De voordrachten van bovengenoem de vereeniging zullen gehouden wor den te Haarlem in den tuin van het Brongebouw op Dinsdag 25 Au gustus door mejuffrouw J. Meijer, Bloeraendaal. F. Aug. Kei ting. Sant poort, en R. Tukker, Haarlemmermeer (uitsluitend voor abonné's en leden der vereeniging)te Brielle op Woensdag 26 Augustus in café „De Koophan del" door den heer F. Aug. Ketting, te Hilversum op Vrijdag 28 Augustus in den tuin van liet stationskoffiehuis der Gooische Stoomtram door den heer R. Tukker. Aanvang d,er voordrachten n.m. 2 uur. Uit de Omstreken Heemstede. K. Stapel, werkman in de automobie- lenfabriek van den beer van Alfcena alhier, heeft het ongeluk gehad een der teenen van. de linkervoet te breken, tengevolge van bet vallen van een voor hamer van af het aambeeldblok op genoemd lichaamsdeel. Zandvoort. De zeemiliciens dJer lichting 1898 uit deze gemeente, met name A. Ko per. A. ter Wolbeek, J. Keesman en G. W. van Toombergen, zijn, uit hoofde van volbrachten militie-dienst tijd. uit den militairen dienst ont slagen. Ook zijn ontslagen wegens dienst- eindiging de milicien-plaatsvervanger P, J. d" Holislager van het 4de regi ment infanterie en de milicien-num- merverwisselaar P. Hikker. van het 2de regiment huzaren, beiden van de lichting 1895. Door den veldwachter G. W. Eh- brecht is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling tegen A. W. alhier. De mishandeling bestond in liet moedwillig en zonder nood zaak slaan van een ezel. Thans zijn alhier aanwezig 4010 badgasten. Beroepen naar Zandvoort bij de N. H. Gemeente dr. L. H. R. Bleeker, predikant te Nedehemet Bi nnenland. Hotbericht. Naar het Hbl. verneemt, is, ter plaat se waar men het weten, moet, abso luut niets bekend omtrent eene even- tueele bestemming van onzen gezant te Stockholm tot gezant te Rome, als op volger van den tegenwoordigen gezant aldaar, mr. Westenberg, die binnen weinige dagen in de residentie ver wacht wordt. Standbeeld Jan van Scliaffelaar De onthulling van het standbeeld voor Jan van Schaffelaar is thans de finitief bepaald op Dinsdag 15 Septem ber a.s. Het programma, der feestelijk heden blijft geheel ongewijzigd. Raad van State. In de Woensdag onder voorzitter schap van den staatsraad mr. de Nerée van Babberich gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van be stuur, werd gehandhaafd de beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland waarbij, met vernietiging van een be sluit van den raad der gemeente Haar lemmermeer, F. L. Faas vervallen is verklaard van bet lidmaatschap van den raad dier gemeente. Terwijl de gemeenteraad, zich ver- eenigende met de bewering van Faas dat zijn wettelijke woonplaats of do micilie is gevestigd gebleven te Haar lemmermeer en hij alleen zijn werkelijk verblijf heeft overgebracht naar Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, verklaar de dat Faas het lidmaatschap van den raad niefc heeft verloren cn er dus voor B. en W. geen termen bestonden voor het doen uitschrijven van een nieuwe keuze. werd door Gedep. Staten aan genomen, dat F. niet als ingezetene van Haarlemmermeer kan worden be schouwd en alzoo een der vcreischten miste gevoi'derd voor het lidmaatschap van den raad dier gemeente. In het Kon. Besl. waarbij de beslis sing van Gedeputeerden wordt gehand haafd, is o.a. overwogen, dat het in deze vaststaat dat appellant in Juli 1902 zijne werkelijke woning van Haar lemmermeer naar Haarlemmerliede heeft overgebracht, en dat waar niet blijkt dat appellant ook nog in een an dere gemeente eene woning bad, uit de vestiging te Haarlemmerliede met zijn gezin en zijn geheelen inboedel des ap pellants voornemen moet worden afge leid om in deze gemeente zijn hoofd verblijf te hebben; dat het voornemen van verandering der werkelijke woon- laats in des appellants verklaring bij et bevolkingsregister te Haarlemmer 1- liede op 15 Juli 1902 uitdrukkelijk is te kennen gegeven, en dat de toevoe ging dat het wettig domicilie te Haar lemmermeer gevestigd bleef, daarin geen verandering kan brengen, eens deels omdat bet begrip van wettig domicilie geheel onbestemd is en zoo daaronder wettelijk domocilie te ver staan is (waarvan sprake is in de artt. 77, 78, 79 en 81 B. W.) in deze alle toepassing mist, anderdeels omdat de bedoeling om de werkelijke woon plaats. dat is in deze het hoofdverblijf naar Haarlemmerliede over te brengen, in verband met. het feit der vestiging aldaar en al bleef appellant te Haar lemmermeer een bedrijf uitoefenen, in deze volkomen duidelijk blijkt en ap pellant niet uit eene door hem zeiven afgelegde verklaring zich een recht zou kunnen scheppen met de omstan digheden waarnaar door de wet verwe zen wordt in strijd. Protestvergadering. Het federatiebestuur van de S. D. A. P. te Amsterdam heeft besloten tegen het einde dezer maand een pro testvergadering te beleggen inzake het ontslag van den heer Lindeman. Naar wij vernemen komt de Com- missie van Voorbereiding uit de Twee de Kamer voor de booger onderwijs" wetten tegen het einde dezer maand bijeen. Ziek. Naar men verneemt, is de dezer da gen onder verdenking van verduiste ring in Indië aangehouden oud-kapi tein van het Indische leger d. V. H., in het Huis van Bewaring in Den Haag lijdende aan een kwaal, en hebben geneesheerem een onderzoek ingesteld, in verband met de vraag, of zijne overbrenging naar Indië mo gelijk is. Belooniug voor buitengewone diensten. De adsistenteru, conducteurs en kan toorknechten der Spoorwegpostkanto ren kregen gisteren bericht, dat hun eene geldelijke vergoeding zal uitge keerd worden voor de buitengewone diensten, verricht tijdens de stakings dagen en wel onderscheidenlijk 5, 4 en f3 per hoofd1. Een ongelnk Dinsdagavond werd de koster der Groote Kerk te Dordrecht, de heer H. W. van Helden, getroffen dooreen boomtak, dien men, daar hij-door den storm geknakt was, wilde afkappen. Liet in den beginne de kwetsuur zich niet ernstig aanzien, een half uur na het ongeval overleed de beer Van Helden aan de bekomen verwondin gen. Militaire bloemlezing. Onder boveastaanden titel schrijft de eer J. Piek ia de N. R. Ct. eenige opmerkingen van een reserve sergeant bij het 6e regiment inf. te Breda waar aan wij het volgende ontleenen: Bij de 2de compagnie van het 3e ba taljon, 6e regiment infanterie (com mandant-kapitein van Lonkhuijzen) kreeg onlangs een milicien, zoon van welgestelde lieden, 8 dagen verlof, om dat zijn broertje ziek was. Naderhand nog eens 4 dagen voor een opgezwol len gezicht, (zoo wordt het algemeen op de compagnie verteld. In 't adrnini- stratieboek staan evenwel slechts 3 da gen opgeteekend. Ra, ra, hoe kan dat op advies van zijn lijfdokter. Maar bij diezelfde compagnie dient thans een gehuwde milicien, wiens vrouw dezer dagen moest bevallen. Hij kreeg ternauwernood 2 dagen permis sie. Nauwelijks is deze milicien in de kazerne teruggekeerd, of er komt weer een telegram: „Toestand hoogst ern stig, kom onverwijld." Maar de arme echtgenoot-milicien mocht niet weg Behandelt de kapitein deze beide mili ciens op gelijke wijze? Yerleden week had er op het exerci tieterrein een teekenend incident plaats. !s Morgens waren de troepen van het 3e bataljon doornat thuisgekomen, 's Middags was het cornpagnieschool- exerceeren onder den kapitein Bloem, die 's morgens was thuisgebleven. Nau welijks was de troep in beweging, of de kapitein betuigde zijn misnoegen over den slechten gang, die er in zat. Dit was zeer goed te begrijpen. De menschen waren loom, stram en stijf van bet nat. Maar het bleek, dat dit den kapitein Bloem niet kon schelen, want hij buldert over !t exercitieter rein: „Het gaat beroerd, jullie moe ten eerst eens gesmeerd worden!" En onmiddellijk daarop commandeert deze superieur „Looppas." Alsof de solda- tenmenschen machines zijn, die eerst gesmeerd moeten worden met de ma chineolie, merk „Looppas", alvorens in beweging gebracht te worden. Nadat de troep ruim 300 M. in dezen ren bad afgelegd, vielen 4 onder-off. en 1 soldaat tut, 4 wegens stekingen in de zijde en bij een sergeant waren zelfs de des middags genuttigde spij zen in de keel teruggekomen. De ka- Eitein laat deze achterblijvers bij zich omen, en zegt tot zijn sergeant-ma joor: Maak van deze onderofficieren rapport, dat zij, na 100 M. looppas te hebben afgelegd, zijn achter gebleven. Het beelc bataljon siste van veront waardiging, want de kapitein stond hier brutaal te liegen. Een der uitge vallen onderofficieren zei dan ook: „Pardon, kapitein, bet waren meer dan 300 M.„Het waren maar 100 M., ser geant," snauwde de kapitein toe. Doch de sergeant hernam„Ik zal zeggen, dat het meer dan 300 M. waren!" En de kapitein Bloem weer: „Dan zal ik zeggen, dat het maar 100 M. waren!" Daarna hernamen de uitgevallenen hun plaatsen weer. Er werd algemeen ge mord en één riep zelfs„Slaven zijn we!" Dien middag liepen de menschen een uur lang met 't geweer aan den schou der, vóór kap. Bloem de geweren liet afzetten. En dit na zoo'n morgen! Een groot aantal militairen van bet 6e regiment infanterie is lijdende aan krampen in 't 'lÜjf. stekingen in de zijde, hevige buikpijnen, diarrhee, enz. Vrij dag werd achter de kazerne een mensch, een soldaat, gevonden, die over den grond kroop van buikpijnen en onmogelijk kon opstaan. Dit alles is vrij zeker een gevolg van een order door den nieuwen kolonel, Petter, uit gevaardigd, n.l. „dat uitrukkende dien sten niet mogen worden uitgesteld of afgelast dan bij zeer ongunstig weer." De grens van het zeer ongunstig is vaag en niet te bepalen. Schier geen enkele commandant durft meer oefe ningen af te gelasten, zelfs niet bij het ergste hondenweer. Het gevolg hiervan is, dat vooral in de afgcloopen week en ook weer in deze week, her haaldelijk is uitgerukt, terwijl de re gen in stroomen neerviel en weldra het water over do koude, rillende li chamen der menschen stroomde. Bij elke beweging sijpelde het kille wa ter uit de schoenen; zoo door en door nat, zwemmende als het ware in het water, moeten, wanneer het b.v. veld dienst is, de menschen. uren st.il op post staan of bij de veldwacht ver toeven. Welke nadeelige gevolgen voor de gezondheid kunnen daar niet uit ontstaan Vooral op die dagen keerscht er dan een begrijpelijke groote ontevreden heid onder de menschen; de onver schilligen en ruwen stooten de vreese- lijkstc vervloekingen en verwensckin- gen uit tegen den kolonel, doch de1 zwakken en de zachtmoedigen klagen en roepen meewarig uitWaarom moe ten wij toch zóó mishandeld worden? Daar komt nog bij, dat de menschen slechts één stel ondergoed disponibel hebben, zoodat zij zich voor de tweede maal niet meer kunnen voorzien van droog, schoon ondergoed. Zij hebben slechts één witte werkbroek, waarmee zij uitrukken. In de kazerne moeten zij deze druipende, befladderde en be- modderde broek verwisselen met de eenige, beste, blauwe pantalon. Met deze broek aan moeten de menschen dan gaan poetsen. Is er op die broek met de inspectie slechts één vetvlekje, dan wordt de sergeant-sectie-comman dant zwaar gestraft. Meestal zijn één paar schoenen in de reparatie, de man heeft dan niets meer om aan te doen die loodzware, natte schoenen. De roost is haast niet meer van de ge weren te houden: de houten lade zit vol vocht. Is aan 't geweer ook maar slechts één roesvlekje te vinden, dan is weder de sergeant-sectie-comman dant (nooit de soldaat zelf of de ko lonel, die eigenlijk de schuld van dit alles is) de man, die deswege streng geconsigneerd wordt. Is het te verwon deren. dat de onderofficierren vooral bij het 6e met den looppas vertrekken en er kadernood heerscht? Even goed kunnen uitrukkende diensten hij der gelijk weer verwisseld worden met bin nendiensten. Daar zal de waarde van het Nederlandsche leger niet door ver minderen Schoenen buiten zetten Men. schrijft aan de „N. Ct." In een hotel der Residentie zit aan de ontbijttafel een familie, vader, moeder en zoon, blijkbaar kleine luiden uit een stadje of dorp van den Achterhoek, diè. aanbelokt door de goedkoope reisgelegenheid van tegen woordig en door bet voorbeeld van zooveel anderen, er eens op uit zijn gegaan om Den Haag en Sehevenin- gen. waar zij zooveel van gehoord hadden, te bezichtigen. Maar goed zien wilden ze en daarom had vader voor geslagen om. voor de eerste maal in hun 'leven, een nacht in een liotel te gaan doorbrengen. Aan bovengenoemde ontbijttafel za ten ze echter met bun drieën met vrij lange gezichten te kijken vooral moe der zag er erg boos uit en snauwde man- en zoonlief nog al eens af. Zou het lieflijke zomerweertje 'de oorzaak van deze minder gunstige gemoeds stemming zijn of heeft Morpheus hun zijn gaven onthouden Neen, dét :s het niet. maar er is hun iets overko men, dat ten volle dat kwade humeur rechtvaardigt. Den vorigen avond na een lange reis heelemaal van achter Zutphen. klaagt vader, in het hotel aangeko men, had' men hun op hun vraag, wat zij met de schoenen en laarzen moesten doen, geantwoord, dat zij die buiten moesten zetten. Nu, als je nu zoo iets gezegd wordt door zoo'n me neer met een rok aan. dan vetrouw je daarop, niet waar'? Vader, moeder en zoon hadden dan ook netjes hun schoeisel buiten het raam op het ko zijn gezet. Ongelukkig was dien nacht moeder natuur, die in den laatsten tijd toch. al zoo slecht te spreken is, al bijzon der uit haar luim het stortregende hagelde en donderde, dat het een lust was. Dientengevolge wat is die na tuur toch wreed, ook in kleine din genstonden 's morgens de bewuste schoenen en laarzen vol water, ja, in moeders schoenen hadden zich de hagelkorrels van den nacht bijzonder goed geconserveerd. Zie je, dat is nou het beroedste koopje, dat iemand krijgen kan. Want, op kletsnatte schoenen loopen is niet alleen ongezond, maar zij konden er ook niet eens inkomen, onmogelijk, de. schoenen waren om te wringenvan den anderen kant kan je toch niet op pantoffels of kousevoeten de Gevan genpoort en de andere bezienswaar digheden van Den Haag bezoeken, noch naar Scheveningen gaan. En hun schuld was het toch niet, want dui delijk had men het hun gezegd, ze moesten hun laarzen en schoenen buiten zetten, en dan doe je dit, is het niet zoo Ten slotte kropen onze arme luid- jes. volgens den raad van onzen hotel houder. op hun mooie, gebloemde panioffels, in afwachting, dat hun schoeisel onder het keukenfornuis het droogingsproces onderging, in een rij tuig en lieten zich rondrijden, maar dat maakt de reis veel duurder en is toch ook lang zoo aardig niet. Lezers en lezeressen, roept nu niet' uitsi non vero ben trovato. maar geloof steller dezes, als hij u verze kert, dat dit feit aldaar dezer (lagen gebeurd is, hoe onwaarschijnlijk het ook in het begin der XXe eeuw klin ken moge. Magnolia. Qmhrenfc bet ongeval met de Mag nolia^ het bekende zeiljacht van den heer Laverge, waaromtrent in ons vo rig nummer is bericht, meldt men na der uit Bath aan de Midb. Ct. Dinsdagmiddag circa 12 uur passeer den. van Antwerpen komende, een paar I zeiljachten voor Vlissingen. In bet I nauw van Bath zijnde, was er een we- gens den wind, die bijna tot een storm overging, genoodzaakt terug te kee- ren om zich vast tc maken aan een der twee achteropkomende sleepen van een 6- en 8tal jachten, ieder getrok ken door een sleepboot. Ongelukkig kwam het jacht alstoen te hard in aanraking met een dier jachten, en wel zoodanig, dat dc boegspriet er af ging. en liet scheepje van voren een zwaar lek kreeg. Men trachtte toen het lek te stoppen, wat niet gelukte. Men probeerde om het scheepje op het droge te brengen, maar alles tever geefs, zoodat men het schip moest ver laten, dat weldra, omstreeks één uur, zonk. Het jacht ligt op de reede pl.m. 200 meter van wal, kort bij den steenen dam en met laag water pl. m. tien meter diep, zoodat ccn gedeelte van den mast boven komt. De twee slee pen waren door den harden wind ge noodzaakt terug te keeren en eene veilige ligplaats onder Saeftinge op te zoeken. De eigenaar van het jacht de heer Laverge van Rotterdam, met nog een heer, de schipper en de knecht waren met de sloep aan den wal ge komen. Eed«wfigering Een man, die Maandag voor het kan tongerecht te Winschoten weigerde den vereischten eed als getuige af tc leggen, op grond dat hij Baptist was en Gods Woord hem dit verbood en daarna in gijzeling werd gesteld, heeft ds. van Beek, te Stadskanaal zijn raadsman telegrafisch gevraagd wat hij nu moest doen. Naar men zegt, heeft ds. van Beek zich telegrafisch gewend tot den minister van binnen- landsche zaken. De man vertoeft in- tusschen nog in het huis van bewaring. Enquête Spoorwegpersoneel. De staatscommissie van enquête om trent het spoorwegpersoneel hoorde Woensdag de volgende getuigen: J. E. Mansvelder, Haarlem, locomotief bankwerker H. IJ. S. M.Th. de Wit, Utrecht, le klerk. S. S.A. J. Brus, Heer (bij Maastricht), stationsassitent le kl. S.S.A. Zondervan. Roermond, goederenklerk le kl. S.S.Ph. A. Ivnijff, Nijmegen, stationsassistent le kl. S.S.W. Bergman. Gouda, stations- assistent 2e kl. S.S. Leger en Vloot. Ingevolge art. 7 der Voorloopige In structie is de landweerdistrjets-Com mandant bevoegd, zoo dikwijls als dit in bet belang van den dienst noo- dig is, zich te verplaatsen, magazij nen fcui andere gebouwen te betreden, alsmede d# daarin opgelegde voor werpen te inspecteeren. Ingevolo-o de Voorloopige Regeling betreffende- de verstrekking enz. van kleeding bij "de Landweer, moet, in dien militaire kleeding enz. welke den Landweerplichtige, naar zijn haardstede zijn medegegeven, door brand, desinfectie als anderzins zijn verloren gegaan of onbruikbaar ge worden, daarvan onverwijld kennis worden gege'ven aan den betrokken Districts-Commandant. Uit de Arbeiderswere'd Couiité van steun. Het Volk geeft een verslag van de te Amsterdam gehouden vergadering van het landelijk comité van steun aan de slachtoffers van. de algemeene werkstaking. Uit dit verslag blijkt, dat de vergadering slecht bezocht was. Allereerst bracht de voorzitter, Am- merlaan, verslag uit omtrent de se dert de vorige vegradering van hoofd besturen verrichte werkzaamheden. Het bleek datmaar weinig bladen gehoor hadden gegeven aan het ver zoek van het comité tot plaatsing van een propagandistisch artikel en het inleggen van postwissels. Ook het aanschrijven van personen van invloed in het buitenland had maar weinig resultaaten ten slotte is ook het bekende pla-n tot het vormen van wijkcomités mislukt. Spr. verzekerde, dat de door de slachtoffers in Handwerkers Vrienden kring aangenomen motie in zake de mislukking van het laatste plan, niet is voorgesteld door het Landelijk Co mité uit den boezem der vergadering is zij gekomen. Een lichtpunt in deze duisternis is het zenden van 1S0O door de Duitsche sociaal-democrati sche partij. Schandelijk is daarentegen de houding van het grootste deel d>er Nederlandsche arbeiders, die de slacht offers in den steek laten. Resumeerende meende spr., dat het 't beste is met 1 September a. s. het Landelijk Comité op le heffen en te Amsterdam een Plaatselijk Comité te stichten. In den loop der daaropvolgende lange en zeer verwarde discussie bleek, dat het aantal slachtoffers -thans 1700 bedraagt, waarvan in Am sterdam 432. Algemeen werd de houding afge keurd van de arbeiders, die zich van de ellende der gevallenen niets aan trekken. en ten slotte besloten het Landelijk Comité met 1 September op te heffen en den steun aan de plaatselijke comités over te laten. Verder zal getracht worden uit de bestaande ondersteuningscomités een groote commissie samen te stellen voor Kef gebeele land waarin personen van Allerlei richting zullen zitting hebben. Stoomvaar! berichten. Het stoomschip Oengaran arriveer de 19 Aug. van Java te Rotterdam. Het stoomschip Ambon, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 18 Aug. Perim. Het stoomschip Bali, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Aug. van Port Said. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na,van Amsterdam naar Batavia, ver trok 19 Aug. van Suez. Het stoomschip Polyphemus, van Amsterdam naar Java via Liverpool, passeerde 17 Aug. Prawlepoint. Het stoomschip Prins der Nederlan den, van Paramaribo naar Amster dam, arriveerde 19 Aug. te Havre. Plet dubbelschroefstoomschip Rijn dam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 19 Aug. van New-York naar Rotterdam, met 4467 vn. margarine en 400 vn. reuzel. Het stoomschip Flores arriveerde 19 Aug. van Padang te Kurrachee. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 19 Aug. Ouessant. Het stoomschip Koning Willem II. vertrok 19 Aug. van Bataria naar Amsterdam. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 19 Aug. van Perim. Het stoomschip Timör vertrok 18 Aug. van Batavia naar Amsterdam. i.etteren en Ivnnst. Liedertatel „De Vereenigde Z augers." Voor den nationalcn en internationa len zangwedstrijd zullen als juryle den optreden de keerenDaniël de Lange, Fred. J. Roeske, Willem Men gelberg, allen Amsterdam; Ludwig F. Brandts Buijs, Amsterdam; W. Robert, Haarlem; Job. Loser, Amsterdam; Maurice Hageman, Amsterdam; W. Volmar, Den Haag; H. Baltliasar Flo rence, Namen; Charles Bousselet, BrusselOscar Roëls, Gentprof. Cari Smulders, Luik; prof. Jos. Schwartz, Keulen; prof. Ferd. Wüsthoff, Aken; prof. L. Rebbert, Essen. Voordrachtenwedstrijd voor Da nu es. Door de vereeniging „Kunst en Ge noegen" te Maastricht is gedurende de vergadering Woensdag 12 Augus tus gehouden besloten, een dames- voordrachtenwedstrijd uit te schrij ven. Deze wedstrijd zal gehouden wor den in de maand December 1903, in den Grooten Schouwburg. Dames dilettanten, die aan dezen wedstrijd wenschen deel te nemen, gelieven zich te wenden tot den heer A. Schenk, secretaris, Capucijnenstr. 35, Maastricht Tevens kunnen zij zich opgeven in het lokaal der vereeniging aan de Kleine Gracht Door het bestuur worden reeds stappen gedaan tot het samenstellen eener dames-jury. Land en Tuinbouw Oogst in het YTestland. Uit het Westland schrijft men aan de Tel.: Reeds brengen de tuinders appels en peren ter veiling, maar bet is niet veel zaaks, meest afval, dat echter nog voor 70 tot 90 cent per ben gretig afnemers vindt onder de kleine Haag- scbe groentenhandelaars. De boomen zijn over bet algemeen zeer slecht ge laden. We zagen tuinen, waar in goede jaren 400 en meer H.L. geplukt wordt, en waar men nu geen kans ziet één mand vol te krijgen. Met de pruimen is bet eveneens treurig gesteld. Hoewel de boomen flink gebloeid hebben is bij de meesten zelfs geen kriek je te vin den. De aalbessen zijn duur, zeer duur geweest, maar dat kon de schade toch niet vergoeden, want er zaten maar een paar bessen aan de ristjes en dan nog die vreeselijke spreeuwenplaag Met van bet krieken van den dag tot in bet donker tusscken de strui ken te roepen, op blikwerk te slaan en zelfs te schieten, kon men dat vraatzuchtig gevogelte niet verdreven. Een 50 pond bessen was in een half uur schoon verdwenen. De perziken in de kassen zijn prachtig geweest en heb ben flinke prijzen opgebracht, maar die, welke tegen den kouden muur I stonden, zijn veelal mislukt. .-Vlies ten gevolge van den zomer „merk 1903." De bloeinkoolbandel voor export is af- geloopen. Het gewas is niet uitstekend geweest, integendeel, al waren de prij zen vrij goed. Nu komt de najaar kool. De eerste komkommers zijn, zoo als men weet, totaal mislukt. Van het tweede gewas is veel geoogst tegen middelmatige prijzen en nog is de aan voer groot, hedenavond b.v. 6S dui zend. Princesseboonen zijn er genoeg, maar van de snijboonen komt niet veel terecht. De storm van onlangs beeft èn bloem èn plant verpletterd bij velen en bij allen beschadigd, zoodat het meeste gewas, dat aangeboden wordt, slechts „stek" is. De vroege aardap pelen zijn vrij goed terecht gekomen, al was het beschot niet groot, maar boe bet met de late soorten moet gaan, mag de hemel weten, bij al die regen- en hagelbuien. De lucht, die u van de aardappelvelden tegemoet waait, zegt genoeg, hoezeer de ziekte den knol beeft aangetast. Met de vrij goede dagen der vorige week zijn dè landbouwers begonnen hun koren te maaien en de tarwe stond werkelijk goed, maar boe moet de oogst nu droog komen? Wat zal het zaad slecht wor den! Kerk en School. Aa.n het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 17 tot 19 Augustus deel 5 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. Toegelaten zijn 3 candidaten, de hee- ren J. Nieuwhof, S. Steenhuis en H. Mendelson. Voor de faculteiten der ge neeskunde enz. werden 6 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn 3 candi daten, de heeren F. P. Muller, C. F. H. Hierneiss en S. W. Visser. Geduren de den loop van het examen trok zich een ca.ndidaat terug. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examen zijn van dc vorige groep alsnog geslaagd de heeren J. J. de Haan, voor diploma A. en C. Euwen voor diploma B. Rechtzaken. Blommetje voor 'tHotc Voor het Gerechtshof alhier ver scheen Dinsdag Johannes de Wolff, bierhuishouder in de St. Annastraat, onder zijn kornuiten en bij de politie beter bekend als „Blommetje". Men zal zich herinnren. dat „Blom metje", ;die reeds gevangenisstraffen achter den rug heeft van één, twee en vier jaar, onlangs door de arrondis- sements-rechtbank w,erd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf ter zaïie van medeplichtigheid aan een inbraak in den nacht van 30 op 31 Maart 1.1. gepleegd in het perceel Nieuwe Looier straat 104, bewoond door W. P. Mul der. Deze medeplichtigheid had hierin bestaan, dat hij aan de hoofddaders van dit misdrijf, zekere Teunis Seppe en Vink, had' verschaft een aantal sleutels om in het perceel binnen te dringen een„branche" van het inbrekersvak. waarin. .Blommetje" speciaal zijn kracht zocht. Voor de rechtbank had beklaagde De Wolff alle schuld ontkend, doch thans werd voor het Gerechtshof voor gelezen een brief, door ..Blommetje" aan zijn broer gericht, waaruit bleek, dat hij voor zijn broeder zijn schuld niet onder stoelen of banken stak en dezen verzocht aan iederen getuige, die vóór hem zou komen getuigen voor het Hof, uit zijn naam /25 te betalen, aangezien hij ..gered" wilde worden, ,,'tkoste wat t'kost". Het Gerechtshof oordeelde echter het hooren van nieuwe getuigen on- noodigde advocaat-generaal, mr. Pleyte, eischte. bevestiging van liet vonnis dér rechtbank. Beklaagde's raadsman, mr. H. Ver kouteren, die in eerste instantie het geleverd zijn van het wettige bewijs van medeplichigbeid had bestreden, achtte na en door den brief door ..Blommetje" geschreven, het wettig en overtuigend bewijs geleverd en bepaalde zich dus thans tot het aan voeren van verzachtende omstandig heden en het inroepen van de clemen tie van het Hof voor zijn cliënt. Uitspraak op Woensdag 28 Augus tus ÊLS. Beleediging van den Minister Op daartoe gedaan requisitoir van den proc.generaal mr. Reitsma, besliste het gerechtshof te 'sHage tot uitstel van de behandeling der zaak tegen F. A. de K. door de Middelburg- sche rechtbankvervolgd, terzake van het openlijk tentoonstellen van eene afbeelding ide bekende plaat betrek king hebbende op den minister Ivuy- per) van beleedigenden inhoud, aan gedaan aan een ambtenaar gedurende en ter zake van de rechtmatige uit oefening zijner bediening. Deze be slissing werd genomen op grond dat eene soortgelijke vervolging onder worpen is aan het oordeel van den Hoogen Raad en het Hof de uitspraak over de al of niet-ontvankelijk wenscht af te wachten. Koloniën. De moord op den lieer Van Kien De moordenaar van den heer Van Hien, Ardiman alias Pak Satimin, die als koelie werkzaam was bij bet ver voeren van suiker naar het pakhuis van de firma Wellenstein Krause Co., heeft zijn misdaad volledig be kend. Volgens zijn verklaring zou de ver- slagene hem een schop gegeven heb ben, meenende dat. hij zat te luieren, en hem daarna bij den nek gepakt en op den grond geworpen. Zoo is een worste ling ontstaan, zegt de „Soerabaja Cou rant," waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, waarbij de dader mata glap is geworden, zooals bij beweert zijn mes getrokken en den heer Van Hien doo- delijk verwond heeft. Toen hij zag, dat de heer Van Hien dood bleef liggen, is bij opgestaan en, bingoeng als bij was, is hij, daar hij niemand te hulp zag komen geloopen in zuidelijke richting, daarna terugge- loopen en in een koliekkan gestapt, die juist naar Kamal zou oversteken. Thuis komende in zijn dessa, heeft hij zich verkleed, omdat zijn kleederen bloedvlekken droegen. Hij beeft aan zijn vrouw en schoonmoeder alles ver teld, wat voorgevallen was. Hoe hij de verwonding aan zijn vinger heeft gekregen, weet hij niet te vertellen. Uit vrees voor de gevolgen is bij het gebergte ingevlucht, waar hij is op gepakt. De man is geconfronteerd met twee mandoers en twee koelies, die alles gezien hebben, doch geen hulp hebben geboden en zal alsnog vertoond wor den aan de dochter van den versla- gene, die hem met haar vader heeft zien worstelen. Op haar hulpgeroep wilde de moordenaar ook haar te lijf, doch zij heeft zich gelukkig door de vlucht knunen redden. („Javabode.") Middeleeuwsche ongerechtigheden In een zekere afdeeling zijn weder, zulke midcleleeuwsche ongerechtighe den voorgekomen, waarin besturende inlandsche ambtenaren de band heb ben gehad om hun reputatie hoog te houden en waarvan het Europeesch hoofd der afdeeling verdacht wordt medegewerkt te hebben, dat daaraan wel publiciteit mag gegeven worden, schrijft de „Semaraug Courant", die echter in gebreke blijft namen te noe men. In een moord- en ketjoezaak is door den betrokken assistent-wedono en we- dono, belast met bet onderzoek, door het aanbrengen van getuigen en be klaagden, zoo oppervlakkig en auto cratisch gehandeld, dat het grootste gedeelte der beklaagden, op één na, beschouwd kan worden als geheel on schuldig aan de gepleegde misdrijven. Men heeft de crimineele feiten een voudig trang gemaakt en nu moet de invloed van het Europeesch hoofd op den betrokken djaksa van dien aard zijn geweest, dat de laatste zijn in structie leidde in dezelfde richting als de processen-verbaal van voorloopig onderzoek die aangaven, ja, die in vloed of pressie moet zelfs nagewerkt hebben op de Inlandsche leden van landraad, die over het lot der onscbul- digen zal hebben te beslissen. Dit muisje zal nog een staartje heb ben, meent'bet blad, want, is het wel ingelicht, dan zal aan den raad van justitie te Semarang voldoende klaar heid verschaft worden, alvorens in deze zaken het eindoordeel uit te spre ken. Timor. Blijkens van hef gewestelijk bestuur van Timor en onderhoorigheden. ont vangen berichten zijn in de maand Mei jl. vijandelijkheden uitgebroken tusschen het landschap Manoebait en het. in het landschap Takaip Taibokko i'beide op het einland Timor) geves tigd, doch van het bestuur van dat landschap onafhankelijk hoofd, met den titel van djeraal Baldkoi, Een bende van een stam der Pitnis uit Oëlnancno en naburige kampongs, behoorende tot Bakikooi's invloedsteer had in vereeniging met lieden uit Ttf- nai. het gehucht Oëbiana in het onder Manoebait staande landschap Benos

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2