De baan begint, zooals gezegd, bij het einde der de Cl'ercqstraai, en gaat dan dwars over de plaats waar nu nog het oude Tolhuis staat, over d'e Kost- varlorenvaart, anders gezegd de Baarsjes. Hier wordt een steen-en brug gebouwd, evenals over het z.g. Over- haolsgat, dat nu tijdelijk verlegd is, en over de z.g. Kr emmert, waar de baan een bocht beschrijft naar dien Haarlemmerweg. Even voorbij Sloter- dijk loopt ze hierin uit. Behalve deze drie steenen bruggen, moeten, vlak onder den rook der stad. nog twee bouten bruggen worden ge bouwd. over kleine watertjes, niet meer dan slooten. die ten dienste zijn van de warmoezeniers. De baan wordt links en rechts door een straat mei bouwterrein begrensd. In 't geheel wordt ze 23 M. breed. Het werk wordt uitgevoerd door de firma I. c-n G. Wight en Co. te Lon den. met de Amsterdamsche ballast- maatschappïj als ondernemers. Deze voert het zand aan van de zijde; der Kostverior en vaart, waar twee eleva tors per dag 1200 kub. meter zand in de ijzeren karretjes werpen, die vervolgens met locomotief, langs een spoorbaantje, naar de plaats van bestemming worden gebracht. Ook de ze landen zullen in de toekomst als bouwterrein worden geëxploiteerd. Onder veel belangstelling vond Za terdag op de algemeene begraafplaats te Utrecht de teraardebestelling plaats van hei stoffelijk overschot van den oud-lioogleeraar dr. J. P.Th. van der Lith. Aan het graf werd gesproken door prof. dr. Pekelharing namens de Utrechtsche hoogeschool; dr. Moll, oud-directeur van bet krankzinnigen gesticht te UtrechtP. Vermeulen, van Heerenveen, namens de Nederlandsche Vereen. tot afsch. v. alcoholische dranken; ds. A. Voorhoeve en dr. Van And el. Door een kleinzoon van den overle dene werd bedankt voor de betoonde belangstelling. Inbraak. Vrijdagnacht heeft men in de Eerste Ned. Rijvvielfabriek (firma Burgers) te Deventer ingebroken. Door het stuk slaan van een glasruit heeft de dief het bij het. raam geplaatst bureau van den boekhouder open gebroken en alle papieren doorsnuffeld, zonder iets van waarde te kunnen vinden. Ook een glasruit van de directiekamer is ver brijzeld. Van den dief (of dieven) was geen spoor te ontdekken. eerst stil zijn gang gaan, doch toen hij de bakkerij verliet, werd die dief gegrepen. Het was zekereTh. de K-, een gewezen knecht van den besto lene. thans zonder vast woonverblijf. In zijn bezit waren een zak suiker en, een pot gember, even te voren ge stolen. alsook de valsc'he sleutel, waar mede hij zich toegang verschafte. Ge bracht naar het politiebureau in de Meermansstraat heeft hij bekend zich al drie malen op dezelfde wijze toe gang verschaft en verschillende wa ren daar gestolen te hebben. Hij is ter beschikking der juslitei naar het huis van bewaring overgebracht. Een avonturier. i Door bemiddeling van den Neder- landschen consul te Montreal is te Rotterdam bericht ontvangen dat de 14-jarige W. R\ sedert het begin der vorige maand uit de ouderlijke woning aan den Zinkweg alclaar vermist, te Montreal in Canada boven water is gekomen. Uit lust om te gaan varen was de jongen weggeloopenhij had zich verstopt aan boord van een stoom schip, en maakte zóó daarmede de reis. Yreemde aanranding. De mededeeling door een 17-jarigen jongen aan de politie gedaan, dat hij op den ouden Vlissingschen weg on der deze gemeente door enkele fiets rijders zou zijn aangerand en van zijn geld beroofd, wordt, eenigszins verdacht. Immers, niettegenstaande het meest uitgebreide onderzoek heeft de politie tot heden niets kunnen ont dekken. waardoor de aanklacht van den jongen wordt bevestigd. Niemand der ter plaatse of in den omtrek wo nende personen, noch de aan de Ka- naalbrug geposteerd geweest zijnde brugwachters of politie-agenten heb ben de bedoelde wielrijders dien weg zien uitgaan, noch iets verdachts gehoord. Een visschersvaartuig verongelukt Wederom is een visschersvaartuig van Scheveningen verongelukt. De reeder A. Knoester kreeg telegraphiscn bericht uit Aberdeen, dat een Engel- sche stoomtrawler aldaar heeft aan gebracht de equipage. i4 koppen^ sterk, van zijn logger „Margaretha" SCH 376, welke logger op zijn thuisreis was met 24 last haring aan boord en toen door de stoomtrawler bovenbedoeld is overstroomd en kort daarna gezonken. De bemanning kon nog juist bijtijds aan boord van den stoomtrawler overgenomen worden. Philantropisck bouwen. Onlangs verloren door een brand te Scbijndel een paar groote gezinnen hun woning. Om daarin nu zoo goed koop mogelijk te voorzien, is een mid del bedacht, dat navolging verdient, leder werkman, zoowel metselaars als timmerlieden, heeft zich bereid ver klaard twee dagen te komen werken, waarvan één dag gratisdus voor ieder gezin één halven dag. Goedge zinde buren voeren de bouwstoffen aan, zoodat de gezinnen weer spoedig een eigen huis zullen hebben. Baldadig. Vrijdagavond vroeg aan de Prinsen gracht te Amsterdam een jongen aan een voorbijganger om vuur voor zijn sigaar. Toen de man dit bereidwillig gaf en zich vooroverboog, hoorde hij plotse ling een knal en vloog er iets bran dends in zijn oog, dat daardoor ver wond werd. De jongen had het op een loopen gezet en had blijkbaar ontplofbare stof met opzet in zijn pijpje gestopt De baldadige knaap is bekend en zal ter verantwoording Avorden geroepen door de politiede verwonde moest zich geneeskundig laten behandelen. Diefstal. Door dien bakker S. Koster Jr., wo nende Gou&schestraat te Rotterdam, was op het politiebureau in de Meer- mansstraat aangifte gedaan, dat bij hem in de laatste dagen op onver klaarbare wijze hoeveelheden suiker, eucade, boter en meel verdwenen, zon der dat hij tot de ontdekking van den dader was kunnen komen. Om zoo mogelijk licht in deze duistere zaak te brengen, stelde de hoofdagent van politie W. van Beek zich een nacht op verdekte wijze met een agent-ma joor in de nabijheid van de bakkerij van den bestolene op. Na geruimen tijd op de loer gestaan te hebben, zagen de politiemannen omstreeks half drie Vrijdagnacht een man aankomen, die. na eerst rechts en links uitgekeken te hebben, zich met een valschen sleutel toegang ver- schafte tot de bakkerij. Men liet hem De diefstal in Artis. Aangaande den diefstal in Artis kunnen wij nog het volgende mede- deelen. De koopman M. D. op de Snoekjesgracht, waar de politie voor werpen in beslag nam, had naar hij zeïde, een sabel met diamanten om zet. gekocht van een koopman uit de Leidschedwarsstraat, die beweerde dat zij op een publieke verkooping was gekocht. M. D. is aangehouden nadat een van de daders van de poging tot braak aan het Panoramagebouw door de justitie was gehoord, hoewel bier niets werd gestolen. Deze, de meubelmaker Grongrijp, bad een werkplaats in de Boerensteeg waar, na eene huiszoeking door de politie eenige gereedschappen werden aangetroffen, waaronder een schildersmes, waaraan bruine verf zat. Bij verder onderzoek bleek, dat be doeld mes past in de sporen van braak aan het Ethnographisch Mu seum in Artis gevonden en dat de bruine verf aan het mes overeenkomt met de qualiteit, die op de deuren enz. van bedoeld museum is aangebracht. Er bestaat vermoeden dat de voor werpen, die daar gestolen zijn, nog of liever weer, na bet vervoer naar Lon den, hier ter stede verborgen zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. „Handelsblad". 'dat het centraal bureau slechts met beperkte kracht kon werken. I Het is interessant, te vernemen wat door het comité zooal verricht is om '•tot dit resultaat te komen. Er werden jvrzonden 3000 en ontvangen 750 brie- ven en briefkaartenhet aantal ont- 1 vangen informatiën bedroeg 600, het aantal particuliere informatiën 1000, het aantal bezoeken ten kantore van het centraal bureau circa 1100. I Bijzondere hulde moet worden ge bracht aan de verschillende regi mentscommandanten, die op een des betreffend verzoek gaarne de d'ienst- I rapporten der werkvragende miliciens overlegden, welke rap poften de aan.- j bevelingen van het comité steunden. 1 Slechts 7 aanvragen werden op grond [van een ongunstig rapport afgewezen. Het benoodigdë geld vloeide in rui- me mate toe. Aan 39 miliciens, waar over de zorgen van het comité zich uitstrekten, werd gedurende 1 week financieele steun verstrekt, aan 23 ge- durende 2. aan 18 gedurende 3, aan 13 gedurende 4, aan 12 gedurende 5. aan 5 gedurendle 6, aan 6 gedurende 7, aan 1 gedurende 8 en aan 1 geduren de 9 weken. Dat het comité zoo neu traal mogelijk optrad, blijkt wel hier uit. dat ook aam een sociaal-democraat die een gunstig dienstrapport kon overleggen .werk werd verschaf! De medewerking vam de pers wordt zeer geroemd. Ook tot een 40tal bur gemeesters wendde zich het centraal- I bureau en bet mocht de voldoening smaken, dat allen (uitgezonderd die burgemeester van Hoogeveen) zeer i gaarne hun steun toezegden. Het, aantal miliciens, die zich voor werk aanmeldden en bet getal, dat geplaatst werd, bedroeg te Amster dam ondersclieidenlijk 310 en 227. te Rotterdam 83 en 43,"te Haarlem 22 en 14. ie 's-Gravenhage 12- en 7. 't Comité doet nogmaals een beroep jop heeren Nederlandsche werkgevers om de nog overblijvende 211 werke- jlooze miliciens (de meesten zijn van de lichting 1902) alsnog een betrek king te verschaffen. Het is bitter hard Ivoor een dienstplichtige, wanneer hij. na zijn militairen plicht vervuld te 'hebben, zijn plaats in de burgerlijke I maatschappij door een ander ziet in- 1 genomen, en daardoor voor onbepaal- den lijd tot honger en allerlei ontbe ring is veroordeeld. Een dergelijke toestand van gebrek is toch zeker niet door den militairen wetgever bedoeld. (De Tijd). Art is. Door het Koninklijk Zoöl. Genoot schap „Natura Artis Magistra" te Am sterdam werden in de maanden Mei en Juni de volgende geschenken ont vangen Voor de Diergaarde: een boom kan garoe, van den heer Tb. H. Kuijs te Doreh (N. Guinea) een boomvalk, van den heer A. Nuïjens te Alkmaar; twee dito en een smelleken, van mr. J. F. Neeb te Harderwijkeen kerkuil, van den heer R. Barge te Cuïjk; een dito, van den heer P. Rijkes te. Oost-Knol lendam; een paar' reuzen-schildpad den, van de Vereemging ,.Artis-fonds" alhier; een isabelkl. muis, van den heer J. A. H. Rijke te Eindhoven; twee ha,zeiwormen van den heer J. C. Reeders alhier; twee landschildpad den van den heer J. B. van der Eist, alhier; een grasslang van den heer C. P. Victor, alhier; een ichneumon van den heer W. Kropholler, alhier; een hybride van boschfaisant en hoen A'an den beer A. Bos, Beemster; een zandhagedis A'an den beer P. P. van Lartron, alhier; een kleine strandloo- per van den heer L. Bosch, alhier; twee marmotjes van den heer A. J. Abspoel "YVzn.. alhier; een id. v. d. jongh. Th. Reijs. alhier; een Avitnagel torenvalk en een zoutwaterschildpad van den beer P. H. Plukker, alhier; een egel van den beer A. Ahling, te Sneekeen paar Java-apen van den heer P. den Houter, te Leiden; een Avitte lijster van den heer J. Binsfcld, alhier; een grieksohe schildpad van den heer A. A. van Gelderen, alhier; een vise.hdiefje en vier Noorsclae sterns van den heer W. Geijs, alhier en een collectie eieren van Nederlandsche vo gels, ter uitbroeding en een dito van den jongeheer R. Juist, alhier. Voor liet Aquarium: twee groote Modderkruipers van den heer P. van Altena, oil. Marken; een dito A'an den heer C. Jape, te Zaandam; een dito A'an den heer IL E. Grimme te Ouder- Amstel. Voor het Zoölogische Museum: een spin uit O.-Indië, van den heer Uyt- tenboogaert, alhier; een collectie In secten uit O.-Indië, van dr. Doyer, al hier, en een wervei van een walvisch- achtig dier, opgegraven aan de Zout keetsgracht alhier, van den beer B. van Marwijk Kooij, alhier. Voor het Museum: „Eauna Neer landica", een nest van de Zwarte Mees en een nest van de Grauwe KlauAvier van mr. R. baron van Snouckaert van Schauburg te Neerlangbroek. Voor bet Ethnographisch Museum: een zwaard, een mes en een afgods beeld, afkomstig uit bet G'ongo-ge- bied van den beer J. A. A. Mareus- sen te Watergraafsmeer en een paar Chineescbe muiltjes, een Japansch mandje, een kruik en een vuurwaaier van Suriname en drie van veeren ver vaardigde kleedingstukken a'an Z.-A- merika van mevr. de wed. A. L. a'an Tienende Klerk, alhier. Voor de tuinen: twee granaatboomen en 25 cineraria's van de firma D. J. Tas en Zoon te Aalsmeer. Nat. Comité tot sten-u aan miliciens. Zaterdag zijn die lijsten gesloten ter aanmelding van miliciens, die na ver vulden dienstplicht om een betrekking verlegen waren. Het is wel eens nuttig na te gaan. welke resultaten de ver richtingen van het comité in deze heb ben opgeleverd! Daartoe deelen wij de volgende bijzonderheden mede. welke wij vernamen in een onderhoud dat wij met den heer' Barbe, voor zitter van het centraal bureau (te Am sterdam) mochten hebben Op het oogenblik zijn 392 miliciens van 602, die zich aanmeldden, door bemiddeling van het centraal bureau en de sub-comité's in goede betrek kingen geplaatst. Voorwaar een mooi succes, wanneer men in het. oog houdt De Brand te 's-ilertogenbosck. De verdwenen zoon van een onder officier der veldartillerie, verdacht Donderdag j.l. den brand in de artil lerie-stallen te 's-Hertogenbosch te hebben gesticht, is daar ter plaatse teruggekeerd en in voorloopige hech tenis gesteld. Collecte te Amsterdam. De heer J. de Haas, algemeene se cretaris van het Comité tot verzorging van kinderen van slachtoffers der al gemeene werkt staking, schrijf aan d'e Tel. „Namens het Comité heb ik de eer u te berichten, dat onze collecte beeft opgeleverd de som van ƒ2130.43. „Wij verbeugen ons ten zeerste over dit resultaat, dat wij in hoofdlzaak te danken hebben aan de vele en ijveri ge collectanten, die zich zoo geheel on baatzuchtig en uit louter medelijden met die arme, onschuldige, honger lijdende kinderen der slachtoffers der algemeene werkstaking bij ons aan meldden. Zeer velen waren van buiten de stad gekomen, om ons in het collecteeren de behulpzame hand' te biedenen niet gering is bet aantaL dat hun werk dien dag opofferde. Het kan dan ook haast niet anders, of onze laatste poging moest met succes bekroond worden. Wij zeggen dan ook in de allereerste plaats onzen collectanten dank en in de tweede plaats allen, die ons steunden. Ieder die aan ons succes heeft bij gedragen kan er zeker van zijn, dat honderden arme kleintjes hem hier voor dankbaar zijn. Dubbele moord te Chaam. Omtrent den verschrikkelijken moord iB Chaam meldt men nader Des morgens 0x11 vier uur toenJau Brosens zijn huis verliet om zijn schoonvader op den akker te helpen bij hef, rapen-rooien, liet hij zijn ge zin achter in Makenden welstand. En nauw twee uren later, toen de schoon vader terugkeerde om een litermaat te halen, vond, hij zijn dochter gewurgd op haar legerstee. Het touw waar mee de misdaad was gepleegd, lag op den grond, en bloedige krabbeis aan kin en bals getuigden van de hevige worsteling, die den dood voor afging. Doodeïijk verschrikt holt de ongelukkige man naar z'n huis cn roept z'n vrouw en z'n schoonzoon. Door buren vergezeld keeren zij te rug naar de hofstede en A'inden ua lang roepen en zoeken ook de 62- jarige inoeder van Jan Brosens ge stikt, in den groenkuil op ongeveer 120 meter achter de schuur Zij lag voor over halverwege in het water en het eenig spoor van uitwendig geweld op haar av aargen om en was een gebro ken tand, die later in. de slaapkamer der jonge vrouw werd opgeraapt. In middels verschenen de gemeente politie en de marechaussee uit Al phen op bet terrein der misdaad, ter- wijl dr. Govaert van Baerle-Nassau een paar uren later bij beide vrou wen den dood door verstikking con stateerde. Omstreeks vijf uren inden namiddag kwam het parket ter plaatse. Vergissen we ons niet. zegt het Dbl. v. Nbr. verder, dan valt uit. de houding der justitie- op te maken, dat zij reeds weet hoe 't misdrijf is ge pleegd. Aan het touw, waarmede de jonge vrouw is geworgd, bevindt zich bloed alsmede eenige grijze haren, in kleur overeenkomende met de haren van de verdronken schoonmoeder. De land, die laatstgenoemde mist, is in het bed. Avaarop de geAVorgde vrouw lag. teruggevonden, 't Meest waar schijnlijkste is dus, dat de schoon moeder in een vlaag van verstands verbijstering haar dochter van 't le ven heeft beroofd en daarna zich zelf heeft verdronken. Dit is en blijft ech ter nog slechts een vermoeden. Nie mand is tot dusver gearresteerd en ook wordt niemand verdacht. Beide lijken zijn Zaterdag door doktoren aan een namvgezet onderzoek onder worpen. Nog steeds wordt de ver schrikkelijke zaak nauwkeurig on derzocht. Geen aanwinst voor 't leger. Door den brigade-kommandant der Koninklijke marechaussee te Doetin- chem is gearresteerd de soldaat S. van de koloniale reserve te Nijmegen die in het Algemeen Politieblad gesigna leerd was tot het ondergaan eener gevangenisstraf van drie dagen hechte nis wegens het verwekken van nach telijk burengerucht, tot 14 dagen hechtenis voor openbare dronkenschap bij ode herhaling, tot tweemaal 18 dagen hechtenis a'oor dronkenschap 6de herhaling. tAveemaal gepleegd en tot 21 dagen hechtenis wegens gelijke overtreding volgens de uitspraak van den kantonrechter te Terborg, geduren de een tijdsverloop van 28 Mei I902 tot 8 October van dat jaar. Men weet, dat het bij het aannemen van de soldaten bij de Koloniale Re serve niet zoo consciëntieus toegaat, maar dat personen worden aangeno men die nog, behalve vroegere ver oordeelingen, ruim 64 dagen hechtenis moeten ondergaan, blijft een raadsel, en men vraagt zich af, of bet Indische leger met zulke individuen gebaat is. Jongetje vermist. Gisterenavond ten ruim 9 ure werd op het .Jodenkerkhoï te De Bilt een jongetje vermist, genaamd G. van Essen, ruim 10 jaren oud. De ouders en bijna alle bewoners der buurt heb ben een groot gedeelte van den nacht en heden Vrijdagmorgen in de om liggende bosschen gezocht, doch zon der iets te vinden. Zijn lengte is middelmatig, hij is tenger gebouwd, heeft rood haar en is gekleed in zwarte broek, gestreepte fluweelen blouse, oude pet met klompen aan deA'oeten. Het Volk. Van «doorgaans uitstekend ingelichte zijde" vernam het Volksdagblad voor eenige dagen, dat mr. P. J. Troelstra met 1 October de leiding van het dag blad Het Volk zal neerleggen. De sterke en gestadige achteruitgang in den laatsten tijd van het aantal lezers van dat blad, moet, volgens het Volksdbl. aan des heeren Troelstra's besluit niet vreemd zijn. Thans verneemt het Volksdbl. nog, dat in den boezem der S. D. A. P. stem men opgaan om den heer P. I,. Tak, thans redacteur van De Kroniek, de leiding van Het Volk op te dragen, maar dat de heer Tak er echter geen ooren naar zou hebben. De mededeelingen van Het Volksdgbl. over de verandering, die er in de redactie vair -het Volk zou ophanden zijn, beantwoordt dit blad aldus «Onzerzijds vernemen wij, dat de hoofdredactie van Het Volk zal worden aangeboden aan den tegenwoordigen hoofdredacteur van Het Volksdagblad die dan bereid zou zijn van anarchist wederom sociaaldemocraat te worden, terwijl ook eenige der medewerkers van het Volksdagblad, die vroeger reeds aanzoek deden om aan liet Volk verbonden te mogen Avorden, mede zouden overgaan. niet lid dier Kamer zijnde, door de leden-werklieden. 3e. De heer H. C. Haacke, expert van de Nederl. Vereeniging van Assuradeu ren te Amsterdam. 4e. Indien daarop Avordt prijs ge steld, een door uw bond aan te beve len persoon. Of de samenstelling der Commissie aldus zal kunnen geschieden hangt in- tusschen daarvan af of mij personen kunnen worden aanbevolen, die ge schikt en bovendien genegen zijn om in de Commissie zitting te nemen. Bij bevestigende beantwoording der vraag zal bet mij aangenaam zijn te verne- Gruweljjke moord. In den nacht van Zaterdag op Zon dag gooide te Rotterdam een 18-jarige jongen een bootwerker in de Zand straat met een stukje cocosnoot. De man werd daarover zoo woedend, dat hij den jongen met zijn mies den hals afsneed en hem daarna nog ze ventien wonden toebracht. Letteren en Kunsu Te Jutfaas had Zaterdagmiddag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutfaas. Aanwezig waren 1 onder anderen verschillende leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten van Utrecht, de griffier mr. Merkus, mr. De Beaufort, dijkgraaf, en graaf Van Lynden van Sandenburg, secre taris van den Lekdijk Bovendams, dr. B. Reiger en mr. Baert, curatoren van de Utrechtsche hoogeschool, leden van het Dagelijksch bestuur van Jut faas, deputatie van de ridderschap Utrecht enz. enz. Op de begraafplaats werd gesproken door mr. Van Beeck Calkoen namens het provinciaal be stuur van Utx'echt, door prof. De Lou ter namens 'den Senaat der Hooge school van Utrecht en baron d'Ablaing van Giessenburg namens de ridder schap. De oudste zoon dankte voor de bewezen eer. Spoorweg-enquête, De Staatscommissie van Enquête omtrent het spoorwegpersoneel hoorde Vrijdag de volgende getuigen: H. M. Langezeld, IJmuiden, stationchef, H. S. M. E. Heger, Breukelen, arbeider dd. wissel wachter S.S.; J. Ileus, 'sGravenhage, chef der factorij S.S.; .1. Rodenhuis, 's Gravenhage, beambte H.S.M.; A. Reeuwijk, Nijmegen, ma chinist 2e kl. S.S.; L Nagelmakers, Amersfoort, adsistent bij de controle H.S.M.; J. van Dienen, Vlodrop, klerk-telegrafist 3e kl. S.S. De arbeidswet en liet havenbedrijf De Havenarbeidermeldt, dat de Nederl. Scheeps- en BootAverkersbond 30 Juli het volgend schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken ontA'ing „In het Ontwerp-Arbeidswet is de bepaling opgenomen, dat bij algem.ee- nen maatregel van bestuur voorschrif ten kunnen Avorden gegeven tot be veiliging van arbeiders, die werkzaam zijn bij het laden of het lossen va,n in den aJgemeenen maatregel aan te Avij- zen schepen. Aangezien voor de sa menstelling dezer voorschriften voor lichting door personen uit de practijk uit den aard der zaak noodzakelijk is, ligt het in mijn voornemen de in stelling van eene commissie, waarin dergelijke personen zitting hebben, tot stand te brengen. Aanvankelijk ben ik besloten deze commissie als volgt samen te stel len: le. Een patroon en een werkman aan te bevelen door de Kamer van Arbeid voor bet Havenbedrijf te Rot terdam, hetzij al dan niet lid dier Ka mer zijnde. 2e. Een patroon en een werkman, de eerste aan te bevelen door de ge wezen patroons van de Kamer van Ar beid voor het Haven- en Dokbcdrijf te men, welk persoon u daarvoor zal wen- schen aan te wijzen." Het bestuur a'an den Scheeps- en Bootwerkersbond wees A. C. Wessels aan om lid van de commissie uit te maken. Amsterdam, de tweede, betzij al dan 1 Jozef Israels. Ter gelegenheid van dien SOsten ver jaardag van Jozef Israels zal een prachtwerk verschijnen, waarover inën de volgende bijzonderheden vernamDe tekst w.ordt gesclrre- ven door den schilder Jan Veth, waarbij Israels zelf eene voorrede zai voegen. Het werk zal worden gedrukt imiet een nieuwe, expres voor dit doel gegoten letter, waarbij de heer Jan Kalf het toezicht houdit over de typo grafische uivoering. In overleg met den grooten mees ter zelf worden clle vele platen uitge voerd door de firma Meissenbach, Rif- fartb, te Berlijn en Müuchen., photo gravures, die door Jozef Israels vooraf zijn nagezien en stuk voor stuk goed gekeurd. Uit een en ander blijkt reeds, dat men bier te doem beeft met een zeer belangrijke uitgaaf, waaraan de grootst mogelijke zorg is besteed en waarmede een aanzienlijk kapitaal is gemoeid. Het is een onderneming van Gebroeders E. en M. Cohen, te Arn hem en Nijmegen, die over e enigen tijd naar de hoofdstad zullen verhui zen. De Nederlandsche Opera in den Stadsschouwburg zal 1 September het seizoen openen met de Ilerodiade van Massenet, die een volgenden avond te- Rotterdam gaat. Op het programma staat 0. a' Manroe van Paderefski. Als kapelmeesters zijn aan de opera verbonden W. H. Rothwell van het Carltkeater te Weenen en Richard Hagemann. 15 Juli 19O6 zal het 3OO jaar geleden zijndat Rembrandt geboren werd. Naar aanleiding daarvan stelt dr. C. 'Hof stede de Groot in den..Spectator" voor, dat eeuwfeest passend te herdenken In i7o6 was Rembrandts kunst in den ban, in 1806 waren de tijdsom standigheden er niet naaf* artistieke feesten te vieren, 1906 heeft dus een lang gepleegd verzuim goed te maken. Uit feest worde gevierd door het geheele Nederlandsche volk, aan hetwelk Rem brandt nader gebracht worde door woord en beeld, hetwelk Rembrandt viere door de openstelling van een waardige Nachtwachtzaal en door het aanbrengen van een gedenktafel op de plaats Avaar zijn wieg stond en waar zijn stoffelijk overschot een laatste rustplaats vond." Koloniën. Krijgsverrichtingen in DjamM. Bij K. B. is, ter beloonïng van In dische landsdienaren, die gedurende het tijdvak a'an Juli 1901 tot ultimo December 1902 hebben uitgemunt bij- de krijgsverrichtingen in Ujambi, dan wel zich hebben onderscheiden wegens politiek beleid tijdens de verwikkelin- gen in die landstreek le. bepaald, dat in de registers van de kanselarij der Nederlandsche or den zal worden ingeschreven als rid der éde klasse der Militaire "Willems orde, de aan zijne op bet slagveld be komen wonden overleden fuselier E. Benjaminse (algemeen stamboeknum mer 40585) 2e. benoemd tot ridder der 4de klas se in de Militaire Willemsorde: de kapitein van den generalen staf A. Kisjes, sedert teruggeplaatst bij de infanterie de kapitein der infanterie E. Kroe-f; de onderluitenant A. A. van Haa ien, (algemeen stamboeknummer 24012), en de Amboineesche korporaal L. Ro- rong, (algemeen stamboeknummer 40744) beiden A'an bet wapen der infanterie 3. bepaald dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de eerste-luitenants E. T. C. Tol- huys, A. E. van Kappen en C. II. Eilers (de eerste en de laatstgenoem de thans met verlof in Europa) de tweede-luitenants D. van den Berg en A. W. Bartelds de onderluitenant J. Keur (alge meen stamboeknummer 30082) de sergeanten J. Ravensburg (alge meen stamboeknummer 25532), I-I. de Jong (sedert overgegaan bij het korps marechaussee, algemeeen stamboek nummer 42050) en G. E. A. Reichen- bacber (algemeen stamboeknummer 43487)allen a'an het wapen der in fanterie; de sergeant ziekenopzichter van den geneeskimdigen dienst J. A. M. Duivenée (algemeen stamboeknum mer 31085), sedert gegageerd; 4e. benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw a. .tot ridder: de kolonel der infanterie ,W. G. A. C. Christan; b. tot broeder: de sergeant-maioor-opnemer a'an den topografiscben dienst M. W., van der Sluis (algemeen stamboeknummer 297G9); 5e. benoemd in de orde van Oranje- Nassau: a. tot officier: de tijdelijke adsistent-resident, po litiek ajgent in Djambi, O. L. Helf- rich de officier van gezondheid 1ste kl., van den geneeskundigen dienst J. J. V. Haak (sedert bevorderd tot diri- geerend officier van gezondheid 2de klasse) b. tot ridder: de kapitein van den generaleu j| C. II. van Rietschoten. En verder a. benoemd tot ridder in de oi van Oranje Nassau: de luitenant ter zee 1ste klasse H. E. M. Latour: de luitenant ter zee 2de klasse Lagaay, beiden van de Koninklijke)! derlandsche marine; en de havenmeester te Palemba- W. N. A. F. K. H. van Nassau; b. toegekend de medaille in goud ai den boofdmacbinist 2de klasse, 11. van Till van de Koninklijke Nederla- scbe marine. Maatregelen tegen goadstroopi „Onze West" schrijft: De vele berichfceni die wij ontvaiif omtrent- het stroopen van goud in l Lawagcbied, geven ons de overtuigd clat maatregelen daartegen urgent z; Inderdaad wordt op Hoillar.dschgro; gebied goud gestroopt op groote scha Velen die naar Inini aan de Frans) zijde he eten te gaan, trekken in 1 kelijkheïd naar Lawa, Het op deze wij verkregen goud wordt dan Aveder gevoerd, als afkomstig van Inini. 1 Zou het onder deze omstandigh^j geen. aanbeA'eiling verdienen, in afsvaj ting van het toezicht, hetAvelk het \i gen djaar vermoedelijk in LaAva in leven zal Avorden geroepen, een na tairen post in LaAva op te richten? Typhus-epidemie. Behalve de pokken, die nog siea heerschem te Trinidad, zijn typheu koortsen tier plaatse in epidemisch! vorm uitgebroken. Uit de Arbeiderswerel Hot bakkersbedrijf tv Amsterdi Bij besluit van den gems enteral van Amsterdam, d.d. 20 Juni 1$ werd eene gemeentelhjke coinmis: ingesteld tot bet doen van plaatsol ke onderzoekingen naar den toestai van verschillende vakken van hanc en nijverheid, bij voorkeur in same werking met de Kamers van Arbeid met coi-poraties, die haar veirLangi daartoe te kennen zouden geven. De commissie werd, door B. en W. same gesteld uit de heeren L. Serrurii dir. C. W. Janssen, mr. Ph. F alk! burg. jprof mr. M. W. F. Treub mr, J. Kruseman, later aangevuld!! de heeren A. Harm sen Jr. en P. Tak. In hare vergadering a'an 4 Decei her 1900 besloot de commissie tot t instellen van een onderzoek naar d toestand vaji het bakkersbedrijf Amsterdam. Er was namelijk een ai zoek tot haa-r gericht om een ondi zoek te doen plaats vinden naar h bakkers- en. banketbakkers-bedrij doch daar déze twiee bedrijven te vi verschillen om tegelijkertijd behandf te worden, achtte de commissie Aven schel ijk zich tot het eegste te 1 palen. Er werd besloten, de Kamer ij Arbeid voor de Voedings- en Gen middelen uit te noodigen tot medew king bij deze enquête, en het overii gepleegd door het bestuur dier Kan en de afgevaardigden der commies leidde tot de samenstelling van es gemeenschappelijke commissie, zich met het voorgenomen onderzo zou belasten. Deze gemeenschappelij commissie werd samengesteld uit heerenL. Serrurier, mr. J. Kru man. mr. Pb. Falkenburg, H. Frs ken en F. Sl'uyter, leden, en dr. C.1 Janssen prof. mr. M. W, F. Treub, Reygers en F. F. II. Stemmer plaatsvervangende leid'en. De heer Serrurier werd tot voorzitter der co missie gekozen, terwijl mr. N. C. i gel door de commissie onet het- sec tariaat werdi belast. Van Septeml 1902 af werd het voorzitterschap verzoek van den heer Serrurier den beer Janssen waargenomen. In de eerste vergaderingen Averd raadslaagd o\"er de wijze, waarop I onderzoek zou Avorden ingesteld. 1 sloten werd, een aantal getuigen hooren, en bunne verklaringen, ai gevuld cloor hetgeen uil de bestaan litteratuur en statistische gegevt van belang zou geacht worden, I rapport samen te stellen. Ten ein vertrouwbare getuigen te vinden, 1 sloot men zich te wenden tot de staande corporaties van patroons gezellen, met het verzoek, dat hun midden personen zouden aaan zen. die geschikt werden geacht getuige voor de commissie te f schijnen. Door allen werd aan dit verzoekt dc meeste bereidwilligheid voldai en de commissie betuigt gaarne b' erkentelijkheid voor de groote wel? lendheid, Avaarmede door de getuij aan de hun gedane oproeping 5Vf gevolg gegeven. De verhooren werden door den vo zitter geleid en elk der leden had gelegenheid tof de getuigen vragem richten. Bovendien bracht de commissie 1 bezoek aan. verschillende broodfabi ken en bakkerijen zij maakt met genomenheid melding vau de voor inendheidj. waarmede baar de gi genbeid tot bezichtiging daarvan v verschaft. Ter verkrijging van eenige sta tische gegevens werden bovendiend1 twee der leden alle daar gevestif bakkerijen bezocht. Omtrent de werktijden en loon in bet bakkersbedrijf, zegt de conin sie bet- volgende Het lag op den weg der oom,mis om. na te gaan, hoe de verhouding van werktijden en loonen in den genwoordigen tijd tot die van een a 40 tal jaren, geleden. Bij het out zoek is gebleken, dat bhj da gelei lij ke vermindering van den arbei tijd. de loonen zijn gestegen. De rei van deze veranderingen is voorna) lijk te zoeken in de oprichting fabriekenimmers daar werd aan vangen met een dag- en nachtploei werken, waardoor de werktijd bepa werd op 12 uren tevens Averden loonen terstond hooger gesteld dal de toen bestaande bakkerijen. Het ligt voor de hand. dat dc zeilen in deze omstandigheden gaa;

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2