De Erfenisquaestie PIETER TEIJLER v. d. HULS nu hij verneemt, dat meerdere leden het gevoelen van den heer Van Itter- sum deelen. Na eenige beschouwingen zijn alle leden het er over eens, dat ze tegen een j aarlij ksche subsidie zijn, maar een aanvraag om subsidie voor één jaar ernstig zullen overwegen en dus dienaangaande een adres kan worden ingezonden. Heft verzoek alzoo in rondvraag gebracht, wordt met alge- meene stemmen verworpen. Niels meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangend, wordt de zitting gesloten. Hillegoin. Gemeenteraad. In de zitting van Dinsdag werden de nteuwgekozen raadsleden, de lieeren A. Topper, H. v. "YVaveren en H. Veldh. v. Zanten, ibeëedigd. Daarop werd de heer H. van Waveren, die als raadslid moest af treden, wederom tot wethouder be noemd met op 1 na algemeene stem men. De heeren v. Waveren en H. Veldh. v. Zanten werden hei-benoemd als •ambtenaren van den burg. stand. De heer R. A.. v. d'. Schoot deelde mee, dat de commissie heiast met het onderzoek van de gemeentebegrooling 1902, deze in orde had bevonden. De voorzitter deelde verder mee, dat de gemeentebegrooting voor 1904 volgens gewoonte bij de leden van den Raad zal circuleeren. De rooilijn voor het woonhuis van W. v. Zanten Azn. werd1 vastgesteld volgens de bestaande rooilijn en ver- verklaart verder geen dispensatie te kunnen geven voor het leggen van een luik, dat toegang kan geven als ingang voor een kelder. Daarna volgde Aanwijzing terrein Gasfariek. Hierover ontsponnen zich uitgebrei de discussies. De commissie voor de gasfabriek adviseerde voor het terrein Topper, omdat dit goedkooper is. Op dit terrein nl. behoeft niet geheid te worden, wat met de terreinen v. d. Meer, Mok en Reynveld wel het geval is, die allen een veenachtigen bodem bezitten. Verder ligt het terrein Top per aan den spoorweg, terwijl de an dere terreinen volgens deskundigen dit nadeel opleveren, dat de buizen het hoogstens een jaar of 7 zullen uithou- denr Na gehouden stemming bleken 9 leden voor het terrein Topper te zijn en de heeren J. Guldenmond en J. v. Waveren daartegen. Nadat in geheime zitting de voor waarden waren aangenomen, waarop overname zal plaats hebben, sluit de voorzitter de vergadering. Zand voort. De St. pourant van heden bevat een wijziging in art. 12 van het reglement der afdeeling Zandvoort der Noord-Hol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis" te Zandvoort. IJmuiden In de .Woensdag te Rotterdam gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Stoomvis- scherij te IJmuiden, werd het verslag van den directeur de heer Leendert Groen, dien tevens bijzondere hulde werd gebracht voor zijn uitstekend beheer, voor kennisgeving aangenomen. De balans en de winst- en verliesre kening werden goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8 pet. plus /ll.50 op de oprichtersbevvijzen nadat, behalve de verplichte statuaire afschrijving van 7'/» pet. op den .aankoopprijs der sche pen nog andere hoofden waren ontlast, en flinke bedragen ,aan het reserve fonds ea aan het reparatie-en ketellonds waren toegevoegd. De heer M. van den Bergh werd als commissaris herkozen. Yelsen. Door de firma Van Gelder Zonen, papierfabrikanten alhier, is aanbe steed' het maken van een filter van 5000 M3 inhoud. Raming 18000, on der beheer van den architect Rutger van dier Ploeg. Het laagst werd ingeschreven door den heer Duijn te Beverwijk voor 113.163. Haarlemmermeer. Vergadering van den gemeenteraad van Haarlemmermeer op Dinsdag den 1 September j.l., des voormiddags ten 10 1/2 uur, ten Raadihuize. Tegenwoordig 16 leden (1 vacature). Voorzitter: de burgemeester, de heer J. W. Lantzendorffer De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd. 1. Wordt overgegaan tot beëediging der gekozen raadsleden. 2. Wordt vastgesteld de rekening der gemeente over 1902, in ontvangst 107.090.67 1/2, in uitgaaf 99.088.16 1/2 alzoo een batig slot van ƒ8002.51. 3. Wordt goedgekeurd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1902, in ontvangst ƒ13.132.14 en in uitgaaf 12.4S7.18, alzoo een saldo van 644.96. 4. Worden benoemd tot leden der commissie voor de gemeentewerken de heeren Evelein, Bos en De Breuk. 5. Worden benoemd tot leden der financieele commissie de heeren 't Hooft, Van Zyverden en Knaap. 6. Wordt aangeboden ter goedkeu ring een concept-besluit tot het doen van betaling uit de onvoorziene uit gaven, dienst 1903, tot een bedrag van f 86.35. 7. Wordt besloten de school te Ahenes te veranderen en den verhouw- der andere scholen aan te houden. 8. Komt ter tafel eene reclame van D. Spijker inzake hondenbelasting. Wordt besloten die reclame van de hand te wijzen, als zijnde te laat ingezondën, daar de tijd1 van reclame was tusschen 17 Juni en 24 Juni jj. 9. Wordt benoemd tot ambtenaar aan den burg. stand de heer P. de Breuk. 10. Wordt een termijn van 3 maan den aam den gemeenite-opzichter H. Rinckgesteld. tot het in orde brengen van dien legger. 11. Op het verzoek van H. vVuuren om een steen te mogen leggen op het graf zijner dochter, wordt gunstig be schikt. Hierop wordt de vergadering ge sloten. Binnenland. Raad vau Arbitrage. Nader .verneemt die N. R. Crt. dat het protest ivan de vertegenwoordigers van Venezuela in het geschil tusschen die republiek en de mogendheden niet slechts gericht ,was tegen het uitstel der behandeling dier zaak als gevolg van het niet-tijdig verzoeken door Engeland en .Duitschland aan den Tsaar van de benoeming van arbiters maar dat het tevens inhield, als de meeninlg van Ve nezuela, dat in de bijeenkomst waar slechts één der scheidsrechters aanwe zig was, geen' enkele beslissing kan worden genomen. Dit pro'est, ingediend korten tijd vóór den aanvang der bijeenkomst, had ten gevolge, dat deze een nog meer huis houdelijk karakter droeg dan anders reeds het geval zou zijn geweest. Toen immers de eenige arbiter, graaf Mourawjof, -die in opdracht der keizer lijke Russische regeering hierheen was gekomen om de zitting op 1 September te openen, kennis had bekomen van het -feit dat een der partijen protesteer de en zich verzette tegen alles wat in deze vergadering zou kunnen .worden besloten, was hij van oordeel, dat. hierin diende te worden berust, met welk oor deel de andere aanwezigen zich veree- nigden. Daar de wensch te kennen was gege ven dat van .de gevoerde gedachtenwis- seling een rapport zou worden samen gesteld. is de vergadering hierop voor den tijd van een uur geschorst ten ein de den secretaris-generaal mr. Ruysse- naers, in de gelegenheid te stellen be doeld rapport op te maken. Na/heropening der bijeenkomst werd door den secretaris-generaal verslag van het. verhandelde .uitgebracht, in het Fransch en het Engelsch, welk verslag tot geen enkele opmerking of tegenwer ping van de nog aanwezigen aanleiding gaf. De vertegenwoordigers van Vene zuela waren n.l. .inmiddels reeds heen gegaan, in verband met hun protest. Dit verslag zal met algemeene goed keuring worden toegezonden aan de verschillende betrokken mogendheden, die ongetwijfeld de noodige maatrege len .zullen nemen, waardoor (eene spoe dige definitieve bijeenkomst, vermoede lijk op 1 October, zal kunnen plaats hebben. Brand bij de Rott. Tramwegmij. De correspondent te Rotterdam van het H.bl. meldt Een hevige brand! heeft gisteravond' gewoed in d'e groote remise van de •Rotterdamsch e Tramwegmaatschap- pij aan den Oostzeedijk, welke remise uit een complex van gebouwen be staat. Van den Oostzeèdijk komende, loopt men onmiddellijk in een groote wagenloods die zich uitstrekt tot aan 't Buifcengat. Links in die toods, en daarvan door een betrekkelijk nau- wen doorgang gescheiden, vindt men achtereenvolgens twee paardenstallen, plaats biedende aan circa 100 paarden en daarnaast drie groote hooilood- sen, waarvan de middelste, de groot ste. zich uitstrekt tot aan de Elisa- bethstraat en 37^ Meter lang en 20 Meter breed is. Deze loods, uit drijf- steen opgetrokken, was geheel gevuld: met een millioen kilo hooi, daarin twee maanden geleden ongeveer in volkomen drogen staat onderge bracht. Naast de loodsen staan aan den kant van het Buitengat nog drie hooischelven. In de nabijheid aan den Oostzeedijk woont de directeur, de heer Guichard. Deze bespeurde gistermiddag half vijf thuis komende een hooilucht die hem aanleiding gaf aan een tweetal stal meesters order te geven een onder zoek in de hooischuur in te stellen, te meer daar ook zijn huisgenooten verklaarden de-nzelfden reuk reeds den geheelen dag te hebben waarge nomen. In de loods werd niets ver dachts opgemerkt. Toch werd de brandweer gewaarschuwd die evenwel nog geen vrijheid vond om water ie geven. Eerst om half zeven zag men langs een deurstijl eenige vlammetjes lekken en toen werd onmiddellijk veel materieel ontboden. Van de landzijde werd het vuur beklampf door twee ïiijdendt; en 7 handspuiten, van de waterzijde door twee drijvende stoom spuiten. Een verstikkende rook belem merde ten zeerste het blusschings- werk. Een uur later stortte reeds een der muren van de brandende loods vrij onverwacht in en kwam terecht op een zijmuur van de wagenloods, waar in een groot gat werd geslagen. Per soonlijke ongelukken deden er zich gelukkig niet bij voor, de wagens die nog in de loods zich bevonden, waren inmiddels reeds op den Oostzeedijk in veiligheid gebracht, terwijl men ook voldoenden tijd bad om de paarden die nog in de stallen waren, daaruit te verwijderen. De hi-and werd beperkt tot de hooi- loods met inhoud. De schade wordt gedekt door assurantie door bemidde ling der makelaars R. en W. van Dam op Rotterdamscho beurspolis afge sloten. Jubilee Hariuxma tlioe Slooten Onder talrijke blijken van belang stelling van collega's, ambtenaren en autoriteiten en niet minder van de ingezetenen, vierde de Commissaris der Koningin, in Friesland, nu-, B. Th. baron Van Harinxmathoe Slooten Woensdag zijn vijftigjarig ambtsjubi lee. Uit vele huizen en openbare ge bouwen was de vlag uitgestoken. Achtereenvolgens kwamen in. den voormiddag de ambtenaren van de provinciale griffie, de leden van de Gedeputeerde Staten met den griffier en de hoofdingenieur, de opzichters en de bureel-ambtenaren van den Prov. Waterstaat hem ten zijnent ge- lukwenschen. Eerstgenoemden boden hem daarbij aan een prachtig album met het wapen van Friesland en zijn familie-wapen en voorzien van een vijftal photogravuren, van het Gou vernementsgebouw. zijn woning (het vroegere Koninklijk Paleis), de ka mer in bet Gouvernementsgebouw, waarin hij dagelijks is gezeten, en de zal'en in dat gebouw^ bestemd voor de vergaderingen der Prov. Staten en der Gedeputeerde Staten; laatstge- melden een keurig bewerkte zilveren beker met inschrift, geplaatst op een zilveren coupe. Van 24 uur was er receptie bij den Commissaris en diens echtgenoo- te, die zeer druk werd bezocht, i durende de receptie liet zich vóór de woning van den jubilaris het stedelijk muziekkorps hooren. De stadsarmen en de armen van alle kerkelijke gezindten werden rij kelijk door hem bedacht, evenals het Diaconessenhuis en het H- Bonifacius- gesticht. In verkeerde handen. Ten postkantore te Amsterdam jis he den wederom een aangeteekende brief met ƒ1000 in .verkeerde handen geraakt door misdrijf. De brief aan een Amster- daonsche firma geadresseerd, is in ont vangst genomen door iemand, die in het bezit der kennisgeving van aan komst was geraakt en een valsohe hand- teekeninjg plaatste. De misdadiger die niet goed op de hoogte der formaliteiten scheen, zoodat de afgifte van den brief tot tweemaal toe werd uitgesteld, schroomde niet ook nog een derden 'keer terug te komen. Toen was blijkbaar alles in .orde en de brief werd hem ter hand gesteld. Gevangene ontvlocht. Maandagochtend ongeveer (te 8 uur, is N. v. d. S. oud 30 jaar, die in het huis van bewaring te Dordrecht zat opgeslo ten ontvlucht. Hij was nog inburgerklee- ding, omdat hij verzet had aangetee- kend tegen een vonnis, eenige weken •geleden tegen hem uitgesproken. Afbrokkelend paleis. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur viel een uitstekende steen, aangebracht on der de kroonlijst van het Koninklijk Pa leis, te Amsterdam, in -de Mozes- en Adronstraat, naar beneden en trof een voorbijganger, die er, wonder boven wonder, afkwam met een zwaar gedeuk- ten hoed, welke hem van jhet hoofd werd was door de rijtuigen anderhalve meter van de tramsporen uitgehaalddoch dit scheen den fietsers nog niet voldoende. Na eerst een tien. twaalf pas d'e rij tuigen te zijn voorbijgereden, keerden zij .terug ien gingen brutaalweg den koetsier te lijf, d,e twee dames van het' voorste rijtuig er uit duwende. In een oogeniblik tijd stonden vijf aanranders in en op het rijtuig en hielden niet op den koetsier af te ranselen, waarbij van zijn eigen zweep werd gebruik gemaakt. D,e heeren uit liet tweede rijtuig kon den dit natuurlijk niet werkeloos aan zien, en kwamen geducht tusschenbeide, met het gevolg dat er een formeel ge vecht ontstond, waarbij de zege natuur lijk moest 'blijven aan de overmacht wat vermochten twee tegen zoovelen Ten slotte namen 'echter de aanran ders de vlucht in de richting Nijmegen. Zij werden achtervolgd door een der heeren, d'ie inmiddels ook de politie te Beek had gewaarschuwd, en hen ach- terhaa'de ter hoogte van den tol. Hij reed hen echter voorbij om de politie te Nijmegen te waarschuwen, en-toen de fietsers daar aankwamen, werden zij in het ho'el Metropole dan ook spoedig in gerekend. Alle negen moesten met de politie mee naar het 'bureau, waar drie werden herkend door bedoelden heer en ook bekenden de aanranding gepleegd te hebben. Ongetwijfeld zullen zij hun straf niet ontgaan. Diefstal. Op last van den officier van justitie j •te Breda, is te Oudenbosch juffrouw C. G. in arrest genomen. Zij wordt verdacht als verpleegster hij een 80- jarig man, ruim 1700 aan bankbil jetten te hebben ontvreemd. Door den wachtmeester der marechaussee in verhoor genomen, heeft zij dein dief stal bekend) en het door haar verbor gen geld aangewezen, waaraan geen cent ontbrak. Gisteren is zij onder politiegeleide naar de gevangenis te Breda overge bracht. Ipasseerde 2 Sept., des avonds 7 ui Scilly. Het stoomschip Prins Willem I van Paramaribo naar AmsLerdaj passeerde 1 Sepetmber Ponta Ferrai (St. Michael). Wettelyke begeherming van arbeiders. Bij Kon. besluit zijn aangewezen als •gedelegeerden voor Nederland bij de in September te Bazel1 te houden ver keringen van eme commissie, be noemd dJoor het Comité der Associa tion internationale pom" la protection légale, des travailleurs tot behandeling van de vragen over het wettelijk ver bod van den nachtarbeid van vrou wen, over de internationale regeling betreffende het gebruik van witten •phosphor bij' de lucifers-fabricage en over de wettelijke beperking van het gebruik van loodhoudende verfstoffen in die industrie A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage, en G. J. van Tienen, insoecteur van den arbeid te Arphem, („St. Ct.") Buitenkansj e. De hoofdprijs der Groninger ten- toonsteJlingsIoterij, een automobiel of 8000, is heden gevallen op een lot, toebehoorende aan den heer II. G. Landmeter Assen. Men meldt aan de- „N. R. Ct.". dat te 's Hertogenbosch stemmen opgaan om voor Z. M. Koning Willem III een standbeeld op te richten en daar mede zijne nagedachtenis als held van 1866 te eeren. Dien8tlobalen. Door eenige led'en der Enquête commissie op de spoorwegen is naar aanleiding van de ongunstige rappor ten over de diienstlokalen aan het Centra al- station D.P. te Rotterdam een inspectie aan voornoemd station gehouden Naar men mededeelt kregen de le den een ongunstigen indruk van de verschillende lokaliteiten, bestemd voor het personeel. De (getroffene deed bij de politie aan gifte van het ongeval. Deze steen schijnt niet de eerste te zijn, die losgelaten heeft, want even dichter bij den N. Z. Voorburgwal .ontbreekt een dergelijke steen uit den gevel. Tentoonstelling te Groningen De tentoonstelling te Groningen is gesloten. Zij levert een batig saldo op. Om halfelf verzamelden zichWoens- dJagavond genoodigden in de feestzaal van het Zomertheatar, waar directeur en impresario avond aan avond een zaal vol menschen hebben doen ge nieten en amuseeren. Het hoofdbe stuur met het dagelijksch bestuur der gemeente kwam bijeen. De burge meester jhr. mr. E. Tjarda van Star- kenborglï hield een toespraak, waarin hij op den prachtigen afloop wees. Daarna bracht de heer J. E. Schot ten dank aan allen, die tot het wel slagen hadden meegewerkt. Om twaalf uur klonk de sluitingsnel voor het laatst. In optocht met mu ziek en de lampions trok men dooi de Ebbingestraat naar de Groote Markt, voor het huis van den heer Scholten, dat in honderden gloeilamp jes de kleuren van onze vlag en oranje vertoonde. Het hoofdbestuur stond! op het bor des geschaard. De heels Groote Markt was ondanks het nachtelijk uur een groote koppen-massa en het spontaan huldebetoon, dat uit die duizenden kelen af en toe opsteeg of zich uitte in hoeden- en zakdoeken-gezwaai, was zoo overweldigend, dat het onvergete lijk zal blijven voor ieder, die het hoorde of zag. Alle corporaties defileerden hier. En na afloop hiervan werd er nabe- tracht bij den gullen gastheer, die was de pleegvader der tentoonstelling, den heer J. E. Scholten, die in den laatsten tijd zoovele verdiende hulde betuigingen in ontvangst had te ne men. De Kethelpolder. De gezamenlijke collecten in ons land voor de noodlijdenden van den Kethel- polder (hebben tot nu toe ruim J12000 opgebracht. Te Sappemeer is een fietsrijder onder een (boerenwagen geraakthij was ter stond dood. Maj esteitsKchennis. Tegen een .bewoner van de Oranje straat te Utrecht is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt, (weg,ens het be zigen van oneerbiedige uitdrukkingen in het openbaar, ten opzichte van H.M. de Koningin. Ongeluk Drie arbeiders van Beerta waren uitgevaren om kwelder van d:e aan wassen om den Dollard te halen. Ze zijn helaas niet teruggekeerd. De stuur stokken zijn komen aandrijven. Waar schijnlijk was de bovenlast van het schip te zwaar, tengevolge waarvan het mogelijk is gekanteld, althans het schip is aangedreven te Po-gum in Oost-Friesland1. Het lijk van Roelf Zuid'ema was aan boord, onder wa ter de anderen worden vermist. Brutale aanranding. Zondagmiddag om half vijf had te Beek een brutale aanranding plaats. Twee rijtuigen van de Nijmeegsche fa milie D., bevattende het voorste rijtuig twee dames en het achterste twee heeren en een dame, bevonden zich omstreeks dien tijd ter hoogte van de school, waar de tramsporen den weg oversteken, toen een groepje fietsers, op een 'sextuplet, voorafgegaan door een motorfiets en eenige anldere, van Beek ,kwam aansnor ren. Onder het voorbijrijden hal den de berijders van de .sextuplet reeds de vuist tegen degenen, die in de rijtuigen zaten, onder het geroep van „op zij". Reeds Vader en zoon. Een jaar geleden werd door de Rechtbank te Assen een 20-jarige ver oordeeld wegens mishandeling. Zijn vader weigerde de daarna geëischte schade te vergoeden, aanvoerende, dat hij (vad'er) tijdens de verwonding te bed lag, zoodat hij de daad van zijn 20-jarigen zoon, dien hij kwalijk kan opsluiten, niet had kunnen beletten. De Rechtbank te Assen heeft echter de vordering toegewezen bij vonnis van 10 Maart jl. (thans opgenomen in het »W. v. h. R.'' no. 7942) en zulks op de volgende gronden Art. 1403 B. W. veronderstelt nala tigheid of verzuim wegens gebrek aan voldoend toezicht, aan de zijde van den vader tenzij deze bewijzen de daad, waarvoor hij aansprakelijk zon zijn, niet te hebbn kunnen beletten. Deze veronderstelling brengt noodza kelijk rnee, dat de enkele afwezigheid van den vader tijdens het plegen van het feit, zijn verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan niet kan opheffen. Immers, nam men zulks aan. dan zou de niet verantwoordelijkheid van den vader in verreweg de meeste ge vallen regel worden, zulks in strijd met de veronderstelling- van verzuim, waarvan de wetgever uitgaat. De wet, die voldoend' toezicht van den vader wil, maakt geen onderscheid met betrekking tot den leeftijd van den bij hem in wonenden mindei'ja- rïge. Bovendien had de leeftijd van zijn zoon den ged;aagde veeleer tot &en verscherpt toezicht moeten aansporen, waar de toestanden ten platten lande in deze provincie van dien aard zijn- dat allerlei ergerlijke feiten en be paaldelijk mi shared el ing en beschadi ging, inzonderheid door jonge lieden, in den laten avond en des nachts., veelvuldig "worden gepleegd. Enquête Spoorwegpersoneel. De Staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel hoor de Woensdag de navolgende getuigen: P. N. Kooien Pzn., gepensionneerd ambtenaar S. S. Den HaagJ. G. Hubuer, Utrecht, afdeelingschef Centr. Contröle S. S. J. Ferares Jr., Rotter dam, inspecteur S. S. F_. J. H arte rink, Del den, oud-controleur compta biliteit S. S. Schoorsteen omgevallen Te Amsterdam) is een groote fabrieks schoorsteen van de Waskaarsenfabriek aan de Ruijsdaelkade omgevallen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, wel werd materieels schade berokkend en ontstond een begin van brand, dat spoedig weer werd gebluscht. Tram-motorwagen. De tram-motorwagen van den Cen- traalspoorweg heeft bij de in de vorige week op de tramlijn Zeist—De Bilt gehouden proefnemingen goed vol daan. Gebleken is daarbij, dat de motorwagen met gemak een afstand gelijk aan dJi.en van Utrecht naar Zeist kan- afleggen. Letteren en Kunsu Haarlemsch Tooneel. Woensdaigavon'd werd de voorstelling van het „Haarlemsch Tooneel", directie Louis Bouwmeester, in het Paleis voor Volksvlijt, bijgewoond door de meeste leden van het „internationaal Congres van Vrijzinnig -Godsdienstigen". De opvoering van „De koopman van Venetië" werd door hef talrijk opgeko men publiek zeer toegejuicht. Vooral de heer Louis Bouwmeester had buitenge woon succes en hem werd namens bo vengenoemde congresleden een fraaie bloemkrans aangeboden. Naar aan het Vad. werd meegedeeld, is de leiding van bet Gemengd Dubbel Kwartet gevormd door de dames Ph. Lignac, r\. van Otterbeek Bastiaans, A. Willing, F. van IJzeren en ,de heeren F. Aadireoli, J. ten Haigen, J. v. -d. Kun en A. v. d. Stap ,nu opgedragen aan den heer J. G. van Meel, daar de heer Spoel als dirigent bedankt heeft. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Het bestuur van den „Nederlandschen Voetbal Bond" besloot de aanvrage van de(,,Dor'dtsche F. C." tot het houden van wedstrijden ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, in te willigen. Ge lijktijdig met de wedstrijden om den „Zilveren Voet-bal" te Rotterdam zullen deze te Dordrecht aanvangen. Wieleniieuws De „Grand Prix Cycliste de la Ré- publique", georganiseerd1 door de Union Vélocipédique de F-rance", zal op de Pare des Princes-baan verreden worden op 6, 10 en 13 September. Voor den Grand Prix zelf zijn niet minder dan 101 renners ingeschreven, -ter wijl er voor de geheele meeting 528 inschrijvers zijn. Onder die mededin gers behooren o.a. Ellegaard, Harrie Meyers, Jacquelin, Piard, Jenkins, Kimble, Bixio, Rutt, Hub er, Gro-gna. Van den Born etc. etc. In de uur- race dingen mede Contenet, Dangla Hall en Bouhours. Rechtzaken. Zonderlinge diefstal. De rechtbank te Assen veroordeelde den landbouwer J. S. een welgesteld man, president-commissaris der coöpe ratieve zuivelfabriek te Hijken, die in een bestuursvergadering (van het door den directeur ter verantwoording aan geboden geld een (gulden wegnam, tot 50 boete of 12 dag-en hechtenis. Koloniën. Atjeh. Uit Batavia wordt aan „De Telegraaf' geseind In een treffen met de bende van Po- lim sn uvelden 59 vijanden. De sultan en verschillende Atjehsche noofden zijn te Seumaweh aangekomen ter ontvangst van Polim en Radja Keumala. Zij zon den (berichtgevers uit naar de beide hoofden." Stoomvaartberichten. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 2 September van Port Said. Het stoomschip Koning Willem III, van Amstei'dam naar Batavia, ver trok 1 Sept. van Southampton en pas seerde 2 Sept. Ouessant. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 2 Sept. van Suez. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 2 Sept. van Aden. Het stoomschip P-rins Mauirits, van Amsterdam naar Paramaribo, passeer de 2 Sept. Dungeness. Het duhbelschroefstoomschip Rot terdam, van de HollandAmerika Lijn vertrok 2 Sept. van Newyork naar Rotterdam, met 2004 vn. margax-ine en 700 vn. reuzeL Het stoomschip Prins Willem II vertrok 21 Augustus van Newyork naar West-Indië Het stoomschip Soestdijk, van de Holland—Amerika Lijn, van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Zooals bekend, is de Teylerzaak c l'aatsten tijd nogal eens in verscl lende dagbladax-tikelen en brochu behandeld'. Als iets geheel nieuws, kunnen i mededeelen, dat de kwestie ook worden bes-proken in...... onzen meent eraad. Aan „den Gemeenteraad; van Ha lem" is toch het navolgend schrij\ verzonden Arnhem, 1 September 1903 EdelAchtbare Heeren Den 24en Augustus j-1. vervoeg ik mij aan het gebouw voor het meente-archief te Haarlem, ten eii in het oud-archief eenige nazoeking te doen ten behoeve van de nog bekende Teylerzaak. Echter werd mïj door den h archivaris (den heer C, J. Gonnet) zage van tot dat archief behoorei stukken bepaald geweigerd, we weigering ik den EdelAcbtb.H Burgemeester van Haarlem terstc heb medegedeeld. ZEdAchtb. gaf dJen raad, mij. Burgemeester en Wethoudeirs wenden. Ik heb dat gedaan met navolgt schrijven Arnhem, 26 Augustus 1903 EdelAchtbare Heeren Ik veroorloof mij het volgen kennis van UEd.Achtb. te brengen Maandag 24 dézer, vervoegde ik ten half elf uur voorin, aan het o Gemeentearchief te Haarlem, ten i de ten behoeve van de bekende Tey zaak aldaar eenige nazoeldngen doen. Ik werd verwezen naar den H Archivaris (den heer C. J. Gonx diien ik sprak in het Gebouw voor Rijksarchief. Toen ik dezen te kennen gaf, ik in het Oud-Archief eenige na; kingen wensebte te doen voor Teylerzaak. gaf ZEd. mij onmiddel ten antwoord, dat in het Gemeei archief van Haarlem niemaiidz nazoekingen mocht doen, en dai wanneer ik wat wilde nagezocht 1 ben, dit aan ZEd, moest opgevei Dit antwooxvd verbaasde mij, ore de handelwijze van den heer Gor in flagranten strijd is èn met reglement op het archief der gem< te Haarlem, vastgesteld bij Raad: sluit van 10 Mei 1899, No. 14, èn de bij hetzelfde besluit vastgesti Instructie voor den Archivaris en ad j uxxct- archivaiis. D'i't reglement bevat toch onder n de volgende bepalingen Art_ 2. Het Gemeente-archief Haarlem is. behalve op Zondag, gemeen ei'kende Christelijke fe dagen en de dagen, waarop de s ting do or Burgemeester en Wetl ders zal zijn bevolen, dagelijks i ieder toegankelijk van des voorr dags 10 tot 12 uur. Het zal wel niet betwijfeld wox dat met de toegankelijkheid tot archief, bedoeld wordt toeg tot de stukken en registers, die archief uitmaken, en niet toegan? het gebouw, waarin die stukken waard worden. Art. 4, De bezoekers zijn gel den in het daarvoor bestemd lol van de aan hen verstrekte stuli gebruik te maken zij hebben toegang tot de verzamelingen. Zij zijn voorts gehouden na kwaliteit, woonplaats en het i van onderzoek op te geven opgave wordt in een daartoe archieve berustend register t schreven. Zij vragen den archivaris of junct-ai'chivaris de stukken i welke zij denken noodig te heb Deze zijn bevoegd, behoudens roep op Burgemeester en Wetl ders, de afgifte te weigeren. Uit dit artikel blijkt zoo duidi mogelijk, dat. dé verlangde stul' door den heer archivaris uit de zamelingen moeten worden geb en in 't daartoe bestemd lokaal inzage gegeven. Redelijkerwijs verwacht worden, dat de voorbe! den weigering tot afgifte moet gemotiveerd. Ail. 6. Van stukken en be.sche na het jaar 1851 dateerende, w zonder toestemming van Bu meester en Wethouders geene zage verleend. Uit dat artikel valt stellig en z af te leiden, dat van stukken en scheiden, dateerendevóórll zonder toestemming van Bu meester en Wethouders inzage w verleend. Art. 8. Bij het raadplegen uitgeven der stukken worden volgende regelen in acht genoi a. Het is aan ieder geoorl kosteloos afschriften en uittrel te maken. Het zal wel geen betoog behoe dat, waar zelfs wordt veroorloofd ieder kosteloos afschriften en uitl seis maakt, zeer zeker ook aan i inzage wordt toegestaan, daar het maken van afschriften en treksels zonder voorafgaande ia heslist onmogelijk is. Art 10. Ieder is bevoegd bij raadplegen van het archief de 1 van den archivaris of adji archivaris in te roepen, doch gehouden zich naar de door d te geven aanwijzingen te gedra Uiit dit artikel volgt 1. c., da.t heer archivaris, in stede van mij wijzen, met de mededeeling,,hi

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2