zijn' beperking van ejgendomsrecht in het algemeen belang; dat volstrekt niet be doeld werd staatsexploitatie; dat dus geen socialistisch stuk wetgeving voor lag. enz. Heden te 11 uur de suikerwet. En dan gaa; de Kamer me: groote vacantie. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder is Woensdagochtend te kwart voor elf in de residentie aangekomen en zal he denmiddag om 4 uur weer naar Soestdijk terugkeeren. Onmiddellijk na aankomst reed H. M. naar het gebouw van den Haag- schen Kunstkring aan de Heeren gracht, tot bezichtiging- van de ten toonstelling van portretten van oude meesters, die daar sedert eenige dagen gehouden wordt. H. M. werd op de expositie rondge leid door de heeren dr. Hofstede de Groot en dr. Martin, leden van de commissie voor de tentoonstelling, en A. Coert. waarnemend secretaris van den Kunstkring. Bij het ontvangen vair het bericht van. het overlijden van den Pau: heeft H. M. de Koningin den Chef van het Militaire Huis Li. Generaal Graaf Dumonceau opgedragen namens Hoogstdezelve een bezoek van rouw beklag te brengen bij Mgr. Giovanni. Poëzie bij den Leerplicht Dezer dagen ontving het hoofd eener school in den Hoekschen Waard het vol gend schrijven van den. vader van een 2ijner leerlingen: Meester, door den nood gedrongen, Vraag ik voor mijn zoon verlof Want in plaats van flink gezongen, Plukt de spreeuw mijn bessen of Als ik dit zoo door laat gaan, Blijft er zelfs niet eentje aan. Koninklijk bezoek aan Groningen De Groningsche correspondent van het Hbid. seint: t an het voorloopige programma van het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins is het volgende be kend: Na aankomst in den voormiddag van den 28e rijdt het Koninklijk echtpaar naar de Groote Markt, om daar den feestgroet van het groote koor aan te hooren, onder leiding van Van 't Kruys, Vervolgens dejeuner bij de Commissaris der Koningin. Na afloop hiervan gaat het Vorstelijk echtpaar naar de tentoon stellingsterreinen en woont de wedren nen op het sportterrein bij. Van daar weer naar het huis van den Commissa ris der Koningin. Daarna is er een diner, door de Prov. Staten in het Provinciehuis aangeboden. Bij de Koningin bestaat het voornemen om na het diner niet meer uit te rijden. Woensdag wordt eerst het Ziekenhuis en dan het Stadhuis, waar eenige histo rische bijzonderheden van Groningen 2Ullen worden getoond, bezocht. Na een dejeuner ten huize van den Commissa-- ris der Koningin gaat het Koninklijk echtpaar naar Delfzijl per extra-trein. Op den terugtocht wordt Groningen niet meer aangedaan. Niet gelakt. Bij het vertrek van een transport ge vangenen uit liet Huis van Bewaring aan den Noord sin gel te Rotterdam wist een hunner op het oogenblik. dat hij in den gevangenwagen zou plaats nemen, aan zijn geleiders te ontsnappen. Door een gevangenbewaarder en een rijks veldwachter werd hij nagezet, en op den Bergweg door een jongmensch gegre pen. De man moest voor twee jaren worden opgezonden naar de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Koch Jr. ;iib. aftr/ 1393. mr. G. Moll (lib.) 13G4. nir. J. G. L. Nolst Trenité (lib. aftr.) 1388, mr. A. Slob (antir.) 1233, dr. F. C. S waters (katholiek) 1257. en K. A. Warmenhoven Jr. (chr. hist.) 1296. zoodat gekozen zijn de heeren Koch, Moll en Nolst Trenité. Het feit van den dag is de val van het soc.-democratisch aftredend lid Spiekman, niettegenstaande voor diens verkiezing zeer hard gewerkt is, en hij ook inderdaad een belangrijk aantal stemmen verkreeg. Overigens zijn alle aftredende leden beskjjzen, terwijl Spiekman's plaats wordt ingenomen door den Katholiek Leesberg. Leerplichtwet. De commissie tot wering van school verzuim te Breda schrijft aan het slot van haar verslag over 1902 het volgende: Hadden wij bij de invoering der leer plichtwet de stille hoop gekoesterd, dat die wet, in een stad als Breda, reeds spoedig haar gunstigen invloed zou heb ben doen gelden, tot ons leedwezen moe. ten wij erkennen, dat die verwachtingen tot dusver niet in vervulling zijn geko men. Integendeel, het schoolverzuim breidt zich gestadig uit en tal van ou ders bekommeren zich in het geheel niet om de bepalingen dier wet. Dit blijkt, niet alleen uil hetgeen onze commissie in het afgeloopen jaar heeft ondervonden, maar ook uit de omstan digheid, dat vele kinderen, die blijkbaar nog leerplichtig zijn, dagelijks onder schooltijd op straat rondloopen, hetgeen bij onze commissie reeds de vraag uitge lokt heeft, of het niet raadzaam ware eene verordening in het leven te roe pen, waarbij aan de politie de last werd verstrekt, dergelijke kinderen te bren gen voor het hoofd der school, waar zij zijn ingeschreven. Eene tweejarige ondervinding heeft bij ons de overtuiging gevestigd, dat ook aan de wet zelve nog verschillende gebreken kleven. Voorloopig wenschen wij reeds de aan dacht te vestigen op de volgende pun ten: 1. Veel sneller, dab tot. dusver het ge val is, zou de straf op de overtreding moeten volgen. 2. Onmiddellijke vervolging van allen, die de school voor goed verlaten, voor dat zij aan de leerplichtwet voldaan heb ben, is eene gebiedende noodzakelijk, held. 3. Geen arbeidskaarten zouden uitge reikt mogen worden aan kinderen, die nog niet aan de bepalingen der leerplicht wet voldaan hebben 4. Voortgezette verzuimen zouden als meerdere overtredingen moeten worden aangemerkt. Allen die van deze wet eenige erva ring hebben, zullen toegeven, dat' de Commissie volkomen gelijk heeft. Met dat al is ook Woensdag evenmin als Dinsdag bij de politie één rapport ingekomen omtrent eenig ziektever schijnsel, dat zich door het gebruik van chocolade of andere boontjes zou heb ben voorgedaan. Oploopen hadden er heden niet plaats. Herstemming Rotterdamsche Raad. De uitslag van de herstemming voor den Gemeenteraad is District I. Uitgebracht 3162 geldige stemmen, waarvan op de heeren G. W. Burger (liberaal) 978, J. E. v. d. Graaf (antirev.) 1413, D. de Klerk. (lil), aftr) 1280, mr. C. F. A. Leesberg katholiek) 1213, dr. F. D. A. C. van Moll 'liberaal) 872. H. Spiekmau (soc. dem. aftr.) 959. Mitsdien zijn gekozen de heeren Van de Graaf,. De Klercken Leesberg. District III. Uitgebracht 2522 geldige stemmen, waarvan op de heeren P. Bredius (k^Uoliek) 1137, G. W. Bur ger (liberaal) 1256, mr. D. Fock (libe raal)' 1255 mr. R. B. Ledeboer ika- tholiek) 1122. A. v. d. Nagel antir.) 1173, C. J. Vaillant (lib. aftr.) 1290; zoodat gekozen zijn de heeren Bur ger, Fock en Vaillant. District IV. Uitgebracht 2844 geldigo stemmen, waarvan op de heeren E. Chocolaadboontjes. De spannende toestand te Rotterdam, in verband met de verspreide verhalen duurt nog voort. Voortdurend werden ook Woensdag op de politiebureau's aldaar door ouders, voogden of kinderen boon tjes van allerlei aard en vorm gedepo neerd. Daaronder de groote of zooge naamde moffenboonen, likeurboonen, chocoladeboonen, perzikpitten gevonden op straat na in brandewijn gebruikt te zijn om er een likeur uit te stoken, en nog verschillende andere soorten. Ook de Calabarboon afkomstig van Afrika's Westkust en hier soms in partijen door gevoerd naar Duitschland, is er onder. Deze hoon bevat vergiftdeelen. In de scholen staat met groote letters óp de borden geschreven, dat de kinderen geen boon en moeten aannemen op de straat, en zoo zij ze toch in bezit krijgen, aan de politie zullen afgeven. Op de verschil lende politiebureau's zijn ai vellen vol geschreven omtrent wat de komst op die bureau's betreft van nagezette, binnengevluchte of gebrachte per sonen, zoo ook wat het deponeeren van allerlei boontjes aangaat. Meer dan twin tig personen hebben Dinsdagavond, na een. dollen wedloop, gelukkig de politie bureau's kunnen bereiken. Voor hen was het loopen, loopen, of anders liepen zij kans mishandeld te worden. Het was voldoende een taschje of een zakje in de hand te hebben, om de aandacht te trekken. Een paar hadden er maar te roepen: Giftmenger! en dan was het klaar. Een Schiedammer, met de stoomtram aangekomen en reeds op den Coolsin- gel in handen van het verdwaasde pu bliek gevallen, verklaarde van zijn leven niet zoo hard t£ hebben geloopen. Zelfs een politieagent, die een boterhammen zakje in de handen hield, bereikte zijn post met 400 a 500 personen achter zich, omdat men wilde, dat er boontjes in dat zakje zaten. De Siberisehe spoorweg. Uit Amsterdam schrijft men aan de „N. R. Ct." Saïd Baadilla, kapitein der Arabie ren op Banda, is de eerste Indiër, die voor de reis naar Europa gebruik maakte van den Siberischen spoor weg. Saïd Baadilla. vroeger een der voornaamste handelaren in de Moluk- ken en op Nieuw-Guinea, thans eige naar van een-en-veertig loggers, die ter parelvisscherij waren, is in de Oost een zeer bekend man, die 'den ambte naren der Indische regeering vele en goede diensten heeft bewezen. Meer malen nam het gouvernement hem in den arm, als het aanraking wilde zoeken met de bevolking van Nieuw- Guinea; twee jaren geleden werd hem ter erkenning zijner goede diensten de zilveren ster geschonken. Hij zoekt hier in Nederland genezing van eene kwade oogziekte en heeft zich onder de behandeling gesteld van prof. Snel len, te Utrecht. Het toeval heeft Saïd Baadilla er toe geleid, door Mantsjoerije, Siberië en Rusland hier heen te reizen, en hij zegt. dat de nieuwe route hem bijzonder wèl is bevallen. Den 12en Juni vertrok hij uit Shanghai en den 7en Juli kwam hij te Berlijn aan. De Siberische trein bracht hem, dag en nacht voortsnel lend, in twaalf en een halven dag van Dalny (het eindpunt van den Siberi schen spoorweg) naar Moskou. De Si berische expres legt dien afstand tien dagen tijds af, maar in dezen sneltrein was geen plaats meer te krij gen, daar de tentoonstelling te Tokio het verkeer op den nieuwen spoorwe;. zéér had verlevendigd. Baadilla zegt, dat het hem gedurende de langdurige spoorwegreis aan niets heeft, ontbro ken. Nu en dan werd aan tusschen- stations een half uur of een voi uur halt gehouden, men kon zich dan ver treden en ververschingen inslaan voor den volgenden dag, waarvan altoos een overvloed te koop werd geboden. Mantsjoerije werd de spoorweg door militairen bewaakt en onze rei ziger zag op zijnen weg herhaaldelijk militaire transporten in oostelijke richting. Hier en daar waren! in de nabijheid der lijn kazernes in aan bouw. De haarden der locomotieven worden gestookt met den afval van den uitgestrekten houtkap. Langs de lijn van den Siberischen spoorweg doen vele vrouwelijke beambten dienst. Baadilla besteedde 30 dagen voor de reis van Singapore over Shanghai en Dalny naar Berlijn. Maar hij heeft hier en daar zijne reis onderbroken men kan dus veilig rekenen, dat men den tocht van Batavia naar Neder land binnen den tijd van een maand kan volbrengen. Vermelding verdient nog, dat onze Nederlandsche consul te Warschau een reisgenoot van Baadilla. een Ara bier. met goed succes bijstond^ in een netelige aangelegenheid. waarbij bleek, dat onder de omstandigheden van liet oogenblik de Nederlandsche consul van d'e Russische autoriteiten méér gedaan wist te krijgen dan de EngeJsche consul, tot wien de reizi gers zich eerst hadden gewend. Saïd Baadilla ondergaat thans een lastige en langdurige kuur bij prof. Snellen wij hopen, dai een gelukkig herstel van zijn gezichtsorgaan later het te rugdenken aan zijn verblijf in Neder land zal veraangenamen. Brand. Terwijl de bewoners afwezig waren is Dinsdagavond aan denjrijksweg van Ro- zendaal naar Breda het tolhuis „De Wit te Bareel bewoond door C. Bogers, ge heel afgebrand. Door voorbijgangers is de deur ingeslagen en een klein gedeel te van den inboedel gered. Het gebouw- is verzekerd, de inboedel niet. Fraudeleas vervoer. Te Delft vervoerde een zekere P. H. een wagen met gras, welke de aan dacht der politie trok. Bij onderzoek bleek dat onder het gras een koe met afgesneden nek verborgen lag. Niet al leen door de poliitie maar ook door rijks ambtenaren is wegens ontduiking der wet op de accijnzen proces-verbaal op gemaakt. o2 jarig weduwnaar, zekeren K. Het hoofd droeg sporen van vreeselijke mis handeling. Uit Tilburg wordt aan de 's Hert. Ct. daarover gameid Woensdagmorgen zag een voerman van hier op weg naar 's-Hertogen- bosch op de grens van Enschot Berkel, aan de Enschotsche laan, het lijk van een manspersoon langs den weg liggen. Bij nader onderzoek bleek het te zijn zekere K.. een man van ongeveer 60 jaar, belioorende tot de losse arbeiders, en nog al als ruw bekend. Het is zeer waarschijnlijk, dat liJ.j mot c-en stok is doodgeslat want hij was ernstig gewond aan het rechteroor, dat ook hevig bloedde. Al etende schijnt hij overvallen te zijn, want zijn boterhammen lagen naast hem. De ontboden geneesheer, dr. Bloemen, kon slechts den dood con- stateeren. Voor zoover men te weten is kunnen komen, moet de verslagene Dinsdag den ganschen dag rondge zworven hebben, verschillende her bergen bezoekende, en het laatst ge zien zijn op den weg naar Tilburg. De burgemeester van Berkel en rijks- en gemeente-politie uit Tilburg waren reeds vroeg ter plaatse. Des middags arriveerde de justitie uit Breda tot het instellen van een onderzoek omtrent de doodsoorzaak van K., wiens lijk gisteren onder En- schot werd gevonden. Dit onderzoek leidde tot het vermoeden dat K. een zware slag achter het rechteroor toegebracht, terwijl hij zat te eten. Althans naast het lijk en onder het rechteroor bevonden ziqh bloedplas sen en stukken van bebloed gedeel telijk opgegeten brood. Overigens ver toonde het lijk geen sporen van mis handeling, waaruit men meent t€, mo- gen besluiten, dat misschien tenge volge van een plotselinge val een her senschudding werd veroorzaakt. Het justitieel onderzoek, dat tot laat in den avond duurde, heeft niet geleid tot aanwijzing van een of meer daders. De diefstal in Artis. Naar het Hbld. verneemt is door de po litie en justitie noig geen spoor gevon den van de gestolen voorwerpen van den diefstal, in Artis onlaags gepleegd. Wei wordt gezocht naar iemand die vroe ger in betrekking was bij het Genoot schap en die verdacht wordt in deze zaak te zijn betrokken. Door de recher che werd gisteren en heden in die rich ting een onderzoek ingesteld te Edam en te Haarlem. Brntaal. Eene bew oonster van de Bloemgracht te Amsterdam, die uitstedig was ge weest, bemerkie tot hare groote ontstel tenis bij hare terugkomst, dat haar <ge- heele inboedel was verdwenen. Een re chercheur heeft alle goederen opge spoord. Een opkooper in de buurt had het van „eenen onbekende" gekocht. In- tusschen gelooft de politie wel te weten wie deze „onbekende" is. De gewone audiënties van de mi nisters van marine en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Ontwerp winterdienst H. IJ. S. M. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de boekhandelaren Gebroeders van Cleef te 's-Gravenhage, tegen betaling van f 0.221/2 per exemplaar, van 23 Juli 1903 af, tot een beperkt aantal, verkrijgbaar is gesteld het ontwerp voor de winterdienstregeling 1903/4. aangeboden door de Hollandsche IJ zeren Spoorweg-Maatschappij. Eventueele opmerkingen, betreffen de dit dieustregelingsontwerp moeten ten einde voor de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kun nen worden genomen, ingezonden worden vóór of op 5 Augustus 1903, aan het Departement van waterstaat. Tot de talrijke bezoekers, die bij den pauselijken internuntius deelne ming kwamen betuigen met het over lijden van den Paus, behoorden o. a. ook de Ministers Kuyper. Bergansius, Harte van Tecklenburg en Loeff. Mishandeling. Woensdagmorgen is onder Enschot door werklieden, die naar de steenbak kerij gingen, het dijk gevonden van een Lastige gast. Een deserteur van Veenhuizen. pas weer binnengebracht, en in een cel opgesloten. stak daarin den nacht van Maandag op Dinsdag zijn stroozak in brand. Over dat feit zal hij zich voor de rechtbank te Assen hebben te ver antwoorden, alsook'over het schrijven van een brandbrief, dien hij tijdens z'ijne kortstondige vrijheid aan een der ambtenaren richtte. Leger en Vloot. Opleiding van kapiteins voor hoofdofficier. Naar wij vernemen is de eerste stap gezet op den ook in dit blad meer malen aangegeven weg om aan kapi teins. die voor hoofdofficier in aanmer king komen, eene speciale opleiding te geven. In den a.s. winter zal, onder de lei ding van hoofdofficieren, een tactische cursus worden gehouden voor hoog in de ranglijst staande kapiteins van het wapen der infanterie. .(Tel). Kerk en School. Aan het staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 20—22 Juli deel 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten zijn de heeren A. A. Galestein, C. C. van Hels- dingen, L. Sarlouis en J. Fal. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 8 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn de heeren J. Teïxeira de Mattos, F. Adama Scheltema en mej. A. L. Rikkers. Het examen wordt voortge zet met 3 candidaten. Na voortzetting van het examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd P. van Foreest. voor diploma A. en J. A. Honing, voor diploma B. Priesterwyding. Daar tot heden nog geen nieuwe bis schop van Haarlem is benoemd, is bepaald, dat Z. D. H. de Aartsbisschop dit jaar op 16 Augustus, dus niet op 15 Augustus, op Maria Hemelvaarts dag, zuoals andere jaren te Haarlem den Haarlemschen priester zal wijden. De mindere orden worden uitgesteld tot de nieuwe bisschop is benoemd. Algeuieene Synode. Zevende zitting, 22 Juli. Na eenige administratieve zaken worden rapporten ingediend. Ten eer ste door den heer Van Dis, uit naam van de commissie, belast met het on derzoek naar de plaats gehad hebben de examina. Het getal ~i§ zeer groot geweest, namelijk 93; hiervan 12 met ongunstigen afloop, zoodat een-en tachtig candidaten tot den evangeli- schen dienst zijn toegelaten, waarvan twee voor de Waalsche kerken. De graden (zeer goed, goed, middelmatig en onvoldoende) die toegekend zijn, staan gemiddeld lager dan verleden jaar. De rapporteur ontvangt den dank der vergadering en het rapport wordt voor kennisgeving aangeno men, niet zonder dat belangrijke op merkingen, bij name door prof. Goos- zen gemaakt werden. Voorts dient de heer Chavannes een rapport in over een verzoek van het classicaal bestuur van Leiden, om verhooging van het. ..viaticum'' van kei'kvisitatogen. Het rapport stelt voor dit verzoek, als geheel ongegrond, van de hand te wijzen. Aangenomen. Er wordt voortgegaan met de ken nisgeving van de verrichtingen der syhodale commissie. De heer Adriani brengt rapport uit over dé consideration, ingezonden over de verleden jaar voorloopig aan genomen wijziging van de artikelen 37 en 40, al. 1 van het algemeen re glement, en toevoeging van een nieuw artikel 40'. Doel dezer wijziging is, de mogelijkheid voor de classicale ver gaderingen te openen, buitengewone zittingen te houden. De rapporteerende commissie oordeelt de motieven dei- gunstige adiviezen n/iet sterk, maar wel de bezwaren tegen de wijziging ingebracht, gewichtig. Zij stelt der synode voor de wijziging niet vast te stellen. Dit rapport wordt ter visie gelegd, om later ia behandeling te komen. Verrichtingen der synodale com missie worden weder ter hand geno men. Opgemerkt moet worden, dat zij weder aan 21 gemeenten dispensatie heeft verleend van art. 23 van het reglement op de vacaturen (verlof tot het gebruik maken van eien godsdienst onderwijzer ter voorloopige plaatsver vanging van een predikant). Dit wordt goedgekeurd, maar het geeft aanlei ding om over te gaan tot de behan deling van eenige verzoeken, tot de synode gericht, om de positie van godsdienstonderwijzers, die vaak jaren lang bij afwezigheid van een predi kant in een gemeente werkzaam zijn geweest, te verzekeren. Immers deze onderwijzers moeten, indien een predi kant beroepen wordt, hun broodwin ning verliezen; maar en juist dit maakt de zaak zoo moeilijk de be-1 roeping van een predikant is klaar blijkelijk in het belang der gemeente ten hoogste wenschelijk. De secretaris stelt voor aan de adressanten te schrijven, dat het wenschelijk is voor vacante gemeenten een eigen predi kant te krijgen, en dat de bedo godsdienstonderwijzers enkel tijde zijn aangesteld, al was het met vooruitzicht, dat dat tijdelijke eet jaren zou duren. Dit. heeft, korter duurd dan zich aanvankelijk liet t zien; maar nu er meer propouy zijn, kan en mag de synode niet hinderen, dat ér in de vacant^ meenten beroepen wordt en de pi van den godsdienstonderwijzer valt. Overeenkomstig dit vooi wordt zonder hoofdelijke stemu besloten. Koloniën. De nieuwe Goavernear-Genei Reeds nu, terwijl het aftreden Gouverneur-Generaal Rooseboom door een tijdsruimte van één kwart jaar van het heden geschei is, ziet de Regeering in Nederla naar wij uit betrouwbare bron nemen, na'ar een opvolger uit. ker nog. men weet dezen opvoi reeds te noemen, 's Mans naamw uitgesproken met een beslistheid, omgekeerd evenredig is aan de van de toekomst, welke bevestig van de profetie kan brengen. De staande onderkoning van Nederla Indië dan is, volgens de ingewijj mr. Th. Heemskerkde wethoo van openbare werken te Amsterd Als zoon van zijn vader, den den staatsraad, mr. Heemskerk, de Amsterdamsche wethouder eec de Regeering zeer geziene persoon heid, wien het bezit, van een bijzoi sterk organiseerend talent wordt geschreven. Als een aanwijzing, dat de w spelling door dé werkelijkheid' worden gewaarmerkt, vertelt mes bij, dat mr. Heemskerk, die te i sterdam een nieuw huis zou ben ken. aan dit voornemen geen ga heeft gegeven, maar in zijn oudö zal blijven. Alleen omdat het uit zoo gal bron en zoo stellig verklaard wei geven wij. die overigens weinig ij len voor die hooge baantjes-progi tiek, aan het bovenstaande een plas Als wij in mr. Heemskerk een i goeden landvoogd krijgen, als wij den heer Rooseboom hebben, kua wij voldaan zijn. („Soer. Hbl, Zieke en behoeftige inlandei Zondag 21 Juni werd te Semarangi vergadering gehouden van 'het Se! rangsch Comité voor zieke en behoeft inlanders. Het verzoek om een ji lijksch subsidie van de Regeering i f 24.000, noodig voor onderhoud en l pleging, enz., werd beantwoord me? mededeeling, dat de gouverneur-gi raai op een daartoe strekkend re® wel niet spoedig een beslissing zou men. De lieer mr. C. Th. van De vei die deze zaak in Nederland krac! steunt, sprak er den minister van E niën over, die van meening was, dat gouvernement wel zou willen bijsprii met een jaarlijkseh subsidie tot een drag van 10.000. Het Comité be=J hoewel er geen zekerheid bestond steun van de Regeering, het plan i door te zetten, doch op bescheidi schaal. De ingenieur Sijthoff had, toe aangezocht, eene begrootiug o maakt van de kosten eener inrieli voor 200 verpleegden en kwam tot bedrag van 30.000, wat het bestuur te hoog vond. Er werd nu afgezien bouwen naar- de eischen der wetena en besloten, het plan te volgen van lid Soenario, dat in staat stelt, van i koop materiaal en op bescheiden sc loodsen te bouwen en een direct woning voor te zamen f 9500. De k< voor het verplegen van 200 ziekei gebrekkigen worden jaarlijks geschs f 14.000. Men hoopt daarvan f 4000 i te krijgen uit den verkoop van, doe verpleegden gemaakte artikelen, uit cy fairs, uit giften, enz.; voor de wordt dan maar gehoopt op het vraagde subsidie. Den minister van koloniën was den heer mr. C. Th. van Deventer gehouden, dat het Comité, mocht geen subsidie worden verleend, d richting met het reeds bijeengebri kapitaal gedurende 5 6 jaren in zal trachten te houden en haar weer opdoeken. Met algemeene stemmen werd bes met den bouw te beginnen. Als teur zal optreden de heer Brouwer, cier van het Leger des Heils. Aan bekwaam zendeling-arts zal wordei zocht, zich, zoo mogelijk, te Goebo willen vestigen tegen sen maand sche toelage van 150, en zijne die beschikbaar te stellen voor de ge kundige behandeling der verpleegd (J. B grond, waarin hij geplant is, tot acht voet diepte moet losgegraven worden, en zorgvuldig uitgeplozen met ééns maar wel driemaal om zeker te zijn, dat zelfs de dunste wortel van een andere nlant hem niet kan schaden. Ik kan dieu oranjeboom niet mt mijn hoofd zetten; sinds ik daarvan hoor de ik heb gegraven in mijn ziel en onbarmhartig mijn gedachtea^ mo- tieven uitgeplozen, zonder daardoor t® "f" beste, eenige vriendin! Tracht voor vijf minuten eens te vergeten, dat u de redactrice van de „Moderne Vrouw" is. Een discipel zal u van maj nooit maken, daar ben ik zeker van. wat mij ook overkomt maar ik wil zoo graag uwe vriendin zijn. „Alles daargelaten, is u toch zeker met mij eens. dat ieder graag hare vriendin gelukkig wil zien? „En als zij niet gelukkig willen zijn naar uw zienswijze dan wilu ze toch wel op haar éigen manier ge lukkig zien, niet waar? Niet dat er voorloopig veel kans op is, dat zooiets gebeuren zal'. Als altijd. Clara Wood. HOOFDSTUK XIX. Een onverwachte Ontmoeting. Miss Wood! Is u dat? Miss Wood? De stem klonk bekend en Clara bleef verwonderd en ongeloovig stil staan. Even geleden had zij een golfbal op geraapt. die wit als het ei van een zeevogel te voorschijn was gekomen uit een nest van zeewier; en staande op de bank had zij de bal terugge worpen op den dames-golfbaan, toen hoorde zij haar eigen naam roepen, en zag iemand uit het groepje golf- speelsters naar zich toekomen het scheen een opgeschoten jong meisje Haar eerste impulsie was om direct weer achter de bank te verdwijnen; want ofschoon zij niet verziend ge noeg was om direct te herkennen, wie haar riep, was zij al bijzonder wei- nig gestemd juist op dit oogenblik om iemand te ontmoeten. Deze laatste weken hadden meer van haar krachten gevergd, dan zij zelf wel wist; want naarmate zij meer tot de overtuiging kwam. dat haar tactiek, hoewel laat goede gevolgen scheen te hebben, in diezelfde mate voelde zij zich minder op haar gemak. Hoe duidelijker de man, die zij wil lens en wetens in vuur en vlam ge zet had. toenadering begon te toonen, des te ineer trok het vrouwelijke in haar terug voor de gevolgen van haar eigen wenschen. Eerst was 't moeilijk geweest hem te ontmoeten, nu was het nog veel moeilijker hem te ver mijden. Zij waren dagelijks in net- zelfde huis en niemand lag hen een duimbreed in den weg. Zij moest zoo koel mogelijk tegen over hem zijn; maar dat hinderde haarzelf zoo dikwijls, dat zij zich zoo nu en dan afvroeg, hoe lang zij in staat zou zijn dit te verdragen. Zij had zich dat afgevraagd op het zelfde oogenblik. toen zij de golfbal terugwierp; en toen kwam het geluid van haar naam dien gedachtenloop storen. Het opgeschoten meisje had haar, buiten adem hollende, bijna bereikt Nan Het werd gezegd op een toon, di© grensde aan schrik. Ben jij het heusch En waarom niet lachte Nan haar vroegere gouvernante stormachtig omhelzende. Natuurlijk ben ik hetIn levende lijveU mocht wel eens wat verheug der zijn mlij weer te zien Ik ben zoo verwonderd Ik kan mijn oogen niet gelooven. En ik verbaas mij nog veel meer Wat doet u in vredesnaam in Rathbeggie Ik ik heb hier een betrekking. Hoe grappigEen betrekking te Rathbeggie. Ik dacht, dat hier niet anders woonden dan schilders envis- schers. Een goede betrekking, hoop ik? Heeft u 't naar uw zin? Moet u evenveel op uw leerlingen brommen als vroeger op mij Ik ben geen gouvernante meer; ik ben ziekenverpleegster. Hoe grappigzei Nan weer. Daardoor heeft u zeker zooveel kleur verloren. U ziet er veel bleeker uit dan vroeger. Ik was zelfs eerst niet zeker, of u h,et werkelijk was. heeft bepaald moeten waken, niet waar? Maar ik ben blij u ta zien en Ethel zal niet minder blij zijn. Is Ethel hior? vroeg Clara snel. ZekerZiet u haar daar niet staan. Het is nu beter haar niet te roepen, z'ij i5 juist midden in het spel. Maar wiij zullen u toch nog wel eens ontmoeten, niet? Wij loge eren maar een mijl van hier, moet u weten, en ik weet zeker, zei Nan, met een wijs- geerig gezicht, dat haar dik, rood ge laat iets komieks gaf. dat wij heel dikwijls in Rathbëggie zullen komen. Wij logeeTen bij een nicht en neef, moet u weten, maar vroeger zijn wiï er nooit geweest. Mama zei, dat wij er heengingen, omdat eer een meisje in huis is van mijn leeftijd en dus een aangenaam verblijf om mijn vacantie door te brengen. Ik ben nu immers op school; maar ik ben in 'fc geheel niet zoo groen als waarvoor zij mij hou den. Het is niet om mij; het is om Ethel, altijd om Ethel. Zij is weer den geheelen winter uit geweest en is weer teruggekomen zonder zelfs de schaduw van een engagementsring aan haa,r- vinge,r en niet een stapel costuumnaaisters-rekeningen. Ik hoor de mama tot papa zeggen, dat er iets gedaan moest worden en juist in dien tijd kwam de invitatie voor Cranston. U weet nog wel, die schil der, was dien avond op Laburnam Cottage niet erg toeschietelijk', maar ik denk. dat mama niemand anders wist te bedenken. Hij weet er nog niets van. Wij zullen hem één dezer dagen overrompelen een verrassing noemen zij het. ik denk, dat hem geen gelegenheid gegeven zal worden om te ontsnappen. Natuurlijk komen wiij alleen om zijn schilderijen te be wonderen. dat begrijpt u. maar Ethel heeft voor de gelegenheid weer eens een nieuwe japon gekregen. En Nan knipoogde weer veelbe- teekenend. Met haar arm in die van Clara, babbelde zij onafgebroken eenige mi nuten door. Eens of tweemaal, terwijl zij langzaam het jonge gras langs den golfbaan op en neerliepen, was Clara op het punt geweest Nan in de rede ta vallen, maar telkens kwam van terug. Het zou de eenvoui en. natuurlijkste zaak ter werelc nu te zeggen bij wien zij in d king was; maar telkens als zij lippen daarvoor opende, hieli soort van onverklaarbare veri heid haar daarvan terug. Nu wi dat zij Het goede oogenblik daa voorbij had laten gaan. En eig' was het wel noodig om haar 5a op do hoogte te stellen? Het 1 van de familie Grant zou natu in het atelier zijn; zij konden b en uit liet huis gaan. zonder b zien. Het was in ieder geva kansje en na korten inwendigen besloot zij het te wagen. En toch verraadde haar gezicht zoozeer toen zij weder in huis li dat Aikman. die haar op defap' kwam, stil bleef staan. Wordt vervol

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2