schoolgeld over het tweede kwartaal1 tot een bedrag van ƒ250.51. Daarna komt de rondvraag. De Voorzitter: li eelt één der hee- iren nog iets in 't midden te brengen iii liet belang der gemeente?'' De heer Koolhoven „Ja, mijnheel' de Voorzitter, in één van de plaatse lijke bladen, hel) ik gelezen, dat de Tetteroderweg van 24 lot 28 Aug. zal worden gesloten. Is dit waar? Voor de bloemisten is het anders een zeer onaangename tijd, met het oog op het vervoer van kisten met bollen." De Voorzitter; „Ja, het is zoo, doch ör kon geen ander tijdstip gekozen worden." De heer Ter Hoffsteede ..De bloe misten zullen van die lijdenjke afslui ting niet veel last hebben. Bovendien was geen ander tijdstip mogelijk dooi de werken der H. IJ. S. Dl." De heer Koolhoven: ..Dan zal ik er in berusten." De Voorzitter..Hebt u nog iets?" De heer Koolhoven „Ja zeker. Reeds meermalen heb ik den Burge meester gewezen op den slechten toe stand van den weg tusschen Ovi.i en Beek en verzocht daarin verbete ring te breijgen. Tot dusverre is dat- niet geschiedtKan daar nu niet spoe dig iets aan gedaan worden'? Bij een regenbuitje staat de weg blank." De heer Kouwens ,,Ook ik heb met id en Burgemeester reeds over verbete ring gesproken. De zaak is llians nog in overweging, daar eerst toestem ming van den heer Crommelin ver kregen moet zijn om de afwatering in zijn sloot te doen plaats hebben.' De heer Koolhoven „De 'èiscli is voorzeker niet overdrevende toe stand) is daar onhoudbaar." De Voorzitter„Dat slem ik u gaar ne toe, Met den Burgemeester zal ik een en ander nog eens bespreken. Hebt u anders nog meer?" De heer Koolhoven: ,,Ja. mijnheer de Voorzitter, dan wensch ik van deze gelegenheid nog even gebruik te ma ken om u te wijzen op de bediening van de telephoon aan het Politie bureau. Deze moet m. i. dag en nacht bewaakt worden, hetgeen nu niet ge schiedt. Een vast persoon moet daar voor worden aangesteld." De Voorzitter: „Gaarne wil ik dit in overweging nemen." De heer Tideman ..Dergelijke vra gen moeten niet aan den Raad ge daan worden, daar alleen de Burge meester als hoofd der Politie deze zaken regelt. Tevens wil ik er even op wijzen, dat. toen ik in de laatste nachten de Politie heb opgescheld, ik steeds direct gehoor kreeg." De heer Koolhoven: „Alleen heb ik; B. en W. dit in overweging willen geven, en geen vraag aan den Raad bedoeld." De Voorzitter „Hebt u nog iets?" De heer Koolhoven .,Ja, mijnheer de Voorzittermaar daar wacht ik liever mede tot de Burgemeester er zélf is." De Voorzitter: ..I-leeft één der an dere leden nog iets?" Allen antwoordden ontkennend. De Voorzitter sluit de vergadering. .Bonnebroek. Aan den milicien-verlofganger W. van der Meij dezer gemeente is .verlof ver leend om eerst den 7 December a.s. on der .de wapenen te komen tot het ver vullen van den werkelijken dienst, waar toe hij in dit jaar gehouden is. De jongelieden die zich alhier hebben aangemeld ter bijwoning van het voorbe reidend militair onderricht hebben aan zegging ontvangen dat zij dat onderwijs te Haarlem kunnen volgen. De milicien-verlofgangers dezer ge- 'meente van de lichting 1895 met uitzon dering van die welke zijn ingedeeld bij de bereden korpsen of de afd. torpedis iten moeten zich ten spoedigste ten raad- huize met hun zakboekje aanmelden om te worden ingeschreven in de registers van de landweer. Zand voort. Het liefdadigheidsconcert, Zaterdag avond jl. in het Kurbaus gegeven, heeft netto opgebracht d'e som van 1329.541/2. Jubileum. Heden, Woensdag 26 Augustus 1903, viert de heer Ph. L. Heil feest. Hij herdenkt den dag, waarop hij vóór 25 jacren bij de H. IJ. S. M. in dienst trad1 en wel als lderk, stand plaats Haarlem. Den 15en Mei 1880 werd hij halte-chef aan de Zarcdvoort- sche laan en bleef aldaar tot 15 Aug. van dat jaar, toen hij als stationsop zichter te Amsterdam werd geplaatst. Den 20en Mei 1881 werd hij benoemd tot stationschef te Overveen, waar hij echter nog geen jaar bleef, want op 20 Februari d.a.v. werd hij benoemd als stationschef te Zandvoort, welke betrekMng hij thans nog bekleedt. Gedurende dien tijd mocht bij van vele vorstelijke personen, die hier lo geerden, blijken van waardeering ont vangen. O.a. kreeg bij vijf gouden- dasspelden, een gouden horloge, enz. Het zal den heer Heil heden zeker niet aan blijken van belangstelling ont breken. Binnenluo a. H. M. de Koningin wordt 14 Sep tember, den dag vóór de opening der Staten-Generaal, van het Loo in Den Haag terug verwacht. Hoog bezoek ter beurze. Dinsdagmiddag tegen 2 uur stapten aan de nieuwe Beurs te Amsterdam een paar dames af, vergezeld van een heer met het doel om het inwendige van de Beurs met bijbehoorende zalen te bezichtigen, hetgeen dan ook ge schiedde voor zoover de groote koop mansbeurs. de graanbeurs, de gaan derijen en het platform betreft. Bij den ingang van de Effecten beurs werden echter de vreemde be zoekers door den bediende van de Vereeniging voor den Effectenhandel staande gehouden met de mededeeling dat hier alleen toegang werd verleend aan leden der Vereeniging. Later bleek, dat een van de dames was de Hertogin van Albany, de jongste zus- tor van H. M. de Koningin-Moeder, op het oogenbLik verblijf houdende te Soestdijk. Diefstal. Te Domburg heeft Dinsdagavond omstreeks acht uur een brutale dief stal plaats gehad in de villa van den heer Schoeit, een Duitse her, die op eeiig afgelegen duinhoogte woont. Naar hex beweren van een der be dienden, die den dief zegt te hebben zien ontvluchten, heeft men zich door in klim ruing toegang verschaft tot de kamer van de dochter des huizes. Er wordt een bedrag van ongeveer 500 vermist. Het geval wekt hier te meer sensatie, daar niemand zich herin nert. dat hier ooit in een bewoond huis diefstal is gepleegd. Help u zelf. Ruim 14 dagen geleden stortte het cafe de Gouden Leeuw op de Groote Markt te Bergen-op-Zoom ineen. Nadat de eigenaar te vergeefs vergunning had gevraagd oui elders te tappen, heeft hij er nu iets anders op verzonnen. Op du plaats waar zijn café stond, heeft hij thans een kermistent opgeslagen, waar wordt getapt. En de metselaars bouwen het café er omheen. Alweer do kei. Men meldt uit Amersfoort aan de N. C.: Maandagavond om 10 uur werd onze, stad letterlijk in rep en roer gebracht. Benige cavalerie-oi'i'icieren uit Zut- fen. die hun collega's alhier een be zoek brachten, lieten om S uur bij om roep beleend, maken, dat om 10 uur een serenade zou gebracht worden aan de Amersfoortsche Kei. Tegen dat uur was een ontzaglijke menschenmassa op de been, welke nog toenam, toen vernomen werd, dat de optocht werkelijk plaats had. In Chineesche kleederdrueht, voor afgegaan door een draaiorgel, elke deelnemer gewapend met een Chi- neesch zonnescherm, trok de stoet op naar de Utreehtsche poort, waar op „de Kei" een prachtige krans werd ge deponeerd. In open rijtuigen trok de stoet ver volgens naar hot station en in kostuum werd de terugtocht per trein naar Zut- feii aanvaard. Onverschillige vader. Te Oostburg bleek dat zekere V,, die zich heden voor den rechter van in structie te Middelburg moest verant woorden inzake de vlastrelrkershisto- rie, niet daarheen vertrokken was, doch vermoedelijk de wijk naar Bel gië genomen heeft, daarbij zijne zes moeclerlooze kinderen, van welke het oudste 12. het jongste 2- jaren telt., in de diepste armoede en onverzorgd achterlatende. Vóór zijn vertrek had hij alle kinde ren gekweekt en gezegd dat hij niet ging compareerca, f 0.42 en half op de tafel achterlatende voor brood. N. C. Hemelvaar. Bij een kort maar hevig onweer sloeg Dinsdag de bliksem in den toren dei- ruïne Duurstede. Door een der vensters van het onbewoonde bovenvertrek bin nengekomen, heeft hij zich zonder brand te veroorzaken, een uitweg ge- baand door het plafond, na klaarblijke lijk eerst het gebeele vertrek te zijn rondgegaan, te vergeefs trachtende door de dikke buitenmuren zijn weg te vervolgen. De bewoners van den toren bevonden zich gelukkig buiten. iSalon-Tiroler. De Haagsche correspondent van de Zwolschc Crt. schrijft: Dr. Kuyper op reis. Te Innsbruck vertrouwde een mijner stadgenooten zijn oogen niet, toen hij. onlangs daar een voetganger in volle dig nationaal Tirolsch costuum met alle attributen van die schilderachti ge kleederdracht versierd ontmoeten de, het expressieve gelaat van onzen vermaarden, premier onder den Tiroler hoed herkende. Was het geen zins bedrog? Huisvestte Innsbrück wel licht een dubbelganger Bij onderzoek bleek echter, dat de Nederlandsche premier inderdaad aldaar vertoefde en, naar men verzekerde, een uitgebreide garderobe medevoerde. Goede vangst De rijkspolitie heeft ie Sliedrecht waar schijnlijk een goede vangst gedaan door de aanhouding van den beruchten H, P. bijgenaamd de Kikker. Hij wordt ver dacht een boot onder Hardinxveld ge stolen te hebben en bovendien verschil lende diefstallen met inbraak gepleegd te hebben in de Biesboschpolders onder Dubbeldam en Zwaluwe. De schippers knecht zekere D., van Rotterdam, die in zijn gezelschap ,was, is mede aangehou. den. Ongeluk. Een jong werkman viel heden boven uit de an aanbouw zijnde papierfabriek, met het treurig gevolg, dat hij arm en pols brak. Ook aan ^ien rug kreeg hij een gapende wonde, doordat het lichaam op een hoop steenen terecht kwam. De toestand van den patiënt is zeer ernstig. Schubben van bliek. Men schrijft aan de N. R. ,Crt. Een Engelsche firma zou naar ver nomen .werd pogingen doen hier te lande schubben van bliek op te koop en, waarvoor zij te Rotterdam een agent wil aanstellen. /Waarschijnlijk kan het vol gende over dat plan licht geven. Een voor de industrie belangrijk soort vischjes is het alferfje, klein van stuk, dat inzonderheid merkwaardig is door den zilverglans zijner kleine schubben. Van die schubbetjes welke zeer gemak kelijk afvallen, wordt vooral in Duitsch. land (le zoogenaamde essence d'Orient gemaakt. Deze gebruikt men om holle glazen kogeltjes de kleur ,van paarlen te geven. Om die kleurstof te verkrijgen worden de schubben van het alfertje fijngewreven en in water opgelost. Wan neer men die oplossing eenigen .tijd laat staan, komt er een bezinksel, dat, aan de binnenzijde van het glas gebracht, daaraan een parelkleur geeft, wanneer het verdere inwendige van het kogeltje' met wit .wordt opgevuld. Voor deze in dustrie gebruikt men in Duitschlana jaarlijks een ongelooflijke menigte alfer- tjes. Omstreeks twintigduizend van deze vischjes zijn er noodig om slechts een pond van deze essence te verkrijgen. Tiet schijnt dat ook het alfertje, vroeger althans zeker, veel in ons land mede voorkwam en voor het genoemde doel naar Duitschland werd verzonden. Al licht zal ook de Engelsche firm# de schubben der bliek voor een gelijksoortig doel verlangen. Tentoonstelling te Waalwijk. Op de tentoonstelling e Waalwijk ar riveerden Dinsdag de ministers De Ma- rez Oyens, Loeff en Bergansius. Aan het station verwelkomd door den burgemees ter, den heer De Ridder van der Schue- ren, en den heer Klijberg Per not, voor zitter van het comité, werden zij op het tentoonstellingsterrein in tegenwoor digheid van de plaatselijke autoriteiten en verdere officieele personen toegespro ken door den burgemeester. Minister De Marez Oyens dankte voor de .ontvangst met een hartelijken wensch voor den bloei van de industrie dezer streek. De heer Kleijberg dankte de Ministers voor hun komst, waarna de omgang over .het terrein begon. Ëiiqoêle Spoorwegpersoneel. De Staatscommissie van Enquête omtrent het spoorwegpersoneel hoorde Dinsdag de volgende getuigenN. Hardorff, Den Haag A. van Veelen, Feijenoord, chef-ladingmeester S.S. R. Mes, Enkhuizen, gewezen locomo tief-poetser II. S. M. J. G. C. van Zanten^ Rotterdam, adjunct-commies S.S.C. C. Rutgers, Utrecht, 2e Merk S.S. Corn. Peters, Nijmegen, lading- moester S.S. D, J. Streithorst, Amers foort, gepens, portier I-I. S. M. itfysteriens. Een zonderlinge poging tot inbraak wordt van Amsterdam aan de Haag sche bladen gemeld In den nacht van Zaterdag op Zon dag zou volgens een 'verhaal van een dienstbode, een poging tot inbraak ge daan zijn in het voor Hoogere Bur gerschool bestemde gebouw aan de Keizersgracht tusschen Lelie- en Brou wersgrachten, algemeen bekend onder den naam van „het huis met de hoof den" waarvan een zoo bloedige legen de bestaat, welke waarschijnlijk mede op de gemoedsstemming der maagd gewerkt heeft. I Voor dit gebouw is thans een S af- deelingen hooge stelling opgetrokken voor de restauratie van den mooien antieken trapgevel, en langs een dei- stijlen of palen van deze stelling had onze gedienstige duidelijk vernomen, i dat een of twee mannen naar boven klauterden tot dicht nabij haar slaap vertrek. Duidelijk had zij hooien fluis teren daar zij des zomers met open raam slaapt kom mee kerel, ik ver zeker je dat er geen muis te huis is. Op dit gefluister had ze een schreeuw gegeven en de hulp ingeroepen van een oom van den concierge. Toen vloden heel haastig de snoode inbrekers. De vrouw van den concierge geeft echter een andere lezïhg en meent dat het een politieagent zal geweest zijn, die, boven in het gebouw licht ziende, een begin van brand vermoedde en een onderzoek was gaan instellen en dat heel nauwkeurig gedaan heeft tot bij het slaapkamertje van de sclioone dienstbode. Het een en ander lijkt de politie zelf heel duister. Het eenige wat van de inbraak vaststaat is dat de dienst bode gisteren haastig de betrekking verlaten heeft. Tegen do loterijen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende wettelijke bepa lingen betreffende loterijen. De regee ring, geheel vrij laten van alle loterijen verderfelijk achtende, stelt een geheel nieuwe wettelijke regeling van loterijen voor, geleid door de overweging dat, hoewel elke loterij niet onzedelijk is te achten, de speelhartstocht en de exploi tatie daarvan door de overheid streng moet worden veroordeeld. Daarom ver biedt bet ontwerp niet onvoorwaardelijk elke loterij, straft het evenmin den deel nemer in een verboden loterij, maar al leen hen, die uit particulier winstbejag het deelnemen in loterijen bevorderen. De regeering verwacht preventieve kracht van het ontwerp bescherming van het individu jegen bedrog en mis leiding bij loterijen, tegen baatzuchtige exploitatie van den speelzucht en tem pering van dien speellust. De maatrege len zijn niet toepasselijk op levensverze kering en rentegevende premieleenin- gen. Artikel 1 noemt in het algemeen de kenmerken, waardoor eene onderneming in den zin der wet „loterij" wordt. De deelneming moet ten doel hebben mede te dingen naar prijzen of premiën. In den zin der wet van 1814 viel onder lo terij, waarvoor toestemming was ver- eischt, niet het houden van verlotingen waarin de deelneming zoogenaamd gra- fils wordt verstrekt, dus zonder een ze ker bedrag als inleig te vorderen, zooals door winkeliers meermalen ten behoeve hunner klanten pleegt te worden gedaan Laatstvermelde, meer en meer insluipen de gebruiken behooren intusschen nlex tot de minst verderfelijke. Eveneens wer den door de vroefere definitie buitenge sloten van het begrip „loterij" ai die on dernemingen, waarbij het vaststaat, dat het geheele bedrag tot den inlegger zal terugkeeren, waarbij echter het ontbre ken van de kans op verlies slechts schijnbaar is, en integendeel bet gemis van de rente van bet ingelegd bedrag ge durende -even zoovele jaren zeker. Met de aangenomen te enge opvatting van het begrip „loterij" kan derhalve, waar het <te doen is om het publiek te beschermen tegen de exploitatie van zijn speel- en winzucht bezwaarlijk wonted volstaan. Vandaar de voorgestelde definitie, waarbij het onverschillig is op welke wijze medegedongen wordt naar prijzen of premiën, mits de toewijzing geschie de door het lot of door eenige andere kansbepai'iug, waarop de deelnemers geen invloed uitoefenen. De hier voor.: gestelde definitie maakt het onnoodig bepaalde soorten van loterijen met na me te verbieden. Doch de nu aangeno men definitie zou weer te veel omvatten indien niet uitdrukkelijk enkele uitzon deringen werden gemaaktvoor som mige soorten van levensverzekering (mits geen vermomde loterijen), rente- gevende premiieleeningen en zoodanige andere premieleeningen, welker aandee- len worden afgelost met een hooger be drag dan bij de deelneming daarvoor vercl betaald. Artikel 2 behelsd een verbod van aan leggen en houden en van exploitatie eener loterij. Onder „aanleggen" is te verstaan het inrichten der loterij het „houden" is het verrichten of doen ver richten van de trekking of het aanwij zen der andere middelen van de gewon nen prijzen of premiën. Het „exploitee- ren" bestaat in het verkoopen enz. van aandeelen en het op eenige andere wij ze openstellen van de deelneming in de loterij. Volgens den aanhef van art. 3 zal de minister van Justitie de Kroon voorlich. ten omtrent hei verleenen van toestem ming voor sommige niet absoluut verbo den loterijen, n.l. voor soortgelijke als bij de wet van 1814 ten behoeve van „corporatiën" voorwaardelijk waren toe gelaten. Een uitzondering voor onder- handsche loterijen van „slachtvee, meu. bilaire goederen, boeken, liefhebberijen, zijden en andere stoffen, kleederen of dergelijke •objecten", als in de wet van 1S14 voorkwam fls in het ontwerp niet opgenomen. Kleine loterijen, d. z. die, waarin de gezamenlijke prijzen geen grootere waarde hebben dan van 1100, met uit sluiting van die van geld of geldswaar dig papier, worden bij art. 4 afhankelijk gesteld van de toestemming van B. en W mits die loterijen strekken tot een liefdadig doei of tot bevordering van we tenschap, kunst of andere algemeene be. langen. Voorts geeft art, 5 gelegenheid om ook, al levert de aard der loterij of de per soonlijkheid van den verzoeker geen termen op, de toestemming te weigeren, toch nog bijzondere waarborgen te stel len tegen verkeerde inrichting of exploi tatie en tof verzekering eener strikt eer lijke trekking. Overtreding van de verbodsbepalingen of de voorwaarden, waaronder vergun ning is verleend, wordt strafbaar ge steld met geldboete tot een maximum van f 1500, met de. mogelijkheid van ver beurdverklaring van de aandeelen, prij zen en gelden, uit den verkoop der loten. Gaat het werkzaam zijn voor een ver boden loterij gepaard met of bestaat het in opzettelijke misleiding van het pu bliek, dan worden de feiten als misdrijf gestraft met gevangenisstraf van hoog stens 1 jaar of geldboete van hoogstens 1500." Letteren eo Kunst. Gustuve Larroumel. f Te Parijs is overleden Gustave Lar- roumet. Niettegenstaande zijn verblijf op Corsica was de chronische laryn giitis, waaraan hij leed, verergerd door tuberculose. Gustave Larroumet, geschiedschrij ver op het gebied der Fransche litte ratuur, werd in 1852 geboren te Gour- don. Na eenige jaren leeraar geweest te zijn. werd hij in 1888 directeur van de „Ecole des Beaux-Arts" te Parijs en in 1891 professor in de Fransche Litteratuur aan de Sorbonne. Zijn voornaamste werken zijn „Marivaux, sa vie et s&s oeuvres" en ..La comédie de Molière". Van zijn talrijke kleinere werken zijn bloemlezingen verschenen onder de titels van „Etudes d'histoi.re et dé critique dramatique" en „.Etu des de littérature et d'art." De leden der Alliance Fran^aise te Haarlem zullen zich zijn optreden als conférencier alhier nog wel herin neren. Concours van hanuoniegezel- scliappeii Aan het door he,t Harmonie Orchest „Godsdienst eu Kunstzin" afd. van den Nederl. R. K. Volksbond te 's-Graven-1 liage, uitgeschreven groot nationaal concours voor Harmonie- en Fanfare- gezelschappen, dat gehouden zal wor den op 29 en 30 Augustus a.s. in den tuin van het K. Z. B. Genootschap, zullen 26 vereenigingen uit verschillen de plaatsen des iands deel nemen. Zaterdag treden in den wedstrijd op vereenigingen uit Roelofarends veen, Warden, Dieren, Millingen, Nieuwen- hage (L.)Assendelft, Zeist, Weesp, Beverwijk en Apeldoorn; terwijl Zon dag zullen kampen vereenigingen uit IJrnuiden, Wijk bij Duurstede. Borne, Veisen, Wielingen, lip, Purmerend, Vugt, Dordrecht. Haarlem en 's-Gra- venhage. Zaterdag 12 uur feestelijke ontvangst van de deelnemende vereenigingen: waarbij het welkomstwoord zal worden gesproken, door jlar. mr. E. H. Bee- laerts van BloMand, voorzitter van het feestcomité. Faillissementen. 21 Augustus, Leoiiiardus Philippus Dordrechter, koopman en behanger, te Amsterdam, Jan Pie ter Heijestraat No. 184. Rechter-commissaris mr. P. Coninck Westenberg. Henricus Antomius van Mark, siga renfabrikant te Amsterdam, J. P.Heije- s tra at 168. Rechter-commissaris mr. P. Coninck Westenberg. 22 Augustus, Jan Karei van Leeu went, pannen fabrikant te Valkenburg bij Leiden. Rechter-commissaris mr. E. R. E. Brants. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst het faillissement van Albert Boelhouwer, winkelier in garen en band te Dor drecht en het faillissement van E. F. Spapens, steenkolenhandelaar te Til burg. Rechtzaken S lmhiig ui ouuöOZtól, Te Rotterdam stonden terecht H. de G., 38 jaar, landbouwer te Hekendorp, H. V„ 42 jaar, veekoopman te Reeu- wijk en W. B., 42 jaar, stalhouder te Gouda; beklaagd: No. 1 van bedrie-gelijke bankbreukde beide anderen van medeplichtigheid daar aan. De eerste beklaagde bewoon de eene hoeve te Hekendorp waar hij 1400 gulden huur moest betalen. Zijn financieele omstandighe den waren echter in den laatsten tijd niet gunstig op 1 April was hij o.m. een jaar huur schuldig. Door den advocaat, mr. Jacohson, was hij reed's bij herhaling tot betaling aange maand en hem was medegedeeld, dat geen verder uitstel zou worden ver leend. Toe.n hij nu op 7 Mei van den griffier der rechtbank aldaar een op roeping had ontvangen om den vol genden dag voor de rechtbank te ver schijnen, ten einde gehoord te worden op een verzoek tot zijn faillietverkla ring, en met het oog'op zijn ongunsti ge financieele omstandigheden begrij pende, dat zijn faillissement zou vol gen, hacl hij den tweeden beklaagde die een drie kwartier van hem van daan woonde, bij zich laten komen. In overleg toen met dezen hadden zij den volgenden nacht de geheele kud de van den eersten hunner, bestaande uit 17 melkkoeien. 4 pinken, 1 pink- stier, 7 kalveren en 2 varkens ver voerd en doen vervoeren van zijn erf naar dat van den tweeden beklaagde. Den Sen Mei waren toen door den2en beklaagde te Gouda gemarkt 5 koeien, 4 pinken en 1 pinkstier. Behalve de stier was het overig vee daarop door dien tweeden be klaagde verkocht voor 820, waarvan hij 560 had ontvangen, van welk geld slechts een bedrag van f 340 was ge komen in handen van den benoemden, curator. Het vee was dus ter bedrie- gelijke verkorting van de rechten der schuldeischers aan den boedel van den lsten beklaagde onttrokken. In denbe- wusten nacht nu had de eerste be klaagde naar den derden beklaagde gebracht en bij hem gestald zijn paard en brik en aan hem ter verberging ge geven een zilveren tabaksdoos en een gouden horloge. Aan. den curator had deze beklaagde desgevraagd leugen- aehtig gezegd, paard en brik van den eersten beklaagde gekocht en contant, betaald1 te hebben. Op zijn vroeger bij den rechter commissaris afgelegde volledige be kentenis, hierboven vermeid, kwam de eerste beklaagde heden terug, be werende niet te hebben geweten dat j hij. bij hetgeen hij gedaan h-ad,kwaad kon. Ook de tweede beklaagde had' in bet verhoor geen kwaad gezien. Zoo zijn mede-beklaagde reeds failliet was geweest,- had' hij het niet gedaan. De derde beklaagde gaf op, dal, het door hem aan den curator medegedeelde bij ongeluk uit zijn mond was getal len hoewel bleek, dat hij ook bij zijn verhoor bij de politie had verklaard paard en brik gekocht te hebben en zelfs te hebben opgegeven de soort van bankbiljetten, waarmede hij zou betaald hebben. Deze beklaagde ent- kende de wetenschap gehad xe nebben dat d'e eerste beklaagde zou failliet gaan. Na het verhoor der getuigen achtte het openbaar ministerie bewezen d'e feiten aan ieder der beklaagden ten laste gelegd, en vorderde veroordee ling van den eersten tot 1 jaar en 6 maanden, van de heide andere ieder tot 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. S. W. Tromp, trachtte der rechtbank duidelijk te ma ken, dat de beklaagden niet hebben geweten wat faillissement is en wat iiet is goederen te onttrekken aaneen boedel, Zij hadden niet gehandeld ter bedriegelijke verkorting van d!e rech ten der schuldeischers; de beide laat sten was het alleen te doen geweest hun medebeklaagde te helpen, om het familielid, dat het hem lastig maakte, te plagen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging van een veel mindere straf, met m mindering brengen der langdurige preventieve hechtenis. Uitspraken. De rechtbank te Arnhem, veroordeelde Bouwman, (gewezen politieagent te Nij megen, wegens verschillende diefstallen in leegstaande huizen tot 3 jaar gevan genisstraf. De eisch was 4 jaar. De rechtbank te Rotterdam sprak vrij den kantoorbediende-redacteur van het informatie-bureau der firma v. d. Graaf Co. te Rotterdam, beschuldigd van wederrechtelijke toeëigening van enkele duizende guldens. W.in8elverval8('.hing De vacantiekamer der Rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van, F. A. F. Matliijseii, tegen wien het O. M: 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf liad geëischt wegens valschheid in geschrifte met gebruik making daarvan. Beklaagde bad, zoo als men zich herinneren zal, drie door hem getrokken wissels van een valsche acceptatie voorzien en deze vervalsclite wissels ter disconteering aan de Ne derlandsche Bank aangeboden. Hij liet zich1 op de wissels, tot een totaal-be drag van f 10,449.97, een totaalbedrag van f 10,336.16 uitbetalen. De Recht bank achtte liet ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen en veroor deelde den beklaagde tot eene gevange nisstraf voor den tijd van twee jaren. Yalschheid in geschrifte. Voor de Rechtbank te Amsterdam stond terecht de 47-jarige Gerardus I-Iendricus van den Berg .directeur der Naamlooze Vennootschap „Goedkoo- pe Winkels", .gewoond hebbende te Haarlem, thans gedetineerd. Den beklaagde is ten laste gelegd dat bij in of omstreeks Augustus 1902 te Amsterdam, terwijl hij was direc teur dier Naam 1. Vennootschap „Goed- koope Winkels", gevestigd te Amster dam, opzettelijk gebruik heeft ge maakt van een door de aandeelhou ders dier Vennootschap op 16 Juli 1902 goedgekeurde balans en winst en verliesrekening over 1901, welke hij, beklaagde, wist dat waren valsch en dat die vaTsehelijk en in strijd niet de waarheid vermeldden een actief aan goederen van f 22,517,96^ en aan winkelvoorraad' en gereedschappen van 4296,20. benevens een nadeelig saldo over 1901 van 1003.44, immers terwijl h/ij wist. dat daartoe beide eerstgenoemde actiefposten bedriege- lijk en listiglijk tot een gezamenlijk bedrag van omstreeks 6300 te hoog waren gesteld, teneinde een werkelijk over het jaar 1901 geleden verlies van ruim ƒ7300 te verbergen, zulks als waren deze geschriften echt e-n on- Vervalscht, door cleze bedriegelijk aan Willem Frederik Salomonson te ver- toonen of te doen vertoon en. om de zen te bewegen voor een bedrag van 5000 aan aandeelen in gemelde Ven nootschap te nemen, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. Er waren tien getuigen gedagvaard. Uit het verhoor van den bekl. bleek dat de zaak, vroeger gevoerd onder de firma Van den Berg Co., in Juli 1901 een Naamlooze Vennootschap werd, beklaagde werd de directeur dier Vennootschap. In 't laatst van 1901 liet bekl. een inventaris van de goederen in de verschillende filialen opmaken door J. J. Taf fijngedeelte, lijk. werkte hij zelf daaraan ook me de. De ió lijsten die TaffHjn had op gemaakt, werden in handen gesteld van den boekhouder G. Boogaard, die de lijsten overschreef in het invenla- risboek. De hoofdboekhouder B. Wijn berg heeft toen de bedragen opgeteld en deelde aan bekl. mede, dat er een, tekort was volgens zijn berekening van 6000. Beklaagde heeft toen de lijsten nog eens goed nagezien en kw,am toen tot de ontdekking, dat een partij sac charine, dweilen enz., geborgen o. a op een insteekzoldër in de Nieuwe Leliestraat en een partij goederen lampenglazen, zeep. toiletzeep, wijn, soda enz. in de kelders aan de Lau riergracht en voor een nieuw te ope nen filiaal in de Spuistraat totaal vergeten waren, alles tot een waarde van f 6000. „Door wie waren die goederen daar ingevoerd vroeg de voorzitter, mr. Erin er ins. „Door vast personeel", antwoordde beklaagde. De voorzitter wees er op, dat dit blijkbaar een bedenksel was. Bij het eerste verhoor heeft beMaagde niet van de kelders gesproken, ze zijn 1 eer&t bij het tweede verhoor te berde gekomen. Beklaagde vestigde er de aandacht op, dat na de inventariseering ook nog goederen waren bij gezonden. Tot zoover het verhoor van den beklaagde. Eerste getuige was de heer W. F. Salomonson, adjunct-directeur der Naami. Vennootschap „Goedkoops Winkels". Na inzage der balans en der winst- en verliesrekening kreeg getuige een gunstigen indruk van de zaak. Ze bestond pas een jaar, had j vele onkosten voor reclame gemaakt en verschillende filialen geopend en niettemin was er slechts een verlies van ƒ1003,44. Om adjunct-directeur te worden, moest getuige voor ongeveer 10,000 aandeelen kóppen, maai- men j heeft zich ten slotte tevreden gesteld I met ƒ5000 aandeelen. Na vele bespre kingen werden hem de boeken ver toond en d'e getuige ging op de zaak in. Toen hij echter een maand in functie was, kwam' hij hoe langer boe meer tot de wetenschap, dat er op den inventaris goederen voorkwamen, die onmogelijk in voorraad konden zijn. In bijzonderheden staat getuige stil bij zeven posten die z. i. valsch zijn opgemaakt. Vervolgens werd als getuige ge hoord de heer G. Boogaard, in Mei 11902 als hulpboekhouder door bekl. aangesteld. De hoofdboeken werden do Or den heer B. Wijnberg gehouden. 'In 't voorjaar zeide bekl. ,,'t Is wat moois, e,r komt 6000 te kort op de goedereiirekening." Bekl'. gelastte toen getuige, een post tot een bedrag van ƒ6000 te maken op het hoofd „Nieu we Leliestraat". Eigenlijk sprak hij van het „samenflansen" van een post van 6000. Toen getuige antwoordde, (lat dit niet zoo gemakkelijk was, noemde beklaagde een aantal artike len op, waarmee de post verkregen kun wordenglazen, zeep, sacchari ne, enz. Getuige heeft aan dien last voldaan en geen bezwaar gemaakt, omdat be Maagde een man is. die je, zoo je niet naar zijn pijpen danst, onmiddelijk op straat zet. De hoofdboekhouder, de heer B. Wijnberg, kwam blij het maken eener proefbalans tot de conclusie', dat de goederenrekening in 't geheel niet in orde was. Volgens die rekening, zou den goederen omgezet zijn zonder eenige verdienste, wat natuurlijk een onmogelijkheid was. Getuige deelde dit aan bekl'. mede en deze zeide, dat hij 't zou onderzoeken en dat de zaak wel in orde zou komen. Bekl. kwam latex "tot getuige met de woorden:er is verzuimd den voorraad van eenge- heel pakhuis op te nemenvan kel ders sprak hij echter niet, evenmin als van een winkel in d© spuistraat, die op het punt stond van geopend te worden. Alleen het woord: pakhuis is gebezigd. Nadat de boeken in overeen stemming warén gemaakt met den goederenvoorraad, is de balans opga- maakt en vervolgens is deze door de algemeene vergadering van aandeel houders goedgekeurd. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Koloniën. Schut.terystaldng. De schutterij lijkt te Batavia wel af geschaft. Reeds maanden lang geen exercities, geen recrutendril, geen scherpschutters-schijfschieten, niets, niets meer, zelfs geen roode of witte vlag, die het blijde „afgelast" ver kondigen, schrijft Felix uit Batavia aan de „De Locomotief". Men is waar lijk al vergeten hoe toch eigenlijk een schutters uniform er uitziet. Mijn ge weer roest, mijn helm is bedolven on- dfer spinrag en de kinderen gebruiken mijn koppel om paardje te spelen. Van waar dit zalig nietsdoen? Booze tongen, wier eigenaren dage lijks in de onmiddellijke nabijheid van het ,-,Bureau der Bataviasclie Schut terij" werkzaam zijn, fluisteren van desordre der administratie, die 6 maan- 1 den ten achteren moet zijn. Anderen

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2