NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6209. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N PEP DRIE MAANDEN: wlv Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen'in'den omtrek waar 'een Agent geves'tigi is (kom der' Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel mee.-ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 <ff f] Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door NederlandI 1.65 Jy /f -v Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers„0.02% V «Tjf kr Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem„0.37% nA Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de °mstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Ms Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 12 November No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereeniglng lier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, neeft in den loop van den tijd; wel nar recht van bestaan bewezen. In teer veel gevallen, zaken van ver- ehillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft dit te paarde eren door als lid der vereeni- Ktug toe te treden. Er zijn wel meer [an 600 leden, maar dat is niet vol- teende. Elk handelaar, neringdoende, zelfs particulieren moesten lid ronden om ten minste te laten gevoe- en, dat men het werk op prijs stelt, bi de Haarlemsche Handelsvereeni- [ing steeds opneemt als doende, wat tare hand vindt om te doem De voordeelen, die de Vereeniging kuiten hare bemoeiingen van ver- ichillenden aard haren leden aan biedt, zijn zeer vele, en zeer groot te- «nover de geringe j aarlij ksche con tributie van f 2,50. die gevraagd irordL De Haarlemsche Handelsvereeniging emoeit zich in de eerste plaats er tede de belangen van hare leden bevorderen door onwillige betalers oor hun tot betaling aan te manen, ft informatiën voor hen in te winnen, lovendien hebben de leden het recht ■hun gratis te verstrekken advies &n de rechtsgeleerde adviseurs der foreeniging te vragen, die ook in roceduren en faillissementen gratis oor hen optreden, natuurlijk alleen oor zaken, betreffende den handel u het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden, adviseurs d)er ver- ffiiging zijn de heeren Mrs. Th. de laan Hugenholtz en H. Ph. de Kan- r, Spaarae 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge- estigd Lange Begijnenstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der ereeniging wordt een vast recht van pCt. der vordering berekend. Boven- len moet 10 ct. voor port steeds wor- ea bijgevoegd, bij inzending van orderingen door bemiddeling der ivocaten te innem De kosten van informatiën naar ïiten de stad woonachtige personen «dragen 60 ct per informatie plus ct. porto-vergoeding. Informatiën jaar binnen de stad wonende perso- worden gratis verstrekt Pretentiën op biiiten de stad wo nde personen worden niet behan- jdd, wanneer niet 10 ct voor porto- 69(#rgoeding is bijgevoegd!. Ruim 1450 informatiën en rechtkun- adviezen werden in het afgeloo- «n jaar gegeven. In, April zijn 50 vorderingen tot een van 506,65 betaald19 voxde- worden afbetaald, 11 verde lgen zijn uitgesteld, n Mei zijn 58 vorderingen tot een drag van 1533.01^ betaald 9 vor- ringen werden afbetaald, 13 vordle- agen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het-geheim der sier n wanbetalers ongeschonden iwaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, wat dan ook, moeten worden ge- Iresseerd aan het bureau, dat ge iend is dagelijks van 's morgens 9 1 uur, en 's namiddags van 2 tot uur. waar dan ook verdere inlich- igen rijn te bekomen, ien wordt geraden alvorens te le ren aan B. F. A. Buijs, in sigaren. Lange eerstraat 2 zich om inlichtingen te arvoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. ch Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- RS van Haarlem geven kennis aan verlofgangers van de militie te d, in deze gemeente verblijf hou- ende, aan wie uitstel van opkomst nor de inspectie is verleend, dat het aderzoek over hen zal plaats heb- op den Doelen Alhier, op Dins- |g, den 8en December 1903, desvoor- «ddags ten 1H uur en dat zij alzoo i den bepaalden tijd en plaats rich illen moeten laten vinden, gekleed uniform en voorzien van de verdere eeding en uitrustingsstukken, hun i vertrek met verlof medegegeven, nevens van het zakboekje en den rlofpas. Haarlem, 24 September 1903. Burgemeester en Wethouders voor iemd, BOREEL. de Secretaris, PIJNACKER. 3URGEMEESTER EN WETHOU- ÏRS van Haarlem, brengen terken- 3 van belanghebbenden, dat de iiig voor de Nationale Militie, voor, de lichting van 1904, zal plaats heb ben in den Doelen alhier, op Woens dag 21 October 1903, over de inge schrevenen wier geslachtsnamen op de alphabetische naamlijst beginnen met de letters A tot en met Gop Donderdag 22 October 1903, letters H tot en met O en op Vrijdag 23 Octo ber 1903, over de overige jongelingen telkens aanvangende des morgens te 9 ure. Voorts, dat op Vrijdag en Zaterdag, 20 en 21 November 1903, aanvangende 's morgens te tien ure, ten Raadhui- ze dezer gemeente (2e afdeeling) aan vraag kan geschieden voor de getuig schriften, ter bekoming van vrijstel ling van Broederdienst of op grond van te zijn geboren in hetzelfde jaar als één of meer broeders. De aandacht wordt erop gevestigd, dat tot het verkrijgen van de ver schillende geuigschriften de noodigè bewijsstukken moeten worden over gelegd. Burgemeester en Wethouders voor noemd. BOREEL. de Secretaris, PIJNACKER. Stadsnieuws. Door den heer H. Pielage, directeur van het gemengd koor On der* Ons", alhier, is een vleiend schrij ven ontvangen uit Blankenberghe van den heer Balthasar Florence, presi dent van de jury van gemengde koren. Wij laten een vertaling van dat schrijven hier volgen Het is mij een groot genoegen mij a geestdriftige gelukwenschen tot U te richten naar aanleiding van de vol maakte wijze (fagon absolument par fait), waarop gij mijn psalm ,,Exaudi Deus" op 'het concours te Amsterdam hebt doen uitvoeren. Gij hebt mij eien groote' voldoening bereid, waarvoor ik U zeer dankbaar ben en ik hoop nog in de gelegenheid te komen mijn werk door uw schoone vereeniging te hooren uitvoeren. In afwachting bied ik U, mijnheer de directeur, en uwen uitstekenden zangers, mijn warme gelukwenscnen aan en betuig U mijn gevoelens van hoogachting. w. g. BALTHASAR FLORENCE. President van de jury voor gemengde koren. geheel niet mèe te praten. Waar Zwit serland1 van ouds het land der arbi trage-commissies is, en er zelf belang bij heeft, dat rechterlijke beslissingen en niet het geweld, de internationale geschillen tot oplossing brengen, vor dert het prestige en het belang van den Staat, dat in Den Haag een ge zantschap wordt opgericht. De „Basler Nachrichten", het lei dende orgaan der conservatieven, wil den Zwilserschen gezant in Den Haag dan tegelijk geaccrediteerd zien bij het hof te Brussel en bij dat te Kopenha gen. „Zwitserland heeft er belang bij aldus dit blad met andere klei ne staten in nauwere verbinding te treden, voornamelijk in onzen tijd, waarin de neiging der mogendheden om de kleine staten ook economascn afhankelijker te maken, van jaar lot jaar voelbaarder wordt. Ook op inter nationaal gebiel ligt de macht der zwakken in aaneensluiting. Zwitser land moei zich natuurlijk in zulk een richting zeer voorzichtig bewegen net lijkt er natuurlijk nog niet naar, dat men reeds nu van een Bund der Klehistanten kan spreken, maar wij willen alleen dit zeggendat een sa mengaan in bepaalde gevallen van nut kan zijn. Hadden wij nu een gezant in Den Haag, dan kon deze zeer wel ook te Brussel en te Kopenhagen ge accrediteerd worden. Hij ware als zoodanig dan de bemiddelaar, de ver tegenwoordiger onzer Zwitsersche „Kleinsiaatenpolitik'V Deze woorden van het invloedrijke Bazeler blad vinden hier en daar •weerklank. Zooveel is uit de houding der Zwitsersche pers wel op te maken, dat de oprichting van een Zwitsersch gezantschap in Den Haag bij geene partij op ernstigen tegenstand zal stui ten en dat mitsdien de instelling eener Zwitsersche ambassade in ons land vrijwel verzekerd' is. Uit de Omstreken. Heemstede. Bij de heeren Kersten, bloemisten alhier, bestaat het plan volgens aan wijzing om de hollengronden aan den Haagsehen Straatweg en Koedief. be- hoorende bij de buitenplaats Oud Ber kenrode, in exploitatie te doen over gaan. Indien dit mag slagen, gaat hierdoor voor die vele wandelaars een dier in't voorjaar prachtigste gezichten op de schoone bloemenvelden verloren. XJmuideii Door het 3de hat. van het regiment infant, zullen op 30 September op het strand nabij Zandvoort schietoefenin gen worden gehouden. Het strand- zal daardoor alhier 'n de richting Zandvoort onveilig zijn te bewandelen. Hof van Arbitrage. De Minister van buitenlandische za ken heeft ingesteld eene commissie, ten einde van advies te dienen en voorbereidende maatregelen te treffen in zake den bouw en de inrichting van een gebouw voor het Permanente Hof van Arbitrage met eene biblotheekte 's-Gravenhage. De commissie is saam- gesteld uit de volgende heeren jhr. mr. de Savornin Lobman, lid van de Tweede Kamer, lid van het Perma nente Hof van Arbitrage, tevens voor- zitter der commissie mr. Asser, lid J van den Raad van State, lid van het Permanente Hof van Arbitragemr. Ruyssenaers, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage dr. P. Cuypers. architect der Rijks- museum-gebouwen te Roermond Muysken, architect, voorzitter der commissie tot restauratie der Grave- lijke Zalen; A. Salm Gzn., architect, voorzitter der Maatschappij ter bevor dering der Bouwkunst te Amsterdam Peters, rijksbouwmeester in het le •district dér landsgebouwen te 's-Gra venhage dr. Knuttel, id. in het 2e district aldaarjhr. mr. Roel, le se cretaris van het Intern, bureau van het Permanente Hof van Arbitrage, laatstgenoemde tevens secretaris der commissie. De commissie is heden door den minister van buitenlandsche zaken in een bijeenkomst aan zijn departement geïnstalleerd. Santpoort. Aan den gemeenteveldwachter te Sandpoort. G. B. A. Woltering, is op diens verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Binnenland. Een Zwitsersche gezant in Den Haag. De Zwitsersche correspondent van ,de „N. R. Ct" schreef uit Genève I aan dat blad j De verschillende voorstellen, uit den boezem van het parlement voortgeko men, die op uitbreiding der diploma- I tieke vertegenwoordiging van Zwit- seriand aandringen, komen waar schijnlijk in de najaarszitting van de Bondsvergadering aan de orde. Deze voorstellen, die de instelling 1 van een Zwitsersche ambassade in St- i Petersburg, één inhet verre Oosten, (Peking, Tokio, Bangkok) en eene in Den Haag verlangen, worden op het oogenblik in de pers besproken. Bij het voorstel van Odier, dat de instelling van een gezantschap in Den Haag verlangt, wordt als toelichting gezegd, dat volgens de Haagsche con ventie het oppertoezicht op het inter nationale scheidsgerechtwezen, door de in Nederland geaccrediteerde ge zanten gezamenlijk,wordt uitgeoefend. Zoolang Zwitserland in Den Haag niet diplomatiek vertegenwoordigd is,heeft het in déze aangelegenheid dus in het Zorg voor gevangenen. In een schrijven aan de colleges van regenten over de gevangenissen heeft de minister van justitie, de inrichting der z.g. bezoekvertrekken. waarbij de gevangenen en hun bezoekers door twee traliewerken van elkander ge scheiden worden gehouden, weinig humaan achtend, verklaard er groo- ten prijs op te stellen, dat de colleges nauwgezet overwegen of verandering in den bestaanden toestand mogelijk is. In ieder geval zal voor preventief gevangenen, wier schuld nog niet is bewezen, moeten worden getracht eene bijzondere regeling te treffen. Een Boterpraatje. In verband met de tegenwoordig ook in ons land op den voorgrond treden de kwestie der botervervalsching en van hare bestrijding, is het niet van belang ontbloot, te weten, wat daar omtrent wordt medegedeeld in het dezer dagen verschenen verslag van den controledienst op de voedingsmid delen in Hamburg. Daarin wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat vooral in den laatsten tijd de öoier niet alleen met margarine maar ook met varkensvet (neutral alrd) worth vervalscht. Wel is waar bleek, dat slechts enkele fabrikanten zich met die industrie bezig houden, maar dan ook op vrij groote schaal. In Nederiand- sche boter vond men ook herhaalde lijk varkensvet, en in het verslag wordt beweerd, dat die vervalschings- methode vooral van Nederlandschen oorsprong is en dat zij in Nederland in het groot wordt toegepast. De vervalsching met varkensvet ge schiedde, naar het verslag meldt, met de meeste- omzichtigheid. Blijkbaar hadden de vervalschers rekening ge houden met de methoden van onder zoek en de normale cijfers, die bü de beoordeeling gelden. Voor de séam- olie-reactie behoefden zij natuurlijk niet bang te zijn. De neutral la-ra was steeds tot zulk een hoeveelheid aan de boter toegevoegd, dat het vluchtige vetzuren-cijfer niet beneden 20 daalde. Als men nu weet, da dergelijk cijfer in sommige jaargetijden bij boter voorkomt, is de moeilijkheid van het constateeren van een vervalsching duidelijk. Maar daaruit blijkt dan ook evenzeer de hooge noodzakelijkheid, zegt het verslag, dat van dergelijke boter steeds de herkomst kan worden aangetoond. Dan kan men den ver- vaLscher opsporen (dus handelen in den geest als hier te lande geschiedt door 'de oprichting van botercontróie- stations). De Nederlandsche boter staat te Hamburg niet in een besten reuk. Geen wonder als men leest m het verslag, dat de boter, die de laatste jaren uit Nederland in Hamburg is ingevoerd, dikwijls als verdacht, soms als vervalscht moest worden aange duid. Het onbetwistbare bewijs van vervalsching was te moeielijker te ge ven, omdat omtrent herkomst en pro ductie niets kon vernomen worden, en het bekend is uit de deswege gepubli ceerde brochures van Nederlandsche deskundigen, hoe in sommige tijden van het jaar in Nederlandsche boter abnormaal lage cijfers voor vluchtige vetzuren worden gevonden. In één geval werden op grond van mededeelingen van het douanekan toor ee aantal monsters genomen uit een zending van 20 vaten Nederland sche boter, welker vluchtige vetzuren- cijfer schommelde tussclien 17.46 en 23.87. Alle vaten werden in beslag ge nomen als bevattende vermoedelijk sterk vervalsckte boter. De inbeslag neming werd echter ingetrokken, om dat de vermoedelijke vervalsching reeds in het buitenland was gepleegd. De Nederlandsche firma haastte zich daarop hare boter terug te nemen. Eenigen tijd daarna verzocht een Hamburgsche firma een analyse van een partij boter, die zij uit Nederland had ontvangen. Uit elk val werd een monster genomen, zoowel bovenaf als in het midden en onder uit het vat. Het resultaat van het onderzoek was merkwaardig. Boter boven uil ae vaten had een vluchtige vetzuren-cijfer van meer dan 24, terwijl de monsters i uit dieper gelegen gedeelten een cijfer aamvezen van beneden 20. Blijkbaar had de betrokken fabrikant onder in het vat in vrij sterke mate vervalschte boter gestopt en bovenop een zuiverder 'kwaliteit. Door een herhaald onder zoek bleek zelfs, dat de boter zich laagsgewijs sterker vervalscht in de vaten bevond. Deze zending ging een- ter niet aan den afzender terugzij bleef in handen der politie. Het lijdt geen twijfel, dat dergelijke praktijken onzen Nedea-landschen bo- terhandiel zeer veel nadeel doen. Als men tegenwoordig de prijzen, waar voor in Nederland de handelaren hun boter opkoopen, vergelijkt met de prij zen, waarvoor zij ze in Duitschiand van de hand zetten, dan komt men onwillekeurig tot zeer beschamende conclusiën. Blijkbaar geeft de seam- oliewet in Duitschiand nog heel wei nig zekerheid, dat niet geknoeid wordt, is het niet met margarine, dan mei andere vetten, die niet onder de wet telijke bepalingen kunnen gebracht worden. Juist schijnt ons daarom ae opmerking, die in het verslag twee maal voorkomt, ten aanzien van cte wenschelijkheid de plaats van her komst en den tijd van productie van ingevoerde en niet normale cijfers bevattende boter te kennen. Voor onze botercontröle-slations een vingerwijzing, dunkt ons, die duide lijk genoeg is. een amendement, dat der meerder heid. ongevallig is, buiten behandeling te laten. Zou het trouwens ook kunnen zijn, dat zij die tegen de behandeling der grondwetsvoorstellen zich kanten.de vrees niet kunnen onderdrukken, niet alleen, dat de linkerzijde zich naar aanleiding daarvan hereenige, maar ook, dat er onder de leden van de regeeringsmeerderheid gevonden zou den kunnen worden, die. wanneer zij van grondwetsherziening om tot her vorming van het kiesrecht te geraken eenmaal de smaak beet hadden, dien schotel niet zouden loslaten voor zij hem verorberd hadden Het moet toch voor de democratische groepen onder de regeeringspartijen stellig iets aantrekkelijks hebben, in de ge legenheid te zijn het bestaande kies recht te verbeteren en den weg tot een finale oplossing van het kies recht-vraagstuk te effenen. En wan neer dit denkbeeld eenmaal bij hen zou post vatten, zou dit stellig wel eens groote-r invloed op hun houding kunnen uitoefenen dan hun meer con servatieven vrienden aangenaam was. Wat haar betreft, zegt het ,,Soc. Wk. bid." te hopen, dat de vrijzinnig democraten tot. het laatst, zullen strij den voor het in behandeling nemen van hun herzïenings-ontwerp. Wordt dit door stemmenmeerderheid dan toch tijdelijk in den doofpot gestopt, dan hebben zij zich niets te ver wijten. Het ,,Soc. Wkbld.", zegt verder nog iets van de rede, die de heer Borge- sius als voorzitter van de Liberale Unie hield, die veel bevatte wat ook de instemming van het „Soc. Wkbld."' heeft, maar die elke toespeling op hetgeen de Liberale Unie in zake het kiesrecht zal gaan doen, miste. Is dit merkwaardig in de redevoering van dezen staatsman, evenzeer is op merkenswaard de moeite die hij zich gaf, het verschil te doen uitkomen tusschen de gedaante van de sta kingsstrafwet vóór en na de memorie van antwoord der regeering. Het is als wilde de spreker nog eens recht vaardigen, waarom hij en zijn vrien den hun stem aan die strafwet heb ben gegeven. Of hij en de zijnen ook thans nog vrede hebben met hun stem. nu de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij den' algemeenen maat regel van bestuur, dien de regeering heeft uitgevaardigd en waaraan de Unie-liberalen hun stem voor de strafwet hadden vastgeknoopt, als onverbindend beschouwt, is een vraag die zij voor zich zelf hebben uit te maken. betuigingen, enz., daar dit duidelijk blijkt voor alle op mij volgende aan vragers (wier correspondentie aan mij een lijvig boekdeel vormtbedrog te zijn, en onze namen slechts moeten dienen als lokmiddel. Onder dankbetuiging, geachte Re dactie, voor de mij toegestane plaats ruimte, Hoogachtend, Uw dw. dn., J. H. OTTEN J.G.Rz., le Helmersstraat 241Amsterd. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. ,,Bij vonnis van de Arrondisse- ments Rechtbank te Rotterdam d.d. 15 April 1901 bevestigd door het Gerechtshof te 's-Gravenhage bij arrest d.d. 14 April 1902, is K. F. Th. OTTO, handelaar in minerale wateren, wonende te Rotterdam, verooideeld om aan de Compagnie Fermière de l'Etablis- sement Theimai de "Vichy, te be talen eene som van twee duizend vijl honderd gulden met rente, als schadevergoeding wegens het ver- koepen als VICHY-WATER van een vocht, niet uit de bronnen van gemelde Compagnie herkomstig". Rechtzaken. INGEZONDEN Voor clen inhoud dezer rubriek utelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Fau ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Uit de Pers. Het „Sociaal Weekblad" (L.), de opvatting van „De Nederlander" en andere bladen besprekende, dat de voorstellen ter grondwetsherziening niet in behandeling behooren te wor den genomen, zegt. dat zij natuurlijk de formeele bevoegdheid van de meer derheid der Kamer om datgene, waar van zij de behandeling niet wenscht, ter zijde te schuiven niet ontkent. Toch mag gevraagd worden of het werkelijk een goede conjstitutioneele usance zou zijn over voorstellen, al komen zij dan van de oppositie, de doodstraf uit te spreken zonder de inwendige waarde daarvan eerst te hebben getoetst. Dat, zooals beweerd is, het recht van initiatief door de grondwet gegeven is aan de Kamer en niet aan een of meer harer leden, is misschien een scherpzinnige maar dan toch tevens een spitsvondige op merking. Ook het recht van amende ment behoort aan de Kamer, maar de Kamer krijgt het toch niet m 't hoofd üe gratis-portretten 1 der firma Reinhard Becker en Co. Damtó- mout 68 Parijs. Hooggeachte Redactie Beleefd verzoek ik U plaatsing ui uw veelgelezen blad, en wel om mij verdere moeite en last Le helpen be sparen en mijn goeden naam niet langer als reclamemiddel te laten dienen voor zaken, die niet zijn, zoo- als deze worden voorgegeven, i Doordat ik van bovenstaande firma het portret mijner vrouw, en nota bene later dat van mij persoonlijk ontving, I heeft Reinhard Becker «Sc Co. als in- j formatie mijn naam in een strooibiljet j (een oplaag van ettelijke tienduizen- den) geplaatst, niet alleen voor Am sterdam, doch voor bijna de meeste groote provinciesteden, hetwelk blijkt uit de honderden aanvragen van Noord en Zuid per brief en mondeling aan mijn adres, zoodat het hij mij niet stil slaat, om informatiën Ik verstrekte die informaties naar waarheid, daar ik de beloofde portret ten werkelijk gratis en franco ont ving dat deze goed gelijkend waren en mij niets hebben gekostdoen thans wordt het mij duidelijk, dat Ik en in casu de heeren Désiré Pauwels. H. J. Cladder, G. van Diepenbroek en A. Lallernan, de eenigen zijn geweest, wien het geluk te beurt is gevallen, zulk een gratis-portret te oi..mogen en dat wij moeten dienen voor reclame 1 van die firma. Nu echter ontvang ek van velen niets anders dan booze gezichten en onaangename zinspelin gen aan mijn adres, dat zij het aan gebodene door Reinhard Becker <fc Co. slechts kunnen verkrijgen tegen toe zending van een postwisseltje b ƒ4.10 voor, zooals het in de toegezonden 1 circulaire wordt aangeduid, deksing van expeditiekosten, zorgvuldige ver pakking, vracht, douaneg'elden, enz. Alhoewel dat bij mij niet het geval is geiweest. acht ik mij verplicht thans een ieder te waarschuwen tegen die zoogenaamde recommandatie en geen acht te slaan op attesten, dqnk- Een Burgemeesterbeklaagde. Men meldt do. 24 September uit middelburg De rechlbanik deed heden uitspraak Lu de zaak tegen den 72-jarigen bur- gemeosteir, geboren en wonende te Borssele, tegen wien door het O. M. drie maanden gevangenisstraf en ont zetting uit zijn ambt was gevorderd wegens het als strandvonder zich we derrechtelijk toeëigeneu van aange spoeld hout. I Beklaagde werd vrijgesproken van liet hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde op grond van de volgen- i de overwegingen Dat de ter terechtzitting ondereede gehoorde getuigen hebben verklaard lo. J. Walhout, 2o. W. J. Rottier 3o. C. KorLenbout, 4o. J. de Hullu, ieder afzonderlijk, doch eensluitend, dat zij in den avond van den 29 Maart j.L hebben gezien, dat aan het strand te Borsele is aangespoeld eene groote hoeveelheid balken, ribben en planken, verontreinigd door daaraan klevende meststof van vee, en dat, hoewel zij ditmaal niet hebben gezien, dat dit afkomstig was van afgebroken en over boord gegooide beestenstallen, zij vroe ger- meermalen hebben gezien, dat de bemanning van voorbijvarende stoom- booten de houten stallen, waarin vee aan boord was vervoerd, afbraken en hel daarvan afkomende hout over boord wierpen dat op grond van deze verklaringen mag worden aangenomen, dat even zeer ais zulks vroeger herhaaldelijk was geschied, ook het in bedoelden avond aangespoelde hout. blijkens de daaraan klevende meststoffen, afkom- stig was van de afbraak van beesten stallen, die door de bemanning van een voorbijvarende stoomboot over boord waren geworpendat nu ue vraag rijst of onder deze omstandig heden die voorwerpen moeten be schouwd worden als zaken, die ten gevolge van den afstand, dien de eigenaar van zijn eigendom gedaan heeft, hem niet meer Loebehooren en het eigendom worden van hen, die zich dezelver het eerst toeeigentdat hiertoe dient vast te staan, dat wer kelijk de eigenaar zich van zijnen j eigendom heeft willen ontdoen en het niet voldoende is, zoo slechts iemand, wellicht een onbevoegde, tegen den wil of buiten weten van den eigenaar, die goederen had geabandonneerd in welk geval de eigenaar door zulk een handeling van derden zijn eigendoms recht niet zou hebben verloren, maar zijn eigendom, krachtens de bepaling van artikel 63S van het Burgerlijk IWetboek, zou kunnen terugvorderen; j dat gebleken is, dat deze handeling van over boord gooien van afgebroken beestenstallen niet op zichzelve staat, maar herhaaldelijk is voorgekomen i waaruit het vermoeden rijst, dat zulke I handelingen gebruikelijk zijn en met [goedvinden van den eigenaar, wie die jdan ook zijn moge, geschieden dat in ieder geval voor een schuldigverkla ring aan verduistering of diefstal van strandgoed dient vast te staan, dat dit nog eenen, zij het ook onbekenden, eigenaar had, en dat, waar dit bewijs niet is gelevérd, maar er veeleer re- den tot hel aannemen van het tegen- overgestelde, althans reden tol twijfel bestaat, niet kan gezegd worden, dat door het wegnemen van dit strandgoed is weggenomen goed. dat alsnog aan een ander toebehoorde

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5