L Tweede Blad, Mr. 6192 9( r4 Is Zorg en Bink. Behoorende bij MasarS^m'a 63 agblad" van Maauda# 7 Sept, 1903. iaarlemsche Handels- vereeniging. oedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 November No. 22, 1899. De Haarlemsche H andelsver e eniging ier ter stede, opgericht 1Ü Mei 1902, jeft in den loop. van den tijd! wel iar recht van bestaan bewezen. In er veel gevallen, zaken van ver- killenden aard betreffende, is zij getreden en dikwijls met groot suc- s. Jammer echter, dat men alge- een niet meer blijk geeft dit te aardeeren door als lid der vereeni- Kng toe te treden. Er zijn wel meer Ka 600 leden, maar dat is niet vol- lende. Elk handelaar, neringdoende, zelfs particulieren moesten lid orden om ten minste te laten gevoe lt, dat men het werk op prijs stelt, ,t de Haarlemsche Handelsvereeni- og steeds opneemt als doende, wat ire hand vindt om te doen. p. De voordeelen, die de Vereeniging e'iiten hare bemoeiingen van ver- II tiillenden aard haren leden aan- edt, zijn zeer vele, en zeer groot te- nover de geringe j aarlij ksche con- butie van 2.50die gevraagd ordt. O )e Haarlemsche Handelsvereeniging moeit zich in de eerste plaats er j. 9de de belangen van hare leden bevorderen door onwillige betalers or hun tot betaling aan te manen, informatiën voor hen in te winnen. k pvendien hebben de leden het recht hun gratis te verstrekken advies de rechtsgeleerde adviseurs der eeniging te vragen, die ook in Beduren en faillissementen gratis r hen optreden, natuurlijk alleen r zaken, betreffende den handel het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden, adviseurs der ver- jging zijn de hoeren Mrs. Th. de in Hugenholtz en, H. Ph. de Kan- Spaaroe 24, alhier. [et bureau der Vereeniging is ge- iigd Lange Begijnenstraat 22. 'oor incasso's door bemiddeling der eeniging wordt een vast recht van lt. der vordering berekend. Boven- moet 10 ct. voor port steeds wor- bijgevoegd', bij inzending van leringen door bemiddeling der beaten te innen. 'e kosten van informatiën naar ten de stad woonachtige personen ragen 60 ct. pea" informatie plus :t. porto-vergoeding. Informatiën 'i binnen de stad wonende perso- i worden gratis verstrekt. 'retentiën op buiten de stad wo- de personen worden niet behan- wanneer niet 10 ct voor porto- goeding is bijgevoegd, luim 1450 informatiën en rechtkum- adviezen werden in het afgeloo- jaar gegeven. [n April zijn 50 vorderingen tot een [rag van ƒ506,65 betaald 9 vorde- gen worden afbetaald. 11 vorde- gen zijn uitgesteld, i Mei zijn 58 vorderingen tot een Irag van 1533.01^ betaald 9 vor- T* ingen werden afbetaald, 13 vorde- gen zijn uitgesteld. Folgens art. 7 dient het geheim der ten van wanbetalers ongeschonden raard te blijven. He brieven, aanvragen, reclames, wat dan ook, moeten worden ge- ■esseerd aan liet bureau, dat ge- end is dagelijks van 's morgens 9 1 uur, en 's namiddags van 2 tot ur. waar dan ook verdere inlich ten zijn te bekomen. Jen wordt geraden alvorens te le en aan A. Wennekes, bierhuishouder, oenixterrein en B. F. A. Buijs, sigaren. Lange Veerstraat 2 zich inlichtingen te vervoegen aan het reau. HET BESTUUR. btaiisnieuws. piarlemscbe zangerfi opcoucours. Jondag 6 Septembeer zal de Man- I nzangvereeniging Crescendo van er. onder haren directeur, den heer M. Andriessen, deelnemen aan i concours van de liedertafel de ireenigde Zangers te Amsterdam. Zij treedt daarbij op in de eerste Ieeling en heeft belangrijke ver- j nigingen als concurrenten. Vooral t Haagsch Mannenkoor en Euterpe Utrecht worden, zooal niet ge- eesd. dan toch als gevaarlijke me- dingers beschouwd. De andere ver- ligingen zijn Rotterlamsche Liede.-- teJ, Crescendo uit Den Haag en de ?ai des Volks uit Amsterdam. Als verplicht koor wordt in dez* afdeeling gezongen Baiter's Dood, een compositie van Roeske op een onmogelijk gedicht van Ch. J. M. Gilhuys, waarin wij o. a. de navol gende ulevellenpoëzie vinden „Eens was hij bang en droef te moede, „Een droom had hem zijn dood gemeld, „Geen middel wist hij zich te hoeden, „Wijl niet „waardoor" was mee voorspeld." Als nummer naar keuze zingt Cres cendo het mooie maar zeer moeilijke werk van Hegar „Todtenvolk". Het aantal zangers is opgegeven als 83. Komen zij allen op, dan is er zeer zeker e1?11 mooie kans voor Crescendo, want wij vinden in het tekstboekje tai van namen van Haarlems beste zan gers en, naar wij vernamen, gaven de repetities alle reden tot tevreden heid. Zondagmiddag houdt de liedertafel nog een laatste repetitie in de Vaux- hali. Moge zij met kostelijke lauweren uit den strijd terugkomen. Zaterdagavond treedt in de 3de afd. op het mannenkoor Kunst na Arbeid, en Dindua, beide van hier. Zondagochtend te één uur in d? tweede afdeeling het mannenkoor Caecilia, oiider directie „van den heer Henri Pielage. Zij heeft zes mededin gers. waaronder Arnhemsch en Wor. m erve ersch Mannenkoor. Verplicht koor is een compositie van C. van der Linden, Soldatenlied, en vrij nummer de Hymne aan den Vrede, van Richard Hol. die de liedertafel op den Koninginnedag zoo kranig uitvoerde. De vereeniging gaat met 78 zangers. Moge het ook haar aan succes niet ontbreken Op 12 Sept is de afd. Gemengde Koren, waaraan ook twee vereenigin- gen uit Haarlem meewerken. Aan de Redactie van Haar lem's Dagblad is verbonden de heer W. A. Reuther, vroeger achtereenvol gens verbonden aan de Telegraaf, de (Indische) Locomotief en het Nieuws blad van het Noorden. Uit de Omstreken Reeoistede. Vergadering van den Raad. der Ge meente Heemstede op Dinsdag 8 Septem ber 1903 des avonds 77» uur. Onderwerpen Beëediging en installatie van den heer Jhr. I. B. van Merlen. Benoeming wethouder. Id. ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Nadere behandeling adres Haarlem sche huishoud en industrieschool om subsidie. Meidedeelingen. De Minister van Oorlog heeft afwij zend beschikt op het adres van B. W. R. alhier, om ontheffing van den werktlij- ken dienst, alsmede op zijn verzoek om anders het genoot eener geldelijke ver goeding te worden gesteld. De begrootinig der gemeente voor 1904 ligt der gemeente-secretarie ter visie van 2 tot 17 September en is tegen betaling verkrijgbaar gesteld. Door baldadige handen zijn vijf rozet ten van het ijzeren hek, staande aan de Wilhelrninalinde afgeruktde dader is heleend. Halt weg Met de opruiming der hoornen langs den straatweg SloterdijkHaarlem ten behoeve 'van de Electrische Spoorweg- Maatschappij is men het hier lang niet eensintegendeel, daarover bestaat groote verontwaardiging. Nog zijn po gingen aangewend om dat besluit zoo mogelijk .geen uitvoering te doen geven een telegraphisch verzoek is daaromtrent, aan den Minister gericht en een uitvoe rig adres volgt, terwijl ook de Wielrij- dersbond tot" protest is uitgenoodigd. „Te betreuren valt dit rooien voorze ker, daar de genoemde weg juist door de boomen de laatste jaren in aantrek kelijkheid veel heeft gewonnen." (Hbl.) IJmuiden Tot onderwijzer aan ©en openbare school in den Helder is benoemd de heer I. Poldervaart, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school alhier. Berervryk. Heden 5 September 1903 is het 25 jaar geleden dat de meisjes-kostschool van de dames Lojenga werd opgericht. Vele jongedames uit alle oorden des lands, werden er opgeleid en het zal de algemeen geachte jubilaresse op de zen dag zeker niet aan blijken van be langstelling ontbreken. Tot leden der commissie van toezicht op de gemeente-landerijen zijn benoemd de heeren J. van der Werf en G. Poel. Binnenland. De Koningin en de Prins zijn voor nemens van 14 tot 23 of 24 September in Den Haag te verblijven. Amsterdainsehe Tram Naar de Tel. verneemt, wordt te Amsterdam eene verlaging van het tramtarief overwogen. Het zou de be doeling van B. en W. zijn, een voor stel in te dienen, om den prijs van een enkelen rit te verlagen van 7J tot 5 ct. en dien der overstapkaartjes van \2\ toi 10 ets. De zaak is echter nog in een niet vergevorderd stadium van voorbe reiding. Be paJeis-stadhniK-quwestie. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. Het is nu twee jaren geleden, dat B. en W. den Raad verzochten, hen ..diligent te verklaren ten opzichte der vraag of het oude Raadhuis op den Dam weder ter vrtije beschikking van de gemeente kon worden gesteld" Aan bet verzoek werd voldaan en se dert. heeft men van de zaak niets meer vernomen. Tezelfder tijd be noemde bet genootschap Architectura et Amicitia de heeren dr. P. I. H. Cuypers. Jan Springer en Prof. mr. D. Josephes Jitta tot eene commissie die een onderzoek in loco zou hebben fin te stellen. Ook van dat onderzoek heeft men sedert taal noch toeken ge hoord of gezien. Waarin schuilt de oorzaak van dit stilzwijgen? De commissie van Architectura be hoefde voor haar onderzoek eene of- ficieele toestemming tot betreding van het Koninklijk paleis, van den kelder tot den zolder, en de omstan digheden stelden B. en W. voor de netelige noodzaak, die vergunning bij de intendance der Koninklijke palei zen aan te vragen. Tegen deze vraag zien B. en W. op. En dit is begrijpe lijk, wijl immers het bedoelde onder zoek niet is los te maken van de ge dachte, dat H. M. de Koningin één maal er toe zou willen overgaan, het gebouw op den Dam vrij te geven. Zoolang men H. M. geen ander vor stelijk verblijf hier ter stede kan aan bieden zou het verzoek, te mogen on derzoeken. of het paleis op den Dam nog tot Raadhuis zou kunnen dienen, in zekeren zin onkieisch zijn. Wel re serveert men voortdurend een groot stuk gronds tusschen Rijksmuseum en Concertgebouwmaar. terwijl men reeds zou mogen vragen, of het Mu seumkwartier, gelijk dit nu met af wijking van het oorspronkelijk pl«a geworden is. nog wel eene passende omgeving voor een Koninklijk pavil joen zou zijn, drijft de gedacht^ aan den schat van geld. die deze oplossing van het vraagstuk zou kosten, lier denkbeeld, dat Amsterdam deT Ko ningin een lustverbl'ijf binnen hare muren zou willen aanbieden, terug naar het rijk der pia vota. Ook raakt de vraag om vergunning 'tot een onderzoek fn loco aan de las tige qua est ie vau bet eigendomsrecht. Prof. Jitta en de stedelijke overheid achten de stelling, dat het „achtste wereldwonder" een bezit der gemeen te Amsterdam is, onomstootelijk, maar een en andër, in den loop der tiijden voorgevallen, heeft den indruk achtergelaten, dat het eigendomsrecht der gemeente van gene zijde bij lange niet grif wordt erkend. In 1898 nog zou er. zoo de stedelijke autoriteit niet het hoofd in den schoot had gelegd, een klein geschif zijn gerezen. Men bemerkte, dat in" het paleis werd ge bouwd het bleek, dat er een houten optrekje, dat hoofdzakelijk tot bijkeu ken zou dienen, op een der binnen plaatsen werd getimmerden daartoe was geene vergunning van B. en W. gevraagd, ofschoon toch eene ge meentelijke verordening tot het aan vragen van vergunning, zoodra men binnen de gemeente iets bouwen of verbouwen wil, verplicht. Na eenige correspondentie liet men aan deze zijde ten slotte de zaak rusten. Al is uit het aangevoerde het aar zelen te verklarenom meer dan één leden mag men toch naar eene oplos sing van' het vraagstuk haken. Zoo lang men dezen staat bestendigt, eene uitspraak ontwijkt of verschuift, zal telkens weer uit de burgerij de nu reeds herhaaldelijk uitgesproken wensch opkomen, het oude Raadhuis opnieuw aan zijne oorspronkelijke be stemming te doen beantwoorden. En, al zou het. paleis volslagen ongeschikt blijken om nog tot zetel van het stads bestuur te dienen, het eigendomsrecht aangaande een gebouw als dit, be hoort toch eigenlijk aan alle zijden vast te staan. Indien de vraag om trent het eigendomsrecht geheel op zich zelve aan de orde werd gesteld, zou een antwoord verkregen kunnen worden zonder dat daarbij eenigerlei onkieschheid werd begaan, 't Is waar, dat het stadsbestuur, zoo het de vraag rechtstreeks stelde, zijn eigene positie reeds eenigermate in gevaar zou brengen. Maar Amsterdam heeft een stadsadvocaat, die wel een veiligen weg weet te vinden om het hart der quaestie te benaderen. T)e schoorsteen te Amsterdam. Voorloopig kunnen noch de gemeente lijke bouwpolitie, noch de Duitsch© des kundigen met zekerheid de oorzaak mee deden van het omvallen van den schoor steen der Waskaarsenfabriek. Echter schijnt vrijwel vast te staan, dat de ver laging van het polderpeil oorzaak is van het ongeval. Of oo(k de andere schoorsteen en der fabriek hier de nadeelige "gevolgen van ondervinden, kan naar ons heden verzekerd werd niet worden nagegaan omdat dan ook de fundamenten dezer schoorsteenen zouden moeten worden onderzocht. Is het onderzoek afgeioopen dan zal zoo snel mogelijk met den we deropbouw van den omgevallen schoor steen worden begonnen. Do schade is zeer gering. Middenstands Congres. In do Donderdagavond te Rotterdam ■gehouden comité-vergadering van het Nationaal Congres voor den Handeldrij- venden Middenstand is verslag uitge bracht door de verschillende commissiën. Mededeeling werd gedaan, dat door het overlijden van de echtgenoote van den den eere-voorzitter, den heer 's Jacob burgemeester van Rotterdam, diens functie zal worden waargenomen door den loco-burgemeester die het Congres op Woensdag 9 September, te 7'/» uur pre cies, officieel ten Raadhuize zal ontvan- geu. Het aantal nieuw toegetreden congres leden was gedurende de laatste dagen bijzonder groot, zoodat met recht door de verschillende commissiën van orde enz. maatregelen zijn getroffen om bij de te verwachten groote opkomst ten congresse, alles goed van stapel te doen loopen. Nog enkele belangrijke rapponeA zijn ter verzending gereed, waarbij over het crediet-vraagstuk van den heer Akker- huijsconsumptie, coöperatie van J. van Duinen snel en goedkoop recht van. mr. B. Denekamp 't opdringen van onbe- stelde waren van mr. dr. L. Geelen en bescherming van den intellectueelen' eigendom van J. H. Haage Nog werd door den algemeenen secre taris medegedeeld, dat de heer *M. H. G T. Fiedeldij Dop, lid der Kamer van Koophandel te Amsterdam, zich bereid verklaard heeft in de sluitingszitting een redevoering ie houden, waarin een ré sumé van al het ten congresse verhan delde zal worden gegeven. Gisterennacht om drie uren vertrok van Leiden, als naar gewoonte, destoom- pakschuit van den heer P v. d. Meer naar Rotterdam. Aan de spoorbrug Lei den—Woerden over den Trekvliet wilde de machinist W. v. d. Weyde de schoor steenpijp laten zakken om onder de brug door te varen met het treurig ge volg echter, dat de man daarbij'over boord sloeg. Dadelijk stoomde men ach teruit, maar de ongelukkige was al in de diepte weggezonken. Zijn lijk werd om halfelf opgevischt en naar huis ver voerd. De verdronkene laat een weduwe met negen kinderen achter. Een eripjeüe:® vondst. Bij hst schoonmaken van den zolder werd bij den confiseur Lak te Weesp, door een der huisgenooten in een kast gevonden een koffertje (blijkbaar nieuw) waarin zich na opening bleek te bevin den een in verregaanden staat van ont binding verkeer end kinderlijkje, dat vol" gens geneeskundigen schouw reeds eeni ge jaren daarin aanwezig moet zijn ge weest. Blijkbaar is de kast in de laatste jaren niet schoongemaakt. Koning Edward te Tlissingen Vrijdagmorgen te 9.53 uur kwam de extra-trein niet Koning Eduard te Vlissingen aau. De Koning werd ver welkomd doop den Britschen consu', den heer P. L. de. Bruyne, en Jen burgemeester dier gemeente, benevens door den commandant van zijn jacht. Na een zeer kort oponthoud ï»egaf Z. M. zich naar het aan de Zuidelijke ponton gereed liggend jacht ..Victoria and Albert", hetwelk te 10.45 uur van Vlissingen vertrok, op de reede ge volgd door de daar geankerd liggende kruisers „Dudo" en „Isis". Buitenge wone politiemaatregelen waren ook nu weer genomen en alle toegangen tot. de havens en het station waren door gemeente- en Rijkspolitie afge zet. De kruisers losten bij het aan boord gaan van den Koning de ge bruikelijke saluutschoten. Smokkelen. Van de Belgische grenzen schrijft men aan de Tel. In den laatsten tijd is de smokkelhan del in vee sterk toegenomen. Dagelijks trekken uit de meeste grensplaatsen, zoo wel over dag als 's nachts prachtige Ne- derlandsche runderen frauduleus over de grenzen. Van aanslagen hoort men bij na nooit. WaaromWel de veesmokkelaars ne men natuurlijk hunne voorzorgen en de douanen, over talrijke groote en kleine posten verdeeld, kunnen onmogelijk de geheele grenslijn bewaken. Om aan dien toestand een einde te maken en ook het mokkelen van allerlei koopwaren tegen te gaan is met ingang van 1 September' 1.1. tusschen de douanen en den dienst der spoorwegen ©ene belangrijke over eenkomst gesloten. De douanenposten. ingericht in de 60 voornaamste spoorwegstations des lands zijn met 1 September afgeschaft en de douanendienst wordt verricht door de beambten der spoorwegen, die den rang van klerk hebben. Het spoorwegpersoneel zal in evenre digheid met de uitbreiding van dezen dienst vergroot worden en het bestuur zal hiervan gebruik maken, om een aantal bedienden, die vroeger als over tollig voorloopig werden afgedankt, in deze nieuwe kaders te plaatsen. De nu vrijkomende douaniers zullen over de grensposten worden verdeeld. Alleen de douanenposten in de spoor wegstations aan de grenzen zullen be houden blijven. Rechtzaken. Om een boompje. Voor de rechtbank ie Heerenveen stond terecht dejieer A. P. J. te Gro ningen, 'lijnopziehter bij 's rijks tele graaf. Deze moest een nieuwen tele graafdraad te Olterterp spannen en liet daartoe een jong boompje omkap pen. Dit boompje was particulier eigendom van jhr. Sandberg, procu reur-generaal bij bet gerechtshof te Arnhem, het was door dezen zeiven geplant en hij stelde er belang in. Hij liet dan ook den lijnopziehter calan- geertn. Deze beweerde, niet geweien te hebben, dat het boompje particulier eigendom was. Bovendien achtte hij het p'anten van een boompje onder een telegraaflijn niet practisch en ook meende hij, dat niet hij. maar zijn chef verantwoordelijk was voor het omkappen. Het O. M. zag in hem den schuldige en requireerde zijne veroordeeling tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Wraakzucht. De 17-jarige kleermaker H. Roest was uit den dienst van zijn patroon, den heer C. Engel, ontslagen. Hij was ruim twee maanden werkzaam toen hij stilletjes wegbleef, omdat hij acht dagen geleden een standje had ge had. Later had hij berouw en deed pogingen om weer bij zijn patroon in genade te worden aangenomen. Als tusschen persoon gebruikte hij daar voor den lOjarigen H. C. Schmitz wiens vader voor den heer Engel werkte. Dat jongetje zou den patroon trachten te vermurwen. Maar de patroon wilde den ontslagene niet meer in zijn dienst terugnemen behalve over het stille tjes wegblijven, was hij niet best over hem te spreken, omdat bij om. welke reden is onbekend onder een valschen naam bij hem in dienst was gekomen. De 10-jarige bemidde laar deelde, buiten gekomen, de treu rige boodschap aan Roest mede en schijnt daarbij gezegd te hebben, Jat de patroon geantwoord had: „ik wil dat patser niet meer ui dienst hen ben". De heer Engel had dat hatelijke woord „patser" niet gebezigd, dat hel jongetje hem in den mond had gelegd. Maar dat wist Roest niet en het maakte op den blijkbaar erg ..aan- trekkelijken" knaap een indruk zoo groot, dat hij wraakgedachte in zich voelde opkomen. Zijn wraak bestond uit den volgen, den streek. Toen de jonge Schmitz een pasklare jas bij den patroon moest brengen, zei biij het gebeurde op de Wete ringschans .wil fik het pakje voor je dragen?' Blij van zijn last verlicht te worden, overhandigde de knaap het pak, waarmee Roest zich nu als een haas uit de voeten maakte. Op den Overtoom gekomen scheurde hij de pasklare ja$ aan flarden en verstopte die op een veld. De zaak kwam natuurlijk uit m Roest stond terecht, beklaagd van diefstal subsidiair zaakbeschadiging. Na het hooren van den heer Engel en het 10-jarige jongetje trok het O. M., waargenomen door mr. Van Dam. den ten laste gelegden diefstal in en eischte tegen den beklaagde wegens zaakbeschadiging veroordeeling tot 8 boete, subsidiair 8 dagen hechte nis. Uitspraak over 14 dagen. Loterijzaak te Soeek. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft Donderdag in hooger beroep te rechtgestaan Johannes G. Helling, oud 38 jaar, makelaar te Buiksloot, thans in hechtenis, die door de recht bank te Leeuwarden wegens valsch- heid in geschriften (de bekende lote rijzwendel te Sneek op 10 Juni j.l.) is veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf. Er zijn nog drie getuigen gehoord, waarvan één a décharge, die echter weinig nieuw licht in de zaak aan brachten. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. B. van Loon, vorderde ontslag van rechts vervolging, subsidiair een lichtere straf. Uitspraak 10 September a.s. Koloniën. Atjeh. Het „B. N." geeft het volgende tele gram, den 7en Aug. van Kotah-Radja verzonden De colonne onder commando van kapi tein Stolk, waarbij overste Van Daaleo, keerde over de Oostkust terug. Onderweg werden zeven vijanden neer gelegd. waarbij Toeankoe Kali. Een patrouille onder luitenant Dar- laing bad een ontmoeting met een bende te Pang Saneh en bracht den vijand een verlies van elf dooden toe. Een patrouille onder luitenant Ver- schuer had in Keumala een ontmoetinig met een bende te Tjot-tjitjem en bracht den vijand een vrelies van tien dooden. toe. Bij het doorzoeken van een ihuis ln kampong Bloeö werd de fuselier Van Soesch, stamboek no. 49150 licht gewond door een rentjongsteek. In Oenga verdronk bij het baden Ja een rivier de Europeesch Korporaal De Lugt, stamboek no. 46007. Men schrijft uit Padang aan het „Soer. Hbld." o.a. het volgende Met de Mentawei-eilanden is het weer niet pluis. Kort geleden heeft het gouvernements-soomertje Condor, met den controleur aau boord, oen vergeefschen tocht naar die eilanden ondernomen, om een nieuwen moord op Malcische schepelingen tot klaar heid1 te brengen. De eilanders leven met ons op voet van oorlog, en Maleiers, die naar die eilanden stevenen om handel te drij ven of rottan te halen, zijn hun leven niet zeker. Het zal wel tot eene expeditie moe ten komen, want de huidige toestand kan zoo niet voortduren. Óf de zen deling I.eth, die naar die eilanden is vertrokken, reeds veel succes heeft met zijn bekeerings- en beschavings werk, valt te betwijfelenwe hooren er niets meer van. Timor Tengevolge van het telegram be treffende de excursie tegen den djeraal Bakikooi [opgenomen in de „Javasch© Courant" van 17 Juli j.l., N. 57), sein de de resident van Timor en onder- hoorigheden onder dagteekening van 12 Juli j.l. het volgende Na arresteering broeder Radja Paai, wegens geheime verstandhouding met Bakikooi, en na aankomst fettor Tai- bokko, voeling met Bakikooi gekregen. Door dezen beproefde onderhandelin gen afgewezen en onvoorwaardelijk© aanmelding te Noéitokko gevorderd. Feuilleton. ii iesi- -IJ' il Naar het Nngeléth van ROBERT MACHRAY. - Dat is dtis precies veertien da- g&leden, zei liet menschelijk wrak t een onmiskenbaar teeken van ïetogenheid dezelfde avond, dezelf- avond, mompelde hij, maar zoo luidelijk, dat de ander d"e woorden it kon verstaan. Was je dien avond toevallig bier de buurt? vroeg de ander, wan- uwend. Ja, dat was ik. - En zag je iets of iemand ik zag niets of niemand, zei wrak kortaf. 'laar den volgenden morgen had wat meer te vertellen, ïij had zijn goede redenen om niet ar Scotland Yard te gaan, daarom ig hij naar het bureau van Evers- Silwood en Eversleigh, wiens lam stond onder de advertentie, arm duizend pond! uitgeloofd werd. deed zijn verhaal aan Francis ersleigh. die Gilbert juist bij zich had. De laatste was haastig bij zijn vader ontboden,omdat bij liemwensch- te te spneken over een zaak van bet grootste belangzij waren daarover in hevige discussie toen Williamson bin nen gekomen was en aankondigde,dat er een man beneden was, die kwam spreken over de advertentie, waarin het verdwijnen van Thornton gemeld werd. Hij zegt, dat hij iets weet, maar liet niet aan mij wil zeggen, merkte I Williamson op beleedigenden toon op. I ITij wist, dat Francis Eversleigh reeds j een brief uit Italië ontvangen bad en hij vermoedde, dat liet een brief was, Idle betrekking had op mr. Cooper 'Silwood. I Hij had zelfs gewaagd daarover in- I direct een vraag te richten tot Fran- 1 cis Eversleigh, maar zonder succes. In plaats daarvan had zijn chef hem gevraagd direct Gilbert te gaan ba len van de Temple, of, als bij daar niet was, hem op te zoeken en mee te nemen. I Hij zag nu aan het gelaat van Gil bert, zoowel als aan dat van zijn va- der, dat er iets zeer ernstigs bespro ken was. Op de tafel lagen twee pa- i pieren, het ééne was gedeeltelijk be- drukt, terwijl het andere een lange, dichtbeschreven brief was. Vóórdat hij wegging, trachtte Williamson te zien. wat er op het eerste papier gedrukt stond maar liet lukte niet. Mij diunkt, wij moeten dien man binnenlaten, zei Gilbert tot zijn va der. Ja, ja, stemde Francis toe. Hij ;zei het op den toon van iemand, die i niets ergers meer te vreezen heeft. Daar verscheen het armzalig wezen in de deur. j Met havelooze, platgetrapte schoe- nen, een vuile pet op, met ongunstige I trekken en een algemeen voorkomen j van onherroepelijk tot het kwade ver wallen te zijn; zoo stond hij daar; Itoch gedroeg hij zich goed en zijn taal en accent waren die vaneen gent leman. Hij keek de twee Eversleighs j aan en zich tot den oudsten wenden de, vroeg hij, of hij mr. Eversleigh voor had. I Francis Eversleigh boog tot hem, die eens een gentleman geweest was. ik ben Francis Eversleigh, zei hij, dit is mijn zoon Gilbert. Heb je jons iets te vertellen? vroeg hij. Ja, maar eerst wensch ik te .zeggen, dat mijn informatie op zich- zelf niet zoo heel belangrijk is. Toch [kunt u daardoor misschien op het spoor gebracht worden. Als dat het. •geval is, dan wil ik u vragen, mij te beloven, dat ik een gedeelte van de belooning zal krijgen. Dat zou niet meer dan billijk zijn. Zonder aarzelen sprak nu de schooi er l Mr. Thornton verdween op den avond v§.n Vrijdag 30 Juli. Hij ging uit om over Chancery Lane naar Ilol- born te gaan. Ik was dien avond in Chancery Lane, en ik zag iets, dat mij als bijzonder merkwaardig trof. I Het. wrak zweeg even nadrukkelijk. I Wat zag je dan? vroeg Gilbert, i Ik zag een man, aan zijn klce- ding leek hij mij een soort van werk man, uit den ijzeren poort komen, het kleine ijzeren poortje aan den noordoostelijken hoek vair dezen Inn van Lincoln's Inn. Maar dat is altijd 's avonds ge sloten, wierp Francis Eversleigh hier tegen in-.' Het was dien avond in elk geval 'niet gesloten, verklaarde liet wrak. Ik hoorde, dat het opengesloten werd het maakte weinig leven, maar het 'was heel stil. Ik zag, dat de man liet poortje vau buiten weer op slot deed, en hij keek rond als iemand, die bang is bespied te worden; hij zag mij niet want ik stond juist in de schaduw van het gangetje. Hij scheen heel ze nuwachtig te zijn. Dadelijk liep hij vlug weg. Het scheen mij heel vreemd toe, dat een werkman een sleutel ,van het poortje zou hebben en dat 'op zoo'n uur. Ik vroeg mij af. wat het te beteekenen had, maar ik zou het bepaald vergeten zijn. als de- j zelfde man niet teruggekomen was. j Hij was nog geen half uur weg ge- Iweest, toen hij weer terugkwam, het 'poortje openmaakte en weer naar binnen ging. Ik bracht dien nacht in het gangetje door, maar hij verscheen niet weer. lk begrijp niet recht, wat het geen je ons verteld hebt. met het verdwijnen van mr. Thornton te ma ken heeft.Natuurlijk was. hetgeen je zag, zeer vreemd en het moest aan de autoriteiten van de Inn bekend ge maakt worden, maar ik zie geen vel band tusschen den man, die uit het poortje kwam en mr. Thornton. Ge looft gij, dat er verband tusschen was j Ik zei u bij het begin, dat wat ik u te vertellen had, niet heel be langrijk voor u zou zijn. Ik dacht een ter, dat het misschien passen zou m ;iets. wat u bekend was, of dat het voor u een wenk zou zijn. zei het wrak op een toon van diepe neerslach tigheid. 1 Wij zullen niet vergeten, wat u ons verteld heeft, zei Gilbert, toen de man zich gereed maakte om de ka mer te verlaten. i Gilbert volgde hem tot bij de deur en stopte hem wat zilver in de hand. toen hij heenging. Toen sloot Gilbert de deur en ging weer bij zijn vader zitten. I Het ziet er uit, zei hij. alsof er vreemde dingen in deze oude Inn ge beuren. Maar zijn vader lette nauwelijks op wat hij zei. de blik van Francis Evers leigh was nu geketend aau het pa pier, dat voor hem op tafel lag. het papier, dat gedeeltelijk bedrukt, ge deeltelijk beschreven was. Het was een officieel certificaat van den Syndicus van Camajore in Italië, degelijk geteekend en gezegeld vau den dood van Cooper Silwood. HOOFDSTUK XII. Het bewijs van Cooper Silwood's overlijden en de bijgaande brief wu- ren dien morgen bezorgd in een lang- j werpige, vreemd-uitziende enveloppe, j waarvan de helft bedrukt was met postzegels en postmerken. Hij was geadresseerd aan Francis Eversleigh persoonlijk, daarom was hij doornie mand aangeraakt voordat deze zelf op hst bureau kwam. 1 Zoodra hij den brief zag. scheen hij hem een onheilsbode toe en een zeker voorgevoel, dat hij slecht nieuws bevatte, weerhield hem. hem dadelijk te openen. Hij keek eerst den brief in; hij was geschreven in een voor hem onbekende taal. maar hij raadde dat liet Italiannsch was; hij was met kleine, onduidelijke letters geschreven, in elk geval moeilijk om te ontcijfe ren en daarom legde hij hem terzijde. Toen bekeek hij het certificaat. Daar bij hielpen hem de gedrukte woorden jen zijn Latijn en hij had weinig moeite, om te begrijpen, wat het was. (Wordt vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5