Lemon-Gieese Slaapkamer- Meubelen p TALEN. f A. F. H. v. d. VAART, Delftsche Grasboter. Alkmaar. iste I Haarlemsche Bedden- en Matrassen-Fabriek vw I .11. J. PANDER - Haarlem. H. v. d. LAAN DE VRIES H.T. BAK ZONEN De Rente-Cassa, Braiidverzekeriag- Maatschappij. Itr&sissirsiaiS. Neder landsche Credietbank. P.J.SCHIERING, Ruitcïigewoiie Gelegenheid. Men kan onze lessen ook. ge durende de vacanties volgen. Berlitz School of Languages. 32 Lan|?e Veerstraat. Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken Gr. Houtstraat 71, Best Axminster Tapijt f3.10 de M. Linoleum in diverse dessins en prijzen fl.10 de M. De beste Axmin. Karpetten. 3 x 2 M. f38. Buitengew. keuze Behangselpapier in alle genres. Vraagt uw leverancier GIERSTRAAT 62. - - - GOUD- en ZILVERWERKEN. - alsmede aan Luxe Artikelen. ïss alle genres Groote Houtstraat 74. I heer I. H. G. Bekker. en het propat»- deutisch medisch examen door me juffrouw L. W. Th. Schalkwijk, mej. A. P. M. Waller en de heeren O. Sian- dhai en A. Roozendaal. Koloniën. Onze correspondent te Batavia seint ■ons heden, dat de pakhuismeester van de firma Wellenstein Krause te Soerabaja door koelies vermoord is. Zijn naam is Van Hien. (N. R. C.) Het ,,B. N." verneemt uit zeer wel ingelichte bron, dat de tournée door Indië, welke bijna een jaar geduurd heeft, den heer Willem Royaards een netto bedrag van bijna f 20.000 heeft opgeleverd. Een aardig bedrag dus, zegt het blad, vooral wanneer men rekent dat onder de van de bruto opbrengst af getrokken onkosten ook zijn gebracht die van het oponthoud op de terug reis in Italië, waar de artist plaatselijk een studie heeft gemaakt van E. J. Potgieters gedicht ..Florence". De gansche recette in Indië heeft ongeveer 25.000 gulden bedragen. Zuid Nieuw-Gninea. Uit Merauke schrijft men dato 12 Mei aan de ,.Javabode": De beri-lieri is hier zoo wat uitge woed, doch de malaria is weer opge komen en nogal erg ook. Het hospi taal ligt op het oogenblik vol en wie er geen plaats meer kan vinden, moét er buiten worden verpleegd, zoo goed en kwaad dit kan. Dp koortsen zijn gelukkig niet van kwaadaardigen aard. Nadat in het begin van dit jaar 't kampement verontrust werd door het doodschieten van een Europeesch kor poraal' door een fuselier, die met hetzelfde geweer zich zeiven daarna den dood gaf hebben wij nu weer een herhaling daarvan gehad. Een inlandsche fuselier schoot een kame raad van denzelfden landaard dood èii poogde zelfmoord te plegen, maar 'daarin werd hij verhinderd, Dergelijke droevige feiten stemmen ons somber in onze, toch niet vroo- lijke omgeving. De assistent-resident zal wel in den stereotiepen ambienaarsstijl aan de regeering hebben gerapporteerd: ..Po litieke tóestand gunstig". Nu, dat is ook zoo, althans het geeft er allen schiju van. De inboorlingen zijn nog steeds genegen geschenken van ons aan te nemen en zich verdei* kalm te gedragen. Maar de bevolking is bang voor ons, d. w. z. voor de soldaatjes. Door den troep waren een vijftal bruggen ge slagen over slooten in den weg naar twee der strandkampongs. Twee da gen later waren die bruggen vernield. Onmiddellijk na de ontdekking daar van, verzocht de ass.-res. den militai ren commandant om met den troep naar die kampongs te gaan om de bruggen te herstellen en aan de bevol king werd medegedeeld, dat bij den volgenden dag met de bengi onim, schietmenschen, zou komen. Toen de troep dien dag aankwam, hadden de bewoners al getracht, de bruggen zoo goed mogelijk te herstel len en den troep werd uit de verte toegeroepen om even te wachten, want 'dat zij de bruggen heelemaal weer in orde zouden brengen. Onder toezicht en leiding der mili tairen werden nu alle bruggen door de Papoea's opnieuw en nog heel wat sterker dan te voren, gelegd. Nu klaagt de ass.-res. wel over de baldadigheid van de bevolking voor de militairen en dat zij haren angst maar niet te boven kan komen, maar mij dunkt, dat het beter is, dat die vrees er in blijft. Voor een zachtmoedige behandeling zijn die natuurmenschen nog lang niet vatbaar; misschien zal het eens aan de zendelingen gelukken, om hen. wier grootste genot nog is op sneltochten uit te gaan, door predi king van het evangelie te herscheppen in zachtaardige menschen. Maar het zal nog lang duren voor zij Jezus' woord: ..Heb uw naasten lief als u zeiven", in toepassing zullen brengen. 20 Mei. Er is helaas een plotselinge veran dering in den gezondheidstoestand gekomen. De beri-beri, die wij verdwenen waanden, is plotseling epidemisch ge worden Natuurlijk onder de dwang arbeiders. Aan de vreeseliijke ziekte zijn reeds een tiental van die stum- perds overleden. Met de boot, waar mede ik dezen brief verzend, zullen er een vijftigtal worden geëvacueerd. Wegens malaria worden enkele militairen weggezonden. Het stoomschip Memnon, van Amster dam naar Java, vertrok 4 Juli van Liver pool. Het •d'ubbelschroefstoomschip Noor- dam, van de Holland—Amerika Lijn, ar. riveerde G Juli des namiddags van Rot terdam te Newyork. Gemengd Nieuws, Door onweer overvallen. Omtrent het d'en Durtschen studen ten in" het Montblancgebied overko men ongeluk, deelt eem der studenten mede: wij gingen Maandagmorgen 6 uur naar de Aiguille du Goüter. Hal verwege gekomen werden wij door een dreigende nevel omgeven en meenden, dat het voorzichtiger zou zijn niet verder te gaan en in de hut te blijven. Nauwelijks waren wij een half uur in de hut, toen van het Oosten en Zuidwesten onweer losbrak. Wij na men voorzorgsmaatregelen, verwij derden alle metalen voorwerpen, die de bliksem zouden kunnen aantrekken en schoven dicht bij elkaar in een hoek, terwijl buiten de donderslagen onophoudelijk elkaar opvolgden. Zoo wachtten wij twee uren. toen plotse ling de bliksem in d'e. but sloeg en allen trof. met uitzondering van mij zelf en Hammacher. Wij sprongen naar buiten en bleven daar tot. den hals in de sneeuw tot het onweer was geëin digd. Toen gingen wtij de hut weer binnen om naar onze kameraden te zien. Een was aan beide knieën ge wond, maar niet zwaar; een derde had wonden aan arm en been, anderen waren op andere plaatsen gewond. Allen had dien merkwaardige1 visioe nen op het oogenblik van den slag, enkelen bleven uren bewusteloos. Den geheelen nacht deden wij geen oog toe. Woensdagmorgen wilden wij ver der trekken en gaven den geheelen dag noodseinen. Eerst des Donder dags zagen wij de eerste hulpcolonne, die wij afwachtten en waarmee wij te samen naar Chamounix trokken. Terwijl een electrische stroom van 5000 volts doodeiijk is voor een mensch verdraagt hij zonder het minste be zwaar een stroom van 500,000 volts. Prof. Bailey heeft dit aan de univer siteit te Mcliigan met een "treffende proef laten zien. Een stroom van 15 ampères en 110 volts werd in een transformator veranderd in een van 500,000 volts en deze werd vervolgens geleid door het lichaam van twee stu denten, die tusschen hen in een electrische lamp vasthielden. Het licht werd ontstoken, maar de stroomge- l'eiders merkten niets van den sterken stroom. Dit verschijnsel is nog niet voldoende verklaard. Advertentie-is» Hearengracht179. geb. Associatie-Case») Amsterdam. Rentevergoeding Toor gelden a deposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot 5000 direct te ontvangen.) Met 10 dagen opzegging Voor 1 maand fixe 2 of 3 maanden fixe 1 jaar fixe(toteen bedrag van ƒ5000) Prolongatie-conditie (tot be perkte bedragen) pCt onder den Prolongatiekoers. 3 pCt S'/.pCt 3'/,pCt. 3 pCt. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. ÜE DIRECTIE. Eindelijk gesnapt. In 1888 op den lSden Juni werd te Kevelaar aan den Hollandschen grens de jachtopzieoier Gisberrt Hoenselaer doodgeschoten. Als de vermoedelijke dader werd toen een beruchte stroo- per, Anton Jansen, ingerekend en na korten tijd wegens gebrek aan bewijs ontslagen. Tlians meldt het „Keve- laarder Volksblatt", dat op 5 Juni 1903 door de familie Jansen een klacht werd ingebracht tegen Jacob Jansen, broeder van den vroeger beschuldig den Anton, welke kort geleden over leden is. Het schijnt, dat de beide broeders op dien bewusten 18den Juni gezamenlijk op wilddiefstal uitgingen, en dat zij daarbij door Hoenselaer be trapt werden. Anton vluchtte, doch Jacob bleef, gedreven door den haat, welken hij den ijverigen opzichter toedroeg. Hij schijnt toen den opzich ter te hebben neergeschoten en terwijl deze nog eenig teeken van leven gaf met den geweerkolf de hersenen ie hebben ingeslagen. Orthopaedisch Schoen maker, BAKENESSERGRACHT 72, (over de Broodfabriek). Speciaal Atelier voor Schoeisel voor gebrekkige en pijnlijke voeten Alle reparatiën in den kortst mogelijken tijd. VAN Brand- en Inbraak- vrije. gepantserde Brandkasten, Kluisdeuren, Hekken, Safe deposit inrichtingen. alwaar modellen te zien en inlichtingen gratis ver krijgbaar zijn. Familieberichten. Gehuwd: 2 Juli. M. Romunde met A. J. Koopmans, Watergraafsmeer. Bevallen: 3. Ament—Pyttersen, z., Vlieland. 4. M. G. Folmer— Demmers 2 z., Driewegen. 4. Visser—van Rappard z. Wassenaar. 6. M. E. Claasen—Hoffmeis. ter, z., Uitgeest. Overleden: 30 Juni. Wed. J. van Rech- teren—Dekker 74 j., Oosterleek. 3 Juli. P. Kalis Jzn., 68 j., Oterleek. 3. G. Bruij- nis, 85 j.. Apeldoorn. 3. A. Walkart Amesl hoff, 82 j., Velp. 3. Wed. A. L. Boers— Carlier, 82 j., Amsterdam. 4. B. Trompet ter—Rothschild, 73 j Amsterdam. 4. M. F. E. Alberdingk Thijm, 52 j.. Utrecht. 4. A. E. Borger, jd., 61 j., Zeist. 4. W. H. Wamsinck, 85 j.. Den Haag. Stoomvaartberichten Het stoomschip Koningin Wilhel-J mina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Juli Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 7 Juli te Port Said. Het stoomschip Rhipeus, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 5 Juli van Marseille. Een handige oplichtster. De Parijsche 'veiligheidspolitie heeft de hand gelegd op een oplichtster, zekere Maria Marchetti, geboren te St. Cloud in 1860, die reeds achtmaal voojj betzelfde feit Veroordeeld werd. Men schat, dat ze gedurende 10 jaar met haar bende de menschen voor meer dan een millioen heeft opge licht. Zwaar gebouwd, mank, heel gewoon gekleed, niettegenstaande dit, is ze de handigheid zelf als ze iemand wil oplichten.. Ze voert den titel van prinses of gravin, huurt oen prachtig rijtuig en neemt voor een dag haar intrek in een der deftigste hot-els. Als gezel schapsdame heeft ze een jong meis jedat van hetzelfde kaliber is als haar meesteres. Ze gaai in de groote magazijnen bij de goudsmeden, kiest de schoonste zaken uit en laat ze in het hotel bezorgen. Komt men met het uitgezochte bij haar, dan heeft ze het kolossaal druk: op haar kamer wach ten ministers en gezanten, ze kan nu niet naar haar bankier gaan en ver zoekt, met de quitantie terug te ko men. De leveranciers laten de bestel ling achter. Nauwelijks zijn ze ver trokken, of de gewaande prinses pakt haar biezen, gaat naar het platteland, verandert van naam en het lieve spel letje begint later opnieuw. Ze keert te Parijs terug, huurt een gemeubileerd huig in een rijke buurt, geeft groote fooien aan den con cierge en maakt weer nieuwe slacht offers. Als de leveranciers om inlich tingen komen vragen baj den concier ge, dan geeft deze natuurlijk de beste informaties over de prinses. Aldus heeft ze jarenlang oplichterij gepleegd en men kon haar maar niet te pakken krijgen, totdat ze een dezer dagen over een plein te Parijs liep, waar ze door een inspecteur van jkh litie werd herkend en gevangenge nomen. Onheil. Bij de uitspanningsplaats Oakland- park, niet ver van Pittsburg gelegen, ontstond door eene wolkbreuk een dijkbreuk aan het Reservoir. Dertig voet. hooge watermassa's vernielden de plaats Het totaal aantal doodën bedraagt vijftig. T. A. DONNÉE, KL Houtstraat 62, bericht de ontvangst der allerfijnste kwaliteit nieuwe DELFTSCHE GRASBOTER, zoomede fijne EDAM MER GRASKAASJES. cn andere Jamsoorten ait de fabriek Kennemerland, Atelier voor reparatiën aan ZIJN IN DE VAN DE FIRMA Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenhe van Haarlem naar: le kl. 2e kl. HEEMSTEDE15 Cents 12'/, Cf BENNEBROEK 20 17'/, HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij goederenagenten, geven voor korte afstand veel besparing.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6