kunnen zich op een der volgende dagen vervoegen bij den heer J. J. Zeewoldt, Kenaupark C. Men zie achterstaande advertentie. Feestlied voor den Konin ginnedag. Van de Redactie ontving ik dezer dagen een „Feestlied' voor den Konin ginnedag" met verzoek dakrpver een paar "woorden te willen zeggen aan welk verzoek hierbij wordt voldaan. Het lied is gedicht en gecomponeerd door mevr. N. C. Hopman-Kwast en uitgegeven door A. Land Ezn. te Har- lingen. De auteur heeft zic-h blijkbaar ten doel gesteld een werkje te schrijven dat in alle denkbare kringen waar Ko ninginnedag gevierd wordt van dienst kan wezen. Het is in woorden en mu ziek eenvoudig genoeg voor kleine kin deren en toch niet kinderachtig voor groote menschen. Het kan als solo, dus. één- of tweestemmig koor, met of zonder pianobegeleiding worden uitge voerd en daarenboven maken tempo en maatsoort het geschikt om als marsch- lied te dienen. Maar dit alles behoeft nog juist niet veel te bewijzen voor dichterlijke of muzikale waarde van dit Feestlied. Laat ik. daarom als mijn opinie uitspreken da^ mevr. Hopman- Kwast door dit werkje niet enkel blijk geeft van praetischen zin, maar tevens van voldoende talent om een drietal aannemelijke strofen en een natuurlijke melodie inéén te smelten tot een lied dat aan de feeststemming een niet te banale uitdrukking geeft. Zoo'n lied zal den smaak van het groote publiek waarvoor het bestemd is niet verfijnen, maar en dit zegt met betrekking tot in-volkstoon-geschreven liederen al veel ook niet bederven, 't- Verband tusschen woord én toon laat, in verge lijking met. andere liederen in dit gen re, maar heel weinig- te wenschen. 't Meest nog bij den aanvang der tweede strofe waar een halve woordzin door de muziek onbarmhartig van zijn weer helft wordt losgescheurd. Verder moet een enkele maal een nootje meer of minder gezongen worden dan de mu ziek aangeeft, maar dat wijst den weg van zelf."Dat hebben we op de kermis van Chretienni of Nico de Haas wel sterker gehoord! Laat dus het lied van mevr. Hopman-Kwast gezongen worden in onze scholen, in onze huis kamers, in feestlokalen en in de open lucht. We kunnen er meer bij winnen dan verliezen. PHILIP LOOTS. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank alhier d.d. 11 Augustus 1903, 1-s Arte Wend,- schilder, wonende te Aalsmeer, verklaard in staart van faillis sement, R echt er-Gommiss ari-s Mr. A. van de Koppel Gz. G. Beentjes en C. Beentjes, tuinknechts ie Heemskerk, die door de Rechtbank alhier zijn veroordeeld wegens mishan deling, ieder tot 2 maanden -gevangenis- straf, zijn van dit vonnis in Hooger be- roep .gekomen. Haarlem's Zanggenot. Heden ,12 Augustus is het 35 jaar geleden, dat de Liedertafel„Haar lem's Zanggenot" thans staande onder directie van den heer N. H. Andries- sen werd opgericht. Een feestelijke herdenking hiervan heeft morgen 'plaats. Werkende leden en kunstlievende leden komen dan sa men in de „Vauslial," waar onder linge wedstrijden, voordrachten etc. het programma zullen uitmaken. Een openlijke feestviering za.l plaats hebben bij gelegenheid van het eerst volgende concert. Examens Hoofdacte. Geëxamineerd 15 vrouwelijke candi dates Geslaagd de dames J. A. la Bastide te Haarlem? H. J. Sijnen te Amersfoort; P. M. Zijlstra en G. A. Bone te Amsterdam; A. M. Pape te Leiden; A. H. Burgers te Volendam en F. Carboot te Koog a.d. Zaan. Voor het examen vrije en or deoefeningen te Utrecht zijn geslaagd onze stadgenooten de heer en P. Glas, A. C. van Kaam en P. Linthorst. Uit de Omstreken. Heemstede. De heer Mr. D. E. van Lennep, bur gemeester dezer gemeente, is door Ge deputeerde Staten benoemd tot lid der Commissie van toezicht-.«over het ge sticht jMeerenberg". Binnenland. Holbericht. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan een huisgezin onder Soest, dat door een brand eensklaps van alles beroofd- werd, terstond de henoodigde klee- dingstukken -gezonden. De inboedel was verzekerde Prins Friedrich van Bentheim was eenige dagen te Soesbdijlc gelogeerd en vertrok gisteren weder naar Bent heim. Vrijdag 14 dezer zal II. M. de Koningin-Moeder een bezoek brengen aan H. M. de Koningin om 's avonds naar Soestdijk terug te keeren. De Prins der Nederlanden, hertog, van Mecklenburg begeeft zich heden avond voor een achttal dagen naar Mecklenburg om aldaar eenige dagen bij zijne moeder- te verblijven en te kunnen deelnpmen aan het feest dat te ,Wismar gegeven wordt ter gelegenheid van de hereeniging' van deze stad met Mecklenburg-Schwerin en het Duit- sche rijk. Z. K. H. zal vergezeld zijn van zijn adjudant den luitenant ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland. Onregelmatigheden bij de Geschnt- gietery Naar in Delft bekend is geworden hebben in de laatste jaren bij de leve rantie van steenkolen aan de geschut gieterij te 's-Gravenhage belangrijke onregelmatigheden plaats gehad, de justitie heeft zich nu de zaak aange trokken en reeds oud-beambten der in richting verhoord. Naar verluidt moeten de onregel matigheden over een nog al hoog be drag loopen. Hollandsche socialisten te Brussel In bet Belgische socialistische blad Le Peuple worden alle socialisten van Brussel en. omstreken uitgenoodigd, deel te nemen aaxi een manifestatie ter eere van Hollandsche socialisten die den löen en lGen van deze maand te Brussel zullen vertoeven. Het aantal dezer laatsten zal, zoo als de secretaris van het organiscc- rend comité, de heer Bosman te Rot terdam, meldde, ongeveer S00 bedra gen. Zij zullen door hunne Brussel- sche geestverwanten Zaterdagmorgen te 10 uur aan de Gare du Nord wor den ontvangen en van daar in op tocht door de stad trekken. 's-Avonds zal te hunner eere een feestconcert worden gegeven in het „Maison du Peuple." De onderwerping van Goesti Arsad De particuliere correspondent van het Hbl. te Batavia seint van 11 Aug.: Goesti Arsad heeft zich met vrouw en kinderen en enkele volgelingen te Ba-ndjermasin onderworpen. De Red. teekent hierbij aan Er is hier sprake van een opstande ling in de Bovenlanden van Bandjer- masin, die, naar men zich herinneren zah in de laatste twee j aar onzen troepen in de buurt van Poeroek Tja- hoe -heel wat te doen heeft gegeven. Trommelen te Amsterdam. De kinderen te Amsterdam-, dlie an ders kwamen trommelen op de Beurs, hebben het nu gediaan in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, die door de firma Blooker daartoe voor hen was afgehuurd. Ze maakten er veel pret en lawaai, maar werden ten slotte bandeloos, zoodat de Directie van 't Paleis voor Volksvlijt de zaal voor dat doel niet weer verburen wil. Grondwetsherziening. Gelijk Was aangekondigd, zijn Dins dag in druk aau de leden der Twee de Kamer rondgedeeld de stukken, be- hoorende tot bet voorstel van wet van de lieeren Troelstra, Helsdingen, Hu- genholtz, Van Kol, Ter Laan, Mei- chers en Schaper, strekkende tot het in overweging nemen van veranderingen in het 2e, 3e, 4e, 5e, 7e en 11e hoofd stuk en in de additioneele artikelen der Grondwet. Inhoud en strekking dezer stukken zijn reeds medegedeeld. Aangestipt worde hierbij, wat de voorstellers heeft bewogen een volks stemming (referendum) voor te stel len. Zij laten daarvoor drie overwe gingen gelden: le. de noodzakelijkheid om te zoe ken naar een teugel voor te groote machtsvorming van het parlement, naar een tweede instantie voor de be sluiten van het lichaam dat het volk vertegenwoordigt, maar nog niet het volk is 2e. het democratisch beginsel dat te beter tot uiting komt naarmate het volk zelf meer in wetgeving en be stuur gekend wordt 3e. de zucht om te bevorderen dat het volk leere deelnemen aan de wet geving en het aldus voor de democra tie op te voeden. De voorstellers zeggen dat het ge makkelijk is na te gaan hoe het moge lijk is dat zoowel conservatieven als consequente democraten en sociaal-de mocraten het referendum huldigen. De eersten hebben het als een natuur lijke rem tegen snellen vooruitgang lee- ren kennen en waardeeren. De laatsten daarentegen kunnen zich over uitspra ken van het referendum, ook waar deze niet aan de door hen gestelde eischen voldoen, troosten met de ge dachte dat het kwaad niet in het re ferendum, doch in de gebrekkige ont wikkeling van het volk zelf zit en dat juist het referendum een der middelen is om het volk op den duur van die kwaal te verlossen. In Zwitserland is gebleken dat van 1874 tot 1900 het volk van zijn verwer- pingsrecht geen drukker gebruik heeft gemaakt dan in hetzelfde tijdvak ten onzent de Tweede Kamer. Te recht wordt het referendum dan ook „de consequentie der moderne democratie" genoemd. Bij het wetsvoorstel zijn als bijlagen a. een tabel van meerderjarige perso nen op 31 December 1899 werkzaam in de verschillende bedrijfsgroepen, en b. een opgave van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer per 100 man nen van 25 jaar en ouder in het jaar 1901. Porttarief. Op initiatief van de uitgevers der „Meppeler Courant" te Meppel, is door een 80-tal uitgevers van weekbladen in Nederland een adres gericht aan den minister van waterstaat, met verzoek het daarheen te leiden, dat het portta- jief voor weekbladen in dien geest worde gewijzigd, dat voortaan cou ranten of bladen die één- of tweemaal per week verschijnen, wegende tot bijv. 50 gram, verzonden kunnen worden voor een halve cent porto. Schandelijk. Zondagavond hadden een zestal boe renknechts te Barueveld de verregaan de baldadigheid zich tot het huis van den arbeider A. D., aldaar met geweld toegang te verschaffen en de huishoud ster van haar bed te halen. Nadat zij zoowel den arbeider als de vrouw ern stig hadden mishandeld, hebben zij laatstgenoemde totaal ontkleed en naakt de heide opgejaagd, onder be dreiging dat, wanneer zij durfde terug- keeren, zij haar zouden vermoorden. Brand. Dinsdagmiddag, omstreeks twaalf uur, brak er brand uit in de Linde straat. Een jongmensch was bezig met behulp van een spirituslamp de verf van een deur op een zolder af te branden. Plotseling sprong de lamp en met groote snelheid verspreidde zich bet vuur. Een flesch spiritus barstte en in weinig tijds stond de ge- heele zolder, die tot slaapplaats en berging van kleeren diende, in volle vlam. De geheele zolder is uitgebrand. Alles is verzekerd. Schipbreuk Tan een zeiljacht op de Maas. Men meldt aan de Telegraaf Zondagmorgen om 9 uur zeilde een Friesch jacht met flinke bries bet Boe- rengat uit, naar Kralingsche Veer. Kon voor het doel bereikt was, moest het jacht wilde het niet overvaren worden er was op dart moment een zeer druk stoom- bootenverkeer de haven van IJ-sel- monde binnenloopen. Toen de boot deze haven weer uitvoer, ging zij plotseling door een hevigen Westenwind sterk op zij, royaal bodemkleur toonend, zoodai de bemanning van de aankomende sche pen nierts kon zien. Aan het roer zat ue heer Lüssenhop, terwijl voor in de boot de heer Thünte op den uitkijk stond. Zoo ging het de haven uit, de wijde Maas op, toen-de-heea' Lüssenhop plotse ling door de streng van het achterzeil hevig op het hoofd- werd getroffen, en, nauwelijks van den schrik bekomen, zag hij terstond daarop den mast van zijn jacht, evenals -den heer Thünte, te water gaan-. Het scheepje was overvaren en werd door een bij een stoomboot behoo- rend vaartuig, dat langszij meegesleept werd, terwijl de heer Lüssenhop door de zeilen verhinderd was er uit te springen, onder water gedrukt. Hij kwam evenwel gelukkig weer spoedig vrij en hoorde hoe de kapitein van de stoomboot den schipper van de kaan, die er aanhing, toeriep, terstond de overboord gevalle nen te redden. Intusschen zag -de heer Lüssenhop, dat de heer Thünte weder boven water was, maar wederom, daar de boot met de kaan nog varend was. geraakten zij onder een schip, van onder hetwelk zij spoedig weer te voorschijn kwamen. De -heer Lüssenhop zag toen zijn vaartuig met de kiel bovenwaarts drijven, en daar het ongeveer 5 meters van hem verwijderd was, had hij het spoedig bereikt en er zich bovenop ge werkt. De heer Thünte was circa 25 meters van hem vandaan en- dor hax'd te roe pen, wist de heer L .hem zijn aandacht te doen vestigen op het omgeslagen zeil jacht, dat hij eindelijk in het vizier krijgt en nu zwemmende trachtte te be reiken. Helaas, drie meters ervan ver wijderd, begaven den heer Thünte de krachten en riep bij den anderen-toe, dat hij zich niet meer kon houden. Maar nu gelukte het, terwijl de heer Lüssen hop zijn lichaam van de boot over hert water uitstrekte den drenkeling, die ook zijn. hand uitstak, te grijpen, -toesnelde beiden door de inmiddels -toegüesnelde stoombooten en kleine bootjes, met name door dat van schipper Brinkmann, van de kaan „Niederrhein 8", gered werden en op hun wensch aan boord van de stoomboot Niederrhein -3" werden ge bracht. Toen verloor de heer Thünte hei bewustzijn-, en ongeveer 1uur lang bleef hij instaat van verdoo-ving lig gen. Aan boord werden hum alle moge lijke zorgen besteed en kapitein en be manning deden alles wat in hun vermo gen was. De schipbreukelingen schrijven het on geval hieraan toe, dat de kapitein geen waarschuwingissignaal heeft laten hoo- ren, ofschoon hij hen heeft moeten zien. Ware het .signaal wel gegeven, misschien had het ongeluk voorkomen -kunnen worden. Ook heeft de kapitein, volgens de schipbreukelingen, snel langs den linkeroever .gevaren, rterwijl het mid denvaarwater toen wij was en de ka pitein- zelf toegeeft, dat. hij het jacht overvaren heeft. Het jacht en toebehoo- ren zijn ten deele opgevischtevenwel is-de -schade zoo groot, dat het jacht de moeite en kosten van herstellen niet meer loont. Een oordeel over Scheveningen. Mile Résa gaf onlangs in het Fran- sehe dagblad La Fronde den indruk weer, dien zij kreeg bij een bezoek aan Sckeveningen. Zij vertelde het volgende. „Niet ver van Den Haag, zoowat vijftien minuten trammen door een boschrijke streek, ligt aan de Holland sche kust het heerlijkste strand van de Noord-Zee. Wat Scheveningen, een der schoon ste badplaatsen, zoo verrukkelijk maakt, zijn het onmetelijk groote strand van 't fijnste zand, de levendi ge en beschaafde toon die er heerscht, de uitstekende organisaties op hygi ënisch gebied, en de prachtige om streken. Behalve door deze badplaats wordt de aantrekkelijkheid van Den Haag nog verhoogd door de vele beziens waardigheden, waaronder de musea, prachtige monumenten, heerlijke lig ging enz. Daarenboven is deze stad zeer ge makkelijk te bereiken. De voortreffe lijke wellevendheid van de Hagenaars, die trouwens overal in het land van Wilhehnientje (dit is de geliefkoosde naam dien de Hollanders aan hun be minde Koningin geven) te vinden is, doet veel aan de Fransche welgema nierdheid denken. Iedereen spreekt onze taal met een bewonderenswaardige zuiverheid en niet alleen wordt zij gesproken door de meer beschaafde standen, maar zelfs kan men zich wenden tot een politieagent, een koetsier of een werk man, die niet met een „kan-niet-ver- staan" er zich af zullen maken, maar beleefd antwoord zullen geven in de schoone taal van Voltaire. Op Scheveningen leeft men zeer vrij, vofgens zijn eigen gewoonten en smaak. De families vinden in de talrijke hö- tels en villa's, die als 't ware het strand omzoomen, de rust en de kalm te waarnaar zij zoozeer verlangden, en in aanmerking nemende de luxe en comfortable inrichting van de kötel3 zijn de prijzen niet belachelijk hoog. De laatste jaren is Scheveningen be langrijk vooruitgegaan; door een on dernemende directie werden vele ver beteringen aangebracht, waardoor al les een hooge vlucht heeft genomen. Het Kurhaus, een prachtig mooi ge- Douw, dat het strand gedeeltelijk met galerijen omgeeft, met een prachtig terras, met keurig en luxueus ingerich te salons, kan met de meest bekende badhuizen wedijveren. 's avonds heerscht daar een prettige geest van ongedwon gen vroolijkheid en opgewektheid. In de groote kurzaal of op het ter ras worden mooie concerten gegeven door het beroemde philharmonisch or kest uit Berlijn onder leiding van de directeuren Rebicek en Marienhagues. De lof over deze concerten behoeft niet meer verkondigd te wordentwee maal daags, 's middags en 's avonds, kan men genieten van deze heerlijke muziek. Het programma is altijd met de meeste zorg saamgesteld. Behalve dit muzikaal genot kan men nog profiteeren van andere amusemen ten, zooals tooneelvoorstellingen, bals, soirees, en verschillende genoeglijke bijeenkomsten Illuminaties, vuurwerk, zelfs bals op zee (natuurlijk bedoeld op „de Pier") verhoogen nog meer de ge noegens op déze badplaats. In een zomerhuis, een eind in zee gebouwd, doet zich ook een aardig orkest hooren, verder heeft men van daar een prachtig uitzicht en wan neer dit wandellioofd 's avonds is ge- illumineerd met duizenden lichtjes, dan verkrijgt men een tooverachtig effect, omdat door het donkere water al die vuurballetjes zoo fantastisch weerkaatst worden. Aan sport wordt zeer veel gedaan, met lawntennis en cricket houdt men zich 't liefst bezig; en last not least de fiets wordt niet vergeten, trouwens Holland lijkt mij het paradijs voor fietsrijders. Knoeieryen. Omtrent knoeierijen bij de leveran tie van brandstoffen aan 'q Rijks ge schutgieterij in Den Haa.g, verneemt men, dat uit het 'ijverige onderzoek, dat op 't oogenblik nog slechts door de politie en niet dhor de justitie wordt ingesteld, tot dusver reeds moet gebleken zijn, 'dat in geen geval een leverancier der brandstoffen bij deze zaak betrokken is. De vei'moedelijke schuldigen zouden moeten gezocht worden eensdeels hij ontrouwe beambten van de genoemde rijksinstelling, en anderdeels onder het personeel van den leverancier, be last, met de bezorging van de brand stof. Van bezendingen, bestemd voor de geschutgieterij, moeten, gedurende eenige maanden, hoe-veelheden niet aan de gieterij bezorgd zijn. doch el ders hun weg gevonden hebben. Verduistering. Op verzoek van den -officier van jus titie te Arnhem werd te Antwerpen aangehouden -een zeker© H. M., die zich te Nijmegen aan verduistering van verschillende geldsbedragen ten nadeele van zijn patroon, een winke lier, voor wien hij reiziger was, schijnt te hebben schuldig gemaakt. Hij wordt voorl-oopig aangehouden to>t zijn uitlevering zal zijn toegestaan. Jeugdige durfal. Het groote succes, dat j.l. Zondag de opstijging van den ballon is te beurt gevallen, heeft de directie van de „Maatschappij Zeebad Schevenin gen" doen besluiten, om a. s. Zondag aan het publiek een nog belangrijker schouwspel van dienzelfden aard aan te bieden. Een jeugdige luchtreiziger- ster. genaamd Katchen Paulus, zal opstijgen in een ballon, waaronder geen zeiltje of mand is aangebracht, maar staande op een adelaar zal zij de reis doen. De opstijging zal plaats vinden om 5 uur 's namiddags op de zelfde plaats als de vorige. Katchen Paulus is in het buitenland reeds verschillende malen op dezelfde manier opgestegen. Verkiezing te Sittard In de 70e algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging tot afsch. van alcohol, dranken is eene motie aange nomen van den volgenden inhoud De algemeene vergadering -der Ned. Ver. rt. afsch. van alcoholh. dranken, gehouden te 's-Gravenhage op 3 Aug. 1903 acht het een schande voor onze be schaving. een vernedering voor de volksvertegenwoordiging en een hoon aan het Nede-rlandsche volk, dat in de Tweedie Kamer zitting neemt iemand, wiens verkiezing is bevorderd door bedwelming der kiezers spreekt daarom haar diepe veront waardiging uit. avier de misbruiken, die plaats gehad hebben bij de ver kiezingen van een lid voor de Tweede- Kamer der Staten-Generaal te Sittard en elders; hoopt, dat in de volksvertegenwoor diging zelv© een krachtig protest opga tegen deze brutale ontaarding der politieke zeden besluit, dat afdruk van deze motie zal worden gezonden aan de pers en aan de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. In den drank gestikt. Zondagavond kwamen d'e werkman De K. en zijn vrouw, wonende in de St. Jansgang te Middelburg, om circa 10 uur tbui-sbeiden waren vriij sterk aangeschoten, -een euvel, dat bun meermalen overkwam. Zelfs moet de wouw, volgens een verklaring van de buren, in hooger mate misbruik van sterken drank maken dan haa.r man. De K. heeft zich terstond te bed begeven, terwijl zijn vrouw zoo erg bedwelmd schijnt geweest te zijn, dat zij geen benul had zijn voorbeeld te volgen. Toen hun dochter o-m half twaalf thuiskwam, ontdekte deze. dat haar moeder, -die in een ongewone positie aan de tafel zat, dood was. Een ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. De kermis, die geëindigd was op Zaterdag j.l., zal aan dit geval niet vreemd zijn. Oplichting. Bij den burgemeester van Capelle aan den IJsel vervoegde zich een per soon, die voorgaf te zijn B. W. Salo mons, oud-schipper, erf te wonen te Gouda. Hij zou in Februari door aan varing zijn sohip op het IJ bij Amster dam hebben verloren. Thans zamelt hij giften in om hem in staat te stellen zich in het gesticht van Visser te Zwijndrecht te koopen. Hij toonde den burgemeester tal van gunningen van burgemeesters uit N. Brabant en Zeeland, om in hunne ge-1 meenten gelden in te zamelen. Alvorens zelf hem vergunning te ver- leenen, heeft de burgemeester te Ca pelle zijn ambtgenoot van Gouda om information gevraagd. Het antwoord was, dat B. W. Salomons niet voor komt in de registers van bevolking aldaar, noch te dier stede bekend is, en zijne opgaven vermoedelijk valsob zijn. Bij den burgemeester van Capelle is bij niet op zijn verzoek teruggeko men. Gisteren echter is hij nog door Capelle gekomen. De burgemeester vernam te gelijk, dat hij met hetzelfde verhaal gelden inzamelt in naburige gemeenten. Bredasche instructies. De Hooge Brug te Breda wordt gerepareerd, en er mogen geen rijtui gen over. Wel voetgangers. Maar nu gebeurde dezer dagen, ver haalt het D. v. N. B., dat een beer met een fiets voor de brug kwam. Halt, zei de daar gestationneerde polxtie-agent, u moogt er niet over. Waarom niet? De brug is alleen toegankelijk voor voetgangers. Goed, dan zal ik mijn fiets bij de hand leiden. Mag niet. Dan zal ik mijn fiets op den schouder nemen. Mag ook niet. He? Neen, mijnheer, 't mag niet. Maar ik ben dan toch een gewooix voetganger, als ik mijn fiets op mijn schouder over de brug wandel? Kan wel zijn, mijnheer, maar u moogt er niet over. Juist kwam er een bakkersknecht aan met een mand brood op den schou der. Die werd ongehinderd doorgela ten. De heer met de fiets zei natuur lijk, dat 't precies hetzelfde was of je een fiets of wel een mand met brood op je schouders had. De politieageixt vond dat ook, maar hij had zijn instructies, zeide hij. Nu, die waren dan toch wel 'n beetje zonderling. Amsterdam en zijn krankzinnigen Eenige dagen geleden deelden wij me de, hoe een- plotseling krankzinnig ge worden bewoner der Rustenburgèrstraat ward overgebracht -naar het Wxlhelmina. Gasrthuis. Thans vernemen wij, dat in dit gasthuis voor dezen ongelukkige geen plaats meer was. Ten einde raad, ver voerde de politie den man daarop naar het politie-posthuis aan de Roelof Hart- straat, waar hij, ingesnoerd in ee'a dwangbuis, den nacht doorbracht, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Den volgenden morgen werd hij onder dak gebracht ineen cel van het Huis van Bewaring aan de Weteringschans I Waar hij vermoedelijk nog vertoeft. Aldus behandelt Amsterdam zijn krank zinnigen in den jare 1903 - De gemeentelijke geneeskundige dienst beeft sinds lang op verbetering van den onhoudbaren toestand aangedrongen, maar gemeente- noch provinciaal-bestuur schijnen zich van deze quaestie iets aan te trekken. En eenige actie van den Am- sterdamschen Raad in dezen te verwach ten, is een optimisme, dat gevaar loopt opgesloten te worden in een cel op het vroegere „Rooie Dorp" wegens plaats gebrek in het Wilhelmina-Gasthuis. (Tel.) Kerk en School Jubilé. Onder veel sympatkiebetoon her dacht heden de hofprediker dr. Van der Flier zijn 25-jarige evangeliebe diening bij de Ned. Herv. Gemeente. Tal van bloemgeschenken en andere cadeaus ontving den jubilaris. De oudste px-edikanten kwamen hem ge- lukwenschen en namens ambtsbroe ders werd hem een Rozenburgtegel ver eerd. De Synode, waarvan dr. Van der Flier president is, zond een prachtig bloemstuk. Namens de gemeenteleden werd bem door mr. baron Mackay een geschenk in portefeuille aangeboden, vergezeld van een oorkonde. In zijn hartelijke toespraak wees spreker vooral op de hooge eer die dr. Van der Flier mocht genieten om H. M. de Koningin haar godsdienstige opvoe ding te geven. Naar het Hbld. meedeelt, wil de nieuwbenoemde, hoogleeraar prof. Wenckebach de benoeming niet aan vaarden, voordat er verbeteringen zijn gebracht in de zalen en klinieken. Kectitszaüen. Valschheid in geschrifte. Dinsdag stond voor de vac antieka mer der Rechtbank te Amsterdam te recht de 39-jarige agent en koopman Fred. Alb. Fr. Mathijsen. wonende aan de Nassaukade aldaar,' thans ge detineerd. Bij dagvaarding is de beklaagde be schuldigd van het navolgende dat liij opzettelijk in of omstreeks December 1902 en in de eerste maan den van 1903 te Amsterdam. I met het oogmerk om ze telkens als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen gebruiken, de drie navol gende geschriften opleverende voor omloop bestemd krediet- en bandels- papier, waaruit eenig recht kon ont staan en die bestemd waren om tot bewijs der daarin vermelde feiten te dienen, luidende achtereenvolgens die geschriften a. Amsterdam 1 December 1902. Goed voor f 4846.09. Den 5en Maart e. k. gelieve UEd. te betalen voor de- zeu prima wisselbrief aan de order van mijzelf de somma van vier dui zend achthonderd zes-en-veertig gul den 9 cents, waarde in goederen, en stelt op rekening met of zonder ad vies van een ingezetene te Haarlem. b. Amsterdam 30 Januari 1903. Goed voor f 3879,53. Den 15 Mei e. k. gelieve UEd. -voor dezen prima wisselbrief aan de order van mijzelf de somma van drie duizend achthonderd negen en zeventig gulden drie en vijftig ets., de waard© iu goederen en stelt op reke ning met of zonder advies. c. Amsterdam 1 Febr. 1903. Goed voor f 1724,35. Den 1 Juni e. k. ge lieve UEd. te betalen voor dezen pri ma wisselbrief aan de order van zelf de somma van zevenüenhon ivier en twintig gulden 35 ets. waarde in goederen en stelt op', ning met of zonder advies, welke wisselbrieven door hem klaagde en wei over een daaraf hecht evenredig plakzegel heen soonlijk als trekker waren ond'e kend met achtereenvolgende v» ding van de data 1/2 1902, 30/1 l<i; 1/2 1903, valschelijk heeft vooi van eene acceptatie luidende ,,ac: en daaronder de handte-ekening als ware deze telkens door vooras betrokken zelf daarop gesteld, tö uit dat gebruik telkens nadeel ontstaan II van voorschreven valschelij', gemaakte geschriften heeft gebru: maakt, als ware deze echt en ot valscht. door. als waren alle drie den betrokkene eigenhandig gcai tee-rd of voor accept gelee! deze achtereenvolgens op 12 ce-mber 1902, op 6 Februari en op 19 Februari 1903, na handig geteekende blanco-ende ring op de rugzijde dier wisselin aan de Nedterlandscno Bank te sterdam ter disconteering aam t6 den en zich door haar daarop at eenvolgens 4795 gulden 28 ets,, gulden 95 ets. en 1703 gulden 931 te doen afgeven, zoodanig dat u telkens gemaakte gebruik mufe of kon ontstaan. Beklaagde legt een volledige b tenis af. Hij bevond zich in mo lleden, wegens nonchalance gin met zijn zaken niet goed. Om geld te koanen vervaardigde hij drie wisselshij schreef ze zeil kende ze en trok ze op dei trokkene, met wien hij vroegej eens zaken had gedaan. De hat kening maakte rij niet na, doe; had ze dikwijls gezien en maai zoo, dat ze veel op de echte g( Toen hij de wisselbrieven ha', maakt, ging beklaagde er me vrouw van door, zijn vrouw mei achterlatende. In Marseille werd gearresteerd, in het bezit vam francs. Er werden twee beambten va> Neöerlandsche Bank gehoord, verhoor bleek, dat beklaagde ie selrelatie met de Bank stond, N- gebeurde met de valsche wissels, de latere wissels, die beklaagde geprotesteei'd. De som,men, di« de Bank zijn betaald, zijn onb( gebleven. Uit bet verhoor van dien 1 kene bleek, dat do wissels hem niet geaccepteerd waren, stond met den beklaagde, zijn.; n-eef, in wisselreiatie, deels w; leverantie, deels wegens schil 't Bleek dat. bekl. meermalen acci getrokken had o-m getuig^ aanj te helpen m. a. w. niet altijd! reëele handelsbetrekkingen aan wissels ten grondslag, Bekls zeide bij de wisselruiterij zelf betrokken te zijn geweest, hij i den eene® wissel met den andefi Het O. M.. waargenomen door Bosch van Oud-Am el'isw-eerd,1 elementen van de valschhexd ai zig, het nadeel is ook teweeggeb! Spr. acht heel weinig ter veronli diging van den beklaagde aan tc ren Alleen zijn bekentenis koi: -zijnen gunste, doch de wijze w hjij het gel-d heeft verteerd, is i sympathiek. Spr. eischt ten slot gen den beklaagde 2 jaar en 6 den gevangenisstraf. Als verdediger van den bel'a trad op de heer mr. I,. F. A. M Ogtrop. Deze meende dat deze moest beschouwd worden in bi lieu van de wisselruiterij, die rende vijf jaren met den belli heeft plaats gehad. De onsolide thijisen, die voor geen cent gooi werd de trekker van wissels, do man, en de Nederlandsche Bar! ondanks haarzelf en zonder k weten de onuitputtelijke geldsc! Pleiter doet uitkomen dat ro eerste wissel die beM. vóór vijf- trok wisselruiterij was het i wa-s dus reeds in het begin ons nieuw nadeel is door het gebm vervalschte wissels niet ontstaat feit beantwoordt dus niet gehe« art. 225 W. v. Str. PI. wijst -op den toestand en persoon van dezen beklaagde, dl daad ten diepste betreurt endi goed hart heeft. Hij doet tevens men hoe het misbruik van hel diet schonk, dat hem door tv; dere instellingen geweigerd was Ten slotte verzocht P'l- beid?, ontslag van rechtsvervolging, diair een clemente straf. Uitspraak 25 Augustus a. s. Ter zake van mishandeling va inspecteur van politie, -stond te hem terecht G. K. uit Amïiem. hem werd geëi-scht ze.s maande vangenisstraf. Dinsdagnamiddag werd voo rechtbank te Arnhem behandf zaak van den politieagent Bouvii Nijmegen, beschuldigd van verse; de diefstallen. Op 13 Juli stal hij een rijwiel) instituut Wegerif, hij werd gf teerd en men bleek toen den van verschillende diefstallen g1 te hebben. Beklaagde erkende het hem tc gelgde. Verschillende getuigen' gehoord om de in beslag genome: werpen te herkennen. Na het getuigenverhoor km? officier van justitie aan het die deze zaak een hoogst tr noemde, omdat het hier een mi treft, die krachtens zijn ambt pen was te waken tegen mist en die zic-h door een eed verb had tot handhaving der wetten. De in de dagvaarding inzak diefstal van bet rijwiel genoemd zwarende omstandigheid, dat hi pleegd gedurende den tijd vo nachtrust bestemd, moet sprefc ten vervallen, want de nachtdier agenten zou in Nijmegen begin: 7 uur, zoodat bekl., die eerst b( in den nacht dezen diefstal 1 te hebben daarmee, gelijk hij weert, den nachtdienst bedoelc bende, maar dat het eigenlijk avond was, gelijk kan hebben, wel heeft hij misbruik gemaal zijn ambt, daar hij surveilleeren op de plaats van dezen diefstal1 voor de hand ligt, dat nieman politieagent op een erf ziende, den zal, dat hij daar bezig is ee

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2