COURSES TE WOESTOUIN. DE TERUGKEER VAN SHERLOCK HOLMES. T •♦Jeanne de Uefloefcte." Het wakkere bestuur van het genoot schap „Melpomene en Thalia heeft zich den zomer ten nutte gemaakt door verschillende krachten voor het too- neel aan te werven, mooie stukken in te studieeren en alzoo voor het inge treden speelseizoen goed beslagen op het ijs te komen. Het bestuur heeft succes van zi]n werk gehad, wat bleek uit de opvoering van het drama Jeanne de Gevloekte, de dochter van den galeislaaf dat gisteravond ten tooneele werd gevoerü m den schouwburg aan den Jaaisweg. De voorstelling werd geopend door een kernachtige toespraak van den heer Jutte, voorzitter van het genoot schap. waarin hij het allereerst aen schouwburgbezoekers een hartelijk welkom toeriep en er voorts op wees. dat „Melpomene en Thaliain bloei Binnenland. Staten Generaal. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag bijeengeroepen hoofdzakelijk voor een nadere regeling van de werkzaamheden daar de stand van het afdeelingswerk doet voorzien dat het begrootingsonder- zoek niet vóór het laatst der volgende week kan zijn afgeloopen. Dientengevol ge zal d« aanvankelijk bepaalde dag voor de openbare behandeling der aan de orde gestelde ontwerpen, n.l. Woensdag October, moeten verschoven worden. den was Spoorwegpersoneel. In verband met de bestaande ontevre denheid over de belooningen toegekend afgeloopen zomer zeer ui naar aanleiding van de gebeurtenissen toegenomen, o.a. door de toetreding J van niet minder dan 74 nieuwe l-'den, 23 donateurs en 10 werkende leden. Op de toespraak volgden een har telijk applaus en fanfares der muziek. Daarna werd een begin gemaakt met de voorstelling. In het voorspel kwam een knaapje van hoogstens 8 jaar voor. de jonge heer Eloi, die met zijn zacht, helder kinderstemmetje veel bewondering op wekte. 't Was een eigenaardig gezicht, den kleinen dreumes over het tooneel te zien huppelen, alsof hij bij zijn moeder thuis was. Maar deze miniatuur-tooneelspeJer had niet alleen succès. Al de anaere medespelenden bleken goed voor hun taak berekend te zijn. Vooral de hoofd personen van het drama En het publiek toonde herhaaldelijk door geestdriftig applaus het spel te waarde eren. Een strijkorkest zorgde op uitnemen de wijze voor het muzikale gedeelte van den avondallerlei populaire deuntjes werden gespeeld, die door het meerendeel van het publiek telkens werden medegezougen. Er was bal na. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 7 Oc tober 1903. des namiddags ten l^ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming boeken en kas Ontvanger. Adres Dr. J. Timmer, eervol ontslag lid Gezondheidscommissie- 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling staat beschikking post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1903 met rapport C. B. gemeente-financiën. 3. Id. id. id. staat af- en overschrij ving begrooting dienst 1903, met idem. 4. Id. id. id. Ie Suppl. kohier pl. dir. belasting, dienst 1903. 5 Id. id. regeling jaarwedden amb tenaren gemeentelijke Bank van Lee ning. 6. Id. id. adres Schippersvereeni- ging ..Schuttevaer". verlaging haven- tarief. 7. Id. id. intrekking raadsbesluiten van 1 Augustus 1900 no. 11. 19 Decem ber 1900 no.. 9 en 1 Mei 1901 nos. 16 en 17. voorstel L. Modoo e. a. tot wij-, ziging erfpachtsvoorwaarden met na-1 der schrijven B. en W.W. 8. Id. id. beschikbaarstelling gei- j den toegangsweg naar Openbaar Slachthuis. 9. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Donkere Begijnhof no. 8 rood. 10. Id. id. uitgang S. Zondervan weg Leidsche Vaart. 11. Id id. vaststelling rooiingslijn Nassaustraat. 12. Id. id. aankoop grond hoekEm- mastraat en Koninginneweg. 13. Id. id. adres G. B. Crommelin e. a. beschikbaarstelling terrein bouw Schouwburg. Do or Hermanus TLbbe, schil der. wonende te Heemstede, is aan de Rechtbank alhier surséance van oeta- ling verzocht in de maand April J.I., is door het hoofd bestuur van. den Bond van Staatsspoor- wegpersoneel een schrijven gericht aan den directeur-generaal. scheidsgerecht besliste dat de verschil-1 lende partijen niet later dan 18 October de documenten op de zaak betrekking hebbende zullen inleveren. De geschre ven en gedrukte replieken uiterlijk 2 No vember. Vervolgens ving de vertegenwoordiger van Amerika en Venezuela mr. Mc. Veigh zijn pleidooi aan. Mr. Mc. Veigh gaf als zijne meening te kennen dat de vraag van internationaal Techt, voor het eerst sinds de Haagsche Conventie voor dit Scheidsgerecht opge worpen, of de drie blokkeerende mo gendheden, Engeland, Italië en Duitsch- land recht hebben- op preferentieele be handeling hunner vorderingen tegen Ve nezuela dan wel alle mogendheden ge-j lijke aanspraken hebben, niet door een beroep op precedenten te beslechten is. maar dat haar beantwoording afhangt van overwegingen in verband met de beteekenis van de Vredesconferentie waaraan dit Scheidsgerecht zijn oor sprong te danken heeft. Wil men zich op precedenten beroepen dan vindt pleiter er slechts éénde quaestie van de Chineesche schadever goeding. Dit precedent is in het voordeel van pleiters stelling, dat de mogendhe den die niet hebben deelgenomen aan de oorlogsdaden, waardoor een land tot betaling gedwongen wordt, toch in de dat buiten staat was zich te verweren te meer daar inwendig de opstand van generaal Matos woedde en Venezuela niet ten onrechte duchtte dat Duitsch land of Engeland de Republiek zou an- nexeeren als niet werd toegegeven met het pistool op de borst gedwongen om betaling der gedane vorderingen toe te zeggen. Een dergelijke onrechtmatige daad kan volgens den geest der Haagsche Conven tie niet de minste aanspraak geven op een extra-belooning in den vorm van preferentie. Het pleidooi wordt Maandag half 11 uur voortgezet. van zaken aldus mee: Op het Vrijdag' verzonden schrijven van het organisatie comité is Zaterdagavond door de directie geantwoord, dat zij bereid was dit co mité Zondagmorgen, of, indien hier godsdienstige bezwaren tegen waren van de zijde van het comité, dan Maandag morgen te ontvangen. Men kan dus vol gens ,,De Telegraaf" eerst sedert Zater dagavond hoogstens van hoop op toena dering spreken. Onderhandeld is ar nog over niets. handelaar 1q meisjM, uksron Preytr Hij is van Hongaarsche afkomst en noemt zich afwisselend dr. von Ortmam Hoffman en Kaiser. Hij heeft reeds eej aantal meisjes naar België en Nederlanc meegetroond. Verbetering Noordzeekanaal. Ingediend is een wetsontwerp toi ver hooging van hei IXe Hoofdstuk (Water staat) der Staatsbegrootlng voor 1904. Het strekt tot verhooging van dai Hoofdstuk met 750.000 voor verbetering I opbrengst op gelijken voet deelen met van het Noordzeekanaal, ten einde dai j de mogendheden die de schadeloosstel kanaal geschikt te maken om veilig tejlhtg hebben afgedwongen, worden bevaren door de grootste sche-J De drie blokkeerende mogendheden" pen die door de nieuwe schutsluis te hebben zich toen tegea die opvatting IJmuiden kunnen worden geschut. |niet verzet, doch thans komen zij aan In eerstvolgende jaren zal meer worden j met de bewering dat het afpersen van aangevraagd dan tot nog toe heeft plaats een betalingsbelofte van Venezuela haar gehad, omdat de algeheele voltooiinghet recht geeft op preferentie harer De reis der drie torpedobooten In de N. Crt." geeft een der leden van de equipage verslag van de reis tot Athene van do torpedobooten „Pytha", „Sphinx" en „Minautau- rus". op weg naar Indië, naar men weet. Den 22en Augustus werd de reis van Nieuwediep uit aanvaard. Den eersten dag hield het weder zich uit stekend den tweeden, tegen don avond, begon er zee te loopen met Zuid-Westen wind. De barometer liep hoe langer zoo meer terug en, een snel naderende, diepe depressie vree- zend gaf de groeps-commandant de be velhebber van de „Python" last naar de haven van Falmouth te vluchten. Een zware nacht werd doorgebracht, maar een nacht ook van groot nut. want nu eerst viel op de duidelijkste wijze de degelijkheid der booten te constatee- ren. Te 7.30 in den morgen werd de haven bereikt. Het zwaarst hadden officieren en machinisten het te verantwoorden ge- Hniszoeking. In verband met de malversatiën, aan het departement van oorlog gepleegd en de inhechtenisneming van den hoofd ambtenaar A. M., heeft de Haagsche jus titie, in vereemgmg met de justitie te Rotterdam, eene huiszoeking gedaan bij een winkelier in de laatstgenoemde stad. (N. R. Crt.) Lebaudy heeft voor zijn expeditie ge engageerd de Boerencómmandant Ma ritz Botha, die een werkzaam aandee nam in den Zuid-Afrikaanschen oorlog Sport en Wedstrijden. H. V. V. IN KOPENHAGEN Een gecombineerd Decsch Elftg Yer8laatde bekende Haagsche Yoetbal Spelers. Ontslag uit voorloopige hechtenis Naar men verneemt, heeft de echtge- noote van den oud-kapitein van het In disch leger d. V. H., diie nog steeds lij dende in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage in hechtenis wordt gehou den. tot de bevoegde autoriteit het ver zoek gericht haren echtgenoot uit de j voorloopige hechtend» te ontslaan wegens den zwaar ziekelijken toestand waarin hij zich bevindt, en zulks onder waar borg dat hij zich steeds ter beschikking van de justitie zal blijven houden. oodslag Wij vernemen dat de beurtschipper v ,D, van Meppel op Hoogeveen, liggende had. omdat zij achteruit logeeren, enje Ossesluis, aan boord, uit zelfverdedi- dus behalve het stampen en slingeren, de stootende schroef onder zich heb- Een gruwelijke misdaad. van het werk dan 12, Lnplaats van 101 deringen. Dat beteekent dus dat zij een jaren zou vorderen. Er zijn echter nog j erkenning, een belooning van ïare ver-1 g,- een wejajg zee wanneer de andere redenen diie voor het toestaan van «Jienstea wenschen. En nu is dit voor de schroef wat doorslaat '"valt er aan hoogere bedragen pleiten, namelijk, dat j Vercenigde Staten de groote beteekenis slapen niette denken.'Schrijven daar gebleken is. dat het niet juist zoude zijn 'van deze procedure: of het thans geldend j behoort tot de onmogelijkheden. I Te Meerle, bij de Hollandsche grens aan een tienjarig werkplan vast te hou- j internationaal recht dat door dit Scheids-1 Twee dagen duurde de storm. Den I js een gruwelijke misdaad ontdekt! den. [.gerecht moet worden toegepast en ge-1 26en Augustus vertrokken de bootenEen jong meisje van 24 jaar. Marie De nieuwe spoorwegbrug te Velsen handhaafd, aan sommige mogendheden met bestemming naar Coruna, op de j Braspenning, uit Casteller-Minderhout met de aansluitende spoorwegbanen, zalaanspraak geeft op een erkenning van Noordwestkust van Spanje, Was j begaf zich naar Meerle, om haarbroe- vermoedelijk in den loop van het vol- verdiensten te eischen voor eene behan- "ei\ zfe.nojL ijf' i ^er te bezoeken. Zij is uit Meerle ver- 1 weder beterde gestadig en op den dag:-trokken en daarna heeft men haar ging, een scheepsjager, D. Blokzeü, ver slagen heeft. Hbld. De kampioenen die zich Vrijdag te K penhagen tegen de Boldklubben af 1$ zoo kranig hebben geweerd, hebben gi teren Zondagmiddag het onderspit mo ten delven tegen een gecombineerd K penhaagsch elftal, dat bestond uit i HH. Rambusch. T. Petersen. H. Hanse O. S. Winding (capt.) Gandie. E. Middi boe. Axel Andersen, Axel Jensen, Buchwaid, C. Middelboe, John Nielse (goal). V. V. stelde hiertegenoverCoo (doel)J, Heijning en Mundt (achter G. Kessler, E. Moltzer en IC. Heïjtl' midden)G. Heijning. J. Sol. J. van d Beig. E. Sol en Ter Horst (voor). Na een zeer spannenden wedstrijd w het resultaat dat de Denen wonn met 3—0. Voor zoover men ons meldt en me. deelt zijn de competitiewedstrijden h te lange niet doorgeigaan, wegens de bespeelbaarheid der terreinen. gende jaar gereed komen, waarna de'deling zoals zij aan Venezuela hebben oude brug zal kunnen worden opge- aangedaan? rüiimd. Door na te gaan wat de leidende be- Het bestek voor den onderbouw van ginselen zijn geweest der Vredesconfe- de nieuwe spoorwegbrug aan de Hem. is.rentie en de daaruit voortgevloeide con opgemaakt en de duur van het werk iSjVentie van Den Haag. trachtte pleiter j schepen hebben opgeleverd, wacht van den 28en Augustus werd Coruna bereikt. Twee dagen daarna werd deze haven weder verlaten met bestemming naar Sevdlla. Een eigen- aardigen aanblik moet het voor hooge niet meer gezien. Haar lijk is thans in een rivier gevonden. Zij bleek ge wurgd1 te zijn door middel van een touw. De oorknoppen waren verdwe nen in haar zak vond men nog geraamd op 21 maanden. Voor den brug- bouw en wat daarbij behoort, wordt ruim 3.000.000 geraamd. Naar men verneemt zal mr. De Bruijn secretaris-generaal van het departement van oorlog tegen het einde van het jaar 's lands dienst met pensioen verlaten. Als diens opvolger wordt genoemd de j onrechtvaardige Taad-adviseur F. E. L. A. Abel. die sedert de afwezigheid wegens ziekte van den secretaris-generaal als zoodanig den dienst waarneemt. alsnu Ln het licht te stellen, dat men de zwakkere mogendheden heeft willen be schermen tegen onrechtvaardige aanval ten van sterkere mogendheden, zoodat het in strijd is met den geest dier Con ventie, bijzondere voordeelen te komen vragen bij een Scheidsgerecht, op die Conventie berustend, voor zelfzuchtige oorlogsdaden, niet tot Hof van Arbitrage. Bij de opening. Zaterdagochtend van de zitting van het scheidsgerecht in het geschil tusschen Venezuela en de mo gendheden deelde de voorzitter, graaf Moerawjof, mede dat het scheidsgerecht bij den aanvang zijner zittingen hiervan kennis heeft gegeven aan den Czaar van Rusland en H. M. de Koningin der Ne derlanden bij telegrammen, waarin het scheidsgerecht eerbiedig hulde brengt aan beide souvereinen. Hierop waren thans ingekomen telegrammen van ant woord van de Koningin uit Robenstein- feld en van graaf Lamsdorf namens eren Czaar, waarin het scheidsgerecht dank wordt betuigd voor de uitgedrukte ge voelens. H. M. de Koningin gaf daarbij tevens Haar volkomen vertrouwen te ken nen in de juistheid der te nemen beslis sing van liet scheidsgerecht. Op verzoek van den voorzitter werden deze mede deelingen door de aanwezigen staande aangehoord. Hierop deed mr. Ruyssenaers voorle zing van de beslissing van het scheids gerecht in zake den procesgang. Het tendoppen. Een Engelsch oorlogsschip dat passeerde salueerde driemaal. Of de Hollandsche Jantjes zich toen trotsch op hun vlag gevoelden Uitsluiting te Home. In de jongste werkliedenvergadering in het gebouw St. Josef, geopend mei herstel van werkelijk geleden nadeel of het zingen van het bondslied, deelde da onrecht bedreven, maar alleen om geld i voorzitter Grimberg mede. dat van alle af te persen aan zwakke mogendheden. kanten betuigingen van sympahtie ko- Volgens pleiter verleent de Haagsche1 men. Wanneer dat zoo voortgaat, zou. Conventie geen bijzondere bescherming j minstens 3 maanden steun verleend kun- - - slechts 7 centimes. Het lijk zat diep brug af neer te zien op die kleine no-1 modder en daar het op Hol- aan mogendheden die oorlog voeren om met geweld schulden te innen, die vaak het gevolg zijn van handelingen van ge wetenlooze, sluwe financieele avontu riers. Hierna ging pl. na wat de aanleiding is geweest tot den oorlog van Engeland en zijn bondgenooten tegen Venezuela. Het blijkt dat de Engelsche bezitting Trinidad volgens pl. juist een wijk plaats van Venezolaansche opstandelin gen en smokkelaars zich bij de En gelschen beklaagd heeft over vermeende onrechtmatige handelingen van Venezue la, hoofdzakelijk bestaande in het aan houden van visscherssloepen e. d. In bijzonderheden ging pl. de grieven van het Engelsche gouvernement na, om tot de slotsom te komen dat ze alle on gegrond waren en in ieder geval geens zins een oorlog wettigden, zoomin als de fabelachtig hooge sommen door de drie blokkeerende mogendheden van Ve nezuela geëischt zonder aan te geven, waarop die vorderingen berustten. Men heeft op onrechtmatige wijze, zonder eenige wettelijke aanleiding, Venezuela, nen worden. De commissie uit werklieden, iie eeni ge voorwaarden zal formuleeren, welke bij onderhandeling aan de firma zullen worden voorgelegd, zai de volgende pun ten overwegen Instelling van een fabrieksraad er kenning van de organisatie der werklie den door de firma; loonlijsten in de werkplaatsenvergoeding voor het wachten op grondstoffen. Het comité rekent wekelijks ongeve-? 2000 noodig te hebben voor 500 personen De leiding van zaken berust thans ge heel en al bij arbeiders zeiven, en niet meer in handen van „DnUas", dat van den beginne af meer raadgevend steunend is opgetreden. Zaterdagavond liep het 'gerucht de correspondent van het „Hbld." vermeldt het dat waarschijnlijk dien dag het geschil met de directie tot een goed ein de gebracht zou worden. Tot dusverre kregen we van dit bericht nog geen bevestiging. „De Telegraaf" zegt dat dit gerucht een „loos alarm" is en deelt den stand landsch grondgebied is gevonden, zal de politie te Alphen het onderzoek lei den. Handel in meisjes. Na heel wat wederwaardigheden on dervonden te hebben, is dezer dagen een Berlijnsch meisje van 16 jaar uit de handen van een handelaar in meisji bevrijd. In het voorjaar dook te Berlijn zekere Meder, een Beier, op die zicti uitigaf voor den leider van een Tiroolsch gezelschap van zangers. Hij had behalve twee jonge mannen uit de provincie al drie meisjes aangenomen voor een con certreis naar Rusland, en wist ook te Berlijn een halve wees van 16 jaar die haar familie niet tot last wilde zijn en zin in het tooneel had, over te halen, om zich bij hem aan te sluiten. Het ge zelschap trok over Warschau naar Tiflis en daar bleek al spoedig dat do zooge naamde directeur zijn slachtoffers aan rijke Russen wilde uitleveren. De meis jes wilden echter niets van zijn voor stellen hooren, en de schavuit trachtte ze toen door bedreigingen tot een on zedelijk leven te dwingen, om met zijn vrouw samen voordeel van hen te trek ken. Dit gelukte echter evenmin, en Meder moest zijn buit voorgoed losla ten, toen de t® Tiflis gevestigde Duit- schers een inzameling bielden, om de meisjes het geld voor de terugreis naar Berlijn te verschaffen. Daar zijn ze nu teruggekeerd. Tegen Meder is intus- schen een mandaat tot inhechtenisne ming uitgevaardigd. Tegelijken*tijd is een ambtelijke waar schuwing verschenen tegen een ander Onder hevige stortbuien stapten sportliefhebbers gisteren (Zondag) uit extra-treinen aan de halte Woestdu Na het tweede nummer klaarde het w op ien werd werkelijk onverhoopt i d. De rennen waren bevredigend, draverijen zeer goed bezet. Aangevangen, werd met de Luitem prijs, wedren vlakke baan 1700 M., gereduceerd werd tot een match t schen Golden Lilly, eig. Jochems, 1 lick 54 K.G. en Engel, Creutz, Speek K G. Gemakkelijk gewonnen door GoL Lilily. Totalisator ƒ3.50. Kapitein-prijs, handicapdraverij 15C Van de 13 deelnemers won gemal lijk Usanna (A. v. d. Beng, ten Ha (1575 M.), 2e Schabernack, Brom, J. Boer (1600 M.) 3e Caïd, Doaleman M.). Zoowel Rita als Afina, die nof in trek waren, stelden hun nemers tel Tot. 10.50, Placé 7.50, ƒ18 en ƒ2 Ritmeesterprijs, verkoopsren vla baan 1800 M. Een mooie ren, die g den werd door Limpsfield Lassie, Va tine, Glasnevin, Logia en The Ton Ie The Tonian, 46'/» K.G. baron Lum Garrard gemakkelijk gewonnen. 2. lemine 49'/» K.G. jlir. de Pesi Mc. Cord, 3e Limpsfield Lassie (50*li Creutz, Speek, Mooi gewonnen. Tot. ƒ6.—. Placé ƒ8.50 en 12.—. De winner werd niet verkocht. Hierna kwam, buiten het program, match tusschen Carey C, eig. en ri A. H. v. Wickevoort, Crommelin en va, Jochems, v. Assendelft. Afstand M. Gemakkelijk gewonnen door Nen Tot. ƒ3.50. Majoorsprijs, wedren vlakke baan heerrijders. Afstand 2400 M. Van de deelnemers was weer een paard vai ron Londen de winner, namelijk le nawty Lass (75 K.G.) rijder eig. 2e lerie, (69 K.G.) Creutz. Huyssen v. tendijke, 3e Flower (67 K.G.) R. g v. Bylandt. Nog reden mee Zip 80 1 Het Avontuur van het ledige Huis (Vervolg.) Den geheelen dag was mijn geest met deze feiten bezig en poogde ik een veronderstelling op te bouwen, die ze met elkaar in verband kon brengen, of een zoodanige omstandig heid te vinden als, naar majn vriend had verklaard, het uitgangspunt moet zijn van elk onderzoek. Ik moet be kennen. dat ik weinig vorderingen maakte. 's Avonds ging ik door het Park en bevond mij omstreeks zes uur bij Oxford-straat aan het eind van Park Lane. Een groep nietsdoeners, die daar stond te staren naar eenzelfde ven ster, wees mij den weg naar het huis, dat het doel was van mijn tocht. Een groote, magere man, met een bril op met gekleurde glazen en dien ik sterk verdacht een vermomd detectieve te zijn. was bezig een theorie op zijn eige'n handje uit te leggen, terwijl de anderen om hem stonden en luisterden wat hij zei. Ik ging zoo dicht bij hem als ik kon maar z.ijn opmerkingen schenen mij al te dwaas to*, zoodat ik eenigszins teleurgesteld verder ging. Terwijl ik dit deed. liep ik tegen een oudachtig man aan, die achter mij had gestaan en ik was daardoor de schuld, dat verscheidene boeken, die hij droeg op den grond vielen. Ik herinner mij dat, toen ik ze opraapte, het mij op- vief. dat de titel van ééne ervan luid de „De origine van het aanbidden van boomen" en ik begreep, dat de man een of ander arme boekenverza melaar moest zijn. die óf voor den handel óf als liefhebberij zeldzame boeken verzamelde. Ik trachtte excuses te maken over hetgeen gebeurd was, maar blijkbaar waren deze boeken, die ik zoo onge lukkig mishandeld had. zeer kostbare voorwerpen in het oog van den eige naar. Met een snauw keerde hij zich om en ik zag zijn gebogen rug en grijze bakkebaarden onder de menig te verdwijnen. Hetgeen ik zag van No. 427 in Park Lane bracht weinig klaarheid in het vraagstuk, dat mij belang inboezem de. Het huis -was van straat geschei den door een lagen muur en hek, samen niet hooger dan vijf voet. Het was dus zeer gemakkelijk voor een ieder om in den tuin te komen, maar het venster was beslist onbereikbaar daar er geen gootpijp of wat ook was, waaraan men zich bij het klimmen kon vastklemmen. Met meer dan ooit gespannen nieuwsgierigheid ging ik terug naar Kensington. Ik was nog geen vijf minuten in mijn studeervertrek, toen de meid kwam zeggen, dat er iemand was, die mij wenschte te spreken. Tot mijn verbazing was het niemand anders dan die zonderlinge oude boekenver zamelaar, die me aanzag met zijn scherp gezicht, dat uit een lijst van witte haren kwam en met zijn kost bare boeken tenminste wel een dozijn ervan onder zijn rechter arm. U is verwonderd nie te zien, mijnheer, zeide hij met een zonder linge kraakstem. Ik gaf toe, dat ik dat was. Ziet u. ik had spijt, mijnheer, en toen ik u toevallig dit huis zag binnen gaan. terwijl ik achter u liep, dacht Uc bij mijzelf ik zal even binnen gaan en dien vriendelijken heer vertellen, dat. al was ik wat norsch in mijn manieren, ik daarmee niets kwaads bedoelde en dat ik het zeer op prijs stel dat hij mijn boeken heeft op geraapt. U maakt te veel drukte over dat bagatel, zei ik. Mag ik vragen hoe u wist wie ik ben Wel mijnheer, als de vrijheid niet te groot is. ik ben een buurman van u. want u kunt mijn boekwinkel tje vinden op den hoek van Church- street en ik zal heel gelukkig zijn u te zien. Misschien verzamelt u wel. mijnheer. Hier ia „Engelsche Vogels" en „Catullus" en .,De Heilige Oor log". elk op zichzelf een schat. Met vijf stuks zou u juist die open plaats daar op de tweede plank kunnen vul len. Dat. ziet er niet netjes uit, niet waar, mijnheer? Ik draaide mijn hoofd om ten einde naar den boekenkast achter mij te zien. Toen ik het hoofd weer omwend de, stond Sherlock Holmes tegen me te glimlachen achter mijn schrijfta fel. Ik stond op en staarde hem eeni ge seconden in de uiterste verbazing aan en toen schijnt het, dat ik voor het eerst en het laatst in mijn leven flauw ben gevallen. Een mist kwam voor mijn oogen en toen die weer weg getrokken was, bemerkte ik, dat mijn das was los gemaakt en miijn lippen waren bevochtigd met brandewijn. Holmes boog zich over mijn stoel met de flesch in zijn hand. Beste Watson, zei de welbekende stem. Ik moet je duizend maal ver giffenis vragen. Ik had niet gedacht dat je zóó zou schrikken. Ik greep hem bij zijn arm. - Holmesriep ik, ben je het^.-er- kelijk? Kun je nog in leven zijni Is het mogelijk geweest, dat je erin geslaagd bent uit die vreeselijke af grond te geraken Wacht een oogenblik, zeide hij Ben je zeker in staat te zijn daarover te spreken? Ik heb je hevig geschokt door mijn onnoodig dramatische we derverschijning. Ik ben weer geheel beter, maar werkelijk. Holmes, ik kan nauwelijks mijn oogen gelooven. Goede hemel, te denken, dat jij in mijn kamer staat. Weer betastte ik zijn arm. Nu, je bent geen geest, dat is zeker, zei ik. Beste kerel, ik ben bui ten mezelf van blijdschap, dat ik je zie. Ga zitten en vertel me eens hoe je dat vreeselijk avontuur overleefd hebt. Hij ging tegenover mij zitten en rookte op de hem eigen nonchalante manier een sigarette. Hij was nog gekleed in den jas van den boek handelaar, maar de rest van zijn vermomming lag in een hoofd van wit haar en oude boeken op mijn tafel. Holmes zag er vriendelijker uit dan vroeger, maar een doodsbleeke kleur op zijn gelaat toonde aan, dat hij den laatsten tijd een ongezond le ven had geleid. Ik ben blij. dat ik me uit kan strekken. Watson, zeide htij. 't Is geen kleinigheid voor een langen man, ge durende eenige uren genoodzaakt te zijn z'n gestalte een voet korter te maken. Nu. beste, in verband met dit aLles hebben wij, als ik ten min ste op je hulp mag rekenen, een zwaar en gevaarlijk nachtwerk vóór ons. Misschien ware het beter dat ik je liet geheele geval verhaalde als dat werk achter den rug is. Ik brand van nieuwsgierigheid. Ik wil het veel liever nu hooren. Ga je vannacht met me mee Waarheen je maar wilt. Dat is nu werkelijk als in vroe ger dagen. We zullen nog tijd hebben wat te eten vóór we weg moeten. Nu, wat betreft dien afgrond, het kostte me geen moeite eruit te komen om de eenvoudige reden, dat ik er nooit in ben geweest. Ben je er nooit in geweest? Neen Watson. Mijn briefje aan u was volkomen echt. Ik dacht niet anders of ik was aan het eind van mijn loopbaan gekomen, toen ik de eenigszins sinistere gestalte van wij len professor Moriarty zag staan op het smalle pad. dat naar de redding voerde. Ik las een vast besluit in zijn oogen. Ik wisselde daarom eenige woorden met hem en kreeg welwillend tóestemming 't korte briefje te schrij ven, dat je later ontving. Ik liet het achter met mïjn sigaret- ten-doos en stok en wandelde het pad op met Moriarty steeds op mijn hielen. Toen ik het eind bereikt had stond ik stil. Hij had geen wapen bij zich. maar snelde op mij toe en stren gelde zijn lange armen om mij heen. Hij wist dat zijn rol afgespeeld was en verlangde er nu slechts naar zich op mij te wreken. Wij worstelden sa men tot op den rand van de diepte. Ik heb echter eenige kennis van het „baritsu" of de Japaneesche wijze van worstelen, die mij meermalen van veel nut is geweest Ik gleed tusschen zijn armen door en met een afschuwe lijke gil wankelde hij eenige secon den en greep om zich heen. Maar hij slaagde er niet in zijn evenwicht terug te vinden endaar ging hij Gebogen over den rand vain den af grond zag ik hem nog lang vallen, I toen raakte zijn lichaam een rots, het sprong op en stortte in het water. Ik luisterde met verbazing naar zijn verhaal, dat hij deed, kalm ziijn ciga rette rookend, Maar de voetstappenriep ik. Ik heb met eigen oogen gezien, dat er twee het pad af liepen en geen terugkeerde. Dat kwam zóó. Op het oogenblik dat de professor verdwenen was, trof het mij. welk een gelukkig toeval het lot mij deed ontmoeten. Ik wist. dat Moriarty niet de eenige man was, die mijn dood gezworen had. Er wa ren er minstens drie anderen, wier wraakzucht tegenover mij 'slechts nog groot er zou zijn geworden door den dood van hun aanvoerder. Het waren allen zeer gevaarlijke lieden. De een óf ander zou me zeker treffen. Wanneer daarentegen iedereen over tuigd was van mijn dood, zouden deze mannen zich vrij gaan voelen, zich verraden en vroeg of laat zou ik hen kunnen vernietigen. Dan eerst zou voor mij de tijd gekomen zijn om mee te deelen, dat ik nog in het land der levenden was. De hersens werken zóó snel. dat ik geloof dit alles reeds overdacht te hebben vóór het lichaam van professor Moriarty den bodem van den Reichenbach waterval be reikt had. Ik stond op en onderzocht den rotswand achter mij. In je schilder achtige beschrijving, die ik eenige maanden later met veel belangstelling las. zeg je dat die wand volkomen steil en glad was. Dit is niet volko men juist, er waren enkele steunpun ten voor den voet. Daar ik, het pad volgend, zelfs als ik mijn schoenen uittrok eenig spoor zou achterlaten, besloot ik toch inaar de beklimming te wagen. Jongenis, Watson, het was geen prettig baantje! De waterval brulde onder mij. Ik ben niet bijge- loovig van aard. maar ik geef jemijn woord, dat ik Moriarty's stem van uit den afgrond meende te hooren krijschen. Eén misstap zou noodlottig zijn. Meer dan eens als een bos gras, die ik greep, los Tiet of mijn voet uitgleed meende ik verloren te zijn. Maar ik worstelde mij naar boven en ten laatste bereikte ik een ette voeten diepe kloof, waarin ik onge op mijn doode gemak kon liggen. Ddfir lag ik, beste Watson, jij en de anderen op de meest i pathieke en nauwkeurige wijze ki onderzoek doen naar de omstandi den van mijn dood. Toen je allen klaar waart mei onderzoekingen ging je naar je i terug en bleef ik alleen. Ik me nu aan het eind van mijn avont te zijn. maar een onverwacht voc toonde mij, dat er verrassingen wachten waren. Een zwaar rots! dat van boven kwam vallen, gin) kelings langs me. sprong op het en viel daarna in de diepte, oogenblik dacht ik, dat het een val was, maar toen ik opkeek, ik een mannenhoofd tegen de 1 afgeteekend en tegelijker tijd ri een andere steen het rotsvlak, v op ik lag uitgestrekt op nog geen afstands van mijn hoofd. Natui was de bedoeling niet twijfelac Moriarty was niet alleen geweesi medeplichtige had op wacht ges terwijl Moriarty mij aanviel. Op afstand, zonder dat ik hem zag. hij getuige geweest van Morif dood en mijn ontsnapping. Hij gewacht, was daarna de rots c loopen en beproefde nu te bere hetgeen zijn vriend mislukt was. Ik nam niet veel tijd om ovei zaak na te denken. Watson. Wee ik dat onheilspellend gezicht den rand kijken en ik wist, dat voorbode was van een nieuwen Ik klauterde omlaag naar het Ik geloof niet. dat ik het in k bloede had kunnen doen en het honderdmaal moeilijker dan het klimmen. Maar ik had geen tij< er over na te denken, want een ro steen ging langs me, terwijl I mijn handen aan den rand vai kloof hing, Half weg gleed ik maar Goddank, ik kwam. geki en bloedend, op het pad aan. I wat ik kon. legde tien' mijlen bergen af in de duisternis en week later was ik te Florence n zekerheid, dat niemand ter v wist, wat van mij geworden wai (Wordt vervol

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2