PREDIKBEURTEN en de miliciens en teekent hij s opsteller het stuk met zijnen naam. U, mijnheer de redakieur dankend voor plaatsruimte, Hoogachtend. F. JONKERS, sergeant 2e comp. 5e hat, 5e reg. in!, (w. g., SCHILLING, korp. infanterie. C. JAGER, milicien, L. CONSEN, milicien. J. G. SPIERING, milicien. W. KOELRWIJN, milicien. J. VERSTEEG, milicien. In 2$n volgend nummer deelt „Het mede, dat de sergeant Jonkers in ixrest is gesteld. INGEZONDEN MEUEDEL- LiftlxEK. 30 ceafca per regsL water komt wel aan de lippen maar niet over <le lippen. Zeer zeker, waarde lezers en leze hebt "i i op uw langdurige le wel eens tegenspoeden ge die u beangst maakten en waar van u het einde niet voorzien kondt en plotseling deed er zich een uit voor. Zeer zeker hebt ge dan eens bij u zelve en zelfs aan uwe en kennissen gezegd, ja, het is toch waar, het water komt wel aan de lippen, maar niet er over. Schrij ver dezes wenscht van harte, dat nog en vele personen, die zich thans eens wanhopigen toestand bevin den. ook nog eens bovenstaand spreek woord niet voldoening mogen uitspre Zeer zeker zal dit artikel door gelezen worden, die niet al tijd kunnen zegden, dat zij een bla kende gezondheid genieten, en zoo was took liet geval met juffrouw Famminga, wonende te Oude Pekela. die sedert ruim vijf jaren op hevige mate lijdende was geweest aan inge wand- en maagkrampen. Ook zij had bemerkt, dat het water wel eens aan Mej. FAMMINGA, volgens portret, de lippen komt. want na zooveel jaren lij dens was zij moedeloos én radeloos geworden. Gode zij dank bekwam zij de ingeving, toch ook eens tot het ge bruik'van de Pinkpillen van Dr. Wil liam over te gaan en met de vaste ge- Saclïte bezielt, zij hebben zoo velen genezen, waarom zouden zij mij niet genezen zette zij de behandeling inet de Pinkpillen op geregelde wijze voort. Thans vindt, zij geen woorden genoeg, om ons haren dank uit te spreken en schrijft ze ons dat hare maagkrampen verdwenen zijn. liaar eetlust opgewekt is en zij thans alles met graagte eet. Des nachts geniet zij een verkwikkende slaap en dringt er hij ons op aan, haar schrijven pu bliek te maken, opdat de nog lij den au personen haar voorbeeld zullen vol gen. Aarzelt dus niet meer en volgt haar voorbeeld en laat alle valsche schaam te ter zijde, want wij weten het heel goed. dat er velen zijn. die door de Pinkpillen hunne gezondheid terug bekomen hebben, maar het niet im mer voor een ieder willen weten. De brieven, die wij dagelijks ontvangen, getuigen zulks te goedgewoonlijk wordt gezegd ik ben waarlijk van uwe Pinkpillen genezen, maar ik wil 'Évoor een ieder niet weten. De lijden de menschheid kan niet dankbaar ge noeg zijn voor personen als mej. Fam minga. die openhartig hunne gene zing bekend maken. Mogen wij weldra zulke openharti ge verklaringen, van andere personen bekomen, dit is onze vurigste wensch tot heil van onze tijdgenooten. Vooral de moeders zij op het hart gedrukt, acht te geven op hunne jonge dochters tijdens de vorming, het oo- genblik is alsdan gekomen, dé natuur te hulpe te komen door het bloed te hernieuwen en te versterken en de vele gevreesde ongevallen met uwe dochters zullen door dit middel ver meden worden. Zij zijn onovertreffelijk tegen bloed armoede. bleekzucht, maagziekten, rheumatiek. heupjicht. algemeene zwakte bij man en vrouw, vroegtijdi ge uitputting, kortom, alle ziekten, voortspruitende uit een slecht en ver zwakt bloed. Prijs1.75 de doos f 9 per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rottcatfelm, hoofd-depothoud'er voor Nederland en Apotheeken. Fran co toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem on Omstreken btj Wed. W. PLAATZER v d. HULL, Drogerljan, Jansstraat 88. Brieven uit Berlijn (Van onzen correspondent). Een „vijftien-cents "Zondag in don Üeriijnschen „Artis". BERLIJN, 16 Juli 1903. Een gekribbel en gekrabbel van dui zenden en duizenden groote en kleine gasten in de uitgestrekte terreinen van den dierentuin. En nog steeds werden uit alle richtingen door de electrische trams en de treinen nieuwe drommen aangevoerd, die zonder op houden door de beide hoofdingangen naar binnen golfden, aan de zijde van het station door den ingang bij het bonte olifantenhuis, en het struis vogelhuis de bewoners uit het Westen en Oosten, die door de elektrische trams, de treinen van Stadtbahn en Untergrundbahü het doel van hun tocht bereiken, door de Chineesche, met schuine pannendaken bekroonde hoofdpoorten met de levensgroots, knielende olifanten uit zandsteen aan j de zijde van den Kurfürstendamm, de bewoners uit het centrum en het Zui den. Dq „Zoolog. Garten" is een der drukste middelpunten geworden van net tramverkeer. Naar ade richtingen heeft men hier „Verbindung". Het was een uitgezochte dag voor de excursie naai- den „Zoö", waar naar velen waarschijnlijk al dagen van te voren met verlangen hadden uitgezien. Geen wolkje aan den stra lend blauwen hemel. Geen drukkende warmte maar een heerlijke zomerdag. Door de takken der boomen baande zich het vroolijke zonlicht een weg, danste op het voetpad en goot zich uit over het voortdurend in beweging zijnde bonte gezelschap van opge wekte 1'uidjes, die genoten van hun langen, vrlijeu dag. Maar op z'n Zondags aangedaan, golfde een stroom van wandelaars, die geen zitplaats waren machtig ge worden. langs de tallooze paden en breede wegen, langs de groote volières der exotische vogels, de kooien dei- wilde dieren, het Egyptische struis- vogelhuis met de fresco schilderingen. lang 't bonte olifanitenhuis met het hooge, puntige dak, de herten en reeën, de koddige apen, langs den slanken uitzichttoren, de verschillen de schilderachtige Vijvers, sommige- met wijdsche namen alsVierwald- siadtersee, Gascaden-Teich met de sierlijke flamingo's en marabouts, Grotteuteich en Neptun Teich met aan deze zijde cfe lange hal van het elegante Wiener-Café en den Kiosk van Lucas Bols en aan gene zijde de breede terrassen van het grootsche hoofd-restaurants, langs het stijlvolle, uit natuurhout opgetrokken restaurant Waldschanke, en de groote muziek- kiosken, waarin de militaire orkesten zich onvermoeid van hun taak kwe ten. Het was aJa op een vroolijke ker- masse d'été, maar zonder het lawaai en gegil van stoomdraaiinolens en het gesnurk van orchestrions, zonder den walm van poffertjeskramen, en vooral zonder bandeloosheid en wan-; orde. En toch was het een soort Ker- messe d'été. De duizenden en duizen den bezodië>s. grootendeels kleine bur- gerluidjes en werkliedenfamilies amu seerden zich uitstekend. Het ging er luidruchtig en vroolijk toe, overal vergenoegde, prettige gezichten, maar nergens zag ik brooddronkenheid of verzet tegen de aanwijzingen der vele groen gekieede parkopzichters. Ik maakte hier weer dezelfde opmerking als op andere plaatsen, waar 'ie Duitscne werkman zich met zijn fa milie komt vermaken, onverschillig of h in een bierhuis buiten de stad neerstrijkt of in den Tiergarten bij een van d'e „Zeiten" postaal om naar de muziek te luisteren. Irij zal zich overal ordelijk en netjes gedragen. Er zit discipline in. In zijn jonge jaren heeft hij onder dienst leeren gehoorzamen en op volwassen leeftijd weet hij, dat hij z'ijn partij geen oneer mag aan doen. Van jongs af zit er een zekere tucht in. Een paar voorbeelden hoe dit bij de meesten tot een tweede natuur is geworden. Bijna alle bezoekers had den proviand meegebracht, de één een iasch met boterhammen, de ander ..Kuchen" als Zondagsversnapering bij de koffie, een derde worst of een koude varkenskarbonade of een koud stuk ..Casseler Rippespeer" (gebraden pekelvleesch). Onder een glas bier of een kop koffie werd een on ander uit het vuistje verorberd, na op het uitgespreide papier met het zakmes van vader in' kleine stukken te zijn gesneden. Werden de (vettige papie ren nu eenvoudig overal onder de banken en tafeltjes en op de paden gegooid? Neen. Wel zag ik hier en daar in een hoek een paar gebruikte kran ten liggen, maar de groote massa werd netjes in de hooge manden gedepo neerd, die overal gereed stonden om afval en rommel op te nemen. Een ander voorbeeld. Daar zag ik een moeder aankomen met een paar spruiten aan de rokken, terwijl zij de nieuwste editie in haar „Ehestands- lokomotive" voor zich uit schoof. Met- veel moeite laveerde zij met- haar wa gen tusschen de menschen door en zette blijkbaar koers in de richting der beide hoofd-muziekpaviUjoems links en rechts van het restaurant aan den Ncptunteich. waar in de ruimte tusschen de breede terrassen van het voorname restaurant en den vijver, ontelbare gasten zaten te luisteren naar de vroolijke muziek. Maar zij had buiten den groenen opzichter gere kend. die op een kruispunt een oogje in het zeil hield. Op zijn wenk werd de steven gewénd. „Met kinderwar gens moogt u niet bij het groote res taurant zitten, maar slaat, u hier link9 af, dan komt u bij de aischanke, daar is het ook. mooi, daar is ook muziek en u vindt er alles, wat u iioodig hebt.Eu gewillig laveerde de stoet links hei pad in naar de Waldselianke; nog meermalen zag ik andere mama's met vuurroode gezich ten achter haar kinderwagen aanko men en steeds veranderden zij zonder tegen te stribbelen, van richting om vervolgens in de Waldschanke te landen. Onder de schilderachtige galerijen van natuurhout was Eier ook geen ta feltje onbezet. De vele kellners kwa men handen te kort om steeds weer nieuwe glazen bier aan te dragen. Hier in de Waldschanke met het uit zicht op den Cascaden Teich heeft de dLrektie een pied-a-terre geschapen voor de lieden met kleine portemon- maies. Voor 10 Pf. (zes cents) krijgt men een glas BerHijnsch bier, voor dertig centen een warm vleesch- of vischmaal. voor dertig centen ook een paar van de beroemde warme worstjes van de bekende Berlijnsche Heffter- sche worstfabriek met bijbehoorende aardappelsla. een zeer geliefkoosd ge recht. voor de burgerij. Men kan hier ook het mousseerenfle goedkoope „WeiissbieT" hekomen; zoodoende is er voor elk wat wits. Ginds op de hooggelegen veranda van het voor name restaurant parelt de champagne in de glazen en wordt de aardbeien bowl koel gezet in een ijsbak; daar vóór op de breede, lager gelegen ter rassen zitten de gasten onder een glas „echtes", Pilsner of Beiersch bier; aan den overkant in het elegante Wiener Café worden de verschillende sorbets en eiscafées door rietjes lang zaam In kleine teugjes opgeslorpt, of men vergenoegt zich met een eenvou-1 digen „Berliner", een kop koffie, en; verderop in de Waldschanke stelt j men nog lager eischen en lescht men z'n dorst met een glas lekker „lliesi- ges" (Berlijnsch bier) voor zes centen. „Voor elk wat wils". Wie na het lezen van bovenstaand nu misschien meent, dat het Berlijn sche 15-eents-publiek van de hoofd zaak, de dierenwereld in hare groote verscheidenheid, weinig notitie neemt en voornamelijk naar den Zoö stroomt om onder het genot van de noodige „latables and drinkables" naar de mi litaire muziek te zitten luisteren, heeft het echter aan het 'verkeerde eind. Waar ik ook een kijkje ging nemen, bij leeuwen en Hijgers, beeren of apen, olifanten, drommedarissen of nijlpaar den, antilopen, gemzen, roofvogels, zangvogels, watervogels, overal ver drong zich een dichte menigte van toeschouwers. Op den trap, leidende naar het platte dak van den nieuwen „Beerenkuil" was het steeds een va et vicns van tallooze kinderen, die van boven brood naar beneden wier pen. dat. door de op den achterkant zittende bruine en grijze beeren ban dit in den open muil werd opgevan gen. Voor de uitgebouwde kooi van een heerenmama ging telkens luid gejuich op. wanneer hare heide pot sierlijke kleintjes met elkaar stoeiden, om en om buitelden of elkaar na zaten tot in den top van den kalen hoorn in het midden van het hok. Zooals over al oefende de apenkooi met z n be weeglijke grappige bewoners een groote aantrekkingskracht op de jeug dige bewoners uit. Niet minder was dit het geval met de olifanten-mama en haar baby, die in een afgeschoten gedeelte van den tuin tegen een klein extra entree te zien was. Hij kon nog niet goed overweg met de cakes, die zijn bewaker, een kof fiekleurige Singkaiees met kleurigen tulband, in het hok wierp. Wel werd de cake handig door de kleine slurf gegrepen en naar binnen gemoffeld, maar na een oogenblik mummelens" rolde liet harde „be schuit" weer op den grond. En dan probeerde sinjeur zijn moeder na te doen, scharrelde met zijn logge poot de cake naar zich toe en trachtte liet harde stuk tot kruimels ie trappen, wat maar zelden gelukte tot groote hilariteit van de jeugd rondom. In ronde cijfers uitgedrukt., passeer den zestien duizend personen, groot en klein (op gewone "dagen betalen kinderen half geld, dertig cents over dag en 15 cents 's avonds) op dezen eersten Juli-Zondag de tourniquets aan da ingangen wat voor dezen éénen dag een ontvangst maakt van 60,000 maal 25 Pf. is 15,000 Mark (9000 gld. Hoeveel geld op zulk een dag door den pachter der verschillende restau rants wordt ontvangen, durf ik niet eens met benadering begroeten. te ra de gaande met den bekenden „bier- dorst" der Duitschers. Waarom volgen de Amsterdamsche en Rotterdamsche direkties toch niet het voorbeeld harer Berlijnsche zus ter. dacht ik weer, toen ik 's avonds langs de marmeren groep van Begas en den van binnen uit. verlichten, hoog op-puitenden fontein naar den uitgang drentelde^ tusschen de vaders en moe ders met vermoeSle kinderen tusschen de vele verliefde paartjes, de solda ten. winkelbedienden en kantoorkler ken met hun „Schatzchen" aan den arm, ja. waarom niet Koloniën. DrutcpersdeHct. L'it Batavia seint men ons, dat de heer Scheltema. hoofdredacteur van h'et „Bau Nwbl.", in hooger beroep tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld. (Hbld.) Kerk en School. Algemeene Synode. In de zitting van Donderdag kwam aan de orde van behandeling de be noeming van verschillende commis sion. De president, aan wien de ver gadering dit bad opgedragen, be noemde tot leden der commissie voor de tabellarische verslagen van de examina en het hulppredikerschap, de he eren Van Dis en De Grient Dreux; voor de tabellen dier persoonlijke kerkvisitatie, de hoeren Van Lelyveld. Campen en v. Gorcomvoor de klei ne toelagen aan gemeenten en per sonen, de quaestor-gen. Griffijn en De Grient Dreuxvoor de consideraties over de voorloopig aangenomen wets veranderingen. de hoeren prof. Mal- linckrott. Loeff en Adrianivoor het onderzoek van nieuwe wetsvoorstel len Commissie A de heer en prof. Goossen, Schuurman. Gunning - com missie B de heeren Eilerts de Haan Beins. Van Lelyveld. voor de stukken ter behandeling, de heeren Bronsveld. Van Heusden. Chavannes. Van Meurs. Van Dis. Okkervoor de beoordeeling van afschriften van eindbesluiten, de heeren prof. Mallinckrott. en Eilerts d'e Haanvoor eindredactie, de heeren prof. Goossen en Loeff. Als nieuwe wetsvoorstellen worden ingediend: lo. wijziging van art. 21 Reglement op het examen 2o. nieuw reglement op de generale kas3o. wijziging van art. 73 reglement voor opzicht en tucht; 4o. wijziging van art. 6, al. 2 regle ment op de weduwenbeurs. Aan de orde van behandeling kwam het voorstel van de Synodale Commis sie ten aanzien van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Dit voorstel strekte tot benoeming van een Comité uit de classes Deventer, Zutphen en Arnhem. Besloten werd, na breede dis cussie, aan de Syn. Commissie op te dragen voor dit jaar deze belangen te behartigen, met name door de be noeming van een godsdienstonderwij zer, het Ruhrort tot hoofdstandplaats, en voorts een definitieve regeling voor te bereiden. Wegens het bijeenkomen eener Sy- nodus contracta, werd de zitting daar na gesloten. („D.") Si oomvaarlbericktea. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam passeerde 17 Juli des voor middags Gibraltar. Het stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Juli van Padang. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 17 Juli te Padang. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 16 Juli van Genua. 1-Iet stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Juli van Aden. Het stoomschip Isis, met de mails van Indië, China en Australiesche mails ex ss. Arcadia, vertrok 16 Juli van Port Said naar Brindisi, Het kan den 18den aldaar verwacht worden. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juli te Port Said. Het stoomschip Timor arriveerde 17 Juli van Amsterdam te Batavia, Het stoomschip Prins Willem III, van Amsterdam naar Paramaribo, passeerde 16 Juli Bevezier. Het dubbelschroefstoomschip Rijn dam, van de HollandAmerika Lijn. van Newyork naar Rotterdam, pas seerde 17 Juli'des voormiddags 11 uur 30 min. Wighit. lïöUDLÏlgÜ iSleil Wï In de „Frankf. Ztg." vraagt iemand, of er niets te doen is om de reizigers in spoortreinen te verlossen van den overlast, dien de rook uit de locomo tief hun aandoet, door het uitzicht te benemen en te dwingen aan één zijde die "raampjes gesloten te houden, i-lij herinnert, dat reeds verschillende mid delen aan de hand zijn gedaan rook- v er branding een turbine die rook en vonken 20 tot 30 meters hoog op werpt, zoodat 7.ü eerst neervallen, als de trein voorbij iseen pijpleiding over de wagens heen. zoodat de rook steeds achter den trein blijft, enz. Geen dezer middelen schijnt echter praktisch te zijn. Toch zou het reizen heel wat veraangenaamd' worden, wanneer een geschikte oplossing van dit vraagstuk werd) gevonden en toegepast. De goudproductie in Transvaal heeft io de eerste helft van dit jaar weer het cijfer van 1.313.570 onsen bereikt, d. i. het dubbele van 1902. Maar zij tvas in de eerste .helft van, 1898 2 585 000 eU in dat^i-^clvak van 1899 De Cake-Walk. De Bond van Duitsche dansmees ters die deze week te Dresden zijn jaariijksche vergadering hield, heeft den ban. uitgesproken over 'die af schrikwekkende, ontaarde apendans". Geen beschaafde dansmeester mag de Cake-wallc in zij.n leerplan opnemen. Spoorweg-onerelnk. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad met den sneltrein van den Lancashire and Yorkshire-spoorvveg op de lijn van Liverpool naar South- post. Bij een bocht voor de brug van W aterloonstation sprong plotseling de locomotief uit de rails, draaide bijna geheel om on werd door den op drin gend en. trein nog een eind voortge duwd. De stoomketel sprong en dood- :de op sla2- machinist en stoker. De wagens vormden één verwarde puin- i hoop. waaruit zes dooden en dertig gewonden te voorschijn werden ge haald- Professor Sellin te Weeneu heef aan ue Akademie van Weten schappen aldaar verslag gedaan van zijn opgravingen in Palestina. Zijn onderzoek heeft hem tot de slotsom geleid, dat vier groote tijd perken zijn 'te onderscheidenhet IvanaanietiSsche, met gehouwen uit onbewerkten harden steen, waarbij wapenen, messen, enz. van steen worden gevondenhet oud-Israëliti sche, met bouwwerken van vierhoekig geliouwen zachten kalksteen, voor zien van pilaren en hoktorens, waar bij meestal bronzen voorwerpen het laat-lsraëiitische, met gelijksoortige gebouwen en ijzeren voorwerpen, en het Arabische, waarin vierhoekige steen en, rondbogen en marmeren pi- iaren voorkwamen. De begraafplaatsen vond hij mee- rendeels leeggeroofd. Merkwaardig is een kinderbegraaf- plaats uit den Kanaanitischen tijd met kinderlijken in kruiken, vermoe delijk de offers van eerstgeborenen, die destijds levend werden begraven. Vooral van beieekenis is de vondst van opschriften in een vorstelijke wo ning. op v.ier platen van klei die be wijzen dat de landsvorsten elkaar in Babylonisch spijkerschrift brieven zonden en in dit schrift ook staats stukken lieten schrijven. Dr. Horzny heeft deze opschriften ontcijferd. De hoofdstad heette Taannek en schijnt 2000 jaren vóór Chr. door de Ammo nieten te zijn gesticht. De naamvor- ming en schrijfteekens zijn dezelfde ais uit den tijd van Ilammoerabi. Van een der vorsten vond prof. S. zulke brieven van ongeveer 1400 ja ren v. Chr.. die hem als een vasal van den farao van Egypte aandui den Men vond ook 20 kleibeelden van de godin Astarte. een altaar in de rots gehouwen en vol offerzuilen, en verder een reukaltaar uit den tate ren Israëlitischen tijd het lag uit een, maar kon weer geheel ineenge zet worden. Het is omgeven door zes cherubijnen of sfinxen en vier leeu wen. en 'in relief zijn er op aange bracht twee steenbokken, een boom dies levens en een knaap die een slang worgt. De er bij gevonden maten ko nten geheel overeen met die welke in den Bijbel werden genoemd. Een van de eigenaardigste vakken, die ht New-York worden uitgeoefend, is dat van den expert in het ruiken, van den man, die aan den kost komt door zijn reukorgaan. H)i.j wordt ge bruikt door de fabrikanten van reuk jes. En het is zijn werk te oordeelen over den aard. de hoedanigheid en de waarde der stoffen, benoodigd voor' de samnstelling van parfumerie». Veel van de reukjes en odeurtje,.'die in de Verec-nigde Staten gemaakt worden, is ingevoerd uit Frankrijk in den vorm van pommades en door trokken van alcohol. De reuk-expert beoordeelt de kwaliteit der pommades Een ander en nog merkwaardiger deel van zijn werk is het onderzoek van een of andere ingevoerde zeer gewil de parfunieriëii. Uit den reuk moet hij welen vast te stellen, waarvan zij ge maakt is, en zoo zijn werkgever gele genheid geven, haar na te maken. Gelijk experts op het gebied van distilleerderij, die, welken wiijn of spiritualiën ook. nagaan, en, na on derzoek. een namaaksel leveren, .lat; alleen een kenner als zoodanig weet te onderscheiden, weet de reuk-expert door middel van zijn nooit falenden neus, de productie van elk parfum i mogelijk te maken, waarvan de na maak wordt verlangd. 1-Iet spreekt vanzelf, dat hij, in t bezit van zulk een kostbaren neus. er de grootste zorg voor draagt Hij doet zijn uiterste best kouvatten te vermij den en neemt zich bijzonder in acht; als de influenza haar ommegangi houdt. Een onnoozele kouvatterij kan z'ijn neus wekenlang in de war bren gen, hem zelfs zijn betrekking doen verliezen. Hij mijdt ook. voor zoover mogelijk, alle sterke odeur en, goede zoowel als slechte, om de fijngevoe ligheid van zijn reukorganen niet te bederven. Het beroep is over het ge heel minder schadelijk voor de ge zondheid dan dat van den theeproever of wijnproever. Sterrenregens. Van 25 Juli tot H Augustus zal de jaariijksche sterrenregen weer kun nen worden waargenomen. Het uit stralingspunt bevindt zich in het ster renbeeld Perseus. Van !j tot 11 Augustus z in de „Per-1 seïden" gewoonlijk het best zichtbaar; maar omstreeks dien liid is 't volle maan en zullen dus alleen de hel derste vallende sterren zijn waar te nemen. Waarschijnlijk zuilen de hes- te waarnemingen dus gedaan kunnen worden in de nachten van 25 Juli tot 1 Augustus, meldt het „Utr. Dbl." Onder den tiiel van hel gevaar van spoorweguiistapjes naar groote hoogten in hei bijzonder voor ouderen van da gen, wijst dr. Zanger, uit Zurich, in de Lancet op dc noodlottige gevolgen, die het. snelle stijgen kan hebben voor hen. wier hart en vaatstelsel, hetzij tengevol ge van ziekte (influenza, typhus, enz.) hetzij tengevolge van leeftijd hun weer standsvermogen gedeeltelijk verlóren hebben. Het grootste gedeelte van het publiek, zegt de schrijver, en zelfs vele geneesheeren, zij» onbekend met het gevaar voor oudere personen om tot I hoogten van meer dan 3300 voet (1000 M.) boven de zee te stijgen. Zonder dat zij liet zelf weten, kan toch hun toestand verlteeren, en werden door de verander de dampkringdrukking stoornissen in den bloedsomloop veroorzaakt, die soms aanleiding geven tot noodlotrige gevol gen. Dr. Zanger heeft berekend, dat jaarlijks 60 personen in Zwitserland dientengevolge het leven verliezen. De verschijnselen bestaan in subjectieve en .objectieve. Tot de eerste behoorem: be nauwdheid bij toet ademhalen (clyspnoe) bloedsaandranig naar het hoofd, duize lingen stoornissen van het gehoor, prae. i cordiale angst en aanvallen van borsi- beklemming 'angina pectoris). Objectief [wordt een, nu eens grootere, dan weder I kleinere uitzetting van het rechter hart 'waargenomen. Langzamerhand zijn de bergen, naar .wier top een spoorweg is aangelegd, in hoogte gestegen: Rigi 5900 voet; Stan- serliorn 6330 voet; Schynige Platte 6G60 voet; Rockers de Naye 6707 voet: Schei- detgg 6770 voet; Brïenzer Ratshorn 7408 voet en Gornergra: 9905 voet. De spoor weg op de Jungfrau bereikt nu een hoogte van 9233 voet, maar het volgen de jaar tot toet station Elsmuz 10.332 voet, later tot het station Monch 11.000 voet en eindelijk tot het station Jungfrau 13.366 vóet boven de zee. Alleen volkomen gezonde, jeugdige, krachtige menschen kunnen zich de weelde veroorloven tot die hoogten te stijgen; zwakken en personen die de middaghoogte van het leven achter den rug hebben, moeten zich met lagere hoogten tevreden stellen en zonder ge neeskundig advies niet hooger gaan dan 3300 voet (1000 meter). Dividenden van de Standard Oil Cv. De nominale waarde van een aan deel der Standard Oil Cy. is 1ÜU dol lar. Hierop is sinds den Isten. Janu ari 1900 aan dividend betaald 160 dol lar per aandeel of een totaal van 168.000.000 dollar op ongeveer 100.000.000 dollar aandeelenkapitaal. Tot beden in 1903 bedragen de divi denden der St. Oil Cy. 27 dollar per aandeel. Dit is al veel meer dan waarop de trust recht geeft. De com binatie Rockefeller zou zelfs geen re den tot klagen hebben, als zij slechts 10 dividend in zes maanden maak te, want er zijn weinig dergelijke maatschappijen, die geregeld meer dan 10 divid'end over het kapitaal per aar uitkeeren. Doch d'e St. Oil Cy. heeft sinds langen tijd voordeeli- ge zaken gemaakt. Zij slaagde er in, om zelfs, niettegenstaande de slechte tijden van het jaar 1896, toen nog 31 uit te keeren. In T900 en 1901 be taalde zij 48 aan de aandeelhou ders en in 1902 45 Men schat dat J. Rockefeller's aandeel aan dividen den sedert den len Januari 1900 de; ronde som van 56.000.000 dollar be draagt. aangezien hij ongeveer 33 van het geheele kapitaal in handen heeft. Dit in aanmerking nemende, zal het John dan ook geen moeite kosten om ruime giften aan zijn be gunstigde kerken en colleges te schen ken. Een man. die eiken das- van zijn leven 90.000 dollar rente verdient, kan dan ook wel in de weelde vervallen om philanthroop te zijn.. En wat is moderne philanitlironie anders dan een soort van weelde? De man met be-1 perkte middelen helpt zoo noodig zijö barbier, maar de man met miilioenen helpt zijn predikant of zijn professor. Een gevaugüiiü als uitvinder. De twintigjarige Charles Filer, die voor inbraak igezeten heeft, doch ont slagen is en nu in New Yersey leeft, heeft de Engelsche rechten, op zijn uit vinding van een nieuw soort naaima chine voor ruim anderhalve ton ver kocht. Filer beroemt er zich op, dat hij bij zijn werk in de gevangeniskleerma- kerij op het denkbeeld van zijn uitvin dung is gekomen. Zijn machine zal in 34 landen geoctrooieerd worden. Burgerlijke Stand. BLOEMENDAAL. Overleden: V. Plate, 48 j., E. Fris, 13 d. HEEMSTEDE. Bevallen E. TokkensVan der Velden, dj M. BaarsKowoud, d. Overleden VELSEN. OndertrouwdA. W. Bökrn en A W. Willems. J. P. die Mik en A. D. J Kesseler. Getrouwd E. va» Everdingen ei N. Stolker. C. J. van Heipt en K Grapendaal W. Schoen en C. Hage doorn. P. van der Vis en N. Ketting M. Stoker en A. Alders. BevallenL. J. van der Vossen- Vellema, d. J. van den Boogaard- Twisk, z. G. van Schagen-Nijmar d. H. Wen»isBaas, z. L. Dutiel- De Vries, z. B. P. Oekersvan Vel zen, d. M. KnegjesPoot, d. D! BlokGlas, z. en d. C. Wielinga- Zwemmer, d. C. S. E. J. Ivonkelaar- Dambrink, d. M. de Back—Oldei burg, d. A. A. CanningaVermeula d. G. EngelhartKaptein. d A. Ra> mussensBosman, z. Overleden S. Eskes. 10 w. W. Ro 6 m. M. Bonekamp, 78 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. 10—17 Juli 1903. Bevallen C. Bank—Koek, z.; F. M. v. Geldorp- Willemse, z P. Koene—Spanjaart, d M. GieslceHoogerbeets, d. SCHOTEN. 10-17 Juli 1903. Bevallen H. M. MathotNachtegeller, d.; M. V Tongeren—Freijer d. Overleden E. M. v. Lente, d., 3 w. HAARLEMMERMEER. Gehuwd W. Tliuisen en C. v. Leeuwen; Clement en T. v. d. Beek. Bevallen A. Kooy—Luyten. d.; J. den Rooy v. Exter, z.; M. v. VeenKasland* z.: M. Roodzantv. cl- Pol, d.; C. Ja senVisser, z.: A. v. d. Ban— Dam, d. Overleden W. F. v. d. Ploeg. 57 j.; C. E. Ki ger, 69 j.; K. Markus, 3 j.; E. C. Bs ker, 7 w. op ZONDAG 19 Jixli 1903, te HAAKLEM. Groot» Kerk. Vroegpreek, 7 ure. Barbas. Vrije plaatsen Voorin. 10 ure, Swaan. 's Avonds 6 ure, de heer Joh. v. Steur, Kollekte voor zijn arbeid te Magelai Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Janskerk. Voonm'. 10 ure, Haksteen, Bakensssej^Kerit. (Voor da Kinderen). Voorm. 10 ure: Hilbrander. Egllse WaUonae. Vdbrm. 10^ ure, Mr. Martin Duponi Gereformeerd» Kerken. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure. Mulder, 'e Avonds 5^ ure. Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Tihbea, 's Avonds ure, Tibbea. (Zuidaretraat). Voorm. 10 ure, en 's avonds 1 SchoteL Noord'erkerk (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, M. Visser. van Oostliem. Luthersctoe Kerk. Voorm. 10 ure: Van Bakel. Nam. 1 ure. Zondagsschool (Nassaulei Kerk der Vereenigde Doopsgezind* Voorm. 10 ure, Elhorst. Remonstrantsoh-Gereformeerd»», Voorm. 10 ure, Sparnay, Rem. pred. te Meppel Kerk der Broedorgemeeot». Voorm. 10 ure: De Blocq van Schslür BENNEBROEK. Voorm. 1© ure: A. Gerth van WIJ* Voorbereidini HEEMSTEDE. Voorm, 10 mrr. Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm, 10 ure; Heeriruga. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Kutscb Lojeoga. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure. Hulsman. DMUIDEN. Voorm. 10 ure, J .de Vries, 's Avonds 5 uur. Dezelfde. Apostolische Ze» dinggemeent*. Voorm. 18 uur en 's avonds 5 trar.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6