NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 4 Zorg ea Brak. 21e Jaargang No. 6210. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PEP DRIE MAANDEN: ■'■éi ^an re§e's ^0 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen "inden omtrek waar een Agent gevestigd i's (kom der" f Haarlem van 1-5 regels 0.75 elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 s)( Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 és mil I 'vvT* Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02>£ V Mpp fyraMElf/«fj| V n n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 3IM* Faubourg Montmartre. Bi j dit ii timmer behoort een Bijvoegsel. Haarlem's Dagblad van 29 Sept. evat o. a. 'Amerikaauscbe Spoor wegwaar- en, Buiten 1. Overzicht, De uitslag au Voetbalwedstrijden en VTieler- I ieuwsGemeenteraadxversJagen t au Zand voort eu Beunebroek, innenl. eu Stadsberichten. flmerikaansche Spoorwegwaarden Toen in de maand Maart van dit par de Amerikaansche spoorweg aarden op ongehoord snelle) manier de hoogte gingen, heeft zeker nie- and kunnen denken, dat ze in dezen jmer, slechts weinige maanden la- Jer. zouden komen tot een nog be- jngrijker daling. Intusschen zijn er list door die geweldige ischokken geen .«pelsen geweest, die meer de belang- Tjlling hebben gaande gemaakt dan gtze en vandaar dan ook, dat ik de Jjzondere aandacht wil vestigen op boek van den bekenden speeiali- in financieele aangelegenheden, heer S. F. van Oss, over Ameri- jische spoorwegwaarden. pVeliswaar heeft dit boek met de and downs van deze effecten as te maken. De bedoeling van den r Van Oss is eene andere geweest, heeft alleen een algemeen beeld tien geven van de ontwikkeling, de en den aard van die onderne- ngen, een werk, dat tot dusver ont- bk. hoewel het Nederiandsche pu- lek sedert veertig jaar groote gel- Jpjke belangen heeft blij Amerikaan- Sporen. Laat ik in 't voorbijgaan 'dedeelen, dat de heer Van Oss de liezen, die in de laatste maanden deze fondsen zijn geleden, op hon- d millïoen gulden matig geraamd te zijn. oncessionarissen van spoor- en üwegen in ons vaderland, zullen Amerikaansche collega's be- die indertijd wanneer zij dén Staat het voor de onteige- van gronden benoodigde charter Éden verkregen met den Staat niets te maken hadden. Er was enkel voorschrift aangaande het IK er werden geen borgtochten rgd of hoeten opgelegd als men op tijd klaar was. kortom, het een paradijs, vergeleken met den kettenden omhaal en het geduchte jverlies. dat heden ten dage aan concessie voor het onnoozelste niijntje verbonden is. „Zij, "cTie ken, dat de Staat overal bij dient Tjn wil alles goed gaan. zullen", do schrijver. ,,wèl doen te over- dat Amerika zonder de minste [tsinmenging alles bij elkander pen, het beste, goedkoopstwer- spoorwegnet ter wereld kreeg." eliswaar had dit ten gevolge, dat lit een technisch oogpunt „uiterst rtjes" begonnen, maar naarmate iensten en middelen ruimer wer- verbeterde uien met milde hand en materieel. Tot die ruimere angsten kwam de Amerikaansche jrweg-exploitant op eigenaardige ier. H'ij maakte de tarieven niet hoog als de omstandigheden toe maar kweekte verkeer door Amerikaansche Spoorwegwaar door S. F. van Oss. Prijs ƒ3.50 Eigen uitgaaf van den schrijver roningen lage vrachtprijzen. Juist dat was in Amerika noodig. het land van groote afstanden, dat weinig wegen bezat en dus de spoorwegen noodig had om het cultiveeren der praixieën mogelijk te maken. Merkwaardig is het, dat de Ameri kaansche; spoorwegen aanvankelijk niet aangelegd zijn van geld, verkre gen door aandeden, maar door de uitgifte van obligaties. Eerst nader hand kwamen er aandeel en, maar zij hadden aanvankelijk slechts een fic tieve waarde, dienden ter belooning van de bouwers der lijnen; of werden zelfs wel bij de obligaties als premies toegegeven. Naderhand is dit ver beterd. Gezegd kan worden, dat in den beginne zoowel de kapitalen als de concessiën gemakkelijk te krijgen waren. Vandaar een overvloed van lijnen en toen die in den beginne geen zaken konden maken omdat het verkeer daarvoor nog onvoldoende was, ontstond als van zelf een vin nige strijd om het bestaan en om de opperheerschappij, die voornamelijk zijn toevlucht zocht in de verlaging van de tarieven. Weliswaar kwamen daarbij ook speculatieve beweegrede nen in 't spel. maar in hoofdzaak was het toch een strijd van handelsbelan gen. Zoo trachtte de sterkste den zwakken „dood te hongeren", door de tarieven tot het ongerijmde te ver lagen. In Amerika, zegt de heer Van Oss, „verstaat men de kunst geld te verliezen, om op den duur geld te verdienen." Soms kostte dat systeem de maatschappij, die het toepaste, zelf het leven, maar als regel won natuur lijk de sterke en letterlijk duizende kleine lijnen moesten zich na verloop van tijd overgeven. Hoever deze tariefsverlaging ging, blijkt hieruit, dat op zeker oogenblik het persouentarief van New-York naar St. Louis (ruim duizend mijlen) een dollar, dus nog geen rijksdaalder, be droeg en dat men eens van Chicago naar San Francisco, een afstand van dagen sporens, kon reizen voor vijf dollars. Volgens onzen schrijver is thans de toestand zóó. dat in de plaats van duizende kleine lijntjes, beheerd door kleine mannetjes met kleine capaci teiten, een paar dozijn groote syste men zijn ontstaan, beheerd door de kundigste mannen van het vak. „Nooit waren tarieven lager, dan in de laatste vijf of zes jaren, nooit was spoorwegtransport beter en nooit waren de lijnen welvarender." Eigenaardig is het, dat bij de ont vangsten van de Amerikaansche Sporen de verhouding van de ont vangsten voor passagiersverkeer tot die voor goederenvervoer, veel on gunstiger is, dan in Europa. De. schrij ver betoogt, dat dichtheid van bevol king. die blijkt uit groot passagiers- verkeer, gunstig werkt op de stabili teit van de ontvangsten en deelt daar bij mee, dat hierop geen uitzondering bekend is, een wenk dus aan allen, die in Amerikaansche fondsen hun geld beleggen om vooral de ontwik keling van het passagiersverkeer na te gaan. Wat Let financieele beheer betreft, geeft de heer Van Oss een staat aan van onverdeeld^ winsten, waaruit, blijkt, dat twaalf groote maatschap-j pijen veel lager dividend gaven dan zij j konden doen en wel om steeds groote kapitalen beschikbaar te hebben voor verbeteringen aan de lijnen. Niet ten onrechte veronderstelt de heer Van Oss, dat de lezer van zijn boek een gedecideerde opinie ver wacht over Amerikaansche obligaties, als beleggingspapieren. In dat opzicht stelt hij den lezer teleur. Een positieve i opinie is niet mogelijk, omdat er al- tijd schommelingen zullen zijn en blijven. Het is niet altijd raadzaam, Amerikaansche obligatiën te koopen, ook niet de allersoliedste. Men koope als de koersen laag zijn en verkoope, wanneer men reden heeft te geloovem dat de koersen zdjn opgeschroefd tot een peil, dat niet kan worden gehand haafd. Behartigenswaard is de op merking „Het is een merkwaardig verschijnsel, dat lieden, die bij aan koop van sigaren of wijn eiken gul den overwegen, bij aankoop van Ame rikanen doen alsof honderden dollars in het geheel geen rol spelen." Vooral in Amerika zijn in de laat ste jaren financieele machten ont staan. waai-van men de volle finan cieele beteekenis nog niet heeft leeren beseffen. De schrijver veronderstelt, 5 dat een half dozijn mannen mis schien minder met de spoorweg- markt vrijwel kunnen doen en laten wat hun lust en acht het niet zeer twijfelachtig, dat enkele milliardairs ter wille van andere, diepliggende plannen, de geheele markt hebben ge- Gemoraliseerd. Tot zoover over het boek van den heer Van Oss. Misschien achten som- migen een bespreking daarvan, hoe i kort dan ook als deze„ in dit blad minder op haar plaats. Wanneer dat i het geval mocht zijn. wijs ik er op, hoe nu wel gebleken is. dat waarlijk i de verliezen in Amerikaansche Sporen niet geleden zijn door z.g. ..beroeps speculanten" alleen, maar dat in na genoeg alle kringen in de laatste maanden in Amerikaansche Spoor wegwaarden is gespeculeerd. Van daar. dat ik algemeene belangstelling vermoed voor de geschiedenis en den stand der maatschappijen, aan wie ons volk zulk een belangrijk deel van zijn vermogen sedert jaren toe vertrouwt. De bezitter van Amerikaan sche Spoorweg-obligaties zal, na de lezing van dit aangenaam geschreven boek, een denkbeeld hebben van de zaak, waarin hij zijn geld heeft ge stoken. J. C. P. Bu'.tenlandsch Overzicht De noordkust van Afrika geeft, zoo als men weet, óók nogal eens reden tot wrijving tusschen de mogendhe den, die daarbij betrokken zijn. name lijk Frankrijk, Italië, Spanje en natuurlijk Engeland de groote slok op, die zoowat bij alles betrokken is en niets liever zou zien, dan een we reldkaart, waarop overal aangeteekena stond Engelsche kolonie of minstens Engelsch protectoraat. Nu werd gezegd dat een overeenkomst zou zijn gesloten tusschen de vier genoemde landen om de MAROKKAANSCHE kwestie alweer een kwestieop te lossen. Die oplossing zou zijn een Fransch protectoraat met onzijdig- verklaring van een kuststrook in ruil zou Engeland verkrijgen de erkenning van zijn protectoraat over Egypte (een Engelsch troetelkindje, maar te vens een zaak, waarin ook nog ande ren wel een woordje mee zullen willen spreken) en, heel goedig wordt er bijgevoegd, dat Spanje en Italië scha deloos gesteld zullen worden. Dat wil in diplomatieke taal zeggen, dat deze heide landen de stiefkinderen zullen worden. Nu zullen we op deze zaak voorloo- pig maar niet verder ingaan, want de Fransche minister van buitenland- sohe zaken logenstraft het gerucht, maar... men kan nooit weten, er kón eens iets van aan zijn en men dient dan toch te weten dat er in die rich ting iets gaande is. We kunnen vandaag betreffende den toestand op het BALKAN-SCHIEREILAND noch regen, noch zonneschijn melden, want ex is geen nieuws uit die streken; wei merkwaardig, waar den laatsten tijd Turkije, Bulgarije c. s. de kolom men van het Buitenlandsch Overzicht voor het grootste deel vullen. Alleen en 'tis nauwelijks mel- denswaard heeft de Bulgaarsche premier nog eens verklaard, dat geen voorstellen van Turkije in overweging genomen zullen worden vóór de troe penbewegingen doorTurkije zullen zijn gestaakt eu een amnestie zal zijn uit gevaardigd. Bulgarije blijft dus po seeren als overwinnaar. De Turksche regeering heeft in het wilajet Saloniki een proclamatie doen verspreiden, waarin den opstandelin gen onder de boerenbevolking bevolen wordt om binnen veertien dagen naar hun haardsteden terug te keeren. Zestien Turksche bataljons zullen naar Dzjoerna worden getransporteerd en vier-en-dertig gereed gehouden om naar Saloniki en Adrianopel te ver trekken. In het wilajet Monastir wordt nu de opstand als geëindigd beschouwd. Uit Belgrado wordt uit officieus* bron te kennen gegeven, dat Europa in de houding van SERVIE tegenover Turkije niets vijandigs moet zien. De reserve werd opgeroepen om dat de Serviërs in Macedonië en Oud- Servië opgewonden waren door de vervolgingen der Turksche troepen. De Servische regeering heeft den wede te lief, dan dat zij zich tot onvoor zichtige stappen zou laten leiden door een zekere stemming in den lande. Zij hoopt dat de .verheven Porte en de belanghebbende mogendheden alle po gingen zullen in het werk stellen, om aan de Servische grenzen de rust en orde te handhaven. Turkije kan de onrust in het land doen ophouden, door toe te geven aan de eischen der bevolking. Reeds de officieele belofte, dat steeds de Servische nationaliteit bewaard zou blijven, heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Het volk hoopt echter ook dat dezq belofte ver vuld zal worden." Het verhoor van de officieren-be klaagden uit Nisj is afgeloopen. De advokaat-generaal noemde in zijn re quisitoir d'e kapiteins Novakovitsj en Zolovitsj, den overste Lugomerski en luitenant Drudarovitsj de hoofdschul digen. De overige beklaagden hebben zich wel schuldig gemaakt aan ver grijpen tegen de militaire discipline, doch werden hiertoe overgehaald door slechte raadslieden, wat een verzach tende omstandigheid is. Algemeen wordt verwacht, dat de beklaagden veroordeeld zullen worden, om daarna gratie te ontvangen. leid dat de uitvoering wel in den smaak viel. Er werden dan ook toeren verricht, die aller bewondering afdwongen en die getuigden van igroote spierkracht. Wij willen hiermede niet zeggen dat alle krachten, goed zijn, doch de vereeni- ging mag zich toch verheugen in een meerderheid van best werkende leden. Ter afwisseling werden eenige voor drachten gegeven door den heer Joh. G. N. Schammeldt en de jongejuffrouw R. H. Wigcherink. Beiden oogstten daar mede veel succes in. Vooral het 7-jarig meisje, eene leerlinge van den heer S., droeg met veel talent voor. Ten slotte nog een wooTd ter aanmoe diging aan de adspiranten, die in hun vrije oefeningen blijken gaven van goe den aanleg. Wij wenschen dezen jongens toe, dat zij ook eenmaal als flinke, fiere gymnasten te voorschijn zullen treden. Met een geanimeerd bal werd deze zeer gezellige avond besloten. I St. Elizabeth s-gasthuis overgebracht. Zondag wag zijn toestand bevre digend. Heden, Maandag, was de toestand redelijk. Het feest bi j .Mevr Visservan Hazerswoudev Merlen Stadsnieuws. Haarlem, 28 September. W i Ih e 1 m i n a-G arde. Zaterdagvond werd door de gymnas tiek- en schermvereeniging „Wilhelmi- na-Garde" een feestelijke bijeenkomst ge houden in de groote zaal van Sociëteit „St. Bavo", Smedestraat alhier. Hoewel het publiek niet zeer talrijk was, heerschte er toch een gezellige stemming, waaruit kon worden afge- i Ongelukken met de E. N. E.T. De E. N. E. T. is in de laatste 2maal 24 uur niet gelukkig geweest. Laat ons er dadelijk bijvoegen, dat de haar overkomen ongelukken buiten haar schuld ïiggen. Zaterdagmiddag kwam een wagen, die hersteld was en waarmee dus proef gereden werd, van Bloemendaal naar Haarlem. Op de hoogte van de villa van mevrouw Mirandolle ont moette hij den gewonen wagen, die van Haarlem naar Bloemendaal reed. De beide wagenvoerders wisten van eikaars aanwezigheid op de lijn en zagen elkander ook van verre aan komen, maai" toen zij wilden remmen gelukte het niet snel genoeg, de wa gens tot stilstand te brengen op de door afgevallen bladeren glibberig ge worden rails. Zij gleden derhalve te ver door en kwamen in botsing, zoo dat er eenige schade ontstond aan het materieel, vooral aan balkons en glasruiten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het geval was trouwens van zóó weinig beteekenis, dat een werkman, die in den proef-rijdenden wagen met opgelichte luiken de wer king van de motoren naging, den schok niet eens bemerkte en dat een dame. die in den anderen wagen zat. bij het veroorzaakte oponthoud, uit haar humeur gerakende, vroeg waar om zij niet vlugger naar"Bloemendaal werd gebracht. Het tweede feit was ernstiger. Een bejaard man. zekere Wupke Pen, af komstig uit Kampen, kwam Zondag ochtend omstreeks twaalf uur uit de Helmbrekersteeg geloopen, stak het eene paar rails over en ging toen, hoewel hij verregaand doof is, op de andere lijn loopen. Hij bemerkte dan ook niet, dat er een wagen achter hem aan kwam. evenmin dat de wagen- voerder belde en eindelijk gilde en schreeuwde, altijd in de verwachting, dat zooals natuurlijk dagelijks ge beurt de man op het laatste oogen blik nog wel van de rails zou gaan. Dat gebeurde niet. Tot ontzetting van den wagenvoerder werd de man door den wagen gegrepen en een eindweegs meegesleept. Men bracht hem in het Café-Van Gerven, Turfsteeg hoek Spaarne, waar hij liefderijk opgenomen werd, en riep geneeskundige hulp in van den heer Van den Berg, arts alhier. De man was aan beide boenen ver wond en het scheen alsof er ook een rib gebroken was. H'ij werd naar het Eene welverdiende hulde is Zondag door hare Beschermvrouwe aan de muziekvereeniging „Harmonie" ge bracht. Een feest ter herdenking van de schitterende overwinning, door ons kranig muziekkorps te Den Haag behaald, waar „Harmonie" met den lsten prijs ging strijken, was direc teur en leden op het prachtige bui tengoed in het BloemendaalschePark bereid. j Per extra trams arriveerden de gasten te Bloemendaal, waarna zij omstreeks 3 uur in deu over de villa gelegen tuin aankwamen. De smaakvol versierde muziektent was weldra ingenomen. Intusschen ging eene deputatie mevr. Visser van Hazerswoude van hare woning afha len, en toen deze op het. feestterrein verscheen, weerklonken fanfares, als hartelijke welkomstbegroeting. Hierna nam de Beschermvrouwe het woord en hechtte zij met eenige toe passelijke woorden, daarbij den wensch uitend, dat Harmonie nog meer lau weren zou mogen oogsten, de behaalde medaille aan het vaandel. Vervolgens overhandigde de heer J. J. Zeewoldt, eere-voorzitter van „Harmonie", namens de Bescherm- j vrouwe eu namens de werkende leden |met eenige toepasselijke woorden een tweetal lauwerkransen aan den direc- i teur, den heer 11. W. Hofmeester Rz., j die nu reeds eenige malen „Harmonie" als overwinnaar'uit het strijdperk wist te voeren. Na deze officieele opening nam het feest een aanvang. Door „Harmonie" werd een fraai muziekprogramma uitgevoerd en o.a. werden de nummers gespeeld, waar mede de vereeniging den eersten prijs behaalde, waarover de B e schermvrou we haar groote ingenomenheid be toonde. Na afloop dezer matinée nam een Duitsch muziekkorps de plaats der gasten in. en deed nu op zijn beurt eenige vroolijke stukjes hoor en. lii het prachtig met vlaggen en schilden versierde koetshuis, waarin o.m. een baldakijn was opgericht, waaronder de directeur plaats nam, vereenigdlen de feestvierenden zich aan een diner. Dat hier een gezellige stemming heerschte, en menige toast werd inge steld op mevr. Visser van Hazerswou de, die in goed gekozen woorden cte tafel had geopend, behoeft voorzeker geen betoog. Na afloop van het diner werd de prachtige buitenplaats bezichtigd, zoo wel de beneden- als de hooger gelegen tuin, en vervolgens thee gedronken, waarna des avonds iu het koetshuis eene voorstelling van den bekenden Bamberg plaats had. Tegen het invallen der duisternis was de verlichting ontstoken, die van den weg af gezien, een eenig mooi en bepaald fantastisch gezicht opleverde. Hoog op, hoven op diehooge hoog ten, zag men een lauwertak met het jaartal 1903, daaronder „Hulde aan Harmonie", met aan. weerszijden twee harpen, en. onderaan „eerste prijs" en alles aangegeven door rood-wit-blauw lichtende lichtjes. En bij het richten van den blik naar beneden ontwaarde men een niet min- der tooverachtig schouwspel. Feuilleton. Naar \het Engelsch c ROBERT MACHRAY. i i eerste klerk bekeek zijn princi- N nieuwsgierigtoen keek hij zorg- n snaar alle papieren, die op de lagen verspreid, voordat hij ejg Ite zijn principaal weer bij te Tusschen die brieven zag hij dat speciaal zijn wantrouwen te, tenzij Bennet's brief daarvoor zien kon worden. Na zichzelf t punt tevreden gesteld te heb- leed Williamson zijn best. zijn sr weer bij te brengen, k ben bang, dat u zich te veel it, zei hij tot Eversleigh, toen de izijn bewustzijn herkregen had. Silwood er niet meer is, is erk verdubbeld. 0, ik ben nu weer het was maar een voorbijgaande e, antwoordde Eversleigh. viel zijn oog weer op den brief mnet en van dien brief «aar Wil li kijkend, zei hij Ik moet niet vergeten, dat ik zoo spoedig mogelijk het geld voor mr. Bennet moet zien te krijgen. Ik denK niet, dat het veel moeite zal kosten het los te maken, maar er zullen toch een paar dagen mee heengaan. Zal ik in dien tijd nazien, welke perceelen er eigenlijk bij behooren? Neen, hernam Eversleigh, met een rilling, die hij met kracht en macht wist te onderdrukken, daar voor is nog tijd genoeg, als ik het geld bij elkaar heb. Ja. mijnheer, maar moet ik niet eerst een notitie van de veiling ma ken en de andere voorbereidende maatregelen treffen? Ik ben niet zonder hoop, zei Eversleigh langzaam, dat het ten slotte nog niet noodzakelijk zal blij ken de Mansions te verknopen. Het is een mooie bezitting, en het zou ge lukkig voor Mr. Bennet zijn. als hij het kon behouden. Een hypotheek van tienduizend zou voldoende zijn. Ik zal Mr. Bennet daaraan herinneren, als ik hem vandaag schrijf. Williamson boog en ging heen, zich zelf in stilte afvragend, wat toch de reden kon zijn van het in zwijm val len zijns meesters. Zou het in eenig verband kunnen staan met Bennet, vroeg hij zich af? Neen, bij eenig na denken was hij overtuigd, dat zoo iets niet mogelijk was. Eversleigh had zoo kalm over die zaak gesproken. Toch was de eerste klerk van opinie, dat er een reden voor moest bestaan. Ik geloof, zei hij tot zichzelf na lange overwegingen, dat de beste weg voor mij zou zijn een ldoek besluit te nemen en deze zaak den rug toe te keeren. Maar hij nam geen kloek besluit. Dien middag schreef Eversleigh een brief in antwoord op den brief van Bennet waarin hij beloofde, dat de opdracht van Bennet spoedig uitge voerd zou worden, maar er zouden met het een en ander wel een paar dagen heengaan. Daarin sprak hij de hoop uit, dat een hypotheek op de Mansions van tienduizend pond vol doende zou zijn om Bennet te ontlas ten van zijn zwarigheden, en in dat geval zou de verkoop geen voortgang behoeven te hebben. Maar als d'e Mansions verkocht moesten, dan vertrouwde hij. dat hem eerst flinken tijd voor adverteeren gelaten zou worden, anders zouden zij de huizen veel te goedkoop moeten laten gaan. In één woord de brief luidde.zeer aannemelijk en deed niets kwaads vermoeden. Weer deed Eversleigh zijn best uit stel te krijgenen foch wist hij, dat het einde snel naderde. De gedachte aan den dood begon hem te beheerschen. Toen hij dien avond thuis was, nam hij nauwelijks eeuig voedsel tot zich. Zoo gauw het diner afgeloopen was, stond hij van tafel op en verliet Ivydene. zeggende, dat hij van plan was een wandeling langs de rivier te gaan maken. Lan gen tijd liep hij in grooten zielsangst op en neer. Drie wegen stonden voor hem open. De ééne was weg te- gaan zoo lang mogelijk weg te blijven totdat de crisis kwam. De tweede was bankroet te gaan, dan zou daarop opening van zaken onvermijdelijk volgen. De derde lag voor hem daar stroomde de rivier uitnoodigend. Een plons, en alles zou voorbij zijn. Het laatste had veel aanlokkelijks voor hem, daardoor zouden inééns alle moeillijkheden opgelost worden. Er ging groote bekoring uit van het stroomende water, dat zacht murme lend daarheen vloeide. Hij keek naar de rivier en durfde toen niet langer kijkenhet water scheen hem toe te roepen„Kom tot mijKom tot. mij Toen wankelde hij terug en ging weer op de kade loopen; maar hij werd er weer heen getrokken want nog hoorde hij het roepenKom tot mijKom tot mij Langzaam liep hij onder de boomen op en neer, luisterend naar die som bere stem, terwijl haj keek naar de donkere plekken in 't water. Maar terwijl hij nog zoo in de schaduw wandelde, kwaui li ij een paar verloofden tegen, en hij bleef staan om naar hen te kijken. Het waren zijn zoon Gilbert en Kitty Thornton. Zij keken voor zich uit en zagen den man niet, die in de schaduw stond. Het meisje leunde licht op den arm van Gilbert, en zij sprak fluisterend tot hem. Terwijl zij sprak drukte Gilbert de kleine hand. die op zijn arm rustte. Op Kitty's gelaat was een trek te lezen, die daar één of twee maanden geleden niet was, en die er nu iets ernstigs aan gaf. Er lag een droevig waas over haar gezicht. En toch was zij niet treurig gestemd, want de man in de schaduw hoorde haar zeggen O, Gilbert, het is zoo goed, Bef te hebbenZonder liefde zou het leven geen waarde hebben. Een voorbijgaand^ boot trok de attentie van het paar. en zij stonden er naar te kijken achter hen stond Francis Eversleigh. —Ik voel mij nu alsof ik zonder jou niet meer zou kunnen leven, Gilbert zei het meisje weer voortgaande. En ik niet zonder jou. lieveling, antwoordde Gilbert teeder. Toen wandelden zij zwijgend verder. Toen zij buiten het bereik van Francis Eversleigh's gehoor waren, liet deze een zwaren zucht hooren, en volgde hen met wankelende schreden. De sirene van de rivier had opgehou den hem te lokkenhij was er toch ongevoelig voor. Ik moet strijden tot het einde, zei hij, en keerdti haar huis terug. Den volgenden middag te twaalf uur ging Bennet Lincol'n Inn New Square 176 binnen en vroeg om Fran cis Eversleigh te spreken, want hij had dringende- behoefte aan de tien duizend pond. waarom hij gevraagd had. Hoe gaat het, Harry? vroeg Eversleigh, toen hij hem zag. Bennet had den ander in langen tijd niet gezien, en hij was diep ge troffen door het veranderd voorkomen van den kassier, daarom antwoordde hij, dat hij zeer wel was, maar het •betreurde te moeten opmerken, dat mr. Eversleigh's gezondheid veel te wenschen over scheen te laten. Wel. zei Eversleigh, je hebt zeker gehoord, dat mij veel onaangenaams is overkomen den dood van mr. Silwood en die van mr. Thornton. Die beide slagen hebben mij hevig getrof fen. Dat begrijp ik natuurlijk, ant woordde Bennet. Wat dat geld betreft, mr. Eversleigh. Het spijt mij, ais ik u dérangeer, maar ik moet het dade lijk hebben. Dadelijk? Ja, zoo mogelijk vandaag nog. Dat is onmogelijk. 8 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1