Posterijen. Vanwege het hoofdbestuur der poste rijen en telegraphic zal binnenkort aan de bestellers en postboden, die daaraan volgens hun directeuren behoefte heb ben, worden verstrekt een inktfleschje met penhouder, dat zeer doelmatig ge sloten kan worden. Hierdoor wordt in een gemis voorzien, vooral bij bestellingen in buitenwijken en ten plattelande waar het geld voor postwissels enz. en de aangeteekende brieven in de bestelling worden mede gegeven en de geadresseerden niet altijd direct pen en inkt bij de hand hebben. initkzunukin ml;jel>c.l- LlNtrEN. SO eenté per regel Van mond tot mond. Zoo ver is het reeds gekomen door de treffende gevallen, van ongehoopte genezingen d>ie bekomen zijn door een regelmatig gebruik der Pink Pillen dat de ware vrienden ze zich elkander aanbevelen. We laten hieronder de raadgeving volgen, die de lieer J- H. Boers, wonende te Breklenkamp aan een zijner vrienden, namelijk de heer B. Hofste gegeven heeft. Genoemde persoon woont niet meer in ons Va derland maar woont thans in Lage Pruissen graafschap Bentheam. Ge woonlijk zeggen wij als w|ij nog een oud Hollandsch spreekwoord mogen gebruiken„Het is beter een goede buur dan een verre vriend". Maar hiér in dit geval' is het juist het tegenover gestelde, want zijn verre vriend, na melijk de heer Boers, heeft hem een goeden raad gegeven. De heer Hofste had lange jaren ge sukkeld aan eene ziekte die men om zoo te zeggen geen naam kan geven, hij had altijd een vermoeid en onaan genaam gevoel, gepaard' gaande met moedeloosheid en alle lust tot werken ontbrak hem, het was wonderbaar te bemerken, dat na het gebruik van slechts een doos, de heer Hofste reeds eenige verbetering ondervond, wel een bewijs, dat zij onmiddellijk op het bloed gewerkt hadden en thans, na het gebruik geregeld voortgezet te hebben, gevoelt hlij zich veel krachti ger dan voorheen, het is alsof hij-een nieuw bloed door zijne aderen voelt 6troomen. De heer Boers schrijft ons: ik heb de machtiging van den heer Hofste bekomen, dat u. in het belang - dei- lijdende meq,schheid zijne ware gene zing moogt bekend maken. Zoo er nog twijfelaars bestaan, dat zij zich tot mij wenden en met genoegen zal ik hen schriftelijk of mondelings in op rechtheid het bovenstaande beves tigen. Dat de lijders aan bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumatïek, algemeene zwakte zoowel bij man als vrouw en de huismoeder? voor hunne jonge dochters en jonge zonen niet meer aarzelen, want hier is thans het middel, d'at aan hunne zorgen een gewensclïte voldoening zal geven. Prijs 1.75 de doos, ƒ9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depöthouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ooit coin verh.njgoaa.r voor Haarlem en Omstreken by Web. W. PLAATZER v d, HULL, Drogerijen, Janestraat S8. Aport en Weds try üen In de „Kampioen" vinden wij een hoofdartikel, getiteld„Voeten van leem", waaraan wij het volgende ont- leenen Het is ongeveer vier jaar geleden, dat we voor het eerst kennismaakten met een motortweewieler. Vele Amsterdamsche Bondsleden zul len zich het tweewielig monster nog herinneren, dat, voorzien van een fraai karton met. bet opschrift „Maxi mum-snelheid 80 K.M. per uur", in de etalage van een bekend rijwielhan delaar in de Reguiliersbreestraat ge- exposeerd stond. Dat was het voorwerp onzer eerste autobicyclistische proefnemingen. Deze machine werd door de Am sterdamsche sportbroeders met ontzag aangestaard. De angstwekkende vor men van het ding. zijn enorme zwaar te. en dan dat karton met het sensa tioneels opschrift déden het. Zoo kwam het, dat de handelaar met de mon sterachtige machine bleef zitten en zelfs geen liefhebber kon vinden voor een proeftocht. Zoo kwam het óók, dat wij op een laten winteravond met de machine aan de hand naar huis zeulden, om den volgenden morgen in de vroegte den wekelijkschen tocht naar de Kam- pioendmkkerij te Schiedam per motor te ondernemen. Dezen tocht met het „monster" van 2 3/4 P.K. zullen we nooit vergeten. In korte trekken onze lijdensge schiedenis van 80 K.M. lengte verha lende. kunnen we volstaan met te zeggen, dat de motor een duivel was. Kuren had hij, die geen enkel heden- daagsch automobilist ooit meer onder vinden zal. Daar de machine geen pedalen had. doch in gang geloopen moest worden, was het op-gang- brengen een inspannend werk. Hijgend naast den zwaren kolos duwden we hem in een sukkeldrafje een paar hon derd meter voort. Maar nauw waren we buiten adem en totaal uitgeput, of daar kwam de motor heel even met duivclsche plaagzucht in actiiebrrhm, pioeng. pangtwee drie zwakke ex plosies en dan vertikte hij 't verder. Dan sloegen we wederom aan 't dra ven, in de hoop dat hij aan zou slaan, maar het resultaat was telkens, dat we 't eindelijk moesten opgeven. Na een tiental spurtjes, gevolgd door een kort brrhm, ploeng, pang, en een lan ge rustpauze om weer op adem te kernen, hadden we den motor einde lijk aan den gang gekregen. In een slap gangetje van 12 K.M. per uur zeilden we nu de stad uit. En ziet, alles ging goed. Er zat nog wel geen gang in de machine en we begrepen ook* niet, door welk wonder er 80 K.M. maximumsnelheid uit zou moe ten komen, doch het onwillige ros liep alvastde rest zou wel volgen. De restEen paar kilometer voorbij de laatste huizen van Amsterdam., te ver van huis voor een berouwvol te- rugkeeren, stopte de motor,plotse ling en zeer gedecideerd. Bij onder zoek bleek de oorzaak onnaspeurlijk te wezen. Alle organen functioneerden naar behooren het geheel evenwel functioneerde niet. We begonnen dus maar weer te draven. Tweehonderd meter spurt, gevolgd door brrhm. ploeng, pangen een rustpauze, was wederom liet zweetdrij vende en asthma-bevorderend paar denmiddel. Over een traject van on geveer een uur gaans moesten we er een half dozijn malen aan gelooven en toen kreeg satan medelijden hij liep'weer. Wederom opstijgend namen we ons voor, de enorme vertraging in te halen door de maximumsnelheid van 80 K.M. per uur te ontketenen. Zeer benieuwd naar het resultaat, zetten we gastoevoer en ontsteking op full speed en uit zijn sukkeldrafje ging de motor geleidelijk over tot een flink wiehijderstempo. De tachtig kilome ter per uur op papier leverden er on geveer twintig op den wegde ove rige zestig waren klaarblijkelijk fan tasie-kilometers We zijn dien dag sfelukkïg nog in Schiedam aangekomen, heelhuids, maar naar lichaam en geest geknakt, totaal op, in een stemming om mis daden te plegen. We hadden kennisgemaakt met den duivel in de gedaante van een motor. Nabij Haarlem. Leiden en Den Haag, waar het plan bij ons opkwam het monster op den trein te zetten, liep hij telkens zoo wonderbaarlijk goed, dat we meendenziezoo, nu dóet bij het. Maar nauw hadden we die plaatsen zoover achter den rug, dat terugkee- ren ondoenlijk leek, of de kuren be gonnen weer. Inmiddels verslond het monster een hoeveelheid benzine, waaraan tegenwoordig een 12-paards motor een halven dag genoeg heeft. Smeerolie kon men hem nooit genoeg geven, aangezien deze door alle na den tappelings weglekte, terwijl de vacuumstop bestendig een straaltje over kleeding en schoeisel van den rijder uitsproeide. Daarna komt de redactie tot de con clusie, dat nu wel de motoren zeer veTbeterd zijn. maar dat de rijwielen en vooral de banden voor de motor fietsen verbetering behoeven. Rechtszaken. Brutale opliehtster. De 42j.arige F. P., vroeger deurwaar der te Oosterwolde in de Friesche ge meente Oostslelllnigwerf, stond Donder dag terecht voor de Rechtbank te Hee renveen, beschuldigd van oplichting en verduistering. Hij werd vroeger reeds 3 maal tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens valschheid in geschrif te en verduistering. Hij liet in 't „Nieuws blad voor Nederland" advertenties plaat sen, waarin reizigers voor de groote steden in ons land werden gevraagd in een net artikel tegen een borgstelling van t 15. Zekere J. Engelhulst te Amster dam, werklooze, schreef op die adver tentie; het artikel bestond in prentbrief kaarten, waarmede volgens F. P. veel te verdienen was. Hij beloofde een we- kelijksch loon van f 7, dat opklimmen kon tot f 14, zijn reiziger te Groningen had reeds een weekloon van 1 20. J. E. verkocht een stuk huisraad, zond per postwissel aan F. P. 15, maar hoorde er later niets meer van. G. Meirienberg te Arnhem ging het eveneens zoo, De ex-deurwaarder had geen cent in huis, alle voorspiegelingen en mededeelingen in zijne brieven waren onwaar; de ge noemde personen waren de dupe gewor den van een si uwen oplichter. Het O. M deelde mede, dat nog tal van klachten tegen bekl. waren ingeko men aangaande malversatiën door F. P. bedreven, en oordeelde een strenge straf dringend noodzakelijk, niet om bekl. te verbeteren, maar om hem later van kwade practijken terug te houden uit vrees voor straf, Het O. M. requireerde tegen hem eene gevangenisstraf van 2^ jaar. De ambtshalve verdediger tor. Sic- kenga van Wolvega concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Voor de rechtbank te Rotterdam stona Vrijdag terecht J. B-, 64 jaar, los werk man aldaar, beklaagd van opzettelijke, brandstichting. In de maand Mei van dit jaar woonde hij met zijne vrouw in pand 50 aan den Groenendaal. Hij had daar een kamer en een keuken. Boven hem woonde eene 65jarige vrouw. Op een goeden dag was zijne vrouw wegge gaan, omdat zij vermeende dat hij bij zij ne thuiskomst sterken drank had ge bruikt, wat wed meer gebeurde en wat voor zijn gestel niet goed was. Hierover was toen ongenoegen ontstaan en hij dacht wel dat zijn vrouw hem zou verla ten. Hierop had hij toen een borrel ge zet en bij maakte zelfs het Plan om zich te verdrinken, daar hij er veel verdriet van had dat zijne vrouw met een klein kind was heengegaan. Het plan was toon bij hem opgekomen om den boel in brand te steken. In den morgen nu van den 16en Mei was hij zeer beangst en ge jaagd. Het was zei de hij of de booze hem nazat. Hij hadi toen met een kan, waarin petroleum was, links en rechts door de kamer gezwaaid. Dat hij toen een kaarsje zou hebben aangestoken, kan hij zich niet herinneren. Hij was de kluts kwijt. Later op de kamer terugge- bracht, zag hij alles dooreen liggen en dat er brand was geweest. Bij den rech- ter-commissairis had hij gezegd petro leum over zijn pet gestrooid te' hebben en toen daarbij een kaarsje gezet en aangestoken te hebben. Hij zegt zich dit nu niet te herinneren' en verklaart, ook geen plan gehad, te hebben om brand te stichten De beide deskundigen, dr. C. F. Th. von Ziegenweidt en C. A. van der Loo, die belast waren' geweest met een onder zoek naar beklaagde's verstandelijke ver mogens, verklaarden als resultaat daar van, dat beklaagde lijdt aan een ziekelij- ken toestand van het zenuwgestel, welke reeds van zijne jeugd af bestaat, met gering weerstandsvermogen voor alco hol, em aan een. achteruitgang der gees telijke vermogens. Hun onderzoek heeft hen igeleerd dat bij de daad gepleegd heeft tijdens en ten gevolge van eene ziekelijke stoornis zijner geestvermogens, zoodat zij hem daarvoor niet toereken baar achtten. Zijne plaatsing in een krankzinnigengesticht werd noodig ge oordeeld. Beklaagdes bovenbuurvrouw verklaar de dat bij een goede man was. Een en kele maal dronk hij wel eens en dan had zij de vrouw tot hemi wel hooren zeggen, dat het nieit goed voor hem was. In den morgen nu van den bewusten dag was zij met haren man uitgegaan, Zij was echter erg beangst en ging spoedig weer naar huis. Zij rook toen petroleum lucht en zag onder de deur door, dat er op de kamer brand was. Zij had toen direct de brandweer gewaarschuwd en later had zij gezien dat de kamer zoo goed als uitgebrand was. Bewezen achtte het openbaar ministe rie het aan beklaagde ten laste gelegde. Aan de hand van het rapport van de deskundigen werd het. noodig geacht hem gedurende een proeftijd van een jaar te plaatsen in een krankzinnigenge sticht. De verdedigster, mej. mr. Adolphine E. Kok, achtte allerminst bewezen het aan bekl. ten laste gelegde. Wel was door zijn schuld brand ontstaan, maar niet bewezen is dat hij dezen opzettelijk heeft gesticht. Mocht de rechtbank ech ter een ander gevoelen, zijn toegedaan, zoo kon pleït.ster zich wel vereenigen met het genomen requisitoir. Brieven uit Berlijn Yaii een huisjesmelker en van een voormalige eeuwen oude ge vangenis. Het milieu, waarin ik me bevond, deed me terugdenken aan een der too- neelen uit Dickens' pakkenden roman. In Londen en Parijs, Atale of two cities, dat grootendeels speelt in bet Parijs der groote revolutie. Op een klein portaal van de vijfde verdieping van Defarge's wijnbuis in de saubourg St. Antoine stonden drie mannen diebt op elkaar gedrongen en tuurden door een klein kijkgat in de eenige deur bij de bier eindigende smerige trap. In bet kleine zolderkamertje achter de deur, dat al even vuil en verwaarloosd was als bet geheele trappenhuis zat een oude versufte man over zijn schoenwerk gebogen. Het was dr. Ma- nette, die 18 jaar in de Bastille bad gezeten en in dien langen tijd zijn geheugen bad verloren. Defarge, de eigenaar van bet wijnbuis liet aan de ingewijden, die zich allen Jacques noemden evenals hijzelf, dat slacht offer van bet „aucien regime" zien om bun baat tegen de aristokraten nog meer aan te wakkeren, maar als bij met mr. Lorry, den agent van Tellson's Bank en Lucy Manette, die van Enge land waren overgestoken om den ouden man af te balen, boven komt op bet vuile portaal, gaan de drie Jacques op zijn wenk weer even stil de trap af, als ze een half uur te voren, één voor een beneden uit de gelagkamer waren verdwenen, waar zij voor de toonbank staande van de schijnbaar niets zien de, maar in werkelijkheid scherp op lettende Madame Defarge, een glas zu ren wijn hadden gedronken. De plaats, waar me dit tooneel te binnen schoot, deed in verlatenheid en verwaarloozing weinig onder voor bet door Dickens beschreven vervallen trappenhuis van bet wijnbuis in de Eaubours St. Antoine. Ik bevond me in de oude Hausvoigtei gevangenis, daar ik pin den dood niet graag door den lezer met den nek zou wenschen te worden aangezien!, voeg ik er dadelijk bij, niet als gedwongen gast, maal ais vrijwillig snuffelaar en liefhebber van oudbeden. Langs de smerige trap pen opklimmen naar de hoogere ver diepingen, bleef ik op de holle corri dors dikwijls staan om door een klein kijkgat in de zware deuren een blik te werpen in de bolle cellen daarach ter met de kleine getraliede vensters boven manshoogte. Koevele schuldigen en onsobuldigen mogen in den loop der eeuwen van achter deze kijkgaa tjes met rondschuif plaat je door bar- sche cipiers bespied zijn Vlak bij den Miiblendamm in bet oudste gedeelte van de stad, waar de Boven-Sprée komende schepen door de sluis moeten worden geschut, staan aan den Vollcenmarkt naast elkaar een paar buizen, wiens gevels men bet kan aanzien, dat ze betere dagen ge kend hebben. Het eene is het voormali ge Polizeiprasidium, nu in zijn geheel verhuurd aan een meubelfabrikant-, die het van boven tot onder voor zijn zaak heeft in gebruik genomen, daarnaast bet Ambtsgericht, waarvan het groot ste gedeelte nog gebruikt wordt voor bureaux en achter beide gebouwen bet omvangrijke carré van de tot aan de Spree reikende oude Hausvoigtei, de stedelijke gevangenis. Zooals men ziet, had men hier alles dicht bij elkaar. In het Polizeipraesidium werden de ver dachte personages opgebracht, daar naast, in het Ambtsgericht kwam hun zaak voor, en na veroordeeling' gingen ze voor zoo- en zooveel jaar in „de doos," in de groote, groezelige gevan genis daarachter, waar ze ook preven tief hadden gezeten. Want de oude „H&usvoigdei" diende als gratis logis voor vogels van diverse pluimage; daarheen werd a.1 het schuim gebracht, dat men zich van het lijf wilde houden. Daar zaten misdadigers evengoed als gevangenen, die wegens schuld gegij zeld waren, daar zaten politieke gevan genen zoogoed als landloopers. Ver scheidene eeuwen lang was de Haus voigtei de eenige gevangenis der stad. In de laatste jaren deed het alleen dienst ter bewaring van landloopers, maar in April van het vorig jaar kwam ook hier aan een eind. Eenige maan den stond het groote gebouw, dat nog uit het begin van de 15e eeuw dagtee- kent, leeg, doch dit duurde niet lang. Een zekere Schipanowski. de vroege re eigenaar van een Tingeltangel on der de Stadtbahnbogen bij de Span- dauer Brückc, pachtte het geweldige complex met zijn tallooze kleine getra liede raampjes ,,in Banah und Bozen" van den Rijksfiseur, zeer tegen den zin van de stad, met het doel er zoo veel mogelijk geld uit te slaan, door de cellen aan gegadigden te verhuren. En de uitkomst leerde, dat hij nog zoo kwaad niet had gekalkuteerd. Waar men vroeger niet met een stok was heen te slaan, waar de menschen vroe ger uitsluitend „der Not gehorchend, nicht dem eignen Triebe" voor langer of korter tijd genoodzaakt werden, hun intrek te nemen, daar kwamen ze nu wel degelijk van zelf om met vrouw en kinderen vrijwillig van een voormalige cel bezit te nemen, niet dan na de vrij hooge huur voor een maand vooruit betaald te hebben. Aan de zijde van de Molkenmarkt gaat de oude gevangenis geheel schuil achter hare beide voormalige „pa troons," het Polizci prasidium cn het Ambtsgericht, die in den loop der tij den ook al menige veer moesten laten. Het pleister der gevels viel in brokken naar beneden, de verf van deuren en ramen verschoot en bladderde af. Maar aan twee kanten vertoont de Haus voigtei zich nog in dezelfde sombere grootheid als honderd en meer jaren geleden, van den waterkant gezien, waar het groezelige gebouw als een vesting met e en vierdubbele rij „schiet gaten" uit de Spree oprijst en uit den Krögel, het van de Molkenmarkt tot aan de Spree loopend oude smalle steegje, dat aan de eene zijde begrensd wordt door het la-nggestrekte, uit de Middeleeuwen dateerende woonhuis van denzelfden naam met zijn Schilder- achtigen binnenplaats, waar steeds kunstschilders aan het werk zijn, waar de kippen tusschen de hobbelige keien scharrelen en pikken, waar in bet ach terhuis met het. overhangende dak het vorig jaar nog een wapensmid harnas sen. schilden en helmen maakte op de ouderwetsche manier door het ijzer op een steen rond te kloppen,' welke handwerksman „uit den ouden tijd" sedert de bakers heeft moeten verzet ten, daar het maken van harnassen voor de schouwburgen niet meer ge noeg verdienste opleverde en aan de andere zijde door de hooge muren van de gevangenis, waarvan de kleine ge traliede ramen achter dicht ijzer schuil gaan. Voor aan de straat aan de drukke Molkenmarkt, waar nu de waobtplaats is van de veroordeelden „auf den Pranger", te kijk werden gezet. Vogels van diverse pluimage waren voor lan ger of korter tijd de „gasten" van de Hausvoigtei. In een cel op de tweede verdie-ping aan den rivierkant bracht Erits Reuter een gedeelte van zijn Eestungstid door. In een andere cel, eveneens aan den waterkant zat op de hoogste verdieping een der „gevaar lijke „acht-en-veertigers" gevangen. Karl Schurz, een der mannen, uit het revolutiejaar 1848, die na zijn invrij- heidsstelling naar Amerika ging, waar hij, de gewezen „revolutieman," een paar jaar geleden behoorde tot de Amerikaansche gastheeren van Prins Hendrik van Pruisen, den kleinzoon van den „Prinz von Preussen," lateren keizer Wilhelm die zich in die dagen bij het volk zóó gehaat had gemaakt wegens de door hem bewerkte onder drukking van den opstand in Baden, dat hij bij nacht en ontijd naar Enge land de wijk moest nemen. Timpora mutantur et nos munamur in illio Waarom de arme luidjes niettegen staande de hooge hecren toch in de vuile voormalige gevangenis hun ten ten hebben opgeslagen, in een volgen den brief. K. (ie lo eng cl Nieuws. De Sahara Keizer. Het schijnt nog niet heslist, op wel ke manier Lebaudy, de fantasie- Keizer van Sahara, zal worden ge straft. Wegens de aanwerving van matrozen, schijnt de Code maritime hem niet te treffen. Wel zou er een civiels actie tegen hem in te stellen zijn, wegens, het in-gevangenschap- breugen door zijn onvoorzichtigheid van vijf landgenooten. Op het oogen- blilc doet men vanwege Buitenland- sche Zaken pogingen om die men schen uit de macht van den Marok- kaanschen stam los te krijgen. Moes ten hier verwikkelingen bij ontstaan, dan zou Lebaudy verantwoordelijk zijn, maar men hoopt, dat het buiten den Sultan van Marokko om zal kun nen gaan. eenvoudig met een geldsom, die Lebaudy natuurlijk moet storten. Lynchwoede Ook blanken vallen tegenwoordig meer dan vroeger als slachtoffer van de lynch woede. Dezer dagen is in den staat Washington zekere William Hamilton, een blanke, die het doch tertje van een sheriff mishandelde en vermoord bad, door een bende uit d'e gevangenis gesleept en aan een tele graafpaal opgehangen. Men heeft het lijk daar laten hangen, met een zwarte muts op het hoofd. Schalden betaald. Te We enen is bericht ontvangen, dat de Servische rege effing alle fi- nancieele verplichtingen van wijlen Alexander en Draga Is nagekomen, waartoe 400,000 frs. noodig waren die uit de aanwezige contanten en uit de opbrengst van verschillende, verkochte voorwerpen zijn gevonden. De 300,000 frs.. welke Draga heeft nagelaten, krij gen de erfgenamen. Spoorwegongeluk. Op de lijn Sucha-Kalvaria in Ga- licië ten zuiden van Krakau, is een verschrikkelijk spoorwegongeluk ge beurd. Daar zijn namelijk van een goederentrein twaalf met steenen ge laden wagens losgeraakt en. met vree- selijke vaart de helling afgeloopen. In enkele minuten legden de wagens 30 kilometer aftoen stietten zij op een van Sucha komenden personentrein, die verplettend werd. Er zijn 30 per sonen gedood en 52 zwaar gewond. Nog altijd Dreyfus. De ex-kolonel Du Paty de Clam heeft in de Temps" verklaard, dat hij mei (goedvinden van den minister van oor log een geheim zou onthullen van zoo danige beteekenis, dat in alles wat duis. ter is in de zaak-Dreyfus, licht zal ko men. Dreyfus heeft thans minister Andró verzocht een onderzoek te doen instel len naar de verklaringen' van Du Paty de Clam, welke dadelijk de schuld van den ex-kapitein kunnen bewijzen. Chartreuse. De Fransche Karthuizer monniken zullen hun nijverheid voortzetten in Bel. gië. Zij hebben het goed der graven Du- val de Beaulieu. te Cambron—Carteau gekocht en zijn nog in onderhandeling over twee groote landgoederen in die buurt. Een vreemde dwerg. Op het oogenblik woont in Indiana (V. S.) een zonderlinge dwerg. Hij heet Clyde Hamer, is 24 jaar oud en niet g,rooter dan een kind van 5 jaar. Bij zijn geboorte was hij volkomen normaal en hij groeide ook volkomen normaal op tot zijn vfijfde jaar. Van af dat oogenblik is zijn lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling zoo goed als stil blijven staan dat wil zeggen, dat hij zesmaal zooveel tijd noodig heeft als een gewoon mensch om een zekere maat vooruit te gaan. Dr. Campbell, die nu gedurende twaalf maanden het jonge mensch heeft waargenomen, beweert dat hij minstens 300 jaar moet worden. De geneesheer grondt deze voorsepllmg op het feit, dat de chemische omzet tingen in het lichaam van Clyde Har- ner zesmaal zooveel tijd noodig heb ben als dat, van een gewoon mensch. Als hij 120 jaar oud is zal hij pas de lichamelijke ontwikkeling hebben van iemand van twintig jaar, gereed om voor zijn nummer in militairen dienst op te komen. Soldatenoiishaudeling. Het aantal gevallen, waarin onder officieren in Duitschlancl voor den krijgsraad worden gebracht wegens mishandeling van ondergeschikten, neemt sterk toe: Thans is weer een onderofficier uit Lotharingen veroor deeld. Gelukkig kreeg deze man een strenge straf (twee en eeai half jaar gevangenis en degradatie). De marte lingen en mishandelingen, die liij zijn ondergeschikten d'eed ondergaan, wa ren dan ook allergruwelijkst en zij werden stelselmatig toegepast, zooals blijkt uit het feit. dat de veroord'ee- ling plaats had op grond van meer dan 570 gevallen. De onderofficier ran selde en trapte de recruten en was bijzonder vindingrijk in het uitdenken van verfijnde wreedheden om zijn slachtoffers te kwellen. Een enkel voorbeeld hij liet o.a. een recruut 'inarsc-hoefeumgen maken nadat hij hem scherpe kiezelsteentjes in de schoenen had gestopt. Nieuw geschenk vau Carnegie. Andrew Carnegie heeft nu weer 6 millioen gulden in obligaties van de staaltrust geschonken aan zijn geboor teplaats Dunfermline (in het Schot- sche graafschap Eifeshire). Eenigen tijd geleden heeft Carnegie reeds het landgoed Pittenprieff bij Dunfermline gekocht en de zes millioen gulden moe ten nu gedeeltelijk dienen om dit land goed tc maken tot een openbaar lust park. Er zal een schouwburg worden gebouwd, waarin alleen eerste-rangs- stukken mogen gespeeld worden; ver der moet het geld besteed worden voor tentoonstellingen, de aanmoediging van den tuinbouw onder de arbeidende klassen en de bevordering van am- bachtsonderwijs in het district dat het middenpunt is van de Schotsche lin nennijverheid. Het kapitaal zal beheerd worden door een bizondere commissie. In de wereld waarin men zich erg nieuwsgierig maakt naar het vonnis dat over de „handigste vrouw dezer en der vorige eeuw" zal worden uit gesproken gaat bet onheilspellend ge rucht, dat madame Thérèse Humbert ziek zal worden tegen den 8sten dezer, dus juist tegen den tijd dat zij voor de rechtbank moet verschijnen.' Op bet moment mankeert haar nog niets, maar aan sommige teekenen zou de nadering te bespeuren zijn eager ongesteldheid, die uitstel van liet rechtsgeding nood- kelijk maken. Intusschen gaat de president van het hof voort met het treffen der beschik kingen voor de sensationeele zitting. Ten behoeve van sommige leden van het Earijsche corps diplomatique is hij teruggekomen op zijn besluit om geen cxtra-toega,ngsbe\vijzen af te ge ven. De nieuwsgierigheid der Parij- sche haute volée is tot het uiterste gespannen en madame Humbert zou werkelijk het publiek een infame poets bakken door zich ziek te melden, te meer daar de Pres. vol attenties voor haar schijnt te willen wezen. Haar fauteuil komt niet te staan bij de tafel waarop de overtuigingsstukken uitge stald zullen liggen, maar in het afge sloten hokje waarin de beschuldigden moeten plaats nemen. De arts van het paleis van justitie, Eloquet, zal in haar onmiddellijke na bijheid vertoeven om bij de hand te zijn, wanneer de gemoedsaandoeningen haar te sterk worden. De kamerverkiezing te Sittard. De „Nieuwe Limburger Koerier'' ver klaart met verbazing en ergernis ken nis genomen te hebben van wat de IIol- landsche en andere bladen vertellen over en naar aanleiding van de jongste Sittardsohö Kamerverkiezing. Met onverantwoordelijke lichtzinnig heid schrijft het blad o. m. la ten ze een voor niets terugdeinzende „men" in zoo ernstige aangelegenheid dingen uitkramen, waarvan de over drijving en het leugenachtige bun moest opvallen. Hoe hebben wij het toch met onze katholieke hoofdorganen, die anders zoo voorzichtig, soms zoo preui bang zijn om een ronde ineemngjj ten verkonden? Daar hebt ge in de allereerste pj onze deftige „Tijd," lezer, 't Is 5 hij hunkert naar wat pikant vej zingsnieuws zij het dan ook va; paald verdacht allooi. Donderdag had de stemming in'l trict Sittard plaats. Niet minder 35 gemeenten namen eraan deel, Zuid tot Noord en van Oost tot liggen de eindpalen van het dijj ruim 25 kilometer van elkaar. Om den officieusen uitslag noo eigen dag der stemming vóór 10 des avonds in de hoofdplaats vaj district geheel te kennen, moest een uitgebreiden fietsersdiensb ore seeren. De officieele uitslag wast den volgenden dag bekend. Maar „De Tijd" werd blijkbaar ger bediend. Reeds Vrijdagmiddag 4 uur dan ongeveer gaat het ter perse drukte „De Tijd" t lijk met de eindcijfers van den o! eelen uitslag het volgend bericht Men schrijft onder nader uit Siti De mededeelingen van het „Ham blad" omtrent do gewichtige rol, ke bier cn jenever bij deze verkie gespeeld hebben, zijn helaas niaa te gegrond. Het is een echte bier- en jent verkiezing geweest; dat de lieer kers den" eersten keer werd gek; is nergens anders aan toe te sc ven dan aan de schandelijke agit welke dagen lang, door de vric: en begunstigers van zijne Candida vooral in herbergen en kroegen get werd. Het bedwelmingssysteem, v van vroeger in uw blad sprake kwam hier juist van pas en heeft, als blijkt, uitstekende diensten b zen. Over een candidatuur, welke zoo'n bedwelmingssysteem haar slagen dankt, behoeven wij niets ders te zeggen, zij veroordeelt i zelf. Dit bericht moet reeds Dondei avond of uiterlijk Vrijdagmorgen dag' en dauw uit Sittard verzoi zijn. En natuurlijk heeft „De Tijd" co. pondenten, op wier mededeelinge vertrouwen is. Mijnbeer „men" zeker een ernstig onderzoek inges eer hij zoo kras een vonnis veldek hooggewichtige zaak, ten nadeelc een Vertegenwoordiger des Neder! schcn Volks. Zoo iets vordert toch het meest raitieve begrip van eerlijkheid. En eischt dat de eerbied voor het g< waarvan „De Tijd" een kracl steunpilaar is. Wat zou het vau blad gedaan zijn een eerlijk man goeden en goecl Katholieken huist morgen zijn intrede moet doe 's Lands Raadszaal als Afgevaard des Volks, ten onrechte op de kas stellen als een creatuur van kie bedwelming! Eoei! En toch gelooven wij dat het li geachte blad. aan niets minder dat medeplichtig staat. En wat een lichtzinnigheid daarbij te constateeren, neen daarbij op. Toen „men." bovenst epistel schreef, kon „men" nog oi gelijk 'n behoorlijk onderzoek lie gedaan naar de waarheid dier er ge beschuldiging. Of dan alléén in tard en allernaaste omgeving. daar hebben toch anderen dan. de Beckers de overwinning behaald. En overigensook te Sittard1 ditmaal zoo goed als niet getracti laat staan dat er van bedweli sprake zou kunnen zijn. Wij bevonden ons Donderdag t< tard. Van vijf uur tot elf uur avonds hebben wij door de strafcei wandeld, ons op liet Marktplein, en op liet Stadhuis te midden de drukste herrie en agitatie h gen. 1-let viel ons al spoedig op, er in clie kritiekste uren dronkaard te bekennen was. Wij ben er toen a»ls 't ware naar ger en toch geen gevonden. Nu weet men dat Sittard zelf brandpunt is van de dolle, spec Sittardsche verkiezingspolitiek en rie. Zou men dan niet geneigd zijn si nemen, dat het er in de andere meenten even fatsoenlijk is toegeg Voor zoover wij vernamen wae ook werkelijk het geval. En au verschijnselen wijzen daar ook De „Limburger Koerier" rit reeds daarna voor den stemdag tof correspondenten de oproeping hem deugdelijk onderzocht bericht te len dienen als er hier of daar eeu campagne mocht gevoerd wordei iets van dergelijken aard moclit i vallen. Welnu, tot lieden, Dinsdag, 1 nog geen enkel correspondent ees richt of klacht bij hem in geleven Nog een ander getuigen i s Een der Sittardsche bladen, redacteur zelf candidaat was en n uitgever openlijk de candidatuur- ders voorstond, schrijft van Zater „Wij kunnen tot ons genoegen li deelen, dat hier in de stad en zoover wij ook van de dorpen tot den hebben vernomen, geen mist gemaakt is van drank op den dag stemming." Op grond van deze getuigenissS van wat wij zelf zagen en boorden, ven wij beweren, dat er wellicht in Zuid Limburg een Kamerverkie werd gehouden, waarbij zoo wans streden en zoo weinig gedronken i als bij de jongste Sittardsche. Het blad „De Grondwet" ontziet niet te zeggen, dat er met stroo sterken drank voor de candidat Eeokers werd gewerkt. Dat is schandelijke overdrijving, gemeene leugen. Heeren Burgemeesters: dat is blaam die u treft, althans uw kolk in die gemeenten, welke voor 9 tjer haar stemmen aan den heer Bec gaven. Daartegen mag een protest uwen niet uitblijven. En dat protest moet zijnde ver! diging der volle waarheid in 1 zaak. Zoo ooit, dan mag het hier den: De waarheid maakt vrij. Wij houden ons overtuigd, dal waarheid hier inderdaad een pro zal zijn tegen den lichtvaardig spreiden laster. Wij weten het wel: een ïngewor kwaad roeit men niet in één dag Maar dat mag en zal ook niemana langen. A l'impossible nul n'est ti Blijkt maar. dat in dezen bc strijd flinke beterschap viel te stateeren, dan is den bekladders

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2