van de H. IJ. S. M. door een bestel wagen van genoemde maatschappij door midden gereden. Met spoed werd een andere afsluit boom gemaakt. Zaterdagmiddag wajpper- de de vlag van de nieuwe huizen aan den Oudenweg voor het plaatsen van 'teerste bint. Van de tien woningen die gebouwd worden, zijn nu reeds zeven verhuurd. Wel een bewijs, dat er woningnood in Haarlem heerscht. Aanranding. Zondagavond werd de heer M. in den Haarlemmerhout door 3 personen aangerand, die hem zijn horloge afnamen en hem tevens ©enige verwondingen aan hoofd en hals toebrachten. Op de komst van een politieagent ging het drietal op de vlucht. Üeheer M. begaf zich daarna naar het politiebureau, om aangifte van het gebeurde te doen, en direct ver trokken een aantal politieagenten in de richting, waarheen de drie laffe aanranders waren gevlucht. De verwondingen van den heer m. waren van dien aard. dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Uit de Omstreken. Halfweg Zaterdagavond stopte trein 482, die ten 7,36 (Gr.) van Zandvoort naar Amsterdam vertrekt, tusschen Half weg en Sloterdijk. Het bleek, dat een ongeveer twintigjarige jonge man was overreden; het hoofd was geheel van den romp gescheiden. Het stof felijk overschot werd in een goederen wagen gedragen en naar Amsterdam vervoerd. Naar men aan die Tel. verder mede deelde, was de man zwemmende over de spoorsloot gekomen en had hij Westerouen van Meeteren heeft gezegd, antwoordde spr., dat hij aan het hoofd eener fabriek liever een technisch inge nieur ziet, dan een scheikundige, die geholpen kan worden door menschen, welke niet die opleiding behoeven, welke de heer Van Meeteren hun wenscht te geven. Den heer Borgman gaf spr. toe, dat er voor jongens en meisjes van 15 jaar gelegenheid moet bestaan zich voor een vak te bekwamen en hield tegenover den heer De Groot vol, dat leerlingen der lagere school voor middelbaar technisch onderwijs niet voldoende onderlegd wa ren en dat iemand, die van welke schooi ook komende, geen praktijk heeft gehad niets waard is. Dat mag dus niet gelden als een argument speciaal tegen de mid delbare technische school. De heer Borgman betoogde, dat de school alleen algemeene ontwikkeling kan geven; in de praktijk blijkt eerst, wat in een kind schuilt. Laat de kinde ren dus tot 15 jaar school gaan; het mid delbaar technisch onderwijs moet niet voor het 15de jaar beginnen. Inmiddels was de motie-Haarlem ge wijzigd, luidende: „Directeuren te ver zoeken diligent te blijven, opdat de stuk ken betreffende het middelbaar tech.- nisch onderwijs de departementen tijdig bereiken en daar behandeld worden. Aan directeuren wordt overgelaten gebruik te maken van het licht, dat in de depar tementen: ontstoken wordt", werd zij met algemeene stemmen aangenomen. Het departement Tiel stelde de volgen de motie voor: „De Maatij. van Nijverheid, overwegen de, dat het haar ter oore is gekomen, dat bij den minister van financiën een wets ontwerp in voorbereiding is, waarbij de belasting op tabak zal worden verhoogd van 0.70 tot f 20 per 100 KG., overwegen de, dat deze verhoogde belasting den Ned. tabakshandel in hooge mate zoude belemmeren, dat zij een zeer belangrijken tak van zich opzettelijk onder den trein ge legd. De machinist, die het ongeluk nationale nijverheid zou knakken, dai zag aankomen, remde doch te laat de bIoeiende Ned. tabaksmarkt sterk natuurlijk, daar de trein in volle vaart;.*;„„XT.„J was. Speciale correspondentie van (Peereboom's algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. De lustrumfeesten te Delft. I. De stad der graven, der Koninklijke graven zelfs, is geen stille doodenslad meer. Zij is in de laatste dagen een stad der levenden, van feestvierende levenden geworden en een adem van opgewekte levensvreugde ruischt door haar straten. In de nette, statige Princenstad heerscht op den vooravond der feest- week een ongekende levendigheid. De schilderachtige grachten van dit typisch mooie plaatsje zijn versierd met guir landes, hetgeen men niet precies van de straten kan zeggen, waar het soms dorre dennegroen de nauwe, maar daardoor niet minder gezellige, ik zou zeggen daardoor juist gezellige straten, nu be nauwen. Toch zijn al die meer of minder mooie versieringen te apprecieeren, omdat zij alle een uiting zijn van de vreugde der Delftenaren, nu oude vrienden van heinde en ver nog eens de plaats van zooveel lief en leed, van joligheid en in gespannen studie bezoeken. Het Delftsch Studentencorps viert deze week met zeldzamen luister zijn Xlde lustrum en hoezeer geheel Delft met har telijke ingenomenheid en sympathie dit feest zal meevieren, dat blijkt uit de overgroots belangstelling, waarin de ba rometer een praktische grachtversie- ring en staande tegenover de Byzantijn- sche eerepoort zich mag verheugen, zelfs heden (Zondag)avond nog, al da teert de opgave: „verwachting: licht be wolkte lucht en droog warm weer", ook van Zaterdag j.l.!" Ziehi-er in het kort eenige indrukken, die uw correspondent bij zijne eeTSte rondwandeling door de feeststad heeft opgedaan. Aan het slot een „vie varietur" van den Delftschen barometerstand! (Per telegraaf). Maandagmiddag. Nadat de Senaat van het Delftsch Studentencorps de reünisten en de vertegenwoordigers der bevriende studentencorpsen te 2 uur in de socië teit Phoenix" ontvangen had, trok de stoet naar de Polytechnische School. De president van den Senaat opende de feesten alidaar met een toespraak, waarin hij de reünisten in bezielende taal terugvoerde naar de goede oude tijden, hulde bracht aan den vader van het corps van Diesen en hem een gedenkboek van het 11de lustrum overhandigde en vervolgens een weisprekenden groet bracht aan de studenten-corpsen. De president der reünisten, de heer De Koning, ant woordde met een toepasselijk woord Na afloop daarvan werden de reunis. ten en de feestcommissie op het Stad huis door den burgemeester ontvan gen, waarna de stoet een ommegang over de Groote Markt hield en vervol gens naar het feestterrein trok, waar de gasten door den Senaat werden ontvangen en een malinée musicale werd bijgewoond. Bi nnenland. Algemeene Vergadering van de Maatschappij van Nijverheid te Groningen. (Slot). VERGADERING VAN ZATERDAG. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat hij op verzoek van vele leden nog het woord zal geven aan de heeren Van Gelder, Borgman en De Groot en dan het voorstel--Haarlem in stemming zal brengen. De heer Van Gelder merkte op, dat zijne stellingen alleen bedoelden lei ding aan het debat te geven; maar hij wenschte ze niet in stemming te bren gen. Naar aanleiding van hetgeen de heer zou aantasten en bovendien den Ned. tabaksplanter een loonend bedrijf zou ontnemen, overwegende, dat mitsdien dit afwij ken van het principe van vrijen handel door zulk een hooge belasting, hoogst be denkelijke gevolgen zou hebben voor on zen nation alen handel en nijverheid, spreekt als haar oordeel uit, dat deze belasting in deder opzicht afkeuring ver dient en besluit zich te wenden tot de regeering met verzoek geen wetsontwerp van deze strekking der Staten-Generaal aan te bieden". De urgentie van deze motie werd be-- streden door den heer Van Beuningen op grond, dat de minister aan de Maat schappij heeft geschreven, dat hij gaarne de opmerkingen van de maatschappij zal vernemen, als het ontwerp in defini tieven vorm bij de Staten-Generaal is in gediend. Het departement-Groningen vroeg ur gentie voor een eensluidende motie, waarvan de laatste alinea echter aldus zou luiden: „en noodigt directeuren uit. ten spoedigste nogeens over deze zaak het gevoelen te vernemen van de depar tementen om op tijd gereed te zijn met een adres aan de hooge regeering, als het ontwerp zal zijn ingekomen". Ook de urgentie van deze motie werd bestreden door den heer Van Beunin gen, waarop het door Groningen werd ingetrokken met de verklaring, dat het zijn bedoeling was den wensch uit te spreken, dat het hoofdbestuur op tijd gereed zou zijn met een adres. Hetzelfde lot trof de motie-"s-Graven- hage, waarbij de vergadering ais haar meening uitsprak, dat op werkgevers de. moreele verplichting rust om voor jonge lieden, bij hen in dienst, de betrekkin gen open te houden als zij onder de wa pens moeten komen. Na de gebruikelijke plichtplegingen werd het congres gesloten. Er werd daarop een bezoek gebracht aan het Museum van Oudheden en Fon- gers Rijwielenfabriek, terwijl op het ten. toonstellingsterrein een gemeenschap pelijk diner werd gebruikt. Kon. besluiten. Met ingang van 15 Augustus ek., benoemd tot opzichter over rechtge- bouwen, gevangenissen en Rijksop voedingsgestichten N. F. Helge, eervol ontslagen tijdelijk opzichter over justitiegebouwen. Aan mejuffrouw C. II. Meywert, op haar daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October ek., eervol ont slag verleend als directrice van het Rijksopvoedingsgesticht en de bij zondere strafgevangenis voor meisjes te Montfoort. Met ingang van 16 dezer zijn be noemd tot adjunct-directeur bij den dienst Her postërijen L. J. Keiser, jhr. A. van Raab van Canstein, H. Helling Wz„ thans Hoofdcommies der posterijen tot adjunct-directeur bij den dienst der telegraphie: HF. Dörflinger, thans hoofdcommies der telegraphie. Kosten der staking. Naar het Hbl. verneemt, zal de Re geering bij aanvullingsbegrooting tot dekking der gemaakte kosten vóór en tijdens de spoorwegstaking, een bedrag aanvragen van ongeveer een millioen gulden. Fyue manieren. Zaterdagmorgen had in „Fxascati" eene inschrijving plaats van UU Langkat tabak. Een van onze Am- sterdamsche tabaksmakelaars had do partlij opgekocht voor eene firma le Mannheim. Door zijne collega's werd hij nu bestormd met aanvragen voor verkoop van onderpartijen. Dit „be stormd" moet opgevat worden in let terlijken zin. Men trok den man aan zijn jas. hing hem op het lijf. Ten einde raad vluchtte de makelaar een der bureaux binnen. Zich ook daar vervolgd ziende, nam hij de wijk naar den O. Z. Voorburgwal, doch ook hier lieten de kooplustige collega's hem niet met rust. Daar komt een arbei der aan. Hij ziet, dat de makelaar wordt lastig gevallen. Fluks schiet nij zijn ja$ uit en baant hij zich een weg door de heeren. Zich nu naast den "bestormde plaatsend, roept hij „Das gemeen, één tegen zooveel. Kom nou eens op, als je lef heb." Het resultaat van zijn uitdaging niet afwachtend, geeft hij den eersten den besten omstander een oorvijg, een ander slaat hij de lorgnet van diens neus. een derden den hoed van het hoofd. Het wordt nu een spannend schouw spel. Uit sloppen en stegen zijn de nooit ontbrekende toeschouwers aan gerukt. Zij vormen een breeden kring van nieuwsgierigen. De een zegt: ,,'t Is een kwartjesvinder, die mooie me keer daar"; de andere gelooft, dat het een bankroetier is; een derde op- peit het denkbeeld, dat de man een dief is. Meer dergelijke lievigheden worden geuit over den eerzamen ma kelaar, totdat diens collega's gelegen heid hebben de menigte made te doe len, dat het hier slechts een gewone handelszaak betreft. Dan trekken de omstanders langzaam terug. Ook de amateur-bokser trekt zijn jas weder aan en verdwijnt. De gelukkige koo- per van de tabak maakt nu van net oogenblik kalmte gebruik om een par ticulier tabakskantoor binnen ie vluch ten. Hier had nu de verkoop in ge deelten plaats. En nu had de O. Z. Voorburgwal haar rustig aanzien weder herkregen. Hofberi cht. Uit Schwerin wordt nog gemeld dat Koningin Wilhelmina en prins Hen drik der Nederlanden daar den 3d en Augustus aankomen, om daar en te Rabensteinfeld een langdurig bezoek te brengen. De Groothertog aanvaardt dezer da gen met zijn moeder een reis naar den Kaukasus. Tandheel kuu de. Het Ned. Tandheelkundig Genoot schap heeft een adres gericht aan da commissie, belast met het afnemen der examen5 voor arts en tandmees ters, te Utrecht. Dit adres vangt aan als volgt Het Ned. Tandlieelk. Genootschap enz., overwegende, dat de inrichting van het tandheelkundig onderwijs in Nederland aan de tegenwoordige eischen niet voldoet; dat in afwachting van de betere regeling hiervan en van het theore tisch tandheelkundig examen, het practisch examen een grooteren waar borg zou kunnen opleveren voor vol doende bekwaamheid van den aan staanden tandheelkundige; wenscht, dat het afnemen van dit practisch examen op zoodanige wijze geregeld worde, dat de candidaat het bewijs zal kunnen leveren van kennis tn vaardigheid, zooals die de or de mo derne tandheelkunde wordt geeischt; dat de candidaat van te voren zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte worde gebracht van de eischen, waar aan hij zal moeten voldoen. Deze wensch wordt in het adres, dat in brochurevorm verschenen is, in bijzonderheden uitvoerig toegelicht. wiel den vermoedëlijken dief achter na. Een reed hem voorbij, 0111 te Maas land den burgemeester in kennis te stellen van het gebeurde. Daar de burgemeester op het oogenblik geen politie te zijner beschikking nad, wees hij gebr. Van Buuren naar Schipluiden om aldaar de hulp dei' politie in te roepen. Daar de verdach te zich in die richting begaf, gelukte het genoemde mannen, met behulp van den gemeente-veldwachter hem te arresteeren. Aldaar ter secretarie gebracht voor dén burgemeester, bleek spoedig, dat de verdachte in het bezit was van het -vermiste horloge. II. L. werd in bewaring gesteld den volgenden dag met het overtui gingsstuk ter beschikking gesteld van den burgemeester van Maasland. Ketteren en Kunst. Een protectisch maandblad. Verschenen is het eerste nummer van de „Protectiebode", een maandblad ge wijd aan de belangen van landbouw, in dustrie en arbeid, officieel orgaan van de Ned. Ver. tot bevordering van Natlo- nalen Arbeid te Utrecht. Redacteur is de heer H. Schoonejon- gen Jacobsz., bestuurslid dier vereeni- ging. Brand te Botterdam Zaterdagnacht 2 uur is brand uit gebroken in het pakhuis van de fir ma Pot Van Nes in gasornamenten enz., Wijnstraat 125. Poging tot moord 2 De arbeider Westering te Zeist, die Vrijdag van de vorige week op de bui tenplaats Veldheim door een geweer schot in den linkerarm werd getroffen, heeft dit lichaamsdeel moeten missen. Naar omstandigheden is zijn toestand bevredigend. De pleger van den aanslag, tuinbaas de K., blijft opzet ontkennen. Ilij geeft voor met den getroffene handgemeen te zijn geweest, waarbij het schot on gelukkiger wijze zou zijn afgegaan. Er zijn echter omstandigheden, die er op wijzen, dat naar een vooraf be raamd plan is te werk gegaan. Blijk baar heeft de K. achter een boom staande zijn slachtoffer opgewachtren op een afstand van ongeveer 2 meter op W. gevuurd. De tweede patroon is uit zijn geweer gevallen, zoodat hij niet voor de tweede maal vuur kon geven. Dit stemt overeen met de ver klaringen van den getroffene. Het aanstaand ontslag van d. K. als tuinbaas op Veldheim schijnt aanlei ding tot de misdaad te zijn geweest. Dit ontslag was hem gegeven wegens minder lofwaardige handelingendat deze handelingen aan 't licht gekomen waren weet hij aan W., vandaar zijn Wraaknemingde K. bevindt zich in voorloopig arrest. De Amersfoortsche kei. In den grootsten eenvoud is de kei in eigendom overgedragen aan het Gemeentebestuur. De heeren O. G. H. Heldring, A. M. Kollewijn Nz. en C. B. Kok, onderschei denlijk voorzitter, secretaris en pen ningmeester der Keicommissie, bega ven zich daartoe naar de vergadering van B. en W. Met een korte toespraak overhandigde de heer Heldring een oorkonde aan een Burgemeester, die met eenige welgekozen bewoordingen antwoordde. Een afschrift dezer oor konde is met een groot aantal andere bescheiden, beschrijvingen der feeste lijkheden, enz. in het voetstuk ge metseld. Een nieuwe oplichterstrac Een glas water weigeren, aan wien ook. wie zou 't over zijn hart kunnen krijgen, en toch is 't hoofdzakelijk aldus lezen wij in de „Delftsche Courant", den dorstige goed in de gaten te houden, daar deze soms to drinken vraagt met geheel andere be doelingen. Zoo vervoegde zich deze week Woensdag zekere H. L. van Rotter dam, gekleed als net heer, bij M. van Buuren. beurtschipper te Maasland. Vrouw Van Buuren liet den man zijn dorst lesschen doch ontdekte na zijn vertrek, dat het horloge ivan haar zoon, dat in een vestzak zat, verdwe nen was. Zij stelde haar zoons hier mede in kennis en deze reden per rij- Feuiinisme a outrance. In het Groene Weekblad van 4 Juli schrijft mevrouw Stellingwerf geboren Jentink over de schilderijententoon stelling te Leeuwarden, en zij deelt verheugd mede dat ook achttien vrou wen daar -met hun kunst vertegen woordigd zijn. In de volledige lijst die zij volgen laat komen de namen voor van Tony Offermans en D. de Vries geboren Lam. Wee aldus de schilders met dubbele namen, of wier voornaam slechts den schijn van vrouwelijkheid vertoont, één te ijverige feministe en zij zijn zoo van de lijst der mannen afge voerd. Straks wordt tot- meerdere glorie van het feminiune deze lijst aangevuld met de namen van me juffrouw Marie Bauer, en mejuffrouw Marie ten Kate (die ik echter niet weet of zij nog in leven is), verder door mevrouw Josselin gehorende Jong, mevr. Zoetelief geboren Tromp, mevr. Lion geboren Cachet mevrouw Hart geboren Nibbrig, mevrouw Roland geboren Holst, mevrouw Kamerlingh Onnes en Miss Understood. (Kroniek). De Paleis Opera De Vereeniging wordt gevormd door sociétaires; het bestuur zal bestaan uitOrelio, voorzitter; Jacq. Coini, secretaris; D. Pauwels. penningmees ter. -'Met de dagelijksche leiding van zaken zal de heer Van der Veen uit Utrecht worden belast, terwijl een commissie van bijstand, waarin vele bekende Amsterdammers hebben zit ting genomen, mede bij het beheer zal betrokken zijn. Als dirigenten zijn aan deze opera verbonden de heeren J. A. Kwast en A. Tierie. Voorts is geëngageerd een volledig koor van 38 personen, voor het meerendeel Ko risten. vroeger bij de Opera-Van der Linden werkzaam; het orkest wordt gevormd door 48 musici, aan wie. al vorens met hun contract werd afge sloten. een examen afgenomen werd. Daar het aantal sollicitanten over groot was, kon men zich van de beste krachten verzekeren. Als regis seurs zullen optreden Jack. Coini en S. Poons. Als solisten zijn geëngageerd mevr. CoiniFrangisca. mej. Van Veen, mej. Suze Stemmerik, mej. Agnes Wibbels. mej. Liscaijet, mej. Farber, mevr. DirckxVan der Wege en mej. Wie- taerts. Met een drietal zangeressen worden nog onderhandelingen ge voerd. Voorts de heeren Pauw els, Schulze, Cauveren. Orelio, Bovendeert, Poons. Maal en Koster; zeer waar schijnlijk is het, dat men het heeren tal nog met twee zal vermeerderen. De opera zal 16 September het sei zoen openen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat dit gezelschap in het a. s. seizoen hier ter stede verschillende malen in den HaarL'emschen Schouwburg zal optreden. Cantat8-weilstrijd, Aangemoedigd door de groote deel neming aan den wedstrijd, ten vo risen jare uitgeschreven door de samen stellers van den Nederl. Muziekkalen- der, hebben deze besloten ook dit jaar een dergelijken wedstrijd in het leven te roepen. Uitgeloofd wordt als prijs de som van 200 voor eene piano-cantate, speelbaar ook voor niet te ver gevor derden. Deze bekroond® sonate, evenals de twee daarnevens door de jury ge schikt geachte, worden gedrukt en uitgegeven voor rekening van de uit gevers en als premie gevoegd bij den Muziekkalender. De drie werken blijven het eigen dom van de uitgeversde toondich ters van de drie bedoelde Sonaten ontvangen ieder 25 present-exempla ren, onverminderd1 de ƒ200 voor den eerst-bekroonde. Mededingen kunnen alle Nederland- sche toonkunstenaren. Als jury-leden treden op de heeren Bernard Zweers, Julius Röntgen en I. Mossel (secretaris). Inzendingen moeten geschieden voor uiterlijk 1 September a.s., aan het adres van den secretaris der jury, Van Breestraat 155, Amsterdam. Bijdragen moeten ingezonden onder een motto, zonder bijvoeging van naam. Naam en woonplaats kunnen opgegeven in verzegelde enveloppe, onder hetzelfde motto bij de inzen ding te voegen. De jury opent slechts die enveloppen, welke het motto dra gen van den bekroonde en van de 2 andere kunstenaren, wier werk voor druk en uitgifte i naanmerking ko men. uit te schrijven tegen Zondag 15 Nov. a.s. Reglementen en lnschrijvingsbil- jetten zullen van 1 Aug. af verkrijg baar zijn bij den secretaris van net regelings-comité, den heer H Schip- perheyn, Kroonstraat 5, Nijmegen. Landbouw en Veeteelt Veeinvoer in België. Men schrijft aan de Tel. van Belgische grenzen Deze week zijn de drie nieuwe qua rantainestallen door den Belgischen Staat te Strijbeek gebouwd, in ge bruik genomen. Thans is op den len en löen van iedere maand van 8 tot 10 uren dit kantoor open voor den invoer \an Nederlandsche melkkoeien. Ook is op die dagen en uren dit kantoor open voor den invoer van eenhoevige dieren, paarden, ezels, muilezels en muildieren, schapen van Nederlandsche herkomst, alsmede van geiten, kiekens en slachtvee. Hierdoor is wéér een nieuw kantoor van invoer voor ons land geopend, dat vooral ■van belang is voor den uitvoer van ons vee langs Breda en omstreken. Ook mogen sinds 1 Juli slachtrun- deren langs de kantoren Selzaete. Clinge. Esschen. Achel, Hamont en Visé (alle station) rechtstreeks ver zonden worden naar het slachthuis van Brugge onder de gewone voor waarde, namelijk in geplombeerde wagens. Bovendien mag per buurtspooi weg langs het hulpkantoor Westcapsl- le (Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen) Maandags van 12 tot 2 uur slacht vee verzonden worden naar bovenge noemd slachthuis. Rechtszaken, Een rechterlijke informaliteit. Nanne T., bakkersknecht te Leeu warden, werd op 22 Juni door de rechtbank aldaar voor verduistering van een gouden oorijzer ten nadeele van zijn moeder veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Hij appelleerde. Na de behandeling in appèl op Zaterdag morgen vorderde de advocaat-gene raal vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging van be klaagde op grond, dat uit de dagvaar ding was weggelaten, dat beklaagde zich het oorijzer opzettelijk weder rechtelijk heeft toegeëigend. De advo caat-generaal noemde dit merkwaar dig en treurig. Merkwaardig, omdat noch de officier gij de rechtbank, noen d!ie rechtbank zelf, dieze omissie heeft opgemerkt; treurig omdat spreker zich thans, daar geen strafbaar feit een laste is gelegd, genoodzaakt ziet tot den eiscli bovengenoemd. Spreker vor dert onmiddellijke invrijheidstelling. Na behandeling van de andere op de rol voorkomende zaken, deed het Hof uitspraak. Deze luidde vernieti ging van liet vonnis, ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke in- ■rijheidstelling. Koloniën. Djambi. Uit een onder dagteekening van 10 dezer bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- .indsch-Indiö betreffende de gebeur tenissen in Djambi blijkt, dat bij de vermeestering van versterkingen op een tocht in 't stroomgebied van de Tebo door eene colonne van Loeboeq Benkoewang naar Limboer gewond zijn twee officieren en zeven mindere militairen. (,,St.-Ct.") sisch chemisch onderzoek vai schelijk bloed en de kliniek. be\ tot doctor in de geneeskunde Dirk Sclroute, heelkundige te burg. geboren te Nijmegen. Groningen. Voor het examel apothekersbediende zijn gei mej. A. W. Nij huis, geb. te I den; B. P. Nannenberg, geb. t rum; J. J. Reinders, geb. te Groi Sport en Wedstriji Kerk en School. De Tooneelvereeniging „Nijmeeg's Vriendenkring" heeft besloten ter ge legenheid van haar zesde jaarfeest een naticfnalen voordrachtenwedstrijd Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de scheikunde door den heer A. H. I. Belzer; het candidaats-examen in de klassieke letteren door de heeren Ph. R. Gazcia en A. A. W. M. Lievegoed; het le natuurkundig examen door de damesS. W. A. Leignes Bakhoven, H. I. Knottenbelt en H. Müllemeistër. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „De rol lende beweging van een omwentelings lichaam over een horizontaal vlak onder de werking der zwaartekracht", de heer J. II. M. Falkenhagen, gebo ren te Amsterdam. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts: Dr. L Gamin, geboren te ZugW. de Geus, geboren te Ursem L. J. Bran don, geboren te Soerabaya; A. Cor- nelissen, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen, de heer J. de Jong. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het candidaats-examen in de klassieke letteren door den heer G. van Hoorn. De commissie belast met het afne men van het apothekers-examen te Leiden heeft tot apotheker bevorderd de heeren J. C. Pelle en A. Wunder- lich. Leiden. Geslaagd 'voor het docto- raal-examen in de wis- en natuur kunde de heer G. Gonggrijp; voor het candidaats-examen in de scheikunde J Paarden. Courses le Woes (duin. De uitsïag van de courses, Zondag te Woestduin zijn geh is ala volgt 1. Jacob Maris-prijs. Recoi draverij voor paarden met geei record dan 1.50. Afstand 26U0 1 Dops, rijder J. G. de Boer, 2 in 4.49 was eerste; Goudmijn ei rijder Van Wickevoort Cron 2725 M. in 4,49 2/5; tweede en Rita, Stal Jan Steen, berijder - den Akker, 2725 M. in 4.49 3/5. Ongeplaatst. Mascotta 2725 Antoinette, 2775 M. Tot. ƒ3,50, ƒ6.50 en ƒ5. Frans Hals-prijs. Wedren vlakke baan voor inlandsche pa Afstand 2000 M. Valerie, ei Baron Heemstra, rijder Mac C 1. Billiton. eigenaar A. van ken van Hoedekenskerke. dijde nert. 2. Engel, eigenaar Baron l rijder Cockerton. Tot. ƒ3.50. ƒ5.50 en ƒ7.50. III. Verkoopsharddraverij. Ti gesteld voor 1000. Afstand 160 1. Nella, eigenaar stal Jan rijder Van den Akker 1675 2,57 2 5 2. Miss O'Brien, eigens der Tj. Witteveen, 1625 M. i: 3. Dobrina, eigenaar rijder S. veen. 1750 M. in 2.581/5. Ongeplaatst liepen Georgia H Anton. 1700 M. Molly 1650 en H 1600 M. Tot. /7.50, ƒ8,50 en ƒ9.50. IV. Wedren op vlakke baan voo den van 3 jaar en ouder. A 2000 M. 1. Donna Lorna, eigenaa Jochems, rijder Rilleck. 2. Co] eigenaar Baron Creutz, rijder ton. 3. Valentine, eigenaar J1 Pesters, rijder Mac Cord. Ongeplaatst liepen Marke Something en Rijval. Tot. ƒ9. ƒ8.50 en ƒ12.50. V. Mauve-prijs. Recordhardd voor paarden van 3 jaar on out stand 2500. 1. de Luitenant, eigenaar mr. rijder J. Koster, 2500 M. in 2. Eiber, eigenaar rijder Van, voort Crouimeïin, 1675 M, in 3. Dobrina. eigenaar rijder S. veen, 2550 M. in 4.191/5. Ongeplaatst. Carmeleta. 257: selor 2750, Clerimond, 2650, Mo 2625, Sierra, 2625, Isabella, 25C Redstar 2500 M; Tot. 10, ƒ7 en 13.50. VI. Rembrandt-prijs. Verkoop; ple-chase voor paarden van 4 j ouder. 1. Sita, eigenaar Baron Creu der Speek, 2. Miss Amphion, eis Van Hoboken van Hoedekens rijder Buske. 3. Muinias. eis Korthals van Schooten, rijde Cord. Ongeplaatst Contract, rijder luit van het paard gevallen. Tot. ƒ6.50,77 en ƒ13.50. De Amsterdamsché harddr: vereeniging Oud Roosenburch Zaterdagmiddag haar harddrav en wedrennen op haar baan Watergraafsmeer. Er was nie publiek aanwezig, in aanmerki: mend het overschoone weer. Voor den beginnersprijs, ha: verij, handicap 3e klasse voor I landsche paarden met geen bei cord dan 1.55, minimum afstan meter, minimum snelheid 2,10,- ingeschreven 15 paarden. Aan d verschenen Rosa Bonheur, Juin rie, Vogel, Firmant, Benny. Am Prinses Marie, Mascotta en Els Uitslag 1 Prinses Marie, var Glas Jz., te Loppersum, met een n voorsprong2. Vogel, eigem Zwart, Purmerend 3. Firmant, naar H. Schaap, Leeuwarden. Het tweede nummer was de Ai dam-prijs, record-harddraverij voor Nederlandsche paarden me beter record dan i.46. Paarde een record van 1,54 starten O] meter, voor iedere betere recordse 2O meter meer. Ingeschreven 7 paarden, wa uitkwamen Jonge Wilkes, Quichotte, Continenten Cyclone. Wilkes leidde de eerste ronde m< Quichotte onmiddellijk achter zii ontstond een mooie strijd, mas mocht Don Quichotte niet geli zijn mededinger voorbij te rijde Uitslag: 1. Jonge Wilkes, eig A. R. v. d. I-lilt, Rotterdam 2. Quichotte, eigenaar jhr. de Mol, 'i venhage3. Continent, eigena Scliaap, Leeuwarden. Wielernieuws Onder begunstiging van vrij weder werd de Amsterdamsche Ier baan Zondag geopend. Dat 0 wielsport haar liefhebbers in Ai dam vindt, is wel een bewijs, d: dr. J. 1. Attema; voor het doctoraal-1 rai«en- ?°oweJ de koogere als 11 examen in do rechtswetenschap de z®?r S°ed bezet waren, heer H F W Jeltes De wedstrijden hadden allei Aan ie 'universiteit te Leiden is het S^rwS™ dj candidaats-examen artseniibereidknn-j^J £djnla in bekwam; h was. De uitslag der diverse wedsti de afgelegd door mejuffrouw A. M. Scheffer; het candidaats-examen wis- en natuur- en scheikunde door den ig als volg(\ AO aia j I. Wedstrijd voor amateurs heer H. J. Backer. ■n i,., tt t' j tt j- ij I Ai nuauiju vuui amtiieuis De heer H. K. de Haa~ die heden |inee^ over jqoo Meter, in series, promoveerde in de .geneeskunde ver- chag6| demi.finale9 en finale, kreeg den hoogster* graad cum laude. De 1ste prijs werd behaald do Te Utrecht z'ijn bevorderd tot semi-Bourna Leeuwardlen, de tweed» arts: E. J. v. Noordaa en J. N. Bon- door G. van Schermbeek, Amste gart v. d. Grient. Bevorderd tot arts€n de derde prijs door G. H. Stc A. A. de Rooy. Haarlem. In dezen wedstrijd Examens aan de universiteit te dertig mededingers mede. Utrechtdoet. scheikunde C. J. Zn-1 n. Wedstrijd van meet voor p: klaar; doet. Ned. lett. J. W. v. Bart: 'sionals, afstand 1000 Meter, in s doet. wis- en natuurk.W. J. H. Moll, 'repêchage en finale. J. A. Vreeswijk en M. J. van Hoen, Prijzen: 50, ƒ25 en ƒ15. I (met lof); doet. rechtsw. F. E. deelnemers. Doedes. No. 1 was J. van den Tuijm, Aan de rijksuniversiteit te Gronin- HaagNo. 2 J. van Gent, Amste gen is op een proefschriftHet phy- en No. 3 Gerb. Roos. Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2