PREDISBE0HTE springen en een flinke som beschik baar te stellen tot leniging van den eersten nood. Wel werd door den Keizer in een uitvoerig telegram aan den opper-president van Silezië spoe dige en „ausreicliende" hulp toege zegd, doch dit is dan slechts moge lijk door een particuliere bijdrage uit de keizerlijke civiele lijst, daar gelden uit de staatsschatkist niet kunnen worden verstrekt dan na een geno men beslissing van het staatsman iste- rie, dat echter in casu eerst uitvoeri ge verslagen wil afwachten. Op bitteren toon zegt de Vörwarts ..Toen er sprake van was. dien Hun- nentocht tegen China te ondernemen, vloeiden onmiddellijk honderden van millioenen uit de rijksschatkist, in weerwil van allerlei lastige formalitei ten.. welke tegen de Grondwet in- dmiischten. Wanneer er sprake van is, 20.000 Sileziers „der Yerzweiflung zu entreiszen", heeft de Pruisische staat nog niet eens een „abgerissenen Hosenknopf" voor hen ovér. Alles voor wraak en vergelding voor de plicht tot het verleenen van hulp niets Mil li arden en nog eens milliarden worden in dit gelukkige rijk uitgege ven voor vernietigingsdoeleinden. Men ontziet geen kosten om steeds volmaaktere middelen uit te vinden, waarmede men huizen verwoesten, akkers vernietigen en menschen doo- den kan, Maar wanneer hét er op aankomt voor verloren oogsten scha devergoeding te verschaffen,verwoeste huizen weder op te bouwen, familiën, welke haren kostwinner verloren heb ben, voor den grooisrcn nood te be hoeden. dan draait dc ministe- van financiën alle zakten binnenste bui ten. en laat het cp Christelijk gezinde gemeenschap over, slachtof fers te ondersteunen*. wier ongeluk het gevolg is van de onvj doende voorzorgsmaatregelen van den staat." De conservatieve Reichsboten en de agrarische Tageszeitung zijn al even ontevreden over de houding de- re geering en de onafhankelijke, natio- naal-c onservatieve Tagliche Rund schau vraagt „Wat om 's hemels wil heteekent het, of al plechtig verzekerd wordt dat de minister naar Silezië gereisd is, om van de belangstelling der re geering te doen blijken. Wat ter we reld is meer geschikt „hohes Inte resse" van de regeering af te dwin gen, dan de zonder eigen schuld ge leden nood1 van vlijtige, flinke men schen, wier have en goed door de vijandige elementen zijn vernietigd? Hier moet eindelijk eens organische maatregelen worden genomen hier moeten" de Wasserbau-techniker, de waterbouwkundige ingenieurs „vor •die Front" K. Uit de Arbeiderswereii) Het trampersoneel te Dresden bereidt een algemeene werkstaking tegen 1 Au gustus voor. Rechtzaken. Nachtarbeid vau vrouwen op de steen fabrieken. Eenige weken geleden maakten wij melding van een nachtelijk bezoek van den heer G. J. van Thienen, in specteur van den arbeid te Arnhem, op verschillende steenfabrieken 'n deze omgeving. Geconstateerd werd toen. dat dien nacht op onderschei dene fabrieken werd gewerkt door vrouwen en kinderen beneden de 16 jaar. Voor dit feit hadden zich voor het Wageningsche Kantongerecht te ver antwoorden -I. B., steenhaas (bestuur der op de fabriek van den heer J- C. de Ridder te Wageningen en J. P., baas op de fabriek van de h.h. Gebrs. Wolff, eveneens te Wageningen. Tegen den eersten beklaagde, die niet was verschenen ,werd verstek verleend. In liet proces-verbaal van den heer Van Tienen wordt hem ten laste ge legd, dat den 29en Juni, 's morgens te"4 uur. op de steenfabriek, waarvan hij bestuurder is, werd gewerkt door 8 -vrouwen en meisjes, die daar bezig waren niet opsnijden, naar den tas brengen en opzetten van ongebakken steen; dat de vrouwen daar werkten inge volge order van den baas; dat deze, op de fabriek tegenwoor dig, dén inspecteur had verklaard, zich uit eerbied voor de wet niet te willen laten uitlachen, wanneer de steenen, die Zondags reeds voldoend* gedroogd waTeui, zouden bersten of toevallig verregenen. Eenige arbeidsters, als getuigen ge hoord, verklaarden 's Zondags een boodschap te hebben gekregen om den volgenden morgen te 3 uur te begin nen. Deze boodschap wend namens den haas overgebracht door W. E. Eenige arbeidsters verklaren liever om 3 uur te beginnen, dan zijn eerder klaar en behoeven niet op het heetst van den dag te werken. Getuige W. E. erkent de boodschap van den baas te hebben overgebracht om tegen 3 uur te beginnen. ..Zie je" zegt get.. „de manslui kunnen dam. ook nog helpen en dat verlicht die meiden een kwank op een dag." „Dus", merkt de kantonrechter op, „dat verbod in de 'Arbeidswet is fei telijk meer tot hun last dan tot hun gemak Get. „Ja". Kantonr. (tot den heer Van Thie nen) .,Dan mogen weden heer inspec teur daar zeker wel opmerkzaam, op maken." Nog wordt als getuige gehoord P. J. H.arbeidster. „Wat vin-je nu prettiger", vraagt de kantonr.. „om te beginnen om 5 uur of om 3 uur? Gei. ,,Ik begin liever om 5 uur. Kantonr. Kun je niet opstaan? Get Jawel. Kantom'. Wanneer je om 5 uur be gint moet je toch op 't heetst van den dag werken Get.Dat doen we toch niet. Kantonr. Maar ajs je danni&tldaar komt Get. Dan maar den volgenden dag. Kantonr.O. zoo dus je bent wat lui Den inspecteur vraagt de kanton rechter hoe hij er toe kwam den be- wusten nacht er op uit te trekken. Of hij van den een of anderen kant was gewaarschuwd De heer Van Thienen ontkent dit laatste. Een zijner adjunct-inspecteurs had er Item op gewezen, dat in deze streken met de arbeidswet schromelijk de hand werd gelicht. Vandaar het onderzoek. De ambtenaar van het O- (mr. Bouman van Arnhem) merkt op, dat de vrees om uitgelachen te worden bij den beklaagde g-rooter is dan zijn eerbied voor de wet. Verder moge het waar zijn, dat enkele arbeidsters lie ver om 3 uur beginnen, in alle geval len is geblekfen. dat de meeningen hieromtrent verdeeld ziijn. Trouwens, het is bekend, dat alle soortgelijke bepalingen in de Arbeidswet omtrent veiligheid, arbeidsduur enz. het eerst verzet ontmoeten bij de onmiddellijk belanghebbenden mien kon. wilde men zich daaraan storen, de wet wel aan kant zetten. Nog wenscht spr. op te merken, dat de vrees, dat de steenen zouden kunnen verdrogen of verrege nen. tot-aal ongemotiveerd is, daar niemand den baas zal beletten dit werk door mannen te doen verrichten, al was het den geheelen nacht door. De eisch 9 hoeten van 10, subs, maai 4 dagen hechtenis. De tweede beklaagde maakte het gewone smoesje, dat hij geen last, doch v r ij_h e i d aan de arbeidsters gegeven had om :s nachts 3 uur reeds te beginnen. Een arbeidster, die tijdens het be zoek van den inspecteur op de fabriek dezen haar genoegen te kennen gaf, wanneer het met den nachtarbeid ge daan zou zijn, vertelt thans, ter te rechtzitting. dat ze toch maar liever om 3 uur begint. De ambten, van het O. M. merkte op, dat, wanneer bekl. niet wilde, dat er op verboden uren gewerkt werd, niets eenvoudiger zou zijn dan voor den gedurende dien tijd verrichten arbeid geen loon uit te betalen. Doch men ziet graag, dat er gewerkt wordt cn tracht zich op die manier aan le 'verantwoordelijkheid te onttrekken. De eisch \va5 Ï6 maal ƒ10 of 16 maal 4 dagen hechtenis. Lotery-zwendel. De „Leeuwarder Courant" meldt omtrent de behandeling van de zaak van den loterijzwendel te Sneek, tegen J. C. Heller, makelaar te Buiksloot, nog het volgende omtrent de mede- deeling over het verloop der zaak door den officier van justitie „Rijpkema was in moeiLijke finan- cieeïe omstandigheden en hoopte zich door een verloting daaruit te redden. Zijn goederen zouden de basis zijn voor de operatie. Dio goederen waren volgens deskundigen met ƒ8000 xuim betaald, zooveel bedroeg ook de hy potheek. Helling wist niet eens, dat de goe deren bezwaard waren. Melchers, Groenheide en Helling waren in Rotterdam. Amsterdam en elders te goed bekend, alzoo moes ten de twee anderen de loting dekken. (Zoo gaat spreker verder met op te noemen, wat zij reeds deden). Tot de feiten komende, staat het vast, dat beklaagde niet heeft opgelezen het door Groenheia,e overhandigde nummer 4-0363, maar 4363; vast staat ook, dat dit nummer niet in het kistje was. En al ontkent nu beklaagde, dat dit met opzei is gebeurd, voor spr. staat de kwade trouw vast. Die kwade trouw blfijft verder 1. uit de onregelmatige wijze, waar op de trekking plaats vond. Het eerst trekken van de prijsnummers toch zet de deur open voor allerlei knoeie rijen. 2. Naast beklaagde lag de lijst met de onverkochte lotnummers, allereerst die van 125000. 3. Beklaagde, die de hoofdman was in deze zaak ontkent, eigen aardig ge noeg, al het hem bezwarende. Terwijl door drie getuigen is ver klaard, dat beklaagde wel degelijk eorst het nummer aflas voor hij het opteekende, wordt dit door hein ont kend; hij weet wel. dat daar het hoofd bewijs voor ziijn kwade trouw zit. Eeigenaardig maar voor spreker ge lukkig, is, dat eerst 4863 werd gezet. Toen bleek, dat de eerste 8 een 3 moest zijn. nam het wantrouwen toe. Toen daarop het lotnummer van den hoofdprijs werd opgevraagd door het publiek, werd dit geweigerd. Natuurlijk de heer en wisten wel, dat het nummer, dat opgegeven was, zich niet in het kistje bevond. 4. Dóór de rechtbank is reeds gewe zen op de nummers, welke op twee wijzen kunnen worden gelezen. Maar spreker wil nog constateeren, dat er zeker nog nooit een amalgama van nummers in een verloting is voor gekomen als hier. De loten zijn op alle mogelijke wijzen beschreven of bedrukt met allerlei soorten van inkt en met potlood. Er was geen ambtenaar voor het controleeren toen De Vries niet be rekend bleek voor het oproepen, ver ving men hem eenvoudig door een der belanghebbenden. 't Is alies zonderling in deze zaak. Van de 100.000 loten is slechts een klein deel verkocht. Het geheel© optreden van dezen be klaagde! ook tegen zijn medeleden, geeft stof tot wantrouwen. HJij deelde hun niet eens mee. dat er nog wei 50.000 loten onverkocht waren. Ten slotte wil spreker nog hierop wijzen De inlichtingen omtrent dezen ont vangen lualificeeren hem als een flesscnentrekker, als een man zonder crediet. Op dit oogenblik is te Amster dam nog een zaak tegen hem hangen de ook over een verloting. Hij brengt onberekenbaar nadeel teweeg aan een groot aantal personen, die. denkende: „och laten we de kans ook eens wa gen'. van hun spaarpenningen wor den beroofd. Alles in deze verloting was berekend op „afzetten". Zoo iemand moet gevoelig gestraft worden. Onder oplichting kan 't feit niet worden gebracht.. Spreker meent echter, dat door het verhoor duidelijk aan 't licht is gekomen, dat dc trek- kingslijst door beklaagde aangehou den" de basis vormde voor (1© offi- cieele en dat deze dus vormt een ge schrift in den zin van art. 225 van het Wetboek van Strafrecht. Spreker vordert op grond van het voorgaande veoordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf. wilde. Toen hij dezer dagen weer in een roes thuiskwam, stak hij zijn huis in brand en hing zichzelf op aan een koord voor den schoorsteen. Toen de brand weer het brandje gebldscht had, vond hij beide lijken verkoold. Leger en Vloot. Het 9e Heg. Int. Teneinde het vrijwillig overgaan bij het 9e .regiment infanterie te bevor deren. heeft de M. v. S„ M. v. O. voor- loopig bepaald le. dat officieren, die bij -de oprich ting zonder bevordering bij het 9e. reg. inf. worden overgeplaatst, de ge wone vergoeding voor verhuiskosten ontvangen, ook dan. wanneer zij zich voor die overplaatsing aanmelden 2e. dat het vervoer van het huisraad van onder-officieren en minderen - ook a! gaan zij op verzoek of met be vordering bij bedoeld! regiment over in elk geval voor 's Rijks rekening geschiedt* Voorts neemt de Minister in over weging eenige vergoeding voor even- tueele uniform-verandering toe ie kennen. Verder is hij Min. aanschr. be paald a. dat het 9e reg. inf. opgericht wordt op 20 Augustus a. s., op welken datum echter alleen de staf van het nieuwe regiment voor zooveel noodig wordt gevormd b. dat op 15 September a. s. de sta' van het 2e bat., 9e reg. inf. gevormd wordt c. dat op 1 October a. s. in functie treden de comp. comm.ten, benevens de serg.-maj.'s en de fouriers der compagnieën van dat bataljon d. dat op 14 October e. k. de luite nants. die blij de compagnieën zullen dienst doen het nog ontbrekend vrij- wilPig dieaiend kader, benevens de tamboers en hoornblazers in de com pagnieën van het 2e bataljon ovei- gaan e. dat op 15 October d. a. v. da tum waarop de manschappen der lich ting 1903 thans ingedeeld bij het le. reg. inf., bij laatstgenoemd regiment overgaan de hoofdofficier, de 4 ka piteins en de 4 serg.-majoors voor het depót-bataljon in functie treden. De inspecteur der infanterie teekent hierbij nog aan. dat bij overigens ge lijke aanspraken en voor zoover het belang van den dienst zulks gedoogt, van het kader beneden den rang van officier - in de eerste plaats zij met bevordering bij bet 9e reg. inf. over gaan, die zich voor oven-plaatsing aangemeld hebben als zijnde daartoe geneigd. De keizerin Tan Korea. Uit Tokio komt een op een sprookje gelijkend verhaal van een Amerikaansch meisje, dat keizerin van Korea zou zijn geworden. Toen zij vijftien jaren oud was, kwam dit meisje, Emily Brown, met haar vader, een zendeling, in Korea wonen, Zij zong in de zendingskerk en was zoo mooi, dat men er den Keizer van vertelde. Deze wenschte haar in zijn harem te hebben, maar het meisje weigerde. Twee jaren later echter liet zij zich in het paleis opnemen, onder voorwaarde, dat de Keizer haar huwen zou. Hij hield woord en bij gelegenheid van zijn veertigjarig regeeringsjubileum schonk hij haar den titel van keizerin, terwijl hij haar zoon tot troonopvolger benoemde. Gemengd nieuws. Storm ia Amerika. Een wervelwind heeft te Paterson in deri staat New-Yersey groot e verwoestin gen aangericht. Vier personen werden gedood, honderd gewond. Twintig hui zen werden verwoest. De schade wordt op 3/4 mïllioen dol lars geraamd. Strenge bepalingen. Ingevolge de wet op de oneerlijke mededinging is een groot schoenwinke- lier te Berlijn, die in een plakkaat mede gedeeld had dat hij zijn waar opruimde teg-eu fabrieksprijs, tot een geldboete veroordeeld. Wel bleek ten processe dat hij zijne schoenen verkocht tegen de prij zen die de fabrikanten zelven vroegen, maar hij behaalde toch nog zekere winst doordat de fabrieken hem 15 percent korting toestonden voor contante beta ling. Het Kammergericht -beslist nu in hoogsten aanleg, dat hij aan het publiek nog diezelfde korting op de fabrieks prijzen had moeten toestaan, om zijne bewering waar te maken. Een 8portongelnk. Zondagmiddag hebben er bij de wedrennen, die te Zoppot (West- Pruisen) gehouden zijn, eenige onge lukken plaats gehad. Luitenant Von Puttkamer kwam met zijn paard te vallen en verwondde zich zóódanig, dat hij bewusteloos bleef liggen. Opgenomen en naar het gasthuis te Dantzig vervoerd, consta teerde men daar behalve een schedel breuk, een zware hersenschudding, een diepe wond boven het rechteroog en een wond' in de bost, waardoor te vens de longen aangetast waren. In hopeloozen toestand werd de jonge luitenant opgenomen. Inderhaast riep men zijn moeder aan zijn ziekbed, die nog juist vóór den dood kon komen, want spoedig daarop overleed luite nant Von Puttkamer. Dienzelfden Zondag hadden er nog 'n paar ongelukken op die renbaan plaats. Een paar onrustig geworden paarden sloegen op hol en verwondden een officier en een burger aan het dijbeen. Beiden werden oogenbltkke- lijk in het gasthuis opgenomen. Een treurig ongeTal. Drie personen zijn in Kostof bij My- Slowitz (Boven-Silezië) het slachtoffer geworden van vergiftig gas. Een grond eigenaar Palka was in- een naast zijn huis gelegen bron afgedaald, omdat deze door overstrooming met slijk verstopt was. Toen Palka niet terugkwam, ging zijn zoon hem na, maar toen ook deze wegbleef, zou de schoonzoon van Palak de zaak nog eens onderzoeken. Nauwe lijks beneden*, gaf hij reeds het sein om weer opgehaald te worden. Boven ge komen was hij gestikt. Ook de beide an dere ongelukkigen waren door bedorven gassen gestikt. Een yreeseljjk drama heeft zich afgespeeld in Pernant (Fr). Een metselaar, Achilles Paris genaamd, stond bekend om zijn voortdurend mis bruik maken van sterken drank, en In zoo'n toestand had hij al een paar maal bedreigingen geuit tegen de vrouw, met wie hij sedert een paar jaar lief en leed samen deelde, en van wie hij vandaan Gedenkboek aan de Dnsseldorfsehe tentoonstelling. Van de in 1902 te Dusseldorf ge houden nationale tentoonstelling is in het Duitscli een lijvig gedenkboek (het is bij de 800 pagina's groot en in quarto formaat) verschenen, dat door zijn rijken voorraad van gegevens en zijn smaakvolle uitvoering, zoo wat druk als illustratie betreft, een prach tige herinnering aan die tentoonstel ling mag heeten. Vooral als men de tentoonstelling heeft bezocht en lioevele Nederlanders deden dit niet'.' is liet een genot dit werk met zijn overvloed van keu rige illustraties te doorbladeren. Wat een herinneringen worden dan verle vendigd 1 Het gedenkboek wil hen die toekom stige tentoonstellingen orgauiseereu in staat stellen fouteh te vermijden en met de te Dusseldorf opgedane onder vinding hun voordeel te doen, en welk tentoonstellings-organisator zal niet moeten erkennen, dat hij bij de Dus- scldorfsche tentoonstellings-commis- sie veilig in de leer kan gaan? Het eer ste deel geeft een beschrijving van het ontstaan en het. verloop der succes volle tentoonstelling, met al wat daar mede samenhangt; de inwendige orga nisatie, <ie kanalisatie, de gas"en wa terleiding, de tuinaanleg, de beclriji's- en de verkeersmiddelen, de gebouwen, de propaganda de vermakelijkheden, het verzekeringswezen, de rechtskundi ge vraagpunten, de controle, de wed-: strijden, het financieele beheer, enz. Kortom, over allerlei vraagstukken die zich bij een groote tentoonstelling voordoen, verschaft het eerste deel van- het werk inlichting. Het tweede deel bevat een beschrij ving van wat er op de tentoonstelling te zien was. Geen technisch-weten- schappelijke en critiscke beschrijvin gen zijn liet, maar zoo populair moge lijk gehouden opstellen. Het derdedeel geeft een overzicht van het kunst en kunsthistorische deel der tentoon stelling. En die beide deelen nemen de grootste plaats in hel werk in, zoodat bet en daar willen wij den nadruk op leggen niet enkel voor toekomstige tentoonstellings-organisa- tors van belang is maar ook voor den leek. Besluiten wij deze aankondiging met er op te wijzen, dat in bet hoofdstuk „propaganda" met dankbaarheid wordt melding gemaakt van hetgeen de heer D. de Clercq, daarin krachtig onder steund door den heer E. Gans, direc teur van de Nederlandsche Kiosken- maatschappij voor de tentoonstelling in ons land heeft gedaan. Hoezeer de propaganda die deze heeren voor de tentoonstelling hebben gemaakt heeft gewerkt, bewijst bet bezoek, dat de Nederlanders aan de ten toonstelling brachten: bijna ieder Nederlander die de kosten kon mis sen. heeft Dusseldorf bezocht; de ar beiders van een aantal groote fabrie ken in ons land begonnen reeds een jaar vóór'de opening wékelijksclie klei ne bijdragen te storten, die ben later tot. een gemeenschappelijk bezoek in in 'staat stelden. van verschillenden stam en uit ver schillende sociale lagen zulïen he*t geïmiteerde Jeruzalem -te* St. Louis bevolken, opdat het leven nauwkeurig mag worden weergegeven in de win kels van goud- en zilversmeden, wis selaars, wevers, draaieirs e. a. De Duitsche architect Paul Palmer uit Leipzig vertoefde geruimen tijd in Jeruzalem, om schetsen te muken en maten op te nemen, evenals de archi tecten Heine en Peters uit Milwaukee. Uit Denemarken Men schrijft uit Kopenhagen: Telken jare bespeurt men meer, hoe de gewoonte van keizer Wilhelm om rust en nieuwe werkkracht op de reis in liet Noorden te zoeken, navolging vindt. Vroeger waren het hoofdzakelijk Engelschen, die dan rechtstreeks naar Noorwegen stoomden en langs de fjords naar de Noordkaap. Thans vol gen ook de Duitschers in grooten ge tale het voorbeeld van hun Keizer. Zij gaan niet uitsluitend naar Noor wegen, doch ook naar Zweden, waar men tegenwoordig, zooals onlangs is gemeld, per spoor het gebied van de middernachtszon gemakkelijk en in korten tijd kan bereiken. Alle vastelandreizigers gaan naar het Noorden over Denemarken, en al is dit laad nog niet genoeg in de toeristen wereld bekend om velen tot een be zoek van Jutland te brengen, een min of meer lang oponthoud in de Deen- sclie hoofdstad wordt op de Noordreis niet nagelaten. Het gevolg hiervan is dat, nu in de tweede helft van Juli de vacanties be gonnen zijn in de verschillende Euro- peeschc landen, de stroom van reizi gers over dit kleine landje uitgestort, wast en zwelt en bijna dreigt eene ge vaarlijke overstrooming te worden, zoo men niet wist dat na eenige weken hij weer zal zijn weggezakt een goud houdend slijk achterlatend dat hier evenmin als' elders wordt versmaad. Alle hotels zijn stampvol en alle pu blieke vermakelijkheden verheugen zich in ruime ontvangsten. De spoor wegadministratie geniet daarvan ook, maar deze vreugde wordt een weinig en voor de reizigers zeer veel vergald door de onvoldoendheid der vervoer middelen. Telkens komt men wagens te kort, en moeten extra treinen wor den ingelegd. Dat. begint reeds in Duitscbland, waar Berlijn en Ham burg de verzamelpunten zijn der rei zigers naar het Noorden. Men zint dan ook op middelen om de verbinding tusschen het eiland See- land en Duitscbland te verbeteren. Het verst gevorderd zijn, de werk zaamheden op de lijn Warnemunde Cxjedser, dc kortste verbinding tus schen Berlijn en Kopenhagen. Men: beeft- daarbij een overtocht van twee uur zee, en later van het eiland Fal- ster naar Seeland nog een overtocht van een kwartier. Dit laatste doet de trein reeds sinds jaren door middel van een veerboot, waarop de door gaande rijtuigen 1ste en 2de klasse en de spoorpostwagens zonder overlading worden geplaatst. Thans zal men ook op dezelfde gemakkelijke en nagenoeg tegen zeeziekte vrijwarende wijze den overtocht over de Oostzee bij liet Zui delijk deel der reis inrichten. De voor bereiding is reeds zoo ver gevorderd, dat men rekent met October den dienst te kunnen beginnen. Groote booten zijn biervoor gebouwd en andere inrichtin gen getroffen. Het volgend jaar zal men dan zonder overstappen en zon der iets te bespeuren van de zee per slaapwagen van Berlijn via Rostock WarnemundeGjedser in één nacht naar Kopenhagen kunnen komen. Als echter de toevloed van reizigers zoo blijft aangroeien als in de laatste ja ren, zal ook dit nieuwe vervoermiddel spoedig ontoereikend blijken. (Hbld.) ten opzichte van de eerste ver? en de spelen der kinderen eerti; stond of nog stand hield. Dit denkbeeld is door de Russis gatie toegejuicht, en ter mogelij] wezenlij kin® heeft genoemde m het voornemen zich tot de kenne historie en oudheden in Nederi wenden met verzoek hem' te will geven wat in de onderscheidene ciën voor zulk eene inzending ka den bijgedragen en tijdelijk a£g( Burgerlijke Slant Op de tentoonstelling te St. Lonig De bezoekers van de werelltentoon- stelling te St. Louis (Amerika) in 1904 zullen daar een plek kunnen vinden, waar een millioen rozen tegelijk staan te bloeien. In April van dit^Jaar zij. al 50.000 rozenboompjes, die3fieracres bedekken geplant en veertig van de voornaamste rozenkweekers hebben hun beste rozenstruiken aan de ten toonstelling beloofd, om ze nu over te planten en te maken, dat ze het volgend jaar prachtig in bloei staan. Deze rozentuin, die op zichzelf al een wonderlijke aanblik zal opleve ren, neeanf een der beste plaatsen der heele tentoonstelling ,in. Hij wordt nl. geplant vóór den hoofdingang van het reuzenpaleis voor Landbouw, dat 1600 Eng. voet lang en 500 voet breed is. Om geen ov&rvuld'e indruk te krij gen, heeft men er zorg voor gedagen, de rozenstruiken niet dicht, naast el kander te planten, maar ze te rang schikken in groepen volgens kleur e"n soort. De meeste van deze 50.000 ro zenstruiken zijn nogal sterk, maar er zijn er ook onder, die zeer gevoelig ziijn. zoodat de tento on stel 1 i ngsco m- missie bijzondere maatregelen zal moeten nemen voor den winter, die in St. Louis bijwijlen zeer streng kan zijn. De tuiniers der tentoonstelling zijn evenwel overtuigd, dat 't hen gelukken zal deze kostbare bloemencollectie vei lig door den winter heen te kunnen brengen. Ook wordt een prachtig Alpenpano rama in uitzicht, gesteld, waarin ge zichten uit het Sulden- en het Ziller- lal gegeven zullen worden met erbij tooneelen aan 'de Chiem- en Köhigsee met de Beiersche koningspaleizen. Verder zal de stad Jerusalem worden „gereproduceerd" niet het bijbeüsche oude. maar het tegenwoordige Jeru zalem. met haar hoofdpoorten, nauw- keju(rig naar dë werkelijkheid ver toond', met de Omairmosk.ee en de kerk van het Heilige Graf, den Klaag muur der Joden en de meest typische straten. Vijf honderd inwoners van Jeruza lem, mannen, vrouwen en kinderen, Tentoonstelling van het Woning wezen. Te Parijs zal van 30 Juli e".k. tot 15 No vember d. a.v. in het „Grand Palais des Champs Elysées" eene tentoonstelling van, het Woningwezen worden gehou den. In het Eere-comi'té hebben zitting een viertal Fransche ministers en ver schillende hooggeplaatste autoriteiten op het gebied van woningen, meubel industrie en openbare werken. Het generaal-commissariaat is geves tigd 51 Rue Taitbout, Parijs (9e arron- dissem. Telefoon 320.62). Er zijn 6 groepen van inzendingen, ieder verdeeld in zestien ond-erafdeelin- gen: De groepen zijn: lo. Goedkoope wo ningen: 2o. Architectura; 3o. Hygiëne; 4o. Bouwindustrie; 5o. Burgerlijke bouw kunst, openbare werken, vervoermidde len; 6o. Versiering van woningen, meu belindustrie. Uit het reglement, dat voor deze expo sitie is vastgesteld, en dat uit 31 artike len bestaat, vermelden wij, dat ter plaat sing zijn aangenomen (den 31sten Mei jl. eindigde de termijn van aanvrage tot toelating) alle werken of voorwerpen die betrekking hebben op de bouwkunst, de openbare werken en alles wat hier mede in verband staat. Alle voorwerpen die eenig gevaar voor het publiek zou den kunnen opleveren zijn van deze tentoonstelling uitgesloten. Er zijn ver schillende eereprijzen en eerediploma's en een aantal medailles en diploma's uitgeloofd, die zullen worden toegekend door eene jury, die verdeeld is in eene algemeene jury en eene jury voor de verschillende groepen afzonderlijk. Het kind. Ingevolge mededeeling der Russische legatie zal einde October a.s. te Sint- Petersburg eene tentoonstelling geopend worden, onder bescherming van de Kei zerin van Rusland, van al hetgeen be trekking heeft op het kind. Aangezocht om voor deze tentoonstel ling ook uit Nederland eene bijdrage te doen inkomen, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan het Russi sche gezantschap medegedeeld, dat z. i. deze inzending voor wat Nederland aan gaat alleen zoude kunnen bestaan uit een klein-historisch nationale inzen ding, bevattende datgene wat er in de onderscheidene provinciën eigenaardig HEEMSTEDE. Bevallen J. PlantingKroon C. StevensVan der Meer, z. kerman—Hos, z. M. T. van Ad genOvertoom, d. A. de R Spronk, z. VELSEN. Ondertrouwd 23 Juli C. J. van Heijst en j Vermeer. Getrouwd 23 Juli G. H. W. van Aken i J. L. Muider; J. Everaart en Roth. Bevallen C. DienaarDarphorn, d.; van der PijlBondiamp, z.: E. Konijn, z.; H. van Duijnen- maat, z.; C. SmanSwart, z.; V der Hoekvan der Wel, z.; A. C kerCollée. d. en z.; (tweel.); H. uenburgEngelhard, d.: N. deH Wijngaard, d. Overleden H. van Dulijnen, 1 d. SCHOTEN. BevallenH. A. Henneman- mann, z. H. OostraDe Zwarte C. ZwartRadder, d. OverledenS. J. Schaap, z. 2 HAARLEMMERLIEDE EN SPAAJ WOUDE. Bevallen A. RuitersGroot, <j OverledenTh, van Schooten 10 w. Stoomvaartberichte Het stoomschip Gedé, van Java Rotterdam, passeerde 23 Juli Gibnj Het stoomschip Madura, van Am dam naar Batavia, passeerde 231 Perim. Het stoomschip Prins Willem IIlJ Amsterdam naar Paramaribo, passt 22 Juli Ponta Ferraria (St. Micha Het dubbelschroefstoomschip J dam, van de HollanlAmerika van Nèw-Yórk naar Rotterdam, seerde 24 Juli. des namiddags 1 20 min., Beachyhead. Het stoomschip Prins Willem I Paramaribo naar Amsterdam, veerde 24 Juli, des voorm. 9 uu min., te Havre. op ZONDAG 26 Juli 1901 te HAARLEM. Groot» Kerk. Vroegpreek 7 ure, Haksteen. Vrije plaatss Voorm. 10 ure. Van Veen, pred. te Hillegom Nam. 2 ure. Knottenbelt. Doopsbedienin 's Avonds 6 ure, Barbas Nieuws Kerk. Voorm. 10 ure, A. S. Talma, pred. te Rijperkeri JKoekaifc. Voorm. 10 ure, Baljon. pred. te Spaarnda! (Year Kinderen). Voorm. 10 ure: Swaan. Eglise W«.lionn«. Voorm. 10 i ure, S. Cl er, pasteur Leydi Gereformeerde Kerken. (Ged* Oude Gracht). N'oorm. 10 ure. Prof. M. Noordizii van Kampen 's Avonds 5 ure. Dezelfde. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Tibheu, Avonds ure, Tlhben. (Zuidemr&at). Voorm. 10 ure, en 's avonds 4) Schotel Noorderkerk (Ridderstraat). Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur. C. L. F. van Schelven, van Wagema Lutherse he Kerk. Voorm. 10 ure. Poolman. Kerk der Vereentgde DoopsgecLoi Voorm. 10 ure, G. Heeringa. Doopsgezind pred. te Veenwourd Remcmntrantsch- Geref orcn eeMk* Voorm. 10 uur A. H. Haentj'cns. Bevestiging van nieuwe lidms |j Kerk der Broedergemeente. 1 Voorm. 10 ure, J. G. Smitt, pred. te AmsterdM BENNEBROEK. Voorm 10 ure: A. Gerth vaan WR H. Avondma&l Nam. 2J ure, Gerth van Wijck Jr, Dankzegging HEEMSTEDE. Voorm 10 uur. Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure: Heeringa. SPAARNDAM. Geen opgave ontvangen. SANTPOORT. Voorm 10 vare, Kutsch Lofeaga. Doopsbedienin! IJMUIDEN. Voorm. 10 ure. Dr. A. C. Lagratl pred. te Woubrugge, Voorbereidt 's Avonds 5 ure, J. de Vries, Apostolische Zendlnggemeent». Voorna. 10 uur en 'a avonds 8 oor. Godsdienstoefening van* wege den Protestantenbond, voorm. 104 uur in tel Nommer Een, A. D. Wémpe, L- pred. te 's-Gravenhage. ZANPVOORT. Voorm. lfl are, TMi i-ty.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6