Haarlemmer Halletjes. het. dat alleen het rechter gedeelte van het lichaam ontwikkeld wordt, omdat alleen de rechterhand' bij de bediening van deze machine in wer king is. Dit heeft natuurl&jk^een soort van onevenredige ontwikkeling "van de twee zijwaartsche gedeelten van het bovenlijf ten gevolge. De ontwikkeling der beenspieren kan slechts verkregen worden door het werken met de trapmachine. Bei de voeten worden loodrecht op de trappers geplaatstbeide beenen ma ken bij het in werking brengen daar van dezelfde beweging, en daarom be hoeft men voor onevenredige ontwik keling van de onderste ledematen niet te verezen, zooals dit het geval is met armen en schouders, wanneer men up de handmachine werkt. Dit is dus een zeer aanzienlijk voordeel van de trapmachine boven de handmachine. Alle andere bewegingen zijn ver der voor beide machines ongeveer de zelfde, met dit verschil dat de trap machine minder vermoeiend is dan de handmachine, daar de trappers eenmaal in beweging gebracht, dank zij de uitstekend^ constructie van de machine, van zelf blijven voort gaan. Het derde voordeel is, dat men daarbij nog beide handen vrij heeft voor het werk en het daardoor nauw keuriger verrichten kan. De spieren van borstkas en onder lij jf werken ook mede tot het berei ken van de verschillende verschijnse len, die de organische werkingen ver meerderen en daardoor de lichaams warmte doen toenemen. Bovendien veroorzaakt de voor- en achterwaart- sche beweging van het geheele bo venlijf daarin een ontwikkeling, die aan de borstkas een langzame, regel matige uitzetting verzekerten elke uitzetting heeft weider verschillende gevolgen zij doet een grootere hoe veelheid bloed in aanraking met de buitenlucht komen zij doet een groo tere hoeveelheid lucht in de longen dringen, wat van veel belang is, om dat het ademloosheid voorkomt. Deze uitkomsten zijn van het hoog ste, belang en bevestigen, wanneer men ze goed beziet, do feiten betrek kelijk dien invloed van de trapmachi ne op de de ademhaling. Welk is nu het nut, dat zij voor den geest oplevert Wij weten dat ons lichamelijk en geestellijk zijn met elkaar in nauw verband staandóór de lichaams kracht te verhoogen draagt de naai machine er dus ook toe bij om onze verstandelijke vermogens te sterken. Een goede opvoeding voor het li chaam. heeft- Cabanis gezegd, ver sterkt het lichaam, geneest veje ziek ten doet onze organen meer geschikt zijn om datgene te volvoeren, wat voor onze behoeften noodig is, en geeft on-s daardoor een ruim gezichts veld, kracht en gelijkheid in onze gevoelens. Zaterdagavondpraatj e Het gaat in een gemeentebestuur precies als in een particuliere onder neming naarmate er meer uitbrei ding komt, moet er ook meer perso neel wezen. Wouter, mijn lieve neef, begrijpt dat natuurlijk niet. Hij is gewoon te zeggen blijf me met gemeente-organisaties van het lijf- De directeur moet een adjunct-directeur hebben en deze een hoofdopzichter en die een opzichter en die weer een onderopzichter en die weer een ploeg baas en die een voorman en die weer een halfwas en die een aankomeling en die een jongen en dan hokt het, want een deskundige van lager rang dan de jongen is &r niet. Als die er was, zou de jongen hemt willen hebben." Ik heb hom al eens gevraagd, of hij dan zou willen, dat do directeur, van bijvoorbeeld de Lichtfabrieken zelfde Bovendien wordt de verbeelding opgewekt door de gedachte, met be hulp van de naaimachine in staat te zijn allerlei werken uit te voeren, die de tegenwoordige nijverheid, dank zij haar volmaaktheden, in toepassing kan brengen. Welke oefening is aan genamer en meer ontwikkelend voor de vrouw, dan eenige uren voor haar naaimachine te zitten, haar verbeel ding en fantasie den vrijen loop te laten en op het linnen de schoone lij nen te ontwerpen, die zij zich in haar geest gevormd heeft. Ik heb te Vevey, aan de schoone oevers van het meer van Genève, en in de omstre ken van Bern huishoudscholen ge zien voor jongemeisjes, wier liefste bezigheid het was, op de naaimachi ne te werken en daardoor duizenden kunstwerkjes uit te voeren, die haar groote vaardigheid en kunstliefde aantoonden. Om het werk van de naaimachine goed te regelen, moet men zoow% op de geheele houding van het lichaam als op den duur dter bewerkingenen de kracht, die noodig is om deze uit te voeren nauwkeurig acht geven. Op de rangschikking van de ver schillende bewegingen, die men uit voert, behoeft niet veel te worden gelet, daar de naaimachine, maar vooral de trapmachine, door haai* in richting een reeks van opeenvolgen de bewegingen geeft zoo goed als men van eenige gymnastische oefening kan verlangen. Dit feit ontsnapt bijna al gemeen aan de aandacht van hen, die zich met deze werktuigen bezighou den, en vooral aan de vrouwen, die er zoo dikwijls mede werken maai het bewijst tevens, welk een grooten en gunstigen invloed de naaimachine op het organisme moet uitoefenen. Op de houding van het lichaam Dij het werken met de naaimachine komt 't het meest aan. Bij de trapmachine behoeft men geen vooringenomenheid te hebben tegen de hoogte der machine, omdat de inrichting van de verschillende on- derdëelen' zoo juist in verhouding is tot de afmetingen van het menschelijk lichaam, dat men behoorlijk gemak kelijk en zonder vermoeidheid kan zitten en zich rechtop kan houden, zooals dit door de gezondheidsleer gie- eisclit wordt. Alles waar het bijgevolg, wat de houding betreft, op aankomt is. den goeden afstand tusschen het lichaam en de machine te bewaren en den stoel goed te plaatsen. De verticale afstand tusschen den stoel en de tafel van de machine moet zoo ziijn, dat de vrouw ongedwongen de polsen op den rand van de tafel kan laten rusten, zonder verplicht te zijn op den rand van den stoel *e gaan zitten met voorovergebogen bo venlijf, holle lendenen en opgetrokken schouders, zooals men dit dikwijls opmerkt bij vrouwen, die de hand- naaimachine gebruiken. Wat den horizontalen afstand, be- quitanties uitschreef en ophaalde en de lantaarns aanstak en zorgde voor 't kolenlossen en dan in zijn snipper uren nog toezicht hield en hot publiek te woord stond, maar daar gaf hij geen antwoord op, omdat de ver waten lastpak er geen kans toezag. Grooter administratie, meer perso neel. Dat spreekt als een boek. Ik zal mij er dus geen harnas over aan trekken, dat de directeur van publie ke werken een teekenaar ctl twee op zichters meer wil hebben, dat de politie met een mannetje moet worden uitgebreid. Maar ik bid en smeek a, laten we bij die uitbreiding van per soneel practisch blijven en wat net zwaarste is, ook het zwaarst laten wegen. Vroeger was er bij de politie maar één klerk deze enkeling werd wel haast een diubbelling, daarna een drievoudeling en is nu een viervoude- ling geworden. Ik kan het me wel be grijpen. De paperassen moeten in orde wezen. Maar Gr is toch nog een anderen kant aan de politie, dan een papieren. Er is toch ook. zou ik den ken, nog een practische kant aan treft, deze vindt zich van zelf bij het in acht nemen van de regelen, welke wij zooeven gesteld hebben. Het *s in elk geval nadeelig, den voorkant van den stoel op meer dan 25 eiVl. afstand' van de tafel te nemen. Dit verschilt bovendien nog, bij het ge bruik van de trapmachine, naar de lengte va.n de onderste ledematen en de hoogte van den romp. De vrouw behoort dus zelve den afstand goed te regelen, hetgeen zij na eenige oefening spoedig zal kun nen de stoel moet zich regelen naar de vrouw en niet de vrouw naar den stoel, en daarom moet zij goed recht midden op liaar stoel gezeten zijn. Om alle noodelooze bewegingen te voorkomen, moet de stoel niet te zacht zijn en voorzien wezen van een rugleuning, waartegen de werkster bij tusschenpoozen steunen kan, wan neer zij de machine niet gebruikt. In de tweede plaats moet het bovenlijf rechtop gehouden worden en moeten de voorarmen £ij de tafel komen, zoo dat de polsen er ongedwongen op kunnen rusten, waardoor de vrouw niet noodeloos verplicht wordt, elle boog en schouder omhoog te. brengen en deze daardoor te misvormen. En tenslotte nog een raad bij het ge bruik van de trapmachine, nl. om de voeten goed loodrecht op de trappers te zetten en ze een eindje van elkaar te houden, zóó dat de voeten op de beide uiteinden van den trapper rus ten vioor vermoeidheid en gezondheid is diL van groot belang. Over den duur van de bewegingen en de kracht die daarvoor noodig is behoeven we niet verder te gaan. Somtijds hoort men de verzuchting wat loopt die machine zwaarAls men naar de oorzaak zoekt, bemerkt men efehter spoedig, dat de fout met*' schuilt hij de gebruikster dan bij de machine. - Het vermoeiende werken ontstaat hoofdzakelijk door noodeloo ze en schadelijke krachtsinspanning van sommige personen om haar werk zoo gezegd, snel en goed af te maken; al deze ongeregelde bewegingen ver oorzaken spoedig de vermoeidheid, waarover zij zich beklagen. Maar be schouw eens haar, die een geregeld en rustig gebruik van haar machine maakt en gij zult verbaasd staan over d'e hoeveelheid werk. die zij kan le veren zonder eenige vermoeidheid te gevoelendit komt omdat zij een spaarzaam gebruik van haar krach ten maakt. Bovendien wordt de ver moeidheid meer veroorzaakt door een soort van gejaagdheid, die het werk geeft, dan door de machine. Sommige personen, tot een eento nig werk gedoemd, zouden zeer spoe dig slachtoffer zijn van hun zenuwen indien zij geen naaimachine gebruik ten. Maar daarom is 't toch verstan dig, in het werken op de machine eenige afwisseling te brengen, vooral nu tegenwoordig daarop zooveel mooie, kunstige en tevens nuttige werkjes kunnen worden uitgevoerd. 't vak Vroeger is er sprake geweest van contröleurs op de agenten. Waar zijn die? Ik zie ze niet. Daarin kun nen geen veertig klerken op 't bureau voorzien. Toen ik het voorstel over dien nieu wen klerk in de begrooting las, heb ik voorzichtig rondgekeken, of Wou ter misschien ook in de nabijheid was. Hier lag koren voor zijn molen. Als hij wist, dat er voorgesteld, wordt om een van die klerken tot chef over de anderen te maken, dan zou hij ze ker gezeid hebben: „zie je wel! daar heb je 't alnu een chef, straks een onderchef, dan weer een onderonder chef enzoovoort." Misschien zou hij ook wel aanmer king gemaakt hebben op den titel van dien nieuwen chef. De man zal na melijk heeten Inspecteur van politie administrateur." Ik noem1 dit een prachttitel. Blijkbaar zal het ook een prachtrnan moeien wezen, want iemand, die de qualitei- ten heeft van een inspecteur en van een administrateur tegelijk, wordt maar niet zoo dagelijks bij den weg gevonden. Hoe dit genie voor/900 te Rust, die even nuttig is als het werk zelf, moet eveneens in gepasto mate genoten worden en het werk be hoort steeds door rust te worden af gewisseld. Het vooroordeel, dat vrouwen, die met een trapmachine wenken, geen kinderen zouden krijgen, is eenvou dig een flauw verzinsel. InDuitsch- land en Italië trouwens heb ik hand schoenen- en hoedenfabrieken bezocht waar moeders op de trapmachine werkten, omringd van talrijke doch ters. Samenvattende kan men zeggen, dat een matig gebruik van d'e naai machine d'en eetlust opwekt, de spijs vertering bevordert, de bloedsomloop versnelt, aan de noodzakelijke wer kingen in het lichaam ten goede komt de geestkracht doet toenemen en de werking van het spierstelsel ver hoogt, zoodat deze oefening voor de vrouw ten zeerste nuttig is; en daar de naaimachine overal en te allen tijde in haai- hereik is. is dus deze ïrlachine en wel de trapmachine voor de vrouw het beste heilgymnas- tiektoestel. „Maar zeer weinig vrouwen zyn er van doordrongen hoe belangrijk het voor hare gezondheid en schoon heid is, dat zij voldoenden en rusti- gen slaap kunnen genieten, zegt een beroemde Londensclie doctor in ant: woord op een vraag dien aangaande. Goed aangewend kan men den slaap eigenlijk een natuurlijk schoon heidsmiddel noemen, en de vrouw, die zorgt dat zij iederen nacht onder de beste conditiën haar rust neemt, zal waarschijnlijk weinig behoefte hebben aan cosmetiek, haarmiddel- tjes of cold creams. Slaap is ongetwijfeld het beste ge neesmiddel voor de zenuwen, de huids kleur en de oogen en zonder slaap kan er geen schoonheid bestaan. In de eerste plaats moet de vrouw, die een gezonden slaap wil genieten een slaapkamer hebben, waarin de frissche lucht vrij kan circuleeren. Niot alleen moeten de vensters van de kamer overdag zooveel mogelijk worden opengelaten, maar ook 's nachts opdat de temperatuur van de kamer niet hoogcr wordt dan 54 of 65 graden. Zelfs al brandt er een kachel in de slaapkamer, dan moet het venster krijgen is, blijft voor mij een raadsel, maar gelukkig behoef ik hem niet ie zoeken. Was ik de jaren niet te bo ven, dan zou ik nog mee solliciteeren alleen om den overschoonen titel. De andere inspecteurs, die zoo maar kortaf inspecteur heeten. zullen zoo jaloersch worden, dat ik in overwe ging wil geven, hun ook een mooien titel te geven. Zoo zou bijvoorbeeld de inspecteur, die de dienstorders uit geeft, kunnen heeteninspecteur- regisseur die het meeste schrijfwerk doetinspecteur-redacteur die het vaakst op straat isinspecteur-con- tróleur. Dit zou bovendien groote be sparing geven in geval van verzoek om tractementsverhooging. Je zou immers eenvoudig kunnen zeggen „hoor eens, mijnheer, van trakte- mentsverhooging is geen sprake. U heeft pas een mooien titel gekregen, die alleen we] duizend gulden waard 'is." Er komt ook voor de stratenmakers werk aan den winkel. Eindelijk, ein delijk, eindelijk zal de Kleverlaan van 't Kleverpark af tot aan den driesprong bij Bloemendaal toe worden opgehoogd ,,U hebt het brood der armen ge vonden." De Koning en alle heeren van het hof begonnen aardappelbloesem in het knoopsgat te dragen en ook de Koningin en haar hofdames tooiden er zich mee. Ter eere van Parmentier heet de aard appelsoep in Frankrijk nog altijd ,,Potage Parmentier". De boordenknooper. Ieder heeft wel eens moeite gehad met het dichtmaken van een boord door middel van een knoopje en vooral de hooge dubbele boorden, die tegen woordig gedragen worden, stellen menig geduld op een loodzware proef, zonder nog te rekenen de kans, om DE ZATER door wringen en scharrelen het model te verfomfaaien of den boord vuil te maken. Sedert eenigen tijd is een eenvoudig werktuigje in den handel gebracht, waarmee iedere boord zeer gemakkelijk is om te doen. Het is een stukje ver nikkeld metaal, als afgebeeld is in figuur 1 en bestaat uit twee deelen, een soort handvat en het eigenlijke werktuig. In het laatste is een opening waarin de knop van ieder knoopje past. Om den boordenknooper te ge bruiken, heeft men slechts de volgende drie bewegingen uit te voerende boordenknooper te haken om het boord- knoopje (fig. 2)hem dan door één der knoopsgaten van den boord te steken en half om te draaien (fig. 3) hem door het andere knoopsgat steken en weer half omdraaien. Dan zit het knoopje door beide knoopsgaten. Leelljke vooruitzichten. De vooruitzichten van de ijzerindus trie in Europa zijn niet rooskleurig. Zoowel in Engeland als Duitschland, Frankrijk, Oostenrtjk-Hongarije enz. is de arbeidsmarkt na de crisis van 1900 nog zeer slecht. Dat toen de crisis nog niet heviger heeft gewoed, moet voor een goed deel hieraan worden toegeschreven, dat Europa voor zijn ijzerproductie een grimt afzetgebied in Amerika vond. Meer dan een millioen ton ijzer (een ton is 10,000 K.G.. werd in 1902 naar Amerika uitgevoerd. Daar de Amerikaansche ijzerindus trie ondanks haar groote toenameniet. in de geheele vraag kon voorzien, wa9 er nog plaats voor Europeesche pro ducten. Maar nu is de toestand ver anderd. De Amerikaansche industrie heeft zich verbazend1 ontwikkeld. In 1898 produceerde zij 11,774,000 ton ruw ijzerin 1902 reeds 17,821.000 tón. In de eerste helft van dit jaar reeds 9,671.600 ton. Thans brengen de Ver- AGAVOND. eenigde Staten reeds meer ruw ijzer voort dan Engeland en Duitschland te zamen. De vermeerdering van de vraag is echter niet zoo toegenomen als de Amerikaansche productie. De Europeesche ijzer-industrie vindt dus kleiner afzet-gebied in Amerika. Intusschen zijn tengevolge van de crisis in Amerika de ijzerprijzen niet tegenstaande de pogingen van de staaltrust sterk gedaald. Om dezelfde winsten te Kunnen blijven maken, zal de Amerikaansche metaalindustrie moeten trachten haar productie le vergrooten. Amerika zelf biedt daartoe- zelf voldoende gelegenheidze zal dus buiten Amerika moeten trachten afzet-gebieden te krijgen, m. a. w. ze zal de Europeesche nijverheid in andere vyerelddeelen concurrentie gaan aandoen. Zoo berichten de dagbladen al, dat de staaltrust zal trachten in Zuid- Afrika producten te kunnen leveren. Voor Amerika staan de kansen op concurrentie niet zoo kwaad. Dank zij de staaltrust, staat de ijzerindustrie onder een sterke lei- ding- in-e en-hand. De fabrieken zijn beter ingericht dan de Europeesche. Bovendien zijn de middelen van vervoer in de laat ste jaren in Amerika zeer verbeterd. Door den invloed van de financieele leiders van den staaltrust, kan deze voor het vervoer over land en over zee hij verschillende spoorweg- en stoomboot-maatschappijen faciliteiten verkrijgen, zooals van de stoomvaart trust. Zoo laat het zich aanzien, dat op de wereldmarkt een groote concurren tiestrijd, gevoerd met alle midden van het kapitalisme, zal ontstaan tus schen de metaal industrieelen van bei de wereldd'eelen. 7 EEN MOOI VOORUITZICHT. Hospita: Wat? Wilt u van avond naar een fuif En morgen, heel in d'e vroegte gaan wij Verhuizen. StudentHindert nietPak mij dan maai' direct, als ik naar huis kom. in óen meubelwagen. MERKWAARDIG. Boer Ik weet niet hoe 'tkomt. Nu heb ik drie doosjes insectenpoeder ge slikt en de vlooien hijten mij harder dan ooit NIET ZOO BEDOELD. (Procesverbaal van d'en dorpsveld wachter aan den burgemeester). Aan de vechtpartij heeft vooral deelgeno men een hoer, die niet een bierglas op het hoofd' is geslagen. Zijn toestand is hopeloos, daar hij zich onder behan deling bevindt van d'en dtokter alhier. Gast. Ik dacht dat men uit uw hotel een zeer schoon vergezicht had? Waard. Welnu,1 u kunt van uit uw venster de maan zienis dat niet ver genoeg? Voorbijganger: Zeg jongen, je hond heeft me in m'n kuit gebeten. Jongen (eigenaar van den hond): Wel, hooger kan-ie ook niet. Je kunt toch niet verwachten dat zoo'n klein diertje je in je nek bijt. 107 DIAMANT. toe. Misschien is het u wel opgevallen, dat er zooveel huizen leeg staandat komt alleen door de schandelijke hooge grond rente die men betalen moet." ,,'t Zijn hier curieuse toestanden", merkte de heer Clayton op. „Dat zijn het!" bevestigde Philip. Op dit oogenblik klonk bet signaal, dat die trein in aantocht was. Er ontstond eenige beweging in bet groepje autoriteiten, de heeren namen een officieele houding aan en trokken bun gezicht in een deftige plooi, terwijl aller blik zich wendde naar de richting vanwaar de trein moest komen. „Ik moet nu weg", zeide Philip. „Waarheen?" vroeg de heer Clayton verbaasd. „tk moet meneer Magnus naar de club helpen brengen," antwoordde de ojnge man met een pijnlijken blos. „Wat! in dat rijtuig dat ik voor het station heb zien staan? 't Is toch niet waar?" „Zeker is het zoo. Hebt u niet dat dikke touw gezien?" „Een touw? Ja, nu je het zegt, herinner ik 't me. En daar mede wordt Magnus naar de club getrokken! O, maar dat is schandelijk I" Philip gaf geen antwoord. Na een korte pauze vroeg de heer Clayton met gefronste wenkbrauwen „Wordt dat altijd gedaan?" „Gewoonlijk wel", antwoordde Philip, „als hij zich verwaar digt hier te komen." '„En doet het personeel dat uit eigen beweging?" „Neen, natuurlijk niet", zei Philip aarzelend, „'t Geschiedt op last van de -directie. Ik kreeg evenals de anderen een wenk, die gelijk staat met een bevelanders zou ik hier niet zijn Maar daar is d'e trein al onder de brug. Ik moet nu weg." Philip verliet haastig het perron om zich bij de andere em ployés te voegen, die thans een honderd man sterk waren. Na een oogenblik gestopt te hebben voor het ophalen der kaartjes, kwam de trein langzaam het station binnenrijden. De autoriteiten schaarden zich op een. rij bij den uitgang van het station. Blijkbaar werd verwacht, dat de groote mam daar zou uitstappen. Toen de trein stilhield, viel de aandacht van den lieer Clayton op een1 klein mannetje, dat op het balkon van een salonrijtuig stond. Hij was gekleed in een Jas van blijkbaar goedkoope stof en van een allergemeenste snit, zonder iets, dat naar opschik zweemde. Zijn gelaat had een opvallend DIAMANT. 108 vroolijke en levendige uitdrukkinggeen oogenblik was bet in rust. „Dat kan- onmogelijk Magnus zijn", zei de heer Clayton bij zichzelf. Zijn vermoeden bleek juist te zijn, want ofschoon de autori teiten den kleinen man met- onderscheiding en met een zeker vertoon groetten, waren zij toch, te oordeelen naar hun hou ding, nog in volle afwachting van iemand anders die uit den s-aionwagen moest komen. Zij wachtten langer dan een minuut, maar er verscheen niemand. Toen zag de heer Clayton, die op een afstand staande alles .goed kon waarnemen, uit de deur aan het andere einde van den salonwagen een man te voorschijn komen, wat forscher en langer dan de ander, even eens in een goedkoop zomerpak en met een vilten hoed van een allerzonderlingst model op het hoofd. „Daar is hij hoorde de heer Clayton achter zich mompelen. Toen de man uitstapte, kon hij in het eerst niet gezien wor den door de geduldig wachtende autoriteiten aan het andere einde van den salonwagen. 1-Iij stapte uit den trein op de onverschillige manier en met het voorkomen van iemand, die toevallig ergens stilhoudt, zonder dat hij eenig belang bij/de plaats heeft. Toen hij halverwege het perron was gekomen, bleef hij stil staan als om te zien of er ergens een uitgang was te bekennen. Op dit oogenblik hadden de heeren aan den, uitgang eindelijk eens omkijkende, waar de groote man bleef hem in het oog gekregen, en als hazen stoven zij op hem af. Zij verdrongen elkander bijna in hun ijver om hem het eerst te complimen teeren Toen omringden zij hem met vriendelijke lachjes en eerbiedige buigingen zich uil puttend in beleefdheden. Alleen de burgemeester en de heer Plowman Edwards waagden het, den mijn koning de hand toe te steken, een familiariteit, die genadiglijk werd beantwoord met het uitsteken van, twee vingers. De heer Clayton begreep terstond de geheele situatiehij glimlachte onwillekeurig. De groote man had zijn nederige bewonderaars in een speeJsche hui voor den gek gehouden' door opzettelijk aan het andere einde van den trein uit te stappen. Zulk een Wijk van supreme minachting voor anderen kan alleen gegeven worden door Magnus Zoo op het eeTste gezicht zou men hem voor een eenvoudigen

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6