ld succes, dat niet duur gekocht werd. De doesoen Toea ligt aan den bovenloop der Batang Hari, ten Noorden van Moea ra Teho. Dit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Te Essen verwacht men de volgende week een staking van all mijnwerkers in het Roerbekken. De arbeiders eischen loonsverhooiging, op grond van de hoo- dividenden, welke aan de aandeel houders werden uitgekeerd, en van de gunstige prijzen der steenkolen. De beweging vindt gedeeltelijk haar oorzaak in de strenge maatregelen door de maatschappijen genomen inzake de wormziekte. Faillissementen. Failliet verklaard 7 Aug. A. A. Engels, zonder beroep ia 's Gravenhage, Paul Krugerlaan 22. Rechter-commlssaris mr. A. E. Croockewit Fioris Guyt, vischhandelaar, te Kat wijk aan Zee. Rechter-commissaris mr. C, W. Vollgraff. 10 Augustus, Daniël van Duivenbode, hoffiehuishouder te Hilversum, Violen straat 56. Rechter-commissaris mr. J. J. A. L. Beuns. A. F. Beijen, aannemer en timmerman te Amsterdam, Marnixstraat 37, vroeger Jacob Catskade 31, en P. Bosch, koop man, Prins Hendrikkade Nr. S5, vroeger aldaar op Nr. G3. Rechter-commissaris mr. J. J. A. L. Beuns. Opgehev en het faillissement van Ge- rardus van Brugge, arbeider te Veur. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst het faillisse- metn van Petrus Wouterus van Run, broodbakker te 's-Hertogenbosch. Rechtzaken. Door J. G. Helling, malielaar te Buik. ïloot, ia hooger beroep aangeteekend van het vonnis der arrond.-rechtbank te Leeuwarden, waarbij hij wegens den bekenden loterij-zwendel tot drie jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Uit de Pers. Het ontslag Linden1 an. Ia een artikel in de Telegraaf levert Mr. J. A. Levy een beschouwing over het ontslag van den hr. S. Lindeman, leeraar aan de Rijkslandb.school te .UiWageningen. wegens een door dezen te Gouda gehouden rede tijdens de protesten door het z. g. Comité van "erweer, tegen de uitbreiding van het (strafrecht. De heer Lindeman zeide toen o.a., Dr. Herman Gorter citeerende: „Het is te hopen, dat Dr. Kuyper ,25 jaar lang geen "bewust huichelaar is geweest, maar dan toch is hij 25 jaar lang een onbewust huichelaar ge dweest." Aau dit fraaie proza, werd, als van eigen herkomst, het navolgende toe gevoegd j „Zoo ziet ge, arbeiders, hoe de bour geoisie gebruik maakt van haar macht ia den Staat, hoe uw broeders en ka meraden worden opgeroepen om in een speupakje gestoken met geweer en ba- jouet gewapend te worden. Zooals al tijd en overal maakt de burgerij ge- biuik van het militaire geweld; dit lis de zedelijke macht waarover deze regeering beschikt." Deze uitingen gaven aanstoot. De (heer Lindeman werd, door den minister zelf, onder wiens departement de Land- sc| bouwschool ressorteert, onderhouden, op het onvoegzame van zijn gedrag ge wezen, in de gelegenheid gesteld des wege berouw te gevoelen, en, schrif telijk te toonen. Deze pogingen van regeeringswege, vergezeld van de waar schuwing, dat, hadclen zij niet gevolg, hoi tegen den leeraar maatregelen geno- I i men zouden worden, leden schip- breuk. Dienvolgens werd, den S Aug. )i, aan den heer Lindeman het be richt van zijn ontslag toegezonden. Er ligt, in dit droeve beloop van aken, iets zoo ongemeen krenkends •oor ons rechtsbewustzijn, dat de open bare meening, bet koste wat het wil, daartegen in ojjstaiid komen moet. Aldus .Mr. Levy, die verder betoogt, dat men hem wel niet van sympathie met het Comité van Verweer verdenken al en dan vraagt „Geeft echter de besliste, onverholen ea onomwonden afkeuring van de da- Ideu des „Cornité's van Verweerde jeering het recht, een ambtenaar it ontslag te bestraffen, op den enke- sa grond, dat hij, geestverwant van adoeld comité, dit, met woorden, peende moeten steunen? Ik antwoord, met de meeste ener- fi:. met de meeste beslistheid, zonder tó Wnig voorbehoud: neen en duizend maal, neen. Op welken grond ter wereld j zou, met mogelijkheid, zoodanige be voegdheid aan de regeering kunnen toekomen. Wat is hier gedaan, wat eschied, dat haar wettigen zou? 'raagt men naar het karakter der ge- B« hcrimineerde bewoordingen, bet is •Mi «tuclpraat en anders niet. In het so- c; Jjaal-democratische kamp, heeft men 'lijkbaar nog niet genoeg besef van de 'plichten, welke aan den rang eener Raatkundige partij verbonden en ver- "zijn. om van gezwets, als it onderhavige, zich te onthouden, aadaar zoo menig ergernis gevend fl *oord, straattaal in. den volsten zin, J3arvan zij meenen zich te moeten be lenen, die, op de hartstochten van en dommen grooten hoop speculee rt Hier echter is gestraft, en, menver- l fete het niet, voor straf is een rechts- '2' rond noodig. Ik vraag, en houd niet JP met aandrang te vragen: welke is 'J- rechtsgrond? Waar, in ons ge dreven, of ongeschreven recht is er «ti voorschrift, neen, een regel, neen, woord, dat straf rechtvaardigt, op Ïod van laffe snorkerijen, van on- ookte dwaasheden, door een amb- lar in een volksvergadering geuit? Wil de regeering optreden, als be waakster, dat hare ambtenaren slechts zeggen en doen, wat met bet gezond verstand vereenigbaar is, dan zou hare dagtaak eindeloos "zijn. Indien zij ech ter straft, is zij rekenschap schuldig, dat er een misdrijf is gepleegd." Ten slotte zegt Mr. Levy: „Het hooge woord, moet er uit. Mij schijnt, in den jongsten tijd, in gouver- nementeele kringen en daarbuiten, op meer dan ééne wijze tegen Neerlands alouden vrijheidszin te worden gezon digd. Vervolgingen wegens prenten, veroordeelingen wegens een onverto gen, onvoorzichtig woord, het zijn vooze, veege teekenen van de hydra der reactie, die het hoofd opsteekt. Daar waait een mousson van gezags- vertoon op den vaderlandschen bo dem, een wind, die zoetsappigheid kweekt, huichelarij aanwakkert en aan zelfstandigheid afbreuk doet. Welnu, men weere en keere haar, die storm vlaag. Zij brengt de waardigheid der regeering, en het karakter van ons volk in gevaar. Wat de regeering betreft, est certa quaedam ars nesciendi et scientia. Dat zij, het Recht huldigend, de kunst.ver sta en beoefene van te ignoreeren, ook en zelfs hetgeen tegen haar gebazeld wordt. Wat ons volk aangaat, niet door te straffen links en rechts, werkt men opvoedkundig. Wij hebben mannen van noode, die vrijuit, rondweg, hunne mee ning durven verkondigen. Begaan zij daarbij malligheden, dan lacbe men hen uit, maar straffen doe men ben niet." Aan een beschouwing hierover van hei Centrum ontleenen wij het volgende: Ook al kan men van oordeel zijn, dat het ontslag een te strenge straf was, toch staat het voor een ieder, die onbe vooroordeeld denken wil, vast, dat de overheid in een rijks-ambtenaar niet datgene dulden kan, wat de heer Linde man zich veroorloofde. Alleen partij-hartstocht kan een ande re meening inspireeren. Oudergewoonte tracht men het thans van socialistische zijde te doen voor komen, dat de leeraar het slachtoffer is geworden zijner beginsel-overtuiging. Maar wanneer men de toedracht der zaak gevolg heeft, dan wordt het klaar, dat de heer L. niet gestraft is als socialist, maar als propagandist. Als propagandist van een beweging, die alle middelen'goed achtte tot de be reiking van haar doel en het spel speel de der anarchisten. Met het socialisme als min of meer wetenschappelijk systeem had de agita tie en de daarop gevolgde staking niets te maken. Zij was een uiting van revolutionnair verzet, een aanslag op het wettig gezag, een stelselmatige verdachtmaking ook van instellingen en pérfeonen. En teekenend is het zeker, dat, terwijl de sociaal-democraten voortdurend eer bied opeischen voor hun overtuiging, voor hun vrijheid van handelen en de eerlijkheid hunner bedoeling, zij in den tegenstander telkens de zwartste gevoe lens onderstellen, en een rijksambtenaar zich niet ontziet, in 't openbaar den eer sten minister des lands als een bewus- ten, of onbewusten huichelaar te sig- naleeren. Waar zou het heen, vragen wij, als dergelijke dingen bij ons inheemsch werden? Wij kregen dan ongetwijfeld de treurige politieke toestanden, die Frank rijk onder veel hartstochtelijk ge schreeuw te gronde richten. Democratie uitstekend Maar igeen revolutionnaire agitatie, die met alle middelen werkt, en geen brutale mis kenning van het wettig Gezag Gemengd Nieuws, UitbarstiDg Tan den Vesuvius Een telegram aan de Tribuna meldt dat de krater van den Vesuvius ge scheurd is en een lavastroom door laat, die waarschijnlijk de zuidelijke helling zal afdalen. De scheuring haa plaats bij zeer sterke ontploffingen. De Engelsche koningin rookende De Cork Examiner, een Iersch blad, zegt in een geestdriftige beschrijving van koning Eduard's bezoek: „De Ko ning glimlachte en rookte een dikke sigaar. De Koningin ook." Alpen ongelnkken. Sedert het begin van dit seizoen verloren 62 personen het leven hij het bergbeklimmen in Zwitserland en Tyrol. Hoofdzakelijk schijnt dit aan onvoorzichtigheid te Wijten te zijn, vaak ook aan te groote zuinigheid dei- bergbeklimmers, die liever een gids wilden uitsparen. Zonderling is bet. dat slechts vier dezer ongelukkige Al penreizigers Amerikanen of Engel- schen waren. Ook dezer dagen hebben weer twee Oostenrijkers en twee Zwitsers net leven verloren. Over het algemeen is het weer tot nu toe in de Alpen bui tengewoon slecht, waaraan ook wel voor een deel is toe te schrijven, dat reeds zoovele ongelukken hebben plaats gehad. Temster aangevallen. Een vreeselijk drama heeft plaats ge had in een menagerie te Perteaux. Ge durende de „repetities" viel een panter de temster, een Duitsch meisje, aan en beet haar zoo geweldig in het been, dat zij waarschijnlijk dit lichaamsdeel zal moeten missen. Met veel moeite slaagde de temster, geholpen door een paar be dienden der menagerie, er in, verdere aanvallen van het woedende dier te voor komen en dit in zijn hok te drijven. Een jeugdige bookmaker. Te Edinburg heeft de politierechter een jongen van twaalf jaar tot, twee pond sterling boete veroordeeld, om dat hij aan den openbaren weg zaken dreef als bookmaker. Werklieden wedden druk bij den knaap. Graaf Levetzow. De oud-president van den Rijksdag Von Levetzow is overleden. Hij werd in 1828 te Gossow geboren, trad toen zijn studiën voleindigd waren, in den Pruisischen Staatsdienst en werd in 1867 tot lid van den Pujksdag geko zen, waarin bij zich bij de üuitsch- conservatieve partij aanslootvan '81'84 en '88'95 was hij president van den Rijksdag, in het laatste- jaar trad hij af. toen zijn voorstel^ om Bismarck op diens SOsten verjaardag namens den Rijksdag te gaan geiuk- wenschen, verworpen werd. Levend begraven. In 't Russische dorp Nowotscherkask is de vrouw van een grondbezitter le vend begraven. Men had de begrafe nis van de dood gewaande in werke lijkheid slechts schijndoode vrouw, wregens de gropte hitte van het sei zoen niet uit wollen stellenen toen eenige dagen later de kist bdj toeval geopend moest w-orden, vond men daarin de ongelukkige, met heele pluk ken haar in de hand, in haar schrik kelijke doodskramp uit 't hoofd ge trokken. Het lynchen in de Yer. Staten. Er is een statistiek verschenen over het lynchen, welke afschuwelijke cij fers geeft. Van 1885 tot 1900 hebben niet minder dan 2516 lynchmoorden plaats gehad. 1678 negers, 801 blan ken, 21 Indianen, 9 Chinèezen en 7 Mexicanen vielen als slachtoffers. Onder de vermoorden waren 50 vrou wen. Van de 45 staten, waaruit de Bond bestaat, werd slechts in Mas sachusetts. Newhampshire, Rhode Is land en Utah niet gelyncht, In dit jaar waren reeds 45 gevallen te tellen. Het lynchen geschiedt tegenwoordig op de meest wreede en verfijnde wij ze. De slachtoffers worden met petro leum overgoten en langzaam inbrand gestoken, ten doode geroosterd dus. Onlangs verdrongen zich om zoo'n ongelukkige in den staat Delaware meer dan 2000 toeschouwers, mannen, vrouwen en kinderen. President Roosevelt heeft wèl ge- liijk, wanneer hij zegt. dat waar zul ke gruwelen nog plaats vinden, geen sprake kan zijn van vooruitgang beschaving. President Roosevelt heeft zijn gevoe lens te kennen gegeven over de lynch- quaestie, in een brief gericht tot den heer Durbin, gouverneur van den staat Indiana. „Zulke gewelddadighe den", zegt de president, „zijn niets dan een vorm van anarchie, en de anarchie is steeds geweest de voorloo- per van de tyrannie. Elk ontwikkeld man moet met gchrik kennis nemen van de toenemende lynch-manie in dit land. en de wijze waarop de woede der menigte zich uit. voornamelijk tegen de slachtoffers van het gekleur de ras. „In vele gevallen heeft de gelynch te zich schuldig gemaakt aan een ver schrikkelijke en onbeschrijflijke mis daad, maar toch dient men de justi tie niet te; storen in haar onderzoek en bovendien mag men den schuldige zijn recht niet onthouden tot verde diging." De avondbladen aijn vol lof over dezen brief. Gevonden voorwerpen. Een onderstuk van een uithangbord; een verzameling postzegels in eene por- temonnaie. Vervolg Stadsnieuws Geheel-onthouders spaark Men schrijft ons: Het doel der geheel-onthouders spaar kas is op den laatsten kermis-Maandaj hereikt gewordende boottocht naar Utrecht is naar aller wensch geslaagd men heeft gedurende den tocht veel plei- zier gehad, en alle deelnemers kunnen getuigen, dat men zonder alcohol veel genieten kan. Zelfs hebban 24 personen zich opgegeven als lid voor de spaar kas; er is van Januari tot en met Aug. omstreeks 250 igespaard geworden, zóó. dat ieder lid de vrije beschikking had voor hetgeen hij gespaard bad. Vele deelnemers hebben dan ook ta kennen gegeven, het volgende jaar weder deel te nemen. Droevig ongeluk. In oen speel tuin in de Saenredamstraat is Woens dagmiddag een vreeselijk ongeluk ge beurd. Mej. Bosman, woonachtig Ba- rendsestraat, die met haar kinderen voor pleizier den dag aldaar doorbracht, stond des middags naar het schommelen der kleinen te kijken, toen zij per on geluk met den schommel in aanraking kwam. De slag tegen haar hoofd was zoo he vig, dat de arme vrouw achterover viel en bewusteloos bleef liggen. Dadelijk snelden hulpvaardige men- schen toe en droegen haar naar een naastbijgelegen bank, waar alle pogingen om haar weder tot bewustzijn te bren gen werden aangewend, doch helaas te vergeefs. Ook een inmiddels aangeko men geneesheer bon geen hoop meer geven, daar bloed en hersenen reeds uit mond en neus kwamen. De dokter gelastte onmiddellijke over brenging van de vrouw naar hare wo ning, waar zij een paar uur later over leed. De ongelukkige was gehuwd, 35 jaar oud en moeder van 3 kinderen. Woensdagmiddag, omstre eks drie uur, hadden eenige jongens de bal dadigheid in de Lange Poellaan een brandje te stichten, waarvan het gevolg was dat van een hunner de kleederen in brand geraakten. Op zijn hulpgeroep schoot een voorbijganger toe, die de brandende kleederen bluschte. Eentegenhanger. Maakten wij in den laatsten tijd zoo nu en dan melding van rijwielen, die gehuurd en niet teruggebracht werden, thans vermeldt het Politie-rapport juist het tegenovergestelde en wel dat Zondagavond bij een smid alhier "een tweewielig motorrijwiel in bewaring werd gegeven en tót op heden nog niet teruggehaald is, zoodat de smid thans den eigenaar beleefd verzoekt hem zoo spoedig mogelijk weder van het onge vraagde rijwiel te verlossen. Arrondlssements-Rechtbank. Zaak-Politiek. Heden heeft de Arrondissements-Recht- bank alhier vonnis gewezen in de zaak van Arnoldus Politiek, veldwachter t£ Krommenie, tegen wien wegens het val- schelijk opmaken van een proces-verbaal en het gebruik maken daarvan, 3 jaar gevangenisstraf was gevorderd. De Rechtbank sprak bekl. vrij van het hem ten laste gelegde. De Rechtbank overwoog bij haar von nis in de eerste plaats omtrent de door beklaagdc's verdediger beweerde niet ontvankelijkheid van het Openhaar Mi nisterie in de strafvervolging ter zake der sub 1 en 2 bij dagvaarding ten laste gelegde feiten omdat bij het voorloopig ondrezoek niet zijn in acht genomen de voorschriften vervat in de artikelen 273 en 274 van het Wetboek van Strafvorde ring. dat daaromtrent, bij geen dezer arti kelen noch bij eenige andere wetsbe paling de ontvankelijkheid eener vervol ging wegens valschheid in geschrfte af hankelijk wordt igemaakt van de nako ming dezer bijzondere voor dit misdrijf bij het voorloopig onderzoek te nemen maatregelen ter vaststelling der identiteit van het van valschheid verdachte stuk, terwijl uit die bepalingen evenmin valt af te leiden, dat daarbij voor dit speciale delict eene uitzondering wordt gemaakt op de algemeene bepa. lingen omtrent het wettig bewijs in strafzaken, doch veeleer dat ter verge makkelijking en tot meerdere zekerheid van het bewijs dier identiteit behoudens de in het algemeen voorgeschreven wet tige bewijsmiddelen de bij die artikelen aangegeven wijze van onderzoek behoort te worden gevolgd; dat mitsdien het O. M. is ontvankelijk in zijne te dezer zake ingestelde straf vervolging dat verder door de ter terechtzitting bijgebrachte wettige bewijsmiddelen niet is geleverd het wettig en overtuigend bewijs dat de beklaagde opzettelijk te kwader trouw in strijd met de waarheid het ter dagvaarding omschreven proces verbaal heeft opgemaaKt en ondertee- kend met het oogmerk om het als echt en onvervalscht te gebruiken, waaruit volgt, dat zoowel voor de primair als subsidiair den beklaagde bij dagvaar, ding ten laste gelegde feiten het bewijs ontbreekt en hij mitsdien van het hem ten laste gelegde behoort te worden vrij sproken. Verdediger van beklaagde was Mr. F. A Bijvoet. Uitspraken: 1. J. Swart, opperman te Purmerend, verduistering, 3 maanden gevangenis straf. 2. W. Kok, los werkman te Zaandam, beleediginig ambtenaar in functie en wederspannigheid 14 dagen gevangenis straf. 3. G. Evers, sigarenmaker, zónder vaste woonplaats, mishandeling twee maal gepleegd, 3 weken gev.straf. 4. H. Snijder paardenkoopman te Am sterdam, mishandeling van een dier, 14 dagen gev.str. 5. A. de Looper, werkman te Haar lem, wederspannigheid, een week igev. straf. 6. L. de Vries, arbeider te Purmerend diefstal, een week gev.straf. 7. H. Busch, koopman te) Oostzaan, diefstal van vee uit de weide, 9 maan den gev.straf. laars zijn aan het werk om hier en diende, want in den hoek stond' een; daar m het oude gebouw muren uit te haveloos bed. Te midden van dien breken en veranderingen aan te bren- 1 armoedigen rommel liep een kleinen gen. Zij hebben echter ook geen baast jongen heen en weer. die een klein eu hebben er nu hun gemak van ge-wurm in een toegespeld pak van nau- nomen om hun tweede ontbijt te ver- welijks vier weken met een hongerig orberen. Op den trap van het direktie- oud-mannetjes-gezicht op de armen gebouw aan m,ju linkerhand, waar suste Het baalte hem welniK of hij vroeger de „Personalien" van de nieu- we gevangenen werden opgenomen, zit ten een paar opperlui met wijde, open hangende boezeroenen over de ruige, behaarde borst, tegen de deurpost ge leund en bijten in een dikke „Ilulle" (boterham). Tegenover me, voor het hoofdge bouw van de gevangenis, dat met zijn achterkant aan de Spree staat, ravot- SS J» '.woning" zat een a£ge; de leege stop altijd weer opnieuw in den mond van het wicht schoof. Het doordringende schreien hield geen oogemblik op. het bekende schreien van heel kleine kinderen, waarbij geen tranen te voorschijn komen. De moeder was niet thuis en geduldig bleef de kleine dreumis maar heen en weer loopen met het wurm in de een breeden booggang. De jeugdige be woners van het holle gebouw hebben maar het hoogst noodïge aan met het het oog op het warme zomerweer en nog meer met het oog op de schraal- ijv(,ri en vulden de Hossen v00r een heid van moeders portemonnn,o de ^eevfrij met ongebleekt mohair. Eea k'lpmfi mpisifis p#»ti iiii-k-iA on fto L-loino - - - tobde moeder in het midden van het ertrek achter een groot wiel; tegen over haar een aankomend meisje, even eens achter een wiel. Beiden draaiden Gehomologeerd. Door de Arrond|;sements-Rechtbank alhier is heden gehomologeerd het ac- coord van 15 in het faillissement van Jan Dil, aannemer, wonende te IJmui. den. Uit de Omstreken. Overveen. Woensdagavond had het logement van ouds het raadhuis alhier eene ver gadering plaats van Koninginnedag. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er over het afgeloopen jaar wel een tevredenstellend saldo was, doch dat de kas versterking noodig had door de aanwinst van nieuwe leden. Er werd- besloten, dat de kinderen van alle scholen in deze gemeente op den kleine meisjes een jurkje en de kleine jongens een kort broekje, dat door bretels over het hemd wordt opgehou den of een broekje met vast lijfje, een soort hansopvorm. Bij deze uitrusting behooren een paar vuile bloote been tjes en niet minder vuile gezichten. Ik heb nog zelden zulke intens vuile, iimig groezelige kindergezichtjes ge zien als van deze kinderen, waarop huilpartijen en verkouden neusjes hun ne zichtbare sporen hadden achterge laten, vermengd met stof en roet. Daar in de „woningen" van het groote huis geen water is, is het waarlijk geen wonder, dat moeder de vrouw er zich met een „Jantje van Leiden" afmaakt, en alleen in den uitersten nood, wan neer de neuzenverkoudheid barer spruiten het maximum bereikt heeft, met een tip van haar rok of van haar groezelige schort even een energische veeg beschrijft over de onbeschrijfelijk smerige gezichten barer huwelijkspa'n- den, na afloop van welke proceduur ze haar kinderen weer daar buiten de deur om qp de corridor te spelen. Daar is meer plaats dan binnen. De kinderen hebben er het rijk alleen en mogen er ravotten naar hartelust. De breede uitgesleten trappen, de donkere schuilhoeken van de holle gangen, wel ke de zijvleugels met het hoofdgebouw verbinden, vormen een uitstekend speel terrein voor de kleintjes. Ik laat me door den Hausverwalter die door den huis jesmelker is aangesteld om de heeren op te halen en de orde te bewaren, den weg wijzen door het sombere, verwaar loosde gebouw. Het is een bonkige, man. ke kerel met een norsch gezicht, die ook in een vroegere periode van het huis, als cipier goede diensten zou hebben ge daan. In zijn functie als „Hausverwal ter" weet hij zich onder de bewoners ook respect te verschaffen. Op onzen rondgang kwamen we op de hoogste verdieping, waar een man en een vrouw tegen het raam leunden en naar bene den keken op de binnenplaats. Beiden zagen er even slordtg en verwaarloosd uit. De man leek me het echts type van een „verkommen genie", dat betere da gen gekend had. Men kon het hem aan zien, dat hij vroeger een heer geweest was, maar de drank had hem waar schijnlijk aan lager wal gebracht; daar van getuigden het opgezette, roode ge zicht en de uitpuilende oogen. Zooals hij daar met zijn grijzen kop in zijn shabby genteel kostuum achteloos te gen het kozijn leunde, en ons daarbij nieuwsgierig opnam, deed hij mij den ken aan den ouden dronken tooneelspe- ter uit Gorki's Nachtazyl. Waarschijnlijk had hij iets uitgehaald legen het uitdrukkelijk bevel van den Verwalter, ten minste plotseling was ik getuige van een hevige woordenwisse ling, waarbij de manke reus woedend tegen hem uitvoer. De vloekende, zwa re stem dreunde door de holle ruimte. Het verkommen genie liet zich evenmin onbetuigd. Op zijn wijde, afgetrapte pan toffels „schlürfte" hij achter ons aan, druk gestikuleerend en mij bij zijn ver dediging steeds aankijkend. 'n Skan- dal, was man sicli alles hier gefallen lassen muss gilde hij met opgeheven vuist, terwijl hij weer naar zijn oude plaatsje terugslofte. Op eiken corridor, waar wij belandden, herhaalde zich steeds hetzelfde schouw spel. Links en rechts lange rijen cellen, door zware met ijzeren bouten beslagen deuren afgesloten. Het geheele gebouw heeft een goede twee honderd kleinere en grootere cellen, het juist aantal kon mijn mentor niet opgeven, waarvan veertig cellen verhuurd zijn aan fami lies, terwijl een aantal anderen als werk plaatsen gebruikt worden. In de cel, waar Frits Reuter gevangen zat, staat nu een timmerman aan zijn schaafbank. Boven elke genummerde en van een ander "meisje van een jaar of tien schilde intusschen bandag een paar komkommers af en in een kinderbedje in den boek sliep een zuigeling rustig met de leege stop in den mond, niet tegenstaande dozijnen vliegen over bet gezichtje wandelden. Wie nu meent, dat de arme men- scben bier in de voormalige gevangenis voor een bagatel een onderkomen heb ben gevonden, vergist zich. Daar waren families die 12 Mrk. (f7.20), 15 Mrk. (f9.—), zelfs IS Mrk. (f 10.80) buur per maand moesten be talen. De huren van arbeiders wonin gen worden hier steeds bij de maand gerekend.) Dus ruim een rijksdaalder in de week voor één vertrek zonder een enkel gerief behalve de vaste kachel! Op elÊen corridon is een kraan met spoelbak, doch de aanwezige privaten zijn totaal onvoldoende en ontzettend onzindelijk. Waarom, ze er dan blijven wonen? Het antwoord dat ik kreeg, leek me niet erg steekhoudend. „Wn zijn bier in bet centrum van de staa en de kinderen kunnen naar har telust spelen." Ik sta. weer buiten op den drukken Molkenmarkt en wacht op mijn tram. Plotseling voel ik een tik op mijn arm en omkijkende, zie ik daar het shabby- genteel verkommen genie staan, dat me op zijn uitgetrapte sloffen is nageloo- pen. „Sind sie nicht von den Presse, mein Herr Bitte sclireiben sie mal scharf über den Verwalten!" Waar de vriend, ik schrijf in geen duitsclie bladen." Teleurgesteld draaide de an der zich om eu slofte weer terug naar zijn hol. K. testsrtoïstïhe door bemiddeling van ue l5rm« 0LAA88.'5W er. EÏJüm Gister. Heden W«.12An2 Dl. 13132. elke school zal kunnen gebruiken. Brieven uit Berlijn (Van onzen correspondent.) verjaardag van H. Majesteit een feest zouden hebben. Voor elk kind werd /0.50 kijkgaatje voorziene deur staat links u:tgetrokken, zoodat voor ruim 1000 kin- J de oppervlakte in vierkante meters, deren dit reeds meer dan 500 bedraagt. Audits het aantal ge\angenen. dat Aan elke school zal het Hoofd eene1 "l6"1 opgeslotein vermeld Daar i znn kleme cellen voor een persoon, commissie ter zode staan d.e naar hare (J gTootere ïan 32 73, 97 vierkante beste inzichten de uitgetrokken som voor oppevlakte voor 2—8 personen. Sommige hebben maar een getralied raam, andere twee, op manshoogte boven den vloer. Naast de deur is bij j vele cellen nog een breede gleuf, waar schijnlijk indertijd daar aangebracht voor den cipier om dezen in staat te i stellen, den gevangene beter te bespie- Van een huisjesmelker en van een den. voormalige eeuwen-oude gevangenis. I deze sombere .woningen" zonder waterleiding en zonder privaten o, j trof ik op alle verdiepingen vele fa milies. Bijna overal een grenzenlooze Berlijn, 13 Augustus 1903. rommel en een verwaarloosd, diep Door een poort vóór aan de Mol- treurig interieur. Meestal bestond het kenmarkt naast het oude Ambtsge- geheele meubilair uit een paar lage richt kom ik op een kleine plaats, loop bedden met vuile, uitpuilende buit- recht tegenover weer een tweede poort zakken, waarin hier en daar een man door, waarboven vroeger met groote of een aankomende jongen overeind letters bet woord „Hausvoigtei" te le- rees, wanneer we op den drempel ver zen stond, maar de letters zijn naar be- schenen, verder een vervallen keu- neden gevallen en hebben "alleen een kenkast. een stoel, een tafel, alles „auf litteeken in den muur achtergelaten, 's gerade wohl" neergezet voila en kom nu op een groote vierkante tout. plaats, de vroegere binnenplaats van i Het vertrek, dat als slaapkamer, de gevangenis. keuken en woonkamer moest dienst Rondom hooge, vuil-gele muren met doen. diende bij velen overdag nog kleine getraliede vensters, waarvan als werkkamer. sommige kort geleden zijn uitgebroken j Op onzen rondgang een hoek van om voor grootere plaats te maken. een corridor omslaande, hoorde ik Successievelijk zullen ook in andere j uit een dichtbij gelegen cel, waarvan cellen de kleinere raampjes door groo- i de deur openstond, het klagelijk ter vervangen worden, maar de pack- schreien van een klein kind. Naderbij ter maakt er geen haast mee, hij ver- gekomen, keek ik in een onbeschrijf- huurt zijn „woningen" ook wel in hun .lijk interieur, op 't eeijste gezicht ouden staat. Een stuk of wat metse- werkplaats, maar dat ook als woning Xt-chison Topeku, Cotuni Denver Rio Grande Erie's Kansas City Èonth do. prrf. Missouri Kansas Texas, Com. National B. R. of Mexico New-Yors Ontario Norfolk Western Rock Island Cy. Southern Paciöe Southern Railway* Onion Pacific W abash t American Car New-Orleans R. Oo. Steels KoninkL Petroleum Maataob. Columbia ?>rand Trunkof Canada 19 207/, 341/, 3d IS 101/4 17 lAS/s 217, 22 60 621/, 217/8 2478 421/j 44i/g 191/, 21 701/» 7—l/a 19 29»/, 3lt33 10V, 11. 21*/., 23 437 450 373ste Staatsloterij. Tweede Klasse. 4e Lijst. 13 Aug. 1903. Nr. 3949 f 400. Nr. 11539 f 1O0. Prijzen van ƒ30. 1225645004 9108134431517918530 108 28815301 9968134581Ö19C18679 197 3050 674110674141981519918929 749 3394 604810854 143691547219035 1347 3784 627211114145601615019608 1476 3804 660711206147931629819584 16223853715311676148O01632919591 16334052730011715148061703919682 16564183770112350148591720719678 17524273 783212356148711773619829 1770 42S6 8863128641501717741 19936 1888 4504 8992130301508817923 20198 2127 4542 905613058151011826120236 2240 4782 9062130921510918367 20360 Burgerlijke Stand. Ondertrouwd Aug. 13. P. J. KopsP. J. Carlier J. J. ten BoschA. M. v. d. Eijkkof L. BolkesteinA. Bronsveld; C. do WijmanJ. M. Soellaart; L. W. Tib- be—M. H. de GraaffG. A. Degenaar J. W. de JongG. MeppelinkK. W. Homkes. Getrouwd Aug. 13. H. J. van der VeerA. G. VasenD. H. EzermanM. S. Stolp. Bevallen 11 Aug.: C. S. Kijkwer Geerke d. 13 Aug.: A. Polderman Siffels d. T. GoversPalland z. 11 Aug.G. E. van Leijenhorst— Bouwinkelman z. 13 Aug. H. de BraalVessel d. J. S. M. van den NouwlandLoerakker z. 12 Aug. J. BuurHooglugt z. 13 Aug. A. C. -an BeekPollé d. Overleden 11 Aug.: H. van Amstel 83 j. M. v. Ileemskerckstr. 12 Aug.: N. H. van Eijkern 8 m. z. Delftskade. M. J. Maassen 15 m. z. Delftskade. M. RekmanKempenaar 50 j. Voor- tingstr. 13 Aug. H. Huijber 57 j. Rozestr.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3