NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Geïllustreerd Zondagsblad. I)e Ongevallenwet. Is Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6198. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. MAANDAG 14 SEPTF.MBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PEI* DRIE MAANDEN: 4$^ ^an 1—regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de3 do0rpen'in'dën omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 AGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02V£ ,m -V- J-tc W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| 1 Hoofdbureau en DrukkerijZuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3F'* Faubourg Montmartre. lste Blad. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem'g Dagblad ran 14 Sept lerat o. a. Oe Ongevallenwet, Baitenlandsch iverzicht. De plechtigheid te Bar- ie?eld, Brieven uit Berlijn, Rech- irlijke dwaling Bovendien behoort bij dit nummer |van ons blad als gratis-bijvoegsel 158 van ,.De Zaterdagavond", be- 'attende o. a. Haarlemmer Halletjes, lubriek voor Dames, Gezondheid en lekte der vrouw. Het bezoek van een lichter en van een hond. Het Slan- fengif en het geneeskrachtig Serum, )e zanger Rubini, benevens de ge wone rubrieken en afbeeldingen enz. Aan verschillende geabon- leerden op ons blad, die tot lusver nog niet geabonneerd :ijn op bet Geïll. Zondagsblad, ordt hierbij het heden versche- ,en exemplaar van dat blad egezonden. Wij verzoeken hun, dit zeer •aaie weekblad eens aandach- door te kijken. Zij zullen lan zien, welke keurige illu straties en welke boeiende lec tuur wordt aangeboden voor de kleinigheid van 37 Va cent >er kwartaal. De Courantombrenger zal de 'olgende week, komen hooren, >f men zich op het Zondags- ilad abonneeren wil. Het nieuwe kwartaal gaat October in. Voor hen, die geen exemplaar ontvin- en met bet Geïll. Zon- iagsblad kennis willen maken, het nummer kosteloos en onzen Kantore beschik- De Administratie. In Februari van dit jaar is de Onge- idlenwet in werking getreden. Hoewel r geen aanleiding bestaat, op dit ogenblik een uitvoerige beschouwing i geven over de geschiedenis van die ret, mag nog wel even in herinnering sbracht worden, dat zij voortsproot it de omstandigheid, dat dikwijls werklieden in min of meer gevaar- jke bedrijven de gevolgen van een ngeval zelf moesten dragen, omdat de patroon zich daaraan, hetzij uit onwil, hetzij uit onmacht, onttrok. In tusschen was in elk geval de onmacht van den werkman zelf om het ongeval te diraigen, veel grooter. Veelal van de ©ene. week in de andere levende,, was het hem onmogelijk, zijn verdiensten te missen, kosten van extra verpleging te betalen en tegelijkertijd zijn gezin te geven wat het noodig had. De Ongevallenwet gaat dan ook uit van het beginsel, dat. de werkman, in dien hem een bedrijfsongeval over komt, zeker moet zijn, dat hem scha deloosstelling zal worden gegeven voor het daaruit voor hem voortvloeiende geldelijke nadeel, onafhankelijk van den wil en den geldelijken toestand van den werkgever. Het was zeker niet te verwachten. Idat de wet al dadelijk bij haar invoe ring op een algemeene sympathie zou kunnen rekenen. In de eerste plaats niet op de sympathie van de patroons, die zich tot dusver aan den plicht van verzekering hunner werklieden had den onttrokken, maar ook niet op de sympathie van beter gezinde werk gevers. die het groote bezwaar vonden in meerdere contröle van het Rijk op bun bedrijf, in weer meer staten, ver klaringen en lijsten, in weer grooter uitbreiding van bet aantal ambtena ren, dat den neus zou steken in hun onderneming. Het is de moeite waard, eens even na te gaan wat voorloopig de indruk is, dien de belanghebbenden van dè wet hebben gekregen. Allereerst dan de indruk, dat haai- invoering niet overbodig is geweest. In Haarlem en omstreken alleen zijn in die zeven maanden niet minder dan 650 onge lukken voorgekomen. En al zijn daar van slechts een paar met doodelijken afloop en de andere veelal van geringe beteekenis, toch mag aangenomen wor den, dat in veel gevallen door den werkman, dien het ongeluk overkwam, schade zou zijn geleden, wanneer cie wet er niet geweest was, oin neui daarvoor te beschermen. De meeste van die ongelukken kwa men naar verhouding voor in de machinefabrieken. Hunne afwikkeling door den werkgever, in overleg met den gekwetsten werkman, den dokter en den agent van de Rijksverzekering- bank, ging over het algemeen zonder botsingen of bezwaren. Eigenaardig is het, dat een moeilijkheid die daarbij bestaat, door de wet zelf wordt veroor zaakt. Het is deze, dat de verklaringen die de wetgever van het ongeluk moet invullen en inleveren, niet den gehee- len dag, maar slechts tot drie uur aan het postkantoor verkrijgbaar zijn. Niet alleen is dat lastig, maar bet kan zelfs den werkgever, die bij den bes ten wil bezield is, blootstellen aan wetsovertreding. De wet schrijft voor, dat binnen tweemaal 24 uur na een ongeluk, de bedoelde verklaring moet zijn ingeleverd. Heeft een ongeluk nu des middags te 4 uur plaats, dan kunnen die. formulieren eerst don vol genden dag aan 't postkantoor worden afgehaald en daar ook die medicus, die den patiënt behandelt, niet maar altijd beschikbaar is, kan het gebeu ren, dat de wettelijke termijn moet worden overschreden. Gebeurt dit dan ligt de schuld bij den afwijzen Haagsclien ambtenaar, die de wet uitwerkte, zonder op de eischen van de praktijk te letten. De kort© termijn, die aldus aan den werkgever is toegestaan, komt des te meer uit, waar de Rijksverzekering- bank zelf een veel langeren termijn voor hare beschikking neemt. Het is gebeurd, dat eerst dagen en dagen na bet ongeval de uitkeering geschiedde, zoodat, wanneer de patroon niet was bijgesprongen, de werkman toch een periode van, zij het dan ook tijdelijke, moeilijkheid had moeten doormaken. Evenwel mag verwacht worden, dat dleze tijdruimte 'door de praktijk aer ervaring korter zal kunnen worden. Aan den anderen kant is zij te verkla ren door het feit, dat het aantal onge vallen door het geheele land veel groo ter is geworden, dan men van te voren heeft vermoed' dat het worden zou. Dit heeft bij de werkgevers wel den schrik er onder gebracht. Meermalen is de v-rees uitgesproken, dat de nu bestaande premieën voor de Rijksver- zekerlngbank spoedig zouden moeten worden verhoogd. Naar een deskundi ge mij zei, is dat evenwel niet waar schijnlijk. De nu geldende tarieven, zei bij, zijn immers niet uit de lucnt gegrepen, maar gebaseerd op ervaring, opgedaan in het buitenland. Die basis j blijft goed, ook al gaan veel werK- gevers naar de particuliere maatschap pijen. Er is tegen de Ongevallenwet nog een ander bezwaar geopperd dat ze luiaards kweeken zou. De werkman zou het ziek zijn trachten uit te sme ren. hij zou ,,de lijn trekken", zuoais dat heet. Tot nu toe is daarvan ae juistheid niet gebleken. Daartegen I waakt de medicus, de omstandigheid !dat. niet het volle loon, maar slechts 70 procent wordt uitbetaald daar tegen waakt ook, naar ik bij ervaring weet, het zelfbewustzijn van den Hin ken arbeider, die, zoodra het hem mo gelijk is, zijn loon niet alleen meer I ontvangen, maar dat ook verdienen wil. Te zamen genomen kan gezegd woirden dat 'die man, dien een ongeluk jis overkomen, weer zoo spoedig mo- gelijk aan den arbeid gaat. j Er is opgemerkt, dat een groot gedeelte van de ongelukken voorkomt op Maandag. De bevestiging daarvan heb ik niet kunnen verkrijgen. Onjuist i schijnt d!e bewering niet te zijn. Zoo- dra er een statistiek bestaat, zal wel blijken, of dit werkelijk juist is. Mocht dat zoo wezen, dan zullen de werklieden zeiven in de eerste plaats den ernst daarvan inzien. De tegenzin tegen de wet in haar geheel is overigens wel aan 't slijten. Ik geloof, dat dit in Haarlem te uan- ken is aan het optreden van den lieer Ente van Gils, den agent van de Rijks- verzekeringbank, die hoewel streng zijn voorschriften in 'toog houdende het den menschen zoo gemakkelijk mogelijk maakt en in alle opzichten hulpvaardigheid en welwillendheid toont. J. C. P. Bu'tenlandsch Overzicht Ook Frankrijk gaat nu T u r k ij e het vuur wat nader aan de schenen leggen. Het zendt naar de Turksche wateren een paar oorlogsschepen. Nu heet dit wel ter bescherming van de Fransche bevolking, maar begrijpe lijk is, dat de Sultan de tegenwoor digheid van vreemde oorlogsschepen op zijn kusten minder aangenaam vindt. Bovendien wordt nu de kans, dat ook andere mogendheden ijzeren vuisten", zooals Keizer Wilhelm zijn oorlogsschepen dichterlijk noemt, gaan zenden, grooter, want niettegen staande alle vriendschapsbetuigingen vertrouwen ze fikaar maar heel wei nig, die eerste vioolspelers in Euro pa. Van het terrein van den op>t komen dagelijks zoo ongeveer gelijk luidende berichten. Nu eens een suc ces van de Turken, dan een van de opstandelingenden laatsten tijd schijnen de regeeringstroepen meest, in het voordeel te zijn. Den Gen September heeft een sterke bende opstandelingen het Turksche garnizoen van Klissura aangevallen. Nadat er met spoed versterking was heen gezonden werden na een hevig gevecht de opstandelingen uiteenge dreven. Aan beide zijden moeten zware verliezen geleden zijn. Voorts wordt door een consulair verslag van uit Salonika meegedeeld, dat driehonderd opstandelingen. zich overgaven na ingesloten te zijn bij Zelenitz door de Turksche solda ten werden gedood. Ook uit Sofia wordt melding g. maakt van een moordend en brand stichtend afloopen van districten door benden Koerden en Albaneezen. De Turksche cavalerie waakt tegen het binnendringen van benden op standelingen over de Bulgaarsche grenzen, terwijl, naar aan de .Frank furter Ztg." gemeld wordt, een sterke Turksche legermacht in de- richting dier grenzen voorttrekt. Het plaatsje Port Vasiliko in del provincie Adrianopel, dat de vorige-1 maand door de opstandelingen werd genomen en verbrand, is nu door de troepen van den Sultan hernomen. Behalve deze Oostersche kwestie, die alles omvat wat de Porte raakt, bestaat er nog een andere, vooral niet minder belangrijke, die men zou kunnen noemen de kwestie van net Verre Oosten. Deze is den laat sten tijd een weinig op den achter grond gedrongen door meer onmid dellijk dreigende Macedonische ver wikkelingen. Bovendien beeft Rus land, de mogendheid die het nauwst bij de zaken in het Verre Oosten be trokken is, zóó groot belang bij bet geen op het Balkan-schiereiland voor valt, dat bet op dit oogenblik zijn aandacht daarop concentreert, al zit het ook aan zijn Oostelijke grens in Azië niet stil. Men weet, dat het daar in de eerste plaats Japan op zijn weg vindt en de mogelijkheid van een oor log tusschen deze beide Staten is wel eens besproken. Het is daarom wel interessant kennis te nemen van het geen daarover de Petersburgsche cor-1 respondent van de Indépendance i Beige schrijft^ iemand, die de stand van zaken meer van nabij heeft kun- nen bekijken. Wij laten het hier j volgen. Volgens de jongste tijdingen, uit verschillende bron ontvangen uit de Russisch© bezittingen in het Verre Oosten, begint er thans rust te komen in die streken na de spanning en de opwinding, welke de vrees voor een naderend conflict tusschen Rusland en Japan gedurende eenigen tijd heeft gewekt. De partij, welke den oorlog wenschte. schijnt nu in Ja pan werkelijk zwakker te worden en de meeste Japansche organen keuren! ten sterkste af het. drijven van jonge officieren, die o. a. beweren, dat Ja pan thans aan 100.0U0 man genoeg zou hebben om de Russen uit MancL sjoerije te verdrijven, terwijl bet dub bele van dit getal', en meer, noodig zou zijn wanneer Rusland zijne mi litaire toebereidselen gereed heeft, In de hoogere politieke kringen in Japan denkt men. naar de genoemde correspondent voorts schrijft, veel be zadigder. Verschillende opperofficie- ren aarzelen niet om zich ten sterkste en zoo beslist mogelijk tegen den oor log te verklaren. Men wijst er terecht op, dat de huidige positie van Rus land in Mantsjoerije veeleer nadeelig is voor China dan voor Japan, welks oorlogszuchtige houding der laatste tijden aan Rusland slechts een ge* wenscht en zeer welkom voorwendsel verschafte om zijne garnizoenen in Oost-Azië te versterken. Generaal Tami. een der voornaam ste leden van het Japansche Hooger huis. heeft zich kort geleden op zeer krassen toon uitgelaten over hen, die tot den oorlog willen drijven. In één woord, de lucht in het verre Oosten begint thans werkelijk op te klaren. Intusschen blijft, gelijk voor de hand ligt, in de Japansche pers het vraagstuk om tegen den Russi- schen invloed te kampen, toch aan de orde van den dag, zei 't dan dat men niet meer een conflict als de eenige oplossing beschouwt. Het openstellen van Moekden en van Du-Daen-Haoe voor den vreem den handel beschouwt men als van zeer groot gewicht. Maar wèl spreekt uit tal van beschouwingen en dit is Diet anders dan in hooge mate be grijpelïjkwantrouwen ten op zichte der oprechtheid van Rusland's bedoelingen en beloften. In verband hiermee trekt ook vooral de aandacht, dat generaal Kouropatkine het gar nizoen van Dalny met 15,000 man heeft versterkt en er twee nieuwe for ten heeft laten bouwen, terwijl nog zes Russische divisiën naar Kiao- Doen zullen worden gezonden. Over het algemeen wint, ondanks dit alles in de hoogste Japansche kringen de neiging veld. om tegen over Rusland een politiek van toena dering te volgen. Voorts niag men de komst van net Duitsche eskader te Vladivostock, waar 't van Russische zijde op schit terende wijze ontvangen werd. en ook de komst in dezelfde haven van ver schillende andere Russische schepen beschouwen als gunstige teekenen, welke aanduiden eene verbetering in de verhouding tusschen Rusland en Japan zoowel als China, want anders zou de gelieele Russisch© vloot vóór Port-Arthur blijven liggen of bij Petchilli. Daar komt nog iets bij. De slechte rijstoogst, welke zich dit jaar in verschillende deelen van Ja pan scherp laat gevoelen, draagt er het zijne toe bij om de gemoederen wat tot kalmte te stemmen. De cor respondent van de „Indep." ver neemt zelfs, dat van Japanscne zijde in Siberië groote hoeveelheden koren zijn opgekocht, welke men in Japan thans hard noodig heeft. De stemming in Rusland verzekert de correspon dent, is op het oogenblik volmaakt vredelievend <?n indien Rusland uit gebreide militaire maatregelen in het Verre Oosten treft, dan geschiedt dit bovenal ui voorzichtigheid om eventu- eele vijanden en tegenstanders den lust te benemen tot eenigen aanval. Een oorlog zou Rusland op 't mo ment allerminst te pas komen. Het heeft zich bovenal te bemoeien met de revolutionaire woelingen, welke met den dag ernstiger dreigen in de Balkanstreken. Van oorlogsgevaar in het Verre Oosten is dus, besluit de correspondent der ,.Ind. Beige", thans geen sprake. Het begint er voor Koning Peter van Servië hoe langer hoe hachlij- lcer uit te zien. De beide partijen staan steeds feller tegenover elkaar. Nóg spelen de koning-moordenaars te Belgrado de baas en weten zij ko ning Peter naar hun hand te zetten. Maar het blijkt hoe langer hoe meer dat het voornamelijk alleen het gar nizoen van Belgrado is„ dat aan den moord deelnam c-n dat, de officieren der overige garnizoenen en in 't oij- zonder die van het sterkste, namelijk Xisch, dien moord hebben afgekeurd en nu weigeren verder te dienen naast de mannen, die het Servische leger onteerd hebben. Peter moet, ten einde raad, de tus- schenkomst van den Czaur ingeroepen, doch deze zal zeker de moordenaars niet in bescherming nemen. Intusschen is het te Belgrado niet veilig, zooals blijkt uit bet bericht, dat Petrowitsj, chef van het persbu reau, gevlucht is en de vrienden der journalisten bedreigd worden. Stadsnieuws. Haarlem, 12 September. Een verbetering. Lang heeft het geduurd eer de leelijke hoek van het Plein en Raamsingel be bouwd was. Jaren heeft die plek, die den toegang naar den Hout zoo ontsierde, den Haarlemmers geërgerddan stond er een onsmakelijke schutting, dan weer een niet veel smakelijker poffertjeskraam En toch is het zoo'n eenig mooi punt van de stad. Aan den eenen kant de drtfcke promenade, aan den anderen kant de rustige, kalme singel. Het was daarom wel verwonderlijk dat dit stuk grond zoo lang renteloos, of althans zoo goed als renteloos bleef liggen, terwijl er toch overvloedig plaats was voor flin ke gebouwen. De heer Joh. Jak, fabrikant van unicum en ei'genaar der stoomwasscherij aan de Lange Heerenvest, heeft dit ingezien en bestemde de plaats voor een drietal hui zen, die, te midden der andere, een goed figuur maken en deze hoek tot een der mooie punten van de stad maken. Onder leiding van den architect W. F. Doeglas werd, in het laatst van Februari van dit jaar door den aannemer J. Ver hagen met den bouw begonnen en reeds in het einde van Augustus werd het werk opgeleverd. Thans zijn de huizen geheel en al in orde en zoodanig is ge woekerd met de ruimte, zoo keurig en solide is alles afgewerkt, dat het de moeite waard is, eens een kijkje te gaan nemen, waartoe de welwillende eigenaar gaarne gelegenheid geeft. Het hoekhuis is als winkelhuis inge richt en bevat ruime en uitstekend ver lichte loka iteiten daarnaast, met het front naar den Singel, is de woning die bij den winkel behoort. Er zullen niet veel winkels gevonden worden, die ge lijkvloers eene zoo goede woongelegen heid aanbieden De huurders zullen zich dan ook wel niet lang laten wachten. Boven den winkel bevindt zich een bo venhuis van drie étages, vanwaar men een prachtig gezicht heeft op de Hout poort en de Singels en naar den Hout kant. Aan de inwendige inrichting der woning zijn geen kosten gespaardde ruime kamers, langs een mooi trappen huis bereikbaar, zijn voorzien van alle gemakken. Boven de woning van het winkelhuis bevindt zich wederom een woning van drie étages welke reeds is verhuurd. Naast dit pand, aan den Raamsingel, staat dan nog een geheel heerenhuls, in alle opzichten beantwoordend aan de eischen die tegenwoordig aan een comfor table woning gesteld mogen worden, voorzien van lift, badkamer, wijnkelder enz. Op alle étages, zelfs op de zolders der verschillende huizen, wordt men ge troffen door de correcte afwerking van de minste kleinigheden, waarvoor zoo wel den aannemer als den architect al^ eer toekomt. Feuilleton. Jlaar het JLngelsch van ROBERT MACHRAY. 5) Natuurlijk, u weet niets, vader, laar uw gedachte, toen u bet lijk zag uw vermoedens waren toch, dat een moord bedreven moest zijn, iet waar Ik kan er niets van zeggen, lxer- am Eversleigh gemelijk. Ik weet ivenveel en even weinig als jij er van eet, hoe Thornton in de kamers van ilwood kwam. Plaag mij als 'tu be eft niet meer, hinder mij zoo niet, kan het niet uithoudenhet is Teed van je, mij op deze wijze te Wellen. Gilbert keek naar zijn vader, zich fvragende, wat hij bedoelde met de itdrukking „kwellen" hij kon het iet begrijpen. Hij was blij. dat de octor op dat oogenblik terugkwam, ie wijn en een licht verteerbare luncn oor den zieke meebracht. Zijn vader au de handen van den doctor o veria- en de, ging hij een verdieping lager. waar bij zijn broeder Ernest ontmoet te, die vurig verlangde alles van ue geschiedenis te hooren. Toen Ernest het verhaal van Gilbert had aangehoord, luidde zijn eenig commentaar daarop Natuurlijk zal iedereen zeggen, dat Morris Thornton door Silwoodi ver moord iseen andere conclusie kan men niet trekken. Maar waarom? vroeg Gilbert. Welk motief kon Silwood daartoe heb ben Neen ,ik geloof niet, dat dat de verklaring is. Ik beken echter, dat ik er totaal niets van begrijp. Toch, zei Ernest, kan je zeker zijn, dat het publiek zoo zal praten en in elk geval is het voor ons een heel kwaad ding. O, dat zal van de omstandighe den afhangen, als het geheim gauw opgehelderd wordt, wat ik vertrouw, dat gauw zal gebeuren. Toen sprak Gilbert over den toestand van hun vader, en drong er op aan, dat Ernest zoo spoedig als de doctor daartoe permissie gaf, met hem naar Surbiton zou gaan. Wat hemzelf be trof, hij zou naar Scotland Yard gaan om den inspecteur Gale te spreken. Wat moet ik tegen Kittv zeggen vroeg Ernest. Ik zal haar een.briefje schrijven. Wil je haar dat geven Natuurlijk zou ik haar liever zelf het droevige nieuws •vertellen, maar ik ken haar wel zoo goed om te weten, dat zij er op gesteld is, dat ik geen enkele gelegenneid voorbij laat gaan, om het geheim van haars vaders dood te ontwarren. Bo vendien heeft zij sinds zijn verdwijnen steeds gedacht, dat hij wel dood zou zijn. En Gilbert ging zitten en schreef aan zijn lief meisje een brief, over vloeiende van teedere gevoelens, waar in hij haar vertelde van hetgeen hij dien dag ontdekt had en waarvan zijn broeder Ernest haar alle détails zou meedeelen. Toen schreef hij verder, dat hij alles zou doen wat in zijn macht was, om ovetr deze geheele, vreemde geschiede nis meer licht te verspreiden en dat hij daarvoor geen tijd wilde laten verloren gaan; daarom zou hij nog dienzelfden middag den detective Gale opzoeken bij was van plan, direct nadat hij dezen brief af had, naar Scot land Yard te gaan. Maar vanavond kwam hij te Surbiton. Toen Gilbert in Scotland Y'ard aan- ikwam, von dhij daar Gale op zich wachten. Ik zat op u te wachten, mr. Gil bert, zei de inspecteur. Ja? Eén van de agenten vertelde mij, dat u aan hem vroeg of ik thuis zou zijn. en toen luidde zijn antwoord t© half drie, het is nu kwartier over drie. Maar apropos, hoe gaat het met uw vader'? Ik hoor, dat hij zoo ge schokt was, dat hij tweemaal in zwijm gevallen is Hij is nu beter, maar toch nog hevig ontsteld. Ik liet hem bij den doctor achter en als hij in staat is te gaan, dan zal mijn broeder Ernest hem naar huis brengen. Hij woont immers in Surbiton Ja, ik zei u dat, toen wij over het verdwijnen van mr. Thornton spra ken. Juist Een paar dagen rust zal uw vader weer op zijn verhaal bren gen. Natuurlijk moet ik hein spreken. Denkt u, dat hij in staat zou zijn mij morgen te ontvangen? Ik denk het wel. En hij zal wel even verlangend zijn als iedereen eigenlijk nog meer verlangend dan ieder ander dat deze geheimzinnige zaak opgehelderd wordt. Zeker. Welnu, mr. Gilbert, vertel mij nu alles van den beginne af. Over haast u maar niet en probeer vooral niets te vergeten. Tracht u zelfs de kleinste kleinigheid te herinneren, die maar iets met de zaak uit te staan kan hebben. Ik zal mijn best doen, zei Gil bert Mijn vader liet mij hedenmorgen ontbieden, toen hij bericht had ge kregen van den dood van mr. Silwood. Pardon, viel hem de inspecteur in de rede, maar vóór u verder gaat, heb ik u een paar vragen te doen. Hoorde uw vader hedenmorgen voor 't eerst van den dood van mr. Silwood jen hoe vernam hij dat? i Hedenmorgen door een brief. De brief was van Ugo Ucelli, den syndicus Ivan Camajore. vergezeld van het ge wone bewijs van overlijden. In den jbrief stonden de bijzonderheden van iden dood van mr. Silwood. Langs de Golf van Genua heerscht de cholera epidemisch en mr. Silwood werd daar van het slachtoffer. Het lijk werd 24 uren na den dood begraven. Na tuurlijk trof het nieuws mijn vader [diep. Het was totaal onverwacht. Wat deed mr. Silwood in Italië vroeg Gale. Hij zou daar zijn vacantie door brengen. Kwam hij al eenigen tijd niet meer op het bureau Een paar weken, denk ik. Kan u het niet precies ze<"*en Neen, maar dat kan u gemakke lijk op het bureau te weten komen. Ik dacht dat u het wel zou we ten. maar, u heeft gelijk, ik kan het op het bureau natuurlijk precies te weten komen. U begrijpt natuurlijk, dat het zeer noodzakelijk is van het doen en laten van mr. Silwood op de hoogte te komen Den laatsten volzin werd vragend geuit. Ik denk, dat het beleekent, dat u mr. Silwood in verband brengt met !den dood van mr. Thornton? vroeg Gilbert. j Dat ligt het meest voor de hand, heraam de inspecteur, maar daarom juist wantrouw ik het, In dergelijke zaken wantrouw ik altijd het meest voor de hand liggende, liet is echter mijn plicht niets te veronachtzamen en ik moet mijn best doen alles orn- jtrent inr. Silwood te weten te komen 1 en met het oog daarop reken ik vol vertrouwen op den steun van uw vader. Maar om op uw verhaal terug te komen, toen uw vader bericht kreeg van den dood van mr. Silwood. liet hij u ontbieden en wat gebeurde er toen? Hij liet mij het certificaat zien, geteekend door den syndicus, net was Italiaansch, een taal, die mijn vader noch ik begrijpen, maar een groot deel er van was gedrukt en met behulp van onze kennis van Latijn Konden wij vrijwel te weten komen, wat het be- teekende. Uit den brief echter konden wij niets wijs worden, daarom ging ik uit om een man te zoeken, die hem kon vertalen. Plotseling brak Gilbert zijn eigen verhaal af met een scherpe kreet. (Wordt vervolgd.*

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1