NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Cokes tot verminderden prijs. Ia Zorg en Druk. 21e Jaargang. No. 6205. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1903 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN <-*¥>. ADVERTENTIËN: Voor Haa 1 i DRIE MAANDEN: j'rt' Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement VoSÏ de dorpen'in'den óm'treir waar 'een Agent gevestigd i's ('kom der' Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 üf>/-JÊT^lii Kleine advertentiën 3 inaal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02K V V Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'^ Jj( Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de °mstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31b's Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 23 Sept. bevat o. a. Uokes tot verminderden prijs, Buiten!. Overzicht Tooneelcritiek van Frans JNetscher, Ned R. K. Vakcougresttinnèul., Sport en Stadsberichteu. Met de beste bedoelingen van de wereld beeft bet Comité voor de uit gestotenen aan den baad verzocht, om van October tot Maait de cokes aan de gasfabriek voor uitgestotenen werkloozen verkrijgbaar te stellen tot lageren prijs. Voor dieze benauw den, die na de financieele catastrophes in onze stad in nog moeilijker positie komen te verkeer en, zou bet al een tegemoetkoming wezen, als de onmis- brandstof tot lagen prijs te ver krijgen was. Een gemeenteraad evenwel kan geen rekening houden met de bedoeling alleen, maar ziet ook naai- den vorm. Het is jamrner voor de goede zaaa, dat deze m 't comité-adres allerge brekkigst is. Wat is de ..halfkostende" prijs, waarom adressant verzoekt? Is dat de prijs, dien 'tpubliek betaalt of de productieprijs aan de fabriek? Voorwaar geen gering verschil. Dit is één onzekerheid, er zijn er Qog' meer. Het Comité, na zijn verzoek aan gaande de cokes gedaan te hebben, laat daarop volgen „Zij" (adressanten) „veraneenen, dat ,bij deze stijgende werkeloosheid, het ,een gebiedende noodzakelijkheid is, hulp te verleenen aan de ingezetenen, gelijk als Groningen en Arnhem dit reeds vele jaren heeft gedaan." In verband met de aanvraag over ie cokes kan de nuchtere lezer hieruit vel niet veel anders opmaken, dan at ook Groningen en Arnhem sedert aren aan onvermogenden de cokes Igeven tot verlaagden prijs. Dit nu is het geval niet. De direc- eur van de gasfabriek te Groningen, rien ik inlichtingen heb gevraagd, teeft de vriendelijkheid daarop bet folgende te ontwoorden Inderdaad bestaat hier, wat betreft icokesverkoop, geen verschil tusschen .vermogend of onvermogend. De co- ^kesprijzen van mijne fabriek zijn echter zóó laag, in vergelijking met ,de Hollandsche gasfabrieken, dat hier verlaging van prijs onnoodig is. Over 1902 toch was de gemiddelde cokes- prijs 381/2 cents. „Voor dien prijs krijgen rijk en ,arm." Duidelijker kan het niet. Het beroep p Groningen gaat dus nieit op. Anders is het gesteld in Arnhem. De irecteur van de gemeentelijke gasfa- triek in diie gemeente, welwillend nnjn ragen beantwoordendezend mij" gedrukte voorwaarden van den erkoop van cokes tot verminderden irijs. Daaruit blijkt, dat deze geschiedt lij het intreden van strenge kou, in ik geval in de maanden December en H3anuari en na Januari, wanneer ae itrenge kou dan aanhoudt. ILntusschen is van een halfkostenden irijs (zij dan bedoeld de verkoop- dan cel de productieprijs) geen sprake. De verminderde prijs te Arnhem Is steeds tien cents beneden den laatst- gestelden verkoopprijs. Lager dan 25 cts. per H.L. kan de verminderde prijs evenwel nooit zijn. Op nader omschreven wijze, waarin k mij nu niet behoef te verdiepen, de aanvrager, die in de termen .t, eenmaal per week een of twee 'H.L. cokes tegen den verminderden prijs bekomen. Onder on- en minvermogenden, die van den lageren prijs gebruik kunnen maken, worden te Arnhem diegenen verstaan, die of in het geheel niet m de plaatselijke directe belasting zijn aangeslagen, of die in de eerste kia&se van die belasting zijn geplaatst en als zoodanig ongeveer f3.50 per jaar hebben te' betalen. „De cokesverkoop," aldus schrijft ae Directeur, „wordt op d'eze wijze alhier „geregeld en voldoet uitstekend. Elk „jaar wordt aldus pl. min. 50.000 „60.000 H.L. verkocht. Fraude komt „niet voor." Het Weekblad „De Wekker", in zijn laatste nummer dit adres beoordeelen- de trekt daartegen heftig van leer. In een vorig nummer werd die aanval in dit blad uvergenomen.Had men daarbij min of meer aan „jalousie de métier" te denken (immers een andere organi satie in onze gemeente is óók bezig aan een dergelijk adres), zooveel is zeker, dat het adres van het Comité voor -de Uitgestotenen, hoe goed ook bedoeld, beter achterwege had kunne-: 'blijven. Adressen aan den gemeente- I raad zijn geen uitnoodigingen tot een theevisite, ze moeten wel overwogen en goed toegelicht zijn en vooral geen onduidelijkheden of onjuistheden be vatten. De redactie van „De Wekker" is nu voor de kans van welslagen van de zaak zelve, heel bang en ziet de ge legenheid schoon om aan de leclen van den Raad een opstopper te geven, •waar zij zegt ..den heeren wordt nu een prachtige .gelegenheid geboden dit adres af te „stemmen en is dit eenmaal geschied, „dan weigeren ze natuurlijk binnen ..zeer korten tijd weer een zoodanig „adres te behandelen, zich veront- schuldigend dat zij het onlangs ver- wierpen en het nu toch niet kunnen ..aannemen." Dit is een hatelijkheid en een on handigheid tevens. Wie gaat nu men- schen beleedigen. aan wie hij binnen kort een gunst zal hebben te vragen Derhalve niet om het motief van ..De Wekker", maar omdat men noort iets vragen moet, dat niet ingewilligd kan worden, zou ik aan het Comité van Steun in overweging -willen ge ven. zijn adres in te trekken. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Zooals we gisteren zagen, verzeker de die Sultan bij herhaling, dat alles zal gedaan worden om een herhaling van het ruwe optreden te voorkomen. TURKIJE wiï een conflict vermijden en er zou een soort van plaatselijke autonomie worden voorbereid' onder toezicht van een gemengde commissie, bestaande uit Turken. Macedoniërs, Bulgaren. Grieken en Wallachen. Dit plan bevat teven? een geheele hervorming van de wijze van belasting heffen, de groo te steen des aanstoots. Mdar, wordt er voorzichtig bijgevoegd, het plan is nog in wording. En aangezien we nu weten, dat Turkije nooit heel vlug is met het maken van hervormingsplan nen en nog minder vlug in het uit voeren ervan, behoeft men niet de illusie te koesteren, dat bovengenoem de schoone zaken spoedig tot stand zullen komen. De gezanten der mogendheden heb ben den sultan nog eens op het hart gedrukt, dat streng zal worden vast-, gehouden aan het hervormingsplan j en de sultan zal daarop wel hebben geantwoord, dat dit volkomen met zijn voornemen strookt, maar dat eerst d?' orde in Macedonië hersteld moet zijn. NatuurlijkEn daar kunnen de ge zanten weinig tegen zeggen. Ook Bul garije krijgt nog eens een waarschu wing. En om te laten zien hoe goed hij het meent, heeft de sultan naar aan- leidling van de wreedheden bij Kirki- lisse twee generaals eat drie koloneis doen gevangen nemen. Van de uitmoording van de stad Kastoria boort uren niets meerzou dat misschien uit het Bulgaarsch duimpje gezogen dijn De opstandelingen spreken maar steeds van hun succes en willen maar niet weten van een verminderen van den opstand. Van die zijde worden de volgende berichten verspreid, afkom stig uit de Bulgaarsche hoofdstad Sofia. Particuliere telegrammen uit Rüa melden, dat volgens de mededeeLingen van vluchtelingen uit Djumaia ern stige gevechten plaats hebben in den Perim-Dagh bij Melnik. De Turken zouden daarin 500 man, benevens twee kolonels, verloren hebben. De meeste dorpen in het district Melnik zijn in banden der opstandelingen, en vele dorpen staan in brand. Twee re gimenten met artillerie, en een batal jon Albaneezen. vertrokken van Dju maia naar Melnik, waar volgeais de berichten een groote Turksche' troep door de opstandelingen omsingeld is. De generale staf der opstandelingen verklaart, in tegenspraak met de me de-deelingen afkomstig uit Turksche bron over d'e vernietiging der revolu- tionnaire benden in het vilajet Mo- nastir, dat deze benden in goeden staat verkeeren en dat geen enkele vernietigd is. Daarentegen zijn twaalf honderd Turken gewond in de ge vechten tegen de opstandelingen, in het hospitaal te Monastir binnenge bracht^ Waai- is dat de Turken in de wou den bij Mokreui. oostelijk van Kasto ria, 1200 vluchtelingen door vuur en zwaard om het leven brachtendat- zij zestig vrouwen en meisjes in ha rems binnensleepten, dat zij in het dorp Erikleri 45. door kettingen aan een gebonden, mannon voor de oogen hunner bloedverwanten doodsloegen, dat het dorp Drekoej 's nachts in brand gestoken werd, zoodat 35 bewo ners in de vlammen omkwamendat zij in Tastepe 70 huizen, nadat zij de bewoners hadden opgesloten, inbrand staken, terwfijl 800 bewoners, die naar Bulgarije vluchtten, om het leven werden gebracht. Het aantal naar Bulgarije gevluch- ten wordt op 1200 geschat. Ook van uit SERVIE worden de opstandelingen in 't ge~ heim gesteund. De Porte vestigde daarom onlangs de aandacht der Servische Regeering op de beweging in Servië, ten gunste van de organisatie van oproerige ben den in Macedonië. De Servische Re geering antwoordde, dat maatregelen genomen waren om het overtrekken der grenzen door die benden te voor komen, en dat de Servische autori-' teiten reeds een sterke bende hadden' uiteengedreven, die zich gereed maak te om de grens te overschrijden. De Servische Regeering voegde daaraan echter toe, dat als de vervolging der christenen, en de wreedheden der troepen niet spoedig eindigen, en ern- stige hervormingen worden ingevoerd het onmogelijk zou zijn de volksbe weging in Servië langer tegen ie houden. Zoo n volksbeweging ten gunste van een buitenlandsche aangelegenheid zou misschien niet ongelegen komen om de aandacht van Servië's binnen- landsche aangelegenheden, die danig in de war zijn. af te leiden, al wil de Servische Regeering in geen geval toestemmen, dat het in het land een warboel is. Zoo verklaarde bijvoor beeld1 Prins Arsène in een interview met de „Echo de Paris", dat in Ser vië alles naar wensc-h gaat. maar dat men moet/oppassen voor tendenz ne- riehten in de Russische en Oosteir rijksche bladen die slechts ten doel hebben een verkeerde meening ip Europa ie doen ontstaan. Als rnen maar gelooven wil Behalve een groot liefhebber van reizen, is de DUITSCHE KEIZER ook een hartstochtelijk speecher. We ontmoetten Z. M. het laatst te Wee- nen als gast van Frans Joseph en. terwijl we niet anders dachten, of de •beide vorsten zaten met hun minis ters nog druk te confereeren over de Oostersche' kwestie, bereikt ons het bericht, dat Keizer Wilhelm in Dant- zig is, waar hSj een standbeeld van zijn grootvader is gaan helpen ont hullen en waar hij, natuurlijk, gele genheid heeft gevonden een speech te lanceeren. De leider van een deputatie arbei ders van de militaire werkplaatsen, hield een toespraak, waarin hij hem dank zeide voor de groote welwillend heid, en het vertrouwen, dat de Kei zer steeds den Duitschen arbeiders geschonken had. van zijn kant onver breekbare trouw belovend. De Keizer, in zijn antwoord, wees op bet voor beeld van den grooten Keizer, die door de stichting van het Duitscherijk eerst mogelijk maakte, dat de handel en industrie zich in die mate uitbreid, den. dat zoo vele krachtige arbeiders handen gebruikt, konden worden. Daar de arbeidersstand vreugde en voldoening moet gevoelen voor de- opening an zoo'n arbeidsveld, moet zij er ook het hoogste belang bij heb ben. dat dit rijk een en ondeelbaar blijft, naar buiten en naar binnen krachtig. De opleiding, welke de arbeiders in liet leger ontvingen, maakt het hun mogelijk, in vrede, zege op zege te behalen. De Keizer hoopte, dat de gevoelens dezer arbeiders hem kenbaar gemaakt ook door zullen dringen tot de har ten der overige arbeiders, opdat zij zich steeds bewust zullen zijn in allereerste plaats Duitschers te zijn. Volledigheidshalve geven we hier nog een interview van Von Bülow weerveel beteekent het niet, want zijn intiemste gedachten zal de kan selier niet aan een journalist meedee len, daar is hij Staatsman voor. Bülow verklaarde, dat de Ooster sche politiek van DuLtschlana geen bijzondere bedoelingen najaagde, in tegendeel het is een waarachtige vredespolitiek. Duitschland denkt er niet aan Tur* kije aan te moedigen tot verzet legen de politiek der overige mogendheden, of tegen Oostemij k-Hongariije en Rusland. Bülow hoopte, dat de krachtige voorstellen door de mogendheden ge daan een uitbarsting zullen voorko- men. In elk geval zullen pogingen aangewend worden om den strijd te beperken. Ten slotte als gerucht, niet meer het volgende betreffende de En- gelsche ministercrisis. De ..St. James's Gazette" zegt te kunnen verklaren, dat de Koning de benoeming van Austen Chamberlain tot minister van financiën goedkeur de. Meegedeeld wordt, dat de Koning benoemde tot minister van koloniën lord Selborne, tot minister van oor log Arnold For ster, tot minister van Indië Brodrick. Stadsnieuws. Haarlem, 22 September. De Hollandsche Spoorw. Mij. maakt het tegenwoordig wat al te bar. 't Is heusch geen overdrijving wanneer men zegt dat nagenoeg geen trein tus schen Haarlem en Amsterdam op tijd vertrekt of aankomt. Laat ons maar eens even een greep doen. Gisteren (Maandag) vertrok 's mor gens de trein van 7.53 uit Amsterdam op tijd. De trein kwam zes minuten te laat te Haarlem aan en dat op een tra jeetje van 20 minuten. Even voor het station Haarlem werd tweemaal gestopt. De trein, die 's middags om 3.33 van Haarlem naar Amsterdam moet ver trekken, vertrok eerst om 3.52, terwijl om 3.48 al weer een volgende trein had hehooren te vertrekken. Men kan dus nagaan hoeveel deze en retard moet zijn geweest. Diezelfde trein van 3.33, die met 19 min. vertraging Haar lem verliet, had, te Amsterdam aan komend, 24 min. vertraging en dus j kans gezien onderweg nog 5 min. te j verliezen. Zoo gaat het dag aan dag. i Wanneer het niet anders kan om een of andere reden. Iaat men dan op de dienstregeling de uren veranderen want op deze wijze neemt men een loopje met het publiek. Men schrijft ons 11. Vrijdag 18 Sept. vergaderde de propaganda-club „Credo pugno" on- derafd. der Ned. Roomsch-Ivath. Volks bond, alhier. Dien avond werd door een barer leden, den Heer Jb. van Seggelen, eene lezing gehouden over het onderwerp »De Fransche Revolutie in hare wording, bestaan en gevolgen*. Onverdeelde aandachten aan het einde een daverend applaus waren de be looning voor deze zoo schoone lezing. De voorzitter deed dan ook goed toen j hij spreker hartelijk dank zeide. Spr. j vond bet zeer treurig dat wij een van de ijverigste leden moeten missen daar de heer vSeggelen de stad moet ver- I laten. Mochten er, zoo zei de voorzit ter. op het voorbeeld van v. S. meer leden zoo aangenaam en nuttig optre den als deze van avond deed. Nadat de huishoudelijke werkzaamheden waren afgeloopen sloot de voorzitter de vergadering met gebed. 4 uur op hun doortocht naar Amster dam. Op de wegen, waarlangs de auto's re den te weten de Wagenweg, Houtplein, Gasthuissinge), Kampersingel en Heeren singel, hadden vele belangstellenden post gevat. Schoolbaden. Maandagochtend om 10 uur had de opening plaats der schoolbaden in het tweede Volks-Dou- chebadhuis van „het Witte Kruis" op het Leidsche Plein. Tegenwoordig waren daarbij de wethouder van on derwijs Dr. Nieuwenhuijzen Krusemah het bestuur van „het Witte Kruis" en de heeren Valken en Montauban resp. hoofd en plaatsvervangend hoofd der 2e Tusschenschool. Hoewel, zooals bij alles, het begin ook hier niet zoo heel gemakkelijk was, ging het er toch dadelijk reeds ordelijk toe en het was een lust de jongens te hooren vertel len, hoe heerlijk ze het vonden. Als proef zal voorloopig alleen een deel der leerlingen van de 2e en 3e Tus schenschool baden van 1O—12 uur in 4 secties op de 4 eerste werkdagen der week. Het plan is om later, wanneer de kinderen er zeer aan gewend zijn, de uren uit te breiden, den Zaterdag er ook bij te nemen en het baden vlugger te doen geschieden, zoodat er dan veel meer kinderen van zullen kunnen genieten. Het baden geschiedt onder toezicht van een onderwijzer of onderwijzeres. Alles gaat op comman do het uitkleeden, het inwrijven met zeep, de besproeiingen, het wasschen, het afdrogen en het aankleeden. Voor elk onderdeel wordt een bepaalde tijd gegeven. Gedurende het aankleeden van de eene sectie, gaat eene andere sectie zich reeds gedeeltelijk ontklee- den. De eerste ochtend gaf al veel reden tot tevredenheid. Door den architect J. H. Welsenaar alhier is onderhands aanbesteed Het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning in de Drappenierstraat. Het laagst werd ingeschreven door j de heeren Bijland en Cremer alhier voor f 3625.— Betrouwbaar heid s ri t. De deelnemers aan den Betrouwbaar- heidsrit, waarvan elders, in ons blad j eene beschrijving voorkomt, passeerden 1 Maandag Haarlem tusschen half drie en Geen handel. Naar wij vernemen is per extra-nota door den chef der Centrale Werkplaats alhier, aan het personeel het verbod uitgevaardigd om handel in tabak, sigaren of andere artikelen te drijven. De heer Carel Phlippeau verzoekt ons te berichten, dat hij zijn ontslag als Directeur van het Neutraal Gemengd Zangkoor D. I. N. D. U. A. heeft genomen. Van de firma E. H. K r e I a g e en Zoon alhier ontvangeh wij den herfst-catalogus in vier talen (Neder- landsch, Kransch, Engelsch en Duitsch). De boekjes zijn, zooals de firma dat gewoon is te doen, zeer goed verzorgd en met mooie clichés versierd. Wij ontvangen bericht o m- trent een ongeluk, dat den koetsier en den palfenier van den heer Luden te Overveen woonachtig, gisteren is overkomen. De koetsier moet daarbij eene her senschudding hebben bekomen, en de palfrenier zijn neusbeen hebben ge broken. Naar wij vernemen zal Zon. dag a. s. in de R. K. kerk van de H. Jozef in de Jansstraat alhier de jaar- lijksche Aanbiddingsdag gevierd wor den. 's Avonds ten 7 ure zal een plechtig lof met processie gehouden worden, waarbij als feestredenaar zal optreden den Hoog Eerw. Heer S. M. van Ginkel, pastoor te Velzen. De burgemeester vandeze gemeente heeft heden zijne betrekking weder aanvaard. Feuilleton. Naar het Engelsch van ROBERT MACHRAY. Veel goeds zou het in ieder ge val niet zijn, hield Westgate vol, want de sleutel van het geheim bezit Silwood. Ik wou, dat ik iets meer van lien man wist. Persoonlijk ben ik er van over- uigd, dat Silwood, toen blij dien laterdagmorgen met vacanti© uitging de deur sloot achter het lijk van Thornton. Waarom blijf je zoo voortdurend —.op datzelfde aanbeeld slaan. Wèst- HgateDe bewijzen daarvoor ont- HSreken je. !5 Toch is er een sterk vermoeden. De juiste tijd van den dood vanThorn- 1 Hon is onbekend, toch houdt gij vol, 1 ilsof hij wel bekend was. Je kuntvol- strekt niet zeker zeggen, dat Thornton dien morgen dood was. De doctoren hadden uitgemaakt, dat Thornton overleden was omstreeks vijftien dagen, voordat het lijk gevon den werd. Die veronderstelling brengt mee, dat zijn dood tegelijk met of omstreeks den tijd van zijn verdwijnen plaats greep. Toch is er een gaping in van eenige uren. Ik twijfel er aan, zei Westgate halstarrig. Laat mij u zeggen, wat er volgens mijn inzicht waarschijnlijk gebeurd is. Nadat hij het Law Courts Hotel verlaten had, gingThornton naar Chancery Lane, kwam op één of andere wijze in de kamers van Silwood en stierf daar kort daarop plotseling. Ik ben overtuigd, dat hij Silwood zag. toen hij de kamer binnenkwam en dat er iets tusschen hen beiden plaats greep ik zal zelfs niet probeeren te weten te komen, wat het was het geen zijn zwak hart zoo'n vreeselijken schok toebracht, dat hij direct in een aanval dood bleef. Uw uitlegging is aannemelijk maai- ze gaat toch mank, omdat je niet zeiter bent, dat Silwood en Thorn ton samen in de kamer waren, toen de laatste stierf. Het is te gevaarlijk, om de tegenwoordigheid' van Silwood maar aan te nemen. Maar, ga verder met je veronderstellingen van wat gebeurde. Stel, dat wij je vennoedens als zekerheid aannemen, wat dan ver der Toen Silwood zag, dat Thornton dood was. vroeg hij zichzelf af. wat hem nu te doen stond, zoo ging West- gate voort. Daar lag het lijk in de kamer, en hij moest daar op één of andere wijze rekenschap van geven. Ik ben overtuigd, dat Silwood er tegen op zag. daarover iets te vertellen er zóó geweldig tegen op zag, dat hij het plan maakte, liever buitenslandsch te gaan, dan den schijn op zich te laaen daarmee iets te maken te hebben. De chef van de „Call" schudde zijn hoofd. Hier, zei hij, valt je geheele gebouw in puin. Stel. dat Thornton stierf in tegenwoordigheid van Sil wood, waarom ter wereld zou Silwood dat niet ronduit vertellen Waarom zou hij vluchten, zooals jij veronder stelt? Zou het niet veel gemakkelijker, veiliger en beter voor hem geweest zijn om dadelijk een politieagent te roepen en hem te vertellen, wat er gebeurd was Maar hij riep geen politieagent, riep Westgate opgewonden uit. Ziet u niet, waar u dat heenvoert?Waar om riep hij geen politieagentwaar om niet? Omdat hij een gewichtige reden had om dat niet te doen. Als alles geheel in orde was geweest, dan zou hij natuurlijk geen politieagent geroepen hebben, en er zou heelemaal geen Thornton-Mysterie" bestaan dan zou alleen het tragische van de geschiedenis van iemand's carrière, die zoo droevig afliep, bekend zijn geworden. Neen. ik zeg nogmaals, dat Silwood om een of andere reden er niet op gesteld was, de wereld te laten zien en te vertellen, wat er dien nacht in zijn kamer had plaats gegrepen. In plaats van zooals een eerlijk man zou doen, den toestand onder de oogen te zien, besloot hij liever te vluchten en stak den volgenden morgen de zee over. Begrijp mij goed, ik zeg niet, dat Silwood wist, dat Thornton stierf tengevolge van een hart aandoening dat is ook een gezichtspunthij kan gemeend hebben, dat hij op één of andere wijze oorzaak van den dood van Thornton was. Toch is dat niet de hoofdzaak. De hoofdzaak is, dat hij een of andere reden had om te vluch ten, en dat hij vluchtte. De chef zei niets, ofschoon een zwijgen van Westgate hem de gelegen heid gaf om te spreken. Het is vreemd, zei de chef einde lijk. Silwood behoort tot één van de beste firma's in Londen. Zijn com pagnon, Eversleigh, staat aan 't hoofd van de zaak je hebt hem bij de instructie gezien? Ja, hij zat naast miss Thornton. Ik vond het vreemd, dat zij bij het gerechtelijk onderzoek tegenwoordig wilde zijn, maar dat was klaarblijke lijk omdat zij als een dochter gehecht is aan mr. Eversleigh. Men zegt, dat zij verloofd is met zijn zoon. En, Westgate, hoe rijm je dat met je theorieën omtrent Silwood, den compagnon van Eversleigh? Niet heel goed, dat geef ik toe, maar wij maken slechts gissingen en trachten alleen de deelen in elkaar te passen. En ik heb u nog niet alles ver teld, wat ik. op mijn hai-t heb. Ga verder, zei de uitgever, toen Westgate hem vragend aankeek. Ik heb zorgvuldig aandacht ge schonken aan de opsomming van lek ten door den inspecteur Gale. Hij mag niet zoo'n heel groot detective zijn, maar listig is hij. De chef knikte toestemmend. Gale heeft geen enkelen keer ge sproken. alsof hij dacht, dat Silwood dood was. Wat zeg je daar? riep de ander opgewonden uit Sprak niet. alsof hij dacht, dat Silwood dood'was. Bij Ju piter, dat is een nieuw gezichtspunt. Ineens begreep hij, dat de theorieën van Westgate vasten vorm begonnen aan te nemen, als Silwood niet cvoou was. Gale wenschte een uitgestelde con clusie hij drong daarop zeer bij de jury aan. Hij sprak er van, dat de moord het werk kon zijn van Silwood of van den geheimzlnnigen werkman dat was vóórdat de medische ge tuigen het idéé van moord ver weg wierpen. Gale was daarop niet voor bereid. wil ik wedden maar hij heeft in 't geheel niet gesproken over Silwood, alsof hij dacht, dat Silwood dood was. Ik heb daarop nauwkeurig j gelei Om nu verder te gaan met onze verondcrstellingen, zei Westgate met grooter belangstelling, dan hij tot nu toe getoond bad. Er is bericht ontvangen, dat Silwood op een bui tenlandsch plaatsje in het Noorden van Italië gestorven is aan cholera. Misschien stierf hij en misschien met Stel eens. dat hij niet stierf en dat het heelemaal bedrog is. Westgate zweeg indrukwekkend en keek zijn chef aan. Natuurlijk begrijp ik. wat je meent, antwoordde de uitgever. Je theorieen volgend, wil je zeggen, dat Silwood naar Italië ging. nadat hij het lijk in zijn eigen kamer had op gesloten, en dat hij op een of andere wijze een valsche aankondiging van zijn dood naar Engeland zond, hopen de op die wijze zijn sporen totaal uit te wisschen. Maar, nog eens, West gate, mijn jongen, waar is het motief voor al die verbazingwekkende zaken? Dat weet ik niet, moet ik beken nen. Maar als Silwood in leven is, wel dan is hij te vinden Hij brak zijn woorden af en keek den ander suggestief aan. En jij denkt hem te kunnen vin den. O, moet heit daarheen vroeg de uitgever scherp. Ja, zooals u zegt (Wordt vervolgdJ

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1