NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. NZE HOOGEREBURGERSCHOOL 2org sn Brak. 21e Jaargang. No. 6211. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PEI* DRIE BAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen "in* den omtrek waar een Agent gevestigd is ('kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)„1.30 <y f A Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 (0 K fy\ 1 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X V 3r Geïilusfreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37}Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. iw de ornstrel<en en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. *2%=/ Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel. Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31>>>s Faubourg Montmartre. flaarlenfs Dagblad yaii 30 Sept. Tat o. a. Onze Hoogere Burgerschool, niteiil Orerzicht, De uitsluiting Borne, Binnen!Sport- en adsberiohten. i Haarlemscke Hoogere Burger- oi keelt al sinds jaren een „voor van voortdurende zorg"' voorliet mtebestuur uitgemaakt. Ze is, iet maar kortweg te zeggen, t. Het is niet overdreven te zeg- dat het zoo niet langer gaan kan. zien we de historie van de school, ^behoeven we om dit aan te too- niet zoo bijzonder ver terug te Toen de tegenwoordige du-ec- de heer Dr. H. Brongeisma, in aan het hoofd der school kwam. niet meer dan 109 leerlin- 1531* waarvan nog twee klassen tot het jlfluasium behoorden. Destijdswaren g.ride twee eerste klassen van 't gym- Am bij de H. B. S. gevoegd en Tide de cursus van het gymnasium '511pa nog 4 jaar. •02; ^e jaar later werd deze zonder combinatie afgeschaft en begon oogere Burgerschool haar eigen is, met 93 leerlingen, in hetzelfde ïw, waar zij nu gevestigd is. dit oog en blik heeft de school eerlingen, 'dat is dus bijna vier- zooveel. durende dien tijd heeft men al- verbouwd en bijgebouwd. Het t 24kt van zelf dat daardoor een I lHuw bedorven moet worden. De te „verbetering" was deze, dat het van den directeur er bijgetrok- werd. Dat was in 1894. Sedert is in de gebouwen niets meer ge- 1( ar de stroom van leerlingen nam zoodat op diit oogenblik reeds lasse is gevestigd in het gymna- en de anderen worden onderwe- 41 een gebouw vol hokken en len, niet vertrekken, die te klein >or hun vorm ongeschikt zijn kkig ingericht, met één urinoir zulk een bevolking zonder berg- 'g 8 voor fietsen, zoodat de gangen van staan, terwijl bovendien oÉgmg vlak naast de Mariaschool iramige uren van den dag eenige 591 en onbruikbaar maakt, die toch 4 de lessen moeten worden ge- elit, Het is piquant om te hooren, adertijd de Commissie van Toe- op het M. O. deze lokalen, in toen klassen van den3-jarigen \s gevestigd waren, deed ontrui- omdat ze voor het onderwijs ichikt waren, dezelfden, die nu ood weer in gebruik genomen moeten worden., tuurlijk moet het onderwijs hier- lijden. Het is onmogelijk een overzicht te hebben van een die den vorm beeft van een ila. Bovendien moet in klassen 10 leerlingen, met name het taal- •q «fwijs, lijden onder de onmogelijk- om aan alle jongens een vol- 'lW e aantal beurten te geven. 8 zijn sedert jaren B. en W., di- 641 lr en leeraren, Commissie van 921jclit met roerende eenstemmig- 5tvan meening, dat een geheel 34!gebouw voor de school een on- 64 sbare noodzakelijkheid gewor- 24 zijn al verschillende pogingen 111 om dat doel te bereiken. Bur- 19 ister Jordens wilde het nieuwe Uw zetten op het Wilsonspleiu, de eigenaars van huizen daar m zich, op grond van vroeger verkregen rechten, daartegen zóó sterk verzet, dat er van dit plan niets heeft kunnen komen. Daarna Js gedacht over den tuin van 't Paviljoen, uitko mende aan den Kleinen Houtweg, maar daarvoor was de medewerking van het Rijk noodig en inplaats van die te verieenen, eischte het Rijk voor dezen grond een koopprijs van ƒ25.per M2., waardoor natuurlijk de zaak onmogelijk gemaakt werd. Tèn slotte heeft men nog gedacht over het terrein van de Phoenix, maar daair door de talrijke treinen aeze grond vrijwel in voortdurende tril ling is en dus aan proeven bij het natuurkundig onderwijs niet zou kun nen worden gedacht, is ook hiervan niets kunnen komen. Thans zijn we, op het stuk van grond, in betere conditie. De teai'einen van de vroegere gasfabriek en die aan den Raamsingel zijn beschikbaar gewor den. Is dus deze zorg voorbij, de vraag is nu ..Wat zullen we bouwen?" Het antwoord op die vraag is niet zoo eenvoudig als het wel schijnt. De bestaande Hoogere Burgerschool zelf is reeds te uitgebreid'. Nergens in 't geheele land is zulk een aantal leer lingen in één school hneen en men kan er niet aan denken, een nieuw gebouw te gaan zetten, dat ruimte zou moeten opleveren voor bijvoor beeld 50O a 600 leerlingen. Dus is er splitsing noodig. Maar welke Het is van algemeene bekendheid dat voor tal van jongelieden «ie noch ingenieur, noch medicus willen worden een vijfjarige H. B. S. meer geeft, dan zij noodig hebben. Toch heeft indertijd een proef meteen H. B. S. met 3-jarigen cursus geen succes opgeleverd. De stroom was eenmaal naar den 5-jarigen cursus en kon door geen maatregelen geleid worden naar den 3-jarigen. Vandaar, dat reeds jaren geleden de 3-jarige inden 5-jari gen opging en dat de herinnering aan zijn bestaan alleen nog bewaard is gebleven in klasse III B.. waarin ae jongelui van den driejarigen cursus hun laatste bekwaamheden opdoen. Derhalve geen H. B. S. met 3-jarigen cursus meer. Men deukt ernstig over een Han delsschool met 5-jarigen cursus, zoo als die ook elders bestaat. Deskundigen stellen zich de split sing zóó voor, dat, wie de twee eerste klassen van de H. B. S. heeft doorloopen, kan overgaan in de 3de klasse van de Handelsschool en om gekeerd. Aan dit stelsel zou een zeer groot voordeel verbonden wezen. Ouders, die nu nog niet weten waarvoor op 12- of 13-jarigen leeftijd hun zoon geschikt is, zullen beter kunnen be slissen, wanneer hij twee jaar lang een van die scholen heeft bezocht. Blijkt de leerling dan aanleg of lust te hebben voor de studie van inge nieur of medicus, dan is de H. B. S. voor hem daargaat hij in den han del, dan loopt hij de Handelsschool verder af. Ik zie dezen en genen al somber kijken. Zelf heb ik dat ook gedaan. Want plannen als deze zullen geld kosten. Toch zal men daar niet tegen mo gen opzien. In een stad als Haarlem is goed middelbaar onderwijs nood zakelijk. Willen wij, dat d'e gemeente bloeit en groeit, dan moeten wij haar aantrekkelijk maken, óók door goed onderwijs. Zoo wordt het geld, aan goed mid delbaar onderwijs besteed, voor allen, die bij d'en bloei van Haarlem belang hebben, een kapitaal dat uitgezet is tegen goede rente. J. C P. Buitenlandsch Overzicht Ik heb al hooren zeggen, dat het terrein van de oude gasfabriek min der geschikt zou zijn. omdat be weerde men grond, waarop een gasfabriek heeft gestaan, nog lang daarna zeer onaangenamen stank af geeft. Op gezag van onzen directeur dér Lichtfabrieken kan dit beslist worden tegengesproken. „Teer- en ammoniak- putten moeten word'en uitgegraven", zei die heer Blom, „en als er dan klei ne plekken zijn. dié kwalijk rieken, dan kunnen dezen gemakkelijk en af doende worden uitgegraven en met zand aangevuld. Ik zie in dat terrein niet het minste bezwaar." Wanneer we ons goed herinneren is het vandaag, nadat gisteren geen nieuws van het BALKAN-SCHIEREILAND vernomen was, de beurt van slechte tij dingen die dan ook niet zijn uitgebleven Ze wijzen op een voortzetten van de krijgstoerustingen door Turkije Niet n\ nder dan vier en zestig bataljons moe ten iersto-nd mobiliseeren, waarvan de he'ft binnen een week te Salcniki gereed moet zijn, terwijl de rest voor Adriano- pel bestemd is. Een correspondent van de „Daily Mail" deelt mee dat in Macedonië 300.000 man Turksche troepen zijn bijeengetrok ken en geeft te verstaan dat dit moet gemunt zijn op Bulgarije of Servië of op beide. De mogendheden houden zich on ledig met het richten van nota's beurte lings tot Turldje en Bulgarijeditmaal zijn het nu eens de Fransche en Italiaan- sche regeeringen die meedeelen het vol komen eens te zijn met de vermaningen door Oostenrijk en Rusland tot de vech tersbazen gericht. Generaal Petrof, de Bulgaarsche pre mier, antwoordde op he tadres van een commissie die op de ten gunste van de Macedoniêrs gehouden vergadering was benoemd, zeide dat het ministerie van den aanvang af gedaan heeft, wat het in het belang van Bulgarije het best achtte. Het zou dezelfde gedragslijn blij ven volgen. Dat is, wat men noemt, met een kluitje in 't riet sturen. De commissie antwoordde dan ook dat zulk een antwoord de mannen die len uitgezonden hadden, niet zou tevreden stellen. Eergisteren werd bij Mustapha-pacha door opstandelingen een Turksch, uit honderd woningen" bestaande gehucht platgebrand. Alle Muzelmannen werden gedood. De samenstelling van het nieuwe ENGELSCHE ministerie is nog niet bekend, dus wor den er nog druk gissingen gemaakt. Zaterdag heeft Balfour Balmoral, het Schotsche veTblijf van den koning, ver laten. Dat kan beteekenen, dat het mi nisterie gereed is. maar ook dat er nog allerlei onderhandelingen te voeren zijn, zoodat het nog niet in de eerste dagen klaar kan komen. Een nieuwsagentschap meent reeds te kunnen melden, dat er een groote moeilijkheid bij de samen stelling is ontstaan. Een ander beweert met stelligheid, dat Milner het minister schap van koloniën heeft aanvaard. Nu Lord Esher, de voorzitter van de oorlogs- comraissie, op Balmoral geweest is, vindt men daarin weer een aanwijzing dat hij minister van oorlog zou worden. Aan den anderen kant verluidt echten, dat koning Eduard het eens is met zijn vriend Rosebery en Kitchener over moet komenmaar ook, dat Kitchener's be noeming uitgesloten is. Altemaal gissin gen. De Johannesburgsche correspondent van de Standaard seint, dat, ingeval Mil ner minister van koloniën wordt, Sir A. Lawley. de luitenant-gouverneur van Transvaal, wel gouverneur van de twee koloniën zal worden, hetgeen een goed ding zou zijn, omdat hij met zijn erken de populariteit onder de Boeren de ver zoening in de hand zou werken. Een na deel zou wezen, dat hij als gouverneur niet meer zoo nauw met de eigenlijke zaken der kolonie in aanraking zal ko men. Uit dat oogpunt zou 't beter zijn dat hij luitenant-gouverneur bleef, en een stroopop Milner verving. Voor de Boeren zon al geen ongeluk kiger keus gedaan kunnen worden dan Milner als minister van koloniën. Het bulletin voor militaire verorde ningen in OOSTENRIJK bevat een besluit van den minister van oorlog, waarbij de definitieve terugzen ding naar hun haardsteden wordt gelast van de soldaten, die drie jaar hebben gediend en die deel uitmaken van de korpsen, wier effectieve sterkte op peil is door recruten, die uit Oostenrijk zijn igekomen. In alle legerkorpsen welker recruten uit Hongarije komen zal men onder geen enkele voorwaarde mannen naar huis sturen dan die welke in Oos tenrijk hun woonplaats hebben. Het öostënrijksch Heerenhuis heeft de militiewet aangenomen. Koerber zeide, dat de vrede berustte op de krachtige in richting van het leger, welks eenheid gehandhaafd en onaantastbaar moet blijven, anders zou de positie van de monarchie tegenover de mogendheden in gevaar komen en haar vredelievend heid verkeerd uitgelegd kunnen worden. Koerber bedankte het Huis voor het ver trouwen dat het in de regeering betoont. De zitting van den Rijksdag is ver daagd. Stadsnieuws. Haarlem, 29 September. Koninklijk erkende Schiet- vereenigimg „Generaal van Merlen." Deze vereeniging hield Zondag haren jaarlijkschen prijskamp om den eereprijs gouden remontoir horloge aange boden door de beschermvrouw. Mevrouw Visser van Hazerswoude van Merlen, en om de aangekochte prijzen. Daartoe loten op het terrein degenen, die aan hunne verplichte seriën voldaan hebben in groepen van 5 waarvan de 2 hoog- sten prijs hebben en samen overkampen om bet horloge. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs A. van den Burg m»t 54 D- 2e prijs L. de Raad met 53 p.3e prijs W. C. de Koek met 53 p.4e prijs J. C. Lucas met 49 p.5e prijs K. Javaux met 48 p. 6e prijs M. A. Paap met 47 p.7e prijs L. J. Pierlot met 46 p.8e prijs Th. H. Kerstel met 45 p. Aan den wedstrijd om den eereprijs, waaraan door 8 schutters werd deelge nomen, was P. A. Alleman de prijswin- ner daarvan met 54 punten. De wisselprijs waaraan 4 schutters die reeds in het bezit zijn van den eere prijs (horloge) deelnamen werd ge wonnen 'door E. W. Goedhart. De behaalde prijzen zullen bij een feestelijke gelegenheid aan de winners worden uitgereikt. De Haarlemsche schermvereenigingen hebben zich Zaterdag en Zondag te 's-Gra- venhage weder dapper geweerd en kwa men met verschillende prijzen terug. De heer C. Meijerink vein Concordia behaalde 2en prijs sabel en 2en prijs fleuret. De heer J. J. Meijerink van Concordia wist zich in den sabelkamp als 4e te plaatsen. De vereeniging ..Concordia" verkreeg m den korpswedsrijd degen 2en prijs en in de afdeeling langen stok eveneens een 2en prijs. De namen van de korpsscher mers waren de heeren C. en J. J. Meije rink en L. Smit. „Voor Vaderland en Koningin" bekwam 3en prijs korpsfleuret en 2en prijs korps- sabeL Voor genoemde vereeniging kwamen oit de heeren W. v. d. Eynde. Teekens en Tel. De Vereeniging „de Bataaf" behaalde in den colonne wedstrijd den Isten prijs. Terwijl de beer J. Meyers van „Oefe ning staalt spieren" 6en prijs fleuret verkreeg en zijn vereeniging in korps sabel een 4en prijs behaalde. Buiten de5en3alhier door- gaaode treinen zullen bij den 1 Oct. aan- vangenden wlnterdienst op het traject Amsterdam—Haarlem en omgekeerd res pectievelijk 43 en 47 treinen loopen thans zijn deze getallen 48 eu 50, Gevonden voorwerpen. Een gouden broche, 1 handwagen, 1 nik- kelen horlogeketting, 2 fransche lees- boeken, 1 blauw katoenen zakje met gulden, 1 koperen rijtuigmoer, 1 kin derschoentje, een tweewielige hand wagen, een nieuwe damespantalon. Ki esvereeniging Haarlem. In de Maandagavond gehouden ver gadering van deze kiesvereeniging is met algemeene stemmen besloten, haar te ontbinden. De voorzitter, de heer dr. J. Tim mer, zette nog in korte woorden uit een, waarom heteniet wenschelijk is, deze organisatie langer in stand té houden. De penningmeester, de heer J. J. Verwijnen, deédl rekening en verant woording, die door de vergadering werd' goedgekeurd. Het batig saldo, bestaande uit enkele guldens, zal In de kas van de vereeniging „Weldadig heid naar Vermogen" worden ge stort. Ten slotte bracht de heer J. J. Snel- tjes een woord van dank aan het be stuur en voornamelijk aan den voor zitter, voor al datgene, wat zij voor de vereeniging hebben gedaan. De vergadering stemde door applaus hier mee in. heer Bolderink, 2e voorzitter der boven genoemde vereeniging de vergadering in het lokaal het Centrum, Damstraat 6 te Haarlem. Spr. sprak een woord van dank Yoor de flinke opkomst der Amsterdamsche leden, terwijl de opkomst der Haarlem sche vakgenooten treurig was. Hierna gaf hij het woord aan onzen geachten spreker den heer W. A. P. Gijsbertsen, die het onderwerp behandelde „Ver- eenigt U". Spreker wees o.a. op de actié gevoerd te Amsterdam, terwijl de ver eeniging Streven naar Verbetering weke lijks toeneemt. Ten slotte dringt spr. er op aan om een bestuur te kiezen, onder beheer en advies der afdeeling Amster dam. Te ongeveer 4 uur werd de vergade ring met een woord van opwekking aan de aanwezigen gesloten. .Als voorloopig sceretariaat werd aan gewezen 't lokaal „de Toekomst", KL Houtstraat 44 alwaar de nieuwe leden zich kunnen aanmelden. Vereeniging van Kr a id e- niers- en Fijne Vleeschwaren-Bedienden Streven naar Verbetering te Amsterdam. Men schrijft ons: Zondag te ongeveer 3 uur opende de S t e u n-C 0 m i t Het Comité deelt mede dat het op I October ophoudt te bestaan en een nieuw comité gevormd zal woTden. Hel brengt der Directie dank voor de afgesta ne plaatsruimte in de verloopen zet maanden. Deze week zal als gewoon de uitkee- ring op Dinsdagmorgen geschieden. Ingekomen als volgt(lijsten) De Grot* ƒ1.25; H. Dagblad ƒ1.35, H. Relnaldn ƒ1.10; De Mink '0.40; van der Pek ƒ0.48 H. A. S. ƒ0.50; Personeel E. N. E. N. 0.55. Typo's Erven Loosjes 0.75Klel- nenberg f 1.47'de Waard 0.55Ensche dé (gieterij) ƒ2.35; Meubelmakers Pool ƒ3.50, Nederkoorn 1.55; N. N. ƒ1. 'Nico Schaigen ƒ0.30; Timmerlieden D. E. V. ƒ3.— Meubelmakers van Thiel ƒ1.35; V. Ter. ƒ1.— Tinkelenberg ƒ1-—: Wed. Prins ƒ0.50; W. W. f 0.25 Den heer D. de Clercq Bloemendaal 2.50Bus H. A S. ƒ0.48; Sigarenverkoop comité ƒ0.20; Conrad (ld.) ƒ2.02; Beijnes (Id.Jf ƒ3.44 Figée (id.) ƒ3.091; sigarenverkoop aan de Cenrale Werkplaats /3.32'. Totaal de som van ƒ39.24. Namens het Steun-Comité, J. KLOEZEMAN. 1111 i c h t i n g e n-B u r e a u. plaatsen ?ldt verzocht het volffende te Sinds eenige maanden is hier ter stede opgericht een Inlichtingen-Bu reau voor Ondersteuningsfondsen. Hef doei van dit bureau is: den aange stoten vereenigingen de noodige 'in lichtingen te verstrekken om geldelijk verlies door fraude of ontduiking van reglementen te voorkomen en het lid worden van minder gewenschte per sonen te verhinderen. Hoewel bij de oprichting door vele onvoorziene moeilijkheden belemmerd, heeft het bureau in den tijd van zijn werken duidelijk getoond, niet alleen reden van bestaan te hebben, maar zelfs zeer noodig te zijn. De groote onvolledigheid, welke in de ondersteuningsfondsen heerschl het idéé, alles in de vereeniging. of zelfs in de respect, besturen" te hou den, blijkt meer en meer uiterst ver keerd te zijn. Veel schade en onnoodi- ge last is ontstaan door die geheim houding terwijl in vele gevallen het als siraf uitgesproken royement voor de personen in kwestie een wassen neus bleek, daar zij in andere vereeni gingen onmiddellijk lid konden wor den. De ongevallenwet en straks waar- schijnlijk ook de Rijks-zickte-verzeke- Feuilleton. Naar het Jt/ngeUch ■van ROBERT MACEPRAY. - Dan morgen. Ik zou graag zien, V- u voortgang maakte met het ver- Wen van Beauclerk Mansions ik [!ang geen hypotheek op de bezit- -?zij moet zoo gauw mogelijk ver- Kht worden. Maar, II any - Spaar mij, mr. Eversleigh, bid u. Ik weet, dat u er mij over wil ferhouden, en ik weet ook, dat uw ^hartige aard u daartoe aanzet ik ben het volkomen met mij i eens. Kan ik het geld morgen 5]gen? - Ik ben bang van niet. Harry. Het aiet zoo heel gemakkelijk zoo een ®Gie som in een paar dagen los te daar zijn allerlei formalitei teoor noodig. Dit kan toch niet veel moeilijk- geven. Die Kensington-bezittin- 6 zijn uitstekend, en zullen spoedig tyers vinden.En BeauclerkMansions zijn ook in uitstekenden toestand. En daar ben ik zeker van. want ik krijg nooit eenige klacht van de huurders. U herinnert zich wel, dat de huurders mij twee of drie jaar geledendikwnls klachten zonden, direct aan mij, in plaats van door bemiddeling van u welnu, sinds lang heb ik in dat op zicht niets gehoord. Ik weet. dat Mr. Silwood een uitstekend directeur was hoe jammer, dat u hem verlo ren heeft. Ik ben sinds eenige maan den niet naar Bgauclerk Mansions ge weest dat was natuurlijk niet noo dig, dank zij de goede zorgen van Mr. Silwood. Het spijt mij. dat ik de bezitting moet verliezen, maar het moet. Ik denk, dat ze zoowat dertig of veertig duizend pond op zal brengen, denkt u niet Daar durf ik voor instaan. Dan zal een voorschot van tien duizend pond gemakkelijk te krijgen zijn, Ja, ja stemde Eversleigh toe, maar er zullen eenige dagen mee heen gaan. Ik moet het morgen hebben, mijn heer. morgen. Ik kan geen dag lan ger wachten. Wélnu, ik zal doen, wat ik kan, zei Eversleigh. Ik zal doen. wat ik kan. Ik ben zeker, dat u het in orde zü.x kunnen brengen, zei Bennet, ter wijl hij opstond en naar de deur ging; toen bleef hij staan en wendde zich tot Eversleigh. Weet u wat. zei hij, ik zal met de Underground" naar High Street gaan en nog een laatsten blik op Beauclerk Mansions werpen een laatsten, dierbaren blik, voegde hij er grinnekend hij en verdween. Ta vier uur op denzelfden dag was hij weer terug op Lincoln's Inn, en er lag een vreemde uitdrukking op zijn gelaat, toen hij de trap opging naar de kamer van Francis Evers leigh. HOOFDSTUK XX. Toen Bennet de kamer binnenkwam keek Eversleigh hem aan en dwong zich te glimlachen, maar hij werd lijkkleurig, toen hij den ander goed aankeek. Er lag geen glimlach op Bennet's gelaat, maar iets verontrus tends. ja, zelfs iets dreigends. Toen Eversleigh het opmerkte, zei hiij tot zichzelf, dat de dag van afrekening inderdaad gekomen was. Eerst scheen het hem bijna een gevoel van verlich ting ie geven maar dat maakte spoe dig plaats voor het besluit om den toestand nog zooveel mogelijk te redden. Hij trachtte zichzelf moed in te blazen met de gedachte, dat Ben net altijd een vriend van hem en van zijn familie was geweest. Onbewust van het feit, dat Kitty Gilbert had geprefereerd boven Bennet alsook van de gevoelens die Bennet nu tegenover zijn zoon koesterde, had hij eenige hoop, dat het mogelijk zou zijn iets ivan Harry gedaan te krijgen, zooals bij zich vaag uitdrukte. Wel. Harry, alweer terug? zei hij met bovenmenschelijke inspan ning, trachtend kalm te spreken. Ik dacht niet. dat ik je zoo spoedig weer zou zien. Ja, Mr. Eversleigh, merkte Bennet zonder complimenten op. Ik ben wel heel gauw terug, omdat ik u onmid dellijk verlangde te spreken met het plan u een verklaring te vragen van iets, dat mij een volkomen "raadsel isik ben overtuigd, dat u het mij kan ophelderen. Het is over Beauclerk Mansions. Ik kom er zoo juist vandaan. Toen Bennet binnen kwam, was Eversleigh opgestaannu zonk hij in zijn stoel. Harry bleef staan, steeds zijn oogen op den kassier gericht, en er was duidelijk ingehouden boosheid in zijn stem te hooren. Een verklaring. Harry, zei Evers leigh, Bennet met de hand wenkend een stoel te nemen naast hem. Waar over Wel. Mr. Eversleigh, zei Bennet droog, toen ik u van morgen verliet, zei ik immers, dat ik nog eens een laatsten blik op de Mansions wilde werpen. Je maakte er nog een grapje over, antwoordde Eversleigh zenuw achtig. Ja, ik deed mijn best er lucht hartig over te schijnenofschoon ik lmt in werkelijkheid niet was. Maar dat doet er in "t minst niet toe. Ik ging naar de Mansions Bennet zweeg als in twijfel, wat hij verder zeggen zou. Je ging naar de Beauclerk Man sions, zei Eversleigh, en Ik zal u zoo nauwkeurig moge lijk mijn bevindingen vertellen. On der voorwendsel, dat ik kwam kijken of er ook een verdieping te huur was. maakte ik een praatje met één van de portiers. Ik zag, dat de man niet wist, wie ik was. Hij vertelde mij, dat er twee of drie goede verdiepin gen te huur waren; en of ik ze ook soms eens wou zien? Ik weet niet precies, waarom ik het deed, maar ik stemde toe steeds met den portier in gesprek. Volgt u mij vroeg Harry, plot seling zijn verhaal stakende, toen hij zag. dat de oogen van Eversleigh door het vertrek dwaalden. Eversleigh luisterde, maar niet aan dachtig hij raadde maar al te goed, wat Bennet hem wilde zeggen, en hij keek rond in de hoop iets te beden ken, dat Bennet zou ontroeren, en hem zou terughouden verder te gaan. O ja, antwoordde hijik volg je volkomen, Harry. Toen ik met den portier de éta ges langs ging. vervolgde Bennet, merkte ik op, dat de bezitting in zeer goede conditie was, en ik maakte de opmerking, dat ze zeker goed be stuurd was en veel waarde bezat. De portier antwoordde, dat de percee- len goed onderhouden werden vooral sinds de oude directie voor een nieu we plaats had gemaakt... Ik was ver baasd, zooals u begrijpen kunt, te hooren van een nieuwe directie maar ik onderstelde natuurlijk dat, u of liever nog Mr. Silwood eenige ver andering had aangebracht. Ik vroeg hoe lang die nieuwe directie er ai was, en het antwoord luidde van een jaar ongeveer. Bennet zweeg nadrukkelijk, keek Eversleigh aan, en herhaaldeOn geveer een jaar. Ongeveer een jaar, zei Evers leigh, werktuigelijk. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1