ALLERLEI SPORT Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen vermoedelijk niet vroeger dan aanstaanden Vrijdag van 'sGraven- hage voor eenige weken naar Mecklen burg vertrekken. STATE Pï-GENERAAL. Tweede Kamer. Het voornemen zou bestaan dat de Tweede Kamer na afloop van het afdee- Ümgsonderzoek der Indische en Staats- hegi'ootkugen alsnog in openbare verga dering o.a. zal afdoen de wijziging der Gemeentewet, het telephoonontwerp en zoo mogelijk het Bankoctrooi. Het Verslag der Commissie van voor bereiding der wijziging van de hooger onderwijswet is ter beantwoording ge zonden aan den Minister van Binmen- landsche Zaken. Zooals bekend, worden bij deze wijze van werken verslag en regeeringsantwoord in één stuk samen gevoegd. Men meldt uit Den Haag Na afloop van het adresdebat in de Tweede Kamer zal de voorzitter eene .regeling van werkzaamheden voorstel len. De Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp betreffende den aanleg van telegrafen en telefonen heeft den minister van waterstaat uïtgenoodigd tot een conferentie in de volgende week. Naar men verzekert, moet het in de bedoeling der regeering liggen, om zoo spoedig de voorbereidende maat regelen dit toelaten, eene internatio nale prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van een gebouw voor bet Hof van Arbitrage uit de milde gift van den heer Carnegie. Men meldt uit Hen Haag aan de Midd. Ct. Het eigenaardig feit. dat in geen der sectiën een katholiek Kamerlid tot voorzitter werd gekozen, hoewel de Roomsclvkatholieken de numeriek sterkste partij iu de Kamer vormen, moet. naar luid van ingewonnen in form atiën. te wijten ziijn aan de slech te opkomst der katholieke leden. Vele katholieke leden hebben nl., in plaats van de sectie-vergaderingen bij te wonen, waar overgegaan werd tot het benoemen van voorzitters en onder voorzitters. en die gehouden zijn 's middags na afloop van de opening der Kamer, zich naar cle paardenten- to on stelling op het Malieveld bege ven, die door H. M. om vier uur be zocht is. Ergo is hier niet aan partij digheid of boos.opzet der andere par tijen te denken, maar eigen schuld iu; het spel. Als verklarende omstandig heid moet nog opgemerkt worden, dat enkele wegblijvers bekende paarden liefhebbers en kenners zijn. die zich sterk voor de tentoonstelling op het Malieveld infceresseeren. Invoerrechten. De in de Troonrede aangekondigde •voorstellen tot herziening van de tarie ven van invoerrechten zijn thans bij den Raad van State, in overweging. Reorganisatie Middelbaar Onderwys. De voordracht tot reorganisatie van het Middelbaar Onderwijs zal weldra bij de Staten-Genera al inkomen. Scheidsgerecht Staatsspoor. Het eerste scheidsgerecht benoemd om uitspraak te doen. in een geval van niet eervol ontslag uit den dienst der Exploi tatie-maatschappij van Staatsspoorwe gen is samengesteld als volgtK. A. Grondijs, technisch ambtenaar, T. en M. Utrecht, voorzitterP. v. d. Eist, afd.ee- limgschef Exploit. Utrecht; G. Rink, adj. chef goederenvervoer U-rechtP. W. A. M. Speet, klerk-telegrafist Venlo ;L. de Vries, stationschef Hc-lmond. Tot plaats vervangende leden zijn benoemd A. P. M. Kapteijn, ingenieur in algemeenen dienst. Utrecht, voorzitterB. H. Ban nier, inspecteur exploitatie. Den Bosch J. H. van Eijsberge-n, inspecteur exploita tie. GroningenH. P. H. Bartels, sla-, tions-adsistent, Venlo T. J. Driessens, klerk-telegrafist Venlo. Een visscher uit Volendam haalde gis teren in zijn net uit de Zuiderzee op het lijk van den jongen C. Schot van Tho- len, in de vorige week verongelukt. Twee van de slachtoffers der stormen zijn nu; gevonden. Moord te Maastricht. Op de Ezelenmarkt te Maastricht heeft zich Vrijdagavond een ontzettend drama afgespeeld. Een 32-jarig gehuwd werk man L. M. bijgi a. „gekke Tlenus", een man die vreeselijk opvliegend is als hij drank gebruikt, heeft daar een 43-jarig ongehuwd medewerkman II, zonder aanleiding op straat doodgeschoten, De oorzaak moet zijn dat „gekke Tienus" op H., dien hij heelemaal niet kende, is toegeloopen, hem 4 centen gevraagd heeft voor jenever en toen II. die hard-, hoorig is, hem vroeg wat hij wilde, hem eenvoudig zonder meer een mes in de' hartstreek in het lichaam heeft geduwd, aan welke vreeselijke wonde H., die een zeer oppassend werkman was, zeer spoe dig daarop is overleden. De kolouie te Biaricum. Omtrent het lot der kolonieten te Blaricum wordt in „Vrede" medege deeld. dat.ua het vertrek van ds. Kijlstra verschillende tuinbouwers, die verklaard hadden den beginselen, waarmede de kolonie was opgericht, niet langer te zijn toegedaan, den verkoop eischten van een deel van den grond', en behalve de broeikas en de tuinbouwgereedschappen eenige duizenden guldens om ergens anders land te koopen en te zarmen een nieuwe kolonie te beginnen. Deze eisch werd niet ingewilligd en dit leidde tot groote onaangenaamheden die daarmede geëindigd zijn, dat De Vries, zonder den eisch te handhaven het kolonieleven den rug heeft toege keerd, dat Kuiper en Verbrugge een doel van hun eisch ingewilligd heb ben gekregen dat Posthumus, wiens hulp voor twee jaar was aangenomen in staat is gesteld uaar Z.-Afrika te vertrekkendat George en Anna Enzlin de bakkerij op den oorspron- kelijken grondslag te Blaricum blij ven voortzetten en zullen pogen een groep te vormen, die den grond we der zal benuttigendat eindelijk Van Rees en Marie Calisch wegens de humanitaire school, die met de .,Ver- eeniging Internationale Broederschap" verbonden wordt, tot deze vereeniging zijn toegetreden. Zoodat thans de „Vereeniging Internationale Broeder schap" bestaat uit de vier leden George en Atma Enzlin, prof. Van Rees en Marie Calisch. De moord te Rotterdam. De politie heeft in een der zakken van den Duitscher Richard Krieger, die Vrijdagavond de bierhuishoudster M. M. Kool en daarna zich zelf dood schoot, een brief gevonden,gericht aan zijn zoon Max Krieger, touwslager te Torgau a. d. Elbe. In dien brief geeft hij van zijn voornemen om zelfmoord te plegen kennis, daartoe, zooals hij schrijft, door leugen, bedrog en hard heid gedreven. Naar wij vernemen zal' van het aam wenden van honden tof opsporing van. gewonden op slagvelden, voor ons leger, worden afgezien. (Tel.) Staking. Men schreef uit Borne aan de Zw. Ct. van iS dezer De toestand op de fabriek van de firma Spanjaard alhier, waar een deel van het volk staakt, is vandaag ern stig geworden. Een 27-tal arbeidsters zijn ontslagen, die weigerden het werk der reeds ontslagenen te verrichten, terwijl hedenmiddag een bekendma king is aangeplakt, waarin de firma dreigt om over acht dagen de groote fabriek stop te zetten en al de arbei ders als ontslagen te beschouwen. In een zeer druk bezochte vergadering werd hedenavond; de toestand be sproken en de arbeiders aangemaand zich kalm en ordelijk te gedragen en een afwachtende houding aan te ne men. Naar men ons mededeelt, wenscht de firma niet met de afgevaardigden der organisaties te onderhandelen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besi. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland,schen Leeuw professor mr. D. Josephus Jitta, voor zitter van: de Internationale Vereeniiging voor de bescherming van den indus- trieelen eigendom te Amsterdam. De verkiezing te Sittard. Uit goede bron wordt aan de Avond post gemeld, dat het onderzoek door den districts-commandant der marechaussée te Maastricht, op ontvangen last, inge steld naar de ongeregeldheden bij de zoogenaamde bierverkiezing in Sittard, het resultaat zou hebben opgeleverd lo. dat het trakteeren op bier en jene ver, teneinde daardoor stemmen te ver- weiven voor een gewild en candidaat-, wel voorgekomen is. 2o. dat hetgeen daarover in de dagbla den vermeld is geworden, echter zeer erg overdreven is voorgesteld 3o. dat het, voor zoover na te gaan, juist niet is' toegepast ten behoeve der candidatuur van den heer Beckers, wiens populariteit dit hulpmiddel niet noodig maakte, doch juist wel ter bestrijding van diens candidatuur 4o. dat het mede de benijders van. het succes van den heer Beckers zijn die na diens verkiezing de lasterpraatjes ingang hebben doen vinden," Niet scheutig. Onlangs het in' een' der wachtkamers1 van het station te Arnhem een heer zijn goed gevulde portemprmale liggen de kellner die het zag, liep den heer tot aan den trein na en gaf hem zijn eigendom terug. De kelilnier ontving noch belooning noch dank, maar alleen de hoogst be langwekkende mededeeling„wat ben ik een suffert I" De heer had er nog bij kunnen voegen„en een vlegel (Arnh. Crt.) Ruim drie weken, geleden verloor te Ierseke een vrouw een portemonnaie met 165 in bankpapier. De gewone rucht baarheid, die aan de zaak gegeven werd en de belofte van een goede beloonlng mochten niet baten. Maar gisteren vond de vrouw het verlorene, netjes ingepakt en voorzien van het opschrift„Zegt het voort.in den putaker, die in den regen bak hing. (Midb. Ct:) Ongelukken. De hoogbejaarde logementhouder H, R. te Holwerd is gisterenmiddag op nood lottige wijze om het leven gekomen. Toen hij een emmer wilde zoeken, die in de put was gevallen, raakte hij er zelf in. en verdronk. Een uur later werd zijn lijk er uit opgehaald. Gisterenmorgen geraakte al spelende aan. de De Ruyterkad'e te Amsterdam een jongen van ongeveer 7 jaar te water. Nadat men een paar uur bezig was ge weest met zoeken en dreggen, werd hij onder een der steigers gevonden en levenloos opgehaald, in het bijzijn van zijn vader. R. K. Vakcongres. Gisteren werd in het St. Josephshuis te Utrecht geopend het R. K. Vakcon gres, dat gepresideerd werd door mr. P. J. M. Aalherse, lid der Tweede Kamer, terwijl onder de aanwezigen nog op gemerkt werden de heeren Passtoors en Arts, leden der Tweede Kamer, Mgr. Konings, de burgemeester van Utrecht en de wethouder van onderwijs, en een aantal geestelijken. In zijn openingsrede herdacht de voor zitter Mgr. Schaepman, Mgr. Botteman- ne, den bisschop der werklieden, den modelpatroon Vlekke en Z. H. paus Leo XIII. Hij .sprak den wensch uit, dat- dit congres mocht bijdragen tot "het weer staan der revolutie, en ging daarna over tot de bespreking van de sociale en economische beteekenis der vakorgani satie. D.e gilden zijn ondergegaan door Kun conservatisme zonder hervormings geest, terwijl de moderne vakorganisatie alleen' doelt op het verkrijgen vain de meest voordeeilige arbeidsvoorwaarden. Ten slotte memoreerde spr. het tot stand komen van het collectief arbeidscontract dat zooveel tranen gekost beeft, omdat de leiding der arbeiders vaak in zulke verkeerde handen is. Teilegrammen van hulde werden daarna verzonden aan den Paus, de Koningin en Prins Hendrik. De vergadering ging daarna over in sectievergaderingen, die huishoudelijk waren. In de avondvergadering, waarbij ook tegenwoordig was Mgr. van de Wetering aartsbisschop van Utrecht, besprak mr, Aailberse de godsdienstige zijde der vak organisatie. Ook de aartsbisschop was van meeiiing dat de organisatie niet al leen een economische maar ook een godsdienstige kwestie is en daarom spoorde hij allen aan trouw te blijven aan het geloof. Ook Mgr. Konings, gees telijk adviseur van den Ned. R. K. Volks bond, sprak in 'gelijken zin. Dr. Ariëns, pastoor te Steenderen, besprak het nut van' een algemeene organisatie van vak- genooten, waardoor het mogelijk zou zijn de geschonden wet, dat de voort brenger allereerst het genot behoort te hebben van zijn voortbrengsel, te her stellen. De ministers van Binnenlandsche Za ken, van Justitie en Oorlog hadden nog brieven van adhaesie gezonden, terwijl de eerste, dr. A. Kuyper, beloofde -«00 mogelijk heden op het congres tegen woordig te zijn. Uit Barneveld meldt men Met Polak en Tronnier, die Zondag bij het spoorwegongeluk alhier het zwaarst gewond werdengaat het goed vooruit. Bijna alle beschadigde wagens zijn naar elders vervoerd, om zoo moge lijk gerepareerd te worden. Alleen een bagagewagen, die niet vervoerd kan worden, zal men hier trachten te herstellen. Liberale Unie. Zaterdag werd te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van de»Liberale Unie*, onder voorzitterschap van Mr. H. Goeman Borgesius, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. In zijn openingswoord deelde de heer Borgesius mede, dat óp deze ver gadering het kiesrechtvraagstuk en het desbetreffende rapport der Uniecom missie, nog niet in behandeling konden komen, daar de tijd voor een degelijke voorbereiding te kort was geweest en men het daarom raadzamer had ge oordeeld een bespreking van deze quaestie tot later aan te houden. Toch had men een zeer belangrijk punt op de agenda kunnen brengen en wel de herziening van de wet op het uni versitair onderwijs, met de inleiding van welk onderwerp.professor W. van der Vlugt uit Leiden, zich welwillend had belast. Uitvoerig schetste spr. vervolgens, wat het huidige ministerie in de jaren dat het thans aan het bewind is, tot stand bracht. Toegevende dat het thans nog niet de tijd was om de politieke balans op te maken, meende spreker toch te mogen constateeren dat ten volle is uitgekomen de voorspelling der liberalen, dat het optreden van een kerkelijk-conservatief ministerie stremming in de sociale wetgeving ten gevolge hebben zou. In de jaren die thans achter ons liggen, kwam niet alleen geen enkele wet van sociale beteekenis tot stand, maar moet zelfs nog de eerste sociale wet worden in gediend. Dat het vorig liberaal ministerie te kort schoot in het tot stand brengen van noodzakelijke hervormingen,, wordt terstond met bewijzen weerlegd, als men bedenkt, wat van 1S91I9OI aan sociale wetgeving werd gewrocht. Spr. zou zich slechts tot het voornaamste bepalen als: de afschaffing der plaats vervanging of invoering van den persoonlijken dienstplicht de vast stelling van den leerplicht, zij het ook meer beperkt dan wij allen gaarne zouden wenschen het in het leven roepen van Kamers van Arbeid en Verzoeningsraden de verplichte ver zekering tegen ongevallen in de Indus trie, gepaard gaande met toezegging, dat daarop de verplichte ongevallen verzekering bij den landbouw zou volgen de wet tot bevordering van de veiligheid in fabrieken en werk plaatsen de woningwet en de ge zondheidswet, en eindelijk last not least de zoogenaamde kinderwetten die nu reeds 21/0 jaar in het «Staats blad staan zonder tot uitvoering te zijn gekomen. Van het kerkelijk ministerie staat daartegenover: niets. Ieder onbevoor oordeelde zou toch moeten toegeven, dat wij tot dusverre van een clericaal ministerie nooit iets anders verkregen dan toezeggingen en beloften, waarvan er nog nimmer een in vervulling ging. Wij leven thans in een tijd van reactie, vervolgde spr. De regeering tracht haar positie te versterken door te poseeren als handhaver van het ge zag bij uitnemendheid. Gedurende den stakingstijd kon men in verschillende bladen der regeerings- partijen de van hoogmoed en verre gaande eenzijdigheid getuigende woor den toch lezen Laat ons God danken, dat Nederland in deze moeilijke dagen van een liberaal ministerie is verlost. Alsof er ook maar eenige reden is om te vermoeden, dat een liberaal ministerie niet evenzeer met alle kracht de orde gehandhaafd en stremming van het spoorwegverkeer zooveel mo gelijk zou hebben tegengegaan Daarmede is echter niet gezegd, dat de liberalen op dezelfde wijze zouden hebben gehandeld, en dezelfde maat regelen zouden hebhen genomen. In Januari heerschte er anarchie en de regeering deed niets. Was het ge zag toen reeds krachtiger opgetreden, het zou nooit zoover gekomen zijn. Daarna verviel men van het eene uiterste in het andere. Men kwam voor den dag met strafwetten, zóó kras in techniek, zoo slecht bewerkt, dat daar tegen geenszins alleen bij revolutio nairen oppositie ontstond, dat er zelfs onder de regeeringsgezinden zel ve waren, die liet plicht achtten, de regeering tot meerdere gematigheid aan te sporen. Aan die waarschuwen de stem werd gevolg gegeven en de aanhangige wetten zóó aanmerkelijk verzacht en aangevuld, dat ook de groote meerderheid van de linkerzijde er zijn stem aan kon geven. In het gebeurde zag spreker dan ook niet één reden om het ministerie te bewierooken. Billi j kheidshalve wensch- te hij een uitzondering te maken met den Minister van Oorlog, wiens maat regelen wel niet krachtiger waren, maar toch getuigden van organiseerend ta lent. Daar thans de Volksvertegen woordiging voor de keuze werd ge steld: voortdurende stilstand in so ciale wetgeving of protectie met alle nadeelige gevolgen daarvan, kan een ieder, die de vrijzinnige beginselen is toegedaan, begrijpen, dat nauwe aan eensluiting noodzakelijk is, als men ten minste wil voorkomen, dat de cle- ricaleoverheerschingdoornieuweover- winningen in kracht toeneemt. De heer Borgesius besloot zijn lang toege juichte rede aldus: «Al kunnen onze geestverwanten voorloopig op den gang van zaken wei nig invloed uitoefenen, zij kunnen ten minste meewerken om een beteren toe stand voor te bereiden. Met de hoop en het vertrouwen, dat de Liberale Lnie haar verleden getrouw zal blij ven, en in de richting door mij aan geduid, met volle toewijding den voor uitgang en de democratie zal blijven dienen, open ik deze algemeene ver gadering.* Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer A. Roodhuijzen, bleek, dat bij de Unie thans zijn aangesloten 78 vereenigingen met 8031 leden. Prof. mr.W.van der Vlugt, lid der 2de Kamer, sprak daarna eene rede uit. naar aanleiding van het wetsontwerp tot herziening van de wet op het Hooger Onderwijs, waaruit de inlei der meer speciaal tot punt van bespre king had gekozen «De gelijkstelling van doctoraten, verleend zoowel door openbare als door bijzondere universi teiten» Spreker was van oordeel, dat op bij zondere universiteiten de opvoeding geleid wordt in een scherpe, polemi sche richting, in tegenstelling van het onderwijs op openbare Hoogere Scho len, die hier te lande nergens ontaar den in propaganda-schoien voor een of andere partij of fractie, wat wél zou geschieden op expresselijk te stichten bijzondere academia. De man, die thans de bijzondere school verdedigt, de minister-president dr. Kuijper. schreef 2O jaar geleden zelf, dat hij mannen als van der Vlugt e. a. boven verdenking achtte op de Universiteit voor hunne beginselen te propageeren. Vanwaar die ommekeer Spreker was er van overtuigd, dat de bijzondere school de spreuk «Eendracht maakt Macht* ernstig zou schaden, reden waarom hij nimmer zijn stem zou kun nen schenken aan bovenbedoeld wets ontwerp. Na de pauze werd doormr. P. Rink een exposé gegeven van de werking van het door de Uni-Commissie aan bevolen stelsel van Evenredige Verte genwoordiging. Kechtzaken. Een burgemeester-beklaagde. Voor de arrondrssements-rechtbank te -Middelburg stond terecht de 72-]"arige' burgemeester J. R., geboren en wonende te Borssele. Hem werd ten laste gelegd dat hij in of omstreeks de maand April te Borssele opzettelijk eenige uit zee aangespoelde stukken hout, toebehoorende aan de strandvonderij aldaar, althans aan een ander dan aan.' hem, beklaagde, welke hij in zijne betrekking van burgemees ter der gemeente Borssele, en als zooda nig het beheer over strandvonderij in die gemeente uitoefenende onder zich had wederrechtelijk zich heeft toegeëindigd. De ambtenaar van' het O. M. eischte, naar de Midb. Crt, meldt, veroordeeling van beklaagde tot drie maanden, gevan genisstraf met onttrekking uit zijn ambt. van burgemeester. De verdediger achtte het ten laste gelegde niet bewezen en meende dat. zijn cliënt zal behooren te worden vrijgesproken. Uitspraak Vrij dag a.s. Koloniën. Een Hollandsch Tooneel in Indie? Toen het Hollandsch trio te Soerahaya zijn voorstellingen zou beginnen, spra ken wij o.m. van den eersten stap tot een Hollandsch tooneel in Indië, Dat is toen een hersenschim genoemd, maar dat hel nog niet tot de onmogelijkheden behoort, hier een Hollandsch tooneel te krijgen, blijkt uit de volgende mededee ling welke wij in een aankondiging der aankomst van het trio te Soerabaya in het Soer. Hbl.d. aantroffen „Over d'e hun op Java bereide ont vangst was het trio (de heer Clous c.s.) zeer voldaan. Misschien zijn zij de voor- loopers van een vast gezelschap dat hier te lande de tooneelspelkunst zal beoefe nen; den heer Meunier is reeds een op gave gveraagd van de kosten, aan de! instandhouding van een zoodanig gezel schap, van een dozijn personen, ver- bondien." B.N. Tweede Dag der Wedstryden om den Zilveren Voetbal.H. V.Y. Verslaat de Cadetten. ZONDAGMIDDAG in WOESTDUIN Veel Pnbliek en eerste klas Sport op Haarlem's Renbaan.Elle- gaard Wereldkampioen. De commissie van den zilveren bal heeft het weer opnieuw getroffen met prach tig weder. Waren op 6 September des morgens vroeg reeds vele toeschouwers op het Schuttersveld, gisteren waren er nog een paar honderd meer. Ook thans was het weer zeer gezellig. Jammer was het evenwel dat de H. V. V. menschen niet minder dan drie kwartier te laat in het veld verschenen. De cadetten, die op tijd present waren, vonden dit, even als de toeschouwers minder aangenaam. In plaats van om 10 uur stelden de vol gende elftallen zich te ruim kwart voor etlf op. Velocitas van: der Mandele, doel, Pape en Brevet, backs, Brandsma, Droogleever en Fabius half-backs, He-ine, de Neve, van Dapperen, Lutjens en Vorkier for wards. H. V. V. Coops keeper, Heyningen Mundt, backs, Kessler, Hupkes en Hey ting, half-backs, Heyning, Tavabrello, J. Sol, E. Sol en Silievis, scheidsrechter J. Willing. Terstond begint H. V. V. met geducht aan te pakken en laat het zich aanzien of eene gemakkelijke overwinning voor haar is weggelegd. E. Sol krijgt al spoe dig een pracht van een kans voor een open doel, 'maar hij schiet huizen, te hoog over het doel heen. Hierop volgt een zuiver schot van Kessler dat. vlak langs de paal gaat. Velocitas met wind mede spelende begint na een 10-tal min. beter op dreef te komen De voorhoede van de cadetten met van Dapperen aan 't hoofd gaat nu bij Mundt op bezoek, maar het backspel van de beide Hagenaarsis zeer goed, zoodoen de zijn ze lastig te passeeren. Eenmaal als Mundt over het bruine monster heen- trapt en Heine hierdoor een niet te ver smaden kans krijgt, |rapt deze in de handen van Coops. Coops werkt weg, maar het gevolg is toeïj een corner. Vors ter neemt de corner, de cadetten staan op hun post, en als het fluitje is gegaan heeft Droogleever met zijn hoofd voor de eerste goal der caidetten ge zorgd. Aan het applaus komt geen eind. Het talrijke publiek staat te dansen van blijdschap, hopende dat. Velocitas H. V. V. zal verslaan, om het kostbare stuk niet het. eigendom der kampioenen te laten worden. Nadat H, V. V. weer heeft afgetrapt, gaan de cadetten weer aan vallen, maar slechts voor korten tijd. J. Sol neemt zijn vier andere voorhoede-! mannetjes mee naar voren en nu krijgt1 van der Mandele een püar goed inge zonden schoten te houden. De achter hoede, der cadetten heeft hare handen vol, maar Pape is buitengewoon goéd, en trapt alles wat maar bij hem komt heerlijk weg. Een bal door J. Sol inge zonden wordt door Brandsma met de hand binnen den strafschoplijn wegge slagen. H. V. V. krijgt een vrijschop, die door Tavabrello droevig naast, de palen wordt gezonden. Kort daarop is het half-time en hebben de cadetten' de leiding met 1—0. Met nieuwen moed wordt na een kwartier weder begonnen. Nu krijgende cadetten het een oogenblik erg druk met wegwerken. Een paar uitvallen der ca detten hebben geen resultaat. De keeper van der Mandele weert- zich kranig, tot dat hij voor een bal van Tavabrello be zwijkt en H. V, V. gelijk heeft gemaakt. Dit was een teleurstelling voor het zeer enthousiaste publiek. Krachtig beginnen de cadetten opnieuw aan te pakken. Keurig is vooral hun samenspel. Ms een- j maal de bal vlak voor het open, doei' der H. V. V. lig,t denkt een ieder Velo citas het winnende punt te zien maken, want een klein tikje en de bal had er in gezeten. Nu begint H. V. V. weer aan te vallen, maar geen, der beide partijen gelukt het, nog eens te scoren. Met time is de stand dus 1—1, Een kwartier verlenging volgt. Ook in dit kwartier wordt geen punt gemaakt' en weer wordt verlengt totdat een der partijen doelpunt. H. V. V. heeft het eerst den wind mede en 2 <êc. voordat de 7'/= minuut omzijn dat verwisseld moet worden, maakt E, Sol no. 2 voor H. V. V., en is deze wedstrijd afgeloo- pen. Een woord van hulde komt hier in de eerste plaats toe aan het flinke, door tastende spel van de kampioenen van das Militar. Zelden werd door ons mooier en spannender wedstrijd gezien. De tweede wedstrijd ging tusschen RapiditasHaarlem Rapiditas speelde met het volgende elftalRommienhöller (doel) v. d. Held, Koomen (backs), Schijff, Bakker, La. Chapelle (half-backs) Theeling, v. 't Hoff Overmans, Heffener, Kolfschoten, for wards, terwijl Haarlem daartegenover plaatsteC. Bos (doel), P. Stol en de Neve (backs), de Koek, J. Bartels en M. Bos (half-backs) L. v. d. Dussen, v, Breemen, Jacobs en Gogelijn (forwards). Zoo belangrijk als de vorige wedstrijd was, zoo onbelangrijk was deze en we zullen onze lezers dan ook maar een klein overzicht van, deze ontmoeting geven. Reide partijen vallen om beurten aan. Rapiditas speelt het eerst met wind mee en, weet in den tijd van 15 minuten den- stand te brengen, op 3—0. De eerste bal was wel te houden geweest door den keeper. De twee anderen daarentegen onmogelijk. Het. waren echte gelukscho- ten, die met wind mee vrij hard van voor de backs ingezonden werden. Eej paar doorbraken vair Haarlem met var den Berg aan het hoofd leveren niets op. Na half-time zijn de roodbxoeker geheel den tijd de aanvallers, ontelbare schoten worden' ingezet, maar zondei het gewenschte succes. Een overzet vat aJacobs wordt 'door van der Dussen kei hard in een goal omgezet. Meer goal! worden niet gemaakt en met time hebbei de Raplditanen met 31 gewonnen. De uitslag had1 ons inziens even goed 1—3 geweest kunnen zijn. De spelkwa liteït-was van beide zijden zeer slecht. De derde wedstrijd Beershot—Ajax wa al juist 't zelfde en werd gewonnen dooi Ajax met 20. Vermelding verdient he prachtige 'doelverdecLLgen, van. den keepe der Antwerpenaren. Aan hem is voot •namelijk te danken, dat de nederlaag niet grooter is geworden. De laatste wedstrijd SpartaVitess was voor half-time zeer spannend, we was Sparta iets sterker met wind mede maar tot scoren kwam het niet. De vei dediging van, Vitesse was zeer goed. Ni half-time speelt Vitesse met slechts n< gen man, hiervan profiteerende scooi Sparta. 4 maal. Vitesse kan hier ndel tegenover maken. Hiermede waren de wedstrijden afg< loopen, en spelen dus Zondag H. V. V- Rapiditas, Spana—Ajax en de beide wit naars om den eiudwedstrijd. Vermoi delijk H. V. V. en Sparta. H. F. C.—Swift. Onder begunstiging van mooi wee en weinig publiek vond dezewedstrij Zondagmiddag aan de Spanjaardslaai plaats. Hadden we gedacht eenei interessan ten wedstrijd te zien, he heeft ons deerlijk teleurgesteld, daa de H.F.C., ofschoon het. meerendee uit 2e elftal spelers bestond, veel stei ker was. Om c.a. twee uur floot scheidsreci ter Jac. Bos en het duurde geen tie minuten of H.F.C. heeft gedoelpun Met geregelde tusschenpoozen hei haalde de II.F.C. dit, zoodat m( halftime de stand al 8—0 was. Na rusttijd waren de Swiftmenschei iets beter, ze traden doortastender op zelfs enkele doorbraken volgden. L'i een doorbraak mocht het Bakker va Swift gelukken te scoren. Intusschel had H. F. C. ook niet st.il gezeten e was doorgegaan met de score te ve hoogen, zoodat met tijd de stand reei 14—1 was en kon H.F.C. haareers overwinning van dit seizoen boekei De spel-qualiteit van Swift was ni al te goed. De eenige die iets presteen was de keeper. Van de H.F.C. waren de mees spelers goed op dreef. De voorhoei speelde over het geheel goed same alleen Henny viel ons wederom tege Sparta naar Parijs. Naar wij vernemen zal Sparta n Paschen eenige voetbalwedstrijden Parijs spelen. Spelregel-commissie. Zaterdagavond vergaderde de spel gelcommissie van den N. V. B. De schillende spelregels hebben eene ven dei-Ing ondergaan. Reeds 1 October w den deze regels in toepassing gebrac Woensdag verschijnen ze in druk. Courses te Woesfcdnin. De courses te Woestduin trof gisteren prachtig weerhierdoor u gelokt was een zeer talrijk publiek wedstrijden gaan bijwonen en het h niet te klagen, want er was goe sport, te zien en flink bezette veldei I. K 0 n ij n e n-p r ij s. Recordha draverij, afstand 2700 M.prijzen f 3 f loo en f 25. DeelnemersE Quichotte, eig. Joh. de Mol, rijder Witte veen Antoinette, stal Pech, kemade, 2Ó25 M.Scliabernack, \V. J. Brom, J. G. de Boer, 2925 M. A nir, B. H. van Munster, Stei nagel, 21 M.; Maseotta, A. A. vandeu Berg,i Hagen, 2825 M.; Krylaty II, W. Ockhorst, Doeleman, 2775 M.Chilou A. A. van den Berg, JKoster, 2735 Prinses Wanda, Jac, Roodenburg, e 2700 Mie Don Quichotte in S.oSbnini 2. Chilouez, 3. Avenïr. Tot. f 10, Pl f 9.5O en f 17. Don Quichotte won makkelijk, 0111 den 2en prijs werd he gestreden. II. Patrijzen-prijs. Wedren de vlakke baan. afstand jizoo prijzen f 4oo en f 5O. Billiton, A. Hoböken v. Hoedekenskerke, Wieri 62V2 kg.; Anisette, W. Joch ems, l| lick. 571/' kg.; Feeks, S. A. F. Ba Creutz, Cockerton 4.5V2 kg. ie Billil 2e Feeks, Tot. f 4, Placé f5 en f6 Gemakkelijk gewonnen met veel le1 te, interessante strijd tusschen Fe en Anisette. III. Haze n-p r ij s. Handicap, stand 2000 M. Prijzen f s5o, f roO f 25.—. Belle Bay, W. A. Ockho; Doelemap, 2275; Dobrina, S. Wittevl eig., 2200 M; De Luitenant, Mr.Tc J. Koster, 2175 M; Wilhem III, J Matze, Schippers, 2150 M; de Da A. de Ridder, Haster, 2150 MDebut A. de Koning, Schönrock, 2125 Molly, A. A. v. d. Berg, Ropdenb) Schaberaack, W. II. J. Brom, J. de Boer, 2100 M; Avenir, B. H. Munster, Steinagel, 2100M; Antoin Stal Pech, Alkemade, 21O0 M; O'Brien, Tj. Witteveen, eig. 2050 U'ssanna, A. A. v. d. Berg, ten Ha) 2O50 M; Czarina, Stal Voor wat Oppelaar, 200Ü M. ie. Dobrina in 3.401/5 min. 2e. O'Brien, 3e. Belle Bay. Tot. f Placé f16, f 7,en f 9, IV. Snip pen-Prijs. Verko wedren op de vlakke baan, afst 1700 M. Prijzen f 550, f 50, f 25. Springlight, W. Jochems; Sayt Kg. Aerailïa, Jhr. C. de Pesters; Cord, 58 Kg. Fidget, S. A. F. bi Creutz, Speck 571/? Kg. The C011 'j Mr. John; Mill, 69'/2 Kg. Flowei v. Hoboken van Hoedekenskerke; I lick 49 Kg. le. Springlight, 2e Aemilia, f 12,50, Placé f 10,50 en f 25. De winner, bij opbod verkocht,! voor f 1275 eigendom van den Jochems. De jockey Sayce, berijder van winner had het ongeluk met zijn tegen een paal te stooten. zooda lichaamsdeel gebroken of zwaai kneuscl werd. Hij werd vanhetp gedragen en per brancard weggebr

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2