fan tastische sagenwereld van die streek te vinden zijn, Op dergelijke wijze beeft onlangs ook hot Reuzengebergte, de voornaamste fantalsle-figuur, die een rol speelt In zijn sagen, nabij Schrei- berhan een „Sagenhalle" tgekregen. Zij bevat een cyclus van acht voor stellingen uit de RÜbezahl-sage en ver scheidene landschappen uit het Reuzen gebergte. Rtibezahl is een berggeest, die vol. gens de volksoverlevering nu earn in de gedaante van een aardmannetje of gnoom, dan weer als jager of monnik, soms als knaap, als jorfkvrouw, ja zelfs als dier don wandelaar in het Reuzen gebergte fopt of aan het schrikken maakt, namelijk dan, als men hem bij zijn naam, Rübezahl, roept. Hij is een kitteloorig heer en wil „mijnheer Johan na-'' genoemd worden. Vergeet men dit, dan komt er ragen, storm of hagel; vol- doot men aan zijn verlangen, dan wordt hij gemoedelijk en deelt rijke geschon ken uit. Een groot aantal volkssagen in liet Reuzengebergte gewaagt van dezen berg geest, wiens algemeen geldend portret wo hierbij geven. Een gedenkteeken voor tSuhezahl. vasteland al veel langer in aanzien is. Zij besloten nl. in Londen een kook school op te richten, die jaarlijks diplo ma's uitreikte. De fout van die school is echter, dat het leergeld lang niet on der ieders bereik valt. Het gevolg daar van is weer, dat zij, die dit diploma in de zak heeft zichzelf als iets buitenge woons beschouwt en daarom geen aan merkingen kan verdragen of zich tot andere huiselijke bezigheden laat verne. deren. Van een kostelooze cursus schijnt hier geen sprake te wezen! Wat betreft de zorg voor de huishou ding zijn de Duitsche vrouwen de En gelsche verre vooruit. Terwijl de Engel sche vrouwen, vervuld van literaire be zigheden en van het vereenigingsleven het huishouden als ©en lastige corvée beschouwen, s/elleni de Duitsche vrou wen er een eer in, zonder onderscheid van welken rang of stand om hun huis. houden zoo goed mogelijk te besturen en zich een prettig intérieur te schep pen. In Weenen richtte men reeds in 1875 een Huishoudschool op, waar onderwe zen werd alles wat tof het huishouden behoorde, zoodat een leerling van deze school, diie als dienstbode alleen van alle markten thuis moest zijn, volkomen voor haar taak berekend was. Ook zorg de men hier direct voor kostelooze cur sussen in één: woord, de tegenwoordige huishoudscholen ook in ons land, ja zelfs in onze stad zijn op dezelfde leest geschoeid. Oneindig practlscher dan in Engeland. De Engelschen kunnen in dat opzicht (misschien nog wel in meer) ge. rust een voorbeeld aan de „Continent" nemen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. I. Het gevlochten riet, waaruit de zit tingen van stoelen zijn gemaakt, reinigt men met lauw water, waarbij eenige druppels geest van salmiak zijn gevoegd. Met een klein, hard borsteltje, herhaal delijk in het vocht, gedoopt, borstelt men het riet terdege af on spoelt het daarna met koud water herhaaldelijk af, totdat er geen troebel water meer uitloopt. Als men de rieten stoelen bij den manden maker laat zwavelen, waardoor zij zoo goed als nieuw worden, lijdt het poli toer van het hout. II. Men legt een sprei eert dag in kond water, dat zoo nu en dan ververscht wordt, en reinigt haar. als het stof er uitgetrokken is, op een tafel met den borstel en koude, zeer vette zeepioog. Is de sprei flink afgezeept, dan spoelt men ze in een tljl met water flink uit, ververscht het water telkens, totdat het eindelijk helder blijft, laat de sprei dan door twee personen goed droog uitwrin. gen en uitslaan. Dit wordt telkens her haald, tot zij droog 1k. In HydcPark. (Bij do Platen.) De verschillende takken van zo mersport kunnen, nu de zomer einde lijk in het land gekomen is, naaf hartelust worden vertroeteld en be oefend. Te Londen is het onder de „fashionable" lui merkbaar en de ..Coaching Club" heeft haar eerste ..meeting" reeds in Hyde-Park gehou den. Deze club is een vereeniging van liefhebbers van dien tak van paarden sport, waarbij de paarden voor rij tuigen van verschillenden aard ge spannen zijn en daar alleen men schen, die over genoeg geld beschik ken. om er eigen paard en rijtuig op na te houden, zich aan die sport kun nen wijden, ziet men op de meetings van de Coaching Club een groot deel van de Londensche financie-wereld vertegenwoordigd. Er wordt op deze meetings gereden met een paard, met twee- on vierspannen en in verschil lende tempi. De platen geven kijkjes bij d© eerste meeting van dit seizoen. Bonte ateentjes. Wie door 't ongeluk niet overwonnen wordt, wordt er sterker door. Dikwijls noemen wij hem gevoelloos, die meer verstand heeft dan wij. De dilettant vreest het oordeel van het publiek; de kunstenaar zijn eigen. *Waak in oen gezellig verkeer over uw tong, in het hulsgezin over uw humeur. Wel hem die wijn in 't vaatje heeft, Een mooi, zachtaardig gaaitje heeft, En ook nog wat in 't laatje heeft. Om geslacht gevogelte in den zomer langen tijd goed te houden, moet men het gedurende 1 uur vóór het slachten geen voeder geven. Vult men het van binnen met houtskool, dan kan men het naar ver verwijderde plaatsen, verzen den. Op een koele plaats bewaard, blijft het gevogelte aldus langen tijd tegen be derf gevrijwaard. De Zun'i-Indianen zijn zeer sentimen- teele menschen en trouwen op zeer jeug digen leeftijd. Als een jonkman naar een meisje wil vrijen, gaat hij vóór haar met zijn rug naar haar toegekeerd, en neemt zijn hoofddoek af. Wil het meisje niets van hem weten, dan sluipt zij stil heen. Maar is zij hem genegen. dan strijkt zij hem van achte ren af zachtjes met de hand door het haar. Den kleinen kinderen in Pendejeh wordt door hun resp. moeder zooveel mogelijk het hoofd plat gedrukt. Als verder tee- ken van schoonheid zoekt men de neus der kinderen te verlengen en aan te spit sen en in de kin een groefje te drukken. De afplatting van het hoofd bereikt men hierdoor door 'het kind op een zeer harde onderlaag of ook met het hoofd in een aarden pot te laten slapen. lederen dag drukt en strijkt de moeder de neus van het kind om die lang en spits te maken. In Amerika geven de Chineezen zich moeite het voorhoofd af te platten. geu. dat het in de gebouwen van de Kroon zou wprden gemaakt. Aan de Kroon worden alle plannen toege schreven: een nieuwe biljartzaal, een kegelbaan, een wintertuin, van alles en nog wat. Als er morgen beweerd werd, dat er een olifaiitenhok zou komen, dan zou me dat niet verwon deren. dat de menschen het vertelden namelijk. En ga je bij het kantoor van l'Ünion vragen, of er wat va.n aan is, dan krijg je en de directie heeft gelijk het stereolipe ant woord. dat er nog niets van bekendis. Wc wachten dus maar rustig af de dingen, die al of niet komen zullen en verbazen ons intusschm. over het grootc aantal fietsongelukjes, waar over we dag in dag uit in de couran ten lezen. Nu eens rijdt er een tegen een wagen aan. dan weer tegen een anderen wielrijder op, zelfs rijden er alsof het zoo hoorde van dc wal af te water. Waar hebben al die waarloo- ze wielrijders bun stuur en hun trap pers voor, als het "iet is om te stu ren of legen te trappen in geval van nood? Nu dc fiets al zooveel jaar in haar tegonwoordigen vorm bestaat, moesten er toch zooveel krukken niet meer wezen en behoorden ze zich in elk geval niet op drukke dagen onder hel publiek te wagen. Op mooie Zon dagen tuimelen ze letterlijk bij bosjes om. Een van.mijn kennissen, die auto mobiel rijdt, zei mo onlangs, dat hij er zich over verwonderde, hoe slecht de menschen fiets reden. Geen snip pertje zelfvertrouwen, vooral bij de dames. „Als ik ze mot den automo biel ontmoet of achterop rij. zelfs op de breedste wegen, dan iaten ze zich van angst van hun fiets tuimelen, soms wanneer ik vlak bij ben.' Ik zal er wol stichtelijk op passen, dat ik zijn naam niet noem, want dan zouden dc aldus gesmado dames hem niet meer aankijken. En om dezelfde reden laat ik me er niet over uit. maar praat om geen verdere moeilijkheden te krijgen maar liever over de aan staande verkiezingen. Op den voor grond stol ik, dat ik het ongepast vind, dat we in den. warmston tijd van 't jaar door de wet genoodzaakt worden om onze kiezerspl'ichton te vervullen. Deze zelfde week, nog maar een paar dagen geleden, werd In do Aikmaar- scho boot een varken zóó naar van dc hitte, dat bet beest uit medelijden on derweg moest worden afgemaakt. Waar "nu een onaandoenlijk dier zoo als een varken de warmte niet meer verdragen kon, vind ik bet niet goed om een kiezer die een veel fijner be snaard dier is, daaraan moedwillig bloot te stollen. 't Is waar, de kiezer heeft min of meer een vrijen wil en kan zich dus onttrekken aan sommige levensom standigheden. die bovenbedoeld var ken krachtens zijn afhankelijke positie wel aanvaarden moet. De kiezers maken daarvan dan ook ge bruik en zijn begonnen met deze week weg ie blijven van twee van do drie vergaderingen, die door de S. D. A P. waren belegd, om er hunne Raadscandldaten te laten optreden. En toch hadden do beleggers van de vergadering gedaan wat ze konden. Maandag en Dinsdag moest er verga derd worden in een zaal, maar Woens dag zou In een tuin worden verga derd. Helaas, zelfs deze aantrekkelijk heid kon de kiezers niet verlokken. Ze bleven liever in hun eigen tuin. of in onzen gomeenschapnelijken tuin, den Haarlemmerhout. Wanneer dit een voorteeken is van het enthousiasme, waarmee deze stem busstrijd gestreden zal worden, dan voorzie ik een vorkiezing van la la. Voor de vacature-Roog, zal do strijd wel loopon tussehen de heeren Rinko- ma on LaSBChuit, want dat iemand, dit» bot noodig vindt, dat de heer1 Roog door een bouwkundige vervan gen wordt, op den heer Cerritsz zou gaan stemmen, kan ik mij volstrekt niet begrijpen. Dat de S. D. A. P. en de Volkskiesvereeniging meedoen aan de verkiezing is natuurlijk en begrij pelijk en dat zij. dit doende, geest verwanten candideeren, spreekt van zelf, maar men moet toch niets over drijven! De heer Gerritsz. uitdrukke lijk gesteld als opvolger van den heer Roog. zal zelf wel' niet beweren, dat li ij deskundige is in bouwzaken. En toch weet hij, die immers de Raadsver gaderingen bezoekt, beter dan menig ander, dat er een bouwkundige in den Raad noodig is. Waarom dandio vacature niet open gelaten cn den heer GerritflZ alleen in de beide andere districten gccandideerd? Zoo zijn er meer raadselen. Een van do kiesverenigingen zal den heer Goedhart bestrijden als voorstander van do openbare school maar stalde zonder bezwaar eenige aftre- deindep. die ook voor dei openbare school zijn, candid'aat. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7