Binnenland. Kameroverzicht In een eerste zitting heeft de Twee de Kamer het adresdebat ten einde gebracht en het reeds bekende con cept aangenomen met de stemmen der socialisten tegen. Men is getrouw gebleven aan de in. de laatste jaren gevolgde traditie om de politiek, zoowel van Nederland als van Indië, in groote lijnen te behan delen hij de Staatsbegrooting. En zoo heeft ook de heer Van Kol, gelijk reeds werd medegedeeld, zich voor behouden om op deze nood der Indi sche bevolking en op het ondoeltref fende der voorgestelde hulp nader te rug te komen. En -ook Minister Kuy- per ging op deze zaak niet diep in, enkel constateerend, dat de toestand •iets beter was dan verleden jaar. Iiad de heer Van Kol het vertrouwen uit gesproken, dat generaal Van Heutsz den dapperen vijand Polem edelmoe dig zou behandelen, de Regeering ver zekerde van dezelfde gevoelens bezield te z'iju. Het hoofdmoment van het debat lag natuurlijk in de rede van den heer Troelstra over paragraaf 3. meer be paaldelijk over de uitdrukking mis dadige woeling" in de Troonrede. De speech van den heer Troedstra was bijzonder gematigd van toon. Hij constateerde, dat nóch in het adres der Eerste, noch in het concept, der Tweede Kamer deze uitdrukking was overgenomen dat men in het xwijgen der Eerste Kamer afkeuring der uitdrukking meende te mogen zien dat zij ontstemming had gewekt bij een deel der liberale pers. Op den voorgrond stellend dat de af gekeurde beweging niet misdadig was in den zin der Strafwet, meende spr., dat men de quaüficatae slechts kan be schouwen uit het oogpunt van de eigen richting. De arbeiders hadden een zedelijken plicht te vervullen, op te komen tegen de vernietiging hun ner rechten en organisatie. Het uiter ste middel ware niet aangegrepen in dien de Regeering maar gematigd "ware opgetreden. Wat nu de uitspraak der Troonrede betrof, spr. stelde daarvoor de Regee ring en haar alleen verantwoordelijk. Hij zag dan ook .in de woorden dei- Koningin geen arbitrale uitspraak tusschen dr. Kuyper en spr. en zijn partij. Integendeel onder geen Kabi net is de Koningin zoozeer op den achtergrond gedrevenzelfs in de Troonrede is de stijl van dr. Kuyper herkenbaar. Die voorstelling is ook voor 't pres tige en de populariteit der Koningin beter. Waar de Koningin niets heeft kunnen doen voor de slachtoffers der staking, ware een aanval op deze overwonnenen van haar zijde nog harder. De qualificatie van „misda dig" heeft voor de betrokkenen een karakter van vrijbrief, een hernieuwde aansporing om hen te doen verhon geren. Spr. meende, dat als de jonge Vrouw, uit 't geslacht dat meer voor de kleine luyden heeft gedaan, een eigen woord had gesproken, het an ders, beier, breeder, nobeler, ridder- lijker zou zijn geweesthet zou een Koninklijk woord zijn geweest, een moederlijk woord. niet. dat van een door haat en nijd vervuld partijleider, die de gevallenen nog in 't aangezicht spuwt en dieper in de modder duwt dan waarin zij zijn gezonken. .'Vis deze menschen misdadigers zijn, heb ben zij genoeg geleden, met vrouwen en kinderenen elke vrouw zou naar balsem op de wonde hebben gezocht, in plaats van er nieuw venijn in te werpen. Waarom sprak de Regeering dan nogmaals aldus, na de invoering der strafwetten Daarvan was opheldering noodig. Om eigen fouten te bemante len? 't Zou wel voornamelijk wezen om kras op te treden tegen de sociaListen Doch dat hielp nietsde socialisten groeiden er tegen in, ge lijk in Duitschland tegen de redevoe ringen des Keizers in. Die groei een er jonge partij ging niet zonder fouten en schokken het verraadrapport be wees het. Maar door de staking had de arbeidersbeweging gewonnen, al lokte men dan ook, soms met succes en ten nadeele der liberalen vooral, alle niet-socialistische kiezers naar de clericale politieek. De Regeering wak; kerde den klassenstrijd juist aan. Zij zou christelijker en verzoenende* heb ben gehandeld door de spoorwegmaat schappijen te bewegen de ontslagenen weder in dienst te nemen. Minister Kuyper liet veel liggen uit de rede van den heer Troelstra. Hij protesteerde echter tegen de opvatting alsof de Eerste Kamer, zwijgend, de gewraakte uitdrukking had afge keurd. Die uitdrukking te herhalen was voor de Kamers onnoodig en dit was ook het standpunt waarmede de heer Lobman de neutrale redactie verdedigde en handhaafde). Maar de Regeering moest deze krasse uitdruk king bezigen. Zij sprak niet van mis dadig in den zin der strafwet, maar als een zedelijke qualificatie. En daarover viel met de socialisten niet te debateeren. want die hadden bun eigen, afwijkende zedelijkheidsbe grippen en achtten een plicht, gelijk de heer Troelstra had gezegd, iets wat de Minister misdadig noemde en wat de Staten-Generaal, door aanneming der strafwetnovelle, ook als zoodanig hadden gekarakteriseerd. Er was z. i- alle reden om het woord misdadig te gebruiken in de Troon rede. De woeling was een toeleg om zoo mogel'ijk in onze groote steden alle licht te blusschen, alle- wateraanvoer te belemmeren, het bakken van brood te beletten en aanvoer van levensmid delen te voorkomen, hongersnood te doen ontstaan en de armen vooral aan ellende prijs te geven; 't was de toe leg dokters ie verhinderen hun pa tiënten te bezoekendo pers haar werk. onmogelijk te maken de mili tairen over te halen tot ontrouw en plichtverzakingalle communicatie en postverkeer te doen stilstaan, han del en bedrijf stil te leggen en ons in diplomatieke moeilijkheden te bren gen ten aanzien van 't internationaal •spoorwegverkeerom de victorie der anarchie van ons land te doen uit gaan, zoodat zelfs een Pruisische mi litaire interventie werd aanbevolen. Die uiting was niet spontaan een georganiseerd comité van verweer had de leiding het beraadslaagde in t ge heim en vaardigde tegenover de Re geering bevelen uitmen eischle blin de gehoorzaamheid daaraan en dat alles geschiedde om te dwingen Regoerfng en maatschappij, werkge-, vers en Staten-Generaal. Men wilde Regeering en Stalen-Generaal belem meren in de uitoefening van haar functiën. In de ellende die men over 't land wilde brengen, wilde men werkgevers en wetgevende macht dwingen te gehoorzamen aan de be velen van het comité van verweer. Daartegenover moest de Re-geering een kras zedelijk oordeel uitspreken, ook ter rechtvaardiging harer maat regelen. ook ter waarschuwing van misleiden. Het woord van verzoening was gesproken in de paragraaf der Troonrede over de arbeidersbeweging. Een Troonrede kan niet neutraal we zen de Regeering moest haar oordeel uitspreken. De Regeering niet de Koningin. En de Regeering aanvaard de dan ook de volle verantwoordelijk heid. Na repliek van den heer Troelstra verzekerde de heer Borgesius. dat hij en zijn vrienden vóór het adres zou den stemmen, omdat dit de woorden der Troonrede niet had overgenomen. Waarop de heer Lobman losschoot, verklarende, dat de Commissie de redactie vaststelde in de meening dat men algemeen instemde met de Troon rede, doch bereid was een andere voor te stellen, indien men van links een discussie wenschte, die hij echter noodeloos achtte. De Minister diende nog van dupliek, de heer Troelstra van tripliek. Toen werd het ontwerpadr.es aan genomen met tegen 8 stemmen. De Kamer gaat nu voor een paar weken met de b egr o oti ng swetteai in dé af deelingen. Doodslag. Een ernstig misdrijf is Zondagnacht op de Vaillantlaan te 's Gravennaige gepleegd. Te één uur ongeveer ontstond daar een woordenwisseling tusschen een kelhier, die vergezeld was van zijn vrouw, ©n een koetsier. De laatste schijnt den kelhier voor „schoft" le hebben uitgescholden «u deze antwoordde onmiddellijk met net afschieten van een met scherp geladen revolver. De koetsier werd in het hoofd ge troffen en' stierf in dënzelfden nacht om half zes in het Gemeenteziekenhuis. De politie, te 'halftwee met het ge beurde in kennis gesteld, begon on middellijk haar onderzoek. De com missaris van politie aan de eerste afdeeling. de heer Olivier, heeft met een inspecteur nog dien nacht u'en dader gearresteerd. De man ontkende het feit te hebben gepleegd, doch op zijn kleederen zijn bloedvlekken gevonden. Gïsterenochtendl is het verhoor voort gezet. Nader wordL gemeld, dat de dader, een 29-jarige kellner, in het Gemeente ziekenhuis is geconfronteerd met het lijk van den verslagene, die in dienst was hij d'e petroleum-compagny „De Automaat". De aangehoudene, die tot dusver, ontkende, doch bij de confrontatie zijn kalmte niet wist te bewaren, is ter beschikking van de justitie gesteld. Het lijk van den verslagene is ter gerechtelijke schouwing naar hel Aca demisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Uit liet reeds gehouden getuigen verhoor moet gebleken zijn, dat de verslagene niet de minste aanleiding tot het misdrijf had gegeven, maar de dader dadelijk bij d'e ontmoeting aan de Vaillantlaan was gaan schelden. Reorganisatie Middelbaar Ouderwijs. Verschenen is een ontwerp tot reor ganisatie van het Middelbaar Ondier wijs. Voorgesteld' wordtde bestaande ,wet op het Middelbaar Onderwijs te splitsen in twee hoofdaf deeling en. 1. algemeen middelbaar onderwijs2. middelbaar vakonderwijs, d. i. zoowel het eigenlijk gezegde middelbaar als het lager vakonderwijsde afdeeling vakonderwijs wordt n.l. onderverdeeld in twee titels; de eene gewijd aan de „hoogere vakscholen"-, d'e andere aan de „vakscholen" In de tweede afdeeling wordt al wat ten aanzien van vakonderwijs in de wet thans geschreven staat, nevens enkele nieuwe bepalingen, gewijzigd en aangevuld voor zoo ver noodig, overgebrachtde regeling der R ks- landbouwschool ongewijzigd, terwijl voor dte burgerdag- en avondscholen een eenigszins gewijzigd type van scholen wordt aanbevolen. Het middelbaar en het lager vak onderwijs wordt onderscheiden in technisch-, handels- en landbouwon derwijs. Omtrent de vraag of men bij het technisch onderwijs met een vakschool dec hoogere of lagere soort te doen heeft, zal in vele gevallen ere Koninklijke beslissing moeten woraen ingeroepen. Voor de hoogere technische en han del sinrichtingen (de le Slichten mid delbare technische school, waarvoor de plannen nog in '1 eerste stadium van voorbereiding zijn, de Amsterdam se!) e kweekschool voor machinisten, de Bnschedesche school voor nijverheid en handel, de gemeentelijke handeis- school Le Amsterdam, (en daarmee 'gelijk te stellen in richtingen) wórdt onder 's.ministers oppertoezicht naast het door inspecteurs te oefenen, toe zicht eene Rijkscommissie voorge steld. Voor het landbouwonderwijs wordt het toezicht onveranderd, vu or het lager handels- en industrieon- derwijs het thans voor ambachts- en dergelijke scholen ingesteld inspec toraat. mits uitgebreid, gehandhaafd door één inspecteur voor het laatstbe doelde onderwijs aan te stellen met een aantal adjunct-inspecteurs daar onder, terwijl naast het RijkstoezichL plaatselijk schooltoezicht door de ge meenten aanbevolen blijft. Voor het in het leven roepen van vakteekenakten dient de thans niet bestaande bevoegdheid daartoe In de wet uitdrukkelijk verleend, waarbij1 echter volstaan worde met het sancti- onneeren bij de wei. van het. splitsen der teekenakte in meerdere akten. De leischen en voorwaarden betref-' fende toezicht der Overheid en het onderzoek naai* d'e bekwaamheid- en zedelijkheid) der onderwijzers, alleen te stellen voor vakscholen of hoogere vakscholen., die voor Rijkssubsidie in aanmerking willen komen, zullen bij algenieenen bestuursmaatregel dienen geformuleerd. Burgeravondscholen in gemeenten met minder dan 10.000 zielen, uitge breider cursus dan de 3-jarige, onder wijs in andere vakken dan de verplicht gestelde, worden- van de gemeenten iniet geëischt, maar willen zij daartoe overgaan, dan zullen zij. op krachtig en Rijksteun kunnen rekenen. Het aantal vakken, waarover liet schriftelijk dieel van het eind-examen voor de H. B. scholen met 5-jarigen cursus zich uitstrekt, is zooveel moge lijk uitgebreid en een doeltreffender regeling getroffen voor het verleenen van vrijstelling van het mondeling examen. De bepaling van het aanwu- examien-oommissiën in elks ressort wordt op den minister van binnenl. zaken overgebracht. De bepaling van art 89 betreffende de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de technische weten schappen wordt uit de wet gelicht, behoudens eerbiediging van eenmaal verkregen rechten. De voorgestelde subsidieering van bijzondere H. B. scholen zou over 1903 16.000 vorderen. De man met den baard. Men schrijft uit Edam aan het Hbld. Dezer dagen is gemeld dat bij Kortrijk overleed „de man. met den baard", die bezitter was van een 3 meter en 65 c.M. langen baard. Zijn haargroei was zijn broodwinning. Edam heefit ook zoo'n phenomeen ge had, n.l., Pieter Dirks Lamgebaert, den burgemeester-philantroop. Als bij stond op de hO'Oge „Noorderbrug" alhier, hiaug zijn baard in het water. Dien buitensporig langen baard liet hij zien op kermissen in verschillende steden, en het daarvoor ontvangen be drag stond hij welwillend af ten behoeve van „die arme weeskinderen van Yedamme", die van de opbrengst werden getracteerd. Het portret van diezen „Langebaert" hangt in Edam'-s Museum en is daar dagelijks te bezichtigen. Op heeterdaad betrapt. Sedert eenige weken waren verschil lende kinderen Le Amsterdam dupe geworden van een blijkbaar zeer be hendig oplichter, die voor verschil lende winkels, en banken van leening, den kleinen geldi wist te ontfutselen, soms tot een vrij hoog bedrag. Den rechercheur Keun, van de centrale recherche, is heit gelukt oe zen persoon op heeterdaad le betrap pen. Het bleek te zijn ieen reeds bij ae justitie bekende, genaamd J. H. R. Hij, heeft ruim 5 jaar gevangenisstraf ondergaan voor verschillende diefstal len. De aangehoudene is onmiddellijk naai' de gevangenis overgebracht. De rechercheur Bedeke was in een ander geval gelukkig. Hij bracht een bezoek bij een „koopman", wonende aan de Boomsloot, om te zien, of daar soms eenige van diefstal afkomstige horloges waren. Terwijl hij daar was, werden door een als kruier gekleed persoon eenige manden met monster tabak per handkar voor het perceel gebracht. Dit kwam dien rechercheur verdacht voor en hij ondervroeg aen zoogenaamden kruier, maar deze brak al spoedig het gesprek af en vluchtte, zijn wagen en den inhoud! in den steek latende. Uit een verder onderzoek van Bede ke bleek, dat d-e tabak bij één der grootste tabaksfirma's gestolen was en dit waarschijnlijk in verband staat met andere diefstallen. Waa ;6Chijnlijk is de kruier, die weggeloopen is, ook een bekende van de justitie. („Hbl.") Valsehe munters. De Amsterdamsehe politie heeft van die te Londen bericht ontvangen, dat een drietal Polen of Hongaren eern hoeveelheid valsche Nederlandsche muntbiljetten van f 10 vervaardigd hebben en nu op weg naar ons land zijn, om hun fabrikaat van de hana te doen. Zijn zijn naar Antwerpen vertrokken en zullen van daar uit hunne operaties beginnen, wellicht eerst te Venlo of op andere plaatsen van Limburg. En als het hun daar lukt hun slag te slaan zonder gesnapt te worden, kunnen de groolere steden voorzeker wel op een bezoek van nei drietal schavuiten rekenen. („N. v. N.") De verkiezing te Sittard. Naar aanleiding van het bericht van de Avondpost omtrent het ge" rechtelijk onderzoek in zake de ver kiezing te Sittard beeft de Limb. Koer. inlichtingen ingewonnen bij den kapitein de,r marechaussee te Maas tricht, den lieer Schoenmaekers, aan wien de leiding bij dat onderzoek is opgedragen. Deze commandant verklaarde aan de Limb. Koer. dat door hem nooit over :t geheel e onderzoek, aan wien dan ook, iets was medegedeeld. De personen, die volgens hem officieel de zaak kenden, konden onmogelijk zulke inlichtingen gegeven hebben, daar er veel waars maar ook veel absoluut onwaars voorkomt in 't be richt van de Avondpost. Tevens ver klaarde dë commandant dat het on derzoek nog volstrekt niet als afge- loopen kan beschouwd, wor.dien. Alle brigadecommandanten hebben al wel hun rapport of rapporten ingezonden maar nog steeds blijft de opdracht van kracht om. bij nieuwe ontdekkingen iu zake de verkiezing, nieuwe rap porten in te zenden. Reeds door ver schillende brigadecommandanten zijn dan ook meerdere rapporten ingezon den en worden er nog steeds ingezon den. Degeen. die die Avondpost heeft ingelicht, kan dus onmogelijk nu al reeds van een uitslag van 't onder zoek spreken. Brand Men meldt uit Ruhrort De Ruhrort er Oelmühle. een Neder landsche onderneming, hoofdkantoor Amsterdam, staat in lichte laaie. De zen nacht tegen 2 uur ontstond het vuur en hoewel de Ruhrorter en Duis- burger bandweer spoedig aanwezig waren, waren alleen de omliggende huizen en het verfhoutmagazijn te redden. De oliemolen brandde geheel uit, een der groote bassins, gevuld1 mef olie buitenstaande, is dioor de, hitte bijna geheel omgeworpen en liet tegen uur een massa brandende olie vloeien. De oorzaak van den bi-and is nog onbekende.en wachter Was steeds aanwezig. De schade wordt op 1 mïllioen mark geschatzij is echter wel door verzekering gedekt. Zaterdagavond, omstreeks half ne gen, is er brand ontdekt in de hof stede van G. van Kampen, onder Groenendijk, gemeente Hontenisse. Twee groote landbouwschuren met den geheelen voorraad geoogst graan, enz., benevens twee nabijstaande stroo-mijten zijn door het vuur ver teerd. Dertien van de schoonste werk paarden, 6 groote stieren. 2 runderen en een 20-tal varkens zijn in d'e vlam men omgekomen. Een zoon van den landbouwer, een knecht en een koe wachter, die in de schuur sliepen, zijn slechts met moeite door rook en vlammen kunnen ontkomen met ach terlaten van hun kleeren. Alles was verzekerd behalve de varkens. Deze. weer door onbekende oorzaak ontsta ne, brand, die de groote reeks derge lijke branden in het land van Hulst aanvult, zal de reeds onder de land bouwers aldaar bestaande ongerust heid niet verminderen. Ongelukken. Maandagmiddag om drie uren, is bij het aan boord gaan op het Oostenrijk- sche stoomschip Arad, biggende in de Rijnhaven te Rotterdam' de .stoker S. R. B. door een openliggend luik in het ruim gevallen. Hij viel nagenoeg 10 me ters hoog, kwam op het hoofd terecht en is, met verbrijzelden schedel, dood opgenomen. Het lijk is naar de alge mene begraafplaats in Crooswijk over gebracht. Men schrijft uit St. Willebord d.d. 17 Sept: Gisteren had alhier door onvoor zichtigheid een groot ongeluk plaats. Zekere M„ He eren kreeg het pistool van zijn vader, die afwezig was, in handen^ en was er nieuwsgierig naar of het geladen was. Zonder een wei nig na te denken, trok hij af, doch... geen vuur. Daarop wilde hij het ter wijl de haan achterover stond, zijn kameraad, zekeren P. Maas, overrei ken, doch.... knal, het pistool sprong af, en Maas werd in het hoofd ge troffen, waarna hij bewusteloos ter aarde zonk. Spoedig was de politie van Spruhdeï ter plaatse verschenen en, ziende, dat Maas' toestand zeer zorgwekkend was, begaf zich een der maréchaussée te paard naar Leur om den heer dr. Hohmann te ontbieden, die spoedig gearriveercT was en de wonde verbond. Hierna werd Maas naar het gasthuis te Etten gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Te Kerkrade (L.) is de mijnwerker Sckwarzenberg, van Ald'en, in de mijn Nordstern onder een neervallende- massa steenen geraakt en gedood. Moord Men meldt uit Rijssen Maandagmiddag zijn door eenige kinderen, die bezig waren bramen te plukken, in een boschje aan den straatweg naar Enter, even buiten deze gemeente, de kleeren van een manspersoon gevonden-, zoowel het ondex*- als het bovengoed. Men ver diept zich natuurlijk in allerlei gis singen omtrent de herkomst dier kleeren, en door enkelen wordt reeds de onderstelling uitgesproken, dat er een moord moet hebben plaats ge had tot deze onderstelling zoude aan leiding geven het feit, dat het hemd geheel met Moed bevlekt was. De eenige aanwijzing, die men kon vinden was het merk J P 6 op het hemd, terwijl op een der andere stuk ken de letter P voorkomt. Het goed is door de politie voorloo- pig in "beslag genomen en door haar wordt eon onderzoek ingesteld. De daders vaai een zeer belangrijken diefstal, te Sëraing (België) gepleegd, ten nadeele van een der eerste firma's in gouden en zilveren horloges, gouden ■ringen met 'edelgesteenten omzet, kost bare breloques, gouden ridderkruisen, enz., zijn naar ons land uitgeweken. De politie is op de hoogte van den aard van het gestolene, dat een aanzienlijke waarde heeft. Een Engeisch zeeman, die in bewus- teloozen toestand te Terneuzeti in het ziekenhuis werd opgenomen, had zoo danig misbruik van sterken drank ge maakt, dat het niet is gelukt hem we der tot bewustzijn te brengen. Hij is overleden. Trouwen op het stadhuis I-Ie.t bestuur van de Vereeniging ter verbetering van den maatschap- pelijken en den rechtstoestand dei- vrouw in Nederland, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden van den volgenden inhoud In het bij Koninklijke boodschap van 8 October 1902 bij U ingediende ontwerp van Wet tot wijziging van de Gemeentewet, wordt de vrouw uit drukkelijk onbenoembaar verklaard, èn als burgemeester, secretaris of ont vanger èn als ambtenaar van den .bui'gerlij'ken stand. Is deze uitsluiting ten e enenmale overbodig, wat het bur gemeestersambt betreft, als eene on- noodige en niet wenschelijke beper king Mer Kroon in haar keuze. ten aanzien van het secretariaat, het ont vangerschap en het ambtenaarschap van den burgerlijken stand, zal de gemeenteraad zich daardoor, vaak zeer ten nadeele van het gemeente belang. in, de onmogelijkheid gesteld zien. do meest geschikte persoon, te benoemen. Het gemeentebelang kan niet eisch'en, dat, terwijl eene ge schikte vrouw zich beschikbaar stelt, een minder geschikte man wordt benoemd. Vaak zal het gebeuren in gemeenten met zeer verspreide bevolking, dat eene zeer geschikte vrouw in~ de onmiddellijke nabijheid van het gemeentehuis te vinden is. terwijl de even geschikte man ver van het gemeentehuis ver wijderd woontvaak ook zal het ge beuren, dat de overigens zeer ge schilde man te zeer bezet is met werk voor ambt. bedrijf of nering, terwijl, menige even geschikte- vrouw als 't ware hunkert naar eervolle werk zaamheid. Hoofddoel der voordracht van wet is, den gemeenteraad1 bij de keuze dei- ambtenaren van den burgerlijken stand niet meer te binden aan den kring der raadsleden. Doch waarom dan deze uitsluiting er bij gevoegd, welke grondwettig niet noodig is, zoo- dra de keuze niet tot de raadsleden is beperkt Bij de behandeling der Beroepswet werd van Regeeringswege. het vraag stuk van benoembaarheid der vrouw in de Raden van Beroep niet vatbaar voor incid'enteele beslissing genoemd:; daar gold het d'e vraag, of een nieuw in te stellen ambt. ook voor de vrouw zou worden opengesteld. Zal men nu wèl incidenteel het vraagstuk beslis sen en de vrouw uitdrukkelijk uit sluiten van betrekkingen, welke ten deele althans tot dusver formeel voor haar niet onbereikbaar waren? De ondergeteekenden vleien zich, dat Uwe hooge vergadering noch voor de Draagster der Kroon, wat het Bur gemeestersambt betreft, noch voorde, gemeenteraden Wat aangaat het se cretariaat, het ontvangerschap en het ambtenaarschap van den burgerlij ken stand, zal willen beperken; dat zij deze uitsluiting hetzij als niet ge- eischt door het gemeentebelang, sub sidiair als niet geschikt onderwerp vopr eene incid'enteele beslissing, zal verwerpen. President Steijn. Een verslaggever van de Nieuwe Courant is te Reichenhall geweest. Op weg naar de villa An dier Saalach, waar president Steijn met zijn gezin verblijf houdt, kwam een landauer aam-ij den, waax*van de inzittenden door de voorbijgangers eerbiedig wer den gegroethet was de President met zijn familiein een braine mantel jas gehuld', een grooten slappen hoed op het hoofd, zat hij bijna rechtop, terwijl zijn volle lange baard, zeer vergrijsd, golfde over zijn borst Door twee groote blauwe brilleglazen keek hij in 't rond. opgewekt de groe ten van alle zijden beantwoordend, met een hoofdknik." Op de villa werd' de verslaggever te woord gestaan door mevrouw Steijn en den heer G. Frase r, zwager en secretaris van den president. Hij zelf mag geen bezoek ontvangen. Het ver slag gaat aldus voort Mevrouw Steijn vertelde mij, dat de president prachtig vooruitging, dat zijn toestand dag aan dag zichL baai- beterde. ..Toen wij bier kwamen van Montreux" zelde zij „kon mijn man nog geen tweehonderd stappen doen en nu reeds 1300." En •gelukkig het weer eens te kunnen vertellen, ging zij voort„de armen kan hij weer goed bewegen, ook de oogen worden steeds beter, al han gen de oogleden nog zwaar naar be neden, en dus kan de president reeds veel genieten van de heerlijke natuur hier alleen de handen willen nog niet goed, maar dat zal ook wel komen; wij hadden zelfs zooveel niet durven hopen als nu reeds verkregen is, maar wjij vertrouwen ons geheel toe aan professor Winkler. Toen hij zei. dat wij hierheen moesten gaan voor de Soolebaden en dén president on der behandeling zouden stellen van Hofrath dr. Schmid, zijn wij dadelijk gegaan en wij hebben er geen spijt van, want dr. Schmid is een knap man en hij heeft mijn man prachtig behandeld Toen ik mevrouw Steijn vroeg, of de berichten juist waren, volgens welke zij spoedig Reichenhall zouden verlaten, antwoordde zij mij, dat dit vertrek hoogstwaarschijnlijk was. want dat prof. Winkler deze streek, al wordt het dal door een hoog en bergrug voor de koude winden be schut, te koud vindt om ei' te over winteren. „Wij zullen dus waar schijnlijk naar de Riviera gaan", zei- de zij, „maar waarheen staat nog niet vasthet. zal ons echter allen veel moeite kosten om van Reichen hall te scheiden want niet alleenzijn wij hier gehecht geraakt aan de mooie natuur, maar de menschen zijn hier zoo vriendelijk voor ons. Maar als het moet voor het herstel van den president, dan natuurlijk Men meldt aan d'e Tel, Zondag j.l, lis aan aiie militairen ;n het kamp nabij Milligen verlof tot uitgaan geweigerd. De aanleiding hiertoe dient gezocht in het, feit, dat een aantal militairen on langs, bij hét uitrijden van H. M. de Koningin, voor het. paleis het-Loo socia-: lisnische liederen- hebben aangeheven. Uit de Pers. Voetje voor voetje. Onder dit opschrift schrijft de „Stan daard" de volgende driestar Het trekt zeer de aandacht, boe de links-liberalen reeds weer doende zijn, om voetje voor voetje naar de socialis ten toe te schuiven. Geheel natuurlijk komt de toeleg boven, om in 1905 bij de stembus weel de meerderheid te halen, en tamelijk helder wordt ingezien, dat dit ondenk baar is, tenzij men zich met de socia listen vereenigt, en op hun steun re kenen kan. Het moet nu worden één groote partij, wei met onderscheidene frac ties, maar dan toch ééne machtige anti-clericale politieke groep, teneinde straks een coalitie-kabinet te, vormen, waarin oud-liberalen, unieqiberalen vrijzinnig-democraten en sociaal democraten saam die lakens zullen uitdeelen. Die toeleg kwam reedis uit in het op den voorgrond, schuiven' van het algemeen stemrechteen beweging, die z'eer beslist van mr, Troelstra is uitgegaan, en waarbij hij de lead had en heeft, Van dien zin tot verbroede ring getuigt niet minder sterk ae poging, om de gebeurtenissen van het voorjaar óf le doen vergeten, óf te vergoelijken, gelijk nu weer in critiek over de uitdrukking „misdai gei woeling" in de Troonrede. En het duidelijkste bleek die toeli op de vergadering der Liberale Uun in de openingsspeech van mr. Goetns Borgesiuseen speech, die in dries zelfverheffing en deelirieering Vi den tegenstander haar weerga zoek Of het optreden van prof., v. d. Vlug op een par lij vergadering waar n niet hoorde, de verbórgen slrekkii haidl, om' ook de. oud-liberalen vo 'deze unificatie te winnen, zij in h middlen gelaten. In het oog. viel optreden wel. Met belangstelling zullen we er i letten, of dit plan van unificat vorderingen maakt, em hoever L voortschrijdt. Dusver werd het alië in de socialistische pers en in die pt der links-liberalen zienderoogen i vorderd1. Thans dient afgewacht, of de on liberalen en rechts-llberalen- gelijk koers zullen nemen. In elk geval smeedt de nu aan overzij' gekozen politiek de. eerihe der Christelijke partijen vaster. De Liberale Unie De rede van den heer Goeman Bi gesius ter opening van de vergaderi der Liberale Unie heeft voor „De Nif w.e Courant" veel aanlokkelijks en "v uitvoerig zet het Haagsche blad uite waarmee het met hetgeen in mr. Bor sius' rede voorkomt, instemt. Sympathi waren het blad de terugblik op d'e laat tien jaren van liberaal regeeringsbelf de uitlatingen over d<e samenwerk der verschillende fracties der linker de, sympathiek ook vele opmerking •over de staking. Maar de instem mi is niet onverdeeld. „Waar wij bijv. den spreker hooT<i verklaren„het ligt geheel in den' o wikkelingsganig der maatschappij, de liberalen ini deze dagen, meer dj ooit- de vaan der democratie omha hief feu" komt ons de vraag op '(iel penmaar ligt dit ook in den ontwi kelingsgang van het liberalisme? Wa dit moet toch de hoofdvraag zijn vJ den liberalen leider, die het redenaa gestoelte beklom om zijn hoorders vo te houden, dat het liberalisme ruim noeg is om te beantwoorden aan de hoeften der maatschappij. Is het de doeling van den spreker geweest t,e zl gen dat de maatschappij jn deze dag aan democratie meer dan ooit behoe heeft? Dan zouden wij antwoorden, i haar ontwikkelingsgang reeds uit zi zelf in zeer sterke mate democratie I vordert, en dat het mede taak van liberalisme is tegen de onmiskenbi euvelen dier wassende democratie 1 vrij hei disbeginsel te verdedigen, dat c de spreker als zijn „grondgedacb erkent. (Voorts lijkt ons de critiek, door i Boir,gesius op 'den arbeid' en het wet vend vermogen van het kabinet-Kuy] en de tegenwoordige Kamer geoefe: niet billijk. Wij zeggen niet dat zij nc juistTzal kunnen blijken, maar zij kc ons voorbarig en daarom sterk pai dig voor „Terecht heeft evenwel mr. Borges zich onthouden van de buitensporigh om tegen het verkiezingsjaar reeds aan gansch de linkerzijde het „algemi kiesrecht" ais leuze aan te bevel Schijnt 'dat gedeelte van zijn1 rede, we in hij over den plicht der „fracti •sprak, om niet. al te halsstarrig aan i eigen program vast te houden, voor melijk voor de vrijzinnig^emocra bestemd, de bescheiden' plaats die kiesrechtquaestie in de uitvoerige r inneemt, duidt aan dat althans niet sluitend op hen zijn oog gericht v En is dit juist, dan kon deze openir rede in waarheid de vóórklank zijn i een beteren igeest dam die tot .Xami 1901 de maand der afscheiding de Unie de overhand had". INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De Comprimés van Vich AI degenen die de gewooi hebben zelfs hun eigen kunstn tige spijs verterend water te vi vaardigen, kennen de superiorii van het Zout Yichy Etat (natuur! zout) getrokken te Vicby uit bronnen van den Franschen sfa Célestins, Grande Grille en Höpil op het zout van Vichy uit <i handel, hetgeen slechts bicarboni van soda is. Met dit. zout t Vichy-Et&t, dat al de zouten be die de wondervolle eigenschap}; uitmaken van het natuurlijke Yic water, vervaardigt men de Co primés van Yicky-Etat, uiterst makkelijk, daar twee of drie de: comprimés in een glas gowc water, terstond een uitsteke alcalinisch gasachtig en spijsv terend water geven. Men kan alc met een tlacon comprimés e( geheele voorraad Vichy water,'t op reis, op jacht, in de restaura in een woord, ovtral met z: dragen. Men zorge goed aan te duic Comprimés Vichy-Etat. Stoomvaar! berichten Ceres vertrok 21 Sept. van Malaga n Alicante. Java, van Amsterdam, naar Bata- passeerde 22 Sept. Kaap St. Vincen Koning Willem I, vn Batavia, n Amsterdam, arrive arde 22 Sept. te Si Kronprinz (uitreis) vertrok 20 Sept bei- van Las Palmas. Merkus, van Amsterdam naar Java 22 Sept. Kaap Blanc gepasseerd. Tjimahi van Newport naar Java, is SeQt. Malta gepasseerd.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2