Haarlemseh Tooaeel. De openings-voorstelliug van boven genoemd gezelschap is thans definitief bepaald op Dinsdag 1 September te Haarlem. Opgevoerd zal worden Ko ning Oedipus met den Heer Louis Bouwmeester in de titelrol. Het Beurtgezang zal gezongen wor den door eenige leden van de Man- nenzangvereeniging „Zang en Vriend schap" onder directie van den heer W. Kobert niet medewerking van het geheele orkest van Haarlemsch Mu ziekkorps, Luit-Kapelmeester Kriens alhier. De tweede voorstelling heeft plaats te Amsterdam in 't Paleis voor Volks vlijt op Woensdag 2 September. Ook dan. zal worden opgevoerd Koning Oe dipus evenals te Haarlem met koor en orkest. Donderdag 3 September heeft in 't Paleis v. Volksvlijt de première plaats van „Zaken zijn Zaken (Les Affaires sont les Affaires) van Octave Mir- beau vertaling van George Verenet. In dit werk zal de heer Louis Bouw meester de rol vervullen van Isidore Lechat. De couponboekjes voor de voorstel lingen te Amsterdam zijn van heden af verkrijgbaar bij den bureaulist van 't Paleis v. Volks vlijt. De laatste Kermisdag. Laatste Kermis-Maandag, de laatste dag van 't kermisvieren. de slotzang van het één-weeksche blijspel, geeft niet meer die volle vreugde te aan schouwen van de vorige dagen. De laatste dag, is wat kermisvermakelijk heden betreft dan ook zeer gedaald, enkele spellen en kramen zijn Zondag nacht reeds afgebroken, cn de overige bijna alle van hunne versierselen ont daan. Op den dag tijdens de markt is het nog druk op het kermisterrein, doch des avonds begint de stad al weder liet aanzien van vóór de pret-week te krij gen. Alleen om 13 uur, wanneer de café's worden gesloten, en de laatste kermis- vierders Benner's caroussel moeten ver laten. ontstaat op de Groote Markt nog éénmaal eene drukte, die aan de kermis doet denken. Hossende, zingende clubjes treft men dan weder in grooten getale aan; en ook eene groote menigte nieuwsgieri gen, die dit jaarlijks terugkeerende schouwspel gadeslaan. Langzamerhand vertrekt echter liet eene clubje na het andere; de toeschouwers keer en huis waarts en om 1 uur is de rust op de Groote Markt wedergekeerd. Deze kermis heeft een zeer kalm en ordelijk verloop gehad. Aan de Politie, die een zware week achter den rug heeft, mogen wij een woord van hulde voor haar flink en tactvol optreden gedurende de ker mis niet onthouden. Boottochten. Vele stadgenootcn maakten Maandag een pleïzlertocktje met een der vijf booten, die des morgens in het Spaarne tot meegaan lokten. Van één dezer boottochten, die, ge organiseerd door de Haarlemsche Jon- gelingsvereeniging naar Gouda verna men wij het volgende Om zeven uur vertrok de prachtig ingerichte salonboot „Mercurius" van het Spaarne; op de boot hadden naar schatting een 400-tal personen een plaatsje gevonden, en onder het spe len van de muziek van „Kunst na Ar beid" (onderafdeeling der vereeniging) zette men koers naar 't Zuider Buiten Spaarne, uitgeleide gedaan door tal van nieuwsgierigen. In de prettigste stemming werd de reis afgelegd, en omstreeks half twee was de G ouwestad bereikt. Het weder dat- onder weg tel kens dreigde, ja van tijd tot tijd tot daden overging, kon echter geen en kel oogenblik de feestvreugde storen. In Gouda werden enkele beziens waardigheden bezichtigd en omstreeks 5 uur de terugtocht aanvaard. Ook deze reis was zeer gezellig, en hoogst voldaan keerde men te half elf weer in de Spaarne-stad terug. Examens. Voor het examen fransch 1. o. slaagden te 's Graven- hage o. a. Mej. P. Mettau van Over- veen en Mej. S. C. Le-ussen van hier voor het examen vrije en orde-oefe ningen Mej. M. J. Doncker van hier- en voor het examen handteekenen 1. o. de heer A. C. van der Kaam van hier. De heer G. L. Buve- alhier was gisteren bij de aanbesteding van het dempen en rioleeren van slooten ten noorden van den Staatsspoorweg (ceintuurbaan), het aanleggen van bouwterrein en wegbanen tusschen de Vrolik straat en de Spoorbaan en het plaatsen van afsluithekken langs het terrein van den. spoorweg, van de elf inschrijvers de laagste en wel voor ƒ96,500'. Door den Commissaris d'et Koningin in Noord-Holland is bepaald dat voor de in October a. s. te houden verloting ten behoeve van de Vereeni ging van de H. Elisabeth alhier, mo gen worden uitgegeven 4000 loten a vijftig cents per stuk. Niet flink. Bij iemand op den Kruisweg had gedurende de kermisweek een reclameplaat van een der kermisten ten in de uitstalkast gehangen. Hier voor had de bewoner entréekaartjes voor zijn geheele huisgezin ontvan gen. Maandagmiddag omstreeks drie uur kwam een juffrouw deze kaart terug halen, doch d.e bewoner wilde deze niet geven, voordat hij een rijksdaal der ontvangen had. Deze eisch beviel zoo min de vrouw als het buitenstaande publiek. Ten slotte, toen de menigte een drei gende houding aannam, gaf de be woner de reclamekaart terug. Ingevolge de gemeentewet is de gewone tijd ter verkiezing van wethouders den eersten Dinsdag in Septemberofschoon de gewone af tredingen plaats hebben in 1905 en 1908 moet dit jaar dus op Dinsdag 1 Sep tember in die gemeenten een wethou der worden gekozen, waarvoor als raadslid in Juni jl. eene verkiezing heeft plaats gehad zoo treden hier als wethouders af de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz en Dr. J. Nieu- wenhuijzen Kruseman. INGEZONDEN ME DE DEE- 1 Li N GEN. 30 cents per regel De Comprimés van Vicliy. De Comprimés van Vichy-Etat hebben snel lortuin gemaakt bij de jagers, tounsten, reizigers die het water zelve der bronnen van den Franschen staat te Vicby niet aiet zich kunnen dragen or zich hetzelve niet kunnen verschaften: Célestius, Grande Grille, Höpital Het is zoo gemakkelijk met deze kleine comprimés een uitmuntend alcalimsch gasachtig water te ver vaardigen, dat gedeeltelijk despijs- verterende eigenschappen dezer bronnen bevat, daar zij met het zout Vicby-Etat, getrokken te Vicby uit net water der bronnen van den staat. Men eische het merk Viehy-Etat. Binnenland Grondwetsherziening. Het voorstel tot Grondwetsherziening der socialistische Kamerleden zal den kelijk Donderdagavond in druk aan de ledlen d'er Tweede Kamer worden rondgedeeld. Ontslag S. Lindeman. De heer S. Lindeman, leeraar iu wis kunde cn teekenen aan de Rijks-Land- bouwschool te Wageningen is ontsla gen. Hierover schrijft dc Wagening- sohe correspondent van het libl. het volgende. Geheel onverwacht is dit ontslag niet gekomen. Reeds geruïmen tijd ge leden kwam mij ter core, dat het op treden van den heer S. Lindeman, in en buiten de school, in hooge mate de ontstemming der Regeering wekte. In de school, dus werd verteld, maakte de heer Lindeman nog al eens een uit stapje op het terrein van zijn collega,, een leeraar in de Staathuishoudkunde, in het bijzonder om de wetten des lands te toetsen aan de door hem voorgestane theorieën van Marx. Nochtans, daarom is het ontslag niet verleend. De heer Lindeman, voorzit ter van de a fel. Wageningen der S. D. A. P.. trad den Ssteu Maart voor liet Comité van Verweer te Gouda als spre ker op en ontving een dag of tien la ter van de Regeering een missive, waar in hem gevraagd werd of hij erkende in zijn daar uitgesproken rede gezegd te hebben, dat „Minister Kuyper 25 jaar lang, zij 't niet bewust, dan toch onbewust een huichelaar was geweest verder doelende op het oproepen dei- lichtingen, dat „onze zonen en broe ders worden gedwongen om zich in een apenpakje te steken" om de Regeering in haar misdadig pogen te steunen." De heer Lindeman antwoordde daar op, da.t hij te Gouda niet als leeraar der R. Landbouwschool was opgetre den en dus ook geen verantwoording aan de Regeering" meende schuldig te zijn; dat hij echter wel wilde medeclee- lèn in welk verband de bedoelde zin sneden waren gebezigd. Geruimen tijd daarop hoorde de heer Lindeman niets van de zaak, totdat hem eenige maanden later door de Re geering werd verweten op de bewuste vergadering te Gouda alle middelen, dus ook gewelddadige, te hebben aan geprezen, om de tot standkoming der dusgenaamde dwangwetten tegen te gaan. Als nu werd van hem een verkla ring verlangd, waarin hij erkende zich destijds niet bewust te zijn geweest van de misdadige bedoelingen van het Co mité van Arerweer en de belofte om nooit weer aan een dergelijk avon tuur mee te doen. De onderteekening van deze verkla ring werd echter door den heer Lin deman geweigerd, waarna, nadat over en weer nog eenige stukken werden gewisseld, het ontslag volgde. Ongeluk. Te Meeuwen heeft een jongmensch, zekere B., die aan den drank verslaafd is, waarschijnlijk in een vlaag van delirium tremens, met een revolver op vreedzame voorbij gangers geschoten. Gelukkig raakte hii niemand, maar plotseling richtte hij het wapen tegen zich zelf en verwondde zich aan clen hals. Hij werd spoedig gegrepen. Men 'vond nog dirie revolverpatronen hij hem. Postdiefstal. Men meldt uit Middelburg, dat de justitie Maandag naai- Cortgene ver trokken is wegens een diefstal op het postkantoor aldaar gepleegd. Het vermi-.te knaapje. Het te De Bilt vermiste knaapje, waarvan sprake was, is. nadat het een nacht en een dag in de bosschen had rondgezworven, door den stationschef teruggebracht. Hij vond hem nabij het zandgat in de Biltsche duinen, waar hij rustig te slapen lag. Naar men verneemt moet hij uit vrees voor straf die ondierlijke woning zijn ont- loopen. Boerderij verbrand Nadat men eenige uren ijverig had gewerkt in het hooi, dat sterk broeide in de boerenplaats, bewoond door A. Wieling, bij Akkrum, braken Zondag morgen half 9 de vlammen plotseling uit én grepen zóó snel om zich heen, dat binnen enkele minuten 't geheele gebouw een vuurzee was. Toen de brandspuit kwam, viel er niets meer te redden. De daarnaast gelegen koemel- kerij, bewoond door Van der Krieke, stond ook weldra in vlammen. Om half 11 lagen beide gebouwen in puin en bleef alleen de voorraad hooi nog branden. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen en de inboedels zijn groo- tendeels gered. Ook is het vee van Van der Krieke, dat op stal was, gered door het in het nabij gelegen land te drijven. Naar men zegt, zijn de beide huizen en de inventaris van AVieling, ofschoon wellicht niet voldoende, verzekerddie van Van der Krieke moet niet verze kerd zijn. Van dezen is één schelf hooi bewaard gebleven. Ambtenaars vereeniging. Door samenwerking van een honderd tal ambtenaren van vier der departe menten en van de algemeene rekenkamer is eene vereeniging opgericht van ambte naren bij de departementen van alge meen bestuur cn hooge colleges van staat, welke zich ten doel .stelt de colle giale verstandhouding onder de leden aan te kweeken en te onderhouden en hunne belangen op gepaste wijze voor te staan en te bevorderen. De bedoeling is dat elk departement of college eene afzonderlijke af de ©Maag samenstelt voor zooverre dit nog niet is geschied, waar na binnenkort in eene bijeen te roepen algemeene vergadering een definitief be stuur het voorloopige zal vervangen. Doodslag De beruchte Rotterdam,«che kermis is reeds met een moord ingezet. Eenige Follandsche en Duitsche schippers had den in een bierhuis aan het Roodezand ruzie gekregen en werden op straat handgemeen, waarbij ai spoedig de mes sen getrokken werden. De 25-jarige schipper B. Vlietstra, zakte al spoedig meen met. steken in den buik. hals en rug- waarbij hem de halsslagader werd doorgeneden. Naar het Ziekenhuis ver voerd is hij kort daarop overleden. De hoofddader, de 23-jarige Duitsche schippersknecht. C. F. W,, thuisbehoo- rende op een Rijnschip te Fijenoord ge legen, werd gegrepen en in arrest ge steld. Hij had zoo in het wilde om zich heen gestoken, dat ook nog een om stander werd gewond. De verslagene Bouke Vlietstra was ge huwd en vader van 1 kind. Hij was als zeilschipper in dienst bij den heer Kö- ningsfeld. Het mes werd in beslag genomen. Ballouopstijging. Zondagmiddag had de opstijging plaats van den luchtballon „Oranje" te Scheveningen. Duizenden, menschen wa ren daarvoor naar Scheveningen ge trokken. De opstijging geschiedde op de plaats, waar het Palace Hotel zal ver rijzen. Om 10 uur 's ochtends was men begonnen met de vulling van den bal lon, die een inhoud heeft van 10.000 kub. M. luchtreiziger Louis Godard, die kapi tein is van de afdeeling luchtscheep vaart bij het Fransche leger, leidde de vulling. Om 6 uur namiddags gaf hij het bevel: „los", en statig steeg de ballon op. spoe dig door den westenwind in de richting van Amsterdam gedreven. Hoog in de lucht-ging Godard op den rand der mand staan en groette de menigte. Na pl.m. 20 minuten was de ballon uit het gezicht verdwenen. Hij bereikte bij zijn vertrek een hoogte van 830 meter. De ballon dreef over Was senaar, Valkenburg, Rijnsburg en War mond naar de Haarlemmermeer, waar Godard te Hoofddorp weer behouden, nederdaalde. Vandaar vertrok hij naar Hillegom. I-Iij had met zijn ballon den afstand van 33 K.M. afgelegd in 24 mi nuten eene snelheid dus van 22.9 meter per seconde. DobHèlziekte. De Haagsche correspondent van de Zutpli. Ct. schrijft Een rijk rentenier kwam bij zijn ban kier met een groote kooporder in Ame- rikaansche shares. Geld had hij op het oogenblik niet beschikbaar, maar hij zou voor dat bedrag daarnaar een pro- lougatieleening sluiten. De bankier, ziende dat zijn cliënt groote schaal wilde spelen, ontraadde- hem ten. stelligste dat te doen. Als gij spelen wilt, zeide hij hem, waarom gaat gij dan niet naar Monte Carlo. Daar staan de kansen ten minste on geveer gelijk. Bij dobbelen van de beurs te Amsterdam is uw kans veel slechter. Daar is men veel beter terstond op de hoogte van alle kwestie.s en omstan digheden, die op den prijs der fondsen van invloed zijn dan gij of wij in Den Haag'. En als gij wilt verkoopen, en daartoe van hieruit order geeft, zal in den regel het meest geschikte oogenblik van verkoop reeds voorbij zijn. En nu neem ik nog aan, dat uwe belangen daar op de beurs altijd met de meeste nauwgezetheid zullen worden behandeld, maar controle hebt gij ook in dat opzicht zelf niet. liet is dus eigenlijk een groote domheid van hier uit zoo groote kapitalen te wagen bij een dobbelspel, waarvan de kansen zoo ongelijk zijn. De cliënt was boos. Hij had geen raad gevraagd en vroeg alleen: ben ik er niet goed voor? Daaraan werd niet getwijfeld, maar het einde van heb discours was, dat de bankier beslist weigerde de kooporder uit te voeren. De cliënt ging heen met het vaste voornemen nooit meer een voet in dat kantoor te zetten en een ander met zijn commissie gelukkig te maken. Hij be dacht zich echter, en besloot nog een dag te wachten. Die eene dag groeide tot vele en van de geheele speculatie kwam niets. Intusschen gingen de be wuste Amerikaansclie shares dagelijks met percenten achteruit. Was zijn kooporder uitgevoerd, dan. zou hij reeds tienduizende guldens hebben verloren. Dat heeft hem tot inkeer gebracht en de lastige, neuswijze bankier is nu voor hem de financier bij uitnemendheid, zonder wiens raad hij waarschijnlijk nooit meer zaken(?) zal doen. Maar men kan gerust zeggen, dat niet alleen deze bankier, maar ook de tot inkeer gebrachte kapitalist tot de rara aves behoort. Groot is het aantal slachtoffers van de laatste daling in Amerikaansche waarden. Voor dc groo te kapitalisten is het nog zoo heel erg niet. Zij wachten, rustig of onrustig, af of de beurs zich ook weer herstellen zal. Maar de kleine kapitalisten, die prolongaties hebben gesloten, worden in de eerste plaats de dupes. En dan beschrijft de corr. hoe in den Haag tal van menschen heel of half geruïneerd zijn door de specula- tiën in Amerikaansche spoorwegwaar den en zich zeer moeten verminderen en hoe zelfs op de markt in Unions wordt geschacherd. Een kroegendorp. Uit AY ossein meldt men aan de Limb. Koerier Naar men verneemt, zal onze plaats andermaal met een „bierhuis worden vermeerderd. Dit wordt dan nummer 23. Telt men het tot deze gemeente be boerende gehucht „PoL" (dat eveneens zijn café's heeft) niet mee, dan bestaat onze gemeente slechts uit pl.m. 800 zielen. Rekent men dat de helft daar van tot het vrouwelijk geslacht be hoort eu van de rest er ongeveer 100 zijn die de kinderschoenen nog dra gen, dan heeft men op elke 12 a 13 drinkers een café. Het is echter onze gemeente niet alleen, die op zoo'n res pectabel aantal dr i nkg elegenb eden kan bogen, daar onze buurt-dorpen in dat opzicht volstrekt niet voor het onze behoeven onder te doen. Militair (wuWzoek. Bij het 5e r egiment infanterie te Amersfoort is een onderzoek aanhangig gemaakt naar de handelingen van den kapitein E. A. Nieuwenhuys, die bij de exercitie een zijner jonge miliciens heeft geslagen en de door bedoelden milicien deswege ingebrachte klacht trachtte te stuiten. Ma. j oor Bisschoff van Heemskerck leidt het onderzoek. (Het Volk.) Gerold. Een Amerikaan, die voor zijn pleï- zier Europa bereist, heeft bij de poli tie aangifte gedaan, dat hem in den trein van Den Ilaag naar Rozendaal is ontrold eene portefeuille, inhou dende een kredietbrief van f 1200, een bankbiljet van f40 en f25, en twee vijl'pondsnoten. Hiervan wordt verdacht een onbe kend persoon, die bij hem in den trein heeft gezeten. De Amerikaan was in slaap gevallen, doch vermiste bij aan komst zijn reisgenoot en portefeuille. Een tjalk omgeslagen. Maandagmiddag is in de Zuiderzee in het vaarwater van Urk bij hevige windvlaag het ledige tjalkschip „An na", schipper Eleveld van Zwartsluis, komende van Meppel en bestemd voor Amsterdam, omgeslagen. De loods- schuit Vlie No. 3 was in de nabij heid; de bemanning daarvan kon den schipper, diens knecht en een meisje nog redden, maar de vrouw van den schipper en haar anderhalfjarig kind verdronken. De geredden zijn 's avonds te Kam pen aangebracht. Woestelingen. Zondagavond bevonden zich een 3-tal boerenknechts uit Essen bij Barne- veld in heb naburige De Valk, waa.r zij o.m. zongen dat de Essenaren nooit verloren gaan. Dit scheen voor de be woners van De. Valk een soort uitda ging te zijn, althans de 17-jarige al daar wonende boerenzoon II. II. riep: „De Valk boven". Nauwelijks had hij deze woorden geuit, of een der drie ge noemde boerenknechts, zekere J., trok zijn mes en stak hiermede II. in den rug. De toegebrachte wonde is zóó diep dat zij levensgevaarlijk schijnt te zijn. Een omnibus op liol. Maandagmiddag reed een volle om nibus, komende van de Weimarstraat te 's Gravenhage, bij de Koningin-Em- malcade een kar, beladen met steenen, aan. De boom van den omnibus brak en de paarden sloegen op hol. In de Prins Hendrikstraat werd een dokters koetsje omvergeworpen. De koetsier van het koetsje viel van den bok en de wagen werd geheel vernield. Eeni ge passagiers sprongen uit de bus en verwondden zich. Dc personen, die wa ren blijven zitten, kwamen met den schrik vrijBij de Tasmanstraat wer den de paarden tot staan gebracht. Enquête Spoorwegpersoneel. De Staatscommissie van Enquête om trent het spoorweg-personeel hoorde Maandag; de volgende getuigenA. Janse, Botterdam, boofdconducteur 2e kl. S. S. F. de Jong, Zwolle, ont slagen hoofdconducteur S. S.J. van der Svvart, Utrecrt, hoofdconducteur H. S. M. J. Hollemans Boxtel, con ducteur le kl. S. S. C. Hoekstra, Roo.deschq.ol, haltechef S. S. P. J. Manders. Gel een bij Sittar d, halte chef S. S. R. Derksen, Diepenveen, haltechef S. S. J. PI. Reurslag, Ter- borg, stationschef H. S. M. Het P&ntserschip »Trornp.« In de Staats-Courant is opgenomen een Koninklijk besluit, bepalende, dat het. vierde pantserschip, type „Ko ningin Regentes", van Hr. Ms. mari ne, waarvan de kifel gelegd is op 's Rijks werf, te Amsterdam, op 2 Mei 1903, den naam zal dragen van Marten Harpertsz. Tromp", ter her-, innering aan den luitenant-admiraal van Holland en Westr-Friesland PI. M. Tromp, die, na een eervolle loopbaan, in den zeeslag bij Ter Heyde op 10 Augustus 1653 aan het hoofd van 's lands vloot strijdende, roemrijk het leven liet. Vooi'ts is bepaald, dat ter aandui ding van genoemden bodem in den dagelijkscben dienst, zoomede in d,e officieel'e schrifturen, alléén van den naam „Tromp" zal worden gebruik gemaakt. Flink optreden. De Haagsche Kroniekschrijver van de N. Grom Ct. schrijft o.a. "Is 't op dit oogenblik zeer kalm in de staatkundige kringen, in de ambte naarswereld, die in ons Haagje een niet onbelangrijken factor uitmaakt in de ganscke samenleving, heerscht nog al beweging, door allerlei oorzakenaan staande promoties en verplaatsingen, opheffing van de afd. eeredienst bij financiën, gedwongen aftreding bij meer dan één departement van oudjes, die te lang reeds achter de lessenaars pijpjes gerookt hebben, streng toezicht ook op 't zedelijk gehalte van het hoogere bureau-personeel. Ik zou van dit laatste opmerkelijke staaltjes kun nen mededeelen, vooral ten opzichte van 't departement van oorlog. Gene raal Bergansius neemt het au sé- rieux met de moraliteit, ook van de hoogere heeren, en zoo staat dezer da- gen een officier, die in een niet heel fijn echpscheidingsproces is betrok ken, verplaatsing te wachten, terwijl een nog hooger officier, aan oorlog werkzaam, op een wenk des ministers zijn non-activiteit heeft aangevraagd, nadat hij, in gezelschap van de ge scheiden echtgenoote van een kapi tein, zich publiek vóór een bekend café aan 't tafeltje van een ander of ficier met diens echtgenoot had neergezet, waarop die officier zonder ziju verplichten groet aan zijn meer dere, zich verwijderde. „Die officier, die tegen de discipline had gezondigd, rapporteerde dit zelf aan den minister, en de heer Ber gansius, wel verre van hem er hard over te vallen, gaf den hoofdoffioier te verstaan dat hij den dienst binnen 14 dagen had te verlaten." Vreemdelinge» verkeer. De Nationale Bond voor Vreemde lingenverkeer hield Zondag zijne ze-1 vencle Algemeene Vergadering in de Harmonie ie Gi'/oningein. Da Afge vaardigden werden ten stadhuize en daarna op de tentoonstelling ontvan gen en toegesproken. De heer H. D. Tjeenk Willink Jr. van Haarlem be-j antwoordde de laatste rede met een woord van dank. De volgende vergadering .zal te Dordrecht worden gehouden. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer A. van Eijsden Jr., te Utrecht, bleek dat in het af gekro pen jaar 13 nieuwe vereenigingen tot den Bond waren toegetreden. Da Bond telt thans 48 afdeelingen met ruim 10,000 leden en één donateur. Er zijn nog ongeveer twintig ver eenigingen in ons land, hetzelfde doel als de Bond heoogende. die nog niet zijn toegetreden. Aan vrijwillige bij dragen kwam in eene som van ƒ400. Daarvoor werd, in vereeniging met de vereeniging ,,'t Koggeschip" te Amsterdam aldaar een informatie bureau gesticht, dat goede hoop voor de toekomst, geeft. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, don heer H. D. Tjeenk Willink Jr. te Haarlem, bleek, dat de ontvangsten, hadden be dragen 2292.73 en de uitgaven 1739,224, batig saldo alzoo ƒ553,505, tegen ƒ799,10 in het vorige jaar. Tot leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren P. de Graaff, Groningen, en A. van Elijsdien Jr. te Utrecht, terwijl in die plaats van den heer H. D. Tjeenk Willink Jr., Haar lem, die zich niet herkiesbaar sielde, benoemd werd de heer K. A. van der Weide van Apeldoorn. Ter sprake kwamen de Duitsche en Fransche vouwkaarten. Met de firma Heldert (drukkerij El sevier) werd een. contract aangegaan, dat deze het orgaan 3 jaar gratis voor de advertentiën leveren zal. Het Bestuur zal voortaan het or gaan redigeeren, desgewenscht met bezoldigde hulp, daar de heer Jolles dit niet meer wenschte te doen. Op voorstel van Middelburg wordt aan 't. bestuur opgedragen een album of handig reclame-boekj-e te versprei den in den geest van La vie d'Eté en Belgique. De volgende algemeene vergadering zal een voorstel bespreken van de afdeeling Leeuwarden om stappen te doen ter verkrijging van een unifor men tijd. Deserteur. Zondagmorgen, te half zes ure, dron gen. twee lieden in een huis van deu steenweg van. Alsemberg. Een bleef beneden aan, de'trap, de andere trok naar de eerste verdieping en, zich wen dend tot mevr. M., vroeg hij waar haar zoou was die was gedeserteerd. De zoon M. is artilleur en gekazerneerd te Leuven. De vrouw zeide 't niet te weten. De man, een in burger gekleed gendarm, beukte toen eene deur in. In een dei- bedden sliep de soldaat met een broe der. De zoon M. deed hem opmerken dat hij geen deserteur was, slechts ontbrekende, en dat de gepleegde daad dus onwettelijk was. De gendarm greep den milicien vast, doch werd teruggeduwd. Toen trok hij een revolver en mikte naar het hoofd van M. De kogel drong in den muur. De broeder van den soldaat was toe- geloopen. Toen snelde de andere gen darm toe en bedreigde met zijn revol ver den oudste der zonen M. Yan de verwarring gebruik makend, kon de soldaat ontsnappen en keerden de gen darmen onverrichter zake terug. Maan dag stelden zij tegen den broeder van den soldaat proces-verbaal op voor te genstand. („etteren en Kunst, De verzorging van den zuigeling De NecLerJ.and.sche Vereeniging voor Paediartirie heeft hij den uitgever A. E. van der Heide een hoekje laten verschij nen, dat den hovemstaanden titel draagt en door drie artsen, de Bruin, van der Heide en Schelt/erna, is samengesteld. De vereeniging is daartoe gekomen door de verbazende cijfers van de kin dersterfte. Van de honderd kinderen die geboren worden, sterven er reeds vijf tien weer in hetzelfde jaar en van de honderd sterfgevallen op alle leeftijden, waren er zes en twintig bij kinderen in den zuigelingenleeftijd. Wat daarvan de oorzaak is? Ondoel matige verzorging in het eerste levens jaar, zegt de ver.eeniiging en' vandaar, dat zij nu een goedkoop en beknopt boekje uitgeeft om over die verzorging betere denkbeelden te verspreiden. Ieder die er een medicus alleen maar eens naar .gevraagd heeft, weet hoe veel er in deze richting nog te verbete ren valt. Over de kinderverzorging be staan heele reeksen van overleveringen, vastgeroeste begrippen, huismiddeltjes bij de vleet, waarvan men op zijn best zeggen lean, dat zij niet schaden, zoo ze al niet baten. Maar er zijn er onder, die wel' degelijk, hoogst nadeelig zijn en toch maar gebruikt worden, op g.ezatg van moedors, tantes of buurvrouwen, die ze op hun beurt weer van een vorig geslacht hebben vernomen. Dit heele boekje is niet grooter dan twintig bladzijden en kost niet meer dan een dubbeltje. Het vereischt derhalve1 geen studie en geen groote uitgaven. I Bovendien zijn de wenken zoo duidJ lijlc, dat iedereen ze begrijpen, kan, W| lvopen, dat het algemeen gebruikt yj worden, want wie deze algemeene regek voor de verzorging van zuigeling goed opvolgt en iin twijfel' den dokt» raadpleegt, die kan veilig alle mogelljkt raadgevingen van familie en buren mjs, sein en zal dan. voor haar kind ged&aj hebben wat ze er voor doen lean. Sloom vaartbenelueu, ITefc stoomschip Tjipanas, van dj JavaChinaJapan Lijn, van Aa. •sterdam naar Batavia, passeerde j Aug. Kaap Bon. Het stoomschip Besoeki, van Javi naar Rotterdam, passeerde 9 Auguj tus Gibraltar. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam', passeerde '10 Auj> Sagires. Het stoomschip Malang. van Rotter, dam naar Java, vertrok 9 Aug. vas Colombo. 1-Iet stoomschip Merapi, van Rotter, dam naar- Java, arriveerde 9 Augui tus te Southampton. Het stoomschip Arabon, van At sterdam naar Batavia, passeerde Aug. Malta. Het stoomschip Rhipheus. van At sterdam naar Java en Liverpool, pu seerde 8 Aug. Wight. Het stoomschip Prins Hendlrik, vat Batavia uaar Amsterdam', arriveer 10 Aug. te Suez. Het stoomschip Polyphemus ani veerde 9 Aug. van Java te Amsterdam Het stoomschip Amsteldijk, vané IIoHamd-Amerika-Lftn, van Newpon News naar Amsterdam en Rotterdam via Deptford'j passeerde 9 Aug. d« nam. 9 uur 45 min. Dover. He dubbelschroef stoomschip Noot dam, van de Hollandr-Amerika-Lijt van Rotterdam naar Newyork, p,\; seerde 8 Aug. des nam: 8 uur Lizard Het stoomschip Prins Maurits am veerde 9 Aug.. van Paramaribo te Am sterdam. II. C. de Bruin, van beroep winfe lier in koloiiiaie waren, wonende ti Amsterdam. Ie Bloemdwarsstiaat 11 Rechter-coumi.j mr. G. W. Baron vat Imhoff. Refter Kok. van beroep wascliiaaj wonende te Amsterdam, le Jan Steen straat 68, huis. Rechter-comm ih voren. M. J. Koldijk, van beroep koopman, wonende te Amsterdam, Da Costal» de 29. Rechter-comm. mr, G. W. Barn; van Imhoff. •J. van Elk. van beroep stoffeerde; gewoond hebbende Biiderdijkstrail 101 te Amsterdam, thans buitensland; vertoevende. Rechter-comm, mr. li, W. Baron van Imhoff. Georg Lode\vftk Muller, handelen de onder de firma Müller Co., com' mi.ssionn.air in effecten, wonende- b Amersfoort. Rechter-comm. mr. G. üj H. Boer3^ Johanna Bal, buiten gemeenscha} yan goederen gehuwd met Adi'iaai Zuidhof, van beroep herbergierster, wonende te Nissestelle, gemeen!» Nisse, Rechter-comm. mr. Ph. J. Cal lenfels. W. Blommesteftn, w'inlcelier, m nende te Schipluiden. Rechter-comm mr. A. E. Croockewit. Peter Josef Senster mijnwerker, w nende te BlefterheideKerkrade. Reet ter-comm. jhr. mr. C. M. R. Testa Th. Kousbroek, uitgever en koop man, handelende onder de firma T,i Kousbroek, te Rotterdam. Rechte' comm. mr. S. Gratama. Geëindigd door het verbindendw dien der eenige uitdieelmgslijst, hs faillissement van H. F. Scharringhat sen. machinesmid, te Groningen. Dor,da-echt 7 Augustus. K. Roos winkelier, aldaar. Rec-hter-comm. Jlr H, van Loghem de Josselin de Jong. 5 Augustus. J. de Lijster, assurj dour, te IJsseltnoncle. Rechter-coinm Mr. H. van Loghem de Josselin d' Jong. Utrecht, 6 Augustus. C. E. Huygem horlogemaker, aldaar. Rechter-comm Mr. M. Crommelin. II. W. E. Wijukamp, hotelhouder, ai daar. Rechter-comm. mr. M. Crom mel'iu. Winschoten, 5 Augustus. G. Keiiü koopman in manufacturen en hrai denierswaren, te Stadsmusselkanai (Onstwedde). Rechter-comm. Mr. P.C Klaasesz Jzn. Assen, 6 Augustus. Lukas Winkel man, koopman, te Dr ouwen erveen, gf meente Borger. Rechter-comm. Mr,H J. Westra. Opgeheven Weduwe M. J. H. van Oppen, gel C. M. Hanewinckel, te Utrecht. A. F. Beijen, van beroep timmö man en aannemer, wonende te Ae sterdam. Jacob Catskade no. 31 Rechter-comm. mr. J. J. A. L. Beiini Peel Bosch, van beroep koopmai wonende te Amsterdam, Prins He: drikkade 63. Rechter-comm. als vore! D. van Duivenbode. van bero«! koffiehuishouder, wonende te Hike' sum. Rechter-comm. mr. J. J. A, l Beuns. 6 Aug., J. Ullings. handelende oi der den naam van Gebrs. Ulüng schoenfabrikant te Budel. Rechte comm. mr. E. Gompertz. 7 Aug. Hendrik Cornells die BrUj Jr.winkelier in koloniale waren I Amsterdam. 1ste BlaemdwarssW no. 15. Rechter-comm. mr. G. W. In non van Imhoff. L. Peperzak, schilder te Rottei'dan Beilevoysstraat 13. Rechter-comm. te S. Gratama. E. H. Droog, winkelier te 's-Gh venhage. Rechter-comm. mr. jhr- va Holthien tot Echten. Firma J, cn L. Vleeschhouwer, Leiden, alsmede de vennooten L. Vleeschhouwer en J. M. Vleesckhoi wer, kooplieden in manufacturen, den te Leiden. Rechter-comm. mr. F. van der Lek de Clercq. Weduwe J. B. Ketting, geb. 1 Groot, te 's-Gravenhage. Rechte comm. mr. J. F. van der Lek 1 Clercq. Geëindigd door het verbindend den d'er uitdeelingslijsten de failliss menten van S. B. Nannenberg. Vlagtwedde, en D. de Loefde, 's-Gravenhage,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2