ROOMBOTER J. PANDER - Haarlem. Nederlandsche Credietbank. Mie Mi No. 11. Brandverzekering- Maatsclxappij. ICraisisiraatf). JAT raanberg Deutsche en Leidsche Wat is Scott's Emolsïe? Best Axminster Tapijt f3.10 de M. De beste Axmin. Karpetten. 3 x 2 M. f38. Linoleum in diverse dessins en prijzen f 1.IO de M. Buitengew. keuze Behangselpapier in alle genres. VAN RIETSCHOTEN H0ÜWENS. IJ ^erb© werking. moet halen, kan slechts in gebukte hou ding zijn werk verrichten. Zulke bakkerijen zijn igroote uitzonde ringen en het vonnis is door de arbeids inspectie reeds daarover geveld. Het ligt voor de hand dat de groote bakkeryen meer in, overeenstemming met de eischem der hygiène kunnen zijn dan de kleine, daar zij eerst in den la- teren tijd' zijn ontstaan, hetzij door het in gebruik nemen van aan oude bakke rijen grenzende huizen, hetzij door het oprichten van expresselijk daarvoor ont worpen nieuwe gebouwen. Wat de eer ste categorie betreft, vindt men over het algemeen lokalen, die aan matige eischen voldoen. De gebreken zijn. in hoofdzaak nauwe en donkere trappen te weinig licht bij de werkbanken en donkere privaten, alle bezwaren, die moeilijk uit den weg te ruimen zijn. Onder de bakkerijen die, volgens ex presselijk daarvoor gemaakt plan, nieuw zijn opgetrokken, vindt men er, die zoo wel uit hygiënisch als uit technisch oog punt voorbeeldig mogen genoemd wor den. HET AANTAL BAKKERS TE AMSTERDAM. Het aantal der te Amsterdam in het bakkersbedrijf werkzame personen is met nauwkeurigheid slechts uit de be roepstellingen te weten te komen. Deze werden gehouden in 1849, 1859, 1889 en 1899, doch lijdien aan het euvel, dat hare resultaten moeilijk vergelijkbaar zijn, althans die van .de eerste twee met die van de beide laatste. In 1849 en 1859 toch werd geen onderscheid gemaakt tus- schen de brood- en beschuitbakkers eenerzijds en de koek- en banketbakkers anderzijdsvoorts zijn in. 1849 de pa troons en de werklieden bij elkaar ge voegd en ten slotte zijn de groepeerin gen der leeftijden niet steeds gelijk. Niettemin, stellen de cijfers, die gepu bliceerd zijn, ons wel in staat eenig in zicht in de ontwikkeling van het aantal bakkers te verkrijgen. Uit de vier be roepstellingen blijkt 1849 1859 1889 1899 1205 1876 2594 1470 1932 2402 3161 1446 1851 2309 2960 21.8 26.3 19.4 19.6 Uit dit staatje blijkt, dat iusschen de jaren 1859 en 1S99, in welken tijd de ont wikkeling der fabriekmatige productie valt, het aantal bakkers relatief sterk is achteruitgegaan. Ook dfi sterke achter uit gang van het aantal patroons tus- schen 1859 en 1889, welke naar verhou- dign van het aantal inwoners in 188? nog niet tot staan gekomen was, is een bewijs van de groote verandering in de productiewijze. Zooals bekend is, zijn tot dusverre in ons land nog geen bedrijfstellingen ge houden. Om aan dit gemis te gemoet te komen, heeft de commissie getracht in het begin van het jaar 1901 zelf de tel ling te houden, van de in Amsterdam bestaande brood- en beschuitbakkerijen. Zij mocht daartoe de medewerking ver werven van den heer Inspecteur van den Arbeid in de 4e inspectie die haar een adreslijst gaf van de bij hem bekende bakkerijen. Door twee leden der commissie, de heeren Sluijter en Stemmerik, werden alle door den inspecteur opgegeven en nog enkele andere door hem niet ge noemde brood- en beschuitbakkerijen bezocht en van elke inrichting op een kaart aangeieekend, hoeveel werklieden er werkten, van welken leeftijd deze wa ren, en hoeveel en welke soort ovens er werden gebruikt. Indien de werklieden met een bepaalde werkzaamheid waren belast, werd deze afzonderlijk vermeld. De bewerking der door de kaarten ver kregen gegevens geschiedde door het Bureau van Statistiek der gemeente. Uit de tabellen blijkt, dat de brood- bakkerij niettegenstaande de geconsta teerde concentratie, over het algemeen nog als kleinbedrijf wordt uitgeoefend, daar niet minder dan 283 van de 323 d. i. 87% hiertoe moeten gerekend worden, terwijl slechts 2 d. i. 0.6 tot de groo- tere behooren. Daarbij moet nog in aan merking worden genomen, dat van de 63 inrichtingen met 1 werkman bij 12 deze werkman beneden de 18 jaar was. Onder de bedrijven zonder werklieden zijn er 2, die één of twee dagen per week een noodhulp gebruiken. Het getal van de 323 bakkerijen met 173 werklieden komt niet overeen met de cijfers der patroons en werklieden van de beroepstelling van 31 December 1899 (351 patroons en 197 werklieden). De verschillen laten' zich verklaren eens deels uit het verschil in tijdstip, waarop de telling gehouden werd, anderdeels uit het feit, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat enkele bakkerijen door de leden der commissie onbezocht zijn gebleven of dat enkele bakkerijen meer dan één patroon hebben. Dut verschil echter is van minder belang, nu het ons doel was uit de cijfers slechts conclu sies te trekken in verband met de pro- ductiewijze. Wat ten slotte de opgaven betreffende den leeftijd der werklieden aangaat, ge volgtrekkingen kunnen daaruit slechts met eenige voorzichtigheid getrokken worden, omdat van velen de leeftijd on bekend is gebleven. Zelfs was dit laat ste het geval met alle werklieden van één der beide groote bedrijven. Toch schijnt deze gevolgtrekking wel geoor loofd, dat hoe grooter de bedrijven zijn, hoe minder er van jeugdige werkkrach ten wordt gebruik gemaakt, en dat de grootste bedrijven de oudere werkkrach ten het langst houden. INGEZONDEN MEDEDEE- LiNGEN. 30 cents per regel. Tan mond tot mond. Zoo ver is het reeds gekomen door de treffende gevallen van ongehoopte genezingen die bekomen zijn door een regelmatig gebruik der Pink Pillen dat de ware vrienden ze zich elkander aanbevelen. We laten hieronder de raadgeving volgen, die de heer J- H. Boers, wonende te Breklenkamp aan een zijner vrienden, namelijk de heer B. Holste gegeven heeft. Genoemde persoon woont niet meer in ons Va derland maar woont thans in Lage Pruissen graafschap Bentheim. Ge woonlijk zeggen wij als wfij nog een oud Plollandsch spreekwoord mogen gebruiken„Het is beter een goede buur dan een verre vriend". Maar hier in dit geval' is het juist het tegenover gestelde, want zijn verre vriend, na melijk de heer Boers, heeft hem een goeden raad gegeven. De Heer Hofste volgens portret. De heer Hofste had lange jaren ge sukkeld' aan eene ziekte die men om zoo te zeggen geen naam kan geven, hij had altijd een vermoeid en onaan genaam gevoel, gepaard gaande met moedeloosheid en alle lust tot werken ontbrak hem,, het was wonderbaar te bemerken, dat na het gebruik van slechts een doos, de heer Hofste reeds eenige verbetering ondervond, wel een bewijs, dat zij onmiddellijk op bet bloed gewerkt hadden en thans, na liet gebruik geregeld voortgezette hebben, gevoelt blij zich veel krachti ger dan voorheen, liet is alsof hij een nieuw bloed door zijne aderen voelt stroomen. De heer Boers schrijft ons: ik heb de machtiging van den heer Hofste bekomen, dat u. in het belang der lijdende men,schheid zijne ware gene zing moogt bekend maken. Zoo er nog twijfelaars bestaan, dat zij zich tot mij wenden en met genoegen zal ik hen schriftelijk of mondelings in op rechtheid het bovenstaande beves tigen. Dat de lijders aan bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, xheumatiek, algemeene zwakte zoowel bij man als vrouw en de huismoeders voor hunne jonge dochters en jonge zonen niet meer aarzelen, want hier is thans het middel, d'at aan hunne zorgen een gewensch'te voldoening zal geven. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Osastraken bij Wed. W. PLAATZEB v. d. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. De verpleging is bij de uit het Wes ten oprukkende colonne beter dan bij de Djambi-colonne, welke laatste haar zieken en gewonden moet meevoeren. De commandant der Tapan-colonne gaat den 8en Juli met een peleton naar Sendaran Agoeng en op den 9en d. a. v. naar Rawang. Tot steun der Djambi-colonne blijft de sectie onder luitenant Van Seventer te Poelau Sangkar achter en een pele ton Europeanen onder den kapitein H. Jonker te Pengasi. In Selapan Halai Kain is alles rustig. Als bufferstaat tusschen Djambi en de Westkust moet meer aangemerkt worden Poelau Tegab, welke doesoen zwaar versterkt en bevolkt is. Zij is ons afvallig geworden. Een afdeeling der Tapan-colonne zal spoedig tegen deze doesoen oprukken. De gezondheidstoestand is gunstig. („Bat. Nbl.") Gemengd Nseuws, Een nieuwerwetsch stierengevecht. In het graafschap Essex, in Enge land, heeft een nieuwerwetsch stieren gevecht plaats gehad. De eigenaar eener groote boerderij, John Philips, maakte van een automobiel gebruik om zijn landerijen te bezoeken. Het nieuwe voertuig scheen in bij zondere mate de ergernis gaande te maken van een half wilden stier, die in het land zeer gevreesd was. Het geluid van den automobielhoorn maakte het woedende dier razend en met gebogen kop stormde het op de automobiel los. De heer Philips, die den aanval had zien aankomen, verdubbelde de snel heid van zijn tuf-tuf; een vreeselijke schok had plaats en de stier rolde tegen den grond. Maar het dier stond weer op en her vatte den aanval. In dien tusschen tijd was de heer Philips met zijn auto om gekeerd, bij nam den stier van achteren en wierp hem weer tegen den grond. Toen bet dier overeind was, maakte het zich uit de voeten, voortdurend nagezeten door de auto mobiel. Eindelijk werd het in een hoek gedreven en gekneveld. rika Zondag overkwam en dat zijn populariteit bij de Yankees zeker nog zal doen stijgen. De heer Roosevelt keerde met vrouw en dochters per rijtuig uit de kerk terug. Onderweg had een wielrijder de aardigheid onophoudelijk om het rij tuig heen en weer te draaien. Hij dreef deze aardigheid verder en ging den koetsier voor al wat leelijk was uitschelden. Dit b.egon den heer Roo sevelt te verdrieten. Hij deed het rij tuig stilhouden, stapte uit en diende den onwelopgevoed en fietser een ver maning met woorden toe. Deze begon daarop den President, dien hij niet herkende, uit_te vloeken. Maar het bleef slechts bij beginnen, want wel dra daalden de vuisten des Presidents volgens de regelen der bokskunst op den onbeschaamde neder en stopten hem metterdaad den mond. Nadat de President hem zijn portie had gege ven, werd het individu door eenige toegeloopen agenten gevangeniswaarta gebracht, stapte de heer Roosevelt we der in zijn rijtuig en reed bedaard met d'e zijnen heen. Koloniën. ^Korintji. Yan de zuider Korintji-colorme kwam op den 2en Juli een peleton van de compagnie onder de bevelen van den kapitein C. L. de Klerck met den colonne-commandant te Temiai aan. Bij den opmarsck van Baroen Poe lau naar Temiai werd de troep be schoten, ook uit laatstgenoemde doe soen. De bevolking is allerwege gevlucht. Aan onze zijde werd een inlandscb fuselier gewond; een ander inlandscb fuselier overleed aan vroeger bekomen wonaen. De luitenant kolonel der infanterie T. H. van Haeften kwam met twin- man op den 6en dezer te Poelau Sangkar aan, dat reeds door de troe pen, welke van de Westkust naar Ko- rintji zijn opgerukt, was bezet. Het bivak werd in den nacht van den 5en op den 6en en van don 6en op den 7en dezer licht beschoten. De commandant der expeditie rukte met den chef van den staf, een Euro- peesche compagnie en 'een sectie in landers op den 3en Juli van Sendaran Agoeng over Poelau Pandan naar Pen gasi op. Het pad voerde door bergterrein dat evenals Pengasi van vijanden wemelde. Na de verovering van Pengasi trof fen onze troepen daarin twintig doo- den aan en werden vijf-en-dertig ge weren buit gemaakt. Aan onze zijde werd een Europeesch fuselier gewond. Op 4 Juli rukte de colonne met achterlating van een detachement, sterk een sectie inlanders, onder com mando van den tweeden luitenant J. A. van Seventer, over Taroentoeng naar Poelau Sangkar op. Gedurende den marscb vielen enkele schoten op de colonne. De doesoen Taroentoeng bleek ge deeltelijk nog bewoond. Poelan Sangkar was zwaar versterkt en geheel door rivieren begrensd. Het werd vóór de komst onzer troe pen door den vijand verlaten. Deze doesoen werd door de colonne bezet. De 5e Juli ging zonder stoornis voor- bfl. Den 5en Juli marcheerde een transport dwangarbeiders heen en terug van Pen gasi naar Sampang zonder belemme ring van den vijand te ondervinden. Een afdeeling der Djambi-colonne, sterk dertig bajonetten, onder den lui tenant-kolonel Van Haeften, vergezeld van den chef van den staf dier colonne, kwam des middags twee uur te Poe lau Sangkar aan. Van deze colonne was een sectie te Temiai. dat door de bevolking ver laten is, achtergebleven en een pele ton op Boekit Kcmoeroe. Zij liad op den Boekit Kemanten eensterke heuvelstelling genomen, waarbij de vijand zes dooden op het terrein achterliet. De colonne voerde een zwaar ge wonde mee. Onaangename verrassing. Te Newcastle-on-Tyne zaten in de wachtkamer van (een polikliniek een aantal patiënten te wachten. De dok ter ontdekte nu dat een vrouw de pokken had. Een dokter van den gtedelijken geneesk. dienst werd toen ge haald en deze deelde het feit mede aan de wachtende patiënten en ried hun aan zich te laten herinenten. Nauwelijks hadden de menschen ech ter van pokken gehoord of in paniek drongen zij naar de deur en de uit gang werd versperd. Toen verbrak men de ruiten en vluchtte door het raam. Enkelen die nog in de poli kliniek waren stemden er in toe in geënt te worden. Men fcent de adres sen van de anderen, en zoo hoopt men nieuwe gevallen van pokken dadelijk te weten te komen. Een brutaal stukje. Uit het Magdalenenstift te Teltow, een gesticht voor verwaarloosde meis jes, is een dezer meisjes, die in een groot zedelijkheidsproces als getuige moest optreden, door drie mannen met geweld bevrijd. Een der bewaar sters hoorde aan de buitenkant van het gebouw gerucht, maar toen zij de cel van het meisje binnenging en de vluchtelinge, die juist geholpen door eenige mannen het raam wild© uit klimmen. wilde tegenhouden, werd zij door de buitenst, a and en met een revol ver bedreigd, zoodat de ontvluchting ongestoord kon doorgaan. Het meisje is spoorloos verdwenen. Genezing van kanker. Do Daily Express zegt uit gezag hebbende brom vernomen te hebben, dat bemoedigende uitkomsten Cte dat bemoedigende utikomsten de on- onderzoekingen van het Engelsche fonds tot bestrijding van kanker be kroond hebben. „Ofschoon bepaalde j bizonderheden geheim worden gehou den, gelooven wij, zegt de D. E. dat de uitstekende specialisten drs. Bash- 'ford en Murrav die door bet uitvoe- rend comité zijn aangewezen om het j onderzoek uit te voeren, een ontdek- king hebben gedaan, welke later zal I kunnen leiden' tot opheldering van de 'oorzaak van kanker. Wegens het ont- jzaglijk gewicht van zulk een weten- schappelijken triomf, acht men het in I geneeskundige kringen net igeraden, om verdere bijzonderheden mede te deelenHet werk van drs Bashford en Murray is hoofdzakelijk beperkt geweest tot een onderzoek van begin nend en kanlier bij lagere dieren." Het bladl voegt er nog bij, dat beide dokters in de laatste veertien dagen m het laboratorium van het Royal College of Surgeons eiken dag van 10 uur 's ochtends tot elf uur 's avonds aan het werk zijn geweest. Hoe gevaarlijk het is om honden te kussen, blijkt weer op nieuw uit een mededeeling van professor J. Deneer Whittles, gedaan tijdens eene lezing over tandheelkunde in de Birming- hamscke Universiteit. Professor Den eer heeft zich vooral bezig gehouden met de studie van de „nematode", een parasiet, welke hij onlangs aangetrof fen heeft hij een patiente, die ver pleegd werd in het groote hospitaal. De patiente werd verpleegd we gens verdikking van het tand- vleesch, hetwelk tengevolge had gehad dat de geheele bovenlip opge heven werd .waardoor het gelaat op ergerlijke wijze misvormd was. Het kwam uit dat de patiente de gewoonte had gehad om herhaaldelijk een hond te kussen, welke later stierf, en men vermoedde dat zij op die wijze was aangestoken geworden. Professor Whittles 'waarnemingen werden korte- lijk medegedeeld in een schrijven aan The Lancet. Na er op gewezen te heb ben dat bij dit onderwerp reeds vroe ger behandeld had, deelt hij mede, dat hij het bloed beeft onderzocht van een zeker aantal personen, en dat bij in een groot aantal gevallen steeds de „nematode" heeft aangetroffen; de te genwoordigheid daarvan verraadt zich door lastig jeuken van de huid der onderste en bovenste ledematen en ook van de borst. Professor Whittles zoekt de oorzaak van de verbreiding van deze bacterie in de melk, waarin hij zc herhaaldelijk beeft aangetroffen. Hij raadt dan ook ten sterkste aan om de melk vooraf te koken. Volgens Whitt les' meening is deze nieuwe parasiet uit Z. Afrika overgebracht geworden door de teruggekeerde troepen, ter wijl de algemeene verbreiding ge schiedt is door de veldvruchten, welke aan de koeien werden verstrekt. Wormziekte. Volgens een mededeeling van 't Ober- bergamt Breslau, zijn ook in een mijn te Michalkowitz, in Opper-Silezië, een paar kolendelvers lijdende bevonden aan wormziekte. Men verwacht daarom dart, van regeeringswege dezelfde voorzorgs maatregelen zullen genomen worden als in het Roergebied. De ziekte schijnt overgebracht te zijn door Italiaansche werklieden die uiit Westfalen naar hun land waren wegge zonden. Daar voorzagen zij zich van nieuwe papieren, en met deze meldden zij zich aan bij de mijnen in Opper-Si lezië, waar zij door de niets kwaads ver moedende directie werden aangenomen, De mijnoverheid heeft nu bepaald, dat zoodanige werklieden niet mogen wor den aangenomen zonder eerst door een deskundige onderzocht te zijn. De directie van de mijn König Ludwig. te Recklinghausen, in Westfalen, maakt bekend dat te beginnen met 1 Augustus alle wormlijders hun volile loon uitbe taald zullen krijgen. Het is echter zeer de vraag, of andere mijnen, bij wellce 't aantal patiënten veel grooter i s, dit edelmoedige voorbeeld kunnen volgen. De New-Yorksclie „Times" verbaalt het volgend avontuur, dat den Presi dent der Vereenigda Staten van Ame- Adves-SemSiës» Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenhei van Haarlem naar: le kl. 3e kl, HEEMSTEDE 15 Cents 12'/ Oect BENNEBROEK 20 t 17'/. i HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN30 j 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij j goederenagenten, geven voor korte afstandei veel besparing. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Architect, Kinderhuisslngel No. 54 DE FIJNSTE gegarandeerd zuiver, kan men verkrijgen bij t'* A, M«nmé®9 WA* ISffiBttfiisrattkS 6a. Scott's Emulsie wordt Remaak t van zuivere Levertraan met onderpliosliorigzure zouten van kalk en soda. De ^Levertraan Emulsie bereid door Lainers ét Indemans, Apothekers te 's-Hertogenlioucli, bestaat eveneens uit zuivere medicinale Levertraan met boven genoemde ZoutenIs in kwaliteit gelijk aan Scott's Emulsie dooh in prijs veel goedkooper. Overal verkrijgbaar in flacons f 0.70 en f 1.25. is een voedingsmiddel waarbij geen poging gedaan is om de natuui te verbeteren. Het is, voor het gebruik in geschikter vorm gemaakt maar overigens geheel zooals Moeder aarde het biedt: Er is nieti aan toegevoegd en niets is daaruit weggenomen. Het is alleen vol komen gereinigd. Het bevat dus ook de vijf omhulsels van de tam korrel waarvan dit brood is gemaakt en deze omhulsels bevatten de minerale stoffen welke voedsel vormen voor beenderen en tanden en dia de natuurlijke gistingstof leveren die het verteringsprocei bevordert. Beproef het eens op dit punt en gij zult er de volle waar heid van ondervinden. De Importeurs voor Nederland en Koioniën: De Nederlandschi Delicatessen-Handel GEBRS. DAAMEN, Rotterdam. door meer dan duizend aanzienlijke en geneesheeren beproefd, voorgeschreven eo aanbevolen! Bij het publiek sedert 16 jaren ge liefd, als zijnde het beste, goedkoopste en onschadelijkste Bloedreinigirags- en Laxeermiddel en verkozen boven Zouten, Droppels, Mengsels, Minerale wateren enz en zulks om hare aangename uitwerking. Men beveilige zich bij het koopen tegen Bedriegerijen, door bj Apothekers en Drogisten steeds niets anders te verlangen dan de echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICHARD BRANDT uit het Hoofd-dépot F. E. van Zanten Kolff te Rotterdam komend, en door tevens nauwkeurig te letten op het hiernevens afgedrukte, door de wet beschermde Merk (Etiket) dat op iedere doos moei staan, het witte Kruis in het Roode Veld met de handteekening: RICHARD BRANDT. Men zij er van verzekerd dat men beetge nomen wordt, als men in plaats van de uitdrukkelijk verlangde echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICH. BRANDT een ander waardeloos middel in de handen gestopt krijgt. Zij zijn ver krijgbaar in doosjes a 70 Cents; geen kleinere, en wei te Haarlem, bij P. RAASSEN. Konmgstraat. ISotterdam, Boompjes 46.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6