NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. In Zorg ei Brak. 21e Jaargang. No. 6197. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)? de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlein's Dagblad van 12 Sept. bevat o. a. Gemeentebegrootine voor 1904, Bnitenlandsch (Overzicht, Congres Handeldrijvende Middenstand. Muziekcritiek van Philip Loots Raad van Beroep. A.d vertentlën VOOB HBT Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen jenoodzaakt Advertentiën af te wijzen roor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd kleine advertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. DE GEMEENTEBEGROOTING VODR1904. Aan de begrooting voor de gerneen- voor het jaar 1904 ontleenen wij zooals gewoonlijk verschillende bij zonderheden. Zooals zij thans is op gemaakt wijst zij ais eindcijfers aan: Gewone inkomsten f 1.664.134.22 Buitengewone 406.703. Gewone uitgaven „1.687.483.22 Buitengewone uitgaven 383.384.— Waarschijnlijk batig saldo derhalve nihil. Het hoofdstuk Kosten va^Huishoxt- delijk Bestuur is f3250 hooger ge raamd. Dit vindt haar oorzaak eens deels in de nieuw te verwachten re geling van de ambtenaren ter secre tarie, de bevordering van twee kler ken tot adjunct-commies (te zamen f2800 meer) en de noodzakelijke De- noeming van twee nieuwe klerken, een voor de woningwet en een voor de pensioenverordeniDg; elk op f500. Daartegenover is de post van kosten voor aanleggen en bijhouden der re gisters van den burgerlijken stand verminderd. Kosten van invordering der plaatse lijke belasting is ruim f2300 hooger geraamd, waarvan f 600 meer voor kosten van invordering en bijna f1700 meer voor jaarwedden aan brug wachters, een gevolg van de nieuwe brug aan den Koudenhorn, die meer dere bediening vergt. Onderhoud van gemeente-eigendom men is f33.500 hooger geraamd. Voor onderhoud van gebouwen buiten aan neming is een nieuwe post gescha pen van f1000; voor een te benoe men eersten teekenaar bij openbare werken, f1600, twee nieuwe opzichters en een schrijfmachine te zamen f3800 meervoor onderhoud van straten en pleinen wordt f26000 meer geraamd, omdat B. en W. het gewenscht achten de verbetering van verschillende stra ten en de uitbreiding van'trottoirs krachtig ter hand te nemen; voor wandelplaatsen en plantsoenen f 3600 meervoer jaarlijksch onderhoud der riolen f 500 meervoor vernieuwing van houten wallen f2000 meer, voor schoonhouden van vijvers en wateren f200 meer. Kosten van openbare veiligheid en brandweer flöOO hooger, wegens ver- 5>£&2'' meerdering van het aantal adjunct- inspecteurs met één. Bovendien wenscht men binnenkort een nieu wen klerk ten politiebureele te be noemen en een van die klerken als chef te doen optreden, met een aan vangssalaris van f900 en den titel van inspecteur van politie-admini- strateur. De premiën voor het opvan gen van honden zonder belastingpen ning zijn afgeschaft, maar er is een achtste rijwiel noodig. Voor lantaarns en verdere kosten van verlichting wordt f 2000.meer geraamd, op dien post komt voor f 21000.voor gas en ruim 110000. voor electriciteit ten dienste der pu blieke verlichting. De schutterijevenwel wordtf2800. goedkooper. Kosten der plaatselijke gczondheids- politie wordt ruim, f 15000.= hooger geraamd. Daarvan wordt f 10600. meer geraamd voor 't ophalen van haardasch en vuilnis, voornamelijk een gevolg van de verhooging van de arbeidsloonen der werklieden; voor de keuring van levensmiddelen wordt f 4000.méér geraamd, (gemeente lijk laboratorium) waarbij weliswaar de vroegere afzonderlijke post van f 2750.voor kosten ter voorkoming en bestrijding van ziekte komt te vervallen. Voor de toepassing dei- woningwet wordt f 3300.méér ge raamd. Kosten van lager onderwijs wordt circa f 7400.hooger geraamd, waar van f 1200.meer voor jaarwedden van onderwijzers, een afzonderlijken post van f 3000.voor tegemoetko ming in huishuur aan onderwijzers en wel f 50.per onderwijzer. Voor herhalingsonderwijs wordt wegens geringe deelneming f 1850.minder geraamd voor huur van schoolloka len f 2000.meer, voor schoolmeu- belen f 1500.meer en voor boeken en leermiddelen f 1000.meer, voor licht, brandstof en duinwater te zamen f 1550.minder. Middelbaar en hooge worden te samen op f 5000.meer geraamd. Voornamelijk ligt dit ver schil in de nieuwe regeling van de jaarwedden der leeraren; het tracte- ment van den Directeur wordt voor gedragen o] f 4000(vroeger f 3500.de kosten voor de burger avondschool worden circa f 700. hooger geraamd, wegens verhooging met- f 200.voor den leeraar Vogel sang en aanstelling van twee nieuwe leeraren. Kosten van het Armwezen worden f 7700.hooger geraamd, waaronder f 1500.voor behandeling in het Zander-Instituut, bijna f2000.meer voor verpleging van arme krankzin nigen, f 2300.meer aan het bur gerlijk armbestuur en f 2000.meer aan het St. Elizabeths-Gasthuis. Renten en aflossingen worden f 105.000 hooger geraamd, waaronder f 81.250 voor de gemeente lichtfa brieken en f 14000.voor extra af lossing op meters en machines der waterleiding. Pensioenen en wachtgelden enz. wor den bijna f700 lager geraamd. Voor bijdragen aan het pensioen fonds voor weduwen en weezen van ambtenaren wordt f 9000 geraamd als nieuwe post; voor de kosten van brandverzekering van gebouwen f 3000 minder, voor die van verzekering voor de ongevallenwet f800 meer. Buitengewone uitgaven van allerlei aard zijn circa f51000 hooger ge raamd, waaronder f 29000 voor liet ophoogen en bestraten (met keien) van de Kleverlaan van het Klever park af tot den driesprong te Bloe- mendaal; voor aanleg en uitbreiding der gemeente-lichtfabrieken f20.090 meer. Onvoorziene uitgaven worden geraamd op bijna f13000, dat is f3000 minder dan ten vorigen jare. Inkomsten. Inkomsten van gemeente-eigendommen worden f 2000.hooger geraamd, waarbij voor huur f850.—meer; voor verpachting van landerijen f 300.- meer en voor gras verpachting f 300. meer, benevens f 400.meer voor recognitiën. Opcenten op Belastingen worden geraamd op f 10.000 meer, 40 opcen ten op gebouwde eigendommen f 2300.meer, 10 opcenten op on gebouwde onveranderd en hoogstens 100 opcentep op personeel circa f 7700.meer. Eigen plaatselijke belastingen is f S650.hooger geraamd. De hoof delijke omslag is f 9000.hooger geraamd, de Belasting op honden bleef onveranderd, het vergunnings recht wordt f 250.lager getaxeerd. Heffingen voor hét gebruik van Openbare Wegen enz. worden te samen f7500 hooger geraamd, waarvan f1000 voor haven en kaaigeld, f2000 voor begrafenisrechten, f 3500 voor lager onderwijs, f300 voor hooger en f550 voor middelbaar onderwijs, benevens flOOO meer voor staangelden op de kermis en f275 voor de groenten- markt. Het weegloon in de stads waag wordt f100 lager geraamd. Ontvangsten van verschillenden aard zijn f 93,800 hooger. Hiervan komt f3000 meer op haardasch en vuilnis, f4000 uitkeering van het Rijk, f 11000 meer voor teruggave van kosten van verstrating, f4000 voor rente en af lossing van de duinwaterleiding, f 2000 meer als batig saldo van de duin waterleiding (deze post is nu geraamd op f11,300), f13,250 meer voor rente en aflossing der geldleening voor de lichtfabrieken, (deze post is nu f 174,250), en een bedrag van f55,783,50 als geraamd batig saldo van de licht fabrieken over 1904. Buitengewone ontvang sten zijn f51,000 hooger geraamd, wegens een ge' leening ter betaling van uitgaven voor buitengewone werking, Hiermee hebben wij de^voornaam- ste cijfers weergegeven. AaD het slot der toelichting komen uitvoerige becijferingen voor omtrent de uitkomsten in 1904 der duinwa terleiding en van de lichtfabrieken. Wat de duinwaterleiding betreft, zij had op 1 Juni 1903 10340 ver bintenissen en rekent op 10840 op het einde van 1904. Het waterverbruik over 1904 wordt becijferd op bijna f 140.000, waarvan f14000 voor de gemeente zelf, Dit bedrag is bijna f9000 hooger, dan het vroeger geraamde. Aflossing wordt geraamd op f43000 d. i. f6000 meer. De gemeente-lichtfabrieken hebben hunne begrooting verdeeld in afdee- ling Electriciteit en afdeeling Gas. De eerste raamt haar ontvangsten voor stroom in 1904 op bijna f 38000 waarvan f19000 van particulier en fll,000 van de lichtfabrieken, en 18500 van de openbare verlichting. Rente *en aflossing voor de centrale zijn uitgetrokken op f35.750. Het nodeelig slot der exploitatie der centrale wordt geraamd op ruim f20.000. De afdeeling Gas begroot een winst over 1904 van f76.000. Wij vestigen er de aandacht op, dat de post op de gemeente begroo ting winst op de lichtfabrieken der halve bestaat uit het batig saldo van de gasfabriek, vermii derd met het nadeelig slot der Centrale. Zij neemt met vertrouwen een stijging van het gasverbruik in 1904 aan van 18 proeent en raamt dus den opbrengst van te leveren gas over dat jaar Van particulieren op f 408.280, de openbare verlichting op 121.000, de gemeentegebouwen op f2.000. Aan cokes wordt geraamd op f96.400 aan koolteer op 116.800 en aan verwerkt ammoniawater op f28.000. Aan steenkolen en materiaal ter verhooging van de lichtsterkte van het gas wordt geraamd een bedrag van f 222.000.voor rente en aflos sing te zamen 1138.500. Öuitealandsch Overzicht De verhouding tusschen Bulgarije en Turkije de officieele namelijk, want omtrent de gevoelens die beide volken elkaar op dit oogenblik toe dragen kan men niet in twijfel ver keer en de officieele verhouding dan tusschen beide landen wordt er niet aangenamer op. Turkije beklaagt zich namelijk bit ter bij de Bulgaarsche regeering dat deze oogluikend toelaat, dat groote hoeveelheden wapens en munitie over de Bulgaarsche grenzen den opstan delingen worden toegevoerd. We zijn geneigd Turkije in deze gelijk te ge ven. Wil Bulgarije de opstandelingen helpen, laat het dan openlijk den oorlog verklaren, maar zooiang het dat "iet doet. dient de Bulgaarsche regeering de regels in het oog te hou den, die tusschen in vrede levende staten gelden en deze verbieden uit drukkelijk het steunen van opgesta ne onderdanen van een anderen staat. Eveneens beklaagt Turkije zich over de geldinzamelingen ten gunste der Macedoniërs. Dat er werkelijk krijgs voorraad uit Bulgarije naar de op standelingen wordt gevoerd is nau welijks aan twijfel onderhevig, zelfs niet nadat de Bulgaarsche minister president die klachten als ongepast heeft afgewezen. In zóóverre zijn ze zeker in zijn oog ongepast, dat ze hem lastig zijn. Nog van andere zijde heeft de Bulgaarsche regeering een waarschu wing ontvangen, die. naar uit Sofia gemeld wordt, ëën pijnlijken indruk heeft gemaakt, namelijk van Enge land. De Engelsche gezant te Sofia moet namens de Britsche regeering den Bulgaarschen Premier Petrof heb ben te verstaan gegeven, dat het En- gelands wensch is. dat kraj^ige maat regelen worden genomen tegen het overtrekken van de Bulgaarsche grens door oproerige benden. Ook dit 1S niet i"eer dan een aanmaning om de internationale gebruiken te eerbie digen Volgens een particulier bericht uit Monastir zouden revolutionaire ben den een afdeeling van zeshonderd man Turksche troepen hebben ver slagen en uiteengejaagd en werden daarna de opstandelingen zeer en thousiast door de bevolking ont vangen. Van een enthousiaste bevolking spreekt ook een. bericht uit Servië. Ter gelegenheid van den verjaardag van den kroonprins vertoonde deze zich met den koning, zijn vade. het balkon van het paleis en beiden werden toen door een dichte menigte warm toegejuicht Den vorigen avond bad die menigte zich blijkbaar n tot dat enthousiasme getraind door een aanval te doen op de bureaux van het dagblad ..Visgerni Novesti", om dat dit de zijde had gekozen van de officieren, die de moordenaars van Alexander en Draga gestraft willen zien. De menigte bombardeerde de ruiten, waarop de redacteurs op de aanvallers schoten, van wie vier ge kwetst werden. De gendarme en po litie dreven de betoogers uiteen en beletten een dergelijkèn aanval op de Turksche legatie. De oplossing van de moeilijkheden in de Hongaarsche crisis kost Keizer Frans Joseph heel wat hoofdbrekens. Voorloopig zal nu de zaait hangende blijven, want de Keizer heeft Buda pest verlaten, om zijn gast, den Duit- schen Keizer, te gaan ontmoeten en met dezen te jagen tusschen dit be zoek en dat van den Czaar. den 29en September, met wien Z. M., eveneens al jagende, de Macedonische kwestie zal bespreken, gaat'Frans Joseph nog even naar Budapest terug om te trachten tot. een oplossing te komen. In afwachting zullen de leiders dei- politieke partijen in Hongarije bij el kaar komen en overleggen door welke middelen aan den werkelijk onmoge- lijken toestand een eind kari worden gemaakt. De heeren, die met zulke vreedzame bedoelingen te Weenen bijeen zijn vereeuigen het nuttige met het aan gename en tot dit laatste behoort de zorg voor den imvendigen mensch (we zullen ons hier van een goedkoo- pe woordspeling onthoudenmaar ook daarbij wordt het schoone van den vrede bezongen. Ter hunner cere werd gisteren te Weenen een diner gegeven. De Mi nister-President von Körber hield een levendig toegejuichte redevoering, waarin hij. zich aansluitende bij de uitspraak van Carey, betoogde, dat van alle levensbenoodigdheden de arbeidskracht liet moeilijkst is over te brengen en ook het meest vergankelijk. De menschheid is tot de erkentenis gekomen, dat de arbeidskracht op het juiste oogenblik moet worden aange wend en boe kostbaarder ons de schat van die werkkracht voorkomt, des te nauwkeuriger w-eet men de verborgen waarde van den vrede te waardeeren. De Minister besloot,,De behoefte naar vrede te wekken en te ontwik kelen, door gezamenlijke krachten den veroveringstocht van den vrede voor te bereiden, is het hoofddoel van uw vereeniging, die steeds meer de wereld omvat en daarin vastere wor tels slaat. Blijft onvermoeid in vrede voor den vrede strijden, dat hij een onwrikbare grondzuil wordt voor het samenleven der volkeren en dat de oorlog vlucht, als de demon voor den lichtenden fakkel van de hemelsche scharen. Op de zaak van de vrede- vereeniging ledig ik mijn glaszij moge zegepralen zij leve en bloeiel" Stadsnieuws. Haarlem, 11 Augustus. Geen landbouwtentoonstel ling. Het is hier nu niet: ..Drie bruidegoms en geen bruid", maar wel ,,drïe terreinen en geen tentoonstelling" Met groote meerderheid van stem men toch heeft de algemeene verga dering van de Holl. Maatschappij van Landbouw te Naaldwijk gehoudeu, besloten de volgende algemeene ver gadering met daaraan verbonden ten toonstelling te Enkhuizen te doen houden. Voorzeker voor Haarlem en de Haar lemmers eene groote teleurstelling. Volgens ommestaande ad vertentie zal het Haarlemsch Muziek korps op Zondag 13 Sept. a.s. des avonds S uur een concert geven voor de abonné's van het Brongebouw. Dit concert treedt in de plaats van het Concert dat op den igc-n Augustus jl. door een Dames-Kapel zou gegeven zijn, doch toen door omstandigheden niet is doorgegaan. A an r ij d i n g. Hedenmorgen in de vroegte reed een met witkalk beladen wagen met snelle vaart van de Groote Houtbrug. De bestuurder hierdoor niet meer meester over zijn wagen, botste tegen een voor bijganger aan, waarna de kardompte. De aangeredene bezeerde zich hevig en kreeg bovendien eene hoeveelheid kalk over zijn goed. Dat de bestuur der harde verwijten moest hooren, be hoeft voorzeker geen betoog. Don dermiddag omstreeks half drie viel alhier op het Spaarne nabij de Gravensteenenbrug een vrouw tengevolge van de gladheid der straat. De vrouw kwam zoodanig op een trottoir terecht, dat zij zich ernstig aan arm en been verwondde. De goedkoope trein van Amsterdam, Halfweg en Haarlem naar den Haag en Rotterdam bestond uit slechts 4 waggons. Uit de Omstreken. Zandroort. Donderdagavond hield de Vereeni ging „De Feestcommissie" in het café „de Gekroonde Valk" eene vergade ring. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen dankbetuiging van de Directrice van het Diaconiehuis voor de tractatie der verpleegden. Besloten werd dankbetuigingen te zenden aan de verschillende firma's en personen, die door buitengewone giften tot het welslagen van het feest hebben medegewerkt. Nog werd be sloten tot het vernieuwen en aan schaffen van vaandels en decoratief voor de muziektent. Tot het doen van voorstellen daaromtrent werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren R. Nolen, I. Visser en F. Zwaan. Schoten. Van 2i 26 September zullen voor de groote manoeuvres in de stelling Amsterdam, in deze gemeente worden ingekwartierd 2 officieren en een 70 onderofficieren en mindereu. Cerailletoii. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. Een daar passeerend verslaggever, Tan één van de avondbladen, zag de menigte en wist spoedig het voor naamste van de gebeurtenis, maar begeerig om alles tot in de bijzonder heden te hooren, zocht hij den sloten maker op, die hem alles haarfijn ver- lelde, weer zijn overtuiging herha lende, dat hier een vreeselijke moord gepleegd was. Het w-as dus het idéé van den slo tenmaker. over hetgeen gebeurd was, <lat den toon aangaf in de nieuwsbla den van dien avond, die allen zoo'n lang mogelijk verslag hadden van >.Het geheim van Lincoln's Inn" en „De moord van den vermisten mil- lionair", zooals zij het betitelden op bun bulletins in de grootste der ste den. En zoo was heel spoedig iedereen vervuld van buitengewone sensatie over de kwestie. HOOFDSTUK XIV. Het was dien Zaterdagmiddag om streeks twee uur, toen Francis Evers- leigh, ondersteund door Gilbert en den dokter, de kamers van Silwood in Sto ne Buildings verliet. Op weg naar zijn bureau bleef hij, zooals gezegd, twee maal staan om aan de nieuwsgierig heid van twee kennissen tegemoet te komen, maar hij was zoo zwak en wahkeldle zoo, dat de dokter hem spoe dig en terecht verbood om zich nog meer door spreken op te winden. Toen het kleine gezelschap aan New Square 176 arriveerde, ontmoete ten zij daar Ernest Eversleigk en Williamson, den eersten klerk, die hen angstig afwachtten, omdat er tot daar reeds een gerucht was doorge drongen van het vinden van het lijk in de kamer van Silwoodhet bericht was echter zoo vaag, dat zij aan de waarheid twijfelden. Vooral Williamson was er kalm onder. Ernest drong bij zijn vader en broeder op informaties aan de doctor stond Francis Eversleigh niet toe te spreken en Gilbert zei, dat hij hem zoo aanstonds alles zou vertellen,, maar eerst voor zijn vader moest zor gen, die alles behalve goed in orde was. Gun mij een enkel woord, mr. Gilbert, zei Williamson. Is het waar, dat het lijk van mr. Morris Thornton gevonden werd in die zitkamer van mr. Silwood zoo luidtt het praatje. Ja, dat is volkomen waar. Toen Williamson dat hoorde, deins de hij achteruit met een uitdruk king van de hevigste ontsteltenis op zijn gelaat. Tot op dit oogenblik had hij het niet geloofd, omdat dan de vermoedens, die hij sinds eenigen tijd koesterde, meer dan bevestigd scne nen te worden, maar hij had niet ge dacht, dat zij op zoo vreeselijke wijze bevestigd zouden worden. Ik had het bij het rechte eind, zei hij tot zichzelf. Ik wou, dat ik er alles van kon begrijpen. Francis Eversleigh steeg in tusschen de trap op naar zijn kamer op de twee de verdieping, en nu drong de doctor er op aan, d'at hij zich rustig moest houden. Verder zei de doctor, dat hij zelf uit wilde gaan, om eenig geschikt voedsel voor hem te halen. Toen hij de kamer verliet wenkte hij Gilbert. Verlaat je vader niet. zei hij m de gang tot hem. Ik ben bang, dat hij ziek is, wat hem scheelt, kan ik niet zeggen, maar het is duidelijk, dat zijn zenuwgestel zeer gedéprimeerd is. Heeft hij één of andere ernstige ziekte gehad. of misschien in 'tkort een at taque Neen. Hij is de laatste weken alleen wat sukkelend] geweest dat is alles. Hij komt mij buitengewoon ge drukt voor, ging die doctor verder. Gij moet uw best doen, hem mee naar huis te krijgen, opdat zijn huisdokter, die hem natuurlijk beter kent, hem onaer handen kan nemen. Intusschen zal tic een sterk opwekkend middel en één of ander Bipht voedsel halen, waaraan hij groote behoefte heeft. Nadat hij het gehad heeft, moet hij direct inee naar huis genomen en zoo spoedig mo gelijk in bed gebracht worden. Heel goed, stemde Gilbert toe en de doctor ging naar beneden. Gilbert keerde bij zijn vader terug. Voor 'teerst sinds de ontdekking van het lijk van Morris Thornton wa ren vader en zoon nu alleen. Zij keken elkaar vreemd aan. De blik van Gil bert scheen te vragen Wat beteekent dit alles Zijn vader begreep dat maar ternauwernood, want hij leed aan.een verschrikkelijke obsessie, die zijn brein verstompte. Hij was onmaentig geregeld te denken het eenige, waar op hij zijn geest gevestigd kon hou den. was wat vlak bij hem was of wat op 't oogenblik gebeurde. Daaraoor werden de volgende woorden ver klaard Wat zei de doctor tegen je, Gil bert? Wel, hij zei. dat u zeer gedépri meerd was en behoefte had opgewekt te worden, antwoordde Gilbert, Was dat het? Ja, en ik moet zeggen, dat het niet te verwonderen is. dat u ziek is, na heden twee zulke schokken te heb ben gekregen. Toen zwegen heiden. Vreemde ge dachten, halve vermoedens verdron gen zich in die pauze bij Gilbert. Hij keek zijn vader aan, niet wetend of hij tot hem spreken zou, ja of neen. Vader, zie hij eindelijk, ik vind het niet aangenaam het onderwerp bij u aan te roeren, nu u zoo verre van sterk is, maar wat denkt u er van, dat het lijk van Morris Thornton gevonden is in de kamers van mr. Silwood? Heeft u daarover één of andere theo rie vastgesteld? Ik weet er niets meer van dan jij. riep Francis Eversleigh woest uit. En ik weet ook niet, wat er van te denken..ik kan er in 'tgeheel niet over denkenmijn hersens weige ren allen diensten ik heb geen idééalles is voor mij een ver schrikkelijk en afschuwelijk geheim. En toen sloeg hij zijn handen uit. alsof hij één of ander zwaar gewicht, dat hem drukte, van zich af wilde schudden, O, het is vreeselijk, vreeselijk, vreeselijk riep hij uit en toen barstte hij los in hartstochtelijk snikken, het geen Gilbert diep trof. Vader vader zei de zoon vrien delijk op een toon van groote sym pathie. Even later werd Eversleigh weer kalmer en werd weer meer zichzelf. Er is één ding, dat ik u zoo graag zou wagen, vader, zei Gilbert, tenminste als het niet te pijnlijk voor u is. Wat dan, mijn zoon U liet één woord in die kamer daar hooren, hernam Gilbert, terwijl hij met zijn hoofd knikte in de richting van Stone Buildings. Welk woord? Dat ééne woord was „Moord!" Denkt u, dat mr. Thornton verinoord is? Francis Eversleigh keek schichtig om zich heen, als iemand, die wordt vervolgd en opgejaagd. Ik weet niet. wat er van to den ken, zei hij eindelijk. Maar u riep toch „Moord!" Dat denkbeeld kwam toch bij u op nier waar O, Gilbert, mijn geest was zoo totaal verwardIk had zoo'n vree- selijken slag gekregen. Werkelijk, ik kan niet verantwoordelijk gesteld wor den voor wat ik op dat oogenblik en in dien toestand zeL Dat is waar, vader. Toch kwam het denkbeeld van moord bij u op, drong Gilhert aan. Ik zeg je, dat ik niets weet. niets. (Wordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1