NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. TEN 0000E OPGESCHREVEN. 21e Jaargang. No. 6203. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 1.30 1.65 gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 - de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 2 L Sept. bevat o. a. Ten doode opgeschreven, Bni tenlandsch Overzicht. Brieven uit Berlijn, Cokes tot lageren prjjs, Sportpraatje. Binnenlandsche en Stadsberichten. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-buj voegsel No. 159 van „De Zaterdagavond", bevattende o. a. Haarlemmer Hal letjes, Rubriek voor Dames, Een Gelukskind, Een kijkje in de „Jor- öaan" te Amsterdam op Zaterdag avond, Vacantiescholen, De Wereld tentoonstelling te St.-Louis. De ne gers in de V. S. en in Engeland, be nevens de gewone rubrieken en af beeldingen, enz. Op een andere plaats in dit blad tan men lezen, dat de liberale Kies- vereeniging Haarlem, welker Bestuur wensclite af te treden, bét daaruit voortvloeiend voorstel tot benoeming van een nieuw Bestuur heeft aange houden tot een spoedig te beleggen volgende vergadering en dat op die zelfde vergadering als eerste punt de agenda door het Bestuur zal worden voorgesteld, de vereeniging e ontbinden. Uit een en ander kan ieder gemak kelijk de conclusie trekken. De leden kèbben geen kans geziqp een nieuw Jestuur te verkrijgen en derhalve de voorkeur gegeven aan een voorstel ot ontbinding der Kiesvereeniging. Tatuurlijk kon tot die ontbinding ivenwel gisteren niet worden beslo- en, omdat zij niet op de agenda itond. Het is onder de gegeven om standigheden niet denkbaar, dat de Folgende vergadering niet tot de dan oorgestelde ontbinding zou besluiten. Met een enkel woord mag herin- jerd worden aan de oprichting van vereeniging en baar levensloop, 'oen de Kiesvereeniging Vooruitgang len adem had uitgeblazen en in den omer van 1899 plotseling een aantal ociaal-democraten in den Raadwer- gekozen, achtten de heeren W. ilolp en Dr. J. Timmer het noodzake- ijk tegen verdere uitbreiding van dit lement te waken en ontwierpen daar. oe het plan voor een Neutrale Kies- ereeniging, waarin plaats zou zijn foor alle partijen, behalve die der ociaal-democraten. Inderdaad werd it voornemen nader besproken op vergadering in het Brongebouw, raar liberalen, katholieken en Chris- elijk-historischen broederlijk bijeen aten. Men zou zich natuurlijk bepa- sn tót die verkiezingen, waarbij polL ek verschil niet op den voorgrond ehoefde te treden, zooals die voor en Gemeenteraad en de Kamer van oophandel. Evenwel stuitte de uitwerking van it plan op, naar het schijnt onover- omelijke, zwarigheden. Althans van algemeene. neutrale kiesvereeni- iog is niets gekomen, wel ontstond November 1900 de liberale kiesver eniging Haarlem, waarvan de tegen woordige voorzitter, Dr. J. Timmer president optrad en de sedert verleden heer P- Vierkant, als secre- iris. Zij vormde evenwel de voortz etting van het denkbeeld der samen werking, daar uitdrukkelijk in haar ïglement de mogelijkheid van com- inatie met andere kiesvereenigingen erd uitgesproken Een uitgebreid ledental wenschte de ireeniging niet, gedachtig aan ue schiedenis van haar voorgangster Vooruitgang", die door de deuren ijd! open te zetten, wel in omvang, aar daarom toch nog niet in kracht atoegenomen. Vandaar dat een be- ekkelijk hooge contributie werd ge- aagd' en voor het lidmaatschap gee- ïrlei propaganda gemaakt. Toen het eek. dat men daardoor gevaar li.ep, in of meer op de klip der exclusivi- it te stranden, werd' de contributie irlaagd en toenadering tot meerdere ingen der liberale partij gezocht. Destijds was de scheur in de kies- reeniging reeds zichtbaar, heerschte verschil van meening der de leden over de wenschelijklieid n de samenwerking, zooals die tot isver was toegepast. Velen waren n oordeel, dat deze samenwerking at andere kiesvereenigingen, hoewei den sociaal-democratische candida- 1 den voet dwars zette, tegelijkertijd breuk deed aan de kracht in den lad van de liberale partij zelf en it bet voordeel ten slotte alleen toe- el aan de andere partijen. Dit verschil gevoegd bij de traditio- neele lauwheid van de liberale kiezers en bet daaruit voortspruitende gebrek aan belangstelling-, zal nu ten slotte aan de kiesvereeniging Haarlem het leven gaan kosten. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Begrijpelijker wijze is men noch in ENGELAND, noch daarbuiten uitgepraat over het aftreden der drie ministers en in het bijzonder over dat van Chamberlain. Nu we meer volledige berichten daar over voor ons hebben en de corres pondentie tusscben den afgetreden staatssecretaris voor de koloniën en Balfour uitvoeriger lezen, valt er een eenigszüis ander licht op de geheele gebeurtenis. Uit hetgeen Balfour zijn collega geantwoord heeft, blijkt duidelijk, dat lii] het au fond met hem eens is, dat hij evenmin als Chamberlain afkeerig is van beschermende rechten op voe dingsmiddelen, maar dat het eenige tusscben hen bestaand verschil betroi de taktiek. Balfour wilde meer gelei delijk, langzaam aan, Chamberlain meer bruusk het doel trachten te be reiken. Balfour wilde de openbare meening bewerken en zóó den weg voor zijn collega banen. De indruk is dan ook, dat zij bond- genooten zijn en blijven en dat de een nu iu het ministerie en de ander daarbuiten zal aansturen op de door Chamberlain beoogde protectie. Zuiver is in elk geval op dit oogen- blik de toestand niet. Men hebbe een protectionistisch of een vrijhandels- kabinet, maar niet een tusschending, zooals nu. Men denke aan den hertog van De vonshire, die zich vrijhandelaar noemt De vermoedelijke opvolgers der af- hetgeen verschillende landen over de crisis ten beste geven en hetgeen voor gissing. We laten nog volgen hetgeen verschillende bladen nog over de crisis ten beste geven n hetgeen omtrent den indruk te Londen, door het geval gemaakt, gemeld wordt. Als een bewijs van de ontsteltenis door het aftreden van Chamberlain veroorzaakt, kan gelden de onmiddel lijke daling in den prijs der Consols, die 887/8 openden. Het gevoel van ontsteltenis werd nog versterkt door bet feit, dat het publiek geen kennis droeg van wat gebeuren zou. Het be richt, dat Chamberlain zou aftreden, was alleen bekend in goed ingelichte kringen de avondbladen van eergiste- maakten er geen melding van. en al gemeen geloofde m,e>n dat- slechts Rit chie en lord Hamilton zouden aftre den. De liberale bladen juichen over de vernietiging der Torie-partij en trach ten den .indruk te wekken, dat de fiscale quaestie slechts een rood'e doek was, die dienen moest om de aandacht af te leiden van het rapport der ooi- logscoin missie en van de onder wij s- quaestie. De .Times" wijst er op dat Cham berlain algemeen erkend wordt te .zijn de staatsman, die in onzen tijd den krachtigsten en meest blij ven den indruk maakte, zoowel op de volks massa in Engeland als op de jongere naties, die zich met het Engelsche rijk ontwikkelen. De brieven van Cham berlain en Balfour stellen het land dringender dan ooit voor de vraag naar fiscale hervormingen, en tevens geven zij krachtige redenen zoowei van persoonlijke eer als van tactisch voordeel ter rechtvaardiging van wat anders een onberaden en gevaarlijken stap zou schijnen. De ..Daily Telegraph" zegt, dat uit de brieven blijkt, dat er tusschen Balfour en Chamberlain dezelfde soon samenwerking bestaat als tusschen twee deelen eener strijdmacht, waar van de eene de operatiebasis en de verbindingslijnen bezet houdt, terwijl de andere bezig is de operaties in het voorterrein voort te zetten. Chamber lain's ontslag is minder het einde van een groot hoofdstuk dan wel het begin van een nog grooter. „Standard" en „Times" en .Daily Graphic" bevatten bijzondere artike len, waarin de diensten van Chamber lain worden herdacht in woorden, die van de grootste erkentelijkheid blijk geven. De „Daily News" meent dat het ai- treden der drie ministers bijna dade lijk tot algemeene verkiezingen zal leiden, want ook zij die aanblijven, zijn het onderling oneens. De „Daily Chronicle" vraagt in üen- zelfden geest, waarom er niet meer ministers zijn afgetreden, en verklaart dat de natie verdwaasd zou moeten zijn, om een regeering trouw te blijven die den oorlog in Zuid-Afrika zon slecht bestierd heeft. Het zou het top punt van dwaasheid zijn, het verleden te vergeten en bewindsmannen te handhaven, die het bestaan van het rijk in gevaar gebracht en millioenen verspild hebben. De „Daily Mail" merkt op, dat ae sterke man in de regeering niet gezind is, een vergelijk te aanvaarden. Zoo veel te beter. D'e uitkomsten zijn nog verward en onzeker geweest; thans weet men tenminste, waaraan zich te houxLen. Tusschen den eerste-minister en Chamberlain zal een bondgenoot schap bestaan, dat niet minder oprecht er om is, nu geen van beiden in een vergelijk heeft willen toestemmen op het stuk van belasting van levens middelen. Verder zijn alle bladen het er vrij wel over eens, dat, nadat alle partijen een uitgebreide propaganda hebben gemaakt, -vrij zeker eerlang een alge meene verkiezing zal uitgeschreven worden. Bijzondere aandacht trekt de dag order, door den keizer van Oostenrijk uitgevaardigd na afloop der HONGAARSCHE manoeuvres, daar de keizer daarmee zijn meening duidelijk te kennen geeft. In Hongarije is men er natuurlijk lieei weinig mee ingenomen en beschouwt men het als een oorlogsverklaring van de Onafhankelijksheidpartij. Kassuth is telegrafisch naar Pest ontboden. De keizer is naar Weenen terugge keerd om zijn vriend en bondgenoot, den DUITSCHEN keizer te ontvangen, die daar gisteren aankwam'. Over de ontvangst en de aan het diner gewisselde vriendelijk heden kunnen we zwijgen. Het ging alles als naar gewoonte en er werd niets bijzonders gezego. De wederzijdsclie diplomaten, Von Bü- low en Goluchowsky, zijn echter ook aanwezig en hadden reeds samen een onderhoud, zoodat er mogelijk nog wel iets van algemeen politiek belang behandeld zal worden. Ten slotte komen wij tot den toe stand op het BALKAN-SCHIEREILAND. Men heeft kunnen lezen hoe groot de opgewondenheid in Bulgarije is en deze is niet verminderd door het be richt, dat de Turken de stad Kastoria zouden hebben verbrand en de gelieeie bevolking van 10.000 zielen omge bracht Dit bericht komt tot nog toe uitsluitend uit Bulgaarsche bron en 'tis dus verstandig het met eenig wantrouwen te ontvangen. Het kan moeten dienen om de Bulgaren nog meer tot d'en oorlog te prikkelen. Is het echter waar, dan is het zeer zeker een vreeselijke tijding. Andere telegrammen spreken van nederlagen der opstandelingen. Zoo ■hebben die Turken, bij bet vervolgen van Bulgaarsche benden: in den Balkan van eene bende 45 mannen, en van eene andere 130 man gedood, en bom men, geweren, patronen, en ook de uniform van een Bulgaarsch officier buit gemaakt. Eene andere bende, van tweehon derd man, werd in de pan gehakt. Bij een gevecht in de Dibritza- streek, tusschen Ochrida en Dibra, zijn 300 Bulgaren gedood, onder wie versoheiden officieren en ook een hoofdofficier, die eene Russische de coratie droeg. Woensdag heeft bij Mitrovitza een bataljon redifs christengendarmes aan gevallen en van dezen verscheidenen gedood of gewond. De overblijvenden vluchtten in het Russische consulaat, doch werden daar belegerd. Oostenrijk en Rusland geven het nog niet op en hebben een schrijven tot de mogendheden gericht, waarin zij hun besluit kenbaar maken om, ondanks de gebeurtenissen vhn den laatsten tijd. in Macedonië voort te gaan met hun hervormingsplan. Te Ivonstantinopel lokt dit plan eenige critiek uit. daar men van oor deel is, dat juist in den aard dier her vormingen voor een groot deel de oorzaak ligt van den tegenwoordigen toestand op het Balkanschiereiland. Groot is het succès tot nog toe zeker niet Stadsnieuws. Haarlem, 19 September Wegens het groote aantal advertentiën moeten verschillende berichten tot het volgende nummer blijven liggen. Stukken van den Gemeenteraad Voorstel van B. en W. om het perceel Morinnesteeg 21 (eigenaarR. Leijenaar) wegens het ontbreken van goed drinkwater ongeschikt te ver klaren voor bewoning. Voorstel van B. en W. om te verleen en aan E. Smits, weduwe J. Hooge- weg, over 1 Juli tot en met 31 Dec. een gratificatie, berekend naar ƒ100 per jaarevenzoo aan A. M. Bijster, weduwe P. Piepenbrink en aan C. Verdonk, weduwe K. Keerwolfaan A. M. Zuirrewaard, weduwe J. Tol, over datzelfde tijdvak een onderstand van f 1 per week. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van een plan van bebouwing van terreinen aan de Linscbotenstraat waarvan een gedeelte voor een te bouwen nieuwe school voor lager on derwijs. Voordrachten voor onderwijzend personeel aan de herhalingsschool in het gebouw der School letter A. 1. Mej. H. I. G. Pilger. 2. I. Hissink. School letter B. 1. Mej. J. G. van Duijn. 2. M. S. C. E. Nis. School letter C. 1. Mej. A. Rab. 2. E. Vermeer. Idem voor onderwijzer 1. J. B. van Dorp. 2. J. Over Azn. 1. W. II. Hoefman. 2. H. Zwart. Gem eente-Reiniging. In het tarief van den dienst der Gemeente-Reiniging wordt een wijzi ging voorgesteld. Vroeger kostte het weghalen van puin niets, het weghalen van kool- asch 15 cts. en overige afval 50 cts. per kar. Thans wordt voorgesteld te heffen 50 cts. voor het ophalen van iedere kar zuiver afbraakpuin, en van iedere kar koolaschf 1 voor elke kar grond en rommel en f 0,75 voor iedere kar slijk. De inlading behoort, evenals vroe ger. door of vanwege de belangheb benden te geschieden. Cokes tot lageren prijs. Het soc.-dem. weekblad de Wekker is volstrekt niet te spreken over het adres aan den Raad van het Comité voor de uitgestotenen, om gedurende den win ter de cokes tot den „halfkostenden" prijs aan uitgestotenen af te geven. Het blad zegt daarover het navolgende: „Dat is nu voor de tweede maal, dat den arbeiders door een arbeider zelf een klap in 't gelaat wordt gegeven. De eerste maal was het bij de a vraag om f 1000— subsidie voor de uit gestotenen. We. hebben toen gezwegen om de aandacht niet van de hoofdzaak af te leiden. Welk bewust arbeider heeft al toen niet getrild van ingehouden woede, dat het fatsoen der arbeiders zóó weid te grabbelen gegooid, dat den heeren, de bezittende klasse (wier schuld het zeker is) zulk een scboone gelegenheid werd geboden zich vroolijk te maken over vorm en inhoud van dat bekende adres. En nu deze nonsens. De arbeiders van Haarlem hebben er recht op te weten, dat 'niet alle man nen, wier namen onder dit adres voor komen en die ook gepubliceerd zijn door de dagbladen, verantwoordelijk kunnen gesteld worden voor dit stuk. Dijkster- huis en Olie hebben niet. zelf het onder teekend. Het ergste is nog wel, dat de berei king van het zeer goede doel. hetwelk beoogd wordt, door dit adres zeer sterk bedreigd wordt. Het was den eersten onderteekenaar, J Kloezeman, bekend", dat bet bestuur van het Haarlemsch Arbeiders-Secreta riaat een dergelijk verzoek doch goed geformuleerd en sterk gedocumenteerd, voorbereidde. Hem is dan ook geadvi seerd dit adres niet in te dienen, doch te wachten op het adres van het H. A. S. Het bestuur van het. H. A.S. wenscht niet alleen voor de uitgestotenen doch voor alle werklooze arbeiders een poging te doen den gemeenteraad tot het ge- wenschte besluit te bewegen. Den hee ren wordt nu eene prachtige gelegen heid geboden dit adres af te stemmen en is dit eenmaal geschied dan weige ren ze natuurlijk binnen zeer korten tijd weer een zoodanig adres te behandelen, zich verontschuldigend, dat zij het on langs verwierpen en het nu toch niet kunnen aannemen. Men begrijpe ons goed. We, nemen het we] allerminst iemand kwalijk, dat hij geen adres kan opstel len en schrijven, maar we meenen de arbeiderspartij een dienst te bewijzen, indien we zelf er op wijzen, hoe het eigenzinnig optreden van een enkel man haar aanzien verkleint, hoe één man uit zelf-overschatting tegen beter advies en reeds vroeger uitgesproken kritiek in, (we denken aan Groot's woorden in den raad) de bereiking van een noodza kelijk besluit zeer sterk in de waag schaal brengt. We hopen dan ook, dat nog een mid del kan (gevonden worden, waardoor het mogelijk zal zijn de zaak te redden. En moge dan de meerderheid van den raad zwichten voor de argumenten onzer mannen, zoodat die werlceloozen in het bezit van goedkoope brandstof kunnen komen." Onze Wethouders. Nu wij van verschillende zijden ver nemen van een wijziging in de verdee ling van de functiën der wethouders, achten wij het niet overbodig mede te deelen, dat naar luid van die berichten Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman zich zal belasten met den Burgerlijken Stano en het onderwijs overdragen aan zijn collega, Mr. de Haan Hugenholtz. Hoewel wij de officieele bevestiging daarvan niet konden krijgen, vinden wij igroote waarschijnlijkheid voor het be richt ïn het feit, dat Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman al eens een paartje getrouwd heeft. In de Raadsvergadering van a.s. Woensdag zijn op dit stuk officieele me- dedeelingen te verwachten. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door den com missionair in groenten en fruit Gebrs. v. Waard, van Leeuwen en Jac. Huijboom de eerste Westlandsche spruiten aan de groentenmarkt zijn gebracht. Ze zijn op gekocht door W. Nijssen, wonende Gast huisstraat. Ontbinding Kiesvereeni ging, Zooals men weet kwam in de Vrijdag avond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging Haarlem ter sprake het benoemen van een nieuw Bestuur, daar het tegenwoordige Be stuur wenschte af te treden. Dit punt werd evenwel aangehouden tot de volgende vergadering, die spoedig zal plaats hebben. In dezelfde verga dering zal door het Bestuur als eerste punt op de agenda geplaatst worden het voorstel tot ontbinding der vereeniging. Ook treurig. Een heer, althans volgens zijn kleeding, maar niet volgens zijn doen, veroorzaakte Vrijdagmiddag in de Wilhelminastraat eenige opschud ding. In verregaanden staat van dronken schap verkeerende, zwaaide hij namelijk met. zijn fiets in de hand van de eene zijde naar de andere, gevaar opleverend voor (Te voorbijgangers. 'Een dame die dan ook niet. spoedig genoeg uit den weg kon komen, onder vond dit en kwam te vallen. Op den Raamisingei waar de beschon- kene tevergeefs moeite deed om zijn rij wiel over den trottoirband heen te krij gen en eenige malen op den grond viel, ontfermden eenige voorbijgangers zich ovër hem. Eén hunner nam zijn fiets, terwijl twee anderen den man, al zwaaiende, naar huis brachten. Welk een thuiskomst dit voor de fa milie is laat zich begrijpen. Moge de persoon in quaestie deze re gels onder de oogen krijgen én beseffen boe onwaardig hij zich gedragen heeft. In het Douche Badhuis aan den Ivoudenhorn zijn in de aige- loopen week genomen 463 baden, in dat aan 't Leidscheplein 284. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat er weder iederen Zondagavond in de Kleine Vereeniging in de Kleine Houtstraat specialitdtenvoorstellingen worden gegeven, waarbij het publiek vrijen toegang beeft. Haarlemsch TooneeL Woensdag 23 September a. s. zal door bovengenoemd gezelschap voor 't eerst te dezer stede worden opge voerd bet beroemde drama van A. E. Brackvogel ..Narciss'waarin de heer Louis Bouwmeester de titelrol zal vervullen. Verder treden in het stuk op de heeren Frits Bouwmeester als Grimin, E. Erfmann als Hertog de Choiseul, Louis de Vries als Diderot, Van Staalduynen als Eugène de Saint- Lambert, D. v. Ollefen als Baron van Holbach, Ch. Gilhuys als Graaf du Bary, en de dames II. v. Ollefen Kley als Markiezin de Pompadour, W. Erfmann—Sasbach als Doris Qui- nault. C. Careisen als Markiezin d'Epinay, M. Sckalkers als Markiezin de Bouflers. De verdere rollen zullen worden vervuld door de heeren Brongers, Raab, L. Bouwmeester Jr.. K. Stoete en Mej. M. Farker. Eerstdaags zal Mevr. Julia v. Lier Cuijpers voor 't eerst aan dit gezel schap optreden in een stuk. dat voor 't eerst in Nederland voor het voet licht zal worden gebracht. Walgelij k. De Vlamingstraat was (gisterenmiddag in rep en roer. De oorzaak daarvan was eene vrouw, die in perceel 23 woont' en die zoodanig aan Bachus heeft geofferd dat zij Teeds dagen lijdende is aan deli rium tremens. Haar man, de samenleving met zijn vrouw moede, is er thans met een ander vandoor gegaan, en heeft de meubelen meegenomen. En zoo stond dan de be klagenswaardige vrouw in de ledige, ge sloten woning aan een opengeschoven raam de allerliederlijkste deunen uit te galmen, waardoor de heele buurt bij elk ander kwam. Ten slotte maakte de po litie aan dit wahselijke tooneel een ein de, door de vrouw 'angs een ladder naar buiten te halen, en haar vervolgens daar zij niet loopen kon per brancard, naar het St, Elisabeth-Gasthuis over te brengen. De Manoeuvres. Aan de fortmanoeuvres in de stelling van Amsterdam nemen deelvan 15 Sep tember af het 5e bataljon 7e regiment infanterie de 2e, 4e, 6e, 7e en 10e compagnie van het 2e regiment vesting-artillerieeen compagnie van het bataljon alhier in garnizoen een detachement genietroe pen telegraaf en tflephoonpersoneel, personeel tot bediening van het elec- trisch zoeklichteen detachement van het escadron ordonnansen een detache ment trein een detachement hospitaal soldaten. Dit personeel wordt gebezigd voor ver dedigende partij en is ondergebracht in de fórten in de positie bij Spaarndam en op het fort Penningsvéer, zoomede op de daartusschen gelegen terreinen. Bedoeld personeel brengt voor zooveel noodig de forten en ter rei net- geheel in gereedheid voor de verdediging. Verder nemen van 21 tot 26 Septem ber aan de fortoefeningen deel: de 3 overige compagnieën van het ba taljon infanterie alhier in garnizoen een compaignie van het 2e regiment ves ting-artillerie uit Naarden een batterij van het 2e regiment veld-artillerieeen detachement van het korps pontonniers tot het slaan van bruggen enz.een stoomsloep van de marine. Tene.nde de troepen uit dit garnizoen op voldoende sterkte aan de oefeningen te doen deelnemen is van de bataljons uit Leiden op heden alhier aangekomen een versterking van pl.m. 220 man en 8 militaire wielrijders. De eigenlijke oefeningen beginnen Maandagmorgen. In het. hotel Funckler hebben gene raal Kool, commandant der stelling Amsterdam, en andere hetofd- ensubal- terne officieren hun intrek genomen. In een tijdelijk onbewoond huis in de Nassaustraat is een telegraafkan toor door de genie ingericht. Ook te en bij Halfweg zijn evenals hier ter stede ten dienste der militaire manoeuvres in de stelling Am sterdam, tijdelijke bijzondere telegraaf kantoren gevestigd. Naar w ij vernemen, zal de stratenmaker Roozenboom, wiens oog door een stuk ijzer van een rail zoo deerlijk werd verminkt, dit lichaamsdeel moeten missen. Maandag wordt het oog er uitgenomen en door een glazen vervangen. Na ar wij vernemen, is tot geneesheer voor het personeel der H. IJ. S. M. alhier, benoemd de heer Ootmar, arts alhier, in de plaats van wijlen den heer Hoogcarspel. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zal £ondag eene ten toonstelling (geopend zijn van afbeeldin gen der beeldhouwwerken van heden- daagsche meesters, waardoor wij een overzicht, krijgen-van de belangrijkheid: der Belgische School. Onder de tentoongestelde verzameling bevinden zich werken van Vincotte, de Vigne, van der Stappen, Minne, Lam- beaux, 3e Groot, Lagae Meunier en veel andere. In het trapportaal werden de werken van de leerlingen der aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid aangevuld met eenige platen drijfwerk. Zondag is de toegang kosteloos. Brandje. Een klein schoorsteen brandje in een water- en vuurnering in de van Marumstraat deed hedenmiddag de brandweer uitrukken en bracht hon derden nieuwsgierigen op de been. In weinige minuten was het brandje door een schoorsteenveger gedoofd, zoo dat de aanrukkende spuiten onverrich- terzake konden terugkeeren. Desniette min viel de groote activiteit der Haarlem-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1