Albaneesche soldaten doodden vier Bulgaarsche spoorwegarbeiders. Dinsdag is bij Gratzko de nachttrein van de Servische grens naar Saloniki 'ppgeheven. De Neue Freie Presse" vraagt waar toe het moet dienen oorlogschepen te zenden nu de Porte de voornaamste eischen van Rusland heeft ingewilligd en aangeboden heeft den moordenaar van Rostkowsky te straffen. Hel blad vraagt: „Is het soms noodig eenige schamele visschershutten te bombar deeren op de Roemeensclie kust. of denkt Rusland er misschien aan zijn oorlogsschepen den Bos ph or us te la ten passeeren en met zijn kanonnen Yildiz-kiosk zelf te bedreigen? Zou een dergelijke beweging niet ten gevolge hebben, dat de eskaders van meer dan één mogendheid in beweging zouden worden gebracht om den Sultan te beschermen?" „De houding van Rusland tegenover Turkije." zoo besluit de „Neue Freie Presse," „heeft de grenzen bereikt van het toelaatbare tusschen twee staten, die diplomatieke betrekkingen onder houden. Het is tijd. dat Rusland op houdt, tenminste wanneer het niet. in tegenstelling met de gegeven verze keringen, een algemeenen opstand ver langt en een bespoediging van den ondergang van het Ottomaansche rijk." dags gaarne hun familie bezoeken op hun eiland, vaart Zaterdags om 12 uur de stoomboot Baron Rengers van hier naar Urk en 's Maandags brengt zü haar passagiers weer terug. Stadsnieuws. Haarlem. 19 Augustus. Stokken van den Gemeenteraad Het gedrukte stuk, waarbij de heer Modoo c. s. voorstellen doen tot wij ziging der voorwaarden van erfpacht (welke voorstellen wij reeds Zaterdag mededeelden) is pas gisteravond in druk rondgedeeld. Voor het examen Fransch L. O. slaagde te 's-Hage de heer C. M. Bethfc' van hier. De Gouden Koets, behoo. •rende tot de verloting van ,,De Tele graaf', waarvan zij den eersten prijs uitmaakte, is ten deel gevallen aan de jongejuffrouw M. Parmit, Zijl straat. alhier. „De Telegraaf" teekent daarbij aan „Toen dit bekend werd. een ieder „der raadsel-kinderen kende haar „door hare getrouwe correspondenties „met den raadsel-redacteur, kwam aan „het gejuich en gefelicitóer geen „einde. Mies zelf was wel wat van „streek, wat bij al de emoties van de „tentoonstelling wel te begrijpen is." Heden herdacht de heer G. Rigter, houtdraaier aan de C. W. S. der H. IJ. S. M. alhier, onder zeer veel belangstelling zijn 25-jarig jubi leum aan genoemde Maatschappij. Gisteravond om 9 uur had een man die aan 't verhuizen was, bij het afrijden van de brug. bij den Harmenjansweg, het ongeluk, dat zijn kar dompte, zoodat zijn huisraad voor een gedeelte brak twee voorbij gangers hielpen hem weer opladen en zoo vervolgde hij zijn weg. Door Z. E. den Minister v. Oorlog is bepaald, dat aan Israëlitische militairen: le. aan hen, wier ouders of betrekkin gen in hunne garnizoensplaats wonen, vrijstelling van dienst zal worden ver leend: a. voor het Nieuwjaarsfeest op 22 en 23 September a.s. b. voor den Grooten Verzoendag op den 30en September en den len Octo ber a.s. en c. voor het Loofhuttenfeest, van en met den 5en tot en met den 14en Octo ber a.s 2o. aan de overigen verlof zal worden verleend van en met 21 September a.s. tot en met 15 October d. a. v. Faillissement Laan e Van B e m m e 1. Kaar de „Dordt. Ct.'" verneemt, heeft de machinefabriek der firma Kievits Van Reede te Papendrecht, Zater dag het meerendeel van haar werkvolk, ongeveer 200 man, waarvan velen te Dordrecht woonachtig, ontslagen, als gevolg van het faillissement der kas siersfirma Laane Van Bemmel al hier. Aan den opzichter le kl. der genie alhier L. G. de Graaff is de zilveren medaille toegekend voor 21 jaar trouwen dienst. NdEZONUEN MEüEl)EE- UNG-EN. 30 cents per regel De Koningin der Thermale Badplaatsen Vicby gaat voort zich haar naam waardig te toonen van »Koningiu der thermale badplaatseno, en men we t waarlijk niet waar de toe vloed der reizigers zal ophouden die ieder jaar naar de lieflijke ver blijfplaats van de Bourbonnais ge trokken worden, zoowel door de eigenschappen der beroemde bron nen van den Franschen staat: Célestiiis, Grande Grille en Höpi- tal, als door bet aanlokke ijke en bet aaneename van het verblijf aldaar. Zulks verklaart het steeds toenemend in zwang zijn dat deze zoo beroemde bronnen weldra meer dan drie eeuwea onder ocs genie ten, welke bronnen de beroemd heid van Vichy gemaakt hebben en die bij miilioenen flessehen over de geheele wereld verzonden wor den. Op het oogenblik is hun toestand bevredigend Om een bokking De directie der.' Staatsspoorwegen heeft te Rozendaal een onderzoek in gesteld naar den aldaar voorgekomen diefstal van visch, waaraan zich vier erklieden hadden schuldig gemaakt. Hoewel de diefstal slechts twee bok kingen betrof, die de mannen bij hun boterham hadden opgegeten, zijn toch allen uit den dienst ontslagen. iinneniaiid. Uit de Omstreken Heemstede. Maandagavond omstreeks half tien werd door den gemeente-veldwachter Bouman aan den Driesprong alhier aan getroffen, een omstreeks vijfjarig jon getje, dat thuis bleek te behooren in de van Marumstraat te Haarlem, waarheen het is overgebracht. Verlofgangers der Militie van de lich_ ting 1895 met uitzondering aan die in gedeeld bij de torpedisten of bereden korpsen hebben zich ten spoedigste met hun zakboekje ter secretarie aan te mei. den, ten einde te worden ingeschreven in de lardweerregisters. Ten nadeele van den heer J. H. van, Amst*I alhier, zijn een kip en twaalf kuikens ontvreemdeen onderzoek wordt ingesteld. Telgen. Op 28 en 29 Augustus a.s. zullen op het fon te IJmuiden schietoefeningen worden gehouden expres zwaar geschut. Het strand tusschen het Noorderhaven, hoofd en de kleine leidam is drie dagen onveilig. IJmuiden. Dinsdag is hier een zesjarig kind van een kolenschüit in het Noordzee-kanaal gevallen en jammerlijk verdronken. Ten gerieve van de Urker visschers, die hier in de haven liggen en des Zon. Vorstelyk bezoek. Dinsdagmorgen te 10 uur kwam de Hertogin van. Albany met haar dochter Alice per extra trein aan de halte Soest- clijk aan. De Koningin-Moeder, verge zeld van Jhr. Van Tets en Freule Van de Pol, reed wegens den regen in een gesloten landauer naar het station, waar ook de burgemeester van Soest aanwe zig was. Op tijd stoomde de trein binnen de Konir.gin-Moeder begaf zich on middellijk op het met bloemen versierde perron. De ontmoeting der Vorstinnen was allerhartelijkstde Hertogin en de Prinses onderhielden zich daarna eeni- gen tijd met den burgemeester. Daar de regen intusschen wat bedaard was. werd het rijtuig bij den tocht naar h et paleis geopend. De route welke Prins Hendrik bij aankomst te Enschede door de ge meente zal nemen, is op speciaal ver zoek van Z. K. H., die ook arbeiders wijken wenscht te bezoeken, overeen komstig dit verlangen gewijzigd. Naar men. aan de „N. R. Ct."medie- dJeelt, is onze gezant te Stockholm mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil bestemd als opvolger op te treden van den Nederlandschen gezant te Ro me mr. B. O. T. H. Westenberg. Bij K. B. is: le. de luitenant ter zee der 1ste klasse C. G'. Zegers Rijser eervol onthe ven van de betrekking van adjudant van Z. K. II. den Prins der Nederlan den. Hertog van Mecklenburg, en be noemd tot Hr. Ms. adjudant in ge wonen dienst; 2e. benoemd tot adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, de luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. C. Hooft Graaf land, thans tijdelijk belast met de func tion aan die betrekking verbonden. Enquête Spoorwegpersoneel. De Staatscommissie van Enquête om trent het spoorwegpersoneel hoorde Dmsdag de volgende getuigenA. B. Nieumeijer, Amsterdam, .goederenklerk 2e kl. S. S.F. W. van den Berkhof, Utrecht, commies N. C. S.J. V. M. van Koot Jr. Amsterdam, eervol ontslagen ambtenaar S. S.W. de Kok, Eist, sta tionschef 2e kl. S. S.H. D. Koeleman Breda, chef de bureau S. S. L. Lende, rink, Nijmegen, ontslagen machinist S. S. J. Storm, Rotterdam, verder H. S. M. en H. L. S. van de Burgt, Arnhem, goe derenklerk 2e kl. S. S. Gezant te Rome. Naar men aan de N. R. Ct. mede deelt, is onze gezant te Stockholm, mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil, bestemd als opvolger op te tre den van den Nederlandschen gezant te Rome. mr. B. O. T. H. "Westenberg. Nog de zaak-Kappetein. „Het Volk" schrijft: „Men weet, dat de krijgsraad onzen partijgenoot Kap- petein heeft veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, wegens de uitdrukking „Weest waakzaam en so lidair" in het door hem verspreide vlugschriftje van den Bond van Mili ciens en Oud-Miliciens. Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft die straf ge handhaafd, maar alleen de strafmaat met 2 maanden verkort. Thans heeft Kappetein een aan klacht ingediend bij den burgerlijken rechter tegen den schrijver en mede- onderteekenaar van dit geschriftje, partijgenoot Alb. Keuning. Deze zaak zal dus nog een staartje hebben." Overmaat van berouw. Te Maurik is de 27-jarige J. O., die met anderen zich schuldig had ge maakt aan baldadigheid van geringe beteekenis, uit vrees voor gevangenis straf in den Rijn gesprongen en ver dronken. Een gevaarlijke traktatie. Men meldt uit Ureterp, d.d. 15 Aug. aan de „L. C." Drie ingezetenen van onze plaats moesten, als naaste buren van iemand die overleden was, de kist afhalen. De gewoonte brengt mede, dat de le verancier bij die gelegenheid trakteert Nadat een borreltje was gebruikt, kwam men tot de treurige ontdek- j king, dat uit een flesch geschonken' was. die arsenicum bevatte. Spoedig openbaarden zich de gevolgen. In al- lerijl werd de hulp van een genees- i kundige uit Drachten, dr. Beyerman, ingeroepen, die tegengift verstrekte. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dins dag is een inbraak gepleegd onder de volgende omstandigheden. Op de twee de verdieping van perceel 7 Haarlem merplein woont de familie Grootegoed. Het hoofd van het gezin was afwezig, omdat hij werkzaam was op een dei suikerraffinaderijen alhier. De vrouw had zich te bed begeven op het voorgedeelte van de woning. Vermoedelijk omstreeks drie uur zijn een of meer inbrekers binnengekomen, hebben de deur van een achtervertrek opengebroken en uit een linnenkast, waarvan ook de sluiting was vernield, een vrij aanzienlijken voorraad gouden en zilveren voorwerpen gestolen en on geveer f300 aan geld. Dat dit omstreeks drie uur is geschied, wordt afgeleid uit het feit dat op dit uur door voorbijgangers personen op de trap zijn gezien. Juffrouw Grootegoed ontdekte den diefstal eerst toen zij hedenochtend on geveer 7 uur opstond. Als gevolg van een onderzoek dat onmiddellijk door de politie werd ingesteld, zijn in eenige banken van leening voorwerpen in be slag genomen van dien diefstal afkom stig, zoodat alle kans bestaat, dat de da. ders gearresteerd zullen worden. In de hofstede van den heer A. Mees ters in het Rietgoor onder Rozendaal (N.-B.) is een brutale inbraak gepleegd De dieven zijn langs de staldeur binnen gekomen, hebben in de kamer, waar de familie sliep, kasten en laden geopend, waaruit zij vele gouden voorwerpen, be nevens een aanzienlijk bedrag aan pa pieren geld en effecten (men spreekt van 10.000) hebben ontvreemd. Van leer tot laars in 10 minuten Onder d'e bijzonderheden, die te zien zuilen zijn op de 23 dezer te Waalwijk te openen tentoonstelling van alles, wat betrekking heeft op de vervaardiging van schoenen en laar zen. komt o. m. ook voor eene Ame- rikaansche machine, waarmede in den ongelooflijk korten tijd van 10 minu ten een aan alle eischen voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf-registreerend toestel, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die ermede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar 't kan worden gehuurd, tegen een bepaalde som voor elke 1000 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zendt de eigenaar een contro leur. die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldig de bedrag in rekening te brengen. Liberale Unie. De gewone algemeene vergadering der L. U. wordt gehouden Zaterdag 19 September, des voormiddags tel0£ uur, in het gebouw „Eensgezindheid" ite Amsterdam. De agenda vermeldt o. a. Verslag omtrent den toestand van het bestuur gedurende het afgeloopen jaar. Benoemino- van eene commissie tot nazien van de rekening over 1902. Verkiezing van twee léden van het bestuur, in de plaats van de heeren A. Bouman en C. Lely, die aftredend zttjn. Bespreking van het wetsontwerp tot herziening van de wet op het Hoo- ger Onderwijs (Prof. mr. W. van der Vlugt, lid van de Tweede Kamer, heeft zich op uitnoodiging van het H. B. bereid verklaard dit onderwerp i in te leiden.). Wanneer de tijd het toelaat, zal daarna door mr. P. Rink een exposé gegeven worden van de werking van het door de Unie-Commissie aanbevo len stelsel van „Evenredige Vertegen woordiging". De gevaarlij be helling. Maandag werd te Leur (N.-B.) de heer A. Dirven ernstig gewond per rijtuig thuis gebracht. Zijn hoofd was geheel in doeken gewikkeld, zijn kleeren wa. ren gescheurd, zijn handen omwonden. Met de leden zijner fietsclub uit Prin- senhage had hij een pleiziertochtje ge maakt naar Nijmegen. Hier reed het ge zelschap van een gevaarlijke helling; de heer D. kon zijn fiets niet meer be- heerschen en kwam in dolle vaart van de hoogte af, met het ongelukkig ge volg dat hij tegen een paal terecht kwam Het gelaat werd opengereten en vele lichaamsdeelen ontvingen zware kwet. suren. Zijn toestand is ernstig. Men herinnert zich dat het vorig jaar de helling Berg en Dal eveneens slacht offers heeft gemaakt. Ongelukken. Te Twello, nabij Deventer, heeft Zondag een hoogst droevig ongeluk plaats gehad. Een 15-jarige knaap uit Zutphen, die bij een familie aldaar was gelogeerd, had, toen hij met eenige andere knapen in een schuur aan het spelen was, het ongeluk in eee zeis te vallen, waardoor hij zoo danig in de buik verwond werd, dat hij den volgenden da<g is overleden- De werkman Verwoerd te Opheus- den stond aan den voet van een steenhoop te „snappen", dat is het opvangen, van steenen, die bij paren worden afgeworpen. Deze steenen moest hij per kruiwagen vervoeren. De personen, die op den hoop ston den, voelden dezen wankelen en spron gen bij tijds af. V. echter kreeg de gansche massa op zich. De steenen waren nog gloeiend en moesten eerst afgekoeld worden vóór ze konden weg geruimd worden. V. werd half ver brand en leefde nog even, toen men hem onder de massa vandaan gehaald had; bij het optillen scheurde het vel van zijn armen. In zijn voorhoofd waren twee gaten. V. was ongehuwd en 42 jaar oud. Brutale diefstal. Men meldt uit Merkelbeek aan de „N. Limb. Koerier" Terwijl Zondag in de kerk alhier de eerste H. missen gecelebreerd werden, hebben zich dieven, door eene lange ladder voor een venster te plaatsen, toegang tot. het klooster weten te verschaffen en er circa 3000 mark m geld geroofd.' Deze som hadden de paters ontvangen om H. missen ie lezen. De diefstal gebeurde om circa half elf in den voormiddag, terwijl 't op straat vrij druk was. Slechts twee Broeders waren inliet klooster aanwezig. Een ervan, naar boven gaande, zag een bandiet bezig met geld in een doosje te doen. Hij roept om hulp De bandiet verrast, werpt een gouden ciborie ter zijde, vlucht de ladder af, werpt ze om. en gaat verder per fiets met nog twee makkers er van door Van de dieven tof dusver geen spoor. Verdronken. In een onbewaakt oogenblik is Dins dagmorgen het zevenjarig zoontje van den lichtschippar II. de Jong te IJmui den over boord geslagen. Hoewel be trekkelijk spoedig uit het water ge haald en onmiddelijk en zeer lang pogingen tot opwekking door den inmiddels gekomen geneesheer dr. Bok waren aangewend, kon slechts de dood worden geconstateerd. Jacht gezonken. Men seint uit Antwerpen aan de Tel.: Het prijswinnend jacht „Magnolia.' eigenaar de heer Laverge te Rotter dam is op weg van Antwerpen naar Vlissingen gisternamiddag nabij Bath bij slecht weder gezonken; de beman ning is gered. Inbraken te Amsterdam. Inbrekers hebben, zich, naar 't „Nbl. meldt, in het hol van den leeuw ge waagd. De substituut-officier van jus titie jhr. mr. J. "VV. M. Bosch van Oud- Amelisweerd woont tijdens zijne vacan- tie tijdelijk buiten en zijn huis op de Keizersgracht is gesloten. Toen de heer Bosch eergisteravond even in zijne wo ning moest zijn, kwam hij tot "de ont dekking. dat inbrekers of nog in zijn huis waren of er een bezoek hadden ge bracht. Verschillende kamerdeuren toch stonden open, niettegenstaande deze alle gesloten waren geweest. Onmiddellijk werd de politie in den arm genomen, de woning werd door de noodïge agenten afgezet, en door den hoofdinspecteur van politie H. van der Goot werd in de woning een onder zoek ingesteld, dat echter geen resul taat opleverde. Voor zooverre de heer Bosch van Oud-Amelisweerd kon na gaan, wordt er ook niets vermist. Daar het vermoeden, bestaat, dat door in brekers een voorloopig onderzoek is ingesteld in de woning, om daarna een dezer dagen hun slag te slaan, bewaakt de politie de woning thans met bijzon dere zorg. Dood gevallen. Dinsdagochtend raakte de 41-jarige metselaar G. Kentin. die bezig was met het herstellen der goot van een der heerenhuizen a-an de Kampstraat te Amersfoort, bij het stappen van de lad der op de goot, met een voet in een daar liggend touw. Herhaalde malen was hij reeds gewaarschuwd voorzich tiger te zijn en vooral niet te zware vrachten te nemen. Nu viel hij op de hardsteenen stoep en was aanstoonds dood. De man laat een weduwe met ze ven meest nog jonge kinderen na. Politiebond De '22ste algemeene vergadering van den Alg. Nederl. Politiebond is heden in Musis Sacrum te Arnhem gehouden, on der voorzitterschap van den heer P. En gelman. Deze wijst er in zijne openings rede op, dat de toestand over het alge meen redenen tot tevredenheid geeft. Met een enkel woord herinnert hij aan de staking van April en aan den ernst en nauwgezetheid waarmede schier ieder politiebeambte de hem opgedragen taak vervulde. Het hoofdbestuur is trotsch op de algemeene hulde, door het geheele land aan de politie gebracht voor den tact en ijver waarmee zij in die dagen optrad. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental steeg tot 3773 met 469 begunstigers, verdeeld in 11 provin ciale afdeeiingen en 121 correspondent schappen. De van de afdeeiingen inge komen verslagen gevén meerendeels blijk van opgewekt vereenigingsleven en van gunstigen toestand der kas. Aan den wensch om het bondsorgaan vaker te doen verschijnen kon om financieels re denen niet worden voldaan. De reke ning en verantwoording van den pen ningmeester wordt goedgekeurd. De uit gaven bedroegen in het afgeloopen jaar f 7240.15^, de inkomsten 10011.53'/., zoo dat er e~en batig saldo is van J 2771.40. Aan de orde komt daarna een voor stel van de afd. No'ord-Brabant, waar bij aan het hoofdbestuur werd opgedra gen een verzoek te richten tot de spoor weg-maatschappijen om aan alle politie ambtenaren, ook al wonen zij niet aan een spoorwegstation, gunst-vrij biljetten te verstrekken. Door de afdeeling Noord. Holland is een dergelijk voorstel inge diend. Het voorstel wordt door den af gevaardigde van Noord-Holland toege licht met er op te wijzen dat het vaak voorkomt dat politie-amhtenaren in plaatsen woonachtig, niet aan de spoor gelegen, in andere plaatsen dienst moe ten doen. Bij de jongste staking nog is dat meermalen voorgevallen. Hij meent dat de maatschappijen wel mochten be. loonen de diensten die de politie ook hen bewijst. Het hoofdbestuur is wel bereid te vol doen aan het in dit voorstel uitgedrukte verlangen, maar gelooft niet dat op 't oogenblik dat veel succes zal hebben. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde komt een voorstel van de afd. Limbrug om pogingen in het werk te stellen om voor het politie-personeel in groote gemeenten, vooral in de ste den, een weke'lijkschen rustdag, zoo mo gelijk op Zondag, te verkrijgen. Na veel debat en wijzigingen van hei denkbeeld wordt- besloten dat een der leden van het hoofdbestuur persoonlijk op audiëntie zal gaan bij den betrokken ministers, om de zaak toe te lichten. Als dan de ministers een circulaire zenden aan de gemeentebesturen, dan heeft dat waarschijnlijk wel meer succes dan een adres van de provinciale afdeeiingen. Aangenomen wordt het voorstel om een adres te richten aan den minister van binnenlandsche zaken, ten einde wijziging te verkrijgen in de bepaling dat opgemaakte proces-verbalen en aan zeggingen in verband met overtredingen van de leerplichtwet binnen 24 uur moe ten worden voldaan, en dit te verande ren in 2 maal 24 uur en tevens te bepa len dat de uitreiking op Zondag worde verboden. De voorzitter stelt voor deze zaak te vens op een audiëntie toe te lichten. In dien geest wordt besloten, terwijl aan den wensch van Drente, om te bepalen dat de termijn 4 maal 24 uur wordt, vol daan zal worden voor zooveel mogelijk Punt 11 der agenda het voorstel van Zeeland om aan de burgemeesters van plattelandsgemeenten het verzoek te richten aan de politiebeambten elec- trische lantaarns te verschaffen, wordt aangehouden. Een voorstel van Noord-Holland om een gesalarieerd persoon aan te stellen die begunstigers en donateurs zal aan werven en de belangen van den Bond behartigen bij invloedrijke personen, ontlokte nog al verzet. Het H. B. stelde voor de zaak aan te houden tot het volgend jaar, met dien verstande tot wanneer het H. B. een geschikt persoon vindt die dit werk doen zou, echter niet op vast salaris, doch met eene belooning in evenredigheid van zijne verdiensten. Het voorstel Noord-Holland werd ten slotte ingetrokken. Tot lid van het H. B. wordt benoemd de heer K. Kramer, oud-chef veldwach ter te Apeldoorn. Ingediend werd de begrooting voor het dienstjaar 1903—1904 tot een bedrag van f6380 in ontvangsten, f6260 in uit gaven, met een vermoedelijk saldo van f 120.—. De begrooting werd onveranderd goed gekeurd. Voorgesteld werd, dat f 100 van het saldo van het vorige jaar zal worden beschikbaar gesteld voor de verzekerings. fondsen. Na eenige discussie werd voorgesteld het verzekeringsfonds op te heffen en het bedrag daarvan te storten in de kas van de verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna kwamen wijzigingen in de sta tuten aan de orde, en werd de verga dering gesloten. Uit de Arbeiderswereid Ne<! R -K. Tak co «gres. Zondag 20 en Maandag 21 September zal te Utrecht het Roomsch-Katholiek Vakcongres gehouden worden. De regeling van het congres is als volgt Zondag 20 September. a. Van 10—11 uur. Onderzoek der ge loofsbrieven door het bureau (in het St. Josephshuis). b. 10 uuropening van het congres door den voorzitter, mr. P. J. M. Aal- berse, redacteur van het „Katholiek So. ciaal Weekblad." c. Van 12—6. Sectie-vergaderingen der verschillende vak-secretariaten en vak. bonden, onder leiding hunner respec tieve besturen. Deze sectie-vergaderingen zullen plaats hebben in het „Gebouw vor Kunsten en Wetenschappen", „St. Josephshuis" en „Recht en Plicht" d. Te 7'/> uur feestvergadering, opge luisterd door de tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. In deze vergadering zullen de conclu. sies der verschillende sectievergaderin gen worden medegedeeld. Maandag 21 September. a. 8uur. Heilige Mis in de Cathe- drale kerk (Lange Nieuwstraat). b. van 912'/= uur. Algemeene vergade. ring, waarin mr. A. baron van, Wijnber gen, voorzitter van den beroepsraad te Arnhem, zal inleiden het onderwerp Arbeidscontract. Dr. P. J. H. Cuypers te Roermond, zal daarna inleiden het onderwerp Leer lingstelsel. Van 2'/»4'/» uurHeropening der al gemeene vergadering. De heer A. H. J. Engels, voorzitter van den Bond van R.K. Werkliedenverenigingen in het Aartsbisdom, zal alsdan behandelen het onderwerp Katholieke Vakactie. Indien zulks verlangd wordt, zal door de drie genoemde sprekers gelegenheid tot debat gegeven worden. Sluitlngsrede door den voorzitter. (Tel.) Rechtzaken. Een ingewikkelde knoeiboel. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag terecht A., thans zon- beroep. In December 1898 was hij als kantoorbediende in dienst gekomen bij de firma Van'der Graaf en Co. alhier; zijne werkzaamheden bestonden in bet redigeeren van het door „genoemde fir ma uitgegeven blad „llandelsbelan- fen." en in deze betrekking genoot hij 125 in de maand. Zijn salaris werd hem aan het einde der maand uitbe taald, doch daar hij wel eens slecht bij kas was, nam hij in den loop der maand steeds zijn salaris of een gedeel te daarvan op. Dit werd hem dan door den kashouder, buiten voorkennis van den chef (v. d. G.), verstrekt. Hij gaf daarvoor dan een bon af. Uit andere middelen werd dit geld dan aan het eind der maand weer verrekend. In den loop van het jaar 1901 nu was hij aan de kas schuldig gebleven eer- drag van £750 5 f 800, op verschfljj data hem verstrekt. Verschijn bous had bij daarvoor afgegeven, bij verrekening niet altijd werden i nietigd. Voor verstrekte bonnetjesi hij in de maand October van het t- jaar, en wel op den 20en, niets jj aan de kas schuldig. Twee a maanden van te voren reeds had vernomen dat er fouten in het kast waren ontdekt. Op genoemde dage; had liij zijn ontslag gekregen, daa." beschuldigd werd dat de valschho te zijnen behoeve zouden gepleegd j om zoodoende te dekken een bek rijk tekort in de kas. Acht getuigen werden in deze j gehoord, uit wier verklaringen hoofdzaak bleek dat bij onderzoek bleken was dat de optellingen derr ten niet geregeld plaats vonden: i uit het kasboek, loopende over ij eenige bladen waren gescheurd; ea> aan de kas minstens f 5000 was c trokken. Beklaagde had niets met geldelijk beheer te maken. Na de bleken malversatiën had de lieer: der Graaf van het personeel veracc dat de vervalschingen waren gesel ten behoeve van den beklaagde. aan dezen uit de kas verstrekte gel, zouden een aantal bonnetjes zich vinden in een ijzeren kistje. Beklaagde, gewezen op het gebecj zou gezegd hebben: Als er gestole: dan is dit geschied door E. en doo: Laatstgenoemde zou toen geroej hebben: Waar is het ijzeren kis waarop beklaagde had gezegd, daa- niets te weten. Naar gezegd werd] beklaagde deze bonnetjes met kistje in zijn bezit weten te krijgen later hebben afgegeven aan zekj mr. K. G. v. S. De chef E. zou aan zijn patroosi G.. gezegd hebben dat hij op advies mr. v. S. het kistje met bonnetjesi den beklaagde had ter hand gest De getuige A. verklaarde iu deal van het jaar 1901 op verschilie tijdstippen aan beklaagde geldsom- te hebben verstrekt, wat op het la van dat jaar een f 800 kan gees zijn. Voor deze gelden gaf beklaa, hem bonnetjes. Op zekeren dag ve al die bonnetjes verdwenen. Gevn hoe dat kan geschied zijn, was get in zijne verklaringen zeer weifel; Getuige verklaarde zelf een f 80, d hem geind voor geplaatste advea tiën, ten eigen bate aangewend te L ben, in plaats van het aan de ka- te dragen. Van beklaagde had hij terug ontvangen, niet ter delging- zijn (getuige's) schuld, maar op ai taling van het aan beklaagde versii te geld. Na de panze werd gehoord geit V., die mede in dienst is geirt van de firma Van der Graaf ca ga rende twee jaar was belast gevr; met de kleine kas. Zijn chef was E. betaalde de tractementen (behalve maandsalarissen) cn andere kleine i gaven. In Maart of April 1901 had zijne dienstbetrekking verlaten. Ho? aan eene andere afdeeling, wa-; toch met beklaagde in connectie ge men. Deze had hem wel voorschot zijn salaris gevraagd. Soms werd! hem terugbetaald. Voor het versus geld kreeg hij bonnetjes. Deze had bij het verlaten van zijn dienst aar overgedragen. Enkele waren er scheurd. Getuige maakte geen bezit de gelden af te geven omdat zijne E. er van afwist. De M.. hierna gehoord, verklas in Maart 1901 in dienst te zijn gd men bij v. d. G. Hij werkte mede ca E. Hij hield het kasboek. Ook deze: tuige had wel gelden uit de kleine! aan beklaagde gegeven. Hij out* daarvoor bonnetjes. Later had E. mede genomen. Bij deze bonnetjes i ren er d'ie reeds door beklaagde i betaald waren. Het voorgeschoten niet aangezuiverd bedrag was ongev f2500. Om dit niet voor zijn patras doen uitkomen, had getuige in de b ken knoeierijen gepleegd. De boekhouder E. verklaarde. de beide vorige getuigen onder hem] werkt hebben. Eerst V. en daana M. Toen V. den dienst verliet, vry een tekort van f 1000. Dit geld i niet alleen aan beklaagde voorgesci ten; ook bij (get.) had geld voorii zelf genomen. Om dit te bedekken fc get. in het kasboek vervalsckingeaj pleegd. Later had De M., V. vervang Ook de M. schoot beklaagde geld voor. Zij stelden het volste vertrouw in beklaagde, die hen voorspiega dat alles in orde zou komen, daarl o. m. een groote erfenis te goed la De voor de voorgeschoten gelden o: vangen bonnetjes werden in een geborgen. Getuige zegt, boewei zeer: gegaan wordeneïe door zijn patroon niettegenstaande bet zeer groote 1 kort, de domheid gehad te hebben c« aan mr. v. D. af te geven. Ook op dit raad had hij een paar folio's uit b kasboek verwijderd. Tonnissen. De vacantiekamer der Rechtbank i hier veroordeelde Dinsdag H. P. van Eys, coupletzanger te 's® venhage, die onder den naam van 1 ron Van Haersolte valsfchheid in schrifte 'en oplichting pleegde, tot f jaar gevangenisstrafEisch anderia jaar. J. H. Krooshoff, zijn „vriend", die» schuldig maakte aan valschheid in? schrifte, één jaar gevangenisstraf. Eit: 9 maanden. Mishandeling inetdoodelytED Voor de Haagsche Rechtbank we heden behandeld de zaak van den tyf graaf H. v. d. S., beklaagd in avond van den 30 Augustus van M vorige jaar den korporaal van de jag» Th. F. M. met een biljardqueu te ben geslagen, welke slag den dood va gevolge heeft geheid. Op den bedoelden avond werd in koffiehuis in de Krayenhoffstraat d$ een paar militairen," onder wie kortf raai M-, een partij biljart gesp^r Door de dochter des huizes werd '2 koffiehuishouder gewaarschuwd data niet betaald was, waarop deze tj® naar buiten begaf en zonder moeite'2' taling kreeg. Een drietal burgers, der wie de bekl. v. d. S., beroof zich, ongeroepen, met de quaö» waarop volgens bekl. een der militant hij meent korporaal M. zijn bel trok. Daarop heeft hij dien mili®- een slag gegeven met het dikke ek» van een queu op het hoofd, waarop12' I

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2