DE ZATERDAGAVOND. Gratis Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. De magneet als tooverstaf. Alle tooverij en goocheltoeren kun nen door natuurwetten verklaard worden, maar toch blijft het interes sant na te gaan welke kunstgrepen daarbij gebezigd worden. Voor een zeoT vermakelijk toover- kunstje kan een klein toovertheater dienen, dat als volgt wordt „saamge stold. Men neemt twee stukken sterk karton, waarvan het eene als achter grond, het andere als voorgrond en eigenlijk tooneel dient. Daartoe knipt men uit bet laatste een kwadraatvor- 111 ig stuk, waardoor de tooneel opening ontstaat. De voorzijde van dit karton kan men met decoraties beschilderen. De bolde stukkon karton worden op ecnlgen afstand door middel van vier klosjes aan elkaar bevestigd. Aan de ach torzij de van den voorgrond be vestigt men boven de opening een magneet zoodanig dat hij aan de voorzijde niet, zichtbaar is. Op eenigen afstand onder den magneet bevestigt men een horizontalen ijzerdraad. Nu knipt men uit papier kleine figuren, bijvoorbeeld een koorddanser en een danseres, die juist de hoogte moeten hebben van oon stalen naald, welke men met een paar droppels lak aan de achterzijde van de figuren beves tigt. Do horizontale ijzerdraad moet op1 zulk een hoogte worden aangebracht, dat de figuren, tusschen den draad en den magneet gebracht, juist in even wicht blijven. De figuur zal dan niet stilstaan op den draad, maar een balancerende beweging aannemen, juist zooals die in werkelijkheid bij het koorddansen noodig is, om het evenwicht te be waren. Wordt, een gewone hoefmag- neet gebruikt, dan kan men onder ieder dër beide uiteinden een papie ren pop laten dansen. Wil men een grooter gezelschap laten optreden, dan J>ov«stigt men meer dan één magneet boven do too- neelopening. Men kan ook in plaats van den ijzeren draad, oen trapeze aanbrengen, d'ie bestaat- uit oen luci fer hangend aan twee draden. Do lucifer kan schommelen, zonder dat de papieren kunstenmaker, die er op geplaatst is. er afvalt. Mist en regen. De atmosfeer wordt door mist oven goed van zwevende deeltjes gezuiverd als door regen. Het eenige onderscheid is. dat do druppels kleiner zijn en niet zoo snel vallen. In den kleverigen modder bij voor beeld. welke na een aanhoudenden dichten mist de straten van Londen overdekt, worden merkwaardig veel bacteriën en chemiischo stoffen ge vonden, welke vóór en gedurende den mist in de lucht waren, een be wijs, dat een mist zeer bepaald kan strekken tot zuivering van de lucht. Een flinke regen beeft, dezelfde uit werking. Na do bul is do lucht weer frisch en zuiver geworden. Op dezelfde wijze is ook bolder wa ter van een riviter, dat kort to voren modderig was. waarschijnlijk volko men vrij van bacteriën. De zwevende deeltjes schijnen dus een niet algemeen erkende taak tn het belancr der algemeene gezondheid te vervullen door bacteriën uit de lucht mede te nemenen als wij het. maar wisten, zouden wij soms blijde wezen met een modderige rivier, een mistigen dag of een aanhoudenden regen. De uitwerking van regen is echter het weldadigst, 'omdat daardoor de lucht niet alleen schoongemaakt, maar ook als het ware versterkt wordt. Na een regenbui is er een verkwik kelijke frlschheid in de lucht geko men, welke waarschijnlijk is toe te schrijven aan de vorming van water- stofsuperoxyd'e en soms zelfs van ozoon. DE PARVENU. Wat! Je rookt niet, je speelt niet, je drinkt niet. je doet niet aan sport! Ja, denk je soms, dat ik mijn dochter aan een xnan geef, dieniets doet? ELEGANTE ZINSWENDING. MoederMaai' Jantje, wat zie je er uitBen je weer in het groene gras gevallen Jantje: Neen moe, in het gras, dat die koe al gegeten had AANGENAME OMGANG. A. Kom, je heelemaal niet meer met Jansen in aanraking? B. O, jawel, eergisteren heb ik hem nog overreden. VERNIETIGENDE CRITIEK. Wel, mijnheer de directeur, wat zegt u van mijn nieuw sensatiestuk met de automobiel-catastrofe aan het slot, waarbij alle personen om het leven komen TooneeldirecteurIlm, zoudt u de catastrofe niet verplaatsen naar het begin van het eerste bedrijf? BOOSAARDIG. Marie: De luitenant was vandaag zeer beminnelijk, niettegenstaande ik hem onlangs een blauwtje heb laten loopen. AnnaNu, dan had1 hij ook geen aanleiding om uit zijn humeur te zijn. GOEDE GELEGENHEID. Tante (die aan klein Jantje van een hongersnood verteld heeft) Verbeeld je nu eens, hoe verschrikkelijk liet is, van honger te moeten sterven. Jantje Ach ja, tante, geef me nog een koekje 1 ER IN GELOOPEN. Heer: Voor u, juffrouw, zou ik het zwaarste offer willen brengen. DameTrouw dan asjeblieft met mijn oud'sto zustor, want zoolang die niet getrouwd' is, kom ik niet aan de beurt AFGUNST. Zij (van een beschut uitzicht uit naar den neerkletterenden regen kij kend) O. mannetje, boe verkwikt de heerlijke regen den dorstenden, versmachtenden grond. HijJa en ik moet hier op een droogje zitten. POEZIE EN PROZA. Zij (op die weidie)Je zoekt zeker een klavertje van vieren, lieve Frans? HijNeen, mijn eindje sigaar. BEVOORRECHTEN. Kellner U wenscht? Gast (met hond) 'n'Karbonade met gebakkon aardappelen en voor m'n hond een flinke portie hondenvoer. Kellner: Hondenvoer geven we al leen aan vaste klanten. 97 DIAMANT. als u morgen ei in vrijheid werd gesteld 1" Naar zich begrijpen laat, was Ray buitengewoon verrast. „Een lid van het parlement!" riep hij uit. „Bedoel Jo een- lid van het Parlement in Bergsfad?" „Neo-e", was het antwoord, „goeie hemel, daar zou ik nlot zoo'n ophef van hebben gemaakt. Ik bedoel een ltd van liet Lagerhuis in Engeland 1" „En hoe heet hij?" „Ja, zijn- naam heb ik niet gehoord, maar er is geen ver gissing mogelijk. En dan is er nog iets anders," liet Morris er langzaam en op geheimzinnigen toon op volgen. „Wat dan?" vroeg Ray ongeduldig. Morris wachtte even om het effect van zijn antwoord to verhoogen. „Ze zeggen, dat er hier een jonge dame is, die zich buiten gewoon voor u interesseert en hemel en aarde beweegt om u hier vandaan te krijgen Een lid van het parlement en een jonge dameRay vroog zich tevergeefs af, wie dat toch wel konden zijn. „Er moet een misverstand in het spel zijn," besloot hij na een ootgenblik peinzens. ,,Ik zeg u, dat het niet zoo Is I" verzekerde de man met nadruk „Ik zal u vertellen, hoe ik het te weten ben gekomen... Alle duivels, wat is datl... Onderwijl zij aan het spreken waren, was het al donkerder geworden, doch geen van beiden had er acht op gegeven Juist toen de bewaker wilde gaan vertellen, hoe hij achter het nieuws was gekomen, vielen de eerste hagelsteenon rate lend en knetterend als pistoolschoten- op het dak. „U -moet een poosje geduld hebben," zeide Morris, „lk zul u later wol verder vertellen, Bij dit helsche lawaai kan ik niet hooien of er iemand in aantocht is, en ik zou niet graag hebben, dat zo me snapten, terwijl ik hier met u state praten." Dit zeggende, verliet hij haastig de cel, Ray m een opge wonden toestand achterlatende. Een lid van het parlement en o.-ii Jonge dame Wie zouden dat in 's hemels naam kunnen zijn Hij herinnerde zich dat hij in Engeland een paar keer den afgevaardigde van het district waartoe Dartmoor behoorde had ontmoet, maar dat was een stemmige oude heer, die het 7.i kor nooit in het hoofd zou krijgen om zoo'n verre reis te ondernemen en die bovendien geen enkele reden zou hebben om voor hem ln de bres te springen. DIAMANT. 94 door en rond den boog zag men, bliksemschichten, gevolgd door lang aanhoudende, dreunende slagen, als het gerommel van een mitrailleuse. Een koude windvlaag blies over het landschap en door de overstroomde straten do zon, nu haar rechten hernemende, vertoonde zich weer in al haar heerlijk heid en bescheen met blijden glans hot jammerlijk tooneel van verwoesting, dat door den storm was aangericht. TIENDE HOOFDSTUK. Schaduw en licht. Ofschoon Raymond Wolston, overeenkomstig mr. Clayton's raad, niet dadelijk modedeeling was gedaan van de pogingen die er te zijnen behoeve werden in het werk gesteld, kon het welhaast niet anders of een gerucht omtrent deze pogingen zou hem vandaag of morgen bereiken De preventieve hech tenis, waarin hij zich bevond, was niet zóó streng, of er drong wel een en ander van de buitenwereld tot hem door. 's Dins dags reeds was het, dank zij de praatachtigheid van den magistraat en- zijn ondergeschikten, in de stad bekend gewor den, dat men trachtte ztjn invrijheidstelling te verkrijgen, en het feit dat 't aanbod was gedaan om het bedrag van den borgtocht in handen van den magistraat (e storten, had veler belangstelling gaande gemaakt. Ongetwijfeld maakte het ook eenigen indruk dat het aanbod om voor den Jongen man borg to blijven- wag gedaan door een blijkbaar aanzienlijk vreemdolimg, die naar men zeide, lid van hot Lagerhuis was. Met een en ander werd in verband gebracht het gerucht, dat er een Jong meisje in de stad was aangekomen, dat levendig belangstelde in Ray's zaak. Het gerucht was afkomstig uit het Oxford-Hotel, en van daar vond het spoedig zijn weg naar do stad. Eerst werd naar waarheid verteld, dat het jonge meisje Ray's zuster washet duurde echter met lang, of het verhaul werd opgesmukt allerlei onware bijzonderheden, en natuurlijk werd de verhou ding tusschen de jonge vreemdelinge en Wolston verdraaid voorgesteld. Het meisje kon onmogelijk zijn zuster zijn, want zij leken volstrekt niet op elkander. En bovendien een zuster No. 155. M I f** H»* Zaterdag 22 Augustus I9Q3 Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken 'fW Ik geloof, dat gij beter doet met niet te trachten een verklaring to ge ven, mijnheei- Halton, zei de oudste van mijn patroons heel kalm. Noen, ging hij voort, toen ik hem in de rede wilde vallen, tracht niet u te verontschuldigen of te beschuldigen. Tea- wille van uw vader, die één van de degel ij kste en beste bedienden was, die de firma ooit gehad beeft, en ter wille van zijn weduwe, hebben mijn heer Sampson en ik besloten, zoo toe gevend mogelijk voor u te zijn. Zooals d'e zaak -nu staat, is er een tekort van. neg-en en- zeventig nomli sterling, die verantwoord -moeten wo-rdleni, en gij aLlee-n kunt diat doen. Indien het bo- dfaghm, hm, lieden over veertien dagen aanwezig is. zal er niet meer over gesproken worden. Maar indien niet Dan, voegde de heer Sampson, de jongere compagnon, er aan toe, dan zal de firtma u ontslaan, mijnheer Halton. Het is mogelijk., dat wij, ter wille van de personen, die de heer Marsh genoejnd heeft, geen strengere maatregelen zullen nemenmaar na tuurlijk, zulk een ontslag, zonder op gave van redteruen en zonder getuig schrift, zou uw ondergang zijn. Wij vertrouwen -dus, dat gij binnen veertien dagen in staaf, zult wezen, de fout te herstellen. Goeden avond. OndergangHet woord klonk mij met een vreeseliike beteeken-is in dc ooren, toen ik de heeren verliet en mijn plaats op het kantoor innam. Want ofschoon zij het woord niet ge noemd hadden, was de vrcesclijke be schuldiging tegen mij verduistering. Zij hadden alles ontdekt. Dwaas, die ik wasHelaashet evenbeeld van velen I Ik was even boven de twintig en had een positie, die menig oudere be diende mij benijddeik was onder kassier van de groote firma Marsh en Sampson, te Silkminster, één vati de voornaamste huizen in Midland, een zaak, waarin mijn vad'er vijftig jaar gediend had; ik had een goed en steeds toenemend salaris, en zekere vooruitzichten op bevordering en pen sioenen dat alles zou ik nu hoogst waarschijnlijk moeten verliezen 1 liet was de oude historiebedrieglijke ad vertenties. slechte vrienden, wedding schappen, verliezen, eereschuldlen, dreigementen en daarbij steeds be schikking over contanten. Zoo kwam de verzoeking. Gelijk zoovelen vóór mij, ..leende ik het" eenvoudig... meer niet. Doch eer ik tijd had' gehad om 1 het terug te geven, kwami de geheelc geschiedeni-s aan het licht en- ik wist, dat mijn patroons mij als oo-n. dief be schouwden. Zij gaven mij nog één kanis om mijn eer te herstellen,., veer tien diagen om alles, wat het leven waarde geeft, te herkrijgen. Kon ik het dioen 's Avonds op mijn eenzame kamer stelde ik mij zeiven herhaalde lijk die vraag. Ik was uitgenoodigd, dien avond ten huize van mijn ver loofde door te brengen. Maar ik durf de haar niet onder de oogen komen. Dus zat ik alleen, ten prooi aan do akeligste gedachten ik tolde mijn geld eenige malen over. maar ik kon er niet meer dan 24 shillings uit ma ken, en hoe ik ook peinsde, ik zag geen kans om aan meer te komen. Het was gedaan met nxij dat was zeker. En uit het besef van die zeker heid ontstond de wensch. die hoe lan ger hoe sterker werdi, om weg te ko men uit Si llun in sternaar Londen tc gaan, naar Londen, waarheen elk fortuinzoeker zijn schreden richt. Ein delijk maakte ik een plan. Ik bezat een stuk van waarde mijn rijwiel, en ik hes-loot daarop naar Londen te rij den, en het daar te vex-koopen. Wat meer is, ik besloot nog dienzelfden avond to vertrekken. Ik was juist in een stemming daarvoor. Ik moest iets ondernemen, en dat was een kans. Inderhaast pakte ik lxet een en an der in -mijn rijwieltasch, vulde mijn lantaarn, klopte aan de deur van mijn hospita cn zei Ik ga een langen -rit maken, juf frouw Sinit.lieen vrien-d opzoe ken. IIij zal mij zeker te logeeren hou den- wacht mij dus niet terug vóór morgenavond. Zoo, meneer, dat is toch wel onverwachts, nietwaar Ik had al verscheidene jaren hij haan- gewoond en zjj hield van mij. Ik voeldie de scheidinghet eerste losrukken uit de wereld mijner vrien den. Ja, zei ik gejaagd!, ik heb er nogal schielijk toe besloten. Goeden avond, juffrouw Smith Even daarna snorde ik de voorste den van Silkminster doorde huizen werden schaarsch, dc lantaarnpalen verdwenen, eindelijk was ik huitenen vloog voort op den weg naar Lon den. Het moet tegen negen uur geweest zijn, toen ik weg reed. 'tWas een donkere avond, maar dit gedeelte van den weg kende ik heel goed en ik legde een -mijl of zeventien in een uur af. Even vóór elven--stapte ik een oo- genhlilc af in he-t stadje Dull-minster en dronk een glas bier in een loge ment. Verlangt u gcon bed voor dton nacht Neen, ik za lnogmaar een eindje verder rij-dten. Een eindje verderWaar wilt u dan heen, jongraensch? Naar Londen-. Londen, zoo Nu, er is geen behoorlijke pleisterplaats tusschen. hier en Londen- vóór Egghurst en dat ligt ruim twintig mijl verderop en het is een verlaten streek ook. En er is alle kans, dat u geen onderkomen vindt, als u zoo laat daar aankomt. Hij praatte echter tevergeefs. Al wist ik, dat het dwaas was om door te gaan de d-uivel van de onrust had zich nu eenmaal van mij meester ge maakt en ik besloot door te rijden, tot ik niet meer konhet was liet eenige, wat mij aan mij zeiven ontruk te. Dus stapte ik weer op en trapte, wat ik kon in de duisternis voort. II. Dullminster lag nu r-iim vijf mijlen achter mij cn ik bevond mij op een Menige bankdirecteur lieeft 't ver staan door speculatiën en dergelijke dingen de hem vertrouwende mensch- heid millioenen te ontstelen, doch als burgermeisjes twintig jaar lang Frankrijks voornaamste mannen op 'I gebied der politiek eni dei- haute finance" aan 't bestaan van een erfe nis van honderd millioen te doen ge- loovcn. dat veroischt een zwerudielge- nie, als maar weinigen bezitten. Daar om zal do naam van Thérèse Humbert in dc geschiodboekcn worden opge- tcekciul on haar geschiedenis het be wijs leveren, dat de corruptie en de lichtzinnigheid ook na den val van 't tweede keizerrijk uit Frankrijks hoofd stad niet zijn verdwenen. Twintig jont! lang heeft de Fran- BChe rechterlijke macht gestreden om de leege brandkast, in de woning van Thérèse. twintig jaar lang heeft die leege brandkast als onderpand gediend voor -d-e lconlingen, welke madame Het Humbert-prcces. Humbert ten haren behoeve sloot tot een bedrag dat mag men de bedro genen allen gcloovcn de honderd millioen ver overschrijdt. Toen kwam vóór ongeveer anderhalf jaar dc ontdekking van het bedlrog, miet de d/aaraanvolgendie jacht op de gevluchte Humberts on Daurignacs, met hun arrestatie te Madrid als slot. En thans dient van j.l. Zaterdag af de zaak van Thérèse en haar tra wanten voor dc rechtbank. Geen won-der. dat do belangstelling groot is, meer dan dertigmaal zoo veel aanvragen als er plaatsen ter zij ner beschikking stonden, waren bij den president der rechtbank Ingeko men Ieder was nieuwsgierig naar Thérèse's beloofde onthullingen, die een leger van beroemdheden do eere- kroon zouden ontroovcni Ministers en bankiers, aristocraten en kunstenaars, zou zij treffen, want schuldig is ieder in- haar omgeving, behalve zij zij. het eenigst slachtoffer. Meer dan honderd1 getuigen uit de hoogste kringen zijn door haar opge roepen ter har ere ontlasting. Dreyfus' beroemde advocaat Labori, verdedigt haar eni op die manier hoopt Thérèse, die thans nog met de cc-ner dame du Monde" verschul digde beleefdheid behandleld wordt, haar twintig-ajrige zwendelarij met eon apotheose te bekronen. Tot hedlen toe hebben nrocesdagen weinig belangrijks gebrachtmenige getuige werd door Labori of Thérèse. soms ook door haar echtgenoot, die zich treslepener toont, dan men van hom vermoedde, geducht op den hak benomen, zonder dat daaruit aanwij zingen te putten zijn voor 'tslot der behandeling. Onze plaat stelt d'e beschuldigden voor in de rechtzaalhun advocaten met Labori aan 't hoofd, zitten op dc bank, voor die der beklaagden.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7