Pelinck, president van het provinciaal kerkbestuur van Groningen, predi kant. bij de Nederduitsck Hervormde Gemeente, te Farmsumtot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. Heb bes, burgemeester der gemeente Delf- zdjJL Tram AmsterdamHaarlem In den Amsterdamschen gemeente raad is gediscussieerd over het eind punt te Amsterdam van genoemde tram (concessie voorheen Anderheg gen en Neumeijer). B. en W. stelden voor de N.-Z. Voorburgwal bij de Wijdesteeg, de heer Wijnmalen de Spuistraat bij de Heisteeg, de heer Polak de Spuistraat hij het z.g. Maagdenhuis. Ten slotte werd' besloten dat over dit eindpunt nader zal worden beslist. B. en W. gaven zelf te kennen, dat zij een abrupte beslissing op dit oo- genblik ongewenscht achtten. Jeugdige inbreker. In den laatsten tijd werd in Den Haag in verschillende bewoonde en onbewoonde perceelen zoowel op den dag als des nachts inbraak gepleegd. Naar aanleiding hiervan trok een 18-jarig jongmenseh. dat des nachts dwalende op straat werd aangetrof fen, de aandacht der politie. Onder vraagd, gaf deze persoon op, van een partijtje te komen, en bij onder zoek werd niets op hem bevonden. Nadat later in een brandgang in de Tollensstraat eenige sleutels en een revolver waren gevonden, werd op nieuw de aandacht op bovenbedoeld jongmenseh gevestigd. Na aanhouding bekende hij nu de verschillende in braken p-epleegd te hebben. De zaak wordt thans verder onderzocht. Raadsverkiezing. De uitslag der stemming in district II voor dên gemeenteraad te Rotter dam. is ais volgt Aantal kiezers 5298. Aantal uitge brachte stemmen 34S6. Van onwaarde 23. Geldig 3463. Volstrekte meerderheid 1732. De volgende heeren kregen het ach ter hun naam vernield aantal stem men R. D. Ketelaar (anti-rev.) 1601J. Visser Jac.Zn. (aftr. lib.) 1553; H. G. M. van der Vijver (roomscli-kath.) 1521M. Polak (lib.) 129S A. A. Hoos (aftr.-lib.) 1212; P. J. Helsdingen (soc.- dem.) 709 ,en I-i. C. P. de Groot (vrijz. diem.) 282. zoodat de zes eerstgenoemde heeren in herstemming komen. Overreden. Op de stoomtramlijn van Antwer penHoogstraten (Breda) is Dinsdag avond ter hoogte van Westmal. de heer L. Matheeussens aldaar, bij het afspringen onder de tram geraakt Hij was onmiddellijk dood Die ongelukkige laat eene wouw met acht kinderen na. Ned. Brood-. Koek- en Banket- bakkersbond. Te Bodegraven had Donderdag 23 Juli de algemeen,» vergadering plaats van boveugenoemden bond, onder voorzitterschap van den heer Franken. Aanwezig waren 113 leden, afwezig de afgevaardigden van Be verwijk, Bolsward, Kampen cn Zwolle. Na de openingsrede van den voor zitter, riep de heer Vergeer, voorzitter van de afrl. Bodegraven, de aanwezi gen welkom toe. De door den secre taris. den heer Fred. C. Stable voorge lezen notulen werden goedgekeurd, die tevens het jaarverslag over 1902— 1903 uitbracht, waaruit o. m. bleek, dat het ledental is vermeerderd van 784 tot 797 en het aantal buitengewo ne leden van 40 tot 45 gestegen. De Bond telt thans 21 afdeelingen. De voorzitter "dankte den secretaris voor zijn uitgebreid verslag, waarna de heer Stable als oud-penningmeester het financieel verslag uitbracht, waar uit bleek, dat de toestand der kas zeer gunstig is. Aan de orde kwamen vervolgens verschillende punten, o. a. over do invoerrechten op buitenlandsch meel; mededeeling betreffende de arbeido- wet; wat is de beste wijze van propa ganda makenwelke alle door ver scheidene leden met warmte bespro ken werden. Als plaats voor de vol gende algemeene bijeenkomst werd Den Haag gekozen, waarna de ver gadering gesloten werd. Terwijl de mannen vergaderden had de afdeeling Bodegraven aan hunne dames een boottochtje naar Woerden aangeboden. Tegen dat de vergadering was afgeioopen. keerde de boot terug en werd de tocht, naar Alfen voortge zet, ditmaal ook de leden van den Bond meevoerend. In het hotel Van Haaften had het gemeenschappelijk diner plaats. Aan H, M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden, dat later inden avond beantwoord werd. In de prettige stemming ging men eindelijk nood© uiteen om langzamer hand terug te keeren naar huis. met de aangenaamste herinneringen aan Bodegraven en aan de gastvrije af deeling van den Bond. Spoorweg-enquête. Door de Commissie voor de spoor weg-enquête werden Woensdag ge hoord: A. Noorlander, wegwerker-tele grafist S. S. Waarder; D. van der Kragt, arbeider-wachter II. S. M. Rot terdam J. van der Knaap, wegwerker 11. S. M. Rotterdam; T. J. de Klerk, wegwerker S. S., Brammenvrouw M. C. Matheij. kulpwaclitcrcs S. S. Grub- benvorstLottumJ. van der Bruggen, wegwerker S. S. Helvoirt; M. L. Abra hams, wegwerker-metselaar S. S. Roer mond; J. A. van Dalen, ploegbaas S. S. Made; D. C. Jansse, stationschef S. S. Zevenbergen. Leger des Heits. Het Leger des Heils heeft Woensdag in den lommerrijken tuin van het Tol huis aan de overzijde van het Y een „nationalen velddag" gehouden', met den generaal van het leger, den grijzen WiL iiain Booth. In de ochtenduren was het weder, schoon er voortdurend regen dreigde, vrij gunstig. In een afgeschoten ruimte, met een voudige doch doeltreffende middelen voor de meeting Ingericht, trad generaal Booth verscheidene malen, biddend en sprekend voor de zeer vele aanwezgien, heilsoldaten, volgelingen en nieuwsgie rigen, op. William Booth bleek nog even krachtig, Irisch en levendig als ooit te voren. Hij is nu 74 jaar oud, maar toon de zich, naar lichaam en geest, in volle kracht. En het groot aantal personen, oud en jong, uit de stad en van. het plat teland, aan zijnie lippen hangend, hem als een profeet vergodend, gaf den in druk, dat deze bestrijding der zonde nog zeer vele menschen van allerlei stand bekoort, 't Was wederom kolonel Govaers, de trouwe tolk, die 's gene raals woorden in het Hollandsch over zette, zooals hij nu stellig al in den loop van tien jaren telken male heeft gedaan. Voor de jonge soldaten en kinderen was een afzonderlijk kamp opgeslagen en tegen de klok van éénsn werden de kinderen, na de honderden amea's en halleluja's, op versnaperingeru onthaald. Het bekeeringsfeest zou tot den avond duren. In den tuin waren tenten ge plaatst, waarin allerlei voorwerpen, ver vaardigd in de toevluchten van het Le ger, te koop werden geboden. Ook werd er, als immer, veel gezongen, waarbij het koper van het geroutineerde orkest den toon aangaf en de tamboerijnen de maat onderhielden. Maar aller aandacht werd toch zoo goed als eenig en alleen in beslag geno men door de aanwezigheid van den ka rakteristieken grijsaard, in wien het gansche wezen van het Heilsleger ver persoonlijkt blijft. gelycke de aerde niet veel heeft gedrae- gen ende mogelyck niet üchtelyck int toecomende sal syn te vinden", zooals zijn igroote tijdgenoot, de raadpensiona ris De Witt, schreef. Die datum zal wel niet ongemerkt voorbijgaan. Al is het 250 jaren geleden dat op Zondag 10 Augustus 1653 „Beste- vaer" sneuvelde, strijdend voor zijn land, toch zal de herinnering aan dien grootea zeeheld blijven voortbestaan. Zijn daden en onberekenbare verdien sten beslaan bladzijden in onze geschied, boeken waarop het nageslacht nog steeds, en met recht, trotsch is. De groote admiraal was een der man nen. die ons land een tijd van grootheid deden kennen, die het wel niet meer beleven zai. Onder de zeeofficieren heeft zich reeds een commissie gevormd om een krans te leggen op het praalgraf van Marten Harpertszoon Tromp in de Oude Kerk te Delft, welk graf door de Staten der Vereenïgde Nederlanden werd bekostigd. Door een deputatie van officieren on zer marine zal die krans den lOden Au gustus op het graf gelegd worden. Moord in de Celebesstraat. De begrafenis van het slachtoffer van den moord in de Celebesstraat is uitge steld. Wat het onderzoek door politie en justitie betreft, dit wordt nog steeds voorgezet. Gebleken is dat Luien van der Laan zich voor zijn vertrek uit de woning in de Celebesstraat Zaterdag avond geheel heeft gewasschen en ver schoond, dus ook in de meeste kalmte heeft gehandeld. Deze kalmte blijkt ook uit de ontmoeting die hij had met eene bewoonster van de Celebesstraat kort daarna, die reeds medëdeeldde dat de man haar op zijn gewone, onversebiTigo manier groette. Ook is gebleken dat hij naar geld heeft gezocht, want niet alleen was eenig geld uit een penantkastje verdwenen, maar in de kleeren van de vermoorde vrouw zijn sporen gevonden, dat waar een beurs kon zijn geborgen, was gezocht en op sommige plaatsen de kleeren waren stuk gesneden, of getornd. De vader van de vermoorde vrouw verklaarde nog dat bij Luien alleen op den voorgrond stond g ld te vindon en dat dit aanleiding is geweest tot de mis daad. Vermoedelijk wist de moordenaar niet dat zijn broer zijn geld had mede genomen. Een gedenkdag. Men schrijft aan het „Hbid.": Den lOen Augustus a.s. is het 250 jaar geleden dat Marien Harpertszoon Tromp luitenant-admiraal van Holland en West- Friesland, sneuvelde in den slag bij Ter Heide gedurende den tweeden Engel- schen oorlog (1652—1654). Door een musketkogel in de linker borst getroffen, bij het afgaan van de kajuitstrap viel „een zeeheld, welckers De verkiezing in Sittard. Men schrijft ons uit Limburg: Bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer zal het district Sittaru zijne treurige reputatie behouden. De heer Beckers, wiens verkiezing tot lid. van de Provinciale Staten duizenden guldens aan bier en jenever heeft ge kost, is nu ook zwaar favori. Zijne par- tijgenooten leiden de campagne met een waar veldheerstalent oefening baart kunst en het schijnt, dat de veront waardiging der Nederiandsche pers hen niet zai weerhouden bier en jenever als projectielen te gebruiken. Familieleden en vrienden van den can- didaat rijden de dorpen rond en bieden in elk café een koelen dronk aan de gasten. Het is te vreezen, dat op den dag der stemming nag royaler zal geschon ken worden. In een klein plaatsje van het district opereerde heden een agent, die de wegwerkers van het spoor aan zette op den heer B. te gaan stemmen. Drinken mochten ze naar hartelust, hij zou alles betalen. Als men weet, dat deze werver met hard werken zijn brood moet verdienen, ligt het voor de hand, dat hij door belanghebbenden van de moodige gelden is voorzien. Deze verkiezingsagenten kunnen met vertrouwen de toekomst tegemoet zien- De heer B. zal o. bij de eerste stem ming worden gekozen. De verklaring van: den heer B. in „De Limb. Koerier" van jl. Zondag nog eens overlezende, zullen we trachten te ge- looven, dat hij zelf part noch deel heeft aan het bier- en jeneverfeest door zijne voorstanders igeopend. Maar wat zal men ter verontschuldiging zijner vrien den aanvoeren? (Hbid.). Coevorden 5. H. E. Duizend Jr., 2.50, i waarvan de uitslag was 1© afd. IMa. A. D. v. Gelder te Aalten, 1.50. N.N. jor Taylor, 2 Meijers. 3 Millo; 2e afd. 6/5, H. Wertheim 10, N. G. N. een 1 Meijers, 2 Major Tavlor, 3 Millo 3de coup. 2.474 N„ N. 2, postw. Dieven 1, afd. 1 Major Taylor. *2 Meijers, 3 Mil- id. Dieren 1; door bemiddeling vanllo. De neger won dus met 4 punten, den heer S. Monnickendam te Veghe-i - - 30, L. K. 5, J. van Dam. 1st. leeraar te Beilen. gecollecteerd bij de gemeen teleden aldaar 4.27, R. H. f 1. Totaal f 99.754 Bij den heer P. W. Sutorius, te Amsterdam Van P. W. S. 25. Bij den heer prof. mr. M. W. F. Treub te AmsterdamVan W. J. C. Pot 5, di*. C. W. Jansen 10. prof. mr. M. W. F. T f 5. Totaal f 20. Bij den heer dr. J. Th. de Visser, Amsterdam Van T. H. f 60, dames G. 50. J. L. H. 40. een werkman 1, C. R. 2.50 J. II. v. D. 1, N. N. 1.50, van de naaiver- eeniging „Eben Haëzer" te Bolsward 4.50, H. A. W. 2,50, R. D. f 25, N. N. f 3. Totaal 191. Btij den heer dr. P .Woltering, te 's-Bosch Van mr. v^ d. Bergh f 10, wed. Har- togensis 10. A/S. Hartogensis 5, van Bellekom 2.50, dr. v. d. Horn v. d. Bos 1, allen te 's-Bosch. L. Mes te üsch 1.50, J. A. H. Rijke 2.50, Meijer Blomhof 1. Aug. Raupp 1. allen te Eindhoven. Totaal f 34.50. D6 twee laatste opgaven van de hh. A. J. Mendes da Costa, G. C. Po- gerekend van het Nederl. lvichenew- in deze kolommen gespecificeerd als gerekend van het Nederl. Kieehenew- Comité, zijnde Bij den heer A. J. Mendes da Cosia 305,63 plus 91.80 plus moeder en zoon /2.50, veiling Eensgezindheid f3. Anonimus 15, iotaal 418,93; bij den heer G. C. Polak f189,30 plus f 248,79 plus f 133 (zie beneden), zijnde to taal 571.09; bij den heer mr. Isidore Hen 7.95 en 22.05. totaal 30. Totaal is dus ontvangen bij den penningm. van den N. Z.-B. Vroege re verantwoordingen f 5158.05, Ne derl. Kischenew-Comité (zie hierbo ven) f 864.24; nagekomen posten zie benedentotaal tot heden 6175.80. Door uit-s ledigheid van den heer Dirk Berends is diens afdracht van het Amster. Kischenew-Comité ons nog niet geworden. Het Nederl. Kischenew-Comité. De vorig© week is vergeten te ver melden de opbrengst lezing Ensche dé f123. Nagekomen hij den heer J. Kann te :-Hage van de dames B. f10. Totaal dus ontvangen f 5158.05 plus 864.25 plus 133 plus 20.50. Iu de vorige verantwoording stond W. L. Soester men gelieve daarvoor te lezenH. L. Soester. G. C. POLAK. P enningm e e st er N. Z.-B. le Meijers 6 en 3e Millo 9 punten. .Schietwedstrijd. Ter viering van het 25-jarig bestaan van de scherpschuttersvereeniging „Oranje Nassau", te 's Gravenhage, zal door deze vereeniging een groote schietwedstrijd) worden gehouden van 4-12 Aug. op de Ockenburgerbanen te Loosduinen, alwaa reen 20-tal geweer- en 6 revolverbanen zijn. tiet programma der wedstrijden is als volgt Op_300 M. voor geweer eh karabijn M. 95 met Rijksmunitie. Op 300 M. voor geweer en munitie naar keuze. Op 35 M. voor revolver met rijks munitie 93. Op 50 M. voor revolver en munitie naar keuze. Het. geraamd bedrag van uitgeloof de prijzen en premien is f 10.000. »*tei en eo f IV' Verantwoording gelden Nederl. Kisclienew-Oomilé. Bij den heer mr. H. Goeman Bor- gesius te 's-Gravenhage Van mevr. Wiesseman f10, J. T. Cremer 25, Van Embden Co. 10, Broen van Groenan 5, A. Kool 2.50. H. Goemi. Borgesius, Lid d. Tweede Kamer 7.50, jhr. mr. I. Roëll 10, dr. G. J. Teljer 2.50, M. Edersheim 20. E. Edersheim 20, van enkele niet-Israë- lieten door tusschenkomst van den lieer Goudsmit te Breda 'f 13. Totaal f 125.50. Bij den heer mr. L. W. van Gigch te Amsterdam Van J. A. Tours f 2.50, Eduard v. Dam 10, mr.. E. J. K. A. 2.50, S. Dis-: selkoen 10, mr, J. G. Vogel 25, D. o. Granaat 25, J. Coster 2.50, Amersfoort en Hartz 10, Jos. B. Citroen 5, mr. A. Polak 25, M. J. Vigevano 15, R. Vigevano 10. J. W. G. 10, K. Content 2.50. J. v. Wezel 10. Totaal f160. Bij den heer J. Ter Haar Jr., te Amsterdam Van W. tè L. f25, v. d B. te T. 10, E. H. Co. te B. 36, d. V. v. B. Co.. Amsterdam 25. J. E. V. I. 10, S. E. v. G. 10. S. O; f5. Totaal f 121. Bij den heer W_ HovyVan J. S. f 2.50 en van H. f 12.50. Totaal f 15. Bij den heer Ch. R. Kouveld. te Amsterdam Van mr .E. v. H. f 2.50, M. Ph 10, dr. F. D. 10, mr. L. P. 10, K. f 10. Totaal f 42.50. Bij den heer C. W. de SauvageNol tin g. te Amsterdam Van N.N. 25. M. J. v. T. 2.50, S. f250. Totaal f 30. Bij den heer A. S. Onderwijzer, te Amsterdam Van Arnold de Jong f 25, L. Coltof te Maassluis 8.50, N.N. 2.50, R. te De 24ste jaarlïjksche examens van de Ned. Toonkunstenaarsvereendging zijn heden te 's Gravenhage in het lo kaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd) voor piano (lager onderwijs) de da mes B. Ch. van Senden, uit 's Gra venhage K. E. van Eijken en H. J. Stroethoff, beiden uit Amsterdam. sport en Wedstrijden. Chainpïonnaat van Nederland in .Single Sculling Outriggers. In hotel Krasnapolsky te Amsterdam hield Dinsdagavond het comité van het „Championnaat van Nederland voor liefhebbers in Single Sculling Outriggers" (skif) haar jaarlijksche alg. verg., die ais naar gewoonte slécht bezocht was. Na lezing der notulen en het jaar verslag. die goedgekeurd en gearres teerd werden, werd overgegaan lot het kiezen van een voorzitter in de plaats van den heer jhr. mr. K. W. Sehorer, dle wegens vertrek niet meer in aanmerking wenschtei te komen, en werd gekozen de heer J. J. Blus- sé, terwijl de heeren Henri Raven, secr.-penningm., en Carl Jurrjenc, commissaris, hunne functiën blijven waarnemen. Als datum van den kampioenschaps wedstrijd dit jaar, werd voorloopig Zondag 20 Se|pt. aangewezen, met eventueele voorwedstrijden op Zater dag 19 Sept. Ook zal weder een wedstrijd voor juniores gehouden worden. De gewone receptie der deelnemers dien avond voor de wedstrijden zal. dit jaar aan het Clubgebouw van de R. en Z. Ver. „De Aanstel" plaats hebben. Wielrijder». Op de baan- te Roubaix had Maan dagavond de uitgestelde wedstrijd in twee zoo noodig drie afdeelingen plaats tusschen II. Meijers, Major Taylor en de nieuwe Fransche ster Millo, Schieten Het was een lang gekoesterde wensch van de Koninklijke Nede-- landsche Scherpschutters-vereeniging om een nationale schietbaan te bezit ten die aan de eischem van den tegen- woordigen tijd voldoet. Welnu, aan dien wensch is voldaan, schitterend voldaan en wel geheel door particu lier initiatief. Op het aan den straatweg naar Monster gelegen landgoed Ockenburgh van den heer S. J. van den Bergh, is thans eene schietinrichting verrezen, met al wat daarbij behoort, die dea meest veeleischenden schutter kan be vredigen. Met de stoomtram van den Haag komende, laat men zich halverwege den Zeedijk naar Kijkduin afzetten bij den landweg, gedeeltelijk reeds be straat, die toegang geeft tot de schiet banen, die al reeds op verren afstand zichtbaar zijn. Het gebouw zelf blijft lang aan het oog onttrokken door een boerenhofstede en duikt dan plotse ling op. Ge ziet u dan geplaatst voor een groot vierkant steenen gebouw midden in de duinstreek en beseft r^eds dadelijk welk een moeite en arbeid het heeft gekost om al het ma teriaal derwaarts te brengen. Een flinke dubbele deur geeft toe gang tot een vestibule tot de schiet- hal. In die vestibule worden dagelijks de sehietlijsfen en verdere mededee- lingen opgehangen. In de hal geko men. die verlicht is door ramen mei groen glas. ziet men zich geplaatst voor een aantal afdeelingen, door schotten van elkander gescheiden. Dib zijn de standplaatsen voor de. schut ters. In iedere afdeeling vindt men een lessenaar voor den griffier, die binnen zijn bereik heeft eene electri- sche verbinding met die waarnemings posten. De ramen zijn zoodanig inge richt, dat zij der schutters beveiligen tegen zon en regen, terwijl de knie lende schutters tevens nog bescher ming vinden tegen den wind door naarbuiten openslaande deurtjes. Er zijn 2-7 geweerbanem, 4 om te schieten op 150 meter, 20 voor 300 me ter en 3 voor 350 meter. Voor het re volver schieten is een afzonderlijke inrichting met 4 banen voor 35 meter en 2 voor 50 meter. Is er dus goed gezorgd voor de schutters, ook om het personeel is gedacht. Voor den president 0n de eventu eele ontvangst van hooge gasten is een afzonderlijk vertrek ingericht. Verder treft men aan kamers voor de administratie, voor het bestuur, met telefooncel, voor de controle, voorliet etaleeren va.n prijzen, een toiletkamer met hoogwaterdrukleiding. een garde robe, een munitie- en schïjvenkamer, een geweermakerswerkplaats en een feestzaal met tooneel, dat in een oogenblik opgeslagen of weggenomen kan worden. Deze zaal is tevens be stemd voor bet gebruiken van het middagmaal. Licht en lucht kunnen kwistig binnen komen en daardoor hebben alle lokalen een prettig aan zien. Ook liet personeel, dat de schijven bedient, vindt een flinke ruim© gele genheid tot rusten en het gebruik va a den maaltijd. Keukens en wat er verder bijbehoort. zoomede andere on ontbeerlijke gelegenheden, letterlijk niets is vergeten. Hoewel het. eigenaardig zoude zijn geweest, wanneer „de Koninklijke" zelf de banen 'had geopend met een wedstrijd, heeft, zij gemeend de in wijding te moeten overlaten aan de scherpschutters - vereeniging Oranj e Nassau. Deze toch herdenkt dit jaar haar 25-jarig bestaan en heeft bij die gele genheid een groote algemeen© tevens internationale schietwedstrijd, geor ganiseerd. die op de Ockenburger ba nen gehouden zal worden van 4 tot en met 12 Augustus aanstaande. Uit de Pers. Rechts en links. Naar aanleiding van de opmerk dat bij de Kamerdebatten m het gel0open zittingjaar die oppositie hoofdaandeel had, zegt de S daard"0 h.Srf'wö1!',. 'S niet jun,t. bij tellen en wegen heeft li JJ.Wï' Maar het feit eischt deie toelichting. In de eerste pl( treden ministerieete partijen niet üeparüje/° CaVaJerie 0V aIs °M Herhaaldelijk heeft men links Sun,dit jaar de **chte?z hijoa getart, om zich in liet deba mengen, en dat deze toch in zwijgen volhardde. Doch waarc i" met. uit onmacht, maar d< eenvoudig, omdat dit tarten om te komen geen ander doel had om of tweedracht rechts te consta ten, oi ook een deel der rechterz tegen het Kabinet uit te spelen 13 het m zulk geval geen polit, wijsheid zoo men de val niet inloo -bovendien vergete men niet, dat lechterzijde haast immer oppos; zich eerst aan de nieuwe "töestan moet gewennen. In do tweede plaats mag nieit uit oog worden verloren, dat de libei Kabinetten de onzen bijna stelsel tig uit alle hoogere betrekkingen w. den. zoodat de samenstelling der n derheid bijna geen mannen aanw die op het hoogere Staalsterrein 1 sporen verdiend hadden. Slechts t oud-ministers belmoren tot de rech zijde de heer Mackay, die als pr dent buiten het debat, stond, en heer Lohman. die zich waarlijk 1 onbetuigd liet. Daarbij verloor rechterzijde een harer beste sprei doorjiet afstaan van den heer 1 Asch van Wijck aan het. Kabinet zag de lieer Heemskerk zich bel' merd door zijn druk ambt op Raadhuis te Amsterdam. Voor niet, gering deel bestond bovendier antirevolutionaire partij uit nieu jongere leden, die tot dusver bui alle bcwindservaring hadden staan. En in de derde plaats mag evenr uit het oog worden verloren, dat ministerieels groep, die een Coali Kabinet steunt, zelve kwalijk and dan een coalitie-meer dierheid zijn k Dit nu dwingt onwillekeurig om. zijn hoede ^te zijn, en niet. door onstuimige'deelneming aan het del de verschillen te zeer op den vc grond te doen treden. Toen de li Staalman, dit opzettelijk niet, in oog hield, behaalde hlij terstond gemeen succes bij alle groepen, aan de positieve belijdenis van Christus gram zijn. Intusschen, al Iaat zich uit een ander de voorzichtige houding 1 rechterzijde verklaren, het feit I er eenmaal toe. dat de oppositie schikt over een aantal geroutinee: staatslieden en oude parlementairië die rechts ontbrekenen evenn valt te ontkennen, dat het geen w; de in het woord zal zijn. als de re terzijde in de twee jaren, die ons deze legislatieve periode nog rest in vaster organisatie en in betoont meer kracht optreedt „Niet om; voortaan de sluizen volle etmaal open te laten, en tin door exce,s het vroeger defect te dc vergeten, maar ten einde zelve, d' meerdere deelneming aan het del zich zakelijk te oefenen ©n parlemi tair te sterken. „Ook al is dit toc-h minder nooi voor het Kabinet, dat natuurlijk v( zijn eigen ontwerpen heeft t© stat het blijft eiscli, dat elke groep in Kamer hare bijdrage levert voor ontwikkeling der beginselen en vt de juistheid der tot stand te breng wetgeving. Koloniën. Diefstal. Een brutale diefstal had plaats den heer Van Lingen, zoutverkoc pakhuismeester te Semarang. De d venbende, die naar men vermoedt, i meer dan drie personen bestor scheen zeer goed ingelicht te zijn 01 trent de bergplaatsen van de ko baarheden. De diefstal moet met zc veel kalmte en overleg zijn geplee; dat eerst omstreeks drie uur, toea lieer Van Lingen wakker werd, de tot de ontdekking daarvan kwam. Van het gebeurde telephoneerde heer Van Lingen den schout vi Tjandi maar daar deze niet tlni scheen te zijn, richtte hiij zich I schout Berghuis, die onmiddellij vergezeld van zijn collega Van Ha en den politie-opziener Eicliperger plaatse kwam. Niet lang na die heeren kwann ook de wedono van Djomblang en 1 patih-wedono van Semarang, waan harde uitdrukking in de oogen. Het spijt me, zei hij koud. Maar werkelijk, miss Wood, u vergeet onze afspraak. Wij hadden nauwkeurig be paald, dat we ieder van onzen kant een maand te voren zouden opzeg gen. Ik ben niet van plan mij aan den letter van de wet te houden, maar ik moet er toch met kracht op aandringen, dat u op uw post blijft tot mijn terugkeer. Daarna is u vrij te gaan. waar u verkiest natuurlijk. Ik hoop, dat u mij goed begrijpt? Ja. mompelde Clara, haar hoofd een beetje latende zinken, om de tra nen te verbergen, die in haar oogen opwelden. Wou hij op die wijze revanche ne men? Wat kon de bevelende klank in zijn stem anders beteekenen. dan haar te herinneren, dat, ofschoon zij hem als minnaar had afgewezen, hij toch haar meester bleef voorzoo lang als zij zijn brood at en zich warmde bij zijn haard Plotseling liet hij zijn rechten gelden en wees haar weer de ondergeschikte plaats aan, die zij eigenlijk nooit had moeten verlaten. Verschrikt en toch oproerig, verne derd en toch met smachtend verlan gen, zoo stond zij stil voor hem. Deze drie jaren hadden weinig ver andering gebracht in het uiterlijk voorkomen van de redactrice van de „Moderne Vrouw": Zij was alleen een beetje dikker geworden en de scha duw op haar bovenlip wat donkerder, en zij droeg nog steeds een iapon. Maar de mopneus zag er nog even oorlogszuchtig uit als altijd zelfs HOOFDSTUK XXII. Het Beleg van d'en Kerker. Het is geen sterke citadel,geen trotsche vesting, die wij gaan belege ren het is een schandelijke kerker, die haast het zonlicht niet toelaat, uit welks getraliede vensters onze in nog hooger mate. misschien, went gevangen zusters smeekend de handen het is geen gemakkelijk werk om de naar ons uitstrekken naar ons, oogen der menschen te openen voor die vrij zijn en sterk, die aan de ge-.hun eigen grieven, wone verzoeking wisten weerstand te Eindelijk vond zij „brutaal" toch bieden, wier oogen scherp genoeg zijn maar het beste; „verouderd" was geweest om achter het met bloemen niet sterk genoeg, en „barbaarsch" versierde voorportaal de gevangenis te was in den laatsten tijd al zoo dik- vermoeden. wier ooren nooit zijn wijls gebruikt. verschrikt door het sombere geluid' de wreede wapens van een van het optrekken van de ophaalbrug brutale traditie. Maar wij zijn daar achter zich, hetgeen haar voor altijd voor niet bang. Aan hen het verleden, de vrijheid benam, die het recht is wij hebben de toekomsthun zon van ieder menschelijk wezen. Het be- daalt, de onze is rijzende, want op leg zal hevig en langdurig zijn, onzen banier staat geschreven: „Ge want de deur wordt bewaakt door lijkheid!" en de naam van %e kerker cipiers, gewapend met de wreedste is wapenen van een „Alstublieft, Fraulein, er is iemand De eenvoudige penhouder van frau- om u te spreken." lein Pohl werd onrustig heen en weer Het jonge persoontje, dat met een gezwaaid, terwijl zij dacht over ad- blauw katoenen schort voor onaange- J jectieven, die hier hef best op hun diend binnenkwam, keek naar het plaats waren..verouderd". ..brutaal", klein stukje karton op haar hand, „barbaarsch". dat waren de termen, alsof het één of ander schadelijk in- waaruit zij kon kiezenzij pasten sect was, waarvan men het ergste alle bij het substantief „traditie", dat kon verwachten, zij er op wilde laten volgen. J Fraulein Pohl viel plotseling met een bons uit de wolken. Je weet toch immers, dat ik op dit uur geen bezoeken verwacht. Maar hij drong zoo aan. Hij Fraulein Pohl nam het kaartje op met een beweging, die op zichzelf een uitdaging was. Zij fronste haar wenk brauwen, terwijl zij las Mr. PHILIP AIKMAN." was alles wat er op stond. Zij had dien naam nooit te voren ge drukt gezien, maar dikwijls geschre ven, zelfs met haar eigen hand, om dat zij aan het adres van „Philip Aik- man, Esq." haar brieven aan Clara moest adresseeren. Zij zat daar zoo onbewegelijk, dat het meisje bijna niet durfde adem te hal en. Is hij alleen vroeg de redactri ce snel. Ben je zeker, dat er geen dame bij hem is? Plotseling kwam met een mengsel van schrik en opgewondenheid de gedachte bij haar op, dat er misschien een mevrouw Aikman bij kon zijn. Zij had in eenigen tijd niets van Clara gehoord en zij wist. dat in En geland de dingen soms snel gebeuren. Hij is geheel alleen. Laat hem binnenkomen, zei frau lein Pohl, na nog even gezwegen te hebben en met een stem, waaruit I ieder spoor van teleurstelling dwenen was. Het voorbijgaan van den bezoeker wekt© in de voorbureaux groote ver wondering en nieuwsgierigheid. De verschillende werksters daar konden zich niet herinneren, wanneer het laatst een echte man den drempel van dit heilige gebied overschreden had. Waar haalde hij den moed van daan, om zoo brutaal hier binnen te treden met een koel hoffelijke buiging van het hoofd de vrouwelijke beamb ten groetend? Was het vermetelheid of onwetendheid? Zou hij zelfs wel weten, dat hij in het kamp van zijn natuurlijke vijanden was.? Onge wapend1 en alleen in het hartje van den citadel De vragende blikken en het zenuwachtige gefluister, dat hem volgde, was een uiting van de groot ste verbazing. En om de waarheid te zeggen wist hij niet recht, waar hij was. Hij had zoo iets niet verwacht, Clara had hem nooit over haar gesproken. E11 terwijl hij met opgeheven hoofd voortschreed, was hij toch niet op zijn gemak over degene, die hij ont moeten zou, als hij den laatsten drempel overschreden had. Hij keek nieuwsgierig naar de dame voor de schrijftafel en die blik werd niet minder scherp beantwoord. Brengt u mij nieuws van Clara vroeg fraulein Pohl, zonder af te wachten, tot hij zou beginnen spreken, en haai* kleine oogen angst op hem gevestigd. Alleen het uitspreken van die naam scheen hem als door toove macht op zijn gemak te brengen. Daarom zei hij bijna verheugd U is dus haar vriendin? 1 dacht al, dat ik verkeerd was. Heeft u een boodschap voor mi; Neen, zij weet zelfs niet eens.di ik hier hen. Groote teleurstelling teekende zie af op het gelaat van fraulein Pohl. Waarom komt u dan bier vroeg de redactrice, scherper. Wil mij dan niet te lang ophouden, war mijn tijd is zeer kostbaar. Dat merk ik, zei Aikman, naa de papieren op de tafel kijkend. Als u dan raar alstublieft maa wat haast wil maken O, daar heb ik niets tegen. Daa u niet van omwegen schijnt te hor den, zal ik het er zonder doen. Ik ben hier gekomen om u eei vraag te doen. Van Rathbeggie? zei ze gehea verbaasd. Ja, van Rathbeggie. U kentdiei naam; goed, merk ik. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2