Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die Maandag van Het Loo naar 's-Gravenhage gaan, zullen van uit de residentie naar Meck lenburg vertrekken en daar eenige weeken blijven. Bezoek van Pritis Hendrik. Prins Hendrik bracht Donderdag een bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Winterswijk. Op den aangegeven tijd, te iouur8 min., kwam prins Hendrik te Winters wijk aan. Op het perron bevonden zich de burgemeester, de heer Haitsma Muiier, de rentmeester van het kroondomein de heer Roelvink, de directeur-generaal Lovink en de afdeelingsvoorzitter, de heer Ten Houten. De Prins was vergezeld van zijn ad judant, jhr. Van Suchteleu van de Haere. Na door den burgemeester begroet te zijn, werden door dezen in de keurig versierde wachtkamer de verschillende autoriteiten, op het perron aanwezig, aan den Prins voorgesteld. Bij den rondrit door het dorp werd de Prins door een talrijk publiek toe gejuicht. Hierna werd een rijtoer in de boschrijke omstreken van de buurt schap Woold gemaakt, waarna bij café „Boerballink" halt gehouden werd. Hier werd geluncht, waarbij 20 genoodigden aanzaten. De lunch was aangeboden door de afdeeling Winterswijk van de Geld. Overijss. Landbouw-maatschappij. Aan tafel werd niet getoost. Vervolgens werd een bezoek aan het tentoonstellingsterrein gebracht, waar de Prins werd rondgeleid door de heeren Ten Houten en Lovink, ter wijl verschillende voorzitters en secre tarissen van de tentoonstellingscom missie aan den Prins voorgesteld werden. Tegen 4 uur verliet de Prins met een gewonen trein het dorp. handel en de fabrieksnijverheid, maar de onafhankelijkheid van den Handel- hoofdzakelijk den handeldrij venden mid- dirijvendeii Middenstand, densiand ten goede zal komen. Vervolgens was het woord aan den e, overwegende, dat de tvet op bescter- beor VV. Ntouweniuizm v« Nijmegen, van tabr—en niet voidoet *2*SSf uan de eischen welke gesteld moeten yereenigingen voor den Haaadelcbrij- kunnen worden aan een wet welke in- vendeu Middenstand voor zijn optr.e- tellectueel eigendom beschermt, maken «Jen in dezen, het dus wenschelijk tot herziening de- De heer dr. Bos hield' een impro- zer wet te geraken." visatie over het nut van hand'elson- Snel en goedkoop recht. derwijs. Spr. toonde aan dat meer ,,De afdeeling, gehoord de adviezen keunis voor de>n handelsman noodig van TTir. Denekamp, neergelegd in i-s. e;u 'dat 'u verhand daarmee d'e op- diens rapport, zich vareenjgend met leiding verbetering behoeft, de strekking der middelen door hem He heer Fiadeldy Dop gaf daarna aangegeven, die kunnen leiden tot een noë een critisch overzicht van de han- sneliler cn goedkooper recht besluitdelingen van het conges, krachtig aan te dringen op het tot Ten sloitte voerde de regeeringscom- stand komen van een wijziging in de ruissaris. de heer Tutein Nolthenius wetgeving, waardoor een snel en goed- bet woord, daarbij Rotterdam, de Ne- koop recht zal worden gewaarborgd." derlandsche handelsstad bij uitne* Vervroegde winkelsluiting en Zon- mendheid, ten voorbeeld stellend, dagsrust. Resumeereaide, gaf spreker de ver- De voorzitter stelt aJsniu drie vra- zekering dat hij ooncluisiën bij die re gen geering zal overbrengen. Van de dïs- lo. Verdient vervroegde winkelslui- cussiën vooral, wijl dteze zijn aanvan- ting aanbeveling kelijken twijfel hebben weggenomen Wordt met groote meerderheid toe- niet dit tweede congres te snel op stemmend beantwoord. het eerste van verleden jaar volgde. 2o. Is dit bereikbaar door particu-iVeei van hetgeen niet besproken werd, lier initiatief? kan veilig worden overgelaten aan den Wordt, met groote meerderheid out- ,WA Wt,<1 vnnv" waar de materieele en geestelijke welvaart van patroon en bediende 't eisclien, en geen enkel rechtsbelang wordt geschaad, de Staat de bevoegd heid heeft bepaalde regelen tot een bepaald sluitingsuur den- winkels, ma gazijnen en daarmee gelijkgestelde bedrijven, te stellen waar deze regeling slechts doel kan treffen door eene rijkswet, die de na dere regeling aan de gemeenten zal opdragen, spreekt als zijne meening uitdat alle pogingen in het werk moeten wor den gesteld, om. waar het particulier initiatief heeft gefaald, zoo spoedig mogelijk eene rijkswet in 't leven te roepen, die de beperking van het sluitingsuur zal regelen." Wegens geibrek aaai tijd werden de andere (Onderwerpen, waaronderZon dagsrust" van de agenda afgevoerd. V ertegenw oordiging. Het congres spreekt de wenschelijk- heid uit, dat zoo spoedig mogelijk woi- de overgegaan tot liet oprichten van een raad van handel en nijverheid en dat intusschen van de bestaande Ka mers van Koophandel zooveel mogelijk partij worde getrokken,door derwaarts vertegenwoordigers van den midden stand af te vaardigen. Consumptie Coöperatie. 1 „Het congres,, overwegende dat d'e Van de aanwassen van den Pollard „Jghting mm coöperatieve ver is gisteren nacht alle afgemaaide br svereenigjng voor 1iet personeel kwelder, ter waarde van 8000 gulden, U H nadeel weggedreven. i Enquête Spoorwegpersoneel. De Staatscommissie van Enquête omtrent het spoorwegpersoneel hoorde gisteren de volgende getuigenC. van der Zeeuw, Utrecht, smid, werkplaats S.S.J. M. de Hartog, Utrecht, smid, telegraaf werkplaats S. S.G. A. van Welie, Utrecht, voorslager, Centr. werkplaats S.S.W. Diddens, Tilburg, locomotief-bankwerker, Centr. werk plaats S.S.H. J. Horsman, Tilburg, ontslagen zadelmaker, Centr. werkpl. S.S.J. B. van Gooi, Tilburg, poetser, Centr. werkpl. S.S.J. W. Beekman, Zwolle, bankwerker, Centr. werkpl. S.S.D. W. Fuyten, Zwolle, metaal draaier Centr. werkpl. S.S. kennend beantwoord. '3o. Dan wettelijke regeling? Wordt met groote meerderheid toe stemmend beantwoord. De volgende conclusie werd daarna aangenomen 't Congres overwegende dat „waar door wettelijke beperking van den arbeidsduur 't doel beoogd met de vervroegde winkelsluiting niet wordt KoninklijkeMaatschappij De Schelde te bereikt; iVlissingen weder20 werklieden bedankt bond, welks voorzitter tevens voor zitter van dit congres getoond heeft voor zijn taak volkomen te zijn bere kend. (Applaus). Mei, een slotwoord van den heer Meuwsen werd' daarop het congres ge sloten. Tegen de volgende week zijn aan de en bestaat er alle kans, dat er deze week een groot aantal zal worden ont slagen wegens .slapte van werkzaam heden. Kindermoord. Aangaande het geval van vermoedelij ken kindermoord door eene ongehuwde moeder te Jubbega (Fr.) meldt, men nader, dat toen het kind stierf de genees heer als oorzaak van den dood' opgat „verwaarloozing". Vrij zeker is het dat de moeder en de grootmoeder, om "zich van het kind te ontdoen, het hebben la ten verhongeren. De rechter-commissa- xis, de substit.-officier van justitie, de substituut-grif fier 'bij die rechtbank te Heerenveen, en dr. G. Kijlstra, genees heer aldaar, stelden ter plaatse een on derzoek in. Het lijkje werd geschouwd. Aan het strand te Scheveningen is aangehouden een man in Adamskos tuum. Terwijl hij baadde, waren hem zijn kleeren ontvreemd. Aan het com missariaat van politie werd hij van kleedingstukken voorzien. De directie van de H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat in het vervolg bij de voorstellen voor straf bij dronkenschap gevoegd moeten worden de schrifte lijke verklaringen van getuigen, die van het feit hebben kennis genomen en de dronkenschap hebben geconsta teerd. Congres Handeldrijvende Midden stand. In het te Rotterdam voortgezette Con gres werden gisteren de volgende punten behandeld en de daarbij vermelde con- clusiën genomen Vervalsching van levensmiddelen. Het congres spreekt de wenschelijk- heid' uit a. dat van rijkswege aan handelaars zal opleveren voor dien handeldrijven den middenstand! en groote schade zal berokkenen aan tal van winkeliers, is van oordeel, 'dat het niet op dien weg ligt van de directie der spoorweg maatschappij dleze (coöperatie, te steu- ne-n en te bevorderenspreekt den wensch uit dat door die zorgen der directie van de H. IJ. S. M. dé op richting van die coöperatieve ver- bruiksvereeniging voor het personeel der maatschappij niet zal plaats heb ben; verzoekt den Ne der 1. Bond van vereenigingen van den Handeldrijven den Middenstand bij de directie der (maatschappij er op aan te dringen, dat de coöperatie niet tot stand komt, aangezien verbetering van de maat schappelijke positie van het spoorweg personeel niet mag komen ten kosre van den handeldrij venden midden stand, maar door de betrokken maat schappij zelf moet worden ter hand ge nomen door het verbeteren der arbeids voorwaarden van haar personeel." Oneerlijke concurrentie bij den clan- destienen drankverkoop. ,,Het. congres van oordeel, dat de door strafbepa lingen in geen enkel opzicht gestuite clandestiene da-ankverkoop niet alleen in boter gelegenheid worde gegeven, is tegen het. belang van vergunning hunne waren kosteloos te laten onder zoeken omtrent de deugdelijkheid,in daartoe aan te wijzen proefstations b. dat het voorbeeld van Amsterdam, om in 't gemeente-laboratorium aan in gezetenen de gelegenheid te geven, voe dingsmiddelen omtrent de deugdelijkheid te laten onderzoeken, spoedig algemeen navolging vinden moge c. dat in het gemeente-laboratorium! ook aan handelaars in levensmiddelen de gelegenheid worde aangeboden, hun ne waren omtrent de deugdelijkheid te doen onderzoeken tegen betaling van een gelijk bedrag als aan de andere in gezetenen daarvoor wordt in rekening gebracht d. dat alles, totdat eene wettelijke re geling is getroffen die versalsching van voedings- en genotmiddelen strafbaar stelt, en van rijkswege voor den handel gelegenheid tot onderzoek worde ver strekt." Opdringen van onbestelde waren. „Het is wenschelijk dat de organisatiën van den middenstand maatregelen ne- lioudiers, maar schaadt het algemeen belang, dioor het aantal slecht inge richte^ drankhuizen sterk te vermeer deren spreekt den wensch uit, dat de regeering bij de herziening van de drankwet de volle beteekenis van dit ieuvel zal inzien en het afdoende zaï weten te bestrijden." Zichtzendingen en fooienstelsel. ,,Afd. 4 van het congres, van oor deel, dat in de zichtzendingen en het geven van fooien en het nemen van korting misbruiken bestaan, spreekt de wenschelijkbeid uit dat deze mis bruiken in d!e algemeene vergadering van vereenigingen van den Handel drij ven den Middenstand ernstig zullen worden besproken en dat bestrijding daarvan aan d'e orde zal wordien ge steld. Na afloop der sectie-vergaderingen begon te 2 unr in de Groote Doelezaal de algemeene en sluitingsvergadering. De vergadering vwetrd geopend door den algemeenen voorzitter van het congres, den heer J. S. Meuwsen, die mededeelde dat telegrammen zijn ont vangen van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, men om op te treden tegen het misbruik den beschermheer van het congres, mi', dat bestaat in het opdringen van nietAalberse, lid der Tweede Kamer en bestelde waren Duymaer van Twist, lid dei- Tweede V-I.», a a i Kamer, alle welke telegrammen de Wenschelijkheid der Invoering eener wenscben voor het slagen van wet ter bescherming van het iateUec-1 congres bevatten, tueel eigendom. Daarna deden de voorzitters der Het congres spreekt de wenschelijk-vier secties achtereenvolgens voorle- heid uitzing van die genomen besluiten in de a. dat er een wet tot stand kome. welke afdeelmgsvergadermgen. bet intellectueel eigendom beschermtI He voorzitter bracht dank aan de t>. dat allen welke een uitvinding voorzitters en secretarissen dej, jtafdeelingen voor hun uitstekende lei- product van hun geest, op welk geiled' din waa.rdi„or verreweg de meeste ook, d ik intellectueel eigendom wen-1 oraf^werpen behandeld cijn kunnen schen te exploiteeren, evenals in de worden. Spr. deelde mede, dat de heer meeste andere landen, in de gelegenheid a. S. Talcma verhinderd is als spreker worden gesteld, hun eigendom door op te treden. In zijn plaats zou spre- eene wet te doen beschermenken de heer dr. D. Bos. c. dat eT een einde kome aan die soort Hierop neemt de lieer da'. J. Nou- oneerlijkheden, welke door geen wet van Heeswijk, het woord' cn strafbaar worden gesteld, en die leder leen redevoering'Over den mrd- in de gelegenheid stellen de vruchten te!d™stand 111 ver),tuld tot ajldere stan" plukte, van eens anders geest t I Spr spoort s)otle am tot vo[. d, dat de wensch tot invoering van hardling n den vrcedzamen strijd om zulk eene wet Is: een eisch der recht-het bestaan, die ten slotte zal leiden vaardigheid, welke ontegenzeggelijk den I tot die oven-winning, tot die vrijheid en' deze vergadering zullen vastgesteld worden de zetel van het Verbond, de te heffen contributie, de beginselver klaring en het werkprogram en de statuten. Voorts zal de verkiezing van het centraal bestuur plaats hebben en zal de propaganda voor het Verbond besproken worden. Haag, hebben zich tot dien Raad dier gemeente gewend met een verzoek om concessie voor dén aanleg van een electrischeu verredirukker, zooails die in Berlijn bestaat en waarvan wij in ons na-, van gisteren een beschrijving opnamen. Een aanklacht. Men meldt ons uit Eindhoven Dooj- dén heer G. Aarts te Bergeyk (aan wiens fabriek nog steeds wordt gestaakt) is een aanklacht ingediend bij den officier van justitie tegen den N. R.-Kath. Tabaksbewerkersbond, wegens het verspreiden van een strooibiljet, waarin wordt medege deeld, dat de sigarenmakers aan zijne fabriek slechts f 5.50 per week kun nen verdienen. De heer Aarts ziet hierin eene benadeeling zijner zaak, en het doel het werkvolk van buiten tegen hem op te hitsen, opdat Je plaatsen der stakers onbezet zullen blijven. Hij verwijst naar de loonsta- ten aan zijne fabriek, van vóór de staking, waaruit blijkt, dat aan zijne fabriek 35 pet. meer kan worden ver diend, dan door 'den N. Roomsch- Katb. Tabaksbewerkersbond wordt aangegeven. (N. R. Ct.) Onverantwoordelijk. Men schrijft ons uit Udietn Dat met bet gevaar, verbonden aan liet eten van vleesch van aan besmet telijke zeikten gestoven vee, niet te j spotten valt, wordt hier dóór eenige I niet-kieskeurige lui op zeer onaange name wijze ondervondien. I Bij een boer stierf plotseling een kalf, dat eenige oogenblikken te voren nog gezond wasalthans, niemand had iets verdachts aan het dier opge merkt. Zonder onderzoek naar de oorzaak van den dood geeft die boer het vleesch aan eenige aame lieden. Het gevolg i hiervan was, dat een twaalftal per- sonen, die er van gegeten hebben 1 zwaar ziek Werden, een zelfs reeds overleden is. Bij onderzoek bleek het kalf aan miltvuur overleden te zijn. Te vreezen is, dat nog meerderen deze onvoorzichtige smullerij met den dood zullen betalen. „De Tel." Chr. Nat. Werkmansbond. Gisterochtend werd de vergadering heropend. Een voorstel van de afdee ling Zwolle om zich aan te sluiten bij de Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, werd niet aangeno men, wel een verklaring van sympa thie met de vereeniging en besloten werd dat de leden zooveel mogelijk haar streven zullen bevorderen. Het voorstel van de Rotterdamsche afdeeling, de wensch elijkheid uitspre kende, dat de regeering ten spoedigste overgaat tot indiening van een ont- werp-arbeidscontract en daarop bij de regeering aan te dringen werd aan gehouden tot het ontwerp arbeidswet het licht heeft gezien. Het voorstel Rotterdam om pogin gen in het werk te stellen tot oprich ting van een vrijwillig nationaal we duwen fonds werd verworpen. Aan genomen werd het voorstel Rotterdam geamendeerd door dr. de Visser, dat net hoofdbestuur pogingen in het werk zal stellen in alle provinciën provinciale comités te vormen. Naar aanleiding van een voorstel- Workum, wat er gedaan kan worden om de veldarbeid'ers te doen opne-r men in de Ongevallenwet, werd be sloten tot de Regeermg een adres te richten, waarin verzocht zal worden de opzettelijk weggelaten verzeke- ringsplichtige bedrijven in art. 7 der Ongevallenwet te doen opnemen. Aan de orde was hierna het voor stel van Enschedé en Borne, dat de Bond zich zal uitspreken over zijn standpunt inzake de werkstakingen. De heer Broen, fabrieksarbeider uit Enschedé, leidde het voorstel in en kwam tot de volgende conclusiën a. Het congres verwerpe iedere werkstaking die 'gebruikt wordt ads politiek strijdmiddel. b. Onderzo eke bij iedere werksta king of werkelijk alle middelen aijn beproefd om tot een vergelijk ce komen. c. Steune iedere werkstaking, die na nauwkeurig onderzoek onvermij delijk bleek te zijn. Over deze inleiding ontspon zich een levendige discussie. Fraaie opvoediog. Een dronken vader liep Donderdag met zijn even dronken 7-jarig zoontje achter het Rijks-Museum te Amster dam te zwaaien. De politie rekende beiden in en bracht ze, waar zij hoor den den ontaardén vader naar het politic-posthuis in het Rijks-Museum, den jongen, die ziek was van den drank, naar het Wilhelminagasthuis, waar" hij werd opgenomen. (N. v. N.) Hersteld Alg. Ned. Werkl. Yerb. Het voorloopiig bestuur van het Hersteld Algemeen Ned. Werklieden- verhond, waarvan de heer D. de Klerk voorzitter is, heeft een circu laire gericht „aan de afgescheiden en niet afgescheiden afdeelinge-n van het Alg. Ned. Werkliedenverbond' waarin het alle afdeelingen, die zich plaatsen op vrijzinnig-vooruitstrevend standpunt en zich vereenigen met de beginselvei'klaring, zooals deze op de laatste algemeene vergadering te Rot terdam is aangenomen, qitnoodigt zich aan te sluiten bij het nieuwe Verbond (oudé grondslag). Aan de af deelinge-n. die nog geeai bepaald standpunt ingenomen hebbe^ geeft het voorloopig bestuur in ernstige overweging dit alsnog te doen en zich bij het nieuw Verbond aan te sluiten. Op 18 October zal alhier een alge meene vergadering worden gehouden met afgevaardigden der aangesloten en nog aan te sluiten afdeelingen. Ongelakken. Van de vischsehuit „Helder 274", te Nieuwediep binnengekomen, zijn Donderdagnacht in de Noordzee door een stortgolf twee der drie opvaren den over boord geslagen en verdron ken. Het zijn de schipper Jurrie Kra mer, een jonggehuwd man, en de knecht Gerrit van der Heide. Van de opvarenden bleef slechts gespaard de 17-jarige broeder van den schipper,1 die er in mocht slagen de schuit in! veilige haven te brengen, wat bij hef heerschende stormweer wel een1 kunststuk mocht heeten. Omstreeks 8 uur Woensdagavond is de pakmeester Van der Zee, die met een goederentrein uit Zwolle was ge komen e-n aan het station Nijkerk de lijn wilde oversteken, door den snel trein uit de richting Amersfoort aan gereden met het gevolg, dat hij zoo ernstig aan het hoofd werd verwond, dat hij binnen het kwartier den qeest gaf. De man was eerst sedert kort gehuwd. Een droevig ongeluk had Woens dagavond aan de Oosterhaven te Gro ningen plaats. Eenige kinderen speel den omstreeks half zeven op en nabij met koren gevulde zakken, die aan de haven opgestapeld lagen. Plotse ling, aldus meldt de „P. G. C.", ver gleden de bovenste zware zakken en rolden naar beneden met het nood lottig gevolg, dat de negenjarige Ca- tharina Frederica van der Laan er onder geraakte. Een paar der kleinen riepen ge heel ontsteld de hulp in van den voer man De Vries, die zich in de nabij heid bevond en de kinderen tien mi nuten te voren van den stapel had1 weggejaagd. Het gelukte De Vries de zakken spoedig te verplaatsen. Maar 't was helaas reeds te laatde kleine gaf geen teek en van leven meer, de borstkas was onder den zwaren last ingedrukt. T. vergeefs trachtten eeni ge omstanders de ademhaling langs kunstmatigen weg op te wekken. Dr. Tijmstra, die inmiddels aankwam, kon slechts den dood constateeren. Het lijkje werd naar de ouderlijke wo ning in de Lijnbaanstraat vervoerd. Dit is het tweede kindje, dat de ouders door een noodlottig toeval heb ben verloren. Den 14den Juli 1900 ge raakte hun negenjarig zoontje, spe lende op een driemaster, welke in de Oosterhaven tag, tusschen een sta pel planken bekneld en kwam op een even treurige wijze om het leven als thans het meisje. Door gas gestikt. Het H.bld. van gisteravond meldt: In de St. Anthoniesbreestraat 37 te Amsterdam, woont de 54-jarige Meyer Altenberg met zijne vrouw Rebecca Robbi. Een familielid wilde hen 's mor gens bezoeken, klopte aan de woning maar kreeg geen gehoor. Daar zij een ongeluk vermoedde, waarschuwde zij buren, van wie toevallig thuis was de agent van politie H. Bagra.. Deze verschafte zich toegang tot de wo ning en vond den man dood te bed liggende cn de vrouw bewusteloos vóór het bed. De heer Bagra opende onmiddellijk daar hij een sterke gaslucht gewaar werd, deuren en ramen, stuurde een. buurman om politiehulp en een dok ter en begon zelf, door kunstmatige ademhaling toe te passen, de levens geesten van de vrouw op te wekken, wat hem gelukte. Door de aangerukte politie werd de vrouw per raderbaar naar het Gasthuis gebracht. Dr. B. Swaab, die spoedig ter plaat se was, constateerde de dood van den man. Hedenmiddag vernamen wij aan het Gasthuis, dat de vrouw niet, over leden was zoodat de hulp van Bagra vermoedelijk niet vergeefs is geweest. Uit een verder onderzoek op de wo ning is gebleken, dat twee gaskranen van een gaskroon niet gesloten wa ren, zoodat het ongeval te wijten .s aan bedwelming door gas door on- ve orzichtigheid. Goed atgeloopen Woensdagnamiddag zijn de reizigers van twee personentreinen tusschen Den Bosch en Nijmegen aan een groot gevaar ontsnapt. Deze treinen n.L welke in Rosmalen moesten kruisen, ontmoetten elkaar tusschen Rosmalen en Nuland-Geffen. Nog slechts eenige meters voor de ont moeting kondén de treinen tot stil stand gebracht worden. Ware het gevaar eenige oogenblikken later be merkt. dan zou een hevige botsing on vermijdelijk het gevolg zijn geweest. („N. B." Fatale vergissing. Uit Groningen meldt men ons Alhier zijn in het gezin van den uit gever H. drie kinderen, die aan huid uitslag leden, dJoor het aanwenden van een recept, waarin een dokter een misstelling had begaan, ernstig ziek geworden. Een der kinderen, een jongetje van bijna vier jaar, is reeds overleden. Er bestaat kans dat de beide anderen iin leven blijven. De justitie heeft het recept in beslag genomen. De dokter had' resorcinurn voorgeschreven t had bedoeldi resorbinum. („N. R. Ct." Uif. Sliedrecht meldt men In hetzelfde 'deel der gemeente waar 't vorige jaar vele typhusgevallen voor kwamen, openbaart zich die ziekte weer opnieuw. Het afdeelingsbestuur van Het Groene Kruis zal weder maatregelen ne men tot ontsmetting en verschaffing van beter drinkwater. Rechtszaken. Letteren en Kunst Rosier Faassen. Door een deel der Rotterdamse] burgerij werd gisteravond eene huli gebracht aan Rosier Faassen, d< zoozeer geliefden tooneelspeler, t gelegenheid van diens 70en verjaa dag, dien hij Woensdag vierde. Een aantal tooneelvereénigingen i rederijkerskamers hadden daartoe h initiatief genomen en vereenigdi zich om 9 uur in optocht met fakk licht en banieren en vergezeld vi het muziekkorps hoornblazers d dienstdoende schutterij naai- d> Grooten Schouwburg in de Aert vi Nesstraat, alwaar de jubilaris, oi ringd door zijne kinderen, conirèr en tooneelvrienden. op het grot balcon verscheen van den aangre zenden foyer. De regelingscommissie en genoodi den begaven zich in den sclxouwbu in den foyer, waar de gelukwensch plaats hadden. Nadat de zangvereeniging „Nut Genoegen", onder leiding van den li pelmeester A. J. Demaare, de serer de van Verhulst had gezongen, spr de voorzitter, de heer B. Diamant, v de vereeniging Thalia, en huldig Faassen als mensch en acteursj droeg ten slotte voor een toepassel huldelied. Mevrouw Leupen bo bloemgeschenken aan namens Thai; Faassen dankte d'iep getroffen maakte eene vergelijking met keii Nero, die wenschte, dat alle Rom nen een hoofd hadlden om hen inee te omhelzen. Zoo wilde Roster al en bloc omhelzen. Tienduizend juichten Faassen met geestdrift 1 van uit dé Aert van Nesstraat, niet genstaande den stortregen. Stoomvaartberiehten Moord te Berkel. De Haagsche Rechtbank veroordeelde .gisteren C. Uitdanbogerd, wegens den bekenden diefstal met geweldpleging ten huize van den met zijn huishoudster vermoord, gevondien Ripping te Berkel, tot een gevangenisstraf van vijftien ja ren, overeenkomstig den eisch van het O. M. De Arnhemsche rechtbank veroordeelde gisteren F. H. tot twee jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechte nis, wegens het vervaardigen van vaJ- sche munt. De eisch was drie jaar. Amstelland, van Buenos-Ayres ng Duinkerken en Amsterdam, passeei 8 Sept. Madera. Euterpe vertrok io Sept. van Liver: naar Patras. Gede, van Rotterdam naar Batav vertrok 9 Sept. van Suez. Hebe vertrok 9 Sept. van Albufue naar Amst. Oengaran, van Rotterdam n. Ja- is 9 Sept Ouessant gepasseerd. Penelope vertrok 9 Sept. van Liv no naar Napels. Prins Willem IV van Paramari naar Amsterdam, vertrok 9 Sep. 11 nm. van Havre. Soerabawa, van Amsterdam m Batavia, vertrok 9 Sept. van Suez. Soestdijk vertrok 10 Sept. van A sterdam naar Rotterdam. Besoeki vertrok 10 Sept. van R terdam naar Java. Koning Willem III, van Amsterdi naar Batavia vertrok 10 Sept. v Genua. Timor, van Batavia naar Amst dam, vertrok 1O Sept, van Port Sa Een drnktelephoon. De heeren W. H. Scheffer technisch bureau, gevestigd in Co., Den Gisteren diende voor de rechtbank te 's Hertogenbosch de indertijd veel be sproken diefstal van ongeveer 5000 bij notaris Van de Mortel aldaar. Als heler van dat gel'd verdacht, stond terecht V. D., schoenmaker te 's Hertogenbosch, thans vooloopig in hechtenis, die ter zitting als een ontoerekenbare doet. Ge tuigen waren de heer Van de Mortel, A. Van der Heyden uit Waalwijk, diens huisvrouw (thans in hechtenis) en de doctoren Kramer en Van1 der Steen van Ommeren, deskundigen, bij het genees kundig onderzoek van beklaagde. Als ambtshalve verdediger van beklaagde trad op mr. de Menthon Bake. Eisch van het O. M. tegen beklaagde drie jaar ge vangenisstraf. Behalve v. Delft stond ook wegens heling van gelden, van den diefstal bij notaris Van de Mortel afkomstig, voor de rechtbank te 'S Hertogenbosch te recht de huisvrouw van A. v. d. H. te Waalwijk, die in diezelfde zitting als getuige tegen eersten beklaagde was opgetreden. Het O. M. eischte ook hare schuldigverklaring en veroor- deelïng tot eene gevangenisstraf van 8 maanden, onder aftrek van 1 maand in voorloopige hechtenis doorgebracht. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde Donderdag den 17-j arigen Mulder, die aldaar eenigen tijd gele den een der artilleriestallen in brand stak, tot 5 jaar gevangenisstraf. Lotery zwendel. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft, met wijziging en aanvulling der gronden, bevestigd, het vonnis der Rechtbang, houdende veroordeeiing van den makelaar Helling, wegens Rechtbank, houdende veroordeeiing nisstraf. De voorloopige hechtenis werd in mindering gebracht. Sport en Wedstrijden Wielernieuws Grand Prix de la République. De repechage van de Grand Prix de la République werd gewonnen door den Oostenrijker Heller, zoodat Harrie Meijers niet in de finale zal starten. De prix national bracht Polain als eerste over de eindstreep gevolgd door Louvet en Ehrmann. Hierna werd de prix des étrangers verreden. Onder donderend applaus werd Harrie Meijers le, met Grogna als 2e en den wereldkampioen Elle- gaard als 3e. Uit de Pers. Na een overzicht gegeven te hebl van de bij de Tweede Kamer ingedii de voorstellen tot grondwetsherzieni der vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten en van het vo stel der commissie uit de Liber Unie, schrijft De Standaard: De voorstellen loopen alzoo 1101 uiteen. Doch hoe ook verschillei hieromtrent zijn zij het eens, dat algemeen kiesrecht moet komen, r of zonder vrouwenkiesrecht. De v: zinnig-democraten zeggen in hun 3 morie van toelichting, dat „ons vi rijp is voor het algemeen kiesrech De commissie van de Liberale U: spreekt zich nog sterker uit. Ze z in haar rapport (hl. 40): „Onze ki wetgeving is te onvolmaakt, dan 1 het mogelijk zoude zijn haar te§ den steeds luider sprekenden vol wensch nog lang te handhaven". 1 is wel wat kras. Geenszins zullen- het voor art. 80 der Grondwet op men, en ook zullen wij de bestaar kieswet niet verdedigenmaar dat „volkswensch" uitgaat naar algemi stemr-echt kan alleen dan boven al twijfel worden geacht, wanneer woord aldus wordt geschreven: V 0 li wensch, de wensch n.l. van het gaan der S. D. A. P. De commis gaat nog verder. Op hl. 49 van hi rapport leest men, dat „reeds uitt oogpunt van zelfbehoud voor den Sti het algemeen kiesrecht moet wore ingevoerd". Uit een oogpunt van zelfbehoud, nu, daarop geeft Het Volk thansc in dag uit een eigenaardige toelichtii Aan het hoofd van het blad sti toch een oproep tot de arbeiders v< de meeting op i3 Sept. e. k. Die roep is met vette letters gedrukt luidt „Arbeiders, toont door een ov weldigend bezoek der meetings v i3 September, dat ge uit de Apr staking de juiste lesgetrokk hebt". De beteekenis is duidelijk. Het mité van Verweer zag zijn planr verijdeld door de waakzaamheid regeeringhet anarchistisch avonti mislukte. Daarover treuren de soc listen van alle gading, die toch „trouw" waren, zoo zonder smet v verraad zijn gebleken. Er is ecb één doeltreffend middel, naar k overtuiging, waardoor de regeeri machteloos tengenover alle anarct tische avonturen zal komen te staf Het algemeen stemrecht. Dat is werkelijk de Volkswensi die „uit een oogpunt van zelfheho voor den Staat" moet worden in willigd. De sociaal-democraten zullen v in hun vuistje gelachen hebben 1 de onnoozelheid van de heeren Kanter, Patijn en Rink, drie led van de commissie der Liberale Un In een tweede artikel over Kies- Stemrecht wijst „Het Centrum" het onderscheid tusschen beide. M kiest 'personen, die de openbf zaak behartigen, doch door te ste men spreekt men zelf zijn oordi uit over een of andere kwestie houdt dus de eindbeslissing aan zi< Stemrecht is democratischer v strekking dan kiesrecht. Het heeft het blad verwonderd, c het Soc. Wbld. een links-liberaal 1

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2