J. PANDER - Haarlen RIJNLANDSCME V HYPOTHEEKBANK Groote Houtstraat 149 HAARLEM Y Y Hoogere Burgerschool F. J. FRÖLICH, Zijlstraat 90, ATTEÜTIE. fijne, blanke en vette WECK's STERILISATOR, No. 12 No. 12 Werkplaatsen: Donkere Spaarne. No. Best Axminster Tapijt f3.10 de M. Linoleum in divei dessins en prijzi f 1.IO de M. De beste Axmin. Karpetten. 3 x 2 M. f38. Buitengew. keu Behangselpap in alle genres. S1PKES* JAMS, INGEZONDEN ME DE DEE- LINGEN. 30 cents per regel. Eene nienwstijding per dag. Gij zult iü deze courant niet vinden wat het menschdom meer belang in boezemt dan hetgene aan juffrouw J. van der Put, Helpoort., Ivlundert is over komen. Gij lijdt, ziedaar eene vrouw die ge leden heeft en niet meer lijdt. Weest ge lijk zij - Ontrukt haar haar geheim. Gij hebt hiertoe geen krachtsinspanning te doen. Zij wil dat haar geluk gedeeld wordthaar geheim zij geeft het U. Sedert vijf jaren was zij lijdende aan bloedarmoede, gepaard gaande met wei. nig eetlust en was bovendien erg ze nuwachtig, de spijsvertering liet veel te wenschen over, de maag werkte slecht, Pijnen door het geheele lichaam, steken in rug en zijde, zij was kortademig en had veel last van pijn in het achter hoofd. Zij was de behandeling met de Pink Pillen begonnen en hunne uit werking was wonderbaar, zij hebben mij in korten tijd mijne ongemakken doen verdwijnen. Als een vriend U aanspoort de Pink Pillen te nemen dan is dit doordat hij er de weldaden van. ondervonden heeft. De courant is een vriend voor U. Zij vermeldt U steeds gevallen van gene zingen, zij geeft U aan wat gedaan moet worden om U te genezen, uit vrees dat gij Uw tijd en Uw geld verliest, met nut- telooze proefnemingen door waardeloo- ze geneesmiddelen te nemen. Gebruikt de Pink Pillen indien gij aan, een der volgende ziekten lijdende zijtBloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, schee- Ie hoofdpijn, zenuwpijn, en heupjïcht. Wij zijn ten volle overtuigd van Uwe genezing indien gij de Pink Pillen ge bruikt. Prijs 1.75 per doos, 9.— peT 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt d- Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken., geplaatst o/ niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Pensioenfonds. In een ingezonden stukje Pensioen fonds 1.1. week in Haarlem's dag blad opgenomen las ik, dat het vroegere personeel der H.IJ.S.Mij. in „dwaling" verkeerde door te meenen, dat het ook nu nog, na ontslag tenge volge der werkstaking, recht heeft op, of deel kan nemen in het pensioen fonds der H. IJ. S. Mij. Zeer teleurstel lend is het voor dat personeel dus, alles te verbeuren (al heeft het dit ook aan zichzelf te wijten, door vrijwillig zijn werkkring te verlaten.) Hieruit is echter de conclusie te trekken, dat het niet ongewensckt, en in vele geval len billijk zou zijn, om ieder individu, dat aanspraak kan maken op pensioen van gemeente- of particuliere zijde, jaarlijks een Pensioenbewijs van eenig bedrag in banden te geven. De bepa ling zou gemaakt kunnen worden, dat aan niemand een pensioenbewijs wordt gegeven, dan na één jaar plichtmatige dienstverrichtingdeze bepaling zou medewerken om ieder zoo lang moge lijk achtereen aan een betrekking te binden, daar toch door elke verande ring weder voor een jaar een pensioen bewijs zou worden gemist. Nog niet lang geleden, heb ik mijn idee over Pensioen uiteengezet in een ingezon den stuk, na een voordracht van den heer Perio over Staatspcnsioneering. Het genoemde geval van bet vroegere personeel der H. IJ. S. Mij. kan mis schien vele besturen of werkgevers er toe nopen in te zien, dat bet verlies van alle rechten op pensioen door welke oorzaak ook verschillende treurige toestanden in de toekomst in bet leven roept 1 Niet iedereen verlaat zijn patroon of patrones vóór den aan vang van bet pensioen door onaange naamheden, het gebeurt ook vaak om lotsverbetering 1 Neem aan dat iemand gedurende 10 jaren zijn plichten getrouw heeft nage komen en zijn meester-, patroon- of gemeente- goed gediend heeft. Nu wordt hem eene betrekking binnen- of buitenslands aangeboden, die een groo- ter salaris geeft, en zit hij om zoo te zeggen vast door het pensioen, dat aan *ijn tegenwoordigen werkkring, na heel wat volbrachte dienstjaren, verbonden is I Voor hem blijft niets anders over rlmi of dat Pensioen of den werkkring met liooger salaris prijs te geven. Zoo hem nu gedurende die 10 jaren, jaarl. een pensioenbewijs in handen was ge geven, dan zou zulks zijn eigendom blijven en zou hij door zijn 10-jarigen dienst, een deel van zijn pensioen ver diend hebben. Zijn hooger te verkrij gen salaris in den nieuwen werkkring, zal hem in staat stellen, de premie te betalen om zich een kapitaal te ver zekeren betaalbaar na oen aeker aantal jaren aan hem zeiven of ingeval hij vóór dien tijd mocht overlijden, aan zijn gezin! Tevens zou ook de kans (kunnen) bestaan, dat zoo mijn idéé meer ingang begint te vinden, de nieu we patroon, ook genegen is hem jaar lijks een pensioenbewijs toe te kennen. Het geldt hier echter niet alleen hèm, maar ook haar, die een werkkring uit oefent, aan vele vrouwen in betrekking wordt een pensioen toegezegd na heel wat dienstjaren! Velen trouwen of veranderen van werkkring, en 't gevolg is dat geen pensioen (op deze wijze) haar deel zal zijn. Vele gevallen zijn er, en ik vlei mij te mogen zeggen, dat ik getracht heb dit te helpen bevorderen, aat verpleegsters, gouvernant-en, kin derjuffrouwen, dienstboden enz. jaarlijks een pensioenbewijs ontvangen. Indien nu b.v. door trouwen, het ont vangen van pensioenbewijzen ophoudt, dan°kan als voorbeeld dienen, aat een dienstmeisje, dat gedurende 10 jaar in dienst was en van een of meer barer Me vrouwen een pensioenbewijs ontving van f3 per jaar, om van haar 55ste jaar af, levenslang te ontvangen, nu toch, al is zij getrouwd, een pensioen van f 30 per jaar zou ontvangen, van af dien tijd(de storting voor ieder rentebewijs 'zou zijn f 10). De vruch ten van haar jeugdigen arbeid, hoe gering ook, kon zij dan plukken! Beter dan te wachten tot de staat helpt, zal men moeten beamen, dat dit do weg is, om arbeidenden te lee- ren voor hun toekomstig pensioen te zorgen! Ook is het aanbevelenswaard, dat althans de arbeidende vrouw, in welke functie ook, overeenkomstig het geen zij jaarlijks aan premie missen kan, zich een pensioen verzekert en niet uit 't oog verliest, dat bij het aangaan van een huwelijk, de gelden niet verloren zijn, doch overeenkomstig wat men stortte, toch een pensioen wordt uitgekeerd ingaande op den leef tijd, dien men bij het aangaan der ver zekering vaststelde! Gelukkig dat ver- eenigingen langzamerhand afzien, van liet stichten van een eigen pensioen fonds, en zoowel grootere als kleinere lichamen besluiten, om de leden, die daartoe geneigd zijn, bij een bestaande Maatschappij te verzekeren! Pharmaceutisch hulppersoneel, ver loskundige Bond, enz. enz. deden zulks hij de Nationale, die ik ver tegenwoordig als Inspectrice en uiten kunne tevredenheid dit besluit geno men te hebben. Mogen velen dit voorbeeld volgen. Hoogachtend, Mary 1. FLEISCI-IMANN, Inspec. Nat. Levensverz. Bank, Haarlem. Gemengd Nieuws, Moresnet speelhol. Het is bekend, dat ten zuiden van de zuidelijkste punt van onze provincie Limburg, begrensd ook door Duitscli- land en België, het neutrale gebied Moresnet ligt. De bewoners van dit kleine gebied verkeeren in eigenaardi ge verhoudingen met betrekking tot de wetgevingen der omringende staten. Van dit reeds veel besproken gebied deelt nu de „Limb. Koerier" o.a. het volgende mede: Moresnet wordt van Pruisen en Bel gië gemeenschappelijk beheerd, zonder ondertusscken geheel aan de wetten van het eene of het andere land on derworpen te zijn. Van bijzonder belang is daarbij de omstandigheid, dat het gebied met het oog op 't strafrecht zich aan den Code pénal te houden heeft, zonder dat de na 1815 voor België uitgevaardigde strafwetten in het neutrale gebied gol den. De pogingen, die werden aangewend, om een plebisciet ten gunste van Prui sen of België in te voeren, bleven zon- i der resultaat. Deze eigenaardige verhoudingen ma ken zich nu de beroepsspelers en de genen, welke van de speelwoede hun voordeel trekken, de speelbanken, ten nutte, om wat in Pruisen reeds lang, in België eerst sedert het begin van dit jaar verbodenis, in 't onzijdige gebied uit te oefenen. Men heeft er een speelbank geopend, zooals we dezer dagen mededeelden. Openbaar is deze wel niet, ten minste in naam niet, daar ieder, die lid van de club wil worden (en dat is hij genood zaakt, wil hij meespelen) 30 fres moet betalen. Daarvoor krijgt hij een lidmaatkaart, die eerst drie dagen na de aanmelding en ballotage overhandigd wordt. Nog geen week is nu verloopen se- j dert de opening der speelbank, en reeds staat Moresnet geheel en al „in het teeken der roulette." Voor de eerste ballotage zouden zich reeds een 800 personen, grootendeels met klinkende namen, hebben aange meld. En men vertelt reeds, dat een heer uit Aken er den eersten dag 68.000 francs verloor. Neutral Moresnet schijnt het inter nationaal xendez-vous der spelers te zullen worden. Maar neen, het behoeft het niet meer te worden, het is 't al! De ondernemers der bank, die eer tijds in Spa en Ostende hun schaapjes geschoren hebben, wier relaties zich tot hooge, invloedrijke kringen van ge boorte- en geldadel uitstrekken, wien, wat van zelf spreekt, de kennis van uitstekende juristen ter beschikking staat, hebben zich natuurlijk van te voren nauwkeurig daarvan verzekerd, dat hun zaakje vooreerst wettig niet tot stilstaan lean gebracht worden. Wat deze heeren van een ingrijpen van de regeerings-autoriteiten te vree zen hebben, laat hen tamelijk koud, daar hun verdiensten hen in staat stel len eventueele politiestraffen, al zijn die nog zoo hoog, met een koud lach je te betalen en daarbij toch goede zaken te maken. Er moet dus met de waarschijnlijk heid rekening worden gehouden, dat een opheffing der bank niet spoedig volgen zal, wijl daartoe van te voren of een inlijving van 't afzonderlijk ge bied in een der beide omliggende sta ten of wel een in beide staten zelf uit te vaardigen wet noodig zou zijn. Beide wegen echter zijn even moei lijk in te slaan, en geruime tijd zal ver loopen, alvorens op een van die twee wijzen tegen de bank een onderneming zal kunnen beginnen. De bank heeft dan ook den bouw van een groot speelhuis in plan en heeft reeds stappen gedaan om een ter rein aan te koopen. Voorloopig heeft zij voor de club de bovenzalen van 't grootste hotel ge huurd voor den tijd van drie maanden, en daar de speelzalen ingericht. Dat een deel der hedendaagsche in woners de onderneming niet slecht ge zind is, verklaart zich daaruit, dat zij van het zeer toegenomen verkeer en de daaruit voortvloeiende inkomsten sterk den invloed ondergaan. In vijf dagen tijd toch hebben de herbergiers meer champagne en andere kostbare wijnen verkocht, dan ze vroe ger in een heel jaar kwijt werden. Eiken namiddag wordt van 2 tot 11 uur gespeeld en voorloopig slechts rou lette. Doch wie verzekert dat dit zoo blijven zal. De heer E. Bleyfnez, bijzonder com missaris van het Belgisch gouverne ment in het onzijdige Moresnet, door den correspondent uit Verviërs geïn terviewd, over de wetenschap welke houding de autoriteiten van dezen staat zouden aannemen ten gevolge van de oprichting van een speelclub te Calamine, heeft geantwoord: Er is geen enkele maatregel te ne men, daar de nieuwe wet op het spel niet toepasselijk is in een onzijdig ge bied. Dit staat in deze onder den ouden code Napoleon. Het spel is in 't open baar verboden, maar blijft geoorloofd zoolang het in een besloten kring plaats heeft. Zoo de nieuwe onderneming zich aan de voorschriften houdt van den code Napoleon, hebben we op geen enkele wijze tusschenbeide te komen. Ik ben nog om geen advies gevraagd en zal er waarschijnlijk niet om gevraagd worden, zoo geen enkele misdaad wordt geconstateerd. In Parral (Mexico) is kort geleden een man gestorven, die in heel Westelijk Mexico beroemd was door zijn plotseling rijk worden. Vier jaar .geleden .was Ai- varedo mijnarbeider en verdiende 30 cent per dag. Toen .ontdekte hij een verba zend rijke zilvermijn, en van dat oogen- blik af sprong hij met het igeld om alsol het nooit op kon raken. Hij liet zich overal door een igewapend geleide van acht man vergezellen en hield er een speciaal kleermaker op na, die hem steeds volgens de nieuwste mode moest kleeden. Voor de meest onbeduidende dingen gaf hij handen vol geld uit, maar geluk kig besteedde hij ook igroote sommen voor liefdadige instellingen. Zoo stichtte hij een hospitaal voor armen en liet ka thedralen bouwen op eigen kosten. Zijn aanbod om de staatsschuld af te betalen, werd door jde regeering afgesla gen. Zijn weduwe erft niet minder dan 70 millioen dollars en de rijke mijn. Nu phïlosopheeren de Mexicaansche bladen pver de vraag of hij in deze vier jaren gelukkilg is geweest of niet. De ramp te Parijs Fleuret, de wattman van trein 52, heeft aan den magistraat Jollioit me- dedeelSngen gedaan omtrent d'e ramp op den Metro. Hij vertelt o. m. hoe hij op aanraden van den treinchef had willen doorrijden, toen plotseling al les duister werd. Deze chef zelf ont kent, dat hij schuldig is geweest aan he.t voorgevallene, ofschoon Fleuret een aanklacht tegen hem ingediend had. De magistraat wees hem op een der artikels van het reglement, waar bij bepaald is, dat de chefs van den trein, die een anderen trein, welke hulp noodig heeft, bereikt heeft, van dat o ogenblik af d'e verantwoordelijk heid voor beide treinen hebben. Maar de chef antwoordde, dat de machinist hem van niets had onderricht- Be langwekkend zijn ook de m.edèdt'el'in- gen van een der reizigers van trein 48, waarin de reizigers van trein 52 werden overgebracht. Hij zegt o. a. ..Wij waren met ons tachtigen in el- ken wagon. Plotseling werd het licht uitgedoofd. Daarop riepen de beamb ten „Redt u In plaats van zich te redden, bleven de reizigers en eischten een deel van bun plaatsgeld terug. Daarop ging het licht weer aan en toen zag ik een beambte, die voort snelde, ettn roode vlag in de hand. Ik vroeg hem ..Wat gebeurt er toch?" En hij antwoordde ..Dat zult u wel zienDaarop ging hij weer verder. Op dat oogenblik bemerkte ik een verbazende rookwolk, die van den kant van Ménilmontant kwam. Het licht ging weer uitik sprong uit den wagon en stiet op verschillende' menschen, toen ik verder wilde gaan. Een jong meisje klampte zich aan mij vast en zoo goed en zoo kwaad als het ging, bereikten wij den uit gang. Toen wij daar aankwamen, waren wij half verstikt". Een beetje Münchhausen? Twee motorfietsrijders, die per tan dem door het bosch van Saint-Hubert kwamen, werden verrast door bet ver schijnen van twee herten, welke de baan over wilden steken. Maar de die ren schrikten en vluchtten den weg op, in dezelfde richting als de fietsers. Het eene dier slaagde er in, den motor vooruit te loopen en te vluchtendoch de rijders, die ook hunne snelheid ver grootten, sneden het andere dier den weg af en beletten het, hen vooruit te komen. Verscheidene minuten duurde de ra zende wedloop, tot eensklaps het hert een geweldigen sprong nam over de wielrijders heen, eenige centimeters bo ven hunne hoofden, voor hen op den grond neerkwam en verdween. Aldus te lezen in een Belgisch blad. Poëtiseh Japan l In de Japansche Tweede Kamer heeft dr. Yamane gewezen op den on- bevredigenden toestand der volksge zondheid. De Kamer gaf, door aan gaande 's dokters conclusies, over te gaan tot de orde van den dag, blijk, dat zij het reeds zeer ver gebracht heeft in de Europeesche beschaving, die de eischen van den hygiënist im mers dikwijls zeer belangwekkend vindt, maar nog al eens bang is om dezen duren prediker zijn zin te geven. Uit Yamane's opgaven blijkt, dat jaar lijks .130000 Japanners aan tubercu lose sterven, dat er 33059 (met talrijke nakomelingen) met lepra rondloopen en 880000 aan trachoom lijden, ter wijl, nog andere ziekten belangrijk na deel aan de natie toebrengen. Lourdes. Men seint uit Cauterets (Pyreneën) aan de Noordbrabander De nationale bedevaart te Lourdes telt tot op heden 60,000 pelgrims 16 oogenblikkelijke genezingen zijn ge constateerd. Nieuwe bergongelukken. Een bericht uit Innsbruck gewaagt van twee bergongelukken. De Amtsrich- ter Alois Rindisch uit Munchen en de as sessor Jozef Schuster uit Stei'nach in Beieren bestegen met een igids de wes telijke Cima Ombretta van uit het Grö- denthal. Over den Bernalegletscher wil den zij terugkeeren. Maar sneeuwstor men beletten hun een vluchthuis te be reiken, zoodat ze onder een uitsteken den rots den nacht moesten doorbren gen. Toen zij. 's morgens verder wilden ,gaan, kreeg Schuster hartkrampen, en voor de gids hulp had kunnen krijgen stierf de ongelukkige. De Berlijnsche scheikundige Danis be steeg met een gids den Zimbatop in Vorarlberg. Bij den terugtocht kreeg hij een hartverlamming en stierf. De gids verdwaalde en in de sneeuw bevroren hem handen en voeten. Gewaarwordingen van een lucht reiziger. De heer Thibert, de Luiksche stu dent, die eene zoo dramatische reis in een gescheurden luchtballon deed, schrijft aan een vriend te Luik: „Toen ik daar zoo zweefde met den gescheurden balloon, leek mij de Maas een zilverdraadi k had het gevoel, of ik kalm op de onder mrj zwevende wol ken stond. Ik had mijn hoed verlo ren, en om mij tegen de gloeiende zon nestralen te beschutten, stak ik de parapluie van mijn verdwenen reisgezel op. Ik richtte mijn oogen naar boven en bemerkte, dat de ballon zich dooi de hitte uitzette en veel gas door de scheur verloor. Ik steeg altijd; onder mij zag ik niets meer. Mijn hart begon sneller te klop pen; ik was reeds verbazend hoog ge stegen en toch, de ballon steeg al hooger en hooger. Ik keek eens wat eral zoo zich in de mand bevond; de inventaris was een pak reclame-papieren, twee ledige zak ken, een dozijn steenen afgesla gen stukken van een torentje van een gebouw in de Paleisstraat, tegen welk torentje wij gestooten hadden en eene oude overjas. De steenen konden niet als ballast dienen, ik durfde ze niet over boord werpen, uit vrees iemand te dooden. Op een hunner slijp ik een punt aan mijn potlood, want ik heb geen penne- mès. Mijne reisgezellen zijn buiten gevaar, terwijl ik een vreeselijken dood zal hebben: verstikken in de hooge at mosfeer of verpletterd worden in ean vreeselijken val. Maar eensklaps brak een onweer los, gelukkig nogal ver van mij. De horizon was pikzwart, boven mij scheen een heldere zon. Als de ballon maar niet naar de streek van het onweer trekt, en het hemelvuur mijn gas doet ontploffen,, dacht ik. Maar ik bemerkte in eens, dat ik aan het dalen was. Ik onderscheidde een panorama en ik bemerkte, dat de daling snel ging. Beneden mij zag ik spoorlijnen en stationsik hoorde in de verte het gefluit van locomotieven. Ik werd in de mand heen en weer geslingerd. Een rukwind wierp mij op den bo dem van de mand. Ik voelde een hevigen schok; de mand raakte een oogenblik den grond. Ik wilde er uitspringen, maar de bal lon was weer gestegen. In minder tijd, dan noodig is om het te zeggen, had ik onder mg een versch beploegd land bemerkt en ik besloot mij daarin te laten vallen, liever dan nog de wilde sprongen van den bal lon te doorstaan. Maar ik moest eene houding aan nemen, die mij toeliet naar "beneden te komen, zonder den hals te breken. Ik liet mij zakken. Ik bleef liggen op den rug, met de linkerzij en het hoofd half in den grond gedrukt. En in de verte zie ik ballon een xeusaohtigen sprong nef men en na eenige oogenblikken ziet men hem niet meer. Ik betastte en bevoelde mij zelf, om na te gaan, of ik iets gebroken had. Goddank, ik kon mijne beenen bewe gen, ik was gered! Boeren omringden mij, ik hoorde hen Duitsch spreken en vroeg hun waar ik was. Te Hongen-Warden, luidde het ant woord. Men verzekerde, dat ik van een hoog te van tien meters was gevallen. Ik vernam verder, dat niet ver van daar een postbureau was. Ik daarheen. De directeur hielp mij in een en ander en leende mij een hoed. Met de elec- trische tram vertrok ik daarna naar Aken. Advertentie® met 3 en 5 jarige cursus. Al de boeken in gebruik bij bovengemelde Inrichting, als mede elke andere Inrichting van Onderwijs zijn voorhanden, zoowel gebruikt als nieuw tegen de be kende lage prijzen in de Haarl. Oude en nieuwe Schoolboekhandel. Gebruikte boeken worden ingekoeht Eene groote zaak in Meubelen, Bedden en Tapijten, levert onder strengste discretie, eompleete Ameublementen, alsook enkele Meubelstukken op gemakkelijke termijnbetaling volgens overeen komst. Br. onder No. 5732, bur. v.d. blad. PRACHTIGE T. A. DON NEE, KL Houtstraat 62, Hoofd-Depöt en Proefstation VAN tot het versch bewaren van Groenten en Trachten, in wijdmondsglazen met automa tische sluiting, zonder bengel of schroef, zoowel voor huiselijk ge bruik als in het groot, door middel vanTPECK's Sterilisator. Aanbevolen o. a. door den Heer van der Tuin in de Landbouw- kroniek van het Nieuws v/d Dag. Uitvoerige werkrecepten op grond van eigen ervaring worden er bij verstrekt. Inlichtingen aan het Depót en proefstation teBloe- mendaal (N.H.), waar ook steeds gevulde monsterglazen in voorraad zijn en bezoekers gaarne ontvangen worden. Zich aan te melden bij D. DE CLERCQ, Bloemendaal- seheweg 227, Bloemendaal. Proeflokaal voor gesterili seerd Boschlaan 351 A. Alleen de glazen met het gedeponeerde merk »FRISCHHALTUNG<( zijn echt. Let op namaak. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenh van Haarlem naar: le kl. 2e ki HEEMSTEDE15 Cents 12'/, C BEN NEBROEK20 17'/. HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij goederenagenten, geven voor korte afstam veel besparing. 09 09 09 09 O O Telephoon No. 564. verkrijgbaar bij eiken comestibleswinkei door meer dan duizend aanzienlijke profs en geneesheeren beproefd, voorgeschre' aanbevolen I Bij het publiek sedert 16 jai liefd, als zijnde het beste, goedfeo en onschadelijkste Bloedreinigïngs- Laxeermiddel en verkozen boven Zouten, Droppels, Mengsels, Minerale watfl en zulks om hare aangename uitwerking. Men beveilige zich bij het koopen tegen Bedriegerijen, d Apothekers en Drogisten steeds mets anders te verlangen echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICHARD Bi uit het Hoofd-dépot F. E. van Zanten Kolff te Rotterdam! en door tevens nauwkeurig te letten op het hiernevens al$ door de wet beschermde Merk (Etiket) dat op iedere dot' staan, het witte Kruis in het Roode veld met de handtefll RICHARD BRANDT. Men zij er van verzekerd dat men nomen wordt, als men in plaats van de uitdrukkelijk ve echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICH. BRAN ander waardeloos middel in de handen gestopt krijgt. Zij i krijgbaar in doosjes a 70 Centsgeen kleinere, en wei te bij P. RAASSEN. Koningstraat.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6