ALLERLEI. I -JOOA ITBAag 13U UI 13m 13M 01) HBPUJO DE ZATERDAGAVOND. De processie met de kist van de Heilige Seraphim. In do kathedraal van Sadow, in de keizerlijke familie de reliquieën van Russische provincie Tambow. is de- den heilige. zer dagen een nieuwe Russische hei- Druk bezoek had de heilige bron ligc uitgeroepen, de heilige Seraphim van den heilige, waaraan wonder- in tegenwoordigheid van de leden der dadige geneeskracht wordt loegeschre- keizerlijke familie en een geweldigven. Onder deze bron. die ongeveer groote menigte vrome pelgrims. 2J kilometer van het klooster van St. De platen geven tooneclen te zien, Seraphim verwijderd is en die haar die bij gelegenheid' van die plechtig-1 water loost door een eenvoudige zin heid zijn voorgevallen. De reliquieiin ken pijp, gingen vele zieke pelgrims van den heilige werden in plechtigein puris naturalibis, oftewel Adain.v processie naar de kathedraal gebracht toilet, staan. De weg van het klooster in een open kist, welke door den naar de bron was geruimen tijd prop. Czaar ten geschenke was gegeven. De vol pelgrims. Czaar zelf was één van de dragers van De kapel en het klooster van Se- de kist. Achter de kist liepen de Cza- raphim zijn van de grootste en rijk- rina, de Czarina-wed uwe, grootvorsten I ste in geheel Rusland en de uitroe- en een groot aantal hoogwaardig-ping van den beroemden vader Sera- heidsbekleedors. Bij het voorbijtrek- j phim tot heilige in tegenwoordigheid ken van den stoet vielen alle toe- van den Czaar, zal die invloed nog schouwers op de knieën. Na eenj aanmerkelijk doen toenemen, plechtige mis kusten de leden der! Een redactieburcau in Japan. Straatzangers ook in 't oude Europa verbreiders van allerlei nieuws vermeldden in alle buurten de ge beurtenissen van den dag. voor zoo- Ver deze zich bepaalden tót moorden of andere misdaden en evenals in Europa was ook daar de waar heidsliefde dier heeren niet groot. Thans teTt men er honderden blar den en blaadjes, alle takken der jour nalistiek vertegenwoordigend, tot. dien der satire loe. En ook de redactie dezer bladen is grootendeels naar Europe-each model. De voorname bladen hebben alle oen hoofdredacteur steeds een gewich tig persoon op politiek gebied —die de kleur der krant aangeeft en de hoofdartikels schrijftzijn staf bestaat uit redacteuren en verslaggevers, zoo. als in Europa, en alleen de altijd te vuur staande theeketel is een speciaal .Tapansch ingrediënt bij den journa- listieken arbeid. Onze plaatjes geven de oude be sproken krant en een modern redac tiebureau te zien. prijzen is uitgeloofd) paardenwed rennen internationale Congressen van geneesheeren, ingenieurs enz. wondervolle werkingen der electrici- teit. De kosten van liet Paleis der Schoone Kunsten" (dat na de Ten toonstelling blijft bestaan) zijn 1,000,000 dollars. Het terrein der tentoonstelling is hot grootsche ,,Forest-Park", in het Westelijk gedeelte van St.-Louis, waarhoen de bezoekers zich van alle kanten der stad vlug per spoor of por electrische team kunnen begeven. In bevolking is St.-Louis de vierde stad der Vereenigde Staten. Zonder die der voorsteden mee te rekenen, heeft zij een bevolking van 050,000 zielen. Haar Centraal Station, Union Station", is liet grootste en schoonste van Noord-Anierika. Niet minder dan 24 spoorlijnen ltoopen er in uit. St.- I.ouis is do metropool van het dal der Mississippi en de voornaamste deur voor zijn handel. Van de ..clou" der tentoonstelling, den hoogen toren, meldden we reeds iets. De plechtigheid van Sint-Seraphim. De negers in de V.-S. en ia Engeland. De Wereldtentoon8teH ng van St. Louis. Zoo nieuwe We; Mdtentoonstellingen niet reeds vroegere door omvang of door bijzondere jnea-k waardigheden overtreffen, dan is bij voorbaat de mislukking zeker. Die van St.Louis in liet volgende jaar. naar men weet, te houden ter viering van het eeuwfeest van den aankoop der uit gebreide territoren van Fransch Loui siana door de Vereenigde Staten zal èn door het een èn door het an dere dit doen. Het terrein, dat ze zal beslaan, is 480 hectaren groot, voor de gezamenlijke voornaamste gebou wen is ep een oppervlakte van 80 hectaren gerekend, en de totale uit gaven zullen ongeveer 40 millioen dollars, of 100 millioen gulden bedra gen. Door het nationaal gouverne ment is een credict van 5.000.000 dol lars (12,millioen gulden) toegestaan voor de rcgtcringsgebouwen en hun tentoonstellingen een credict. van 1.308,000 dollar-, voor de tentoonstel ling der Philippijnen een crediet van 500,000 dollars. Voorts is ingeschre ven door de stad St.-Louis voor 5.000,000 dollars, door de inwoners van St.-Louis eveneens voor 5,000,000 dollars, en eindelijk Is ook nog door den Staat Missoeri een krediet van 1.000.000 dollar^ verleend. De 15 groote Sectiën zullen betref fon onderwijs en opvoeding; kunst voorwerpen vrije kunstenfabrieks industrieën mechaniekelectrici- teit middelen van transportland bouw tuinbouw; bosschtn mijnen en metallurgie; vischvangst en jacht; anthropologic; sociale economie; li chamelijke opvoeding (sport en athle tische spelen). Gewichtige onderaf der. lingen zijn: weefsels; vee; molkerij; artilleriemuziek. Verder behooreil tot de groote aantrekkelijkheden groote wedstrijden met bestuurbare hallons (waarvoor 500,000 gulden aan I)e kwestie, die in de Vereenigde Staten dezer dagen misschien het meest besproken wordt, is het rassen vraagstuk. Jarenlang is de zaait han gende, heeft het vuur gesmeuld, doch het beslist optreden van president. Roosevelt ten gunste der negers heeft olie in het vuur geworpen. Meer dan ooit komt thans de haat van blanken tegenover negers aan don dag. Zelfs bij de marine is het- tot een conflict gekomen. Op de ..Columbia" b. v. hebben dezer dagen acht blanken ge weigerd samen te eten met den neger Isuak Miller; zij zetten zich eerst aan den disch toen Miller gegeten had. Deze handelwijze vond bij velen zoo'n bijval, dat aan de Regeering gevraagd werd voortaan niet meer negers dienst te doen nemen bij de marine, welk verzoek natuurlijk, geweigerd word. De machinisten-vereeniging in New Port, Virgina, is uit den machinisten- hond getreden, omdat het centraal be stuur de uansluitiifg van neger-vak - voreenigingen tot den bond had goed gekeurd. Dat de houding van president Roo sevelt. die zeer ijvert vo°r gelijke rechten van beide rassen, gebruikt wordt om stemming te maken tegen zijn herkiezing, is reeds bekend. Ook theoretisch wordt het standpunt van den President aangevallen, vooral, in het Zuiden. De bekende journalist John Temple Graves b.v. verdedigde in een voordracht den rassenhaat en het lynchen van negers, die zich schuldig gemaakt hadden aan mis handeling van vrouwen. Een vlugge berechting is een middel door presi dent Roosevelt aan do hand gedaan om het lynchen tegen te werken, helpt volgens Graves niets. Wettelijke bestraffing schrikt den neger niet af, integendeel, zij streelt zijn ijdelheid. „Gelyncht zal er worden zoo lang er negers zijn. En dus moeten zij het land uit. Een oceaan moet blanken en gekleurden scheiden." De New Yorker ..Tribune" een blad Onder de dat betrekkingen heeft niet den Pre sident. merkt naar aanleiding van deze woorden op „Wanneer wij zeggenhet eenige middel is'de negers te verdrijven dan erkennen wij openJftjk. dat heit met ons land en onze beschaving gedaan is. Of liet en.s al dan niet. bevalt, de neger woont in ons land, om er le blijven. Hij hoeft evenveel rechten als de blanke. Ilij mag niet een indrin-, ger uit Afrika genoemd worden, even min ul„s de blanke een indringer is uit Europa. De neger is thans burger. De Vereenigde Staten zijn zijn vaderland; de Aim rikaansche vlag is zijn vlag. Welke wet kan hem berooven van zijn geboorterecht „En hoe moeten en kunnen 9 mil lioen negers verbannen worden, zoo dat een oceaan hen scheidt van die blanken To Londen begint men nu ook, zeker uit nnëpcrij van de Amerikanen perso nen met een donkere huidkleur te hinderen of minachtend to behan delen. Zoo werd een neger, acteur van lige bron. zijn beroep, door twee personen ge plaagd met z'j» huidskleur. De man werd driftig, trok van leer en ver wondde een van zijn beide belagers. Tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, zal hij er echter slechts één behoeven uit te zitten, aangezien de minister den Koning geadviseerd heeft zijn straf te verminderen. Had men hier misschien enkel niet een op zichzelf staande laffe plagerij tc doen. hot volgende geval brengt aan het licht, hoezeer men zich te Londen aan Amerikaaneche manieren ge went. Een neger, die er volkomen als een gentleman uitzag, kwam dezer dagen zijn beklag doen bij den politierech ter. Ilij vertelde, hoe aan hom en eenigen zijner vrienden door ecu ca féhouder ververschingen waren ge weigerd, enkel vanwege hun huid kleur. Hij vroeg, of hij en z.ijn vrjen. den, die uit verwijderde doelen van het. Britsche rijk afkomstig waren, „niet heter dan als wilde beesten" mochten worden behandeld. Do rechter zeide, dat hij tot zijn spijt niets aan de zaak doen kon, DE ZATERDAGAVOND. Mylodie uit rijden. hoed bijzonder en voque, maar er werden. er ve>ei onder die vlag ver kocht, dat eigenlijk geen. Panama's waren. De goedkoopste Panama, die hoofdzakelijk van grof gras of stroo gemaakt, is, kost 9 ii 10. Zoo'n hoed is echter niet aan to bevelen. Voor 25 echter kan men oen Panama-hoea koopen. die een meiischenleven duurt. Men kan er allerlei vormen aan ge ven, hem meenemen in een haiiu- schoenendioos en hern door een gewo nen servetring halen. Als hij vuil is, kan hij telkens wieer schoongemaakt word,en, evenals een zijden hoed op gestreken. In Londen is maar één fabriek van Panama-hoeden. Die staat onder toe zicht van (le „Panama Hat Company een Engelsch genootschap, waar een groot aantal vrouwen dagelijks bezig zijn met het vlechten op. in elkaar maken van dezen aangenamen zomwr- dracht. Aan die fabriek werkt een vrouw zeven a tien dagen over een hoed, terwijl zij acht uur per dag er aan bezig is. De hoed) wordt dan ge bleekt of helderwit geverfd en gaat dan naar de afdeeling om geperst te worden. Dan wordt hij op den dour stoom gedreven hoedenvorm gezet en door middel van hydraulische niacin nes wordt er het vercischte model aan gegeven. Een smal reepje leer aan den binnenkant en een zwart lint aan de buitenzijde maakt het artikel compleet een stuk gevlochten gras tegen aanhouden, dan laat het heel gemakkelijk los. II. Nieuwe glazen moeten voor dte eerste maal in kou dl water worden afgewasschen. Zij zien er dan helder der uit dan in warm water gewas- schen. Een kijkje in de „Jordaan" te Amsterdam op Zaterdagavond. Zaterdagavond is te Amsterdam zeer zeker de drukste avond der week. Menigeen stelt de boodschappen, die door elkaar, ieder voorzien van een korf, 'tzij leeg om de duiven, welke men gekocht heeft in te doen ten ein de zc naar hunne.' nieuwe woning te vervoeren, 'tzij dat zich daarin duiven bevinden om te trachten de onschul dige diertjes aan den man te brengen. Deze duivenniarkt begint reeds vroeg in den avond; zoodra de schemering valt, komen successievelijk de lief hebbers opdagen. Niet zelden gaat deze samenkomst van duivenJiefhcb- bers gepaard met woordentwist, ja, vaak gebeurt het, dat men handge meen wordt en moet de politie tus- schenbeide komen om verkooper en koopor tot rust te brengen. Tegen negen uur is in den regel de handel afgeloopen en trekt men huiswaarts om de duivevn naar de plaats hunner bestemming te brengen. Wanneer we de Westerstraat iets verderop wandelen, komen we aan deschoenenmarkt. Aan beide zij den van het trottoir zijn stalletjes geplaatst, geëtaleerd met gebruikte, meest half versleten schoenen. Ter verlichting der étalage is een flam bouw aangebracht, welke den koop lustigen onder 't aanpassen der schoenen een bedwelmenden geur van petroleum te gemoet doet komen. Deze „schoen,magazijnen" zijn, zoo als men begrijpen zal. zeer primitief ingericht. Een stoel of een krukje om te zitten bij 't aanpassen der schoenen biedt de koopman zijne clientèle ech ter "iet aan men behelpt zich dus en noemt plaats op den rand van het trottoir; wel een lastige positie, doch men kijkt op de schoenenmarkt zoo precies niet. Natuurlijk spreekt het van zelf. dat zij. die hun schoenwerk aan deze stalletjes koopen. tot de minderbedeelden behooren. De bedoe ling is dan ook om een „koopje te halen", al blijkt dat maar al tc vaak nu juist "iet direct 't geval to zijn, daar er natuurlijk zeer vele schoenen onder afijn, die reeds geruimen tijd dienst gedaan hebben. Hier en daar op de Westerstraat staan vrouwen met een mand. wel voorzien met gekookte eieren. Onder het geroep van „Vier om een dubbel tje lekkere eieren", maken zij recla me voor hun waar. Menig eitje wordt hier des Zaterdagsavonds verorberd. De kraampjes met haring, zuur enz. zijn ook rijk vertegenwoordigd. Ook ijskarrotjes ontbreken niet, al is het weer nu juist altijd niet van dien aard, dat men voor frischheid naar 3 een portie ijs verlangt. Het geeft werkelijk een eigenaardig aanzien, dat gedrentel van menschen langs al deze verlichte tentjes en kar retjes. Het maakt eenigszins den in druk van een „kermesse. d'été". aL ontbreken hier dan ook de draaimo lens en schiettentjes. Thans verlaten we de Westerstraat en wandelen een paar straten verder om eens een kijkje te nemen op de Haarlemmerdijk en Haarlemmer straat. Deze beide straten behoeven wat drukte aangaat allerminst voor eerstgenoemde straat onder te doen, doch wat breedte betreft, staan zij verre ten achter. In deze straten be merkt men hoofdzakelijk winkels gesloten huizen zijn er zeer weinig Een druk rij verkeer en de electrische tram verhoogen de levendigheid. Op alle hoeken van dwarsstraten, die in deze straten uitloopen, staan kooplie den met groentenaardappelen, ge rookte paling, enz. zij geven door een luid geschreeuw door elkaar blijk van hun tegenwoordigheid. Concur rentie is onder deze kooplieden na tuurlijk niet uitgesloten de een ver koopt zijn waar nog goedkooper dan de ander. De winkeliers maken drukke zaken; in verscheidene winkels schijnt het wel of men geld toekrijgt. De men schen staan op straat te wachten, totdat zij kans zien zich een plaatsje in den winkel' te veroveren, om daar geduldig af te wachten, tot hun beurt gekomen is om geholpen tc worden. Manufacturenmagazijnen, sigaren winkels. kruideniers- en commesti- bleswinkels, en "iet te vergeten de boterwinkels, vindt '"eri hier in rui me mate vertegenwoordigd. Laatstge noemden hebben echter meer weg van een magazijn ia huishoudelijke arti kelen dan van een winkel in boter, kaas en andere levensmiddelen. Men staat er verbaasd vanzelfs prachtige vulkachels worden als premie uitge loofd voor een zeker aantal bons, die men van don winkelier in grooter of kleiner aantal ontvangt, naarmate het bedrag is, dat men besteed heeft. Dat over 't algemeen in deze buur- M. Toch niets verkeerds? C. (niet een veelboteekenend knip oogje). Plotseling overleden. M. Is 't. waar? C. Uit de beste bron gehoord. M. (halfluid, maar zoo dat de nieuwsgierig toeluisterende medepas sagiers liet best kunnen hooren). Was de boel op C. (Op aenzolfden toon). Natuurlijk. Hij was ook nog voogd over een meisje, dat zestigduizend gulden had. Ze was geëngageerd met een neef van me. M. (hoofdschuddend'). Wat een slag! Stoppen, conducteur. (Zij verlaten de tram). Een van de andere passagiers of freert den conducteur een sigaar en zegt: Was di<- meneer G. een bekend man hier in Haarlem? Conducteur (de sigaar wegber gende). Dank u wel. O ja, meneer G. bad ik veel op den wagen 't Is bier een rare trtjd tegenwoordig. Je kunt niemand moer vertrouwen. (De electrische tram gaat verder. Het praat jo over E., F. en G. ook, maar véél sneller FIDELIO. In het bad. is meer waardl dan het in goud weegt. De grootste aantrekkelijkheid van den Panama-hoed, is zijn lichtheid. Zij wegen maar enkelo onzen en vormen zoodoende bij warm weer een ideale hoofdbedekking. Ongelukkig is de te genwoordige prijs nog zoo hoog, ciat alleen do zeer welgestelde cr zich één kan aanschaffen, on hijdie een me thode kan vinden, om het gras machi naal te vlechten, slaat een fortuin te wachten De „Panama Hat Company" van Londen heeft het plan gevormd aeze industrie in te voeren in Ierland, op dat de boerenvrouwen aldaar er een aardig duitje mee kunnen, verdienen. Dat laatste verzoent ons weer eenigszins met die duro hoeden, uc wilde anders maar zeggen, waar blijft de tijd, dat niet meer zooals in ue ..Fliegende Blatter" de vrouwen aller lei intrigues op touw zetten om aan een dierbaren hoed to komen, maai' dat de mannen die rol overnemen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. I. Om oude stopverf week te maken, moet men er een roodglocienden pook reeds in 't begin der week verricht moesten worden, uit tot de gezellige avond, „de avond dat men "p geen half uurtje behoeft te kijken", geko men is. Sommigen zien gaarne den Zaterdagavond te gemoet om in den huiselijken kring genoeglijk bijeen te zitten. Anderen gaan naai' hun club om een partijtje to biljarten of een kaartje te spelen, 't Meerendeel van de bewoners der oude Amstcl-stod zoekt echter des Zaterdagsavonds bij gunstig weder de gezelligheid b u i- tenshuis. Dit laatste valt het best waar te nemen in de Jordaan. In dit volk rijke gedeelte der stad wonen zeer vele werklieden, die natuurlijk des Zaterdags hun weekgeld1 ontvangen en des avonds met hunne vrouw en vaak ook nog de kinderen, de noodige ir.kcopen doen voor de volgende week. Nemen we eens, om te beginnen, een kijkje op de Westerstraat, een lange, zeer breede straat, in 't midden voorzien van een trottoir, afgezet aan weerszijden door een rij hoornen, dan zien we allereerst de duivenniarkt. Het is een gekrioel van menschen Er wordt al zooveel gepraat tegen woordig. I k zou er de zegsman niot van willen wezen,. C. Nou ja. maar ik ben er toch ook hang voor. Een kat, die in 't nauw zit doet rare sprongen. Voor mijn neef zou dat een vroeselijkc slag wezen (leuk eens aan. een meisje mot zestig mille en dan al het geld wegdoor zoo'n schelm van een voogd F. Dut zeg ik niet. C. Nee, maar je denkt het toch ook. Je krijgt van mij drie borrels, Wil lem. Gegroet heeren. Gooie hemel, wat cc» toestanden. C. af. De anderen zwijgen een OOgenblik. A kijkt naar buiten en roept op eens: „Kijk, daar loopt G." De anderen, (opspringende) Is het waar? Ja, waarachtig. E. Hoe kom je er dan aan, dat hij dood is, F. F. Kan ik het helpen Ik ben dan zeker niet goed ingelicht. E. Nee, dat blijkt, 't Is ook een ramp tegenwoordig, de menschen bal» beien en kletsen dat het een schan daal is A. Nogal geen kleinigheid om van iemand te vertellen, dat hij zich op gehangen heeft als cr geen woord van waar is. F. (geprikkeld) 't Is mijn schuld niet. Ik heb het praatje niet in de. we reld geschopt. Aannemen, Willem, hier is een kwartje. Laat maar blijven. (De andere heeren betalen ook en gaan gezamenlijk heen). Op straat. B. (naar huis gaande, ontmoet op straat H.). Zeg, heb je al gehoord van E. H. Nee, wat dan B. Al zijn geld kwijt, minstens tachtig mille. Geen cent meer over. Hij zal een baantje op een kantoor moeten zoeken. Nu adieu hoor, ik moet naar huis. (Een oogenblik later). II. (tot L). Weet je 't al van E. I. Wat is er mot hem II. Alles kwijt. Tusschen de tach tig- en negentigduizend gulden naai de maan. Ilij moet e(-'n baant] p op een kantoor hebben aangenomen. 1. Wat zeg je! Als ondergeschikte? H. Ja. natuurlijk. Nou, gegroet hoor, ik ga verder. I. ziet in do verte J. aankomen, houdt hem staande en vertelt het nieuwtje verder). In de paardentram. D. (tot K.) Heb je 't a'l gehoord van F. K. Wat zou er zijn met F. I). Heb je er nog niets van gehoord? Hij is alles kwijt. Borg gebleven voor zijn zwager bij een van de gefailleer de firma's. K. En nu het geld wordt opgevraagd kan hij zeker niet betalen, hé. Ja, dat gnat zoo met dat onvoorzichtige borg blijven. I). Hij mofet zijn huis al verkocht hebben. Wat een catastrophe K. Ja. maar de menschen zijn dan toch ook verbazend dom. om borg Ie blijven als ze zelf niet rijk zijn. Wat zal mijn buurman L. daarvan staan te kijken; die was nogal met hem bevriend, geloof ik- (Terwijl de twee heeren uitstappen, zegt ('e conducteur tot den koetsier „ik hoor daar juist dat F. op de flesch is, je weet wel, die brani met zijn mooion, hoogen hoed op. Koetsier (verbaasd). Die ook al. Nou, mijn 'n zorg. Ik heb niks, kan ook niks kwijtraken. Op de electrische tram. C. (op het achterbalcon dat vol is, tot M.) Weet je t al van G.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 7