Tweede Blad, DE LOTERIJ. 5 Gouvernante, Behoorendf: bij Ifiarlem's v&n Donderdag 9 Juli 190S kp. 8142 (Ingezonden). liet huidige wetsontwerp worden zoo wordt hiermede 'het aangekondigd onzer aloude en tevens getracht eene in- traditie van het Nederland- volk te bannen. er is het echter te betwijfelen, of de opheffing der Staatsloterij de Uust (fanatieke voorstanders van kaffing, noemen dit s P e e 1 w o e d e) onze landgenooten verdwijnen zal. i, veeleer is een juist tegenoverge- 1 resultaat te verwachten, hrijver dezes een voorstander van Christelijke regeering kan niet na. zijn groote verwondering uit te ;ken, dat een dergelijk wetsontwerp een daad van een Christelijk wordt genoemd. Alsof vorige onchristelijk waren, die niet evengoed getracht hebben belang van het volk ook het telijk belang te behartigen. men wel dat tot aan de hervor- de loterijen een godsdienstig ka- droegen? Alvorens het „uyt-le- d. i. de trekking aanving, werd zingende mis gevierd, die door de stadsregeering werd bijgewoond, t daarna marcheerden de stedelijke riteiten naar het loterijtooneel, met lenmaals gebruikelijke festiviteiten. ;ar zal men zeggen, de tijden, de ;beelden enz. zijn daarna veranderd. 1 vraag ik dan bestaan er thans nog ettelijke loterijen, welke een gods- stig karakter dragen. Let maar eens le loterijen van Cbristedijk philan- ische vereenigingen, van arme kerk e. a.t welke geld noodig heb- en het alleen op deze wijze kunnen worden. aan hen zou men kunnen toeroe- dat het loterijspel een dobbelspel dit verschil slechts, dat bij 't geworpen, bij het eerste igetrok- wordt. kunnen hen ook toeroepen, dat het tegen alle geboden zondigt, at o. m. *.t Geluk de god is van winner, ook omdat er nergens meer gen wordt dan bij 't loten of dobbe. m ook omdat het een onverzadelijk eren is. zoo kan men toch nooit redenee- of men moet tot de conclusie ko- dat hij of zij, welke eene loterij op r zetten beter worden ten koste van velen. t verzet tegen het loterijspel is geen wtje, neen er is reeds heel wat tegen osofeerd, gemoraliseerd, ja zelfs ge. maar alles zonder vrucht, men wist het vroeger zoo goed en hingen bij wijze van protest hun zin te luchten: ister slechts: hoogste lot, dat men op aard kan wenschen, met God en vrede met de men schen". larop zeker schrijver zeer snedig 'oordt: ar, vrome ziel- wat doe jij dan hierbij? hoogste lot trek je uit geen loterij". larlijk men zal de speellust niet met ild bannen, doch door dit te trach eal men slechts een speelwoede ont- ;eien, welke niet anders dan hoogst arlijk kan zijn voor ons volksbe- menschen spelen in de Staats het gaat eerlijk. Hef haar op en zullen op andere wijze hun geluk En ik behoef hier niet uit eiden hoe gemakkelijk de gelegen- daartoe bestaat en hoeveel zwen- in dit vak is. zegt men: Wettelijke bepalin- Nu die zullen niets helpen. Alleen spelen zal daardoor len bevorderd. En bovendien door ij en aan wettelijke bepalingen te rwerpen, keurt de regeering in be- >1 reeds dergelijke spelen goed. i zal de regeering zulk een goed toe. kunnen houden als door zelve de ij te dirigeeren. pen dien is het saldo dat nu jaar- daardoor in 's Rijks schatkist komt, eene geheel vrijwillige belasting, welke belasting later gedwongen moet wor den opgebracht. En nu wil ik niet geloove'n, dat het de taak der regeering is, om te oordee- len of er menschen zijn, die boven hun ne financieele krachten spelen. Doch wil de regeering een waarlijk goed werk doen, laat ze dan niet zulk een groote winst willen ontvangen. Laat haar dan een zekere som beschik baar stellen om de kleine prijzen te ver. hoogen, öf nog meer kleine prijzen be schikbaar stellen. Dan zullen er zulke ontzettende sommen niet worden ver speeld. Juist de groote prijzen verblinden de menschen, dit prikkelt hen tot spelen, welnu maak „de prijzen van eigen geld" grooter, verminder desnoods de zeer groote, verdeel het geld over de andere prijzen. Dan zal men zeker tot een veel beteren toestand geraken. Laat de particuliere loterijen worden opgeheven, of het toezicht daarop on eindig meer verscherpt worden. Dan zal aan een massa zwendel de kop worden ingedrukt. Want al is het noodig, dat voor elke loterij boven de 100 de Koninklijke goedkeuring benoodigd is, dit waar borgt ons geenszins teigen bedrog, ter wijl ettelijke menschen zich laten ge ruststellen door het woord „Koninklijk goedgekeurd". Zijn er prijzen dan is de minister ver plicht zijn goedkeuring te geven, al be dragen de ontvangsten ook 100 maal de te verloten som. Laat de Staatsloterij blijven, om erger te voorkomen. Z. Stadsnieuws. Maand elijksch Overzi cht van. de Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen. Boekjaar 1 November 1902—31 October 1903. Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen: in Nov. 1902 277.19'; lin Dec. 1902/ 360.01; in Jan. 1903 463.05; in Febr. 1903 356.34; in Maart 1903 298.19; in April 1903 356.87; in Mei 1903 211.29; in Juni 1903 195.50; Aan brandstoffen: in Nov. 1902 32.86; in Dec. 1902 168.S3; in Jan. 1903 34.07; in Febr. 1903 119.62; in Maart 1903 2.8S; in April 1903 1.67; in Mei 1903 0.46; in Juni 1903 f 0. Aan ligging- en kleedingstukken: in Nov. 1902 20.35; in Dec. 1902 18,50; in Jan. 1903 /17.15; in Febr. 1903 5.10; in Maart 1903 4.30; in April 1903 0.—; in Mei 1903 0.—; in Junii 1903 6.55. In geld: in Nov. 1902 561.82'; in Dec. 1902 682.91; in Jan. 1903 898.30; in Febr. 1903 805.05; in Maart 1903 506.65; in April 1903 697.59; in Mei 1903 550.98; in Juni 1903 575.35. Aan verplegingskosten en diversen: in Nov. 1902 85; in Dec. 1902 0.—; in Jan. 1903 35; in Febr. 1903 12.50: in Maart 1903 0.—; in April 1903/ 0.—; in Mei 1903 57.25; in Juni 1903 0. Aan administratiekosten: in Nov. 1902 86.12'; Dec. 1902 110.92'; in Jan. 1903 96.12'; in Febr. 1903 192.45; in Maart 1903 247.80; in April 1903 86.97'; in Mei 1903 116.47'; in Juni 1903 84.30; Totaal van 1 November 1902 tot en. met 30 Juni 1903: 9505.36'. Uit de Omstreken. Bloeinendaal. In het Vegetarisch ververschings- lokaal „Levenslust", Boschlaan 351a te Bloemendaal, had Maandagavond een bijeenkomst plaats tot stichting van een af deeling der Ned. Vereeni- ging tot Afschaffing van Alkoholhou- dende dranken. Onmiddellijk gaven zich 17 personen als lid op. In het bestuur werden gekozen de heeren IJzerman, (de heer IJzerman was niet ter vergadering aanwezig, en het. is dus nog niet zeker, of hij 't voor zitterschap zal aannemen), De Clercq 'en Bolsenbraek en mej. Gerhard. Be sloten werd een krachtige propaganda te maken, om door middel van de kinderen de ouders te bereiken; daar toe zal men zich in verbinding met de hoofden der scholen stellen, om de goedkoope leerzame brochures te verspreiden. Het orgaan Sluit Schie dam", zal huis aan huis met een opwekkjng tot aansluiting, worden bezorgd en dezen winter een reeks grondige besprekingen yan het vraag stuk plaats hebben, ook een artistieke avond wordt voorbereid. Nieuwe le den kunnen zich bij de directrice van het lokaal „Levenslust" (zonder alko- hol) Boschlaan 351a aanmelden. Velsen. De bewoners van deze gemeente en die van IJmuiden, Santpoort en Bloe mendaal hebben Dinsdagavond zonder licht gezeten voor zoover zij aange sloten zijn bij de E. N. E. M. Ook de electrische straatlantaarns brandden weer eens niet. Bi nnenland. Kofóeriehten, Koning Leopold van België heeft den gouverneur der provincie Luik, den heer Pety de Thozée aangewezen om Koning, in Wilhelmina te gaan begroeten bij Haar aanstaand bezoek aan Maastricht. H. M. de Koningin bracht Dinsdag middag een bezoek aan de kantschool tie Apeldoorn ,en de batikateliers van Arts and Grafts en liet zich door de di rectrice, mevr. A. Wegerif Gravestein, op de hoogte stellen. De Koningin deed ook den leerlingen en ouvreuses der ba tikindustrie verschillende vragen en gaf haar ingenomenheid met een en ander te kennen. Parades. Men schrijft aan de „Tel.": Van verschillende zijden is er bij den Minister van Oorlog op aangedrongen om het houden van parades voor goed af te schaffen. Dergelijke militaire ver tooningen behooren, naar wordt be weerd, niet meer in den tege'nwoordigen tijd thuis. Bovendien, worden hier te lande een groot gedeelte der parades niet gehouden wegens gebrek aan troe pen. Niettemin worden ook dan de para des bij garnizoensorder bevolen en daags, te voren 'afgelast. De Minister van Oorlog, die het ver keerde van het volgen van dezen weg inziet, wil toch nog niets hooren van het voor goed opheffen. Men verwacht eerlang nieuwe voor schriften op dit stuk. Magere opbrengst. In elk der 4 cantinas, van onderoffi cieren en soldaten te Breda was een bus geplaatst, voor een collecte ter viering vani de a.s. Academiefeesten aldaar. Op den aangegeven tijd werden de bussen geopend, de inhouden der vier bussen vereenigd, men telde toen het ge zamenlijk bedrag ,dat groot wasG| cent, zegge zes-en-en een-halve cent. (N.-Br.). Een demonstratie tegen het bitter nnrtje. De afd. 's-Gravenhage van den Alge- meenen Nederlandschen Geheel-Onthou- dersbond' is voornemens tegen Augustus een .groote meeting te beleggen in de Scheveningsche Boschjes of omgeving, om dan na afloop omstreeks het „bitter, uurtje", een wandeling te ondernemen langs de groote café's en sociëteiten daar ter stede, bij wijze van demonstra tie tegen het alcoholgebruik. Is het misschien mettertijd ook de be doeling, de bitteraars uit de café's en sociëteiten te halen? De Edammer Brandbrief. M., te Edam, die de v-orige week door den rechter-commissaris te Haar lem werd gehoord inzake den brand brief, bezorgd bij de wed. Mus, is nu gearresteerd en naar Haarlem opge zonden, als verdacht van het plegen van oneerlijkheid, ten nadeele van zijn firmant. Ter navolging. De commissie voor vervroegde win kelsluiting te Middelburg heeft een biljet verspreid, waarin wordt bekend gemaakt, dat door 17 vereenigingen van alle richtingen en beginsel hier ter stede, vertegenwoordigende onge veer 850 leden, de volgende motie werd aangenomen„lo. dat zij door de Winkelbediendenvereeniging over tuigd zijn. dat de werktijd veel te lang si2o. dat zij daarom zijn be sloten hare medewerking te verleenen aan de beweging voor vervroegde wikelsluiting3o. dat zij evenals hun overige huisgenooten hun inkoopen vóór 9 uur zullen doen 4o. dat zij zooveel mogelijk hun inkoopen daar zullen doen, waar aan den wensch van de Winkelbediendenvereeniging wordt voldaan, omdat zij 5o. het bil lijk vinden, dat de werktijd met een uur per dag wordt verkort en daarom alle medeburgers uitnoodigt hun me dewerking daaraan te verleenen," Rechtzaken. Itingendief. Een jong Duitscher, van fatsoenlijk uiterlijk, W. P. M. Wilke, had zich Dins dag voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens diefstal van 2 gouden ringen. De eerste poging daartoe waagde hij op den 20sten Mei 1.1. en wel bij den goudsmid Esman, in de Gasthuismolen- steeg. Wilke vroeg gouden ringen te zien, in den prijs van 60, 80 of 100. In denzelfden tijd kwamen echter twee andere mannen den winkel binnen en. droegen den winkelier een hun toebe- hoorend gouden dames-horloge na te zien. De opzet was natuurlijk de aan dacht van den winkelier af te leiden, zoodafc Wilke den tijd zou hebben met de gouden ringen te vluchten. Maar de goudsmid was zoo slim zijn vrouw naar voren te roepen, die speciaal haar zor gen aan Wilke wijdde, en hem zelfs niet toestond een étui met gouden ringen in handen te nemen. De aanslag mislukte alzoo en het drietal verdween. Maar twee dagen later kwam Wilke alleen terug. Hij gaf weder voor, ringen te willen koopen en stak er nu twee aan zijn vingers, een rinig van 22.50 en een van 22.75. Toen vluchtte hij plotseling de straat op, met den verschrikten win kelier vlak achter zich aan. Een wilde jacht begon, die aanvankelijk voor de toeschouwers iets verbijsterends had, aangezien niet alleen de bestolene maar ook de dief „Houdt hem!" schreeuwde. Maar in de Raadhuisstraat ontdekte de brievenbesteller Zuurbier het bedrog, en hij bracht, met behulp van verschillende burgers, den vluchteling vrij krachtda dig tot staan. Bekl. ontkende den diefstal te hebben willen plegen. Hij wilde slechts den win kel uitgaan, om in de kast een paar rin gen aan te wijzen, en toen stoof de win kelier dadelijk achter hem aan, m?t zijn „Houdt den dief!"-geroep. Bovendien wist hij niet dat bij geen geld bij zich had. Deze laatste ontkenning moet. de rechtbank eenigszins verdacht zijn voorgekomen, want de vrouw van den goudsmid verklaarde dat Wilke direct na zijn binnentreden zijn wandelstok en een dikke porfemonnaie op de toon bank had gelegd dit laatste waar schijnlijk om vertrouwen te wekken. Maar bij zijn plotseling vertrek vergat hij zijn waardevol bezit, en toen men de portemoimaie opende, bleek deze te bevatten zeven en een halve cent, bene vens... een opgevouwen Handelsblad. Het O. M. eisebte 1 jaar gevangenis straf. Dierenkweller. De rechtbank te Arnhem veroor deelde Dinsdag G. v. d. W., uit Ede, die een varken, omdat het lastig was bij andere varkens, eerst in de oogen heeft gestoken en deze daarna met zeep heeft ingewreven, tot veertien dagen gevangenisstraf. De eisch was drie maanden. Te Amsterdam werd in hooger be roep behandeld de zaak tegen H. Ha- ringa en S. J. Th. Bout. die door de rechtbank tot 11/2 jaar gevangenis straf waren veroordeeld wegens op lichting. Zij plaatsten in het laatst, van April 1902 in een hier ter stede verschijnend dagblad eene adverten tie, waarin zetwinkeliers voor eene zaak in Geldersche vleeschwaren op een vast salaris en provisie werden gewaagd. De zetwinkeliers moesten een borg stelling van /300 storten. Een jeugdig echtpaar uit Haarlem schreef op de bewuste advertentie, stortte 300 en werd geplaatst in_ een winkel aan de Laurierstraat no. 7. De winkelvoorraad bleek echter ui terst gering en werd niet behoorlijk aangevuld, zoodat de zaak na een week gesloten moest worden bij ge brek aan koopwaar. Van teruggave der borgstelling was geen sprake. De procureur-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der rechtbank. Uispraaak over 14 dagen. Leger en Viool. De uniform van de landweer. Bij Kon, besluit is de kleeding vastgesteld'van de officieren, onder officieren en manschappen, die bij de landweer zullen worden ingedeeld. Zij is voor de infanterie als volgt: Kepi, van donkerblauw laken, met ovaal ronden bodem, hoog vóór 10 en achter 14 c.M.; vallende klep van verlakt leder, stormband van verlakt tuigleder; van onderen een koord van geel kemelsgaren, aan de achterzijde eindigende in een figuurknoop. Tuniek, van donkerblauw laken, met een rij van zeven gladde, gebombeer de knoopen van geel metaal; staande kraag met ter rechterzijde de letters L. W, en ter linkerzijde het nummer van het landweerdistrict; op de borst twee buitenzakken met klep, aan elke zijde een; schouderbedekkingen van donkerblauw laken. Overjas, van donkerblauw laken, met twee rijen, elk van vijf met laken overtrokken, knoopen; de jas voorzien van een breeden, liggenden kraag met lus. Pantalon, van lichtblauw laken, met een scharlaken bies in de buiten naden. De kleeding van de administratie- troepen. hospitaalsoldaten, artillerie en genietroepen komt, met eenige wij ziging in de kleur der uitmonstering, enz., nagenoeg geheel overeen met die der infanterie; de pontonniers en de bezettingstroepen der infanterie dragen hooge vet lederen laarzen. De bovenkleeding van de officieren is dezelfde als die van de gelijknamige kleedingstukken van het overeenkom stige wapen of dienstvak bij 't leger: tot hunne kieeding behooren evenwel niet, de korte jas, de pluim, de schou derbedekkingen van gouden koord en het halssnoer. Do schouderbedekkin gen zijn van donkerblauw laken, voor zien van de letters L. W, en het dis trictsnummer, in goud geborduurd; de onderscheidingsteekenen zijn als die voor de overeenkomstige rangen voor de officieren van het leger zijn vastgesteld. INGEZONDEN Vcor den inhoud dezer rubriek stelidi Redactie zich niet aansprakelijk-. Van ingezonden stukkengeplaatst o niet geplant?', uordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 7 Juli 1903. Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van uw nieuwsbe richt in het nummer van 6 Juli 1903, getiteld „Inconsequent", zoudt u ons zeer verplichten met de opname van deze regels in uw eerstvolgend num mer van Haarlem's Dagblad". Het wekte bij ons ten zeerste de ver bazing een dergelijk en geheel onvol ledig bericht over de 9-uur-sluiting betreffende ons vak, in een courant geplaatst te zien. Waar het bestuur onzer afdceling den tijd nog niet rijp achtte (uit een oogpunt van een bepaald. Bondsbe- lang) ruchtbaarheid aan deze, zaak te geven, kunnen wij ons niet begrijpen, dat u, geachte Red., zijt afgegaan op een bericht, door iemand verstrekt, die blijk geeft al heel slecht op de hoogte te zijn met het verloop der huish. verg., waarvan in uw bericht gesproken wordt. Om u, geachte Red., het onjuiste van het bericht aan te toonen, zuilen wij u hier eenige in lichtingen verstrekken, welke met uw bericht in verband staan. In die huish. verg. onzer afd. Maan dag 29 Juni gehouden, werd de ge houden stemminv op de gecombineer de openbare vergadering van patroons en bedienden, op Maandag 22 Juni daarvoor gehouden, nietig verklaard: met meerderheid van. stemmen der aanwezige leden. Alzoo werd niet de motie op die vergadering aangeno men, door de aanwezige patroons in getrokken, maar alleen werd de ma nier van stemmen over die motie met meerderheid van setmmen nietig ver klaard. Het gevolg hiervan was. dat de aanwezige bestuurderen als pro test hun functiën nederlegden. echter onder voorwaarde, de loopende zaken te zullen afdoen en hun function te woordig geweest. De heer Muijlart sluit al geruimen tijd alle avonden behalve des Zaterdags ten 9 uur, maar op eigen initiatief, terwijl de heer v. d. Laan, Kruisweg 45, sinds 1 Juli deze zelfde regeling in zijn zaak heeft ingevoerd ook op eigen idèo, waartoe deze heer reeds besloten had, voordat het bekend was. dat onze afd. de actie voor de 9-uur-sluiting zouter hand nemen. De heer Cornelissen heeft zijn zaak op dezelfde manier ge sloten als voorgenoemde heeren. Wel iswaar was laatstgenoemde heer op de openb. ver? maar niet op onze huish. verg. daar deze heer ook geen lid onzer afd. is. De heer Ploe<- is wel lid der afd en wel van de oprichting af, was ook op beide vergaderingen tegenwoordi- maar had de huish. verg. toevalli" verlaten, voordat de gehouden stemming had plaats ge had. dus deze heer was ook onbekend gebleven met het verloop dezer ver, gadering. Deze heer sluit nu ook zijn zaak met ingang van 1 Juli tres avonds ten 9 uur, alleen dieze heer blijft Woensdag en Zaterdag langer open, ook hij is onze beweging al vooruit geloopen, doordat deze heer het besluit, reeds had genomen, voor dat de openbare vergadering had plaats gehad. Waar blijft nu voor de- ze hoeren over hun reden, om te zeg gen. dat zij de houding zoo laf vin den en waar blijft nu hun recht van protest met hun 9-uur-sluiting? Zou men dit onzinnig bericht niet moeten beschouwen als een soort van recla me-makerij Ons inziens wel. Geachte Red., onze meening is, dat hier een collega een bericht aan u ge zonden heeft, die dacht daar heel ver dienstelijk mede te doen, terwijl hij blijk heeft gegeven de klok te hebben hooren luiden, maar niet te weten, waar de klepel hangt Geachte Red., ons verzoek is dan ook, dat. wanneer u weer een bericht mocht ontvangen, dat u allereerst een onderzoek doet bij die personen, welke juiste berichten kunnen geven, dan kan een dergelijk bericht als dit voorkomen worden, daar dat bericht meer schade dan voordeel heeft ge daan aan een goede zaak. welke nog lang niet is afgehandeld. U, geachte Red., dankende voor de opname dezer regels, zoo verblijven wij met achting, Het waarnemend bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Barbiers- en Kappersbond', Door ongesteldheid is onze bericht gever verhinderd, dit stuk te beant woorden en volstaat dus met de ver zekering. dat hij de mededeeling uit zeer goede bron had geput. Overigens doen wij inzender op merken. dat hij wel veel woorden noodig heeft om ons van ongelijk te overtuigen, maar het niet nuttig schijnt te vinden mee te deelen, waar om de stemming nietig verklaard werd, wat o. i. dc hoofdzaak is. Dit op vergaderingen ongehoorde feit had zeker wel nadere toelichting behoefd. De mededeelingen omtrent de in het stuk vermelde firma's doen niet ter zake men kan over een besluit van een vergadering ontstemd zijn. zon der die te hebben bijgewoond, zelfs zonder lid van een vereeniging te we zen. Ten slotte meenen wij, die meer malen toonden voorstanders te wezen van een verkorten arbeidsdag en van Zondagsrust voor de kappers, dat zij met oneenigheid in hunne vereeniging afbreuk doen aan de goede zaak en de sympathie van 't publiek verspelen. Redactie, Sport en Wedstrijden. Een voorbeeld Yau zeldzame passie voor sport gaf dezer dagen Capt. Beynaguet, de rij der van Beliainé, winner van den Prix de France. De Capt. is te Algiers inge deeld bij het regiment Spahis, en had acht dagen verlof gevraagd, alleen om Béliané in den Prix de France, dien de Capt. reeds tweemaal gewonnen had, te rijden. Meer dan de helft van zijn ver lofdagen ging zoek met de reis, doch de Capt. heeft zijn doel bereikt en ten derden male de course gewonnen. Paarden. Niet alleen in ons land, maar ook in 't buitenland vindt men karikaturen van rennen. Een zoodanige was de Grosse Hannoversche Steeple Chase, waarin slechts twee paarden liepen, nl. Rauien- delein en König Carol, die tot bij de eerste hindernis draafden, toen een wei nig begonnen te galoppeeren, om na den sprong in een hackcanter te gaan tot aan de bocht, waar Kónig Carol weiger de en ver achterbleef. Nadat het paard ook den tribunesprong weigerde, ging hij naar huis. Rautendelein zette de reis alleen voort en kon, hoewel on willig om te galoppeeren en te sprin gen, ten slotte nog in den voorgeschre ven tijd den winpost passeeren. Kerk en School. Aan de universiteit te Leiden is he den bevorderd tot doctor in de Neder- landsche Letteren de heer C. II. Eb- binge Wubben, geboren tc Staphorst, met academisch proefschrift, getiteld ..Over de middelnederlandsche verta lingen van het Oude Testament Bouwstoffen voor de geschiedenis der Nederlandsche Bijbelvertaling" tot doctor in de rechtswetenschap mejuffrouw E. C. van Dorp, geboren te Arnhem, met academisch proef schrift. getiteldSchadeloosstelling bij vernietiging of onbruikbaarma- king van eigendom door het openbaar gezag." Aan de universiteit te Leiden is he den afgelegd: het candidaats-examen in de Nederlandsche Ietteren door den heer J. Wille (cum laude), en het can didaats-examen in de rechten door den heer P. W. van der Goes. Aan de universiteit te Amsterdam is heden afgelegdhet doctoraal exa- men in de rechtswetenschap door den S^eaïllffitsss. Uit het Engelsch n&ar DOROTHEA GERARD. glimlachte, een beetje dToevig. Zenuwlijden is erg natuurlijk; de taak, die u hij m'ij opgelegd worden, zou nog veel zwaarder Eerlijk gezegd, lijkt u mij veel ng voor zoo'n post. Ik kan niet helpen, dat ik jong maar ik kan u verzekeren, dat (oed op mijn plaats ben in een kamer. Ik zou eerder denken, dat u op plaats was in een leerkamer, wil u veranderen van bezig- vroeg hiij plotseling, terwijl met zijn heldere, eenigszins blauwe oogen strak aankeek, der dien vragenden blik voelde ch vuurrood worden, en nog eens maar ook maar heel even zij angst, dat hij haar herken- Ik heb genoeg van het onderwijs geven, mompelde zij. O, u kan niet begrijpen, hoe het mij begint te ver velen I Zijn blik werd minder scherp. Ik kan mij voorstellen, dat het niet amusant is. Maar zelfs de som berste leerkamer schijnt mij aanlokke lijker dan de ziekekamer. Hij streek met zijn lange, magere vingers door zijn baard, terwijl hij opstond. U heeft er geen begrip van, wat u op de schouders zou nemen, zei hij, heen en terug naar hef venster loo pend. Mevrouw Aikman, mijn arme moeder, is niet alleen gebrekkig, haar verstand heeft haar sinds twee jaar verlaten. Wel is waar, is ze evenmin kwaadaardig als een kind. maar zij eischt meer toezicht dan welk kind ook, en ze gaat uooit buiten den tuin. Kan u zich voorstellen, wat dat voor haar gezelschapsjuffrouw beteekent? Dat kan ik, zei Clara, ontroerd door zijn zichtbare aandoening, maar dat schrikt mij niet af. Omdat u het nog niet geprobeerd heeft. Wij wonen in een klein zee stadje. dat hehalVe tijdens den kor ten zomer den meesten menschen een woestijn toeschijnt uitgezonderd ar tiesten misschien. Zonder twijfel zou het u zoo toeschijnen, omdat zelfs de zoogenaamde badgasten mij bijna al len onbekend zijn. U zou in minder dan geen tijd hevig zwaarmoedig wor den, geloof mij. Langen tijd eigenlijk tot mijn twintigste jaar. leefde ik ook zonder kennissen, en ik werd er toch niet zwaarmoedig onder, zei Clara, haar oogen moedig tot hem opheffend. Zie ik er uit, alsof ik gauw tot zwaar moedigheid zou overhellen? Hij keek haar scherper aan. Neen, dat kan ik niet zeggen. Alles wat u mij verteld heeft, ging zij voort, partijtrekkend vam dien indruk, toont mij, dat u vóór alles een vroolijk persoontje vraagt. Als u iemand geneigd tot melancholie in deze zwaarmoedige omgeving brengt, wat kan u dan verwachten? Maar heusch, ik ben uit mijn aard heel vroolijk. Vraag maar aan Mrs. brak züj plotseling verlegen af. Ik bedoel, dat u Mrs. Pentonville zou kunnen vragen, als zij hier geweest was. Ik heb niemand te vragen om te zien, dat u vroolijk van aard is; maar u kent Rathbeggie niet. Hij ging weer terug naar het ven ster. klaarblijkelijk met zichzelf in tweestrijd. Toen hij weer terugkwam bij de tafel, scheen zijn besluit ge nomen te zijn Het spijt mij, Miss Wood, zei hij, op veranderden korten toon, maar ik vrees, dat wij onzen tijd verspillen. Ik twijfel er geen oogenblik aan, of onder gewone omstandigheden zou u een uitmuntende verpleegster of ge zelschapsjuffrouw zlijn, maar dit is zoo iets geheel bijzonders, begrijptu. Een meisje van uw leeftijd, in een levend graf op te sluiten, is al te be spottelijk, vergeef mij, dat ikjiet zeg, en zou mdj alleen dwingen na enkele maanden weer naar een ander om te zien, en dat zou ik juist zoo bijzonder gaarne vermijden. U wil mij dus niet hebben? vroeg Clara, met gJroote angst in haar stem. Ik betreur het; maar het is on mogelijk. De toon was zoo beslist, dat zij treurig opstond, zonder er aan te denken nog verder weerstand te bie den; en na nog een paar woorden van spijt gemompeld te hebben, zocht zij haar terugweg naar de deur tusschen alle tafeltjes. Zij voelde zich zoo te leurgesteld, dat dit het eenige middel was om haar tranen terug te dringen. Zij was ongeveer in 't midden van de kamer gekomen, toen zij zich plot seling de vrouw in de vestibule her innerde met het scherpe, bleeke ge zicht, die nu zou trachten te krij gen, wat voor haar onbereikbaar was. Waarom die gedachte haar met schrik vervulde, zou zij niet hebben kunnen zeggen, maar het was zoo. Misschien kwam het daardoor, dat zij na deze candidaat nog verschillende anderen vermoedde, en dat enkel de gedachte aan dit jagen naar een wezenlijk niet gemakkelijke taak haar den vollen omvang van haar eigen vermetelheid liet zien. Haar poging was mislukt; wat nu? Waar zou zij zich nu heen wenden? Zij kon zelfs niet naarLa- burnam Cottage gaan, omdat zij haar schepen achter zich verbrand had. Zij bleef even staan, als hield een hand haar terug, en het volgend oogenblik ging zij weer terug naar Mr. Aikman, zonder zelf te weten, wat zij doen zou. Mr. Aikman, begon zij sprekend als iemand, die door aandoening overmand alle conventie op zij heeft gezet dus uit het diepst van haar hart och toe, zend mij zoo niet weg! Geef mij, bid ik u, een proeftijd? Ik zal mijn eigen reiskosten terug be ialen als ik niet geschikt ben, maar iaat ik het eens beproeven! Ik heb geen tehuis, niets en ik heb geen vrienden in dit land. Ik beloof u, dat ik niet moeilijk te voldoen zal zijn. De oogen, die zij tot hem opsloeg, waren vol tranen, en haar stem beef de zoo nu en dan verdacht. Haar ze nuwen. die in de laatste dagen wat overspannen waren, schenen niet in staat te zijn terug te keeren in die onzekerheid, die haar na het verlaten van deze kamer weer wachtte. Want alleen dit drukte haar nu temeer; het eigenlijk doel, waarom zij hier geko men was, had ze uit 't oog verloren voor het meer dringend noodige. Nog eens scheen haar eenzame toekomst zich aan haar oog te vertoonen; nog eens werd het verlangen, om aan de bezwaren daaraan verbonden te ont komen, overheerschend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5