te Haarlem, die. evenals de heer Springers, tuin-architect, welke belast was met den aanleg van het terrein, alle eer van zijn plannen heeft.. Ook een inwoner dezer gemeente, de heer K. Zietsma, de aannemer van het gebouw, mag trotsch op de uit voering zijn. De villa munt uit door architect ari sche kennis en komt door de hoogte, waarop ze is geplaatst, mooi uithet, is een vroolijk. levendig gebou.v. dat zoowel aan den voor- als achter kant hoogst aangenaam aandoet. Van het station Vogelenzang z'-et men haar boven alles uitsteken en trekt ze door haar helder witte kleur reeds dadelijk de aandacht. Het is te hopen, dat de familie ZuM een langdurig en gezegend verblijf in Bennebroek moge hebben. Zaadvoort. Aangekomen badgasten C. J. Gottschalk. Amsterdam, Villa Agatha. 7 pers. Fam. Schr&uder, idem, Kerkstr. no. 15, 4 pers. A. II. Polak. idem. Villa Vredelust, 9 pers. Fam. Monné. idem, Pension Nelly 5 pers. M. van Buren, idem, Bon Repos 3 pers. Fam. Van Dijk. idem, Villa Zomer - zorg, 5 pers. Mevr. Riexners, idem, idem, 2 prs. Fam. Boas, idem, Villa Norma 6 Pers- ,T Lopes Cardozo, idem, Villa Nova, 6 pers. J. Mollema. Bussurn, Burg. Engelb.- straat. 4 pers. M. H. van Gestel, Amsterdam, Swa luestr. no. 1, 4 pers. Mevr. Bertram, idem, Villa Agatha Susanna. Dames Oostveen. idem, Pension Beau Rivage, 2 pers. Mevr. Rovers, idem, idem, 4 pers.. Fam. Lamar, idem, Huize Welgele gen 5 pers. Fam. Posthumes Meyjes, idem. Villa Buitenrust, 4 pers. 'Fam. Schwartz, idem, idem, 7pers. Fam. Menage Challa. idem. Pension Hoogveld. 6 pers. Fam. Landweer, Arnhem, idem, 2 pers. Mej. J. Ubbens, Groningen. Villa Mildridt Charlotte. Mej. C. Middelbeek, Amsterdam, idem. Jonjeh. A. Tiddens. Arnhem, idem. Fam. Engeling, Eisbeigen. Groote Badhuis, 2 pers. W. Huf, Amsterdam. Hotel Kievits. A. S. .1. Koeh, Den Haag. idem. Dr. Otto, Amsterdam, idem. A. Haas, Keulen. Hotel d'Orange. I. Neuburger, Munchen, idem, 3 pers. J. van Mierlo, Breda, idem 4 pers. R. C. C. van Hasselt, Kampen, idem 2 pers. Telgen. Door het Gemeentebestuur is ver gunning verleend aan Jhr. mr. J. W. Boreel van Hogelanden, tot het plaat sen van een motor op zijn buiten Waterland". Door genoemden heer is n. m. eene waterleiding aangelegd, waarbij de motor het water moet op voeren. IJmniden. De door brand vernielde ijsfabriek der Naamlooze Vennootschap ,,I.Jmui- den" is belangrijk vergroot weder op gebouwd, zoodat het productie-vermo gen verdubbeld is. De werkzaamheden zijn er weder in aangevangen. De heer A. van Asseit, onderwijzer aan de openbare school alhier, zal weldra naar Haarlem vertrekken; tot een aandenken en als een bewijs van achting en toegenegenheid, hebben zijn leerlingen zich in een groep latea fotografeeren en hem de plaat met keurige lijst er om ten geschenke ge geven. Beverwijk. De steendrukker H. v. d. Plas had in de drukkerij van den heer Slot boom alhier het ongeluk met den arm tusschen een kamwiel te geraken, waardoor dit lichaamsdeel tot den el- boog verbrijzeld werd. Daar de ma chine geheel losgemaakt moest wor den, duurde het een half uur eer de ongelukkige, die volkomen bij kennis bleef, bevrijd was. Sloten. De najaarspaardenmarkt vanwege de af deeling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, zal alhier ge houden worden op Dinsdag IS Augus tus a. Bi nnenland. Prins Hendrik in den Helder Den Helder werd Vrijdagmorgen met regen wakker, maar toen acht uur op de marineschepen in de haven vlaggen- parade werd gehouden en het muziek corps op het wachtschip met een plech tig Wien Neerlandsch Bloed den dag opende, brak de zon door het nevelach tig wolkenfloers en blonk neer op de feestelijke bedrijvigheid der schepelin gen. Er werd geschrobd en gepoetst, ge verfd en geteerd dat het een lust was. Het water plaste neer in nog grooteren overvloed dan op gewone dagen. Den Helder zelf zag de komst van den Prins tamelijk kalm tegemoet, althans uiterlijk. Daar Zijne Koninklijke Hoog heid gast was der Marlnejachtcluh, was hem door de gemeente geenerlei plech tige ontvangst bereid. Toch woei van menig huis de driekleur. Reeds 's morgens had het pantserschip Kortenaer onder bevel van den kapitein ter zee A. Seret, met den directeur en commandant der marine te Willems oord, en begeleid door de torpedoboo ten Pythos, Minotaurus en Sphinx, zee gekozen en hield eenige oefening op de reede, tot tegen iwee uur de Evertsen in het gezicht kwam met de begeleiden de torpedobooten. Toen de twee pant serschepen met hun gevolg van zes tor pedobooten den vuurtoren aan den in gang der haven passeerden, pavoiseer- den z:ch alle marinevaartuigen op de reede. De schepen salueerden en de manschappen paradeerden op het dek. De corr. van de „N. R. Ct." voegt over het binnenkomen de volgende bijzon derheden hieraan toe: Dank zij de bemiddeling van den lui tenant ter zee le klasse Haag, adjudant van den schout-bijmacht, en de welwil lendheid van den luitenant ter zee le klasse Bentz van den Berg, commandant van de torpedoboot Minotaurus, waren wij in de gelegenheid met dat vaartuig Prins Hendrik tegemoet te stoomen. Het weder was er gedurende den morgen niet mooier op geworden en om tien uur viel er zelfs een vrij dichte en aan houdende regen. Ook toen wij omstreeks 12 uur buitengaats kwamen was de lucht donker en buiig; een trieste zeeschilde rij: groene golven, vuil-grijze luchten, visschersschuiten en jachten. De laat- sten voor een klein gedeelte met dames aan boord. In het raidden der water vlakte voor de stad tegenover den vuur toren lag in onduidelijke vale omtrek ken het pantserschip Kortenaer, een hoog-drijvende vesting gelijk. Daarom heen draaiden de drie torpedobooten Python, Sphynx en Minotaurus, vlugge witte vaartuigjes, klein en onschuldig als waren ze louter, kinderspeelgoed. Om kwartier voor tweeën ontdekte men op de Minotaurus, die een belangrijk eind was opgestoomd en voor het Schulpen- gat lag, tusschen Holland en Texel een wazige, ver boven het watervlak uitste kende massa: de Evertsen, de Evertsen met den Prins aan boord! Snel werd te- ruggestoomd om zich achter de Korte naer te voegen. Op dien bodem was reeds alles in. de weer, het anker werd gehesehen en onder kletterenden slagre gen voer de Kortenaer met haar drie satellieten den Prins tegemoet. Weldra bereikten de beide pantserschepen el kaar en heftig brandden de kanonnen los, een donder die al spoedig werd overgenomen door de forten op den wal. De Evertsen stelde zich aan het hoofd van de vloot, de Kortenaer volgde en de drie torpedobooten van den Helder, ver sterkt door de torpedobooten Ophir, Pangrango en Rindjani, die het prinse lijk schip van IJmniden af hadden ge ëscorteerd. besloten den stoet, die om zwermd werd door tal van jachten. Het spreekt van zelf dat de jantjes die met het oog op den regen, en het inhalen van het anker eerst op het laatste oogenblik de beste spullen hadden aan getrokken, met luid gejuich gejoel luidt de scheepsterm den Prins der Nederlanden begroetten. Het begon in- tusschen al barder en harder te regenen en te waaien naarmate de vloot de reede naderde. Zóo sterk was de Zuidwester dat we op den wal den stormbal zagen hijschen. De golven liepen hoog op, zoo dat ze meermalen binnen de boeiers sto ven en het ronde ijzeren dek van de zwaar schommelende Minotaurus was glibberig van het vocht. Zeebeenen wer den hier een onmisbaar vereischte! Het spijtigst was het slechte weder echter voor de bemanning, speciaal voor de officieren in hunne mooie goud-versier de uniformen. Toen de schepen op de reede voor anker gingen en de schout bij-nacht, die zich dit ter rectificatie aan boord van het marinestoomschip Mercuur bevond, den Prins op de Evert sen begroet had, werden ook de com mandanten der drie Heldersche torpedo booten, de heeren Guépin, de Visser en Bentz van den Berg uitgenoodigd en Bentz van den Berg uitgenoo digd aan boord van de Evertsen te komen. De overbrenging geschied de met 'n stoombarkasje en de zeeën liepen nu zoo hoog op, dat de groot-uni formen dezer commandanten zoo goed als bedorven werden. Niettegenstaande allen regen leverde de reede een fsestelijken aanblik op, De acht oorlogsschepen waren fraai gepa- voiseerd. en de Urania, het opleidings schip voor de adelborsten, dat hier vlak bij lag, had zich eveneens van boven tot beneden met vlaggen getooid, ter wijl de bemanning in het want para deerde, en ook in het nevelig verschiet op den groenen wal en daarvoor aan masten der schepen In.' de haven, lachten de kleuren der Nederlandsche vlaggen. Kwart voor drieën ging de Prins van de Evertsen op de Mercuur over en zocht mei den schout-bij-nacht Wentholt een toevlucht onder de zonnetent, die nu voor regenscherm fungeerde. Weer flikkerde de buskruitvlam, aan de scheepsboorden dreven zware wolken kruitdamp weg en riepen de jantjes hoe De Prins, die gekleed was in de uniform van schout-bij-nacht, salueerde, telkenmale zeer vriendelijk. Even na half vier landde de Mercuur te Nieuwe- diep en werd de Prins ontvangen. Een groote menigte volks was niettegen staande den regen uitgestroomd, en zelfs •toen wij nog ver tn zee waren, konden wij de hoeraklanken van den wal dui delijk, te midden van windgefluit en wa- tergeplas, verstaan. Vervolgens gingen de schout-bij-nacht Wentholt. de kapitein ter zee Seret en de commandanten der torpedobooten aan boord van De Evertsen ter begroe ting van den Prins. Na plechtige be groeting werd naar de haven gestoomd. Aan land gestapt .schreed Zijne Ko ninklijke Hoogheid langs een eerewachi onder bevel van den luitenant ter zee le klasse C. J. van der Hegge Spies naar het paleis van den schout-bij-nacht, waar mevrouw Wentholt, de hoofdoffi cieren der marine en het bestuur der Jachtclub aan den Prins werden voor gesteld. Voor het gebouw waren aan wezig deputaties van den Bond van oud onderofficieren en van ridders der Mi litaire Willemsorde. Vervolgens ging het per rijtuig naar 's rijkswerf, waar speciaal werden be zichtigd de dokken, de stoomwerkplaats de ketelmakerij en het torpedo-atelier. Hierna begaf de hooge gast zich met de marine-autoriteiten naar het pani- j N'etscher, dat eerst onlangs van de wen ia gekomen en thans gepavoiseerd voor het paleis van den schout-bij-nacht lag. Hier werd 's Prinsen aandacht voorna melijk gevraagd voor de lanceer-inrich- ungen. M t veel belangstelling bezich- plaatsen met de electrisehe lichten, de machinekamer, de volks verblijven, de ventilatiemrichtingen en de lensinrich- tingen. Met veel belangstelling bezch- tigde Z. K. H. ook de cantine of scheeps- toko aan boord van de Holland, die ge heel gedreven wordt voor rekening van I-Ir. Ms. officieren en waar de equipage zich tegen bilijken prijs kan voorzien van Seltzerwater, bier, sardines, eieren, enz., alles buiten rantsoen. Een der lui tenants ter zee 2e klasse aan boord van dezen bodem schonk voor algemeen ge bruik een kostbaar toestel, waardoor het mogelijk is in volle zee tegen 3 cent de syphon aan de manschappen een ver- frisschenden en overheerlijken drank te verschaffen. Ook dit toestel werd door den Prins bezichtigd. Het laatste bezoek gold de mariniers kazerne, waar de Prins de cantine, de schermzaal, de manschapslocaliteiten en de keuken bezichtigde. Aan het diner, dat Vrijdagavond ten huize van den schout-bij-nacht werd ge geven, zaten aan: de Prins met adju dant, schout-bij-nacht Wentholt en echt- genoote, de burgemeester van den Hel der, de heer Steijn; kolonel garnizoens commandant v. Löben Seis, kapitein ter zee Romer, president der Kon. Marine- Jachtclub; kapitein ter zee Seret, com mandant van de Kortenaer; kapitein ter zee van Ro-ssum, commandant van de Evertsen; kapitein ter zee Netscher, commandant van de Holland; kapitein- luitenant ter zee Coster, chef van den staf der zeemacht; luitenant ter zee le klasse Hoog, adjudant adjudant van den schout-bij-nacht; luitenant-kolonel der mariniers Timmers, de dirigeerende offi cier van gezondheid le klasse, de offi cier van administratie le klasse, aange wezen intendant Hummelinck, de hoofd ingenieur Turk en de kapitein van den generalen staf Pfeiffer. Het weder was gedurende den avond bijzonder goed, zoodat honderden en nog eens honderden zich langs de ha ven bewogen om de verlichtingen der marineschepen en het vuurwerk te be wonderen. Vooral de Holland zag er prachtig uit: ze was van de waterlijn af tot de toppen der masten en langs alle lijnen met electrisc'he gloeilampjes verlicht, wat een tooverachtigen aan blik opleverde. Ook de Evertsen was met electrische gloeilampjes afgeteekend. Van alle bodems draaiden lange banen wit zoeklicht over de door elkander krioelende menigte en de bonte bevol king der havenstad: de Jantjes te voet en per rijwiel; de stoer uitgemonsterde mariniers, de wijdgebroekte visschers; de burgers werden telkens plotseling dag helder verlicht. Voor het paleis van den schout-bij-nacht, dat versierd was met een tropee van licht, speelde in een lin nen tent de marinekapel lustige deun tjes. Aan het diner ten paleize werd niet getoost. wet, verordening of reglement of met de algemeen geldende regelen van mo raliteit, zij toch ontslagen zijn: dat indien op deze wijze de onderwij zers aan ontslag blootstaan, zij afhan kelijk zullen worden van de politieke denkbeelden der wisselende meerderhe den in de raden der gemeenten; dat de vrees voor zulk een ontslag nadeclig moet werken op de zelfstan digheid, op bet geheele karakter van de onderwijzers en daardoor ten na- deele van het onderwijs moet zijn; dat op deze wijze dus naar bet oor deel van adressanten een algemeen be lang geschaad wordt. Journalistiek. De heer mr. J. F. Pennink, aan wien op zijn verzoek met 1 October a.s. eer vol ontslag werd verleend als redacteur correspondent der „N. R. Ct." te Parijs, zal zich na dat tijdstip belasten met de leiding van de .Kamper Courant" eu gaat zich daartoe te Kampen vestigen. Minister Knyper tnsselieu de steenen. Onlangs heeft, zooals men weet, Minister Kuyper een bezoek gebracht aan een aantal steenfabrieken aan den Hollandschen IJsel. Het resultaat van dit bezoek zal, natuurlijk, latei- moeten blijken, evenals van de ge sprekken, bij deze gelegenheid met tal van werklieden gevoerd. Een paar anecdoten komen ons echter ter oore, die te vermakelijk zijn om ze niet mede te deelen. De Minister had van een kruister reeds vernomen, dat het werk haar niet te zwaar viel. dat zij er niet moe de van werd, enz., en vroeg toen of alles nogal naar haar zin was. Ja, antwoordde zij, dat ging nog al, doch nu was er in Den Haag een Kuyper, en die had den boel leelijk verknoeid, waarop de Minister zeide: Zoo meisje, die Kuyper hen ik. In een ander gezin vond de Minis ter alleen._een vrouw thuis. Werkt ge op de steenfabriek Neen, mijnheer, ik niet, maar mijne dochters wel. Kan ik haar ook eens spreken? Jawel, doch ik heb niemand om- ze te laten roepen, en ik kan niet bij dat kleine kind van daan. - Maar als ik dan eens even op dat kl'eine kindje paste. O, dat is goed, dan zal ik ze wel gaan waarschuwen. De Minister paste op het. kindje, en de vrouw kwam weldra met hare blo zende dochters thuis. In een andere fabriek had de Minis ter van een kruister de gewone- vra gen beantwoord gekregen, toen hij haar nog vroeg Maar zoudt ge toen niet liever in een andere betrekking gegaan zijn. b.v. gaan dienen of naaien neen, mijnheer, we krijgen dikwerf nog tveel gauwer een vrijer dan een boerenmeid. (N. Delftsche Ct.). Ongeluk op liet IJ. De zoo noodlottig omgekomen jon geling, die Zaterdagavond 1-1- van de Zaandammerboot in het water viel, is Vrijdagmiddag door eenige vletter- lui drijvende, op het IJ gevonden. Zooals men weet kwam hAj dien dag van de fabriek aan de Hembrug. Zijn weekgeld werd nog bij hem ge vonden. De trawler Noordzee, Een collega van het dagblad Köben- havn, passagier van het stoomschip Kamma, schrijft aan de ,,N. R. Ct.": Toen het Deensche stoomschip Kam ma, van Kopenhagen, kapitein Loffler, den 23sten dezer op reis van Riga naar Gent in de Noordzee een loods aan boord kreeg, vertelde deze, dat er op ongeveer 3 zeemijlen afstand een- stoom boot met noodsein lag. Het was toen half negen. De Kamma voer dadelijk op het schip toe en bereikte ongeveer 14 zeemijlen ten Noordoosten van het licht schip Maas den stoomtrawler Noordzee, Rotterdam 13, met zes man en den kapi tein Jozef Waayers. De bemanning was al in de boot gegaan. De Kamma stopte, wachtte en nam d;e bemanning aan boord. De Noordzee was zinkende. De bemanning en ook haar kleeren werden gered. De Noordzee was Woensdag, 's avonds te 7 uur, van Rotterdam gegaan en was Donderdagochtend 3 uur lek geworden. De Kamma was het eerste schip, dat voorbijkwam. De Kamma wachtte nog een kwartier en voer toen verder. Kort daarna, on geveer half tien, zonk de Noordzee. Het achterschip ging het eerst naar bene den. het schip stond rechtop, beefde een oogenblik en verdween daarna in de diepte. Hst water maakte reusachtige kringen. Er staat op de plaats waar de Noord zee zonk, ongeveer 25 meter water; het schip ligt niet gevaarlijk voor de scheep vaart. Het was gelukkig mooi weer, en er was weinig wind en stroom. De bemanning werd te Ter Neuzen aan wal gezet. Chr. Nat. Werkmansbond. Te Apeldoorn, Hoed-ekenskerke en Heiukenszand zijn afdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond opge richt. Deze bond met bijna 8500 leden is verdeeld over 44 afdeelingen. De audiëntie van den minister van W aterstaat zal 28 dezer niet plaats heb ben. Jan yan Sckaffelaar. Men schrijft uit Barneveld: De onthulling van het standbeeld van Jan van Schafi'elaar, die met groote feestelijkheden gepaard zal gaan, zal 31 Augustus of begin September plaats hebben. Naar men verneemt, zal de feestcommissie pogingen aanwenden om H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden de plechtigheid te doen bij wonen. Vorstelijk bezoek. Behalv-e de Koningin zal Prins Hen drik de draverijen op de lange baan te Groningen bijwonen en is dit de eerste meeting door Z. H. bijgewoond Kerk en Schooi. De oude Beurs. Het bezoek yau Generaal Booth. „,G?nfraal Booth, die op Woimstlaa f spreken in het park van het Tolhuis te Amsterdam hij gele genheid van den Velddag van hei Leger des Heils, heeft na zijn laatste bezoek aan Nederland eenige groote reizen gedaan. Eerst deed hij de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Canada aan, waar het Leger des Heils zeer uitge breid is en vooral ook op Maatschap pelijk gebied belangrijk werk ver richt. Dagelijks werden daar door hem bijeenkomsten geleid, dikwijls drie op een dagt die d'oor duizenden werden bijgewoond, zoodat dikwijls zelfs de grootste zalen te klein waren om de scharen te kunnen bevatten t Als voorzitters van zulke bijeenkom sten traden de meest invloedrijke personen op. en door alle klassen werd den grijzen stichter van het Le ger des Heils de hartelijkste sympa thie betoond. Na Amerika werd het vasteland van Europa bezocht, o. a. Zwitserland, Denemarken en Noorwe gen. Ook in deze landen, waar het Leger des Heils. schoon niet op zoo uitgebreide schaal als in Amerika, groote vertakkingen heeft en waar het werk zich hoe langer hoe meer ont wikkelt, vieT generaal Booth een ont vangst. ten deel. die getuigde dat men hem en het. werk van de organisatie, waarvan hij de grondlegger is, veel sympathie toedraagt. Generaal Booth zal te Amsterdam aankomen op Dins dagavond 28 dezer om' den velddag bij te wonen en de beide volgende dagen bijeenkomsten te houden voor de of ficieren. werkzaam in de Nederland- schel 'afdealing van het. Leger des Heils. Op Vrijdag 31 dezer vertrekt hij we der naar Londen. Eenige handkarren met breekmateri- eelmokers, bouweelen. zagen en dommekrachten verkondigden Vrijdag morgen te Amsterdam den voorbijgan gers, dat dien dag een aanvang ge maakt werd met de slooping van de Oude Beurs aldaar, welk werk ver richt wordt door eene combinatie van Haagsche aannemers, en over vier maanden, waaneer er niet te veel regendagen komen - gereed zal zijn. i0onlijstje mede van een inrichting De korenbeurs is bet eerst onder ban- if> nnrrWhl TO0 91- fo.l v.a.n WAUTirflti Cit de Arbeiderswereld beek—Bastiaans, Felicie van IJzq Annie Willing; en de heeren Fn Andreoli. J. ten Hagen, J. van Kun en A. van der Stap, hebben yereenigd tot "een Gemengd DuM Kwartet en zullen gedurende de mat Augustus in ons land en België o certeeren. Arnold Spoel heeft de ding op zich genomen, hetgeen z niet weinig tot het welslagen zal! dragen. De heeren Mr. J. D. Verbroek Tabbernal hebben de pianobegeleid op zich genomen. De administratii bij de Concertdirectie, de Alg. j ziekhandelStumpff en Koning Amsterdam. Faillissementen. H. W. Buijs, bandelende onder firma II. W. Buijs Co., van expediteur en passage-agent, woue1 te Amsterdam.. Groote Kattenburg straat 11. Rechter-commissaris: L. Scholen. M. Salamons. van beroep koopr, in diamant, wonende te Iiilvers Ruiterweg 6. Rechter-commissaris R. L, Scholten. B. M. F. Loom an, wonende te.N wendam. Rechter-commissaris mr. L. Scholten. istoomvaarl berichten Het duhbetlschroefstoomschip Np dam, van de Holland—Amerika L van Newyork naar Rotterdam, vert 24 Juli, des nam. 5 uur, van Boulog Het stoomschip Anchises, van Bata naar .Amsterdam, passeerde 24 Juli, voorm. 11 uur, Wight. Vervolg Stadsüieüwi Confectieloonen De „Volksstem" deelt het volgende De Hilversumsche onderwijzers Naar de „Bode" meldt is door het hoofdbestuur van den Bond van Ne' derlandsche Onderwijzers aan de Ko ningin verzocht het besluit van den Hilversumschen gemeenteraad tot ont slag aan A. H. Kroes en mej. A. Sluy- ters als onderwijzers te vernietigen en dat wel op de volgende gronden: dat zij van oordeel zijn, dat bet be sluit van den raad van Hilversum in strijd is met bet algemeen belang, im mers door dit besluit wordt de vrij heid van den onderwijzer buiten de' school in hooge mate belemmerd; dat, terwijl over bet onderwijs van Kroes en Sluyters slechts met lof ge- sproken wordt, terwijl zij niets gedaan- serschip Holland, commandant A. P. hebben dat in strijd is met eenige I f'ite Dordrecht, waar tal van vrouwen den genomen. Een kleme schare werk- I mei j k Betaaid wordt lieden, ongeveer tien man, togen hier i,.+ "UiUt tegen tien uur aan den arbeid. Met c0 t 1? hrn groote zorgvuldigheid werd begonnen rn 19 f en J !es met het uitsnijden van de zinken dak- Sf f*C,1ie™ftt nzond^ bedekking, terwijl tegelijk een aanvang jjï ''-J "G mausflanellen CO gemaakt, is met het wegbreken der j duwnilanidlen oO cent. 1c vloeren. Over een dog ofVht fl defend 3 Graanbeurs wel geheel aan het oog onttrokken zijn. Het sloopingswerk wordt aangevan gen aan de Damrakzijde. Binnen twee maanden moet hier de straat een breedte van dertig meter hebben. Reeds vanmorgen werd de bouten vloer in de Beurs opgebroken, want deze planken, die nog in deugdelijken staat verkeeren, zullen het materiaal vor men voor een lange, vier meter hooge schutting, die geplaatst wordt in de rooilijn van de Nieuwe Beurs, en wie weet voor hoelang het Damrak weer zal ontsieren. Is men klaar met de Damrakzijde, dan volgt de kap en ten slotte het gedeelte van het gebouw aan den kant der Warmoesstraat. De reusach tige kolommen van den hoofdingang zullen dus successievelijk bij stukjes en brokjes verdwijnen. Zeker is 't, dat over twee maanden de helft er van al door sloopers han den zal zijn gevallen. Sittard's kamerzetel. Een der candidaten voor den Sit- tardschen Kamerzetel is de zoon van den commissaris der Koningin in Lim burg, jhr. mr. Charles Ruys de Bee- renbrouck, bekend als president van „Sobriëtas" en van de Limburgsche Katholiekendagen. Jhr. Ruys bereikt eerst op 1 Decem ber a.s. den leeftijd van 30 jaren, dien de Grondwet voor het Kamerlidmaat schap vordert. De uitslag der Sittardsche stem ming, op 30 Juni vastgesteld, zal door den burgemeester van Sittard worden afgekondigd den 31 Juli a.s., des och tends te 9 uur. Telt men bij dezen da tum en dit uur 4 maanden zijnde volgens de wet zooveel tijdperken van 30 dagen dan brengt met het tot 28 November, des ochtends na 9 uur. Voor het verstrijken van dien termijn moeten de geloofsbrieven van den ge kozene bij de Tweede Kamer worden ingediend. Nu wil bet toeval, dat 28 November een Zaterdag is. De Tweede Kamer houdt geen zitting van Vrijdag-namid dag tot Dinsdag-namiddag. Mocht eventueel de heer Ruys uit de vele candidaten worden gekozen, en dient hij zijn geloofsbrieven in Vrijdag 27 November, n& afloop der Kamerzitting van dien dag, of Zaterdag 28 Novem ber voor 9 uur des ochtends, dan heeft hij aan de wet voldaan. En dan big ven die stukken rustig liggen tot Dinsdag 1 Decemberals wanneer de heer Ruys den leeftijd van 30 jaar zal hebben voltooid. Althans, zoo verzekeren de juristen in Limburg. (Maasb.) j den 40 cent, 12 schorten met banden 60 cent-, 12 schorten (gewone bonte) 25 cent, 12 vrouwenbroeken 60 ceut, 12 mansonderbroeken 60 cent. Wan neer er thuis gewerkt wordt, Jan wordt dit tarief met 10 cent vernoegd voor garen etc. De naalden moeten apart betaald worden (het zijn ma chine-naalden) met 21/2 cent per stuk. Men schrijft aan de N. R. Ct. Tot de staking aan de sigarenfabriek van den heer Aarts te Bergeik, die nog 'voortduurt, is besloten op advies van den geestelijken adviseur. De heer Aarts had, na zijne werklieden met ontslag bedreigd1 te hebben wegens hun toetreding tot de in Mei opge richte afdeeling van den R. K. Tabaks- bewerkersbond dezen eene verklaring doen teekenen. dat zij voor altijd voor het lidmaatschap zouden bedanken. De werklieden zien hierin een aan slag op hunno vrijheid, en worden door den bond in hun verzet thans gesteund. Ambtelijke mèdedeeilingen bevesti gen het uitbreken van -een werkstaking in de petroleum-raffinaderijen te Ba koe. Deze staking brak den 14den de zer uit. Den 17den Juli legden de ar beiders in de werkplaatsen van den spoor he.t werk neer, tengevolge waar van het goederenvervoer stop werd jezet. Op het oogenblik staan te Ba koe en Balachany alle industrieeie inrichtingen, het tramverkeer, de druk kerijen en d'e kleinere bedrijven stil. Letteren en Annsi. Het Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming, hij uitstek een kind van zijn om verbetering van misstan den roependen tijd, heeft in zijn num mer van heden een belangrijk artikel over Armenzorg in het oude Rome van de hand van wijlen professor Boot van hier. Zijn dochter heeft het artikel beschik baar gesteld .en beëindigd. Wij komen hierop nader terug. D0 24ste jaai'lijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-ver- eeniging zöjn heden te 's-Gravenhage in het lokaal Pulchri Studio voort gezet. Van de 5 candidaten is geslaagd Voor Koorgezang, Mej. J. W. van der Heide uit Leeuwarden. Men schrijft ons De beste krachten van het welbe kende Spoel's Vocaal Ensemble, n.i'. de dames Phine Licnac. A. van Ofcter- Eind-Examens H. B. S. öjarige cursj •(N.-H.). Westelijke Commissie, 23, 24] 25 Juli. Geëx. 11 cand. Geslaagd dej mes A. J. J. Beekman en M. J. Hubre. se, en de heeren: W. F. van de Grai' J. J Louwerse, alien van de H. B. te Haarlem; L. B. v. d. Bergh en J. Bis sex, van de R. H. B. S. te Alkmaar;! J. Th. v.. d. Heuvel van de R. H. B. te Helder, en W. A. v. d. Gamt, exu neus. Na ar wij met leedwezen vj nemen is een bekend ingezetene ter stede plotseling in een vlaag godsdienstwaanzin krankzinnig gewi den, zoodat zijn overbrenging naar gesticht „Meerenbarg" noodzakelijktvi Begin van brand. Hedennau omstreeks éen uur is een binnenbrak uitgebroken bij een bewoonster van 9 huis in de Generaal Cxonjéstraat. vrouw zat in een stoel de courant lezen. Haar nichtje was nog even bij. buren aan 't werk gegaan. Eensklt viel de lamp, welke boven de tafel bit naar beneden en ontstond er een bei van brand. De vrouw schrok zoodaa dat zij niet om hulp kon roepen. De huren bemerkten het ongeluk eve wel spoedig, door de lucht welke dj buiten kwam, en gelukkig wist men a tijdig het vuur met emmers water et meester te worden. Hetgeen verbrand, was verzekerd. Twee jongens, die dobbeld met en om geld op de Kampervest zi deswege bekeurd. Een bewoner der E endrad straat werd bekeurd wegens het mali van nachtelijk burengerucht. Benoemingen. Door Burg' Weth. is bij het korps brandblusser eervol ontslag verleend aan de heen A. Meijer en J. J. Verkleij als sergeai majoor en C. K. Brandt, als vrijwillig bij spuit 10, en zulks onder dankbeü ging voor de aan de gemeente bewea diensten. Bevorderd tot sergeant-majn de heeren F. Peltenburg en J. D. Hoi man, thans sergeants; tot sergeant 1 heeren S. Velthuijsen en J. H. Captei thans vrijwilligers aan spuit 10, alsi de benoemd tot vrijwiEiger aan spuit de heer L. W. Küppers, alhier. Gaarne namen wij he de morgen heit verzoek van djen Jonckbloedt, leerhandelaar op 1 Oude Gracht, aan, om een kijkje nemen in zijn winkel. De winkel 1 zichzelf is reeds eenigen tijd geopK en ziet er, zooals wellicht aan vel bekend is. zeer keurig uit. Tha; heeft de heer Jonckbloedt iets niem in zijn winkel n.l. een fijn afgewert muurschildering, vervaardigd door! firma Van Riet en Wekeling, ca firma, welke zich nog niet zoo hi lang geleden hier te Haarlem in 1 Frans Halsstraat heeft gevestigd 8 schilderstuk stelt voor, een schoena Iter uit de middeleeuwen, die rus aan zijn tafel schoenen zit te lapps verder zagen wtij nog een plafondrt door dezelfde firma vervaardigd, ma! we kunnen gerust zeggen, dat hl geen wij zagen, ons een bewijs he! geleverd, dat deze firma kranig we! tot stand weet te brengen. Uit de Omstreken. Bloemend aal. In aansluiting op het door den hel Roozen in de Raadsvergadering van dezer medegedeelde als zou hij niet! de gelegenheid zijn gesteld inzage: nemen van de Raadsstukken, deelt mi ons van anderen kant mede, dat h! genoemde Raadslid direct vertrok zo: der zelfs een oogenblik te wachten too het vernam, dat de Raadsstukken handen waren. Hij stelde zichzelf dus niet in de S^! genheid om de stukken in te zien. Landbouw en Veeteel Bestrijding van stalvliegen. 1. Verdonker den stal door de O ten te bestrijken met. een mengsel^ kalk en blauwsel, een goedkoop 3 gemakkelijk middel. 2. Verwek langs de zoldering v&j den stal een luchtstroom door matige' ventilatie. Ramen of ruif® vervange men geheel of gedeo'dö'i'

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2