Tweede Blad, Behoorende bij Haarlem's Dagblad" v*n Donderdag IS Ang. 190S Mr. B172 S t a d s n i e u ws. De opperwachtmeester V., b»ij wien onlangs °P een h^cht brand geweest is werd heden naar het Huis van Be waring overgebracht op vermoeden Yan brandstichting. Men weet. dat bij dien brand, vol gens het beweren van den opperwacht meester, een kistje met geld werd ontvreemd. Reeds gedeeltelijk in ons vong num mer opgenomen. Uit de Omstreken Li886. Door den Architect H. Hendriks, alhier is aanbesteed Het bouwen van 3 blokken gebouwen te zamen 16 woningen met kantoor gebouw aan deu rijksstraatweg. Ingekomen waren 10 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de heeren A. Bijland en P. Cremers te Haarlem voor f 22713.—. Zandvoort. Aangekomen badgasten D. Rahusen. Amsterdam, Hotel Beau Site, 9 pers. Fam. Hymans, Arnhem, idem, 5 p. C. Vriesendorp, Dordrecht, idem, •6 pers. Mevr. E. J. Derhout, Zutfen, idem, 6 pers. J. H. Wijsman, Amsterdam. idem, '6 pers. H. Wertheim. idem, idem. 5 pers. M. van Santen, idem, Hotel Kur- haus. H. W. Faringa, Zuurdijk, Hotel Kurhaus. W. J. van der Eist. Zalt Bommel, Hotel Kurhaus. Fam. van der St$d. Bussum, Hotel Driehuizen, 3 pers. N. Heyman Salomonson, Amster dam, Hotel d'O range. Mevr. H. Salomonson. idem, idem, 2 pers. Dr. Richard, Weenen, idem, 2 pers. W. Roesing. Enschedé,idem. F. Berlé Wiesbaden, idem. Dr. J. H. Gunning Amsterdam, idem R. von Roeder, Plesa, Grand Hotel 2 pers. O. Gastoné. Freiburg, idem. N. Soherr. Mannheim, idem. 5 p. Fam. Grafe, Elberfeld, idem. 6 pers. Jonkheer van Loon, Doorn, idem, 2 pers. Mevr. Overbeek, Freiburg, idem, 3 pers. Prof. Karanje. 2 pers. Graaf van Limburg Stirum, Peter- witz, idem. Mevr. Baar. Amsterdam, Grand Hotel, 2 pers. W. Schniewind. Elberfeld, idem, 5 pers. II. Schniewind. idem, idem, 6 pers. Prof. Michael, Fi'erbrug. idem, 5 pers. D. Kachelin, Mannheim, ideun, 5 pers. Tr. Kuchen. Hamburg, idem, 8 p. H. G. Oeder, Zonden, idem. H. Schulte, Dusseldorp, Grand Ho tel. 3 pers. A. J. Doorman. Utrecht, Hotel d'Orange. M. van Delden, Gronau, idem. Dr. F. Berolzheimer. Munchen. idem. S. Stern, Budapest, idem. T. Krieg, Leipzig, idem. J. de Jongh, Antwerpen. idem. E. Schwartz, Bocholt, idem, 2 pers. Troeder, Antwerpen idem. A. G. Last, Amsterdam idem. J. Oliven, Berlijn, idem, 4 pers. F. E. Knoote. Amersfoort, idem. 2 pers. Mevr. Herstall. Keulen, idem, 5 p. M. H. de Boers. Amsterdam, idem. D. Best. Metz, idem, 2 pers. J. B. M. Corbière, Amsterdam, idem. Fam. Dorssen, idem. 2 pers. L. Engelke, Hannover, idem. boekje van de stad Amsterdam, waar op een bedrag van f i0; een aandeel N.W.S. a f 2600; f 295 aan bank- en untbiljetten en eenige andere gelds waardige papieren. Eveneens bemerkten de bewoners eenigen tijd later, dat zij eenige hor loges en sieraden, aan onderscheidene familieleden behoorende, kwijt waren, zoodat dadelijk het vermoeden op kwam, dat 's nachts inbraak moest zijn gepleegd. Bij nader onderzoek bleek dat ook werkelijk het geval te zijn de inbreker(s) hadden zich door inklimming toegang tot de woning verschaft en hun slag geslagen, zon der opgemerkt te worden. Van het geval is bij de politie aan gifte gedaan, die dadelijk is begon nen een onderzoek in te stellen. De daders zijn nog niet opgespoord. Het vronwtje van Staroren. Men herinnert zich de geschiedenis van ,,het Vrouwenzand van Stavoren" Als zoodanig staat nog altijd bekend een zandbank, een half uur uit de kust. Bij eb staat er nog een Meter water op. Moeielijk zal het zijn uit te ma ken, zegt de „Leeuw. Crt." in hoever re in vroegeren tijd het Vrouwenzand belemmering voor de scheepvaart op leverde. Onder den invloed toch der zeestroomingen zijn de banken voort durend aan toe en afname onderhevig. Begrijpelijkerwijze worden de his torische aren niet gevonden op het Vrouwenzand. Integendeel, de plant, die ze voortbrengt, houdt van droog los zand, wat in de nabijheid van Stavoren niet voorkomt. Men moet zich dan ook eene wandeling van drie kwartiers gaan? getroosten tot even voorbij het Roode Klif om ze te vinden. Daar treft men tusschen den dijk en het zeewerende paalwerk in beperk ten getale de klifaren, zooals ze hier genoemd worden. Door de Stavoren- sche jeugd zoowel als door de jeugdi ge klifbewoners worden ze in den voorzomer gezocht, hetzij om ze als curiositeit te bewaren en te toonen, hetzij om er zaken mee te doen. Op het Klif b.v. worden ze wel aan fiet sende toeristen aangeboden, die daar een paar hekken moeten passeeren, waarbij de jeugdige speculanten zich posteerenin Stavoren vinden zeo.a. gretig aftrek bij de Engelschen, die voor zeilsport naar Friesland komen en van hier uit hun tochten beginnen. Wij hebben de plant nauwkeurig nagegaan en houden ze voor de ge wone duinhelm (Ammophila arenaria.i en haar opgezonden aan een bekend botanist in "de hoofdstad des lands. Ook deze hield zooals hij ons schreef, de plant voor duinhelm maar, kon, voorloopig althans, geen ver klaring vinden voor het feit, dat de aren geen zaad voortbrengen- Zou dan toch het vrouwtje van Sta voren er mee gemoeid zijn? Budapest, idem, Bi nnenland. Amsterdams financiën. Uit de rekening over i90z blijkt, dat het jaar sluit met een batig saldo van 1433,923,97. Onder de raming bleven: gemeente lijke telefoondienst met f 15,200, ge meentelijke waterleidingen met f 24,400, gemeentelijke tramdienst met f 3660, terwijl gemeentelijke gasfabrieken met fl5,100 de raming overschreden. De inkomstenbelasting, begroot op f4,278,753, bracht op f4,285,00: de be lasting op tooneelvertooningen, enz. begroot op f 55.811. bracht op f67,173; die op de honden, begroot op f 36,000, bracht op f38,211, het vergunnings recht, begroot op f110,862 bracht op f113,225 en het straatgeld begroot op f661,123, bracht op f675,000. Afdeeling lil (Heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen) bracht op: f 1,788,303, tegen geraamd f1,765,919. Aan havengeld werd ontvangen f 411,728, tegen f 380,409 geraamd, aan schut-, brug- en veergelden f 74,824. tegen f 69,569 geraamd, aan opbrengst stadsmastblokken en kranen f39,895, tegen f 56,800, aan opslaggelden alge meen handelsterrein f26,276, tegen f 30,000, aan heffing groote koopmans beurs f 94,236, tegen f 87,025. De erf pachten begroot op f96,248, leverden op f 150,938, De verwerking der Liernur-faecaliën bracht fyUOo meer op dan geraamd. De familie F. Bosse, wonende Boe- renwetering 27c, ontdekte Zondag in den ochtend, dat zij een ijzeren geld kist vermiste, waarin zich bevonden een Rijkspostspaarbankboekje, waarop een som van f 2679een spaarbank Maarten Harpertsz. Tromp. 1635-10 Augustus 1903. Men meldt uit Delft aan de N. R. Ct. De algemeene Staten eerden de ver diensten van Tromp, door zijn stoffe lijk hulsel in de Oude Kerk te Delft ie doen bijzetten en op zijn graf een praal-tombe te doen verrijzen. De Nederlandsche marine huldigde Maandag aan het graf van „Beste- vaer" diens onvergetelijke nagedach tenis. Te ongeveer 11 uur had zich daar toe aan het station te Delft een depu tatie van vlag- en andere officieren onzer zeemacht vereenigd. Tegen woordig waren de heeren W. J. Derkx, schont-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Amster dam J. G. Snethlage, kapt. ter zee W. J. de Bruijne. kapt. ter zee, com mandant van het Koninkl. Instituut voor de marine te Willemsoord F. H. M. Rant, inspecteur van admini stratie A. P. Timmers, luit-kolonel der mariniers; W. H. D. baron van Asbeck. kapt.-luit. ter zeeF. E. ba ron Mulert. kapt.-luit. ter zeedr. J. A. Portengen, offic. van gezondheid le kl. bij de Kon. Ned. Marine; C. W. de. Visser, luit. ter zee le klasse W. Baerts. officier van aclmin. lekl., en H. E. baron van Asbeck, luit. ter zee 2e klasse. H. M. de Koningin was vertegen woordigd door Hr. Ms. adjudant, den luit. ter zee le klasse jhr. F. M. L. van GeenZ.K. H. Prins Hendrik door H. D. adjudant, den luit. ter zee le klasse jhr. C. Hooft. Graafland. Ook de minister van marine had zich bij de ceremonie doen vertegenwoordigen door den chef van het bureau perso neel bij zijn departement, baron van Asbeck. Aan het station werd de deputatie ontvangen door den heer C. F. Gys- berti Hodenpijl te Delft, een der nako melingen van den groot en zeeheld, en door mr. P. A. R. van Kinschot, uit Rotterdam, eveneens afstammeling van Tromp. In de Oude Kerk aangekomen, werd de deputatie ontvangen door de hee ren C. Veth en C. Kerkhoff, namens het coUege van kerkvoogden der Ne- derl. Herv. Gemeente, terwijl orgel muziek door de statige gewelven van het gebouw weerklonk. In het gebouw was o. m. tegenwoor dig het college van B. en W. van Delft, de commandant van het 4e re giment infanteriede garnizoenscom mandant uit Delft, hoofd- en subal- terne-off icier en van het. Nederl. leger, een deputatie van adelborsten en een van matrozen ©ene van actief die nende onderofficieren van het Nederi. leger en eene van den Bond van oud- onderofficieren met de banier. Toen allen rond de tombe geschaard waren nam de schout-bij-nacht Derkx het woord, om te herinneren aan de verslagenheid en algemeene rouw, welke zoowel op 's lands vloot als hij de ingezetenen der gewesten heersch- ten. toen voor 250 jaren de treurmare bekend werd, dat Tromp door een musketkogel doodelijk gewond was en het leven had gelatgn. Opsommende wat Tromp voor onze zeemacht en voor het vaderland was geweest, zeid© spr.. dat terecht door landgenoot en vreemdeling huid© was gebracht aan den moed. het beleid en de verdienste van den grooten vloot voogd, die de gave bezat naast streng ook zeer humaan te zijn. En in de tegenwoordigheid van zoo- velen uit allerlei kringen der samen leving zag spr. het bewijs, dat de be langstelling nog niet is gedaald voor- de daden onzer groote voorzaten en voor de marine, al pxag dan ook niet worden voorbijgezien, dat onze zee macht in beteekenis niet meer kan worden vergeleken bij die van voor twee en een halve eeuw. Achtereenvolgens nagaande de da den en deugden waardoor de vloot voogd Tromp heeft uitgeblonken, bond spr. de aanwezige officieren der zee macht op het hart een voorbeeld te nemen aan Bestevaer. opdat, mocht de zeemacht ooit geroepen worden den vaderlandschen bodem te verdedi gen, men dit zou doen naar beste krachten en met alle toewijding, ja, zelfs tot in den dood. als wanneer men behoorde te sterven met de woorden op de lippen ,,Voor Vorstin en Va derland, getrouw tot in den dood." Hier viel het OTgel' in, dat in mach- tig-breede tonen het..Wilhelmus van Nassouwe" door de ruimte deed golven en toen daarvan de laatste klanken waren versmolten, weerklonk het „Bescherm. 0 God, bewaak den grond", dat, in krachtiger geluid her haald een aangrijpenden indruk op alle aanwezigen maakte. Daarna hechtte de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. van Geen, een krans van laurierbladen, waaraan lin ten in de nationale kleuren, aan het graf, onder het met luider stemme uitspreken van de woorden In naam van H. M. de Koningin der Nederlan-1 den hecht ik dezen krans aan de tombe van den admiraal Maarten Harperisz. Tromp. De schout-bij-nacht Derkx, zich ver volgens stellende voor de tombe, sprak met krachtige, door aandoening be wogen stem Tot uw© schim. Maarten Harpertsz. Tromp, richt ik mlij met den diepsten eerbied en het grootste ontzag voor uwe roemrijke nagedachtenis. Ik doe dit uit naam van de mannen, die gij uwe kinderen noemdetmannen die uwer nagedachtenis willen huldigen. Ik voldoe daarmede aan hunne op dracht. door deze krans te leggen op uwe tombe. De schoot-bij-nacht legde een krans van laurierbladen met witte leliën en linten in Oranje en de nationale kleuren neder. Aan de krans is een zilveren plaat bevestigd, waarop: ,,De officieren der Kon. Nederl. Marine aan den onver- geteiijken luitenant-admiraal Maerten Harpertsz. Tromp 10 Aug. 1653-1903. De schout-bij-nacht richtte zich tot hh. kerkvoogden, hen verzoekende de huide aan Tromp gebracht, te aan vaarden van hunne liefde en eerbied voor de blijken der hulde, zoo van H. M. de Koningin als van de marine was hij zeker. De heer C. Veth, kerkvoogd, dankte en gaf gaarne de verzekering van de zorg der kerkelijke overheid voor een en ander. Mr. P. A. R. van Kinschot, van Rotterdam, dankte als nazaat van Tromp, voor de ©er aan een van Neerland's grootste zonen bewezen. De aanwezigen bezochten daarna in de consistoriekamer eene kleine ten toonstelling van historische zaken, portretten, teekeningen. kerkregisters enz., betrekking hebbende op Maarten Harpertsz. Tromp, waarmee de plech tigheid was afgeloopen. Sporten Wedstrijden. Yooïtü-rnersleg te Zaandam. Ditmaal is het er heusch een in de open lucht geweestDat gebeurt maar zelden, niet omdat het gewest ze niet uitschrijft, doch alleen omdat het in ons plus-minus-eeuwig-gemeen-heb- bend-weer vaderland niet mogelijk is. De hoofdleiding berustte bij den heer S. C. de Hoop, geen lid der Tech nische Commissie, wier leden bijna geheel afwezig waren. En nu heb je zoo waar eene uitbreiding tot 7 leden gekregen; doe er nog maar wat bij, je komt toch altijd te kort. Van „Café Neuf" werd in rijen van vier door zoowat 40 turners naar het werkterrein gemarcheerd, waar drie flinke vrije oefeningen werden uitge voerd, welke goed deden uitkomen, dat er steeds turners zijn, wier hou ding te wenschen overlaat. Het terrein was mooi groot en droog; alleen was het publiek een weinig lastig vanwege het opdringen. Na afloop der vrije oefeningen, werd aan 4 toestellen geturnd, nl. hoog- rek, voorturner J. E. v. d. Zwaan laagrek, voorturner X. Beekes; hooge barren, voorturner S. C. de Hoop, en lage barren, voorturner J. C. v. d. Poll. Eenmaal werd nog gewisseld en toen tot den driekamp overgegaan. Deze bestond uit 100 M. hardloopen, 40 KG. gewichtheffen, tweehandig en boog-springen. Hierbij fungeerden als juryleden de heeren J. W. Haalmeijer Azn., S. C. de Hoop en M. J. G. van Schaick. De le-prijs was voor den heer H. van Ilerwijnen, Zaandam; de2e-prijs| voor den heer A. Banning, Edam; en voor den 3en moesten de heeren .1. E. v. d. Zwaan, J. C. van de Poll en L. Visser loten, met het resultaat, dat de eerstgenoemde de gelukkige winner was En hiermede was de les, welke om 10.15 uur begon, (ongeveer 1 uur af geloopen en had ons voor de zooveel- ste maal getoond, dat de voorturaers- lessen een prettig en opgewekt ver loop hebben. Ten slotte nog de aanwezig geweest zijnde vereenigingen Halter, Kracht en Vlugheid en Turnlust uit Alkmaar Amsterdamsche G. V.. G. V. Amster dam, Amstels G. V., Plato en Tonido, uit AmsterdamF. L. Jahn, West- zaan Eigen Oefening, HemSimsou, Koog ZaandijkLvcurgus, Kromme nie Herculus, Oud-KarspelHollan- dia, PurmerendLahn. Westzaan Olympia, WieringerwaardHei-cules, Wormerveer; IJmuiden. IJ muiden Concordia, Zaandam en D. O. V. E. S., Zuid-Scharwoude. keert om 10 uur terug. Na dan afgere kend te hebben kunnen zij naar huis gaan. De beide jongmaatjes loopen van kwart voor zeven tot 10 uur met het brood. Bovendien zijn er een apart© looper eni 2 jongens, die van half 7 tot 9 uur des morgens klanten loopen. Er wordt geschaft om ongeveer half 12 uur 's avonds, half zes en 9 uur 's mor gens. Des Zaterdagsochtends blijft do meesterknecht in de bakkerij aan het werk en gaan de 2 bankwerkers en de jongmaatjes, zoodra zij in de bakkerij zijn teruggekeerd weer aan den arbeid. Ongeveer 1 uur n.m. zijn de werkzaam- zaamheden in de bakkerij afgeloopen, waarna de 2 gezellen en de jongmaat jes bij eenige klanten het brood rond brengen, de gezellen 1 uur en de jong maatjes 2 en een half uur. De gezellen hebben daarna vrij tot Zondagavond. De looper en de 2 jongens loopen Za terdagsavonds van 5 tot pl.m. half acht uur. Zondagsavonds wordt iets later met het werk begonnen en de ar beid is zoo verdeeld, dat iedere week de helft van liet personeel tot 11 uur 's avonds vrij heeft. In eene particuliere bakkerij waar dooi< 2 ploegen, dag- en nachtploeg van 7 man en 1 jongmaatje ieder, wordt gemerkt, is de valgende regeling ge troffen. Kerk en School. De examen-commissie voor het po litie-diploma 1903 zal bestaan uit de heerenJac. van Waning, burge meester |van Ouderkerk a.d. IJsel, voorzitter; B. H. A. Lenderink en D. Beunder, comm. van pol. te Zutphen en Enschedé; E. F. van de Lugt, hoofdinspecteur van politie te Ara- hem en W. L. H. Kösler Henke, comm. van politie te Harderwijk, secretaris. Leden-plaatsvervangersP. Stapel, comm. van politie te Hellevoetsluis en J. J. A. de Koning, inspecteur van politie te Rotterdam. Tot deelneming aan het examen hebben zich dit jaar 111 adspiranten aangemeld. In den loop der volgende maand zal de examen-commissie zit ting houden te Groningen, den Haag, Arnhem en Tilburg. Letteren en Kunsu Het Grand-Théatre te Amsterdam en een aangrenzend winkelhuis zullen 7 September in publieke veiling komen. Er bestaat eenige kans. dat in de Amstelstraat een nieuwe schouwburg zal verrijzen. Leger en Vloot. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd -. bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot luitenaxxt- kolonel, de majoors C. J. Snijders, van dien staf, en P. Kleynhens, com mandant van het korps genietroepen, laatstgenoemde onder eervolle ont heffing uit zijn tegenwoordig bevel en met bestemming voor de betrekking van hoofd der Vde afdeeling van het Departement van oorlog; tot eerste-luitenant, de tweede-lui tenants W. N. Becking, J. A. H. Perey en J. Reysenbach, allen van dien staf bij het korps genietroepen, tot com mandant van het korps, de luitenant kolonel H. F. W. Becking, van den staf van het wapen, hoofd vaxx de Vde afdeeling van het Departement van Oorlog, en zulks onder eervolle ont heffing uit zijne tegenwoordige be trekking tot eerste-luitenant, de tweede-luite nants G. A. Meijer, P. J. Stuitje en J. II. E. Rückert. allen van het korps. Bij Koninklijk besluit zijn, met in gang van 16 Augustus 1903, benoemd tot opzichter der telegraphie van de 2de klasse, de adspirant-opzichters der telegraphie J. Rasker, C. P. M. van Dongen, B. Raven, J. A. Roborgh, G. de Noo en J. E. de Vries. Bij Koninklijk besluit is de heerD. Okhuizen, ingenieur der 2de klasse voor het stoomwezen te Breda, met ingang van 16 Augustus 1903, wegens gezondheidsredenen, voor den tijd van één jaar op non-activiteit gesteld. werkende in een groote zaak, is aange wezen op een onderdeel van den arbeid, dan wordt hij te eenzijdig, in het laat ste geval leert hij het vak nooit vol ledig. In sommige bakkerijen worden slechts bekwame volwassen gezellen aangenomen; het behoeft geen betoog, dat indien deze regel overal werd toe gepast, het er slecht zou uitzien voor degenen, die het vak willen leeren. De particuliere bakkerij wordt voor het leei'en van het vak de beste school geacht. Wij merkten reeds op, dat, hoe meer liet fabriekmatig broodbak ken zich uitbreidt, des te minder gele genheid aanwezig is voor het verkrij gen van volledige vakkennisde ar beidsverdeeling leidt daar, evenals el ders, tot eenzijdigheid. Men heeft po gingen aangewend den weg te banen voor een opleiding van den toekomsti- gen bakker. Er is echter tot nu toe geen gevolg aan gegeven. De plaatsing der gezellen geschiedt van ouds meestal door bemiddeling van een'verhuurkantoor. In een vak. waar zoo dikwijls behoefte is atan noodhulpen, ligt het voor do liaixd, dat voor de patroons een plaats, waar zij ten allen tijde werkkrachten kunnen* vinden, zeer gewenscht is, evenals het voor de gezellen van groot De nachtploeg komt des avonds om belang is, dat zij daar in aanraking Uit de Arbeiderswereld Het bakkersbedrijf te Amsterdam In een vorig nummer hebben wij het eerste gedeelte opgenomen van de re sultaten van een onderzoek naar de toestanden in het bakkersbedrijf, inge steld door een speciale Commissie uit den Amsterdanischen gemeenteraad met de Kamers van Arbeid voor de voedings* en genotmiddelen. Wij laten hier thans meerdere bij zonderheden uit dat rapport volgen I.OON DER NOODHULPEN. De noodhulpen ontvangen per uur 20 a 25 ets. De werktijden en de loonen van de loopers en loopsters zijn zeer verschil lend' aan de verschillende bakkerijen De loopers aan de coöperatieve bak kerijen worden per brood, betaald, ter wijl hun voor een zeker aantal broo- den een extra toelage wordt- uitge keerd (bijv. f 2 voor elke 600 en f 3.50 voor elke 1000 bx'oodeu.) De looper ver dient zoodoende van f 17 tot f 22. Te genover deze hooge loonen staat de risico, welke de looper draagt. Hij is nl. verantwoordelijk tegenover de bak kerij voor de betaling van het brood, dat hij afgeleverd heeft en moet vaak een som storten als waarborg voor het nakomen zijner geldelijke verplichting. Gewoonlijk is dan ook de looper aan een coöperatieve bakkerij in het begin van het jaar niet bij machte om zijne verplichtingen jegens de bakke rij na te komen, ten gevolge van de wanbetaling der klanten, tenzij hij zelf geld opneemt om zijn schuld af te doen, doch in dexx loop van het jaar weet hij zich dan wel voor een groot deel van de gemaakte schuld schade loos te stellen door de bons voor extra- broodexx, die de bakkerij aan de klanten uitkeert, in te houden bij de wanbeta lers. Vandaar dat voor een looper, die met overleg te werk gaat. de risico niet zoo zwaar drukt. Toch zullen bak kersgezellen niet gaarne het werk in de bakkerij verwisselen met het loopwerk, al zou dit aan coöperatieve bakkerijen voordeeliger voor hen zijn. Het schijnt nl. dat het loopwerk minder gezien is dan het werk in de bakkerij, zoo werd althans aan de Commissie medege deeld. Somtijds bestaat er de regeling, dat de looper, d ie des Zaterdags de door hem bezorgde brooden volledig betaalt aan de bakkerij 50 cents extra ontvangt. Bij de overige bakkerijen ontvangen de aparte loopers een vast weekloon, in verhouding tot de grootte van de wijk welke zij moeten bedienen. WERKTIJD. Om een blik te geven op de wijze, waarop in de verschillende soorten der bakkerijen de werkverdeeling plaats vindt, zullen wij van elk een voorbeeld geven;intusschen zij hierbij opgemerkt dat deze voorbeelden niet in alle on derdeden op alle bakkerijen van de be doelde soort toepasselijk zijn,, daar deze onderling in meerdere of mindere mate verschillen in arbeidsverdeeling. Zoo werd ons mededeeling gedaan van eene particuliere bakkerij, waar 5 gezellen werkzaam zijn, n.l. 1 meester knecht, 2 bankwerkers en 2 jongmaat jes. De meesterknecht begint te werken om half tien uur des avonds. De oven is dan reeds door den patroon aange maakt. Een van de bankwerkers komt om 10 uur en de ander om 11 uur. De beide inwonende jongmaatjes worden om 11 uur gewekt en gaan dan aan het werk. Des morgens begint een der bankwerkers om 6 uur het brood rond te brengen bij de klanten en komt om 9 uur in de bakkerij terug; de andere bankwerker gaat om half zeven met het brood rond 5 uur op en wex-kt tot 5 uur 's morgens de ovenisten en de deegmakers komen om 5, de bankwerkers later. Zij wordt daix afgemisseld door de dagploeg, die wederom tot 5 uur 's avonds arbeidt. Des Vrijdags komt de nachtploeg om S uur 's avonds en wei'kt tot Zaterdags 2 uur, de dagploeg komt Zaterdagoch tends om 4 uur en werkt tot des avonds 10 uur. Des Zondags is het werk zoo geregeld, dat een gezel komt des avonds ores 6 uur, een om- 7 uur, 3- om 8 en de 2 overigen met het jongmaatje om' 9 uur. Het brood wordt door aparte karrijders en loopers rondgebracht. In'eene fabriek, waar met dag- en nachtploeg wordt gearbeid, is de re geling van het werk zoo, dat elke ploeg 12 uren werkt, van 6 uur des morgens tot 6 uur des avonds en omge keerd. Des Vrijdags komt de nacht ploeg als gewoonlijk om' 6 xxur namid dag en blijft dan aan het werk tot Zaterdags 12 uur des middags; de dag- ploeg, die Vrijdagavonds om 6 uur het werk heeft geëindigd, komt om 12 uur des nachts "terug en werkt door tot Zaterdagmiddag uur. Des Zondags komen de deegmakers van den nacht ploeg om 3 uur namiddag en de ove rigen om 6 uur namiddag. Zij wer ken tot Maandagmorgen 6 uur en wor den dan door den dagploeg afgelost. Ten slotte noemen wij een voorbeeld van de arbeidsverdeeling in een coöpe- lieve bakkerij. In een daarvan wordt gearbeid door 14 gezellen, verdeeld in 2 ploe gen, dag- en nachtploeg. De dagploeg bestaat uit 8 man en arbeidt 11 uren en de nachtploeg telt 6 man en ar beidt 10 uren. De dagploeg begint des morgens om 6 uur en de nachtploeg des avonds om 6 uux-. Van eiken ploeg blijft om de beurt 1 man om de deegen voor den volgenden ploeg gereed te leggen. Des Zondags beginnen 4 man van den nachtploeg om 6 uur des avonds, de overige twee volgen om 8 uur. In een der coöperatieve bakkerijen is een proef genomen met een 3 ploegen- stelsel, hetgeen echter later weder is afgeschaft. NACHTARBEID. In de bakkerijen wordt, in den regel, alleen des nachts gearbeid, met uitzon dering van de bakkerijen, waar met dag- en nachtploeg wordt gewerkt. In enkele daarvan is eene regeling getrof fen, waardoor de ploegen, elkaar af wisselend, de eene week des daags en de andere week des nachts arbeiden. In twee (1) coöperatieve bakkerijen werd een proef genomen met de af schaffing van den nachtarbeid. Wij ko men later hierop terug. De afschaffing van den nachtarbeid is het gewichtigste onderwerp, waar over thans en reeds jaren lang door de gezellen de strijd wordt gevoerd met de patroonswij zullen in een afzonderlijk hoofdstuk zien, welke argumenten door voor- en tegenstanders worden, aange voerd. Wat de rusttijden bij den dagelijk- schen wei'ktijd aangaat, deze zijn niet, zooals in andere bedrijven, op een be paald uur te stellen. Dit lxangt samen met het rijzen van het deeg, waarop de weersgesteldheid en de temperatuur grooten invloed hebben. Alleen onder het rijzen van het deeg kan gerust worden, overigens wordt de arbeid van den gezel ten volle gevorderd, is de temperatxxur hoog, dan rijst het deeg zeer snel, zoodat de rusttijd dan kort is, want zoodra het deeg gerezen is moet de arbeid hervat worden om de brooden te vormen. Ditzelfde is het geval wanneer de gezellen het deeg met te warme melk hebben afgegoten. Het omgekeerde is het geval, wanneer de temperatuur laag is of het afgieten tc koud heeft plaats gevonden. Tevens is de soort van het brood, hetgeen in eene bakkerij wordt gebak ken, van invloed op de rustlijden. Wordt in eene bakkerij veel klein brood gebakken, dan is de gelegenheid voor het schaften er des te kleiner*, bovendien i3 de gezel, die, behalve het werk in de bakkerij tevens loop werk moet verrichten, wat den rust tijd aangaat, in ongunstiger conditie dan hij, die alleen in de werkplaats arbeidt. OPLEIDING EN PLAATSING DER GEZELLEN. Te Amsterdam is het leerlingwezen in het bakkersbedrijf nagenoeg geheel onbekend. Slechts een enkele maal wordt in eene Ixikkerij een jongmensch aangetroffen, dat daar werkzaam is, alleen om het vak te leeren met of zon der betaling van leergeld. De wijze, waarop het vak wordt ge leerd. is deze, dat men als jonginaaije zijn diensten in de bakkerij tegen loon aanbiedt en dan door eigen oefening en voornamelijk door goed toezien, hoe de anderen het werk verrichten, tracht zich daarmede vertrouwd te maken. Door dikwijls van werkplaats te ver wisselen is de jongen in staat de ver- soliillende wijzen van broodbereiding te leeren. Blijft hij daarentegen in de zelfde bakkerij en vooral, indien hij, 1) Sedert het sluiten der getuigen- verlxooren is dit getal tot 3 gestegen. kunnen komen met de patroons, die werk voor hen hebben. Als de meest geschikte plaatsen bo den zich herbergen aan en wel die, waar tevens gelegenheid voor nacht verblijf bestond, aangezien vele werk zoekende bakkersgezellen van buiten komen en werkzoekenden vaak onge huwd zijn. De verhuring geschiedde op deze wij- ez, dat de patroon, die een knecht noo- dig had, zich naar een verhuurkantoor begaf, waar hem door den herbergier, die dus tevens bemiddelaar tusschen werkgever en werknemer was, een ad- spirant werd voorgesteld, en bij wien de werknemers hun intrek hadden ge nomen en er een groot gedeelte van den dag sleten. Een der verhuurkan toren droeg een meer officieel karak ter, aangezien de patroonsvereeniging „De Voorzorg", den herbergier als be steller had aangewezen. Daar was een register aangelegd, waarin de patroon, die een gezel noodig had. zijn naam, schreef, en waarin hetzelfde werd ge daan door gezellen, die plaatsing zoch ten. (Merkwaardig is, dat bovendien een klachtenboek werd aangelegd, „het zwarte boek," waarin door de patroons hunne grieven tegen gezellen werden aangeteekend. Dit- boek heeft langen tijd bestaan, doch is in onbruik go- raakt.) De oud-patroon, die aan het hoofd van het verhuurkantoor was aangesteld, zorgde ervoor, dat bij den patroon, die zijn naam in het register zette, een knecht zich aanmeldde, waar na tusschen dezexx een schriftelijke overeenkomst werd gesloten. Te dik wijls werden in deze verhuurkantoren de gezellen, die er het meeste geld verteerden, het eerst aan een betrek king geholpen. Om aan dezen slechten toestand een einde te maken, besloot de patroonsver eeniging „De Voorzorg" in 1894 een kantoor op te richten, dat wel tevens logement zou zijn, doch waar geen sterke drank zou geschonken worden. Inderdaad kwam dit verhuurkantoor tot stand, ingericht naar het voorbeeld van het volkskoffiehuis „De Hoop". In November '1901 is dit verhuurkan toor ten< gevolge van- oneenigheld tus schen het bestuur en de tijdelijk daar verblijf houdende gezellen opgeheven, zoodat nu de toestand weder is zooals vroeger. Er zijn te Amsterdam than3 twee verhuurkantoren, tevens tapperij en. Heeft een patroon nu een gezel noo dig, dan stuurt hij een boodschap naar zulk een kantoor, waarop zich een ad- spirant bij hem komt aanmelden. Een dier kantoren is telephonisch aangeslo ten, waarvan do kosten worden gedra gen door de vereeniging „De Voorzorg". DE INRICHTING DER WERKPLAATSEN. Ons oordeel over de kleine bakkerijen kan derhalve over het algemeen vrij gunstig zijn. Dit neemt echter niet weg, dat er nog steeds enkele bakkerijen zijn, die tot afbraak bestemd schijnen, omdat afdoende verbetering langs geen enke len weg mogelijk is. Een dezer werk plaatsen, gelegen in een der nauwe stra ten van den Jordaan, willen wij hier schetsen. De Arbeids-inspecteur heeft haar afgekeurd. De bakopprevlakte is van het achterdeel van 't huis afgescheiden door een houten wand met glazen vensters. Ter hoogte van ongeveer 1 meter boven den win kelvloer dienen die vensters om een op kamertje te verlichten, dat van geen an dere zijde licht ontvangt. Onder den vloer van dit opkamertje ligt de ingang der werkplaats, waartoe een trap van 4 ix 5 treden toegang geeft. Aan den voet van dit trapje staan wij voor de achterzijde van den oven, waarlangs een ongeveer 1 meter breed gangetje loopt, dat naar de bakkerij leidt. Die benedenverdieping is slechts 1.90 M, hoog. In het zoo even ■genoemde gangetje naast den oven zijn aan de muurzijde op afstanden van on geveer 30 c.M. houten hangers aange bracht, thans alle bezet door ijzeren pla ten met opgemaakte brooddeegen. Een groot deel der nog overschietende ruim. te is ingenomen door zakken meel, zoo dat een doortocht tusschen meelzakken, brooddeegen en den oven eenige vaar digheid vereischt. Aan het eind van dat ongeveer 2 A 2'/' M. lange gangetje be vindt zich de eigenlijke werkplaats, nau welijks groot genoeg om den bakker, die bezig is, zijn brood in te schieten, daartoe In de gelegenheid te stellen. De vloer is overal vochtig. In de werkplaats waar de zindelijk heid niet weinig te wenschen overlaat, werken twee personen. Er brandt een gaspit bij den oven. Het is halfdrie van een helderen Aprildag en in dc werk plaats heerscht schemerlicht, dat valt door een paar meelbestoven ruiten uit ziende op een miniatuur-binnenplaatsje Naast dit venster aan de achterzijde der werkplaats geeft een deur van pl.m. 1.20 M. hoogte toegang tot een berg plaats van meel en brandstoffen. De halfwas, die daaruit het een of ander

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5