NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Te Zorg en Druk. ft 21e Jaargang. No. 6202. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne* No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3F'S Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 19 Sept. bevat o. a. Déraillement op Wissels, Enge- Jland's ministerie, Bnitenl. Over belicht, Raadsstukken, Kamerover zicht, Moord te Rotterdam, Bin- oenl. berichteu. In de laatste Telegrammen op derde Pagina vindt men den ver- jmoedelijken Opvolger van Cham- berlaiu in het Britsche Cabinet. i Déraillement op Wissels. Het heeit de aandacht getrokken dat nu in korten tijd op de lijnen van de Hollandsche Spoor twee déraillementen zijn voorgekomen op wisseds, zonder dat duidielijk gebleken is, wat de aan leiding daartoe is geweest. Op 21 Juli ontspoorde een trein naar Rotterdam op het punt waar de lijn zich splitst in de baan naar Zaandam en die naar Haar lem, vlak bij de gasfabriek aan de Haar lemmerpoort en Zondag 13 September derailleerde de sneltrein Amsterdam- Berlïjn op een wissel bij hei station Barneveld. Hit zijn twee ernstige feiten. Dat bij het eerste ongeval de persoon lijke ongelukken zich bepaalden tot een schrammetje, zal wel mogen worden toegeschreven, aan de ger-inge snelheid die de van Amsterdam komende treinen op dat punt hebben. Bij Barneveld was dat anders. Wie daar den toestand ge zien heeft en weet, dat de treinen door dezen wissel gaan met onverminderde snelheid van 80 85 K.M., zal zich er over verbazen, dat dit ongeval niet veel meer dan twee zwaar gewonden heeft gekost. Langzamerhand worden de snelheden (van de treinen, vooral van de interna- Üonale, zoo opgevoerd, dat de leeken zich gaan afvragen of de voorzorgen voor de veiligheid daarmee wel gelij ken tred kunnen houden. En niet de leeken alleen. Een spoorwegman vertelde mij, dat hij dikwijls bang was geweest 'voor de snelheid waarmee de treinen wissels en stations passeeren en wees o.a. op het punt waar de Centraal- en de 'Hollandsche Spoor elkaar dicht bij iVmersfoort kruisen. Daar wordt nog imet zulk een snelheid gereden, dart, de sneltrein als 't ware er over heen zwiert net een ruk en een schok, waarvoor ipoorwegmanneji die de lijn kennen, ion medepassagiers plegen te waar schuwen. Zijn zulke punten wel veilig? Hoe kan een trein op een wissel ontsporen? Hoe ffordt het onderzoek naar de oorzaken ngesteld? Ziedaar alle vragen, die naar tanleiding van de twee bovengenoemde terai dementen bij ons opkomen en waarover ik mijn licht heb ontstoken >ij een spoorweg-ingenieur. „Vroeger", zoo vertelde hij, „waren le wissels en de signalen niet gekop- leid. Natuurlijk leverde dat gevaar op. Iet is bijvoorbeeld igebeurd, dat de wis- ielwachter den wissel overhaalde, voor- lat nog de geheele trein erover was jgaan. Natuurlijk derailleerde er dan in gedeelte. Het personeel, door ge- oonte stout geworden, ging wel eens at lichtvaardig met de wissels om. Zoo ibeurde het bijvoorbeeld bij 't rangee- m, dat een wagen werd afgestooten, :e op een ander spoor moest. Kwam e nu aanrollen, dan zette de wachter wissel om en bracht dien onmiddel lijk daarna weer m de eerste positie voor (Ten trean zelf. Hij noemde dat een Engelschmannetje. Kwam nu de trein onmiddellijk achter den afigestooten wa'gen aan, dan was de tijd voor de wissel verandering te kort en kwam natuurlijk déraillement „dan rolde de heele boel in de gort", zei onze zeg: man plastisch. „Vandaar dat de maatschappijen de wissels voorzagen van de zoogenaamde „Zwang Schiene", die het onmogelijk maakte een wissel over te halen, zoo lang de trein daarover ging. Naderhand heeft men er wat anders op gevonden. De wissels zijn nu gekop peld (geënclasseerdj aan de signalen. Wanneer derhalve hert signaal op veiliig staat, dan moet de wissel goed staani en omgekeerdstaart, de wissel goed dan is ook het signaal in orde. Dit gaat zoover, dat wanneer het blok eenmaal veilig gegeven is, de wissel wachter aan den stand van den wissel niets meer veranderen kan. Hoe nu een trein op een wissel die goed ligt, ontsporen kan, is eea andere vraag, maar die niet zoo gemakkelijk kan worden beantwoord. Door overma tige snelheid? Dan moet die snelheid al buitengewoon groot wezen en op een recht eind is dat. bijna in 't geheel niet denkbaar. Natuurlijk kan de wissel, die evenals de signalen zorgvuldig en ge il reld wordt nagekeken en gesmeerd, "ijn gebroken terwijl de trein er over heen reed. Er kan ook iets vóó den wis sel gelegen hebben, niet vlak bij, want dan kan hij niet dicht, maar een eind; verder. Als daardoor de trein derailleert moert het wel een groot voorwerp zijn anders wordt het eenvoudig vergruisd. Zoodra er een ongeluk gebeurt, stelt iedere spoorweg-maatschappij een streng onderzeek naar de oorzaken daarvan in en bericht telegrafisch het- ongeluk aan den Minister van Waterstaat en aan den Raad van Toezicht op de spoor wegen, die ook hunnerzijds een enquête instellen. Waarom de resultaten van zoo'n onderzoek niet gepubliceerd wor den? .Als ik mij met vergis, dan worden ze naderhand gezamenlijk in een jaar- lijksch rapport openbaar gemaakt. Het zou weinig nut hebben om het publiek er dadelijk over in te lichten, omdat een dergelijk onderzoek veelal niet tot zelter- KÜtLj maar slechts tot vermoedens of waarschijnlijkheden leidt." „Zoodart" zei ik, „een reiziger weinig anders kan doen, dan maar hopen, dat aan z ij n trein geen ongeluk overko men zal." „De reiziger", zei mijn zegsman, „heeft een betere geruststelling en die is het belang van de spoorwegmaat schappij zelf. Al zou men meenen, dai het besef van de moreele verantwoorde lijkheid afneemt door den tijd, dan blijft nog over het stoffelijk belang, dat de maatschappij heeft hij het voorko men van ongelukken. Ieder spoorweg ongeluk kan aanleiding geven tot pro cessen van gekwetste reizigers om schadevergoeding, om van de nabe staanden van gedoode passagiers niet eens te spreken en brengt altijd groote schade mee aan materieel." Met deze overweging mogen wij ons troosten nu klaarblijkelijk een ontspo ring op wissels een gebeurlijke zaak i s en - na de gevallen bij .Amsterdam en Barneveld ook b 1 ij f t. J. C. P. ENGEUND'S MINISTERIE. De Ministers Chamber lain, Ritchie en Hamilton kregen het door hen gevraagde Ontslag. CHAMBERLAIN tegen BALFOUR De Practische Uitvoerbaarheid van Beschermende Rechten geeft Oeschil tnsschen de twee Ministers. De strijd vóór en tegen de fiscale plannen van minister Chamberlain, tot nog toe slechts in woord en schrift gevoerd, heeft nu een wending geno men, die men zeker niet zoo spoedig verwacht had en die in Engeland in de eerste plaats, maar ook daarbuiten groote sensatie zal maken. Zooals men weet, bestond in den boezem van het Kabinet verschil van meening ten aanzien van het al of niet instellen van invoerrechten op levensbehoeften. Dit verschil van mee ning heeft nu geleid tot de ontslag aanvrage van de drie protectionis tisch gestemde ministers in het Ka binet Chamberlain, Ritchie en Ha milton, een ontslag, dat door den Koning reeds is aangenomen. We la ten hier volgen hetgeen uit Londen betreffende de zaak geseind wordt. .Chamberlain schreef den 9en Sep tember een brief aan Balfour, waarin hij zeide. dat toen hij en Balfour de aandacht vroegen voor de verande ringen in den handels-toestand van Engeland, geen van beiden de bedoe ling hadden een zuiver politiek ge schil te laten opkomen. Niettegen staande dit verwierpen van den be ginne af, de liberale leiders een on derzoek van het fiscale stelsel zonder eenigen schroom gebruik makende van den ouden kreet „duur brood'". Op deze wijze reeds een ernstig voor oordeel opwekkende, terwijl nog geen openbare beraadslaging bad plaats gehad. Daar Chamberlain beseft dat de preferentieele behandeling der ko loniën als politieke quaestie van on- middelijk practisch belang niet met hoop op succes kan worden voorop gesteld, ofschoon een sterke meening bestaat ten gunste der repressaille, gelooft hij het best zijn programma te kunnen dienen buiten het kabinet, waarom hij dus zijn ontslag aan bood.. Balfour dezen brief den 16en Sep tember beantwoordende, neemt het ontslag van Chamberlain aan, zij het dan ook met tegenzin. Hij is het met Chamberlain eens, dat de publieke opinie nog niet. rijp is voor het invoe ren van een preferentieel stelsel voor de koloniën, welk stelsel omvat be lastingen op voedingsmiddelen. In de tegenwoordige omstandigheden acht Balfour liet. aldus het verstandigst ten einde de quaestie der fiscale hervor mingen te bevorderen, om de belas tingen op levensmiddelen te schrap pen uit het politieke programma der unionisten. Een ander bericht zegt In zijn antwoord geeft Balfour toe dat de tijd om veranderingen aan te brengen in Engeland's handelsbetrek kingen met andere regeeringen geko men is. Hij gelooft met Chamberlain dat een nauwe fiscale vereeniging tus.se hen moederland en koloniën voordeelig zou zijn voor beide. Het eenige verschil tusschen hem en Chamberlain bestond ten opzichte de practische uitvoerbaarheid. Imacht nota zouden nemen en Turkije indien een voorstel gedaan zou zijn, dat insloot een belasting op voedings middelen, voor welke belasting de publieke opinie nog niet rijp is. Balfour zegt verder: ..Ongetwijfeld hebt gij gelijk in uw meening deze tak van fiscale hervorming niet te be handelen als zou hij onafscheidelijk verbonden zijn aan dien anderen tak, welke naar onze opinie het land moet leeren beoordeelen, zonder vooroor deel". Balfour betreurt Chamberlain's be sluit om uit de regeering te treden, doch hij kan dit besluit niet veroor- deelen, waar Chamberlain denkt hierdoor het best zijn zaak van de Staats-éénheid te kunnen dienen. Balfour spreekt er zijn voldoening over uit, dat Austen Chamberlain aan de regeering blijft. zouden toestaan zijn rechten te doen gelden om het grondgebied te verdedi gen tegen invallen van buiten tot handhaving van de orde. Dit lijkt duidelijk genoeg, maar of het helpen zal, is zeer twijfelachtig, want de stemming is zeer oorlogszuch tig. Hetzelfde begint te gelden van de stemming in TURKIJE. De uitdagende houding van de be volking van Bulgarije en de weten schap, dat voornamelijk van dat land d'e ox>standelingen steun in alle moge lijke vormen erlangen, prikkelen be grijpelijkerwijze de Turken. Het vol gende wordt dienaangaande gemeld Naar aanleiding van het. feit, dat Bulgarije drie divisies mobiliseert, Joe Chamberlain, de man wiensdeed dc jurksche oppercommissaris naam sedert den Zmd-Afrikaanschen I te Sofia, üi opdracht van de Porte, de oorlog een onaangenamen klank ueeft Bulgaarsche regeering weten, dat deze in de ooreu van bijna het geheele .maatregel een slechten indruk gemaakt niet-Engelsche menschdorn. verdwijnt jiad, en dat. wanneer deze mobilisatie dus uit het ministerie, maar met van gehandhaafd bleef, Turkije haar zou het tooneel. Hij zegt het immers zelf,beschouwen als een tot de Porte ge- ^ni V»£J -ii'i— nrnrrram rYl n V.O+OI- 1J. dat hij meent zijn programma beter buiten het kabinet te kunnen dienen. De strijd zal dus nu eerst recht be ginnen. Tegelijker tijd leed het ministerie een nederlaag door de verkiezing in het district Standewg van een liberaal El lice, in plaats van den unionist Anstruther. die moest aftreden we gens zijn benoeming tot directeur van de Suez Kanaal-maatschappij. OVERIGE BUITENLAKDSCHE BERICHTEN. Is het bovenstaande het groote nieuws van het oogenblik, uit BULGARIJE komen verontrustende tijdingen, die eveneens alle aandacht verdienen. Een paar dagen geleden vernamen we, dat de regeering te Sofia drie division grenstroepen had opgeroepen en noemden dat een bedenkelijk ver schijnsel. Is waar, hetgeen een tele gram uit Sofia aan de Parijsche Li- berté meldt, dan zou daaruit blijken, dat Bulgarije bij zijn houding vol hardt en tot eiken prijs een interven tie in de Macedonische zaken wil uit lokken, al moet die prijs ook eigen nederlaag zijn. Volgens dat bericht zou namelijk het geheele Bulgaarsche leger tot een sterkte van ongeveer 140000 man worden gemobiliseerd en zijn de officieren, die aan militaire scholen in het buitenland vertoeven teruggeroepen. Dat klinkt dus al zoo oorlogszuchtig mogelijk. lntusschen hebben die mogendheden hun lastigen pupil want zóó kan men die Balkanstaatjes wel noemen nog eens een laatste waarschuwing ge geven. De diplomatieke vertegenwoordigers te Sofia hebben een nota tot de Bux- gaarsche regeering gericht, waarin zij de verklaringen bekrachtigen, door Rusland en Oostenrijk gedaan, behel zende, dat Bulgarije niet rekenen moet op hulp van eenige zijde, indien het tot een 'conflict met Turkije moent komenen dat op verwezenlijking van het Oostenrijksch-Russische plan van richte uitdaging. De Bulgaarsche minister-president Petroff antwoordde, dat de mobilisatie geen offensief, doch een zuiver defen sief karakter heeft. In Konstantinopel neemt het aantal menschen, dat op een oorlog aandringt steeds toe. Het is slechts een quaestie van tijd, hoe lang de sultan weerstand zal kunnen bieden aan de wenschen van deze oorlogspartij. Als teekenende bijzonderheid kan gemeld worden, dat de sultan bij een juwelier te Konstan tinopel drie honderd zilveren vlaggetjes bestelde, welke gewoonlijk gebruikt worden om de positie en beweging van troepen op oorlogskaarten aan te geven. Men herinnert zich de aanleiding tot de tegenwoordige crisis in HONGARIJE, namelijk de eisch der Hongaren van meer zelfstandigheid voor het Hon- gaarsch leger, commando's in eigen taal, enz. Dit heeft keizer Frans Jozef aanlei ding gegeven tot het uitvaardigen na de manoeuvres van een legerorder, waarin hij met den grootsten lof ge waagt van de geoefendheid, het weer standsvermogen en de capaciteiten van het corps Hongaarsche landweer. De Keizer zegt letterlijk Hoe meer vertrouwen ik heb in de waarde van mijn leger, in zijn toewijding en de eensgezinde samenwerking van al zijne onderdeelen, des te meer moet ik en wil ik de bestaande en beproefde toestanden handhaven. Van zekere zijde, welke niet de hooge taak kent. die het leger heeft te ver vullen tot heil van beide deelen van de monarchie, zijn wenschen kenbaar gemaakt, welker vervulling de kracht en de eenheid van de monarchie gevaar zouden kunnen brengen. Ik wensch, dat het leger weet. dat ik nooit afstand zal doen van de rechten, die mij gewaarborgd zijn als opperbe velhebber Eén en vereenigd zooals het leger thans is, moet het blijvende kracht en de verdediging der monarchie tegen welken vijand' ook. Getrouw aan dien eed zal het geheele leger, dat deelgenomen heeft aan de manoeuvres, blijven bewandelen den Stadsnieuws. Haarlem, 18 September. In tegenstelling met het vertneldde in enkele bladen kunnen wij mede deelen dat de opruiming der hoo rnen langs den straatweg Haarlem— Sloterdijk ten behoeve van de electri- sche tram wel degelijk zal plaats hebben. Oefeningen stelling A m- sterdam. Heden (Vrijdag)' komen de laatste mili tairen die deel moeten nemen aan de oefeningen in de stelling, aan. Behalve de talrijke bezettingen der forten Spaarndam, Liede en Pennings- veer zijn er meer dan 800 militairen bij de ingezetenen ingekwartierd. hetvSSïen döSr d£i oS» erns^an wag. zij» plicht vervullend schen vertegenwoordiger is aangedron- oor ronKen 11 geest van ^én- gen met de nadrukkelijke opmerking dat Bulgarije vooral kalm moet blij ven. Ook is betoogd, dat. indien het vorstendom niet bij machte is 't voort trekken der benden te doen ophouden. Oostenrijk en Rusland van deze on- doordrongen van dien geest van één heid. die het nationale karakter van elk volk respecteert, doch alle ver schillen op zijde zal schuiven ter wille van het algemeen welzijn. De Deutsche W o c)h enzei- tung aan het woord. In verband met hetigeen wij in den laatsten tijd omtrent straatschenderij vermeldden, achten wij het niet on dienstig eenige opmerkingen mede te deelen, welke de Deutsche Wochenzei- tung in den Ntederlanden ten beste geeft over de onwellevendheid van een groot gedeelte onzer „spes patriae", onlangs weer eens met succes op den voorgrond getreden, toen eenige Amerikaansche schilders en schilderessen Haarlem be zochten. Het blad meent~dat er een ver band bestaat tusschen dit en den vrij heidszin van den Nederlander. „Disci- plin" zegt het blad „ist allerdings ein Wort, bei dessen Anhören den grössten Theil der freiheitsliebenden Niederlander eine Gdnsehaut über- léuft." Een dronken man, die het voorbijganger lastig maakt, neemt bet een politieagent verbazend kwalijk als deze hem tot kalmte aanmaant. En er zijn altijd nog genoeg nuchtere lui, die het voor hem opnemen, en zijn arresta tie trachten te beletten. Haalt een kwa jongen op straat eene gemeene streek uit, en acht de aangevallene of een als heer gekleed tusschenpersoon zich ge roepen hem een kleine tuchtiging aan den lijve toe te dienen, men kan er zeker van zijn dat de laatste heel hard kans loopt de kastijding met woeker terug te krijgen, van de een of andere niét als heer igekleede persoon. Het Duitsche blad doet een beroep op de ouders en de onderwijzers. Een we zenlijke „mijnheer", d. w. z. iemand die verstandig genoeg is om te begrijpen dat onwelvoeglijkheden van kinderen uit betere kringen nog voorbeeldiger gestraft moeten worden dan die van: kinderen uit lagere klassen, zal zich niet boos maken als een „welopgevoede kind eens een pak oploopt. Laten de ouders en de schoolmeesters den kin deren discipline leeren en zich fatsoen lijk te gedragen, dan zuilen ze op straat niet voor hen in de bres hoeven sprin gen, wanneer ze ongelijk hebben, en de kinderen, op hun beurt igroote-men- scben geworden zullen eerbied hebben voor het gesteld gezag. De Wochenzei- tung oppert als middel hiertoe het idee van. een soort schoolcompagnieën maar hier komt de Nederlandsche G&nse- haut bij ito pas. Vrij vertaald: Het-grootste gedeelte van de vrijheidlievende Nederlanders krijgt kippenvel bij het hooren van het woorddiscipline. Fenjilieton. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. U heeft geen reden om dat te zeggen, riep de rechter scherp. De leur werd zeker achter Mr. Thornton loor iemand gesloten een sleutel zerd gebruikt, dat is duidelijk, maar weet niet. of Mr. Thornton op dat logenblik dood wasU heeft geen acht om dat te zeggen. Misschien niet, zei de kantoorbe- üende nederig; maar het trof mij, Bijnheer, dat Mr. Thornton getracht ou hebben uit de kamer te komen, is hij nog in leven geweest was. Als lij bespeurd had. dat de deur op slot zou hij dan niet een van de ters ingeslagen hebben Of liever, lij zou alleen maar een van de ramen lebben behoeven open te schuiven en ot iemand daarbuiten om hulp oepen. De rechter stemde toe, dat de be- unbte njet heelemaal ongelijk had, maar hij ging niet verder op die ver onderstellingen in. U zei, merkte de rechter op, dat uw firma twee sleutels leverde aan Mr. Silwood? Heeft hij nooit tot u gezegd, dal hij een van de sleutels verloren had Dat weet ik zeker van niet. Als hij er een verloren had, dan zou hij bepaald1 hij ons een ander besteld hebben, en dan moest ik het gehoord hebben, want het is mijn plicht aan- tfc'ekening te houden van de sleutels wij hebben er een geregeld regis ter van. Maar hij zou een sleutel hebben kunnen verliezen en daarvan niets zeggen, niet waar? Zeker, mijnheer. Gale verwonderde zich niet weinig over den ongewonen gang. waarin de rechter zijn VTagen stelde. De bediende kon nu heengaan en de portier van Lincoln's Inn werd opgeroepen. De portier bevestigde in hoofdzaak de getuigenis van den slo tenmaker. het eenige nieuwe onder werp, dat hij aanroerde was. dat hij door, Francis Eversleigh aangezocht werd om de deur van Silwood open te maken. Hij wist, dat juist deze deur een specialen sleutel had. en hij had Mr. Eversleigh met dat feit in kennis gesteld. Toen werd Francis Eversleigh op geroepen. en omdat hij zich klaar blijkelijk zeer ziek gevoelde, werd hem een stoel gegeven. De rechter-, die hem heel goed kende, verzocht hem een verslag van het ge beurde te geven, en op stotterende en aarzelende wijze deed hij dat. Toen hij er mee klaar was. werden hem eenige vragen gedaan. Wist u, dat Mr. Thornton van plan was in Londen te komen? Hij schreef ons dat, maar hij gaf niet precies den datum, waarop wij hem konden verwachten. Wanneer hoorde u voor 'teerst van zijn aankomst in Londen? Toen mijn zoon Gilbert, die een onderzoek had ingesteld, mij vertel de. dat Mr. Thornton in het Law Courts Hotel was aangekomen en daarop was verdwenen. Daarna loon de mijn firma een belooning uit voor iedere aanwijzing, die leiden zou tot de ontdekking, wat er van hem ge worden was. Heeft uw zoon Gilbert een on derzoek ingesteld en waarom Toen gaf Francis Eversleigh, tel kens vallende over zijn woorden een verhaal van de omstandigheden, die geleid hadden tot de ontdekking, dat Morris Thornton in Londen was aan gekomen, en daarna verdwenen. Ilc maakte mij natuurlijk zeer ongerust, besloot Eversleigh. Mr. Thornton was een oud en dierbaar vriend, en zijn eenig kind. een doch ter, had eenige jaren lang bij ons verblijf gehouden. Was Mr. Silwood ook een vriend van den overledene? Bijna even intiem als ik. Hadden zij geen ongenoegen met elkaar gehad Neent ik ben zeker van niet. Kan u een of andere verklaring geven of veronderstelling maken om trent het vinden van het lijk van Mr. Thornton in de particuliere vertrek ken van uw compagnon? Ik kan daar in 't geheel geen verklaring van geven. Het is eendiep geheim voor mij. Niemand was meer verwonderd dan ik. toen het lijk ont dekt werd in de zitkamer van Mr. Silwood. De schok, dien ik kreeg was zoo hevig, dat ik in zwijm viel. Op welken datum ging Mr. Silwood uit met vacantie wanneer vertrok hij naar Italië HSj ging in denzelfden nacht, dat Mr. Thornton verdween of den vol genden morgen. Zaterdagmorgen werd e'r op het bureau een briefje van hem gevonden, waarin hij schreef, dat hij vertrokken wasdat was de dag na het verdwijnen van Mr. Thornton. Hier kwam inspecteur Gale tus- schenbeiden, en zei, dat het bewezen kon worden, dat Mr. Silwood Zater dagmorgen vertrok. Die woorden veroorzaakten een kolossale sensatie in de kamermen was algemeen van gevoelen, dat dit van het grootste belang was in deze zaak bijna iedereen daar tegenwoor dig was in 't diepst van zijn ziel overtuigd, dat Thornton door Silwood vermoord was. Diepe wanhoop maak te zich van Francis Eversleigh meester. Toen werd Gilbert opgeroepen, en zei op mannelijke, openhartige wijze, wat hij te zeggen had. Nu kwam inspecteur Gale aan de beurt en legde de jury de feiten voor, zooals hij ze verzameld had. In 't kort. zei hij. komen ze hier op neer. Den bekenden Vrijdagavond verliet Mr. Thornton zijn hotel met het besliste plan een wandeling te gaan maken in Holborn of in Chan cery Lane, keerde niet terug en zijn lijk werd vijftien dagen later gevon den in Stone* Buildings, hetgeen een gedeelte was van Lincoln's Inn. uit komende op Chancery Lane. Verder werd liet lijk gevonden in eon ka mer. die behoorde aan Mr. Silwood. die Londen had verlaten den morgen volgende op het verdwijnen van Mr. Thornton. De conclusie was duidelijk maar toch waren er twee omstandig heden, die niet uit het oog verloren mochten wordende eene was het ontbreken van een motief, wat Sil wood betrof, het andere was. dat in denzelfden nacht van het verdwijnen van Thornton, een man gekleed als werkman uit Lincoln's Inn was ge slopen van den kant van Stone Buildings en dat hij niets verder te weten had kunnen komen omtrent dien werkman. Onder deze omstan digheden stelde hij voor. dat de jury nog geen bepaalde conclusie zou nemen. Het publiek hoorde nu pas voor 't eerst van den geheimzinnig en werk man het bracht eenigen twijfel aan den schuld van Silwood mee. Een onbesliste uitspraak! zei de rechter, met een bijzondere stembui ging. wacht totdat wij den medischen getuige gehoord hebben. Dr. Gilson, een zeer kundig man, werd opgeroepen en legde den eed af. zei. dat hij volgens opdracht van den rechter het lijk nauwkeurig onder zocht had. En wat was uw bevinding vroeg de rechter. Ik vond geen sporen van geweld op het lijk er was absoluut niets dat er op wees, dat Thornton door mis dadige middelen om het leven ge bracht is. Integendeel, mijn onder zoek toonde duidelijk aan. dat de dood een gevolg was van een hart ziekte. Buiten kwestie stierf Mr. Thornton ten gevolge van een hart kwaal. Met andere woorden hij stierf een natuurlijken dood. (Wordt vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1