NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. In I org en Druk. 21e Jaargang. No. 6216. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 6 OCTOBER 1903. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37>| de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 6 Oct. bevat o. a. Buitenl. Overaicht, Hof van arbitrage, Over de Zaterdag- en Zondagavond-amuse entenVer volg van het boeiende detective- verbaai De terugkeer van Sherlock Holmes, De teraardebestelling van Jhr. Mr. J. W. M. Schorer. Bin nen!., Sport- en Stadsberichten. Buitenlandsch Overzicht CU1 Het Czaren-bezoek aan Oostenrijk lis afgeloopen. Zaterdag vertrok de Russische Keizer. Natuurlijk is men nu druk in de weer gissingen tema ken ten aanzien van hetgeen in de BALKAN - KWESTIE lis besproken en besloten. Natuurlijk jgeeft elk blad hoog op van de buiten gewone betrouwbaarheid en uitste kendheid van de bron, waaruit het putte. Zóó hebben Weener bladen zelfs correspondenties, afkomstig van graaf Lamsdorff en volgens deze zou het programma dier Macedonische herYomuüge.n aanzienlijk zijn aange vuld gedurende de besprekingen tus- Bchen Goluchowsky en Lamsdorff. De overeenstemming moet volkomen zijn op alle punten betreffende den poli- tieken toestand. Men zietvéél is het niet, wat die secretaris van Lamsdorff heeft los ge laten en men zou zeggen, dat het niet noodig is. dien post te bekleeden om bovenstaande te decreteeren, zonder al te groot gevaar gelogenstraft te worden. Tusschen Bulgaren en opstandelin gen aan den eenen en Turken aan den anderen kant, gaat het nog op dezelfde wijze voort. Telegrammen berichten, dat gedu rende de laatste drie dagen talrijke Macedonische vrouwen en kinderen moesten vluchten voor de Baszi Ba lt, zoukes en Turksche soldaten en naar Bulgarije gevlucht zijn. Een Turksch telegram meldt, dat WO Bulgaarsche opstandelingen den 24sten September het dorp Belidje hebben aangevallen, de huizen van Christenen en Muzelmannen inbrand hebben gestoken en de overige Bulga- tren gedwongen hen te volgen. De ben den stonden onder bevel van Bul gaarsche officieren. Het heet wel geen Turksch-Bul- gaarsche oorlog, maar het heeft er toch heel veel van. 1 3, rij ïn de HONGAARSCHE Kamer, waar het demissionaire mi- listerie niet meer verschijnt, werd lesproken het naar huis zenden der soldaten van het' derde jaar. De groep-Kossuth vroeg om een gehei- ne zitting om de zaak te onderzoeken, ladat de zitting weer geopend was, rerklaarde de liberale afgevaardigde *Jagy, dat betreffende die afdanking Ier lichting van het derde jaar de vamer op het oogenblik niet instaat s een beslissing te nemen, waarna lesloten werd de zitting te verdagen. Verschillende personen worden als oekomstig premier genoemd, maar er fait nog niets met eenige zekerheid zeggen. Nog steeds houden de ENGELSCHE iladen zich bezig met de toekomst- ilannen van het ministerie naar aan- liding van Balfours rede en men weet het reeds, teleurstelling vormt den grondtoon der beschouwingen. Hij heeft niets nieuws gezegd hij verklaarde wel telkens duidelijk te willen zlijn. maar was het niethij zweeg over de kwestie van Ritchie en Hamilton en ook over de legerkwes- tiehij schipperdehij ging den eenen niet ver genoeg, en den ande ren veel te verhij beweerde wel, dat hij terdege de partij zou leiden, maar in den grond is het Chamber lain die hem leidtindien hij niet flinker voor dezen partij kiest, dan deed hij beter heen te gaan. dan kon de koning Chamberlain roepen. En zóó gaat het voort. De „Daily Mail" meent al iets van Chamberlains nieuwste fiscale plannen te kunnen meedeelen Dez^, zouden neerkomen op afschaffing of vervan ging van bestaande belastingen op voedingsmiddelen door andere en de invoering van een invoerrecht van 10 procent op buitenlandsch© fabri katen. waaruit de schatkist elk jaar 7 millioen pond sterling voordeel zou trekken nadat 3 millioen pond st. als opbrengst van af te schaffen belastin gen van het saldo* zou zijn afge trokken. De redactie van de „Daily Mail" verklaart, datzulke plannen aan nemelijker z.ijn en complimenteert Chamberlain met zijn zwenking wel ke de critiek feitelijk ontwapent. De toekomst zal leeren of het blad goed geraden heeft. Stadsnieuws. Haarlem, 5 October. Nuts spaarbank. Men schrijft ons Naar aanleiding van de in den laatsten tijd hier ter stede voorgeval len rampen op financieel gebied, schijnt ook bij eenige deelhebbers in de Nutsspaarbank de vrees te ziju opgekomen, dat hun geld daar niet voldoende veilig zoude kunnen zijn ten minste er hadden bij die inrich ting tal van opzeggingen plaats. Onnoodig bijna is het, te vermelden dat al het opgevraagde geld prompt op tijd werd en wordt uitbetaald. Om aan te toonen, dat voor genoemde vrees hoegenaamd geen grond bestaat, moge het volgende verslag van den toestand der Spaarbank op 30 Juni 11., dienen. Op dien datum bedroeg het aan de 4397 deelhebbers verschuldigde bedrag f 847.S43.97i. De waarborg voor de veiligheid van dit in bewaring gebrachte geld. blijkt aldus Op eerste hypotheek op land is ten name der Spaarbank uitgezet f 112700. In leeningen van provinciën, ge meenten en polderbesturen is belegd f55620. Op prolongatie is geplaatst f 768.500. Terwijl aan kasgeld en meubilair op 30 Juni j.l. een© waarde aanwezig was van ruim 5800. Te zamen dus voor eene schuld Yan f847.843.975, eene bezitting aanwijzende van ruim f942.000, zoodat er voor mogelijke, onvoorziene gevallen beschikbaar zou de zijn eene overwaarde van pl. min. f 94000, welk kapitaal als reservefonds is geboekt. Omtrent de wijze van belegging valt op te merken, dat de statuten dei- Spaarbank verbieden, het geld op andere wüjze dan de bovenaangege- vene tejieleggen. zoodat belegging in effecten is uitgesloten. Het onderpand voor de op prolon gatie gegeven gelden, is steeds aan wezig, en er kan iederen dag. desge- vorderd, eeu voldoende som worden opgezegd, en dus op de zittingen ter uitbetaling aanwezig zijn. Het onder pand berust niet bij een kassier, of bij eene bankinstelling, maar het ia onder de dagelijksche contróle van de Commissarissen der Spaarbank bij dezen zeiven veilig bewaard. Deze Commissie bestaat uit een dertigtal bekende ingezetenen van Haarlem, die alles kosteloos administreeren, en hoegenaamd geen voordeel uit hun beheer genieten, in welken vorm ook. Er bestaat dus werkelijk geen grond om te twijfelen aan de veiligheid van de in de Nutsspaarbank gestorte gel den. terwijl ten slotte nog mag wor den opgemerkt, dat dé rente, die elk halfjaar wordt bijgeschreven, de laat ste jaren in den regel bedraagt 3 ét 3^ procent. Nadere inlichtingen worden, indien gewenscht, gaarne verstrekt door Mr. Th. de Haan Hugenholtz, voor zitter. en L. de Breuk, secretaris der genoemde Commissie. Het Haarl. Steuncomité verzoekt u beleefd in uwe kolommen op te ne men, dat a. s. Vrijdagavond ten 9 uur in 't gebouw St. Bavo rekening en verantwoording van de afgeloopen maanden zal plaats hebben, vooralle georganiseerden en belangstellenden; ook de pers heeft va-ij en toegang. Uit dezen zal een contróle-commissi© be noemd worden, bestaande uit 3 per sonen. Namens 't oude Steuncomité. J. KLOEZEMAN. Bij de namen vande 1 d e n van het voorloopig Comité voor een nieuwen Schouwburg waren ons niet op gegeven die van den heer J. Krol Kzn., dde, naar men ons thans bericht, een der eersten is geweest, die zich de zaak aangetrokken heeft en van den heer Mr. N. J. L. Brantjes, die sedert de stad met terwoon verlaten heeft. Stukken van den Raad. Voorstel van B. en W. om 1100 beschik baar te stellen tot het koopen van een stukje grond van 6 vierk. M. d. /12.tot afzondering van den hoek, gevormd door de Emmastraat en den Koninginneweg. Met een anderen eigenaar hebben B. en W. geen overeenkomst tot stand kun nen brengen. Voorstel van B. en W. om aan S. Zondervan vergunning te geven tot het hebben van een uitgang voor een per-i ceel aan de Leidschevaart tegen een re cognitie van f 1.—. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f57000 voor het ophoogen, rioleeren en bestraten van een terrein bestemd voor openbaren weg toegang gevende tot het terrein bestemd vcor den bouw van het openbaar slachthuis. Voorstel van B. en W. tot het nader vaststellen van de rooiingslijn voor een aantal perceelen in de Nassaustraat. Voorstel van B. en W, tot nadere vaststelling der salarissen van de ambte naren dier Bank van Leening, als volgt Directeur f1600 tot f1800, boekhouder f 1050 tot f 1200, schatter der gouden, zil veren, zijden, wollen en andere panden 1900 tot f 1000, le klerk f 700 tot f 850. en 2e klerk f 500 tot f 650, de verhoogingen driejaarlijksch te doen geschieden. De jaarwedde van den schatter der paarlen en edelgesteenten blijve bepaald op f100. Voorstel van B. en W., tot goed keuring van een le suppletoir kohier der pl. dir. belasting, dienst 1903, tot een bedrag van f 9.740.35, voor een beschre ven inkomen van f 531.000. Uitvoeringen. Haarlem'8 Publiek beeft ziek op Verschillende Plaatsen koste- 16 k Geamuseerd. TOONTJE SOLIDAIR IN DE SCHOUWBURG Voor eene goed1 bezette schouwburg zaal werdl Zaterdagavond door net Brondgeest-Ensemble voor bet voet licht gebracht de reeds elders opge voerde toekomst-revue „Toontje Soli dair ui het jaar 3000." Deze phantastüche toekoinst-revue in 6 tafereelen met zang dans. duet ten, koren enz.; werd vlot opgevoerd, en viel blijkens het luide applaus na ieder tafereel wel in den smaak van het publiek. De revue, bewerkt naar de voor jaarsstaking, bevat dan ook werkelijk zeer aardige gedeelten en bestaat uit de volgende tafereelen 1. Het kabinet vau Anna Rothe (net Berlijnsche bioemenmedium). 2. In het jaar 3000 (De overdekte stad). 3. Chef de trein kan vertrekken. -1. Toontje Solidair op het Interastronw- mische werkstakingsfeest. 5. Rotter dam in de feestweek. 6. Trouwen'!... of Toontje Solidair naar de Maan De heer G. Wagemans als Toontje Solidair was de held van den avond. Steeds had hij de lachers op zijn hand. Ook de overige opvoerenden, waar van enkelen min of meer gelijkena op de hoofdpersonen in de April-staking, gaven goed spel te zien, zoodat de opvoering als welgeslaagd mag worden beschouwd. De Kroon. In de prachtige tooneetaa&l van het gebouw De Kroon trad Zondagavond voor een zeer groot aantal bezoekers, die alle rangen bijna geheel vulden, een gezelschap van het Rembrandt- theater met een keurig programma op. The Keilino Familie mag op uen naam „de beste Risley-acrobaten dei- wereld voorzeker aanspraak maken. Wat zij te zien gaven de toeren getuigende van veel vlugheid en lenig heid; uitgevoerd met groote zekerheid) is bepaald onovertrefbaar. Daverende toejuichingen vielen hun dan ook ten deel. Niet minder succès hadden de clowns de gebr. Permané, die dan ook heel leuk deden en the two Wnites, oie verscaillende dansen uitvoerden. Het hoofdnummer van- het program ma was echter de opvoering van ae schitterend gemonteerde revue „Het hartje van de stad". Vroolijke muziek, goede zang, prach tige costumes, keurig décoratief, aar dige tooneeltjes, schitterende optocn. ten en balletten, mooie lichteffectet.dat alles was oorzaak, dat de aanwezigen ten zeerste genoten en na ieder tafereel een daverend applaus door de zatd weerklonk. Het was een prachtige, welverzorg de voorstelling. Nog meer zulke en de Haarlemmers zullen niet langer Zondagsavonds naar Amsterdam trekken, maar dan zullen zij het genot in hun eigen stad zoe ken en De Kroon steeds volle zalen trekken. Brongeboow. Voor een goed bezette zaal gaf de heer Kriens met zijn orkest Zondag avond een uitstekénd geslaagde uit- voering van de door hem gekozen or kestnummers. Opmerkelijk was het beschaafde blazen van den pistonnlst, den toonaangever van het koper,waar door het geheel zeer beschaafd klonk. Het orkest schijnt ook met 3 leden vermeerderd te zijn, n.l. twee violisten en een hoornist. Van deze nieuwe leden was er gis terenavond al een aan 't woord en wel de heer Cats, bij de Haarlemsche muziekliefhebbers reeds genoeg be kend. Hij voerde twee nummers uit, n.l. de Romance van Beethoven in G en een Mazurka van Wieniawski. Gaarne melden wij, dat hij die weer op geni ale wijze vertolkte. Hij is dan ook be paald een aanwinst voor het orkest. Zoo zien wij, dat de heer Kriens on vermoeid, ondanks teleurstellingen, zijn orkest steeds beter maakt en wen- schen wij hem gaarne toe, dat hij, nu hij door volharding zich in Toonkunst heeft weten te werken, hij ook eens op de Haarlemsche Bach-vereeniging zich mag laten hooren. Ten slotte zij gemeld, dat ih de respectieve nummers vooral de hoboïst zeer muzikaal blies, terwijl de heer Blazer op niet minder muzikale wijze de solo, voorafgaande aan de Teil- ouverture, speelde. In de Yereeniging. Da Nederlandsche Opera van den Stadsschouwburg te Amsterdam gal Zaterdagavond in de Sociëteit Veree- niging een voorstelling van dp beken de opera Mignon, tot verlaagde prij zen. Den minder gunstigen avond in aanmerking nemende, was er vrij- wat publiek. In da groote zaal. die zich immers voor muziekuitvoeringen zoo uitstekend leent, kwamen zang en orkest geheel tot hun recht. Van de j medespelenden valt mevrouw Engelen jSewing, die de partij van Philine I zong, het meest te prijzen. Haar mooi geluid en goede manier van zingen deden de toehoorders ademloos luiste ren. De andere solisten waren meest jonge krachten mevrouw Hageman Ophemert in den titelrol, in de man nenpartijen Mees Bogaarts en Helvoirt PeL Van deze drie voldeden de eerste en de laatste het beste. Koor en orkest waren te prijzen. Allicht zal de Nederl. Opera in dit resultaat aanleiding hebben gevonden, om nog eens terug te komen. In de sociëteit „De Vereeniging" werd Zondagavond door de Nederlandsche Tooneelvereeniging opgevoerd het be kende drama „Twee Weezen". Dat stukken in dit genre pakjceii, bleek wel uit de opkomst van het pu bliek. Reeds om half acht was de zaal stampvol, terwijl zich buiten nog een dichte menigte verdrong om ook nog een plaatsje te veroveren. Het spel was zeer mooi, meermalen aangrij pend en men kon bemerken, dat het publiek de lotgevallen van de twee weezen meeleefde.' Hoogst voldaan over hetgeen men, genoten had, keerde men na ajloóp huiswaarts. Na Arbeid Kunst. In de groote zaal van de Kleine Vereeniging, aan de Kleine Houtstraat alhier, werd Zaterdagavond door het fanfare-corps „Na Arbeid Kunst" een uitvoering gegeven die in alle opzich ten uitstekend geslaagd mag hceten. Aan de linkerzijde van het tooneel stond de banier van de vereeniging, een kostbaar- geschenk van den heer Van der Pol, directeur van de Haar lemsche Katoen-Maatschappij. De uitvoering werd te half negen geopend door den voorzitter, den heer J. Westerhoven, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, daarbij den wenscli uitsprekende, dat allen zich goed. zouden amuseeren. Nu, wat het laatste betreft, dat aeed men al direct, toen de eerste vroolijke tonen van den „Frisch voran"-marsch zich deden hooren. Met dezen marsch werd het pro gramma door het fanfare-corps, onder de hoogst bekwame leiding van haar directeur, den heer J. Blad, geopend. Den korten leeftijd cliea' vereeniging in aanmerking genomen, kon men ai dadelijk bemerken, dat de heer Blad) er goed slag van had, zijn mannetjes tot lust en ijver aan te sporen, wat vooraL bleek bij de uitvoering van he® tweede nummer van het programma, de mooie ouverture „Leichte Cavalle- rie", van F. von Suppé. Maar er werd niet alleen muziek ge maakt. O, neen Er was ook gezorgd voor een aangename afwisseling, waar voor men zich de medewerking verze kerd had van een specialiteiten-gezel schap, onder directie van de heerea Zwai tverver en Van der Lugt Het eerst kregen wij van dit gezel schap te genieten een paar aardige voordrachten van mejuffrouw Evaline, een I-Iollandsche soubrette, die op net gebied van declamatie geen nieuweling bleek te zijn. Vooral haar voordracht, genaamd „Kussen", viel bij de aan wezigen zeer in den smaak. Na deze voordracht kwamen de mu sici weder op de planken en speelden een vijftal muzieknummers, waarvan vooral de fantasie „Blauer Hinunei", van IL Kling, zeer mooi gespeeld werd. Thans werden de lachspieren weder geduent in beweging gebracht door den karakter-komiek, den heer Kuit, met zijn nieuwe voordracht „Heelema&i alleen waarmee hij zeer veel succes inoogstte. Daarna werd er een oogenblik pauzo gehouden, om vervolgens het tweede gedeelte van het programma te begin nen met den marsch „Fürs Vater- land van C. Millöcker'. Nauwelijks waren de zware en geweldige tonen van dien marsch weggestorven, of wij: hoorden nu de lieflijke melodie van „Ueber die Sternen", Boven d'e starren daar zal het eens [lichten... Dit nummer werd prachtig gespeeld en maakte op de aanwezigen een die pen indruk. Zij toonden hun dank baarheid, door na elk nummer luide te applaudisseeren. Het duettistenpaar, de heer Felix en mej. Johanna, zorgden nu voor eenige variatie en droegen op geestige wijze voor het blijspel „Knapzak". „Net als kleine kinderen!" werd al even aardig voorgedragen, na afloop .waarvan het publiek zóó'n geweldig applaus maakte, dat het duettisten paar nog.even te voorschijn kwam met liet (lutjtHet machientje wil niet meer draaien P' Met H. Hofmann's Huzaren-Marsch. werd eindelijk te half één de uilvoe ring geëindigd, een uitvoering waar op directeur en leden van „Na Arbeidl Kun-4" ?enoe?en m°gen terug zien. Het piano-accompagneinent bleek aan de handen van den heer Isidore Bos, pianist te Amsterdam, goed te zijn toevertrouwd; zijn spel was uitste kend Eon geanimeerd bal hield den feest, vierenden tot in den vroegen Zondag morgen bij elkander. Feuilleton. Naar hel Engelsch van ROBERT MACHRAY. Hij begreep, dat als Eversleigh P zijn verzoek tegen de verloofden i, dat 't engagement verbroken moest orden, dat daaruit niet volgen zou, it zij daarin toestemden, tenzij hun erd verteld, dat daardoor en daar- 30r alleen Eversleigh verlost zou orden van een groot en dreigend ge- |ar. Wel, dacht hij. dat moetEvers- igh doen, en om dienzelfden reden loet. Kitty er toe gebracht worden let müj te trouwen. - Zal u dezen avond nog met uw 'Ou en Miss Thornton spreken? - Hedenavond - Waarom niet? Hoe spoediger, üe beter buiten kwestie - Harry, zei Eversleigh. eenlaat- poging wagend, denk je toch eens mijn omstandigheden. - Wat doe ik anders viel Bennet ruw in de reden. - Heb nog wat geduld zoo niet ter wille van mij dan toch om jezelfs- wille. Je wilt. dat ik aan Gilbert zal zeggen dien ik vanavond niet ont moeten dat hij zijn verloovïngmet Miss Thornton moet verbreken. Gil bert weet heel goed. dat zijn huwe lijk met Miss Thornton bijzonder in mijn smaak viel, en hij zal mij een verklaring vragen. Moet ik hem de waarheid zeggen En moet ik dat ook tegenover Miss Thornton doen. Moet ik haar ook de waarheid' vertellen? Zeker. Waarom niet? vroeg Ben net hardvochtig. Ik denk niet, dat Gilbert zal toestemmen. Dat zal hij zeker om u te red den, want door u te redden, redt hij immers zichzelf en zijn carrière? Maar miss Thornton, hield Evers leigh vol. is mijn kind. niet. Zij heeft den leeftijd. Zij is haar eigen mees teres. Ik hel) geen macht over haar. Hoe kan ik haar overhalen je te trou wen? Bennet zweeg even. Zij zal miji trouwen om u te redden, zei hij eindelijk. Maar als u niet van plan is op die wijze met; haar te spreken, dan zal ik u zeggen, wat mijn plan is. Dan zal ik' zelf naar haar toegaan en haar alles zeg gen. wat ik weet. Als zij toestemt mrj te trouwen, dan zal ik u sparen als zij weigert dan kan u zelf wel gis sen, wat er gebeuren zal. En dit is mijn laatste woord, voegde Bennet er bij, en hij stapte de kamer uit. HOOFDSTUK XXII. Harry Bennet, ging zoo spoedig de trein hem er brengen kon naar Sur- biton. nadat hij Francis Eversleigh in een onbeschrijflijk wanhopigen toe stand had achtergelaten. Toen hij Ivydene naderde, sloop er iets als be rouw zijn hart binnen, maar snel bande hij dat uit zijn gedachten. Op zijn vraag of miss Thornton thuis was, zei de dienstbode hem, voor wie Bennet geen vreemdeling was, dat miss Thornton en miss Eversleigh te zamen uit waren, maar heel spoedig thuis verwacht werden. Mrs. Evers leigh was echter thuiswilde hij ook binnenkomen om haar te spreken Maar Bennet, die heelemaal mrs. Eversleigh niet wenschte te spreken, excuseerde zich en verliet het huis. Hij ging niet ver weg, maar bleef om het huis beendwalen; wachtende tot de beide jonge dames zouden v&rscmj- nen. En daar kwamen zij juist aan. Bennet liep haar tegemoet. Zeer verschillend werd hij door de beide meisjes begroet. Op Helen's ge laat lag een verwelkomende glimlach, die toonde, dat zij verheugd was hem weer te zien. en dat zij in haar hart hem misschien welgezind wastege lijkertijd vroeg zij zich af, waarom hij in zoo langen tijd niet op Ivyaene geweest was, en dit verleende iets ex tra hartelijks aan haar begroeting. Maar Kitty ontving hem koel. Beide meisjes waren in diepen rouw, en Bennet vond, dat Ivitty nooit mooier geweest washet koele van haar oe- groeting schreef hij toe aan smart over het verlies van haar vader, en even was hij geneigd er aan te twij felen, of dit het géwenschtè oogenblik was om over het onderwerp te spre ken. dat hem naar Surbiton had doen snellen maar zijn aarzeling was spoe dig voorbij. Er was iets vreemds en onnatuur lijks in de houding van Bennet, toen hij de meisjes begroette. Het was zoo duidelijk, dat zelfs Helen Eversleigh het onwillekeurig opmerkte. Kitiy merkte het dadelijk en zij beschouwde het als een kwaad voorteeken. Sinds zij den jongen man afgewezen had, was zij bijna vergeten, dat hij bestond, zooveel was er in dien tijd gebeurd. Nu, terwijl zij naar hem keek, keerde haar wantrouwen in hem terug. Toch ontwapenden haar zijn eerste woorden, ofschoon zijn toon van spre ken niet bij de woorden pastezij voelde, dat hij in zeer opgewonden toestand verkeerde. Ik heb u in eenigen tijd niet gezien, miss Thornton, zei hij schor, en ik was van plan geweest u een brief van sympathie te schrijven. maar maar it was zoo Ik begrijp u, zei Kitty, toen Ben net verlegen zweeg. Het was zeer droevig voor u, merkte Bennet op. Ja, zei Kitty eenvoudig. Het drietal was nu vlak bij Ivydene, en Helen Eversleigh inviteerde nera binnen te komen. Bennet bleef op straat staan en antwoordde niet di rect d'e anderen bleven ook staan, hem nieuwsgierig aankijkend. Toen zei Bennet tot verbazing der beide meisjes, terwijl hij zich tot Helen Eversleigh wendde Heeft u er iets tegen ons alleen te laten, miss Eversleigh Ik heb iets aan miss Thornton te vertellen. Toen wendde hij zich tot Kitty en merjue barsch op -. Het is iets zeer belangrijks, miss Thornton, anders zou ik u niet lastig gevallen hebben. Ili ben alleen met het plan gekomen u dat te zeggen. Kitty knikte ernstig toestemmend en Helen, ten zeerste verbaasd, ging naar huis met de woorden Kom binnen, als jelui uitgepraat zijn het zal toch niet lang duren, denk ik? Maar geen van tweeën antwoordde. Heeft u mij iets over mijn vader te zeggen? vroeg Kittv. die plotseling dacht, dat Bennet op één of anaere wijze iets gehoord had omtrent haar vader, Morris Thornton. Néén, miss Thornton, antwoord de Bennet kortaf. Ik heb u over iets heel anders te spreken. Maar als ik niet naar u wensch. te luisteren vroeg Kitty plotseling verschrikt. U moet, drong Bennet aan. Moetriep Kitty. U neemt een vreemden toon aan. Ik luister met naar u, mr. Bennet. En zij liep een paar passen bij' nem vandaan. Hij stapte weer naast haar en legde zijn hand ruw op haar arin. Ik ben in ernst, zei hij met on aangenaam schitterende oogen. U moet naar mij luisteren, tenzij u de men- schen daarbinnen het slechtste toe wen schte. Hij wees met zijn hand naar Ivy dene. Miss Thornton, ging Bennet voort, kalmer, toen hij zag dat het meisje naar hem luisterde, het is in uwmacnfi en in uw macht alleen, uw vrienden, de familie Eversleigh te redden uit een groot gevaar. Kitty staarde hem aan. alsof zij dacht, dat de man gek moest zijn ge worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1