j Van den gouverneur van Suma tra's Westkust zijn onder dagteekening van 2, 3 en 4 Juli de volgende tele- grammen ontvangen '1 inet-melodieuze geluiden ook op den openbaren weg zooveel mogelijk verme den dienen ve worden, opgemerkt hebbende, dat op verschil lende plaatsen, waar de kabel voor de gemeente-electriciteitswerfeen wordt ge legd, de traditloneele uitroep, gedaan door een der werklieden om zijn mak kers aan te sporen tot gelijktijdige krachtsinspanning, benoodigd tot voort trekken van den kabel, wordt vervangen door een stoot op een z.g. scheepshoorn, door een deel der schippers gebruikt om een seiri te geven, dat een brug moet worden (geopend; overwegende dat het geluid van zoo danige hoorns allerminst melodieus is en zelfs valsch genoemd kan worden; overwegende verder, dat onder de werk lieden, direct of indirect in gemeente dienst, mannen zijn, die door middel van hun stem veel welluidander tonen weten voort te brengen, welke tonen, in de wetenschap bekend als clamor concomitans volgens prof. Fried-rich Max Mü'ller te Oxford, zelfs het begin sel zouden zijn van de menschelijke spraak; van oordeel, dat dit oude gebruik, waaraan het manisch dom misschien zoo veel te danken heeft, niet mag verloren gaan, om te worden vervangen door een ander, dat noch nuttig, noch noodig is; richten tot uw college met verschul- digden eerbied het verzoek om bij wer ken, door of ten behoeve der gemeente uitgevoerd, het oude gebruik als ver plichtend voor te schrijven". Ongeluk te Enschede. De 14-jarige Froukje Broekhuizen geraakte Zaterdagmorgen in de spin nerij Noorderlingen der firma Van Heek Co. te Enschedé tusschen de walzen der droschmachine. Zij brak beidie schouders en een arm en is per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zorgwek kend. Wijzigingen bepalingen N. C. 8. Bij beschikking van den minister van waterstaat, 'is jnet ingang van 1 Augustus voorloopig, voor het tijdvak van ten hoogste één jaar. goedkeuring verleend' op de wijzigingen en aanvul lingen van de bij de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij gel dende „bepalingen betreffende het personeel". (St.-Ct"). Deze wijzigingen zijn in hoofdzaken gelijkluidend aan die vastgesteld voor die S. S. en H. S. M., reeds door ons meegedeeld. Voor het leven. Een huiseigenaar te Rotterdam had een hum-der gedagvaard tot ontrui ming der woning, welke volgens hem bij de week verhuurd was. Gedaagde bestreed de weekhuur op grond van bijcondiüën, waarbij hem was opge dragen het schoonhouden der goten tegen een jaarlijkscbe vergoeding door den verhuurder in halfj aarlijksche termijnen te betalen, en het ontsteken en uitmaken van een lantaarn, tegen eem maande lij ksche vergoeding. Bo vendien was hem het huis verhuurd onder die voorwaarde, dat, zoolang h(ij de huur trouw betaalde, van op zegging nimmer sprake kon zijn, en hij ook nimmer in den huurprijs kon opgeslagen worden. Uitspraak *doende besliste die kan tonrechter. dat hetgeen door gedaagde •tot zijn verweer is in liet midden ge bracht, door den eischer niet op aan nemelijke gronden is weersproken. Het woord „nimmer" moet dus opge vat worden alsof gedaagde het huis voor zijn geheele leven heeft gehuurd. Mitsdien werd eischer zijne vordering ontzegd. Flesschentrekkers verjaagd. De flesschentrekkers. die zich in een huis aan de Prinsessestraat te Arnhem hadden genesteld, zijn dank zij het tijdig optreden der politie, die hen zeer in hun operaties belemmer de, vertrokken. Een van hen. die zich Scheuling noemt, ging naar Amster dam, de beide anderen vermoedelijk ook. Uitgenomen een reistasch zijn alle goederen, die zij wisten machtig te worden teruggegeven. Vereeniging De Stuers. Uit het verslag van de Nederlandsche Vereeniging ,,De Stuers" tot het verstrek ken van kunstledematen en andere toe stellen aan behoeftige verminkten en ge- brekkigen, blijkt, dat door de Vereeni- ging meer hulp werd verleend dan in een der vorige jaren. In totaal werden 287 verstrekkingen gedaan ten behoeve van 245 personen; in 1901 hadden 269 verstrekkingen plaats aan 233 personen. Daarvoor moest worden uitbetaald de som van f 6424.05 met inbegrip der re paration aan vroeger verstrekte appa raten, waarvoor ruim 1000 noodig was. Ontvangen werd een som van 2662 afkomstig' van bijdragen van. de betrok ken personen zeiven, van menschen- vrienden en liefdadigheidsinstellingen, ten hunnen behoeve aangebracht. Het bedrag der giften voor eenmaal ten algemeen en behoeve was in dit jaar minder dan in de beide vorige jaren 1 485 tegen 550 in 1901 en ƒ900 in 1900.) Het tekort over 1902 bedraagt f 88. Het ledental steeg van 864 in 1901 tot 1064 en de Jaarlijksche oonCributiën van f 2624 tot f 31G8.20. Het bleek liet bestuur dat het dringend noodig is op chirurgisch orthopaediseh gebied advies: te kunnen vragen aan een specialiteit, dr. Rutgers stelde zich daar voor beschikbaar. Uit het nadeelig saldo der rekening blijkt, dat, ondanks de betrachting van groote zuinigheid, de Vereeniging, wier werkkring zich steeds uitbreidt, aan meer bijdragen groote behoefte heeft. Etalagewedstrijd. Van Maandag j.l. af had Leeuwar den een bijzonder fraai aanzien door de uitstallingen van die magazijnen en winkels in nagenoeg alle straten. Het was een door de „Vereeniging tot bevo.rder.ing van Vreemdelingen verkeer" uitgeschreven „Etalage-wed strijd". Er waren bekroningen vast gesteld voor een 10-tal klassen, waar in nagenoeg alle takken van bedrijf waren opgenomen. I Verguld zilveren, zEveren en bron zen medailles waren de prijzen, die als volgt werden toegekend. Ieder lid der genoemde vereeniging had een stel coupons ontvangen, waarop bij kon aanwijzen, wie. naar zijn oor deel in elk der tien klassen voor de prijzen in aanmerking kwam. De meerderheid der stemmen was in iedtere klasse besEssend. De cou- in iedere klasse beslissend. I De voupons werden door het bestuur der vereeniging in een der benedenzalen van „Amicitia" in bus sen, voor iedere klasse één, in ont vangst genomen. De uitslag wordt nader bekend gemaakt. Tijdens de stemming had een muziekuitvoering plaats. Heit w-as er zeer opgewekt. Tentoonstelling te Waalwijk. Het officieel feestprogramma voor de internationale tentoonstelling van Schoen-en Lederindustrie en aanvex- .wante artikelen, waaraan verbonden groote Landbouw- en Bloemententoon stelling 2331 Augustus 1903 te Waal wijk te houden, vermeldt o.m. Zondag 23 Augustus 11 uur. Ont vangst van het hoofdbestuur van den !„Alg. NedL Bond van Schoemfabrikan- I ten" op 't feestterreinopening van het feestterrein en bloemententoonstel ling opgeluisterd door de harmo nieën St. Crispijn en 1' Espérance van .Waalwijk; 12.30 algemeene vergade- ring van den „Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten" Congresvergade- jring van den „Alg. Ned. Bond) van Schoenfabrikanten" in het hótel „De Twee Kolommen" Spreker de heer S. M. van Wijck, lid der Tweede Ka men te 'sHage. I Maandag 24 AugustusOntvangst jury-ledlen Bloemententoonstelling ófficieele opening der tentoonsteUing. I Dinsdag 25 Augustus; Opening der LandbouwtentoonstellingCon- I gr es vergadering van den Bond van i Gemeente-ambtenaren. Woensdag 26 AugustusGroote LandbouwtentoonstellingReceptie jury op 't terrein, door de landbouw- commissie receptie hoofdbestuur van de Noordbr. Maatschappij van Land bouw op 't raadhuis congresvergadë- ring dier Noordbr. Maatschappij van Landbouw. I Donderdag 27 AugustusConcours- i hippique opgeluisterd door dén staf I var* het 2e reg. inf. te 's Bosch. I Vrijdag 28 Augustus Ontvangst van het hoofdbestuur van den „Bond van Ned. Lederfabrikanten" op 't terrein buitengewone vergadering van den Bond. Verder natuurlijk tal van feestelijk heden. concerten, uitvoeringen van liedertafels, enz., die voortduren tot en met 31 Augustus e.k. Treurig ongeluk. De nachtportier van de Wester suikerraffinaderij, te Amsterdam, Sol- lie, die de gewoonte had de schoenen voor zijn nogal talrijk gezin te repa- reeren, had gisterenavond, terwijl hij omstreeks half zeven daar weder mede bezig was, bet ongeluk zich met een scherp schoenmakersmes in de linker dij te treffen, zoodat een slagader geheel doorgesneden werd. Aangezien de wond vreeselijk bloed de, legde zijn vrouw het eerste ver band en werd later geneeskundige hulp ingeroepen. De wond bleef echter vreeselijk doorbloeden, zoodat Sollie na een half uur tengevolge van bloed verlies overleed. De man laat een weduwe met 7 nog jeugdige kinderen na. (Tel. telijke pesioeuverordeuing voortvloei-1 en. Daar volgens het bepaalde in aid. 18 van het werklieden-reglement even wel aan werklieden niet meer dan 7 dagen verlof per jaar kan worden toegestaan met uitbetaling van slechts drie kwart van het loop, steEen B. en W. den raad' voor hun machtiging te verieenen. om, in het voorschreven ge val van den in het werklieden-reglef- ment gestelden regel af te wijken. Typografenbond. Uit „Ons Vakbelang" blijkt, dat met verwerping van' het besluit der alge meene vergader in - de Alg. Neder landsche Typografenbond bij referen dum met 359 tegen 329 stemmen en 20 blanco's heeft besloten zich van het Nationaal Arbeids-Secretariaat af te scheiden. i De afscheiding van het Internatio naal Boekdrukkers-Secretariaat werd met 532 tegen 145 stemmen en 31 blan- co's goedgekeurd. Een en ander geschiedde om de verlaging dier contributie, waartoe met 531 tegen 121 stemmen besloten werd, mogelijk te maken, i De weder-aansluiting bij het kies recht-comité werd met 512 tegen 174 stemmen verworpen:. 1 Uit omvangrijke berichten van de gebeurtenissen in en om Tiflis blijkt van een uitgebreide staking, j Niet alleen het spoorwegpersoneel, ook de matrozen, de bakkers, de let terzetters, de koffiehuisbedienden sta ken. I Te Odessa staken fabrieksarbeiders en het tramwegpersoneelte Bakoe 'hebben de bemanningen van de koop vaardijvloot- het. werk nedergelegd. Hun plaatsen zijn ingenomen door matrozen van de oorlogsvloot. J£ortö metten. Men schrijft aan de Tel. Op den straatweg tusschen Brum- mea en Dieren schoot een reiziger, die daar per tuf-tuf passeerde, een hond, waarvoor reeds f 25 was geboden en die bedoelden reiziger wat aanblafte, met zijn revolver dood vluig tufte hij daarna op zijn motor weg. Eenige da gen later evenwel werd hij. weer pas- se erende, herkend en zag toen proces verbaal tegen zich opmaken wegens het gebeurde en wegens heit dingen van wapenen. Rechtzaken. Men meldt uit Tiel aan de „N, R. Ct.": De officier van justitie heel't geweigerd een vervolging in tie stellen tegen den verbreider van het bericht, dat de hier gevestigde vennootschap De Nederland sche Fruithandel zich aan Hesschentrek- kerij had schuldig gemaakt, door een bestelling van den heer M. te Meppel niet uit te voeren. De officier overweegt nl. dat een vennootschap niet een phy- siek persoon is. Daarop heeft de Nederlandsche fruit handel een klacht ingediend bij de rechtbank alhier. i^eitereD en Kunst. Vier en twintigste jaarlijksche examens der Ned. Toonkunstenaarsvereenigimg. Heden is van de 4 Candida ten geslaagd voor: Piano (L.O.) mej, H. G. Essers, uit Leiden. Uit de Arbeiderswereld Verlof Gemeentewerklieden te Amsterdam. Blijkens een voordracht van B. en W. te Amsterdam bestaat bij ben het voornemen om, evenals aan de amb tenaren aan de gemeentewerklieden, die voor herhalingsoefeningen of in spectie bij de miütie of landweer, waartoe zij volgens de MiEtiewet 1901 of de Landweerwet verplicht zijn, worden opgeroepen, voor den daartoe vastgestelden tijd (waaronder niet be grepen eenigen straftijd, volgens die wetten bepaald), verlof te verieenen, met behoud van hun volle loon en onverkort alle rechten en verplich tingen, welke voor hen uit de gemeen- Leger en Vloot H. M. pantserschip „Evertsen" vertrok hedenmorgen 7 uur van Amsterdam naar de Hembrug om kolen te laden. Hier vandaan vertrekt deze bodem naar Ber gen (Noorwegen). Wijziging nniform. De tenue van de Adjudanten van H. M. de Koningin is gewijzigd in dien zin, dat op den steek een zwart zijden galoninplaats een gouden galon wordt gedragen met een pluim van afhangende groene haneveeren in plaats van een pluim van witte hane veeren. De pantalon of rijbroek wordt voor zien van een bies van scharlakenrood in de buitennaden, de. breedte van de biezen overeenkomende met die van de biezen van de jassen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeerde 1 Aug. des nam. 4 uur 20 min. Prawlepoint. Het dubbelschroefstoomschip Rijndam, van de Holland—Amerika Lijn, van Rot terdam naar Newyork, vertrok 1 Aug. des nam. 6 uur, van Boulogne. Koloniën. De lotgevallen van een deserteur Onlangs meldden wij dat de Europ ee- sche korporaal Chatelain, door den krijgs raad te Bandjermasin tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld is wegens diefstal. Hij is dezelfde die naar de Da- jaks is gedeserteerd en door bevriende hoofden wa§ uitgeleverd. En er werd zelfs van gemaakt, dat hij als zoenoffer voor vijandelijke Dajaks zou moeten val len. De eigenlijke zaak is deze. Een ontvluchten van korporaal Cha telain naar de Dajakkers heeft nooit in zijn bedoeling gelegen. Hij die gerech telijk vervolgd werd wegens diefstal en daarvoor zeker zou worden veroordeeld, dacht, terwijl hij in arrest was aan zijn geboorteplaats Semarang en het verlan gen daarheen werd hem zoo machtig dat hij van een gunstige gelegenheid ge. bruik maakte om zijn cel te Moeara Te- weh te ontvluchten. Zijn plan was zich onverwijld naar Bandjermasin en vandaar uit naar Se marang te begeven, in de hoop er on opgemerkt te kunnen blijven. Het eerste gebruik dat bij van zijn vrijheid maakte, was zich meester te maken van een prauw die op korten af stand van Teweh lag gemeerd. Met eenig geld en wat levensmiddelen ondernam hij den langen tocht naar Bandjermasin in de verwachting dat hij onderweg wel genoeg voedsel zou vin den. Tusschen Teweh en Boentoek werd hij achterhaald door een prauw met drie Maleiers, die in de naburige kampongs schulden gingen, invorderen. Op hun vragen antwoordde Chatelain hum, dat hij ontslagen officiersbediende was hij gelijkt volkomen op een in lander en op weg naar Bandjermasin en verder naar Java. De drie Maleiers stelden hem voor met hen mede te gaan waarvoor hij eenige geldelijke belooning zou ontvan gen. Geldgebrek en lust naar avontuur de den hem besluiten hierop in te gaan. In plaats van vol te houden dat hij ont slagen huisbediende was, deelde hij toen hij vertrouwelijk werd met de Maleiers hen mede, dat hij gedrost europeesch militair van Moeara Teweh was. Dit werkte op hen als een toovermid- del en aanstonds besloten zij uit hun reismakker geld te slaan. Na eenige dagen door het bosch te hebben geloopen, kwamen de reizigers in kampong Diroe Pinang aan, waar een der Maleiers een onderhoud vroeg met het hoofd Temenggoeng Moertong, waarvan het gevolg was, dat Chatelain verkocht werd voor eenig koperwerk, speren, 25 aan rijksdaalders, twee kar bouwen, 5 gentoengs en 200 gantangs rijst. Het edel drietal ging daarop huns weegs en Chatelain bleef achter in de kampong, die bestond uit drie groote huizen bewoond door verscheidene ge zinnen. Hij mocht zich vrij bewegen en ging over dag met die mannelijke bevol king op jacht, waarbij voornamelijk var kens en herten het doel waren en blaas, pijpen met speren gebruikt werden. De vrouwen bleven in de kampong achter, stampten padi, zorgden voor de kinderen en voor de reinheid van de kampong, |erwijl zij de spijzen bereid den. Kwamen de mannen van de jacht dan vonden zij een maal gereed bestaan de uit rijst, sajor, vlsch, vleesch, ge vogelte en vruchten. Maar hoe goed Chatelain het ook had, het leven begon hem te vervelen en op een nacht, de juiste datum is hem ont schoten, waagde hij een poging om te ontvluchten. Hij werd echter weder ge vat en teruggebracht en nu brak een tijd van ellende voor hem. aan. Wel werd hij goed of liever gezegd voldoende gevoed, maar hij mocht niet meer mede op jacht. Des daags stond hij onder strenge bewaking en 's nachts werden zijn handen geboeid door een bamboe met aan de uiteinden twee lus sen, die in het midden werden vastge snoerd. Na eenigen tijd aldus behandeld te zijn trok Temenggoeng Moertong met hem het binnenland in, waarheen was hem onbekend, tot zij aankwamen in kampong Moeara Lareng waar Moertong een samenkomst had met Temengigoeng Dalarn, het hoofd van deze kampong. Het resultaat wak, dat hij opnieuw werd verkocht en wel nu voor twee ko peren lilas, een karbouw, 5 watertonnen en eenig geld, Temenggoeng Dalam bracht hem den zelfden dag nog verder en den daar opvolgend en. dag werd hij overgegeven aan den civielen gezaghebber van Poe- roeq Tjaoe. Toen hem gevraagd werd welk vreeselijk lot hem toch wel wacht te als zoenoffer van de bevolking, waar voor hij bestemd was, antwoordde hij daarvan nooit iets te hebben bemerkt, evenmin dat de bevolking van de kam pong waar hij gewoond had godsdien stige neigingen had of dat vijandschap met andere kampons bestond. (Soer Crt.). Djambi. Van bet gewestelijk bestuur van Pa- lembang is onder dagteekening van 1 Juli het volgende telegram ontvangen: Gewestelijke militaire commandant ontving bericht uit Moeara Tembesi dat Tebo colonne bestaande uit 114 bajonetten onder kapitein Brack van Loeboeq Mengkoewang opgerukt naar Limboer (Tebo) stootte op vijandelijke versterkingen, die genomen werden. Verliezen onzerzijds een gesneuvelde, vijf levensgevaarlijk gewond, waarvan een reeds overleden, zestien zwaar en twintig licht gewond. Naar Limboer verder opgerukt. Den volgenden dag naar Loeboeq Mengkoewang terug gaande, werd colonne uit versterkingen linkeroever Tebo-rivier beschoten, waarbij onzerzijds een gesneuvelde en vijf licht gewonden. In hoofdverster king liet vijand achter twaalf lijken, zes geweren, een lila, vele blanke wa pens en munitie. Tocht Limboer zal onverwijld worden hervat. (Java Ct.) oosthoek van het meer bij begin Me- rangin-rivier blijkt te Eggen), Soloman, Sidoeka, Soemerep, Djoedjoen, Keioe hoe, Beneh, Koemoen eh Penawar ver schenen ingevolge oproeping te Ra- wang. Telefoon is gereed tot Kota Li- mau Saring; opnemer wordt over twee dagen te Kawang verwacht. Naar Padang worden geëvacueerd kapitein de Koek van Leeuwen en Europeesch fuselier Mastenbroek, alg. st. no. 51896. Nog ingeleverd door San- daran Agoeng, Öoleman, Penawar en Koemoen 84 geweren. Totaal thans 2016. Gezondheidstoestand gunstig, toestand gewonden bevredigend. Koriutji. Yan den gouverneur van Sumatra's Westkust zijn onder dagteekening van 30 Juni jl. de volgende telegrammen ontvangen I. 25 Juni vertrok eene patrouille onder kapitein Jonker naar Tanah Kampong, Kota Padang Pendoeng, Si- boeka, Kota Imam en Kota Patai. Overal was de bevolking in kampongs aanwezig en werd flink aan wegen ge werkt. Door Kota Bringin Bawang wer den 10, door Tandjoeng Paoeh 36 ge weren igeleverd. Tandjoeng Paoeh be taalde opgelegde boete ad f 800. Als nog ingeleverd door Soengei Toetoeng 97 Loeboek Soeli ,4, Ladé 1, Pon dok Tinggi (Soengei Penoeh) 75, Baroe (Soengei Penoeh) 41, Soengei Penoeh 68, Penawar 70 geweren, waardoor het totaal thans 1028 bedraagt. Selapan Halei Kain beide dagen geheel rustig. Weersgesteldheid regenachtig. Ge zondheidstoestand gunstig; toestand gewonden bevredigend. II. 27 Juni Selapan Halei Kain ge heel rustig. Een bendehoofd werd op gevat. Boete f 1000 door Tandjoeng Paoeh en f 500 door Kota Lanang ge stort. Depati Tandjoeng Paoeh in vrij heid gesteld. Aan bekomen wonden overleden jnlandsch fuselier Pawiro- redjo, alg. st. no. 62246. Alsnog inge leverd 578 geweren, waaronder 4 ach terladers, door Rawang, Soengei Pe noeh en Koemanten (vroeger ten on rechte Karamanten genoemd). Totaal thans 1606. Gezondheidstoestand gun stig. Van Djambi-colonne werd on danks daartoe aangewende pogingen niets vernomen. Onder dagteekening van 1 Juli sein de de gouverneur van Sumatra's West kust als volgt: 28 Juni. Europeesch fuselier de Vries, alg. st. no. 56129, aan bekomen wonden overleden. Geheel Selapan Halei Kain rustig. Eene patrouille van 50 bajonetten werd heen en terug naar Sandaran Agoeng gezonden. Wegen uitstekend. Van Djambi colonne geen bericht. Als nog ingeleverd door Depati Toedjoeh 129, door Soleman 197, totaal 1932 geweren en zeer veel blanke wapens. Sedert 2 dagen werd met succes po likliniek begonnen; gezondheidstoe stand gunstig. 29 Juni Selapan Halei Kain geheel rustig. Luitenant Ilajenius maakte een nachtelijken tocht naar kampong Poen- goet, gelegen aan oostelijken voet van bergrug, oostelijk van Koemanten. Zes uur gemarcheerd, niets bijzonders voor gevallen. Vrouwen en kinderen bevon den zich in de kampongs, buit 5 ge weren. Luitenant van de Water be richt dat colonneweg van Soemerep naar noordelijke vallei reeds door de bevolking is aangelegd. Eene patrouil le van 30 bajonetten werd uitgezon den naar Koemoen en Tandjoeng Pa oeh. Toestand zeer gunstig, hoofden van Sandaran Agoeng (dat aan den Zuid Aan een relaas over den tocht naar Lempoer ontleenen wij het volgende Om 7 uur v.m. marcheerden wij af miet plm. 90 Europeanen. 75 in landers en 90 dwangarbeiders met vivres voor 1 dag. terwijl van de troep ieder een blik noodration mede droeg. Na ongeveer anderhalf uur mar. cheeren over een vrij hoog,en met zwaar bosch begroeiden berg. kwam 'een persoon, vermoedelijk een voor uitgezonden verspieder, met lans en klewang bet achterste deel van den trein bespringen; die man werd door 1 een soldaat van dien trein neergescho ten. Ongeveer ten 101/2 uur v.m. werd jin een koffietuin rust gehouden, en even daarna marcheerde de troep [verder; daar wij hier uit het bosch .waren, konden wij voor ons uitzien, :maar die vijand kon ons nog beter zien. Nauwelijks waren wij een paar honderd meter verder of wij kregen jop de rechterflank van de overzijde van een ondoorwaadbare rawang vuur 'waardoor al dadelijk de sergt.-majoor Van Zadelhoff gewond werd door eenige wel gerichte salvo's werd die vijand echter spoedig verdreven. Voorwaarts gaande, kwam de troep nu in een benauwd, boschpad1, waar men links noch rechts kou opmarchee- ren en ook niet voor zich uit kon zien. Op dit ongelukkige terrein kregen wij volop vuur, zoodat aJ. spoedig het signaal „voor dien dokter" onophou delijk klonk, vermengd met een hevig vuren, en als naai- gewoonte een helsch geschreeuw van den vijand'. Al spoedig sneuvelde die le-luitenani v. Blijenburgh en werden gewond de kapt. De Koek van Leeuwen, bene- jvens 1 Europ. sergeant. 1 Europ. kor- Jporaal, 1 inlandsch sergeant, 2 inl. ziekenverplegers, 7 Europ. en 2 inl. fu seliers. Een van de gewonde Europ. fuseliers overleed den volgenden nacht ten 3 uur. Gij begrijpt, dat dit voor ons klein troepje een slag was, te zien, dat 10 onzer strijdmakkers buiten gevecht werd gesteld en dat op twee groote d'agmarschen van het bivak, dat zelf jvijf marscbdiaigen van een ons toebe- boorend! landschap afgelegen is. Onze comidt. de luitenant-kolonel I Bru.ij.nis. hoewel zeer begaan met J het lot dier gewonden, wilde van -een terugtrekken weten. Lempoer was het doel van den tocht en Lempoer moest bereikt worden. Nadat de officier van gezondheid dr. Utermiohlen de gewon den had verhonden en er eenige re-, serve taaidoes waren gemaakt, rukte de troep met zijn treurige vracht in 'zijn midden, voorwaarts, nadat het .lijk van dien le-iuitenant Van Blijen burgh te Lolo' ter aarde was besteld. jZoo ging het weer over berg en dal, door oerwoud heen. Tegen het invallen van die duisternis bereikten wij het beruchte Lempoei'. .De bewoners van deze plaats werden verdacht aan den overval te Lolo te [hebben deelgenomen. De kampong werdl geheel verlaten bevonden. Na dén nacht te Lempoer te hebben door gebracht, moesten wij den volgenden morgen, vóór wij ten zeven uur op marcheerden, een treurigen pEcht 'volbrengen, en wel den Eur. fuselier .Dijkhuizen, die ten gevolge van de dien vorigen dag bekomen wonden, be zweken was, begraven. De terugmarsch werd met de ge- wonden in het midden aanvaard naai de kampong aan het meer. waar wij .het laatst gebivakkeerd hadden. Lolo passeerende, werden wij wederom be- i schoten ter- plaatse, waar wij denvo- rigen dag het eerst vuur hadden ge- kregengelukkig hadden wij geene j verhezen te betreuren. Omstreeks drie 'uur 'snamiddags 'kwamen wij in ons bivak aan. I Den volgenden, d. w. z. den vijfden dag, marcheerden wij naar Rawang 'terug en zonder verder lastig geval len te zijn, kwamen wij ten zes ure 's avonds te Rawang aan. Re moet u echter eerlijk bekennen, dat ilc niet begrijp, wat de Korintjiers eigenlijk bezielt; alle kampongs zijn 'zwaar versterkt, en het zou ons nog onenig manneke kunnen kosten in die kampongs te komen, als die goed ver dedigd1 werden. Alle kampongs zijn in 't vierkant gebouwd, met een dub bele hamhoepagger er om heen tus schen pagger en kampong in treft men een diepe moddersloot en aan weerszijden is de sloot afgezet met randjoes. Bovendien zijn bijna aUe terreinen om de kampongs zeer moe rassig. Onnooddg u te verklaren, hoe 'moeïeiijk het voor ons zou zijn. die kampongs binnen te dringen hij te genstand. Uit Palembang werd dato 4 Juli aan het Bat. Nbld. geseind De bezetting van Sendaran Agoeng 'in Korintji ontving een schriftelijkbe- j richt van d:e in Zuid-Korintji agee- rende colonne, gedateerd 25 Juni, waarin gemeld wordt, dat de com pagnie onder hevel van den kapitein der infanterie A. C. L. de Klerck een bivak aan de Penetay-rivier heeft be trokken en dat de compagnie onder den kapitein der infanterie B. Filet uit Boekit Kemoeroe zou oprukken tegen Temari. i Het Bat. Nbld. teekent hierbij aan Het uit Palembang ontvangen tele- 'igram brengt de heugelijke tijding dat die verbinding tusschen de uit Djambi en de uit Indrapoera tegen Korintji ageerende colonnes verkregen is. I. 30 Juni Selapan Halei Kani ge- heel rustig nog ingeleverd door Tand joeng Tanah nabij Soleman 46, door Tandjoeng Paoeh 10 geweren, totaal 2072. Sanaaran Agoens werd bezet tot handreiking aan Djambi-colonne, voorloopig "door 3 sectiën Europeanen onder kapitein Jonker. Daartoe den de Europeesche fuseüers bezetting Soemerep en Koema aangetrokken thans zijn aldaar pectievelijk 35 en 42 bajonetten, aankomst aanvulling van Padang len Europeesche "fuseliers daa over beide detachementen wo verdeeld. ColonnecommandaJit met eeu sectie Europeanen en sectie Inlanders op het eerste be ook naar Sandaran Agoeng, wai detachement Depati Toedjoeh n aangetrokken en taak aldaar v o vier gedragen aan kapitein te Raw in vereeniging met commandt het detachement te Ivota Limau ring. Na vertrek colonnecomman blijven te Rawang achter 80 baji ten, w. o. 22 Europeanen, 1 kap en 1 luitenant, te Kota Limau ring, 2 officieren en 60 bajone Afstand thans RawangSand Agoeng halve dagtnarsch, Raw a Kota Limau Saring 2 uur, Ravva Soemerep 1 uur 25 minuten, So repKoemanten 25 minuten mav ren. Bij colonnecommandant k bericht i.n. dat bij gevecht Hianj zeer voornaam aanvoerder der Ti koe Korintji en hij Lolo 2 der De en 1 voornaam aanvoerder tot ges velden behooren. Van civiele g. hebbers gunstige berichten in wegenaanleg en toenadering. Inl delijke richting is colonneweg Soengei Laboe gereed. Gezondl) toestand gunstig, toestand gewo bevredigend. II. 2 Juli. Selapan Ilalai Kaii heel rustig. Luitenant Van de V lichtt© in Mendopo Soemerep voornaam bendehoofd op Taakvai civiel gezaghebber Depati Toedjc lieden afgeloopen. Een groep in' sehe militairen van Pamoen Boekit. Gediang werd ovei'gepl naar Kota Limau Saring. Sand Agoeng door kapitein Jonker 1 niets bijzonders voorgevallen. Colt commandant zou heden met eei "foton naar- Sandaran Agoeng vei ken. Kapitein met aanvulling vai daag gezonden ,zal 4 Juli te Rai arriveeren en tijdens afwezen coli commandant met pacificatie Sel Halai Kain belast worden. Nog leverei door Koemanten, Soengei oeh en Penawar 20 geweren, t. 2092. Gezondheidstoestand gunst), stand gewonden bevredigend. Colonnecommandant ontving Djambicolonne schriftelijk bei gedateerd 25 Juni, dat over enkei geu zou worden opgerukt van B Goemoeroe naar Tamlai met een pagnie. terwijl andere compagni boschbivak te Soengei Peneki be ken heeft. III. Drie Juli drie uur nami werd kampong Pengasi na hari kig verzet genomen. Vijand Eet 11 den op terrein, buit vele ge were blanke wapens. Wij maakten, krijgsgevangenen. Vele bloedpli op heuvel achter bocht ondoorv bare Meranginrivier gelegen kam wezen op vele gewonden. Onze st bedroeg vier sectiën Europeanen secti© Inlanders. Niet levensgeval gewond de Europeesche fuselier Vries, alg. st. no. 55725. Vier Juli collonnecommandant door in de ting Poelau Sang. (Java C Gemengd Nieuws Schandelijke veroordeeliiij Een jonge Jodin te Kisjinef, zekere juffrouw Froemkine, die dag na de gruwelijke moorden a op den bevelhebber der gendari had geschoten, zonder hem nocl te raken, is tot elf jaar dwanga veroordeeld. De veroordeelde, iemand van. zwak en ziekeEjk gestel, bewaard dens het proces een uiterst kain waardige houding. Zij wei| rechtsgeleerden hij stand met te gen, dat zij de feiten bekende en genade verlangde. Een advokaat toch niet nauwkeurig de drijfvee haar aanslag kunnen aantonen 'is, naar haar eigen woorden, een test geweest tegen de willekeur Russische autoriteiten. De beklaagde gaf haar verwi ring te kennen, dat zij voor krijgsraad terechtstond in plaats voor een burgerlijken rechter. I uit blijkt, dat juffrouw Froemkiw erg op de hoogte van, Russ rechtspleging, want de berechting krijgsraden is vooral bij zulke i een geliefkoosde praktijk in Tsarenrijk, Eigenaardig gebrnik, In de feestzaal van het raadh Dortmund' zijn Donderdagavom trouw dienende dienstboden opt geëerd. Voor meer dan vijf jaarc in een en hetzelfde gezin bestoi belooning in diploma's in Ejst en ter glas. voor tienj arigen dien zilveren broches voor twintii gen dienst in gouden bn en voor vijfentwintig jarigen dien in gouden horloges en spaarbank jes met 75 mk. erop. De oudste d! bode was reeds 48 jaar bij een fa werkzaam. Gewetensbezwaren. Te Melbourne is het huwelijk een man met de dochter van de ter zijner overleden echtgenootf geldig verklaard. De rechter zeid' hel huwelijk met zoo'n zuster Australië, niet in Engeland, I men weet) wettig is, maar dochter van die zuster, dat verbo wet. Het eigenaardige van het is, dat de vrouw zelf, na slechts t' dagen getrouwd te zijn, gewete zwaren kreeg tegen een huwelijk haar (Auglikaansclie) lcerkverbi® I haar echtgenoot verliet. In een Russisch blad kwam onl het verhaal voor, dat een landn* de jacht een konijn had gesel) welk beestje den bij konijnen Di bruikeliiken leeftijd van 46 jarei hebben bereikt Maar zal men vragen boi de man, dat dit knaagdiertje zo' was? Het konijntje zou om zijn nek ijzeren ketting hebben gedragend aan een plaatje bengelde, met

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2