NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Zorg «n Brak. 21e Jaargang. No. 6206. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1903 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Monlmartre. Haarlem's Dagblad van 24 Sept. "jpvat o. a. Buiten!. Overzicht, Karuerover- b cht. Reorgauisane Middelbaar aderwijs, De Manoeuvres in de telling Amsterdam, ttinueiil. eu z ladsberichteti, Zitting van den ar emeenteraad. lütenlandseh Overzicht Hoe het er op het BALKAN-SCHIEREILAND tziet, blijft een raadsel. Tegenover geruststellend1 bericht, dat inkomt, aat meestal een ander, dat oorlogs- Èicktig klinkt. Zoo wordt bijvoorbeeld t Sofia gemeld „Generaal Petrof bad vandaag een 0| iderhoud met Ali Feruk bei. den ,TDrkschen commissaris alhier, waar de geheele toestand in Macedonië oferd behandeld. De premier klaagde er den toestand, die te Boergas ge- ibapen is door de aankomst aldaar a duizenden nooddruftige vluchte- igen uit Losengrad. Het onderhoud idde tot de feitelijke afspraak, dat irkije de bescherming van de vluch- lingen zal waarborgen, en hen in lat zal stellen hunne woonplaats eöer te betrekken. Dientengevolge lerscht er thans eene veel betere amining, en men spreekt nu met rtrouwen de hoop uit, dat eene vredigende oplossing van de moei- ltheden zal verkregen worden. Dat klinkt zoo 'kwaad niet ein zou top geven, dat een eind van den spannen toestand nabij is. Maar dan wordt even later uit Kon- antinopel geseind In haar antwoord op de nota van ilgarije aan de Porte, de benoeming lorstellend van eene internationale nmiissie tot oplossing van het Mace- nische vraagstuk, zegt de Porte, aai zending van Hilrni pasja evengoed als zulk eene commissie, en dat nneer Bulgarije niet bij machte is orde te herstellen, de Suzerein te ilp zal komen. En dit lijkt wat minder gunstig. Nog alarmeerender is hetgeen ae (■respondent van de Daily Mail" Goeitsjevo op de Turksch-Bulgaar- he grens meent te kunnen meidien. Deze noemt den toestand daar ui- onrustbarend. Turkije trekt, zegt hij, 40,000 man Palanka samen, waar tegenover ilgarije slechts over 4000 man geoe ide soldaten beschikt. Reeds zijn er 'J^schen hen en de Turken schermut- ingen voorgevallen. Vele bewoners q die grensdistricten gaan op de Iucht. van oordeel zijnde, dat de I rlog ophanden is en dat de Turkscne •epen weldra Bulgarije zullen bin- nrukken. *1 SVij wezen er reeds op dat namens "■lame Peter van SERVIE toestand aldaar veel rooskleuriger J) irdt voorgesteld, dan hij werkelijk Wat blijkt ook uit een medeaee- j van den correspondent van ae imes" te Belgrado, die den toestand ckelijk noemt De zoogenaamde samenzweerders te- i dé koningsmoordenaars, welke or de laatstgenoemden een onbetee- aend hoopje menschen genoema •rden, zijn volgens den correspon- integendeel een invloedrijke aal, it acht ze tellen wel 1000 van de 1500 officieren. Het is dus de vraag of oe koningsmoordenaars het kunnen uit houden, hoewel zij den Koning in beth\ ang houden door middel van een brief waarin naar 'theet, de Koning zich onvoorzichtig uitgelaten moet hebben., zoodat zijn medeplichtigheid aan den moord zou vaststaan. Peter zit nog steeds in een leelijk parket. De Engelsche bladien sloven zich nog uit met het geven van beschou wingen ovetr de verandering, die in de regeering heeft plaats gehad. Zoo zegt bijvoorbeeld de „Westmin ster Gazette" Er is nu klaarheid gekomen. Mocht Balfuor ooit gedacht neb ben, dal hij door Chamberlain's politiek officieel uit te stellen de unio nistische partij losgemaakt heeft van voorkeurLarieven en voedselbelasting, nu kan hij tniet meer. De unionisti sche bladen hebben bijna alle Cham berlain in de kaart gespeeld. Boven dien de benoeming van Austen Cham berlain tot minister van financiën zegt genoeg. Algemeen geeft men toe, dal de protectionistische politiek een en ondeelbaar is.Balfoui' begint en Cham berlain zet voort. Wat de eene zaait, j zal de andere maaien. Wij hebben er I dus op te rekenen, dat de regeering zich aan het protectionisme gebonden heeft, beginnende met vergelding en eindigende met voorkeur en voedsel belasting. De overwinning van depro- tectionisten in die partij is dUs nage noeg volkomen, en spoedig zal blijken dat er nog alleen voor protectionasten plaats in is. Taktisch acht de „W. G." dit voor de liberalen een groot voordeel, want zij kunnen nu het volk waarschuwen, ■dat, als het zijn stem geeft aan ver gelding. voorkeur en voedselbelasting moeten volgen. Maar een ernstige zaak is het, dat nu voortaan een der twee groote politieke partijen voorgoed vei - bonden is aan bet protectionisme. De vrijhandelaars onder de unionisten zijn er niet in geslaagd, dat te belet ten. Dat Balfour den hertog van De vonshire heeft kunnen winnen, is uit dit oogpunt de grootste slag, die üen vrijhandel kon treffen. Balfour is daar mede zeer handig te werk gegaan. En het zal waarschijnlijk maanden duren voor de hertog inziet, dat Chamber lain's ontslag, waarin bij nog onge twijfeld een overwinning voor hem zelf ziet, in werkelijkheid een middel is om de regeering bijeen te houden, opdat Chamberlain den noodigen tijd krijgt oin voor zijn broodbelasting propaganda te maken. En intusschen zal het aanblijven van den hertog een aantal weifelaars een voorwendsel ge ven om alsnog de regeering. te steu nen, al zijn zij tegen een voedselbe lasting en ook zullen een aantal menschen, die in hem de vleeschwor- ding zien van al wat soliede en plech tig is, nu gelooven dat er, met hem, niets ernstigs gebeuren kan. En terwijl nu Chamberlain zijn gang gaat, blijft de regeering zitten met de verantwoordelijkheid van oen oorlog en de onderwijswet, waarvan Chamberlain zich de handen zal wasschen. En wat Chamberlain doet, daarvan schuift de regeering alle verantwoordelijkheid van zich. Er is zeker nooit een vernederender schouw spel geweest, zegt de ,,W. G." De „Standard", het gezaghebbende regeeringsblad. poogt aaji te toonen, dat er niet de minste reden is waar om, de regeering het Parlement zou ontbinden. Zij is er nog om het man daat van die laatste verkiezingen uit te voeren (de khakiverkiezing in 1900, met een opdracht feitelijk alleen om den oorlog af te wikkelen en er is geen reden te meenen, dat de regeering het vertrouwen van het land heeft verloren (dit ondanks de reeks van tusschentijdsche verkiezingen, die na genoeg alle in liberale overwinningen zijn geëindigdDe regeering kan dus kalm voortgaan, „ongestoord door den econoniischen strijd, die niet dadelijk met de praktische politiek te maken hoeft. De beginselen van het ministerie zijn ongewijzigd en als de gelegenheid goed wordt waargenomen, zal het kabinet uit het hervormingsproces met een aanmerkelijke vermeerdering van gezamenlijk gezag en persoonlijke ge schiktheid te voorschijn treden." Het is haast onbeschaamd. In lndië is men met de wijziging in het ministerie allerminst ingeno men. Het bericht dat Brodrick staats secretaris van lndië zal worden, wekt daar groote ontevredenheid. De voornaamste courant van Cal cutta, de „Statesman", schrijft, dat Brodrick zoo ongeveer de ongeschikste man is, dien Balfour voor dezen post kon uitkiezenzijn ongemanierdheid evenaart zijn onbekwaamheid. De ..Morning Post" uit Delhi maakt de opmerking, dat volgens Ballour alles goed genoeg schijnt te zijn voor lndië. Prettig voor Brodrick, dit oordeel Stadsnieuws. Haarlem, 23 September. Gaarne voldoen wij aande uitnoodiging om de aandacht te vestigen op de in dit nummer onzer courant voor- komende advertentie waarbij heeren en! dames worden uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de zangvereeniging der Haar- lemsche afdeeling der Maatschappij tot; bevordering der Toonkunst onder leiding van den heer W. Robert. In studie zal worden genomen het Oratorium „Odysseus" van Max Bruch. i In Juni 1904 viert de Maatschappij van Toonkunst haar 75-jarig bestaan in Utrecht met een groot driedaagsch mu-i ziekfeest, waartoe ook de leden onzer zangvereeniging zullen worden uitge noodigd hunne medewerking te verlee-j nen. Wij vertrouwen dus dat vele zange- ressen en zangers zich bij het koor van Toonkunst zullen aansluiten. De Manoeuvres. Timmierliède n-V e r e e n i ging. Maandagavond werd in het lokaal van Parklaan 17 eene vergadering gehouden door de Protest. Christ. Timmerlieden- Vereenigiing. Na opening door den voor zitter werd o.m. aan de orde gesteld de bespreking van het Huishoudelijk Re glement, waarin de bepaling werd opge nomen dat werklieden, werkzaam in aanverwante vakken lid kunnen worden tot zoo lang dat zij een eigen vakafdee- ling kunnen oprichten. Vervolgens werd eene bestuursverkie zing gehouden. De aftredende leden wer den herkozen en daar voor den bloei der vereeniging het noodig werd geoordeeld uitbreiding te geven aan het bestuur, werden hiervoor aangewezen de heeren van Trigt en C. Niemulder. Het laatste, punt van de agenda, de lezing van het, reglement van den Prot. Christ. Tim merlieden-Bond kon wegens het verge-j vorderde uur niet doorgaan. Bepaald' werd over 14 dagen weder eene vergade ring te houden. De bijeenkomst die door den voorzitter met gebed was geopend, werd met dankgebed gesloten door den heer C. NiemuUer. We gingen Dinsdagmiddag het terrein van den strijd, die dezer dagen in de nabijheid van Haarlem gevoerd wordt, eens opnemen. Reeds in de verte kondigden doffe sla gen aan dat de artillerie van beide par tijen elkaar bestookte. Den weg naar Sandpoort volgend ons doel was eens te zien hoe ver de aanvaller reeds gevorderd was zagen wij de omgeving zoo rustig en vrediig dat we ons moëïïijk konden voorstellen in een streek te zijn, die door den geesel des oorlogs geteisterd werd, maar bij Schoten vertoonde zich aan ons oog dreigend een batterij, terwijl hier en daar een witte plakaat de plaats aanduidde waar een véldwacht was ondergebracht. Want het bleek dat we juist in de voor postenlinie van de aanvallende krijgs macht waren terecht gekomen. Tot hier de lijn langs den straatweg kon de aan valler gedekt voorwaarts rukken en het verdere terrein tusschen den straatweg en de aangevallen forten is open. Tot hier had dan ook de vijand zijn aan- valsbatterijen vooruitgeschoven. We heb ben ons gewaagd in het open voorter rein, onveilig gemaakt door het artille rievuur daar bewogen zich enkele sluippatxouilles van den aanvaller, ter wij] men hier en daar tegen het groene gras zwarte vlekken ontwaardede door de veldwachten uitgezette dubbelposten. Het voorposten-detachement, waarvan deze veldwachten waren uitgezonden, bleek te liggen op Middenduin, het Sros te Duinlust. Zooals men uit vroegere oorlogsbe richten in dit blad heeft, kunnen zien, zijn de troepen, deels in tenten, deels bij de inwoners ondergebracht. We be zochten een véldwacht, gelegerd in een schuurtje, een andere had een stal be trokken en verlangde duchtig afgelost te worden, want men had ze al eenige uren te lang op post gelaten. Tegen den ochtend was het nogal koud, zoo werd me verteld, maar overi gens kon men zich best schikken en was zelfs liever op deze gevaarlijke posten aan den straatweg dan meer achter- j waarts bij voorpostendetachement of gros omdat dank zij de passage hier nog al afleidiflfc was. Niettegenstaande de verschrikkingen van den oorlog bleek men goed voor den inwendigen menSch te zorgen, we zagen soldaten druk bezig met fourageeren. Ook bleek ons dat de vijand voorloopiig nog geen gebrek aan voedingsmiddelen zal hebben. Een batterij was opgesteld vlak naast een varkensslager, waar voor het raam keur van ham en spek was uitgestald, dat bij den dreun van elk schot allerverlei- delijkst drilde. Ook zag men overal vee in de wei, dat gerequireerd kan worden in geval van behoefte. Een frisch blozende deerne vroegen we of ze niet erg geschrikt wa* van dat plotselinge krijgsgewoel en of de bevo! kind niet veel last had van het vreemde krijgsvolk. Ze begon eerst te giegelen maar antwoordde ten slotte dat ze niet zoo heel schrikachtig is en dat ze al die beweging wel aardig vindt. Ja, "t is meer gezien dat de dochteren des lands maar al te veel behagen vinden in den omgang met de vijandelijke soldaten Het schieten had maar heel sporadisch plaats. Van tijd tot "tijd vuurde een der batlerijen, waarop de forten antwoord den. Aangezien we de postenketen niet mochten passeeren en er dus geen ge vaar bestond dat wij het plan aan de bezetting der forten zouden meedeelen, nchtte men ons in dat om half drie een algemeen bombardement zou aanvan gen als voorbereiding voor een algemee- nen aanval te drie uur. In de hoop een verbazend gepaf bij te wonen en den aanval gade te slaan wachtten we tot geruimen tijd na da uur, maar er ge- Beurde niets en toen speet het ons weer dat we igewacht hadden omdat nu de lezers van Haarlem's Dagblad eerst he den. kennis kunnen nemen van dit ons getrouw verslag. daarheen zijn afgezet, zal men dit gevecht moeilijk kunnen gadeslaan. En waagt het maar niet op de door schildwachten afgesloten wegen te gaan, want dan zou het u kunnen gaan. als 2 personen, die gisteren in strijd met het verbod van den schild wacht den Slaperdijk opliepen, en even daarna door een troepje militaire* onder schot werden genomen, zoodat zij overijld' door een sloot de vlucht moesten nemen en druipnat te Sant poort terugkeerden. Het schieten heeft, naar wij ver nemen, toch slachtoffers geëischt namelijk tal van ruiten, die hier en in den omtrek zijn verbrijzeld. Den geheelen avond rommelde en knetterde net geweervuur, donderde de zware vestingkanonnen hetgeen j uren in den oinlrek werd gehoord. Het was een groote geschu l-aanval, welke gisterenavond ouder begunsti ging van een prachtigeu zomeravond werd uitgevoerd. j Onophoudelijk flikkerden de viam- men uit de vuurmonden, die op de forten gericht warenhetgeen beant woord werd door hel zwaar donderen de vuur dei* vesting Penningsveex welk vuur zoo nu en dan door net fort te Spaamdam werd ondersteund. Alle ruiten in den omtrek dreunden i de dieren in de weiden, niet gewoon aan een oorlogstoestand, liieven een angstig geloei aan; de hond'en op de boerderijen blaften tegen het onge kende lawaai, en de rustige dorps-en stadgenoolen, die in hunne woningen het overal weerkaatste gedonder hoo- 1'tiu, zien in hunne verbeelding reeds I de gruwelen van een werkelijken oor- I log voor zich afspelen. I Den geheeien avond duurde dat ge knetter der geweren, dal gerommel der kanonnen, en liet dol poffen der i kardoezen. Omstreeks 10 uur wei d het nachle- lijk duister eensklaps verbroken door een fel-verblindend zoeklicht van het fort Penningsveer, en zag men overal i in het veld de troepenbeweging klei ne snel voortbewegende troepjes mi litairen. die het terrein verkenden. Plots wordt het zoeklicht gedoofd, eu alles in duister gehuld. Aan ons oog onttrokken zijn de aanval troepjes. Doch slechts voor een oogenhlik. Nauw doen de metalen vuurmonden der aanvallers zich weer hooren. of daar valt de lichtgolf weer neer in de richting, vanwaar het geluid kwam, en wordt als eenige begroeting een bulderend kanonschot door de veste afgeschoten. Tot 12 uur gaat dit zoo door, waar na de vijandelijkheden worden ge- staakt om hedenmorgen weder met i frisschen moed aan te vangen. Bekeuringen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een koetsier en een heer, ter zake van het rijden met een rijtuig bespannen met een paard", voorzien van geluid dempende banden op het Staten Bolwerk, aan welk rijtuig een luid klinkende bel ontbrak. Een paar jongens, die een plank met opzet hadden stuk gemaakt, wer den bekeurd. Bekroond. De firma P. v. Velsen Zonen aan de Houtvaart te Overveen is op de tentoon stelling d'agriculture et d'horticulture te Luxembourg, met een zilveren medaille bekroond voor haar inzending bloem bollen. Wij verwijzen gaarne naar achterstaande advertentie van het St. Elizabeths-Gasthuis, over dienstboden abonnementen. Deze eenvoudige en goedkoope assu rantie waarborgt aan de dienstbode, voor wie zij gesloten wordt, in geval van ziekte de uitstekende verpleging in het Gasthuis." Eene wazige damp strekte zich nog over de velden en de verschillende kampementen uil, toen het eerste ge weervuur werd gehoord en kleine i schermutselingen van voorpostenli- nies, weder een aanvang namen. Omstreeks 10 uur openden de batte rijen op Zorgvrij hun vuur en werd aanhoudend het fort Spaarndam j krachtig bestookt. Zoo nu en dan bulderde het ves tingkanon terug, maar daar bleef het vandaag dan ook bij. Tot laat in den middag werd de verkenning voortgezet, waarna alle posten zich terugtrokken, om heden avond den aanval te hervatten. Het hevigst zal nabij Spaarndam gestreden worden, doch daar de wegen Uit de Omstreken. Heemstede. Dinsdagmiddag had alhier zekere G. Bos, opperman bij den heer W. v. Am- stel, en werkzaam aan de nieuwe villa van Mr. D. E. v. Lennep het ongeluk, boven van een steiger te vallen. Uitwen dig bekwam hij bijna geen letsel, maar klaagde zeer over zijn hoofd. Hij werd1 naar zijn woning op de Molenwerf ge bracht. Dr. Droog verleende hierbij hulp. Nader meldt men ons: De opperman G. Bos die gistermiddag het ongeluk had van den steiger te val len, is hedennacht reeds aan de gevol gen overleden. Zand voort. Thans zijn alhier aanwezig 546 bad gasten. De agenda voor de op Vrijdagavond a.s. te houden openbare raadsvergade ring, die tegen half 8 uur is uitgeschre ven, luidt als volgt: Ingekomen stukken en mededeelingen. Vaststelling begrooting 1904. Uitbreiding bestrating en rioleering. Benoeming onderwijzend personeel herhalingsonderwijs. Praeadvies B. en W. op verzoekschrif ten gemeente-vroedvrouw en de heeren Koek en Fohren. Kohier schoolgeld. Feuilleton. Naar. het Enyelsch van ROBERT MACHRAY. nlfferceval, directeur van de „Call", Ultnde achterover in zijn stoel, voor li enkele minuut in strijd met zich- UJ Gewoonlijk duurde het voor hem lang niet een besluit te nemen. - Goed, zei lüj. Je kunt gaan. Eer natuurlijk, ga je naai- die plaats Italië, om je te verzekeren, datSil- •od gestorven en begraven is. Dan je onderzoek meteen afgeloopen ar zoo niet, ga dan je gang, West- le. Ga nu zonder uitstel op reis en it mij zoo spoedig mogelijk weten, 1 je doet. Eu Westgate verwijderde zich uiterst heugd; een opdracht te hebben kregen, dat zoo'n kolfje naar zijn ld was. Ilaarom viel het hem buitengewoon en, dat bijna de eerste persoon, a hij bij aankomst in Genua za£ adjunct-inspecteur Brydges was, ondergeschikte van Gale op Scot- landJ Yard. Toen bij hem zag, raadde Brydges direct, dat hij door zijn supe rieur naar Italië gezonden was om onderzoek le doen naar d;en dood van Silwood, eu een kort gesprek met den ambtenaar, dien hij dikwijls ontmoet had en heel goed kende, gaf hem op dat punt zekerheid. Brydges maakte geen geheim van zijn opdracht. Hij had reeds getele grafeerd aan Gale, dat hij de bewij zen had, dat Silwood gestorven en be graven was le Camajore, zooals hem door de Eversleighs verteld was. En hij zag geen reden om dit voor West gate te verbergen, nadat zij er te za- men over gepraat hadden, waarin heiden open kaart speelden. U kan van mij aannemen, besloot Brydges. dat mr. Silwood dood is - zoo dood als een pier. Maar Westgate was niet voldaan. Daarom ging hij naar Camajore, sprak den syndicus, den doctor, de verpleegsters, den eigenaar van het hótel, waar Silwood verblijf gehouden had en bovendien ieder ander, van wien hij eenige informatie krijgen kon. Het resultaat was overal hetzelf de, Silwood was gestorven. De beleefde syndicus nam hem zelfs mee naar de begraaf plaats, waai* de stoffelijke over- blijfselen van Silwood rustten. Het vermoeden was dus onjuist vroeg de chef van Westgate. bij zijn terugkeer op hetbureua van de „Call". Totaal onjuist, zei Westgate, uiterst terneergeslagen. HOOFDSTUK XVIII. Op de leden van de familie Evers- leigh had het vonnis van het gerech terlijk onderzoek een totaal verschil lende uitwerking. Mrs. Eversleigh was uiterst zenuw achtig geweest, toen zij vernam van het vinden van het lijk van Thornton in de particuliere vertrekken van bil- wood. den compagnon van haar echt genoot, maar na de uitspraak leefde zij spoedig weer op, daardoor was een menigte angstige gedachten weer uït haar ziel verdwenen. De tegenwoordigheid van Kitty bij het onderzoek was volkomen haar eigen idéé geweest, en het had een bijna wanhopigen moed gekost om dat plan uit le voeren. Toen haar verloofde zag wat een energie het haar kostte, wilde hij haar dat plan uit het hoofd praten, maar zij bleef dap per volhouden. Toen de uitspraak was gevallen en zij getuige was van ae verlichting, die daardoor haar vrien den ondervonden, voelde zij zich meer dan beloond. Tegelijkertijd voelde zij zich zeer somber gestemd wegens het tragisch uiteinde van haar vader. De liefde van Gilbert en zijn onverander lijke sympathie hielpen haar dat dra gen. Het meisje zelf won onder deze vreemde en pijnlijke gebeurtenissen aan ernst en kracht van karakter. Tot nu toe was alles, wat somber en duister was, verre van haar gebleven. Wat Gilbert Eversleigh aangaat, hij wist niet wat er van te denken, daar alle pogingen van zijn kant om hei geheim van Stone Buildings op te lossen, onveranderlijk Lot verwarring aanleiding gaven hij zei tot zichzelf, dat het geheimzinnige van de zaak waarschijnlijk wel nooit ontdekt zou worden, en hij wist niet zeker of hij dat jammer of niet zou vinden. Toch had hij zoo nu en dan een onaang* naam gevoel, dat er misschien nog meer achter stak. Op den versuften geest en de half verdoofde hersenen van Francis Evers leigh had het gerechterlijk onderzoen tijdelijk een bekorenden invloeddat onverwachte resultaat had voor hem iets betooverends. Hij had gemeena, dat Cooper Silwood Morris Thornton vermoord hadhetgeen hem alleen bekend was. maakte dat maar al 'e waarschijnlijk om dan plotseling tot de ontdekking te komen, dal er geen moord gepleegd was, gaf hem ee« verlichting, die alle beschrijving te boven ging. Voor eenige dagen maait- te het werkelijk weer een man van hem. Hij zag, dat er veel duisters was met betrekking tot den dood van zijn ouden vriend en cliënt, en hij was er absoluut zeker van, dat Silwood er op één of andere wijze bij betrokken l was, maar te weten, dat zijn compag- non niet werkelijk schuldig was aan I de zwartste misdaad, die er bestond, had een weldadigen invloed op hem. I De lang- onderdrukte opgewekte zijde van zijn aard, begon zich weer te vertoonen; hij maakte zich zelfs ae i mogelijkheid wijs. dat zijn ondergang I vermeden kon worden. Eerst vreesde hij, dal de naam van de firma zoo ernstig gecompromitteerd j zou zijn door alles, wat er gebeurd was, dat haar positie hopeloos zou worden, omdat de cliënten hun geid opvroegen. In tegenstelling daarmee werd hem groote sympathie betoond verschillende cliënten gingen zelfs zoo- I ver, dat zij hem verzekerden van hun j onverminderd vertrouwen. Geen van allen vermoedde, dat er iets bij de fir- ma niet in orde was. De dood van I Thornton werd beschouwd als een on- j verklaarbare speling van het noodlot, die van Silwood evenzeer. Onder deze geruststellende omslan- j dagheden herleefde zijn moed en hij i zei tot zichzelf, dat hij gedecideerd I verandering moest brengen in zijn j gewoonten en wijzen van doen. dat j hij niet langer zoo gemakzuchtig moest zijn, zoo zorgeloos en onsyste matisch, maar dat hij dubbel hard i moest werken en alles moest doen, waf in zijn macht was, om den toestand te redden. Maar iemand kan zijn karakter maar niet zoo plotseling veranderen en Francis Eversleigh bleef in het diepst van zijn gemoed dezelfde Francis Eversleigh. in spijt van zijn dappere voornemens. En al had hij nog zoo veel energie bezeten om verloren ter rein te herwinnen, het was een bijna onmogelijke zaak voor hem. zelfs al was het met zijn zaken anders gesteld geweest. Hij wist. dat zijn hoofdzakelijke en dringende plicht bestond in het na- gaan van de boeken zijner firma, wat hij al veel eerder van plan geweest was. Eens op een morgen aan heleind van de week, waarin het gerechterlijk onderzoek had plaats gehad, kwam hij op het bureau, vast besloten de rekeningen van het begin lot het eind na te zien, maar zijn ingekankerde slapheid deed hem weer op dat besluit terugkomen, Bovendien kwam er bij zijn laksheid nog een andere reden, die hem terughield. En die reden was Williamson. (Wordt vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1