Fam. den Tex Bond. Haiti, idem, 4 pers. G. A. Wilkens, Haarlem, Hotel Beau Site. 6 pers. Mej. H Merk, Zeist idem,. E. en J. J- van Lennep, Zeist, idem, 2 pers. F. Wilkens, Veendam. idem. T~ Heymann, Keulen, idem, 5 pers. J. Wejiselink, Velp, Hotel Groote Badhuis. H. Woudsixa, idem, idem. Stoppelaer van Blydensteyn, Am sterdam, idem. K. Toeïstra, Hochteren. idem. Mevr. C. Reuchlin, Rotterdam, idem Mej. M. Sinkel, Florence, idem. P. Bruin Blom. Bussum, Hotel Bel védère, 2 pers. A. Oppenheim, Den Haag, Hotel Kurhaus, 3 pers. I. van Houten, Staton. idem. Mej. Holzmann. Las Vejas, idem. A. Beukers, Schiedam, Hotel Kie- vitis. J. Bork. Frankfort, idem. R. Tay," idem, idem. T. Jenner, Freiburg, idem. Mevr. Fredeman, Dresden idem, 2 pers. Mevr. J. de Vries, Hoorn, idem, 2 pers. B. Lucas Weenen. idem, 2 pers. Dr. L. Kuhn, Breslau. idem, 2 pers. I. Kemper Amsterdam, idem 2 pers. Dr. Ottenzay. Utrecht, idem. F. Bloemen, Roermond, Villa Kijk duin. Mevr. Peiser, Amsterdam, Villa Agatha Susana, 3 pers. G. H. Aukes. idem, Kerkstraat no. 3 3 pers. Thans zijn badgasten. alhier aanwezig 3958 De Yelserpont. Hierover schrijft „De Standaard'' Nadat de ponten in kettingponteti waren -veranderd, zonder gewenscnl gevolg en alles beproefd is geworden om een behoorlijke landing mogelijk -te maken, werd de Kon. Ned. Fahriek van Stoom- en andere werktuigen te Amsterdam er bijgehaald en heeft de hoofdingenieur dieir fabriek, de heer Ploos, een nieuwe reconstructie be dacht. die heel aardig is gevonden. Hiij m'oge de zaak van een behoorlijke landing nog niet verder gebracht heb ben. dan toen de pont op schepraderen liep, de gedachte, die hem heeft ge leid en de middelen, die hij vond, pleiten, hoe omslachtig zij ook zijn, voor zijn vernuft. Hij wil de zaak van de landing mo gelijk maken door beweegbare knech ten, die op de ivoor- en achtersteven en in liet midcton van de pont zijn aan gebracht en do Or stoom li er en bewogen worden. Die 'ijzeren knechten waken den indruk van vangarmen, die vier a vijf meter buiten boord steken en geven nu juist geen idee van buiten gewone betrouwbaarheid. De gedrochtelijke vorm van de stoomponten zal er dus niet mooier op worden en neemt men nu in aan merking, dat voor de' bediening van al die vangarmen op iedere pont een tiental mannetjes noodig zullen zijn, buiten den pontvoerder en de dex- knechts, dan zal niemand dit vang armen-systeem. hoe vernuftig ook bijzonder practisch en goedkoop noe men. Practisch en goedkoop, op deze eigenschappen mogen zeker de stoom ponten te Velzen geen aanspraak ma ken. Dit stoompontveer heeft nu al bijna 2 millio-en gulden gekost zon der resultaat en iedere .reconstructie eischt haar duizenden. Het personeel is nu reed.s anderhalf jaar in dienst zonder ooit dienst gedaan te hebben, en zoowel de scheepvaart als het land- verkeer roepen na twee en een half jaar om eindfelijke voorziening. Het schijnt dat de verzoeken om ter vervanging van de stoompont een pont-transbordeur of een nieuwe vaste brug met grootere doorvaartwijdte te verkrijgen, door den Minister in den wind geslagen worden. Z. Exc. heeft echter van deze nalatenschap van zijn voorganger nog geen pleizier ge had en het wordt meer dan tijd nu ook de nieuwe spoorbrug weldra ge reed zal zijn, xlart er afdoende maatre gelen worden genomen om de tegen woordige Velzervoertbrug, de eenige vaste verbinding van Noord en Zuid op behoorlijke wijze te vervangen en den kanaalovergang afdoend te re gelen. Ook Maandag was het resultaat der proefnemingen beneden het middel- tige. IJmniden. Woensdagmorgen even voordat de stoomtrawler „Holland 3" van de N. V. Stoomtrawler-visseherij IJmuiden, waarop Egbertus Krab en Cornelius Oldenburg varen, naar zee zou vertrek ken, werden laatstgenoemden op het kantoor der vennootschap geroepen, waar liun nog eene verrassing stond te wachten. Namens eenige Amster- damsche lieeren, in nauw verband staande met de scheepvaart-, werd al daar door de firma Halverhout Zwart ieder een gouden remontoir met in scriptie overhandigd voor hun moe dig gedrag tijdens den zwaren storm op 7 Juli. (HM.) Stoomtrawler-maatij. „Barendsz". Doel: de uitoefening en exploitatie van de zeevisscherïj met alles wat daar toe in den uitgebreids ben zin behoort, met dien verstande echter, dat de ven nootschap nimmer meer dan één traw ler te gelijk in eigendom zal hebben. Duur: 25 jaren, Kapitaal: f 25,000, ver deeld in 50 aandeelen van f 500 elk. Alle aandeelen zijn geplaatst en wor den bij het verlijden dezer akte volge stort. Yoor de eerste maal wordt tot directeur benoemd de naamlooze ven nootschap Maatschappij tot beheer van steamtrawlers en andere visschers- vaartuigen, gevestigd te IJmuiden. Bi nnenland. den der Koorstraat en het Ritsevoort, langs de westzijde der Heiloërbrug en verder langs het westen van den Ken- nemerstraatweg tot de Vier Staten, alwaar het eindpunt der onderneming wordt gevestigd. Boekhandel. Woensdag had te Amsterdam de al- gemeene vergadering plaats van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Verschil lende zaken werden behandeld, die evenwel vaxu speciaal belang voor het vak en minder van algemeen be lang waren. Onze brievenbussen. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic is bepaald, dat de brieven bussen, in de steden en dorpen geplaatst voortaan licht groen geverfd zullen wor den. Die bussen, welke thans rood zijn geverfd, worden van deze bepaling uit gezonderd. r.^L? Tentoonstelling ran kinderarbeid Het dagblad „De Telegraaf" houdt van 1218 dezer in de groote zaal van het Concertgebouw een tentoon stelling van kinderarbeid. Die tentoon stelling werd Woensdagmiddag door den raadselredacteur van „De Tel." geopend, waarna de directeur, de heer H. M. C. Holdert. hem en de leden van het damescomité dat de tentoon stelling organiseerde, zoomede den ar chitect, den heer Paul de Jongh, bloemgeschenken aanbood. De tentoonstelling zelve is wel waard dat er kennis van genomen wordt. Er is van -alles: kartonnage-werk, hout- arbeid, handwerken te kust en te keur. Er was tijdens de tentoonstelling, die reeds veel belangstelling vond, muziek. Er zijn ook verschillende amusemen ten aan verbonden, die in de kleine zaal van het Concertgebouw worden gegeven. Staatsspoor, Door verschillende leerlingen-machi nist 2e klasse werd in 1S99 examen afgelegd voor eerste klasse. Het resul taat hiervan werd wel bekend gemaakt, doch de promotie, die aan de bevor dering verbonden is, bleef achterwege, m. a. w. men hoorde verder niets meer. Thans zijn zij, die toen slaagden, al len als zoodanig aangesteld, "te reke nen dat die aanstelling is ingegaan in 1899, waardoor aan die personen, die hierdoor f 0.2-5 per dag meer be zoldiging krijgen, thans een onver wacht douceurtje van pl.m. f 250 te beurt valt, dat in eens wordt uitbe taald. Amper ontkomen. Zondagnamiddag, omstreeks half vijf, vertoefde een meisje uit het dorp aan 'fc eerste seinhuis aan den spoor weg tusschen Veenendaal en Wouden berg: bij den afsluitboom staande en den trein van Woudenberg (naar Res teren) ziende aankomen, zeide zij nog wel te kunnen overloopen, en paarde het woord aan de daad. Den weg over- loopende, struikelde ze en viel langs de rails, juist toen de trein voorbij stoof. Aan 't seinhuis dacht men in den hevigsten a,ngst niet anders, of een misvoz-md lijkje zozz op te beuren zijn, doch tot aller verbazing was de kleine ongedeerd, ofschoozi aan de kleertjes toch waarneembaar was, dat de trein die nog geraakt had, alsook dat de onder uit gelaten stoom over haar heen was gegaan. De afstand tus schen leven en dood was voor deze onvoorzichtige kleine dus eenige oogenbliklcen nog geringer dan ,-,een schrede." Tramconcessie. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten aan de Alkmaarsche Tram- vereeniging concessie te verleenen voor den duur van 30 jaren tot den aanleg en de exploitatie van een paardentram van de Groote Kerk af langs liet mid de van Schiedam, de reis medegemaakt te hebben op de koppelstang van de achterste wagen. Door een schok was hij er af gevallen en was hij daardoor zoodanig verwond, dat hij niet meer loopen kon en had hij zich bezijden de rails op het gras gewerkt, totdat hij hedenochtend vier uur gevonden werd. Hij bleek te zijn de 14 jarige glas blazers-jongen C. S. uit Schiedam, doch wonende te Rotterdam. Hij werd per brancard naar het zie kenhuis gebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. De moord te Kaitaart. Dinsdagmidd. is door een der knechts van den nieuwen pachter der hofstede, vroeger door de familie Koole te Kui taart bewoond, alwaar de drievoudige moord werd gepleegd, in een derpaax- denkribben een bus met geld gevonden. Zooals bekend, was van het geld dat bij den gruwelijken moord was vermist, tot nog toe geen spoor ontdekt. Ondeugend. Aan de Nassauka.de te Amsterdam liep een 15-jarig meisje te huilen. Toen eenige voorbijgangers haar naar de reden van het verdriet vroegen, ver klaarde zij eene1 portemonnaie met geld te hebben verloren. Enkele personen gaven haar iels, maar iemand, die liet zaakje niet vertrouwde, bracht haar aan het politiebureau Raam poort. De afdeelingschef ondervroeg haar en toen bekende het meisje, dat zij om snoepgoed te koopen hare oor belletjes had beleend. Zij durfde zonder deze sieraden niet thuiskomen en had om ze weer in te lossen, het medelijden van de voorbij gangers trachten op te wekken. Gevecht tusschen wilde dieren. In de roofdaerengalerij van de Rotter- damsche Diergaarde had een verwoed gevecht plaats tusschen een leeuw en een panter. Het ontstond doordien door het open gaan van eene afscheiding een panter in het hok van den leeuw kwam. Het resultaat was dat de panter het af moest leggen hij is aan de bekomen wonden gestorven. Een dienstweigeraar. De bekende dienstweigeraar D. de Bruin is op 7 dezer uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch ontslagen en ver voerd naar het hospitaal te Bergen-op- Zoom, in afwachting van de nadere beslissing van den minister. On?elah door een motorfiets. Te Putte (N.-B.) is Maandag de vrouw- van den veekoopman J. V., op het ooigen. blik dat zij zich naar de tram wilde be geven, door een motorfiets overreden. Het bleek, dat zij aan het hoofd zwaar verwond was en inwendige kneuzingen had bekomen. De ongelukkige is niet meer tot het bewustzijn gekomen en Woensdagochtend overleden. De bestuurder van de motorfiets is gearresteeM. Een zonderling. Uit Kaarden wordt aan de „Gooi- en Eemlander" gemeld Een eigenaardige manier van 12'/»-ja- rige huwelijksaankondiging had hier Dinsdag plaats. Zekere A. D. liet per om roeper dit heugelijk feit bekend maken en tevens daarbij vermelden, dat hij 's avonds in 't Hof van Holland een par tij gaf, voor een ieder toegankelijk. In zijn groote vreugde over zijn ju- bïlé hield de man 's middags, tamelijk aangeschoten, met 'een krans op het hoofd, een optocht door onze gemeente met een honderdtal kinderen tot gevolg. Of hij 's avonds zijne rol als gastheer nog heeft kunnen vervullen, kwam ons wiet ter oore. Door onvoorzichtigheid. Woensdagmorgen 4 uur vond een oroentenkoopman aan den Matlienes- serdijk te Rotterdam langs de stoom tramlij n een 14 jarig jongmensch met verwondingen aan de beenen. De jongen verklaarde gisteravond laat met de laatste stoomtram, komen Yacante betrekking. Nauwelijks had bdt bdrichitv dat V-oor de betrekking van directrice in het Rijks-opvoedingsgesticht en de bij zondere strafgevangenis voor meisjes te Montfoort nog maar enkele gega digden zich hadden aangemeld, in verschillende couranten de ronde- ge daan. of het College van regenten werd bestormd m<et aanvragen om inlichtingen. Als 't zoo nog eenige we ken blijft doorgaan, wordt bet aan tal gegadigden legio. De koning van Engeland in Nederland Het jacht Victoria and Albert is eerst te 5 u. 30 Woensdagnamiddag ter reede te Vlissingen geankerd, geëscorteerd door twee oor logsschepen. De koning van Enge land en zijn gevolg verlieten het jacht met de stoombarkas, landden aan de zuidelijke ponton, die evenals de hal en het perron met loopers belegd was, en vertrokken met den mailtrein van 6.45 naar Marienbad. Aanwezig was de Britsche vice-con sul De Bruyne. Buitengewone veiligheidsmaatrege len waren genomen. Een 40-tal rijks veldwachters, benevens een aan tal politieagenten waren aanwezig. Al les was afgezet en een stoombootje met de vlag van den rijkswaterstaat en met twee rijksveldwachters aan boord, doorkruiste de haven. De Koning reist onder den naam hertog van Lancaster. Ned. R. K. Vakcongres. Door de vakorganisatie ,,St. Nico- laas", Amsterdam, zullen op het Vak congres te Utrecht in de sectiever gadering van kantoor-, handel-, win kel- en magazijnbedienden in behande ling worden genomen drie voorstellen van zeer urgenten aard, waaronder het stichten van een vaksecretariaat voor genoemde categorie. Zij noodigt der halve alle zusterorganisaties dringend uit tot deelname aan dit congres door het zenden van gedelegeerden. Enquête Spoorwegpersoneel. De staatscommissie voor de enquête ter zake van de toestanden onder het spoorwegpersoneel hoorde Woensdag de volgende getuigen: T. van der Mo len, Rotterdam, gewezen conducteur H. S. M. W. Walrecht, Rotterdam, ontslagen hoofdconducteur S. S. G. Adriaansen, Qisterwijk, stationchef 3e ld. S. S. J. Hovenier. Hilversum, ontslagen ladlngmeester H. S. M.C. F. W. Schöttelndreiër, Leeuwarden, hoofdoonducteur le kl. S. S. H. W. A. Knijff, Venlo, hoofdcondiucteur le kl. S. S. W. J. H. Mali, Gronngen, hoofdconducteur le kl. S. S.H. W. J. Ziehe, Arnhem, ontslagen conduc teur H. S. M. Huissmeden bedryf Het volgende is ontleend aan het rap port, uitgebracht door die commissie, benoemd door de gemeentelijke, com missie voor het onderzoek van arbeids toestanden en de Kamer van Arbeid voor de metaal- en houtbewerking te Amsterdam. Die commisie bestond uit de heeren L. Serrurier. dr. C. W. Jans sen, P. L. Tak, J. T. van Vunren, P. B. Kok en de plaatsvervangende leden de heeren prof. mr. M. W. F. Treub, A. Haransen Jr., J. J. Boekholts en J. Bredée, secretaris. De commissie stelde geen schriftelij ke, maar een mondeling enduête in. Uithoodigingen tot het verschaffen van inlichtingen werden gericht tot het bestuur der metaalbewerkers- vereeniging ,,St. Eioy", onder-afdee- ling van den Roomsch-Katholieken Volksbond het bestuur van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" afdeeling Amsterdam, vakafdeeling smeden en aanverwante vakken het bestuur der metaalbewerkers- vereeniging „Nieuw Leven" het bestuur van den metaalbewer- kersbond ..Verbetering zij ons Stre ven", afdeel in g Amsterdam het bestuur der burgersrn edenveree- niging, afdeeling van den Algemeenen Nederi andschen Metaalbewerkersbond Het bestuur van ..Nieuw Leven" zond in 't geheel geen antwoord. Over onvoldoende inrichting der werkplaatsen werden door de commis sie geen klachten vernomen. Noch tans bestaan werkplaatsen, meest van alhenwerkende smeden, die naar het oordeel der commissie, uit een hygië nisch oogpunt te wenschen over laten. Het huissmedenbedrijf verkeert zeer sterk onder den druk van concurren tie. Drie oorzaken werken in hoofd zaak daartoe' mede. De fabriekmati ge aanmaak van vele in het smidsvak bestaande heel- en half-fabrikaten leidt er toe, dat de werkzaamheid van den huissmid in vele gevallen zich be paalt tot liet bij elkander voegen of voor het doel bewerken van ijzeren voorwerpen, die hij van dem, meest buitenlandschen. agent koopt. Zoo doende kan de huissmederij worden uitgeoefend door kleine patroons, die kunnen volstaan met een werkplaats van geringe afmeting en eenvoudige hulpmiddelen, en die, hetzij alleen, hetzij met zoons of een of twee knechts arbeiden en tevreden zijn, wanneer zij een behoorlijk dagloon hebben ver diend. De patroon, die over eene groote werkplaats beschikt en daardoor op zware lasten zit, is dus voor een deel der werkzaamheden onderworpen aan eene mededinging, waarvan de nadee- len niet of nauwelijks worden opge wogen doo.r de voordeelen van het grootere bedrijf. De tweede, oorzaak is gelegen het feit. dat de inrichting der vervoer middelen de mededinging mogelijk heeft gemaakt van plaatsen, voorna melijk in andere provinciën van Ne derland gelegen en wel ten opzichte van die artikelen, waarvan de prijs hoofdzakelijk bepaald wordtt door het er aan besteed arbeidsloon. Het spreekt van zelf, dat de bewerking van zwa re ijzerdeelen bij den bouw ..van een huis benoodigd altijd.door werklie den ter plaatse aanwezig zal moeten gebeuren. Neemt men echter b.v. licht ankerwei'k, hekwerk of ijzeren ver sieringen. dan is er geen enkele re den. waarom dit niet elders zou kun nen worden uitgevoerd en per schuit of spoor naar Amsterdam worden ge leverd De lage loonen, die in vele pro vinciesteden worden betaald, werken deze concurrentie sterk in de hand en dit leidt, tot het bedroevende ver schijnsel. dat juist de kunstsmederij hier ter stede moeilijke tijden beleeft. Als derde oorzaak moet ten slotte genoemd worden de toenemende on verschilligheid van het kooiende pu bliek en van de huizenbouwers ten opzichte van de kwaliteit van het te ie- ver-en werk. De opleiding van den werkman m dit vak moet als zeer onvoldoende ge kenmerkt wordep. Die vorming hangt in de eerste plaats af van persoonlijke geschikt heid en ambitie, maar in de tweede plaats van de toevallige omstandig heid of in de werkplaatsen een werk man of baas aanwezig is, geneigd' en in staat zich met je vorming van een aankomenden -smid in te laten. Bovendien staan dg jongens reeds veelal direct op verdienste, zoodat dan diensten van hen gevergd worden, die een storenden invloed hebben op zijn opleiding. Besluiten de ouders hun zoons in plaats van naar een baas naa.r de Ambachtsschool te zenden, om aldaar voor hef smidsvak grondig te worden voo-rbereid, dan is volgens die ver klaringen der gehoorde getuigen het resultaat eveneens zeer onzeker. Immers de jongen, die van de am bachtsschool ïn een. -smederij komt-, verkeert aanvankelijk in de positie van den gewonen leerjongen: z/ijn handen staan voor het practische, veelzijdige weak in de werkplaats nog verkeercTTen eerst nadait die handig heid is verkregen, zal hij van de voorbereiding ter ambachtsschool voordeel trekken. In den tusschentijd Heggen echter velen bet af. hetzij dat hun de werkplaats niet aanstaat, het zij dat zij den natuurlijken aanleg voor het lang niet gemakkelijke, veel handigheid1 en -overleg verei-schendie smidsvak blijken te missen. Wat omtrent' die airbedd-svoorwaar- den in het rapport wordt vermeld, heeft betrekking op den toestand, ge lijk die was vóór de werkstaking in den aanvang dezes jaars, welke eeni ge Verbetering in de regeling der loo nen ten gevolge gehad. De gewone werktijd der huissmeden is te stellen op 66 a 72 uren per week, zonder schafttijden. Rekent men deze mede, dan is de werkman 81 a87 uren in 't getouw. Zondagsarbeid komt Jbij uitzonde ring, doch overwerk veelvuldig voor. Wat de loonen beteft, zrooals de werktijden in dit vak lang zijn. zoo zijn de loonen laag. VolWassen werklieden verdienden van 13 tot 20 ets. per uur. Bij uitzon dering hooger. Terwijl de opgaven omtrent de ver schillende' werkplaatsen uiteenliepen, kon het gemiddelde Icon voor een vol slagen werkman niet hoogeir worden gesteld dan 17 a 20 cent. De loonen beneden 17 cent worden betaald aan minder bekwame of bejaarde werklie den, of wel ged-urende den eersten tijd na de aanneming van een werk man. Jongens worden aangenomen tegen een loon van 2 cent pea- uur af. of in weekloon van ƒ1.50 tot ƒ3 terwijl liet loon der jongmaatjes bedraagt van 5 en 6 tot 12 cent per uur de lezing aangenomen, na er de volgen de bepalingen aan toegevoegd te heb ben de rechter kan iemand zijn rij bewijs desnoods voor goed ontnemen de regeering kan openbare wegen voor motorrijtuigen sluiten onder de 17 jaar kan men geen rijbewijs krijgen. Wiel rij den. Sport en Wedstrijden. Automobielen. De betrouwbaarheidsritten, uitgeschre ven door de Ned. Aut. Club, zullen plaats hebben van 21—24 Sept. a.s. van Utrecht en eiken dag daarheen terug en wel Eerste dag Utrecht, Woerden, Bode graven, Gouda, Rotterdam, Delft, Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Utrecht. Af stand pl.m. 190 K.M. Tweede dagUtrecht, Amersfoort, Apeldoorn Zutphen Arnhem Wagenin- gen Utrecht. Afstand pl.m. 180 K.M. Derde dag Utrecht, Zeist, Renswoude, Ede, Apeldoorn, Uddeleimeer, Harder wijk, Amersfoort, Utrecht. Afstand pl.m. 145 K.M. Vierde dagUtrecht, Nieuwersluis, Amsterdam, Baarn, Amersfoort, Utrecht. Afstand pl.m. 110 K.M. Het Engelsche Lagerhuis heeft het, wetsontwerp op motorrijtuigen in der-1 Woensdag arriveerden tc Breda reeds eenigo mededingers voor de wedstrij den van a.s. Zaterdag en Zondag, na melijk Carapezzi, Italië; Piard, Frank rijk; Jenkins, Engeland; Janson, En geland, die hedenavond reeds met hun ne training op de baan zullen begin nen. Carrapezzi en de kleine Piard zijn reeds bekend, doch de twee Engelsche racers niet. Deze zijn, zooals men be grijpen zal, alsnog geëngageerd. Jenkins is op het oogenblik de beste professional van Engeland, hij is na melijk kampioen van Engeland over den korten afstand, recordhouder over de een vierde en een halve Eng. mijl en heeft dit jaar reeds verscheidene mooieoverwinningen behaald. Hij zal de verschillende renners die den 15 en 16 Augustus om den Grand Prix te Breda, zullen kampen, han den vol werk geven, zoodat zich een strijd zal ontspinnen die in Nederland niet is te zien geweest en die lang in het geheugen zal blijven van de toe schouwers. Wat mr. Janson betreft, deze is voor ons Plollanders ook een nieuweling; hij is een zeer innemend jongmensch en student aan de Polytechnische school te Londen. Hij zal onze amateurs, den ken wij, de loef afsteken. Wat zal de strijd tusschen Dop, Bouma en Janson ook, evenals die der professionals, in teressant wezen. Mr. Janson is kampioen amateur van Engeland. Morgenochtend komt aan de kam pioen van Italië namelijk Bixio die ook morgenavond op de baan gaat traineeren. Bixio, die in den Grand Prix de Paris bijna onzen Meyers klop gaf, heeft gisteren Meyers in de demi-finale van den Grand Prix d'Anvers versla gen en wel met- 1 en een halve lengte. Enorm hard was zijn spurt. Hij werd dan ook in de finale na harden strijd winner van den Grand Prix d'Anvers. Wij zien dus met belangstelling den strijd tusschen Arend, Schilling, Bixio, Piard en v. d. Bom tegemoet, het zal er warm toegaan. Stoomvaart berichten. liet stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, arriveerde 11 Aug. te Marseille en zette de reis voort naar Rotterdam. Het dubbelschroefstoomschip Goen- toer, van Rotterdam naar Java, ver trok 12 Aug. van Suez. Iiet stoomschip Salak vertrok 12 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het dubbelschroefstoomschip Sindo- ro, van Java naar Rotterdam, vertrok 12 Aug. van Perim. Het stoomschip Ixion, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Aug. van Perim. Het stoomschip Ambon, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 12 Aug. te Port Said. Het dubbelschroefstoomschip 'Sta tendam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 12 Aug. van New-York naar Rotterdam, met 3819 vn. marga rine en 200 vn. reuzel. Het stoomschip Isis, met de Indi sche, Cliineesche en Australische mails ex ss. Australia, vertrok 12 Aug. van Port Said naar Ilrindisi. Het kan den léden aldaar verwacht worden. Kerk en School. Utrecht, 10—12 Augustus. Geëxamineerd 8 candidaten voor de faculteiten der God geleerdheid, enz. Toegelaten de heeren: J. de Jong, H. A. Poelman, mej. C. H. Berg en mej. A. van der Laan. Voor de vaculteiten der geneeskunde enz. werden 8 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn de heeren M. van Over- eern, J. J. Herma en J. K. W. Kehrer. Gedurende den loop van het examen ■trolc zich een candidaat terug. Het exa men werd voortgezet met 4 candidaten. Na voortzetting van hert examen zijn van de vorige groep alsnog geslaagd de hee ren H. F. R. Bahlmann voor diploma A. en J. W. van Eek voor diploma B Koloniën. Atjeli en llorintji. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening tv an Wo ensdag Polem en Radja Keumala boden in een brief aan den Sultan bun onder werping aan, verzoekende de vervol ging voorloopig te staken. De gou verneur weigerde dit. Poelau-Tengah in Korintji is na een hevig gevecht genomen. De vijand het ru,im driehonderd do oden achter. On zerzijds werden zes minderen gedood, en gewond luitenant Brouwers (zeer licht) en 46 minderen. Door vrouwen werden gedood luitenant Ledeboer en vier minderen. De N. R. Ct. toekent; daarbij aan Het aanbod der onderwerping van' Panglima Polem en van dtiens zwager Toekoe Radjak KeumaTa, in boven staand belangrijk telegram van onzen correspondent gemeld, zou nog heel wat meer betèekenis hebben indien het niet gedaan was op een voor ons bestuur onaannemelijke voorwaarde. Zooals de zaak thans staat, kan men niet nagaan of het aanbod inderdaad het voorspel is van een feitelijke on derwerping der genoemden, welke al- derbelangrijlcst zou zijn. In verband met de inneming dei- versterking te Poelau Tengah bren gen wij in herinnering dat het land schap Poelau Tengah beschouwd wordt als een bufferstaat tusschen Djambi en de Westkust; de doesoen was zwaar versterkt door de bevol king, die ons afvallig geworden was. Den 9en Juli werd uit Tapan aan het Bat. Nbl. gemeld, dat een afdee- ling der Tapan-kolomie spoedig te deze doesoen zou oprukken. Volgens de nieuwö kaart van St foort en Ten Siethoff ligt P. Teiij in het brongebied van de Temj ketjil, ten zuidoosten -van het la schap Serampas. Luitenant L. V. Ledeboer, die i eenige minderen op veoraderlijke i ze omgebracht moet zijn. was vol? het officiersboekje geboren in 18?) in 1901 benoemd tot 2e luitenant Krnitontplofflug te Ngawie, Men schrijft uit Ngawie aan Locomotief' De goede hoop op het herstel i bij de catastrophe van den 4en verminkten, heeft zich helaasniet waarheid. Van de 16 ter verplee in het hospitaal opgenomenen was der zwaarst gekwetsten, wiens e been was afgescheurd en wiens hc en armen een onherkenbare bl< klomp geleek, dadelijk dood. Dezei zat bij de korf, waarin het gekoi de kruit wordt verzameld. (De ow dat slechts 18 K.G. revolverkru.it) wezig was, .is minder juist, er was vendien nog 12 KG. stofkruit.) Va: 15 overigen waren tot en Maandagavond 6 overleden. Dezen ren niet te redden, meer dan twee 5de van hun huidoppervlakte was a scheurd of verbrand. De vermin] waren allen bijna onherkenbaar, heel zwart en erg opgezet. Bijna a hadden aan handen en beenen zi kwetsuren. De drie Europeanen, surveillance hadden, zijn er betrc, lijk goed afgekomen. De sergi Schmidt, een Hercules, was wel gezicht, buik en beenen deerlijk g vend, toen men hem van onder korrelhuis vandaan haalde, maar 1 er toch bovenop. Hetzelfde kan den gezegd van den kanonnier-k maker Sittrop. De andere kanor was slechts licht gewond en w thuis verpleegd. De geheele molenkampoeng is in pen rouw. De dooden werden door kameraden met militaire honneurs graven. Een bewijs hoe hard werd gen bij het blusschen van den brand is dat een der Europeesclie fuseliers mee pompte, flauw viel van ove moeienis. De kerels hebben zich nig geweerd. Op initiatief van den adsi stent dent Van Heutsz over wiens kaïn besliste houding met lof wordt sproken en wiens persoonlijk be aan de gewonden in het hospita* allen een goeden indruk maakte, den pogingen in het werk gestelc gelden voor de weduwen en kinc van de overleden koelies te verzam daartoe gaan inteekenlijsten roac wordt flink geteekend. De gelden len als een bewijs van attentie burgerij aan denmilitairen com dant ter verdeeling worden aan; den. Deze kruitontploffing is de hev geweest sinds menschenheugenis. had in 1899 ook zoo'n accident pl doch dat was van niet veel beteel hoewel toch 2 personen daarbij ht ven lieten. Madoera. In de „Soerab. Courant" wordt i: hoofdartikel en ook onder de plaa ke inededeelingen ernstig geklaagd de toenemende onveiligheid op het Madoera en in het bijzonder in i deeling Soemenep, waar groote, pende benden op roof en moord uit Over het algemeen wordt die toe toegeschreven aan de op het heerschende armoede, waaraan voo kleine inlandsche adel ten prooi zijn, sedert het eiland onder gei bestuur is gebracht en er dus niet gekneveld kan worden als in den den" ouden tijd. Die arios en par die niettemin geen afstand kunnen van hun oude heerlijke rechten dobbelen, hanengevechten te b en vele va-ouwen zouden nu de bejakken" wapenen en leiden om den buit te deelen, bij de rooveriji haald. 't Is of men de geschieden middeleeuwen in Europa leest. In tegenstelling met de gewone sehe manieren wordt niet gesel op den reside'nt, maar erkend dai persoonlijk krachtig optreedt en eenigen der hoofdbrandais achti heeft. Van den heer Chauvigny d die in 1888 in Bantam reeds g< heeft den inlander goed te kenn voor igeen klein geruchtje verval zijn, was dan ook niet anders t wachten. Atjeh. In Boven-Keureutoë werden do manschappen van .dein cndeijlui: H Christoffei 23, door andere pa les 22 vijanden neergelegd. Een bende onder radja Meukof Teungkoe di Barat verbrandde 5 zen van in Boven-Seuleuma in Ivampongs teruggekeerde lieden ei de een deel dier menschen geval roede. In Pidië lieten 26 vijanden het (1 Djambi. De onder den kapitein H. van lom aan de boven-Batang Hart ag de colonne nam eene sterke bente "ven doesoen Toea. Wij vertorent 2 gesneuvelden, 3 zwaar en 3 li< wonden. De vijand liet in de stei dooden liggen, onder wie waarscl Eadja Timoer en Raden Mat Jata nevens een kanon, 1 repeteer-, 51 laadgeweren, 1 donderbus, 3 lilla: munitie en blanke wapenen. Blijkens dit telegram schijnt te worden afgeleid, aldus de „J.-B, welk blad wij dit bericht ontleer dat de pacificatie van het onrust bied met rasse schreden nadert i) de bovenstreken van Djambi d Pte weken zoo krachtig wordt °l den, dat sultan Taha, de drage het verzet, het benauwd genoeg zi gen. Het telegram uit Djambi' weer melding van een mooi n

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2