dichter, die zich spoedig thuis gevoel de, gaf gehoor aan zijn inspiratie, d'es te vrijer, toen hij zag, dat men naar hem luisterdie en hem begreep. Toen Alfred de Musset afscheid had genomen van zijn voornamen gast heer, zei deze Het is goed, dat hij geen eige naar is van dat ongure beest. In weer wil van zijn poëzie zou hij nooit mijn Het Slangengif en het ge neeskrachtig Serum. Di'. R. schrijft in de „Natuur" Tot d'e merkwaardige eigenschap pen, waarmede liet dierlijk organis me, in den strijd om het bestaan, is toegerust, behoort ook het vermogen, zich aan gifben te gewennen. Door herhaalde toediening van kleinere hoevelheden wordt het individu in staat gesteld, een tevoren doodelijke gift ongestraft te verdragen, waarbij zelfs alle ziekteverschijnselen kunnen ontbreken. Hoewel deze eigenschap volstrekt niet onbegrensd is, en er verschillen bestaan met betrekking tot den aard van het vergift en die diersoort, ja zelfs intdividueele ver schillen sterk op den voorgrond! tre den, speelt toch over het algemeen het accommodatie-vermogen voor vergif ten bij die levensverschijnselen een groote rol. Toen bij de studie dier bacteriën als verwekkers van ziekten, gebleken was, dat deze in d'e kuituurmedia meerendeels hevige vergiften produ- ren, lag het voor de hand te beproe ven, in hoever het mogelijk is d'ieren ook voor deze giften onkwetsbaar (in- muun) te maken. Hoogst begoafdle on derzoekers, waaronder vooral Pasteur, Roux, Yersin en Behring, om vele an deren niet te noemen, hebben dit veld van onderzoek met de grootste nauw keurigheid bewerkt, en zijn daarbij tot zeer belangrijke resultaten geko men. Het bleek nl., dat bij vele dier- sooren, door inspuiting met lang zaam stijgende hoeveelheden van de kuituurmedia „giftvastheid" verkre gen wordt, waardoor het dier tevens ongevoelig is geworden voor de infec tie niet de levende ziektekiemer. Voor beelden hiervan vindt men vooral bij de pest en de diphtheritis. En wat nog merkwaardiger is, men con stateerde, dat het bloedserum van de zoo immuun gemaakte dieren eigen schappen bezit, waadoor de immuni teit op andere dieren kan worden over gebracht. Inspuiting van dit serum in □e opstand in Vlacadonië. (Zie platen pag. 4 en 5.) Bulgaarsche gendarmen arresteeren aan de grens een opstandelingengeleider die de grens wil overtrekken. betrekkelijk zeer kleine giften is in staat een anders doodelijke infectie met zekerheid te voorkomen; ja zelfs de reeds opgetreden ziekteverschijnse len tot op zekere hoogte te onder drukken. De waarnemingen met path ogen e bacteriën opgedaan, leidden er toe ie beproeven, in hoever de hierbij ge volgde methoden ook bij de bestrijding van den beet van vergiftige slangen werkzaam zijn. Heeft toch het gif, dat door bepaalde klieren.1 van de slangen wordt afgescheiden, met de door de bacteriën geproduceerde giften vele punten van overeenkomst, ook wat de werking op het dierlijk organisme be treft. Het mishandelen van een gevangen genomen Macedonische opstandeling, die weigert inlichtingen te geven over de verblijfplaats zijner makkers. In ons land zijn gevallen van slan genbeet met dloodelijken afloop uiterst zeldzaam in de tropische gewesten komen zij daarentegen ontzettend veel voor volgens de officieede statistie ken van het Engelsche gouvernement sterven in Indië jaarlijks meer dan 22000 menschen aan den beet van de Najas of Cobra's capelda (brilslang) en de Bungares. De bestrijding van deze verschrikkelijke sterfte moet daarom voor de geneeskunde als een hoogst gewichtige taak beschouwd worden. Een opmerkelijk feit is, dat alle gifslangen, hoe verschillend ook van uiterlijk hetzelfde gif prodluceeren zoo is 1/2 milligr. van het gif van de Indische brilslang voldoende een konijn te dooden, terwijl ongeveer 4 milligr. van het gif van de Framscho adder vereischt worden, om hetzelfde effect te bereiken. De verschijnselen na een giftiigen slangenbeet bestaan in hooggradlige pijnlijke ontsteking op de plaats van den beet, in stolling van het bloed in de weefseldeelen, die dicht bij de beetwonde gelegen zijn, verder in het optreden van stolsels (thromben) in de verder afgelegen bloedvaten niet zel den gaan d'e weefsels in versterf (koud vuur) over. 1) De gebetene wordt door een hevig gevoel van angst gekweld, er kunnen krampen en brakingen op treden, terwijl, het getroffen lichaams deel vaak opvallend ongevoelig wordt. Is het beloop doodelijk, dan wordt de ademhaling moeilijk, het gelaat zwelt 1) Door hot slangengif worden die roode bloedlichaampjes opgelost. In den laatsten tijd' zijn in het laborato rium van prof. Ehrllch belangrijke on derzoekingen aangaande de chemische werking van ihietl cobragif ingsteld, die eenig licht wei-pen op dit tot dusver buister gebied. Er blijkt o.a. uit, dat die gevoeligheid van de roode bloedlichaampjes hoofdzakelijk zoo niet uitsluitend op hun lecithine-ge- halte berust. op en neemt een blauwe kleur aan, er treedt schuim op de lippen, terwijl de patiënt in een diepe verdooving valt, waaruit hij niet meer ontwaakt. In zeer snel verloopende gevallen kan het ziektebeeld groote overeenkomst met de vergiftiging door blauwzuur vertoornen. Dr. Calmette, die zich voor de stu die vau het slangengif de grootste verdiensten' heeft verworven, liet ter bewaring van de levende slangen een warme kas bouwen, die hiervoor geheel werd ingericht. De dieren blijven hierin gedurende verscheidene maanden zeer goed in leven, mits zij door middel van een sonde kunstma tig gevoed worden, want zij weigeren bijna altijd! gedurende de gevangen schap aille voedsel. Ongeveer om die 14 dagen wordt het gifddor dr. Calmette op de vol gende wijze verkregen. Hij houdt den kop van de slang door middel van een lange pincet met platten bek vast; vervolgens grijpt hij het dier met de linkerhand' bij dien hals zoodanig, dat hem eilk steunpunt op den grond of de omringende voorwerpen ontnomen wordt. De -pincet wondt nu verwij derd, en de kop vrij; gemaakt. Een assistent brengt tusschen d'e beide ka ken een groot horiogeglas, terwijl dr. Calmette de or een druk ter weerszij den van d'e bovenkaak de gifklieren Ledigthet gif stroomt dan door de giftanden in het horlogeglas. Het zoo verkregen produkt wordt in het luchtledig gedroogdhet gif gelijkt dan op fijn gewreven hars. Het behoeft geen betoog, dat deze manupilaties op het levend dier de grootste koelbloedigheid en handig heid vea'eischen, en dat ook bij alle voorzorgen orgelukken niet buitenge sloten zijn. Dr. Calmette is dan ook onlangs gebetendank zij de onmid dellijke toepassing van het genees krachtig serum zijn echter de gevoi- gen niet zeer ernstig geweest, en is alleen een lid van den gebeten' vinger afgestorven. Nadat het gif verzameld is, wordt die slang kunstmatig gevoed; men brengt in den slokdarm van het. dier een glazen trechter en hierdoor 2 3 rauwe eieren direct in de maag. Het in het luchtledig uitgedroogde J?if wordt vervolgens voor het verrich ten van proefnemingen weder in een bepaalde hoeveelheid keukenzoutoplos sing met een gehalte van 7 op 1000 opgelost. Men bereidt zoodoende een nauwkeurig getitreerde oplossing van 1 op 100 bijv., waarvan men do doode lijke dosis perkilogram levend dier kan bepalen. Gewoonlijk doodt een hoeveelheid oplossing, overeenkomende met 0.5 milligr. van het cobragif, een konijn van 2 ki'lo in 2 3 uur bij onderhuidsche inspuiting. - Nadat dieze absoluut doodelijke hoeveelheid vastgesteld! ie, kan men zich van een oplossing van hetzelfde gehalte bedienen, om verschillende dieren, konijnen, honden of paarden in te enten. Ook hier bereikt men evenals bij de infectieziekten, dit re sultaat dbor gedurende verscheidene achtereenvolgende diagen bij die dieren eerst uiterst kleine,en vervolgens lang zamerhand! grootere hoeveelheden in te spuiten. Men moet, teneinde onaangename toevallen te vermijden, met dé groot ste voorzichtigheid te werk gaan niet mindleir dam 16 maanden zijn onge veer noodig, om een paard volkomen, te immuiseeren. Deze dieren verdrar gen dan, zonder ziek te worden, 200 maal do doodelijke dosis van het ver gif dat wil zeggen, een hoeveelheid', die voldoende zou zijn 200 niet inge ënt© paaiden te dooiden. De zoo geïmmuniseerde paarden kunnen dienen, om een voorbehoe dend en genezend serum, te bereiden. Men kan ze alle 2 a 3 weken ader laten, en hierbij, telkens 6 k 8 liters JxLoedi aftappen, waardioor 2 a 3 liters werkzaam serum verkregen worden. Teneinde de werkzaamheid van het serum constant te houden, is het noodig de paarden na elke aderlating weer met een nieuwe hoeveelheid verdund igif in te spuiten. Als proef- voorwerp dienen konijnen 1 cM3. van het serum moet bepaald in staat zijn dleze te beschutten tegen een hoeveel heid gif, die in staat is konijnen van hetzelfde gewicht, bij inspuiting in een ader, in twintig 'minuten te doo den. Het serum wordt ven-volgens in kleine flesschen van 10 cM3. overge bracht ieder fleschje bevat zoodoen de de hoeveelheid, die voor het ge bruik noodig is. Van uit het Instituut Pasteur te LiLle en het instituut Pasteur te Pa rijs wordit het serum thans naar alle landen, die dooi- vergiftige slangen geteisterd worden, verzonden. Sedert 1896 is liet in een groot aantal ger vaillen, steeds met succes toegepast. De genezende werking is zoo opval lend' en .snel, dat men er over ver baasd staat. De inspuitingen' worden in d'e hoeveelheid van 10 of 20 cM3. onder de huid van den. buik van den gebe ten peroson verricht, waarbij mem een spuit gebruikt, zooals zij ook bij diphtheritis toepassing vindt. Inspui tingen op die plaat® van den beet zijn niet aan te raden, omdat het serum dan minder goed geresorbeerd wordt. Tenzij de patient in het laatste (as- phyctiscbe) stadium verkeert, hetgeen minstens 4 a 5 uur duurt, is de be handeling, die nog het groote voor deel biedtfc, dat zij. ten allen tijde ook dloor leeken kan worden toegepast, steeds werkzaam. De kracht der discipline. Eeniige orders van Frederik deu Groote brachten groote ontevredenheid te weeg. Bij een gedegenheid besloten de sol daten gebruik te maken van de ge makkelijkheid1 waarmee ze Frederik altijd konden naderen, om hem hun grieven voor te dragen. Een deputatie der grenadiers van is een der beste, die ilk heb. Ik zal de kracht der discipline op ze beproeven! Haastig gooide de Koning zijn schab- bige oude uniform aan, zijn hooge rij laarzen, die nog nooit schoensmeer gezien haddien, zijn orde pour le mé rite, zijn steek, zijn zwaard en zijn kr uikstok. Sire, zei Keith, past dat eigenlijk wel? Wien? Gezicht op Momastir. Ogilvie marcheerde dus van hun ka zerne naar het paleis en Meld stil bij den ingang. Generaal Keith was de officier van I die wacht en hij stélde den koning met de komst in kennis en voegde er bij Zal ik ze bevelen naai- de kazer ne terug te gaan, sire, en ze onder arrest stellen - Niet noodig, ze zijn gekomen om mij te zien en ze zullen me zien. Goede soldaten hebben niets van roe te vröezen en het regiment Ogilvie, U, sire. Wat Keith wat Discussie zal nog andere depu taties hier brengen en iedere orde van uwe majesteit zal hetzelfde beleven en in iedere kroeg gecritiseerd worden. Geen nood, antwoordde Frede rik, laat dé schobbers binnenkomen. Ik zal de kracht der discipline pro beer ein. Dus werd de deputatie binnengela ten en daar traden zij binnen, twintig groote kerels, allen lui naar Frederiks hart; maar die verschijning van den De moskee te Saloniki. D« markt te Uskub. koning, d'ie als voor parade gekleed was, veroorzaakte een groote stilte. Geeft achtriep hij onmiddellijk, zijn zwaard trekkende. Rechts front! Deze commando's gehoorzaamde de deputatie, die in één gelid' stond in volmaakte stilte, zich verwonderd af vragende, wat er volgen, zou op zoo'n onverwachte ontvangst. Plotseling riep Frederik Met rotten rechtsNaar de ka zerne marsch Toen, daar Frederik maar niet Halt!" kommandeerde, marcheerden ze door en Frederik en Keith lachten hartelijk om de verbluft© deputatie, die verdween in den tuin der kazerne, waar de wachtende kameraden rond om haar drongen om te hooren hoe de koning huif- klacht opgenomen had. We hebben onze lippen niet van elkaar gehad, zei de oudste grena dier. Wat heb je den koning niet ge sproken schreeuwden ze allen ver baasd'. We komen net van hem van daan1, maar Ezelsen waarom heb jullie ja instructies niet opgevolgd? 'tWas onmogelijk. Onmogelijk? En waarom? Omdat toen we vader Frederik in zijn vechtjas en ziin vuile laarzen zagen en zijn commando-stem hoorden onze moed verdween en we te gehoor zaraen hadden 1 Geen mensch bracht hiertegen ieta in.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 8