Binnenland Kameroverzicht. Kort nadat de gewone zitting oer Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin op de gebruikelijke wijze was geopend zonder dat die plechtigheid ook maar in eenig opzicht afweek van de traditie kw amen beide Kamers in korte zitting bijeen. In de Tweede Kamer zeide d:e nestor, de heer Van Alplien Mij ne Heeren Door de gunst mijns Gods bij het leven en den redelijken iwelstand ge spaard tot op dezen stond, ligt het opnieuw in mijne .roeping als oudste in jaren, in deze vergadering bij den aanvang der nieuwe zitting het voor zitterschap waar te nemen. Het zij mij vergund aau mijne geachte medeleden bij de hervatting onzer samenkomsten het welkom toe te roepan. Van diie wij in ons midden zagen hij de opening van het vorig zitting jaar, zijn meerderen ons ontvallen. Sommigen zijn tot andere betrekkingen geroepen eu namen nun ontslag, an deren ontvielen ons door den dood. Onder die laatsten was ook een der leden, die ruim twintig jaren zitting had en ontegenzeggelijk een der sie raden van de Kamer uitmaakte. Met buitengewone gaven toegerust, was deze forsche zoon van Twenthe eene kracht op het politiek terrein, een denaar van invloed, daarbij een man van karakter, dien wij noode missen. Aan de nagedachtenis van dr. Schaep- anan zal het ook mij vrijstaan, van deze plaats nog eenmaal hulde te bren gen. Wij hadden wederom het voorrecht, i de zitting der Staten-Generaal door onze geliefde Koningin in persoon te zien openen. Moge onder Gods zegen onze arbeid' in de bevordering der be langen van het dierbaar vaderland mede strekken tot voldoening van Hare Majesteit aan wie 's volks welvaren oprechtelijk ter harte gaat. Ik verklaar de vergadering te zijn geopend." Ingekomen was eene missive van den lieer J. B. Verhey, van 7 Juli l.L, houdende mededeeling, dat hij, aan gezien het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd hein te benoemen tot kolonel, commandant van het. korps mariniers, heeft opgehouden lid deo.' Tweede Kamer te zijn. De nieuw benoemde leden in de kiesdistricten Rotterdam III en Sittard, de heereu J. B. Veirhey en J. H. J. Beckers, hebben hun geloofsbrieven ingezonden. Deze stukken werdten in handen ge steld een er commissie van drie leden, iwaartoe werden benoemd de heeren De Savornin Lohman, Drucker en Van Sasse van Ysselt Ingekomen was eene missive van den Minister van Binnenlandsche Za ken, ten geleide van een schrijven van j- mal n& dam stukken vragen om oplossing. Het zoe-| ken naar de beste wijze om de econo mische belangen der maatschappij in' overeenstemming ie brengen met de :ds klimmende eischen van den le vensstandaard, doet de bemoeiingen van den wetgever steeds uitgebreider worden en in dezelfde mate de aan de wetgeving gestelde eischen klimmen. 11c aanvaard het voorzitterschap met het vertrouwen dat de leden steeds meer doordrongen zullen zijn van de roeping dezer Kamer en met de bede, dat het ons gegeven moge zijn onder Gods zegen met ijver en nauwgezetheid werkzaam te zijn tot welzijn van het vaderland." (Bravo's). Vervolgens worden benoemd tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Rahusen, Dijckmeester, Hovy Bosch van Drakestein en Sickenga! tot leden der gemengde commissie voor de stenografie de 'heeren Vening Meinesz, Vlielander Hein en Rahusen. De VOORZITTER deet mede dat in de eerstvolgende vergadering benoemd worden twee leden van de huishoudelijke commissie en stelt voor de Troonrede met een adres van antwoord te beant woorden. Conform besloten. De Kamer gaat hierna over tot het trekken der afdeelingen en gaat dan in de afdeelingen tot het benoemen van voorzitters en onder-voorzitters en v.an eene commissie van redactie voor het adres van antwoord. De vergadering wordt tot nadere bij eenroeping verdaagd. blijven echter nog ruim 3 millioea gul- gracht te Amsterdam, in zijn woning den boven hetzelfde tijdperk van het ingebroken en met zekerheid kon nog vorig jaar, zoodat de mindere ontvangst niet worden opgegeven, of er iets. en in Augustus van dit jaar geen reden tot z0° ia> wat er werd' vermist. blaar het ,,N. v.. N." verneemt, moet bezorgdheid behoeft te wekken. dezer dagen gebleken zijn, dat er heet wat is gestolen. Onder de gestolen i tb .voorwerpen worden genoemd een bij- UugelUKReu j zonder groote camée broche, twee gou- TeEdam is door de Zuiderzee poli- j'den halskettingen, een achttal gouden tie binnen geloosd, een hoogaars (Th. on zilveren armbanden, een gouden 61), die in de Zuiderzee dreef. Het horlogeketting, een gouden medaillon, lijk van een man lag in het vooronder. een paar; flacons met. gouden stop, een I zilveren broche en eenicfi bloedkoralen Dinsdagmiddag werd te Sneek t jongste kind van den heer H. Sch., een tweejarig jongetje, door een zwaar beladen meelwagen overreden en terstond gedood. Maandagmorgen is door een rangee rende locomotief op de lijn Bokstel 's Herbogehbosch, nabij de halte Esch, de vrouw van den halte-chef J. van deo- Pas overreden en gedood. Uit de Pers. zilveren broche en eenige bloedkoralen sieraden. Inbrekers zijn Maandag te Amster dam weer duchtig aan het werk ge weest. In den vooravond, tijdens de afwezigheid! der bewoners, heeft men ingebroken in een perceel in de Oude Looiersstraat. Toen de familie gister avondi omstreeks half elf thuis kwam, vond zij een aantal kasten opengebro ken en er werd een mahoniehouten kistje vermist, waarin, behalve f 100 aan zilvergeld, twee gouden horloges, een zilveren horloge en een gouaen horlogeketting waren geborgen, «jok op dè Brouwersgracht te Amsterdam heeft men zijn slag weten te slaan. Daar heeft men zich met een valscnen sleutel toegang verschaft tot een wo- jning en een blikken trommeltje weten Bond van Orde. In eene vergadering van de afd. Den Haag van den Bond van Orde van Hol landses Spoorwegpersoneel, in Den Haag .gehouden, gaf de heer Van Em merik, voorzitter van den Bond, eene bemachtigen. De dieven hebben ecu- uiteenzetting betreffende het beroep voor, ter niet veel aan hun buit, want het het spoorwegpersoneel van opgelegde'trommeltje bevatte slechts familiepa- straffen, de instelling der scheidsgerecb- j pieren en reglementen van een vrij ten en het kenbaar maken van wenschenmetselaarsloge. Verder heeft men en bezwaren, waarbij hij mededeeldeztch, vermoedelijk op dezelfde wijze, welke bedenkingen door de Spoorweg-toegang verschaft tot een huis in de enquête-commissie tegen het desbetrei- j Kanaalstraat en daaruit een J 'costuum medegenomen. Opening der Kamers Nader wordt gemeld Bij de opening der Staten-Generaal waren weder de meeste leden der beide Kamers ia ambtsgewaad aanwezigal leen de heeren Bos, Ketelaar, Van Vliet en De Klerk waren in burgerkleeding, terwijl de heer Nolens priesterkleeding droeg. Voorts waren aanwezig alle mi nisters, vele leden van den Raad van State en verschillende hoogwaardig- heidsbekleeders. Alle tribunes waren overvol. Even na één uur verschenen de Ko ningin, on de Prins met schitterend ge volg. H. M. was gekleed in zeegroen satijn, .gegarneerd met kant van, dezelfde kleur, en droeg een hoed van zeegroen paille met aigrette en panache. Over de robe was het cordon van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw beves tigd. De Prins was in schout bij nachts- uniform, eveneens met. het cordon van het. Grootkruis van den Leeuw. Nadat het vorstelijk echtpaar op de beide troonzetels had plaats genomen, ilas de Koningin met heldere, klankrijke fende Koninklijk besluit betreffende de; wijze van samenstelling der scheidsge rechten en tegen de ontworpen regelin gen der spoorwegmaatschappijen haar advies aan den minister van („N. v. N.") Men deelt aan het ,,U. D." mede. in dat een marinematroos, die Zondag va-aan den optocht te Rotterdam deei- terstaat zijn te berde gebracht. Hij zette nam met de banier van dien Matrozen- ui een waarom de commissie een meer!bond, op telegrafisch bevel van oen permanent karakter aan het scheidsge.- j minister van marine uit dien dienst is recht wenscht te zien toegekend, en i ontslagen, stipte voorts o.m. aan, dat de Commissie het verkieselijk zon achten, dat de leden' Naar mm "rneemt zijn de genees- en plaatsvervangers van het te Jubbegf (FrT«hof recht vorden gekozen binten het Perso- K 00nclusie gekome„, uat neel, althans dat daarvoor vrijheid zou nf; rjip.n hongerdood gestorven >s. bestaan bij beroep de door hen aan te' wijzen leden te kiezen uit personen bui ten hun groep; dat zij den Minister in overweging geeft om aan de vastgestelde regelingen slechts, tijdelijk tot een be paald tijdstip goedkeuring te verleenen; dat haar het voortdurend opleggen van kleine straffen wegens kleine tekortko mingen zeer ongewenscht voorkomtdat de minderheid der Commissie voor alle straffen beroep wenscht. te zien toege kend doch de meerderheid dit voor alle lichte straffen onpractisch zou achten dat de Commissie beroep wenscht te Men schrijft aan „Het Volk" uit Weesp Zaterdag komt de commissaris eter Koningin in, Weesp. Een en ander schijnt in verband te staan met den minder aangenamen toon, waarmede de burgemeester gewend is de raads leden aan te spreken, terwijl ook som mige handelwijzen van dezen heer tot klachten aanleiding moeten hebben gegeven. erschillenide perioden eenigen zien toegekend van alle straffen -die in den Minister van Justitie met ae daar bij overgelegde rapporten in zake de jongste verkiezing voor een lid van d!e Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sittard. Deze stukken werden gesteld in han den der commissie voor het onderzoek van den geloofsbrief van den heer Beckers. De heer De Savornin Lohman bracht verslag uit namens de commissie voor het onderzoek van d:en geloofs brief van het nieuw gekozen lid voor het kiesdistrict Rotterdam III, den heer J. B. Verhey. De Kamer vereenigde zich zonder discussie met de conclusie van het verslag, strekkende tot toelating van den heer Verhey, nadat hij de gevor derde eedlen zal hebben afgelegd. Tot de toelating van den heer Beckers iwerd dus vooralsnog niet. besloten. Daarna werd overgegaan tot het opmaken van de voordracht aan de Koningin van een drietal candidaten voor liet voorzittersschap. Voor elke candidatuur was slechts één stemming moodig en telkens werden de candida ten niet overwegend groote meerder heid aangewezen. Het waren respec tievelijk die heeren /E. baron Mackay, de afgetreden voorzitter, Michiels van Verduynen en RoëlL Gelijk gebruikelijk zal deze voor dracht der Koningin worden aangebo den door eene commissie, waarin zit ting hebben de heeren Heemskerk, Den Tex, Haymakers, Van Idsinga, Van de Velde, Van. Raalte, Passtoors en Van dei- Vlugt. Nadat de afdeelingen der Kamer bij loting waren samengesteld en zij hun voorzitters en ondervoorzitters had den aangewezen, waren voor den eer sten zittingsdag die werkzaamheden ten einde. Zoowel de Tweede als de Eerste Kamer besloten de Troonrede te be antwoorden met een eerbiedig adres van antwoord. Met de redactie van het ontwerp-adres van antwoord werden in de Tweede Kamer, door de afdeelingen benoemd de heeren Pompe van Meerdervoort, de Vis ser, van de Velde, Lohman en, van Sty rum. Onze Senaat werd door zijn voorzitter welkom geheeten met de gebruikelijke rede en had voor het oogenblik ook al niet anders te doen dan het mandaat van haar leden die in commissies zit ting hebben te vernieuwen en haar af deelingen samen te stellen. Het speechje van d.eri heer Schimmel- penninck van der Oye was overigens zoo gemoedelijk als men het van hem gewend is. Hij zeide: „MijneheerenOp voor dracht van den Minister van Binnen landsche Zaken valt mij door liet hoog- vereerend vertrouwen van H. M. de Ko ningin wederom het voorrecht te beurt, het voorzitterschap te bekleeden van de Eerste Kamer gedurende dit zittingsjaar. Wanneer ik meen, dat het eigenlijk eenigszlns overbodig is een beroep e doen op uwe welwillende medewerking, «'an is dit uw eigen schuld, omdat gij mij gewend hebt daarop te rekenen, Die welwillende medewerking zou trouwens onmisbaar zijn. Zonder haar zou noch de voorzitter, noch de leden naar be- hooren de taak kunnen vervullen die aan de EeTste Kamer wordt opgelegd. Belangrijke wetsontwerpen bleven nog onafgedaan of worden in de troonrede aangekondigd. Gewichtige sociale vraag- stem, op v nadruk leggende, de lange rede voor. De lezing vorderde ongeveer tien minuten. Een indrukwekkend oogenblik was het toen H. M. de zinsnede voorlas waarin zij aan leger en vloot en burgerlijke: ambtenaren haren dank betuigt voor de betoonde veerkracht en toewijding inde dagen van het begin van dit jaar. Toen H. M. de lezing beëindigd had en op stond om heen1 te gaan, liief een der Ka merleden een luid „Leve de Koningin"' aan, met welken roep, tot driemaal her haald, alle leden instemden. Daarna werd een „Leve de Prins aangeheven. Evenals vorige ajren waren ook thans de sociaal-democratische Kamerleden niet tegenwoordig. Op straat was de belangstelling bui tengewoon. Nog zelden waren zooveel menschen bijeen. Ditmaal was de stoet bijzonder luisterrijk, doordat H. M. zich heden voor de eerste maal naar het Ka mergebouw begaf in de Gouden Koets, haar vereerd door de Amsterdamsche bevolking bij gelegenheid van de inhul diging. Het weder hield zich bijzonder goed bij het vertrek van het Paleis en de komst van H. M. in het, Kamergebouw bij welks ingang de Jager-muziek het Wilhelmus deed hooren. Eerst toen de Koningin na de opening tegen half twee zich naar het Paleis terug begaf, begon het te regenen. De geestdrift bekoelde daardoor echter geenszins. Mom werd de Koningin door daverende hoera's begroet. het register worden aangeteekend enden Minister adviseert de ontworpen rege lingen der maatschappijen in dien zin te doen wijzigen, zoomede om de uit sluiting van beroep van straffen opge legd wegens handelwijzen die gevaar voor de veiligheid opleveren, te doen vervallendat de Commissie bezwaren heeft tegen schorsing met inhouding van bezoldiging bij overtredingen die niet met ontslag kunnen gestraft wor den. Naar aanleiding van den kenbaar ge- maakten wensch voor de Commissie dat het recht der organisaties van het spoor wegpersoneel om bij de directie audiën tie te verkrijgen om wenschen en be zwaren kenbaar te maken zou worden Mishandeling. Gisterennacht heeft te Dide.ni een ernstige mishandeling plaats gehad, vermoedelijk gepleegd door de beruch te Gebr. Dir. aldaar. De verwonde, die in levensgevaar verkeert, hoorde geweld in den boom gaard en merkte, buiten komende, dat men bezig was peren van de boomen te slaan. Naderbij komenoe, wera hij met stokken zoodanig geslagen, dat hij voor dood werd binnengedragen. (,N. Arah. Ct." I)e Troonrede. Naar aanleiding van de troonrede zegt het H.bL o. m. Wanneer Gr —gelijk nu 't geval is zooveel belangrijks uit de vorige zitting is overgebleven, genoeg om schier het geheele jaar te vullen, ver wacht men niet veel nieuwe toezeg gingen en zou al reden van tevreden heid hebben, indien al 't achterstalli ge werd afgedaan. Wanneer men echter de rede lee6t, waarmede de zitting lieden is geopend ontwaart men met. kLimmende verras sing. dat de Regeering een buitenge woon lange reeks vian nieuwe ontwer pen belooft als aanstaande of in voor bereiding. Men moet zeker bewondering ge voelen voor een regeering, die zoo groote werkkracht meent te kunnen toonen, al paart zich aan dat gevoel ook een zekere mate van verwonde ring, ais men nagaat hoeveel van de vroegere beloften nog altijd op ver vulling wachten. „De Standaard" wijst er heden op, dat gewoonlijk in het tweede jaar van een (vierjarige) parlementaire perio de door de Kamer wel belangrijke wetsontwerpen worden voorbereid, doch eerst in het derde en vierdejaar tot stand gebracht. Dat vierde jaar is echter geen vol jaar, want dan wordt al, vóór de zomer begint, de parle mentaire arbeid gestuit door de ver kiezingen. In het derde jaar moet dus het meeste worden afgedaan, en zulk een derde jaar is nu aangevangen. Wie gelooft echter, dat bij den tra gen gang der wetgeving hier te lande het denkbaar is, dat behalve het vele onafgedane van de vorige zitting, er nog veel van liet nieuw toegezegde zal tot stand komen Een buitengewone werkkracht zal reeds ontwikkeld moeten worden, zal slechts de helft van de lange lijst over een jaar het Staatsblad hebben bereikt. Uit de. werkzaamheid welke de re geering teri toon .spreidt, blijkt ech ter. dat zij zelve vol vertrouwen is. en haar taak nog menig jaar verwacht te kunnen voortzetten. Want de be loofde regelingen bevatten stof voor nog lang in een volgende parlemen taire periode. Het eerste gedeelte der troonrede bevat als gewoonlijk een korte kenschetsing van den toestand van ons land en van ons volk. Welver diende lof wordt d'aar gebracht aan het Indische leger, en eveneens aan de toewijding in moeilijke dagen zoo door de gewapende macht als door de burgerlijke ambtenaren hie,r te lande betoond. En terecht wordt gewaS ge maakt van de ..nuchterheid van geest" welke het overgroote deel der werk lieden heeft aan den dag gelegd. In verband hiermede verheugen wij ons, dat de Rogeering het als haar plicht beschouwt voor voortzetting d©r „so ciale wetgeving" te zoTgen. Dat is een der beste middelen om den socialen vrede in ons vaderland te beyorderen en te bevestigen. De schets van den stoffelijken toe stand en de bronnen van welvaart klinkt nogal bemoedigend. Alleen wat vruchtbaar parlementair jaar wachten. Veel doen en wc-inig praten zij da] het wachtwoord en vooral het nat ten van veel spreken over zaken waj bij toch geen practisch nut voor 1 land te wachten is. Twist met uoodlottigen afloop. Gisterenmidldag omstreeks half drie ontstond; er te Schiedam op een logger twist- Twee Scheveningers waren aan boord van den logger „Argau" aan het vechten, waarom een derde, M. v. erkend, deelde spr. mede dat aan den zwan. zich tusschen ae vechtenden Bond van Orde reeds dit recht is toe-1 wierp, waarop plotseling 3 schoten gekend; den tweeden Woensdag van (knalden en v. d. Zwan bleek door den elke maand wordt den Bond audiëntiearm te zijn geschotem verleend door den directeur-generaal, waarvan reeds herhaaldelijk met goed succes door den Bond is gebruik ge maakt. Op een desbetreffende vraag gaf spr. Deze is naar dr. de Bruijn gebracht, waar hij werd verbonden, en daarna is hij naar het politiebureau geleid. Van andere zijde werd gezegd Reeds op reis schijnt een verteerde houding te hebben bestaan tusscnen De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmid delen hleef in Augustus 1903 beneden die van de zelfde maand in het vorige jaar en wei met ruim 3 ton. Hierbij zij echter opge merkt, dat de successierechten meer dan 384.000 minder opleverden dan in Aug. 1902, waardoor zich het ongunstig ver schil reeds dadelijk voor een groot deel iaat verklaren. Toch zijn er ditmaal ook andere in komsten, die betrekkelijk aanzienlijk verschillen met de overeenkomstige maand van 1902 vertoonen. Zoo bracht de rubriek der directe belastingen /146.000 minder op. veroorzaakt door een geringer ontvangst van f27,000 op de grondbelasting, van f7000 op het perso neel, van f 75.000 op de bedrijfsbelasting, waartegenover het bedrag van f 1170 we gens het recht op de mijnen nauwelijks genoemd worden. De invoerrechten stegen echter met f67,000 en van de accijnsen werd op de suiker niet minder dan f175.000 meer ontvangen. De opbrengst van dezen accijns bedroeg in de laatste drie maan den van dit jaar f4.909,122 tegen f4,728.974 in liet zelfde tijdvak van 1902. Van de andere accijnzen werd minder ontvangen op den wijn f 8000, en op het gedistilleerd f98.000. terwijl de opbrengst van het bier f14.000 en die van het ge slacht f 9000 meer was. als rn Bevoelen te kennen dat Mi dej—^"eTen definitieve vaststelling der nieuwe tw|w zij nu Bistaremiiddag di-aSk had. lingen door den Minister stellig reke-1 <j)en gebruikt, en zich daarbij nog hing zal worden gehouden met de wen-, zekere v. D. in de ontstane woordien- schen der enquête-commissie. Dat het J wisseling mengde, was al spoedig de personeel voor de bepalingen niet was (twist uitgebroken, v. D. werd door gehoord, speet ook spr., doch hij schreef' zijn vader weggehaald en ieder dacnt, dit toe aan de weinige kracht die er van j dat de zaak was af geloop en. toen een het personeel uitgaat waar het betreft||g zeelieden het schip inging en wei- het zich organiseeren ten einde gemeen schappelijk bezwaren en opmerkingen „Het Vaderland" stelt de vraag d men meent de arbeid ersbeweginjj „weder in oirbare banen" te zulks] leiden, „door in een staatsstuk de Troonrede van „misdadige wo3 ling"', te spreken. De staatslieden, dil voor deze rede de verantwoordelijk heid dragen, hadden behoor en l-2 b deuken, dat zoodanig zedelijk deel, vooral zoodra liet een veroordot ling wordt, niet gehoord mag wo-dsi uit den mond van Haar, die bova de partijen behoort te staan er. erikt! op dat standpunt van volstrekte ca partijdigheid die kracht kan oefenej welke aan het Koningschap hier ti lande zijn ongemeene beteekenis vop lands eenheid schenkt. „Dit uit liet oog te hebben verloren de Koningin een partijstandpunt hebben laten innemen, schijnt o. tegen de verantwoordelijke raadsl den der Kroon een hoog-ernstige griet! Dat voor het overige dit parfi]'-stand| punt juist is, dat inderdaad de kingsbeweginp m. n. die van April „misdadig" was, wij, die dit ook die woelige dagen niet loochenden,! zullen het evenmin thans ontkenneal Maar ons is het Koningschap den Oranjes te lief. dan dat wij het vat zijn hooge voetstuk naar onder wei schen te zien gehaald, midden in det| feilen strijd der partijen." En ten slotte merk het. blad op,,0f zij (de aangekondigde onü| werpen) alle even urgent zijn. is e andere vraag. En de lust toestemmend te antwoorden, wordt er niet groote op. wanneer men nagaat, welke on derwerpen nog „in voorbereiding' zijn de ouderdoms- en invaliditeit» verzekering en de herziening dö armenwet. Het zal velen voorkomen, dat daarl bij grooter haast is dan bij menigl onderwerp, dat. op het program detl Regeering meer vooraan is ge| schoven." Hoe dit zij, zegt het blad ten slotte, „uit de Troonrede schijnt wel te vol gen. dat er het komend jaar werk aas den winkel zal zijn. tenzij de meeste der aangekondigde wetsontwerpen eerst aan het einde de-s ja-ars mochten worden ingediend."' „Het Centrum" meent dat. hoewei men zich afvraagt of no;g wel de noodige tijd beschikbaar zal zijn om al hef, aanga kondigde af te doen, en bij eenigen gon den wil nog zeer veel gedaan kan wor den. Na te hebben gewezen op het be langrijke van de aangekondigde uitbrei ding der Ongevallenwet en zielcte- ouderdomsverzekering, die het blad hei] meest urgent acht, zegt het „Bijna alles wat de regeering wil voor-I stellen mag in mindere of meerdere matei urgent heeten en het is daarom te Ho-I pen, dat de vertegenwoordiging hare] de nijverheid aangaat wordt er op 1 krachtige medewerking aan de afwei- gewezen, dat deze zich „met moeite staande houdt", een verschijnsel dat niet alleen in óns land zich voordoet nu de wereldconcurrentie zoo toe neemt. Mag men in die woorden wel licht een wenk zien. in verband met het toegezegde tarief van invoerrech ten Zoo ja, dan ligt de vraag voor king van het regeeTingsprogram niet zall onthouden en dat men niet te veel tijdl verspillen zal aan lange redevoeringen >en onvruchtbare interpellaties. Een nieuwigheid is de aangekondigd) aanvulling van art. 342 B. W„ thans l palend, dat het onderzoek naar het va l te berde te brengen. Daarvoor is noodig één groote vereeniiging met een orgaan en een -krachtig hoofdbestuur. Het 'Hoofdbestuur zou hiertoe wen schen dat elk der te formeeren groepen één afgevaardigde zou kiezen in 't Hoofd bestuur, welke dan de vergadering zij ner groep zou moeten presideeren bij behandeling van zaken van algemeen belang, met behoud der plaatselijke af deelingen. Een discussie volgde hierop omtrent' verschillende bepalingen van de nieuwe regeling. De heer van Emmerik wees daarbij er nog op dat bij overtredingen die de vei ligheid in gevaar brengen thans alleen beroep is opengelaten van de straf van geldboete, doch nriet van de straffen van verplaatsing zonder vergoeding van verhuiskosten, ontslag en degradatie. Voorts gaf hij als zijn overtuiging te kennen dat de moreele invloed van de Vereeniging zou beletten dat een. harer leden door de directie wordt ontslagen, omdat hij als groepsvertegenwoordiger de belangen zijner groep te scherp heeft bepleit. Inbraken. dra terugkeerde, met een revolver, waarmee hij 3 schoten loste en een kogel door den arm van v. d. Zwan -ging. Een treurig ongeval heeft zich nog tengevolge van dezen twist voorge daan. De 80-jarige P. Bokhorst, wo nende te Schiedam, is zoodanig van het schieten geschrokken, dat hij ach terover viel. Na in een branderij te zijn binnengebracht, werd een dokter ontboden, doch deze kon slechts den dood constateeren. de hand: Loopen landbouw, handelj derschap is verboden. Het is een be-1 en scheepvaart, omtrent welker toe-1 langrijke quaestie, welke hier door de stand de Regeering zich gunstiger uit-1 laat. niet ernstig gevaar, indien tot steun der nijverheid een hoog tarief wordt ingevoerd? Ten slotte nog een opmerking over de nieuwe zitting. Er komen behalve de onafgedane en de nieuw toegezegde onderwerpen, nog twee voorstellen t®r tafelde beide voordrachten tot herziening der Grondwet betreffende het kiesrechten de samenstelling de,r Staten-Generaal. Daarvoor zal uitteraard door de voor stellers d'e voorrang worden geëischt: zij verwachten van de tegenwoordige Kamers geen goed werk. Er wacht ons dan ook waarschijn lijk een strijd tusschenafdoening van het vele dat reeds zoolang ge vraagd is en uitstel om eerst de grondslagen van den Staat, te ver timmeren. Ook dit vooruitzicht geeft aan de nu geopende zitting een groote beteekenis voor de toekomst van *Jo- derland. Gisterennacht heeft men in ven schillende localiteiten der kazerne ie BIJ de indirecte belastineen bleven de?eventor- alwaar d<? infante-ie logeert, t^1raT^enc,/ -0^:1„dke.;eTtratlereohri ten f21.000 en gelijk hierboven werd- <ten eenige kastjes der manschappen gemeld de successierechten f384.000 zijn opengebroken en alles is aoor beneden verleden jaar. Alleen de hypo- elkander geworpen. Er kan natuurlijk theekrechten brachten ongeveer f 5000 moeilijk worden opgegeven, wat er meer op. vermist wordt. Men denkt met cavae De overige middelen, waren stijgende,risten te doen te hebben. Van dat wa de posterijen met f83.000, de telegraai Pen worden vannacht in het gedeelte - - -- diat door de infanterie wordt bewoond, met f3000 en de loodsgelden met 10.000; posten gezet zeker gunstige cijfers. Het eindresultaat van de maand was („Zw. Ct.") In het begin dezer maand is tijdens f 10.810.265.78 tegen f 11.134.137.80'/. in!^ afwezigheid van den heer Aug. 1902. De acht eerste maanden te zamen'Kalff Azn„ wonende aan de Prinsen- Een goed baantje. Voor een der vensters van een kof fiehuis te 's-Gravenhage, waarlangs gisteren de stoet, waarin H. M. de Koningin naar het Binnenhof zon rijden, moest voorbijkomen, kon men gisterochtend vroeg reeds een viertal bestellers aan een tafeltje zien zitten, in een matig tempo consumptie ver orberend. Zij waren daar neergezet om voor een familie, die- den stoet wilde zien, de plaatsen „warm te houden" natuurlijk tegen vergoeding van tijd verlies en „verblijfkosten". (Vad.) Een liefhebbend echtpaar. Gisterenmiddag 2 uur surveilleerde een politieagent in de Elizabethstraat te Utrecht, toen hij plotseling het ge roep„moord, moord-" hoorde, ko mende uit de Rijnstraat. Hij ging deze straat in, waar hij in een woning een echtpaar aantrof, dat elkaar in uiterste vechtwoede had omstrengeld en daar blij pogingen aanwendde om elkaar de keel dicht te knijpen. Ge lukkig kwam de agent bijtijds tus- schenbeide. Hij geheide de vechtenden die, nadat ze eens flink door den agent waren toegesproken, de dure belofte aflegden, elkaar niet meer in de harep te zullen vliegen. regeering naar voren wordt geschoven en waarover ongetwijfeld nog lang i breed zal worden gediscussieerd, alvo-| reus een beslissing valt. Principieel is d redactie van het artikel zeker niet toe I te juichen, maar het zal niet gemakkelijkI zijn, een regeling te treffen, welke voor andere misbruiken den pas afsnijdt. Dat in deze Troonrede met een enkel woord zou worden herinnerd aan gelukkig bezworen troebelen in het voor jaar, was te verwachten. De lof, daarbij aan het legeir ook aan de burgerlijke ambtenaren en goedgezinde werklieden gebracht, mag alleszins verdiend hee ten. Zee- en landmacht kweten zich dit jaar inderdaad met veel toewijding en groote verdiensten van hare roeping. Maar het gezag heeft tot zijn bevesti ging ook een gezonde, aan de behoef ten van Oen tijd beantwoordende wet geving noodig, en ook daarom is er re den, ingenomen te zijn met de deugde lijke voornemens der regeering." De „N. R. Ct." zegt, dat van al het in de vorige troonrede toegezegde iot nog toe weinig tot stand kwam en meent, dat een groot deel van het geen nu is toegezegd, zoo het al inge diend1 wordt, in deze 4-jarige legisla tieve periode onafgedaan zal blijven. De nieuw toegezegde ontwerpen de revue latend pas se eren, zegt het blad dat de tariefherziening zijnentwege nog wat had kunnen wegblijven daar hei, er alles behalve goeds van ver wacht. „Maar evenals Chamberlain in En geland, heeft het tegenwoordig mi nisterie de tariefherziening gekoppeld aan de ouderdoms- en invaliditeitsver zekering eu het zal zeker wel niet bereid gevonden worden, die herzie ning te laten rusten. Tot de kiezers in 1905 over zijne politiek, ook in dit opzicht, uitspraak hebben gedaan Het blad had gaarne een warme waardeering van het Indische leger in verband met Atjeh in de troonrede aangetroffen, Het „Dagblad van Zuid-Holland Dit blad merkt op Waarlijk, de ministerieele koks heb ben niet stil gezetenieder komt met een omvangrijk menude vraag zal nu zijn of de parlementaire maag sterk genoeg zal wezen om wat op de verschillende schotels wordt voru gezet, behoorlijk te verteren. De ti]d zal het leeren. Wanneer men voldoen wil aan het vertrouwen, nu weder door de Koningin uitgesproken, om te kunnen rekenen op de steeds ge bleken toewijding aan de belangen van het volk, dan mag men een „Het Volk" is natuurlijk niet ingeno- I men inet de- zinsneden, betreffende de I werkstaking en wraakt vooral het woord „misdadig". „De dienaren der Kroon, zeigt het blad, die deze troonrede hebben opgesteld, blij kun zoozeer vervuld van hun bour geoistrots dat zij de Kroon aan hun bour- geoisbelang ondergeschikt maken, en ze als hun dienaresse vooruitschuiven." De invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring noemt het blad een reclame-out- I werp bij de verkiezingen in 1905rege- ling van de uitkeerïng aan openbaar ea bijzonder onderwijs is geen oplossing van de schoolkwestie; het eenige so ciale, wat deze troonrede bevat, is i uitbreiding der ongevallenwet en de ziekteverzekering. De Zondagswet en de herziening art. 342 B. W. (onderzoek naar het vaderschap) kunnen sociale wetten wordendat hangt van de rege ling af. Ten slotte zegt het blad„Naast de vaagheid en slapheid der regeering waar zij spreekt over het hongerende Indiê, valt haar stilzwijgendheid op over den nood der groote gemeenten, en ook hier weder bewijst zij, sterk te zijn waar bet geldt de verdediging van de direkte be langen der kapitalisten en de verster king der uitwendige macht der heer schende klasse, maar zwak waar gaat om welvaart en een goed bestuur te bevorderen, zoowel in het moederland als in de kolonie

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2