DE ZATERDAGAVOND. Oilerliuie Braiifl-Waaröoro Maalscbapj Gratis Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad JOH8 JACK. la Patisserie lotieme WOUDEEND (Provincie Friesland) 'Faal- en KoeKsoorten, AUKES O., Ged. Oudegracht 138. Int Telefoon 127. Minerale Wateren en Limonades. BRON- en MEDICINALE WATEREN. Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. DE ZATERDAGAVOND. Stoomkleerenbieekerlj VAN Langa H;eeren«eal Siaarlem. Bediening naar wensch. Attesten op mijn kantoor ter inzage. De wasschen zijn tegen brandschade verzekerd 8@©9®©®««*99 ®©©@©@0©99®9®®9<& 9 9 9 9 Zijlstraat 9 - Telefoon No. 58 m Van af heden dagelijks verkrijgbaar <9 at) Heerlijk, versch St. Nicolaas N. B. Ook dit seizoen verkrijgbaar a 9 Ket echte Bredasohe St. Hicolaas Aanbevelend W. WORST Patissier Caisinier 9 9 9 9 VAN Opgericht Anno 1316. DirecteurenA H. TROMP ZONEN. Vertegenwoordiger voor Haarlem e. a. A. J. H. REIJNDERS (Zijlweg). Gunstige conditiën, billijke premiën. Oadergeteekende bericht dat bij hem evenals bij zijn voorganger den Heer VOORN, alle benevens STROOIMOPPEN verkrijgbaar zijn. Prima geurige Speculaas 30 tot 50 et. de 5 ons. ♦8. H. KUIPERS, firma G. VOORN, Brood- en Koekbakker, ANTHONIESTRAAT 52. H.H. Wederverkoopers voordeelige conditiën. Stoomfabriek van Handel in alle soorten 129 DIAMANT. blijven en meo ontbijten? Zoo dadelijk ko'men er een heelo boel menjschein om me te spreken." Bij. zichzelf glimlachend over de wijze, waarop de uitnoo- diging om to blijven ontbijten terstond werd teniet gedaan door do opmerking aan het slot, bedankte de heer Clayton, zeg gende dat hij reeds ontbeten had. Den tuin doorgaande, kwam hij twee of dTie menschen tegen, die waarschijnlijk de voorloopers waren van de velen, die den mlllioninair al in het vroege ochtenduur over zaken kwamen 'lastigvallen. Do heer Clayton wandelde naar zijn hotel terug, zich afvragende of zijn bezoek aan Benoni eenig Tesultaat zou hebben. Zijn vrouw echter, aan wie hij het bezoek In alle bijzondorheden beschreef, had nogal hoop. Ondanks zijn schijnbare afgetrokkenheid had Benoni toch, hlijkeTis zijn opmerkingen, wel degelijk naar het verhaal geluisterdde hoofdfeiten wist hij nu, en dat was althans iets. Zijn herhaal de verklaring, dat hij niet bij machte was iets te doen, betee- kendie al heel weinighij kon dat wel gezegd hebben om ge dekt te zijn voor do mogelijkheid dat zijn pogingen niet het gewenschto gevolg zouden hebben. En daar mevrouw Clayton haar inzicht ook aan Nellie en Ray mededeelde, en nog ver scheidene argumenten aanvoerde, die er vóór pleitten, werd de algemeen© stemming wat opgewekter, ofschoon Ray al bij voorbaat verklaarde dat hij liever ik weet-nlet-wat zou willen dan eonigo verplichting hebben aan iemand die tot de directie van do Porters maatschappij behoorde. Nellie keek bedrukt bij dezie v or klaring, dJoch mevrouw Clay ton zeide, hem op don schouder kloppende „Dwaze jongen, spreek toch niet zoo boud Neem olke hulp, over welke je Je niet behoeft te schamen, dankbaar aan I Van welke zijde dlo hulp komt, doet er immers niets toe I" Op de aandoeningen van don vorigen dag volgde do natuur lijke reactie. Do uren kropen om, men trachtte elkander op te beuren en over onverschillige dingen te praten, maar tel kens keerde do gedachte aan het lot dat Ray boven het hoofd hing, terug. Ook de Claytons geraakten geheel onder den indruk van de bezorgdheid hunner jonge vrienden. Mevrouw Clayton kon dan ook niet nalaten 's avonds toen zij alleen waren, tegen haar man te zeggen, dat, hoe gaarne zij ook iemand van dienst wilde zijn, zij van harte hoopte, dat als zij ooit weer een DIAM A N T. 120 nog een vierde levend wezen Ln het vertrek bevond. Vlak tegen over hem stond een sierlijke wieg, waarin de jongste spruit van de familie Benoni vreedzaam op het speentje van een zuig- flesch lag te kauwen. Terwijl die heer Clayton in stilte glimlachte over dit "huise lijk tafereeltje, word eensklaps een deur geopend, en trad een man binnen, in wlen do bezoeker terstond den heer Benoni herkende. Ondanks zijn kostuum was er geen vergissing mo gelijk. llij was in '/ijn hemdsmouwen. De pantalon dien hij droeg was blijkbaar van dezelfde grove, ordinaire stof als de kleeren, waarin hij zich den vorigen dag bij zijn aankomst to Camberton had vertoond. Aan de knoopen aan do achterzijde waren een paar rijkelijk geborduurde bretels bevestigd, die hem tegen zijn hielen bungelden. Wat het nonchalante van zijn verschijning nog verhoogde, wa9 de omstandigheid, dat hij op zijn kou sen liep. Zonder acht to geven op do aanwezigheid van oen vreemde, dribbelde hij naar do ontbijttafel. «Zeg Marie", begon hij, „waar is dat... Hé, wat?" Mevrouw Benoni fluisterde hem iets toe, dat die hoer Clayton niet kon verstaan. Blijkbaar echter had het op hem betrekking. Een oogenhlik later hield dc heer Benoni het kaartje van den bezoeker op een armslengte van zich af, er naar turend als ware hij bezig een Interessant voorwerp te beschouwen. „Gooien morgein", zeide hij eindelijk op vroodijken toon en met een schel klinkend© stem, terwijl hij over het kaartje heen naar don hoer Clayton keek. „Wienscht u me te sproken?" „Gaarne", antwoordde do heer Clayton opstaande, „dat wil zeggen, als ik op dit vroege morgenuur u niet ongelegen kom." „O nee, volstrekt nietwees zoo goed te gaan zitten. Waar mee kan ik u van dienst zijn?" De heer Clayton had weer plaats genomen, verwachtende, dat de heer Benoni eveneens zou gaan zitten. Hij bleef echteT rusteloos door do kamer dribbelen, nu naar dit, dan naar dat voorwerp den blik richtende. De knecht bracht een groot glas sodawater met melk binnen, dat de heer Benoni opnam en aJ. wandelende bij kleine teugen leegdronk. De beer Clayton, die door deze zonderlinge ontvangst een beetje van zijn stuk was gebracht, begon zijn verhaal. Do heer Benoni gaf door niets blijk, dat hij er eenige aandacht aan schonk, behalve dat hij nu en dan een vragend „Zoo I" 163. m I I g m ga Zaterdag 17 Ootober. 1909. Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken TROU MOET BLYCKEN. Eeii en Ander uit do Geschiedenis van do vroegere Rederijkers, thans de Groote Sociëteit. (Slot). Hoe lang „Trou moet blijeken" een rederijkerskamer is geweest, is niet met zekerheid te bepalen, doch zeker kunnen we schrijven, dat na 1689 geen vertooningen hebben plaats gehad, ln het oudste reglement, voor de leden dat stellig vóór laatstgenoemd jaar is vastgesteld wordt alleen liet lid maatschap. liet bezoek en het kaart spel geregeld. liet is bij deze gelegenheid wellicht zaak, deze oudste ordonnantie in ex- tenso mede te deelen. Zij luidt ORDONNANTIE waer naer de de Broeders ter Carper ondeit Woord Trouw-inoet-Blijcken Haer sullen hebben te Reguleeren. „1" Ten eersten sal het getal dei- Broeders voortaen niet meer als twee en dartigh moogen sijn. ende alser eein placts open is, sal die geene die broeder wil worden, gehouden ?;!n sulckx to versoecken. ende sal hem dan met goetvinden van de hoofden, die sulckx door de knecht bekent sul len moeken, een gebodt gegeven wor den, in presensie van twee hoofden, en sal soo drie achtereenvolgende ge- booden op sijn versoek krijgen, tel- ckens een week naer malkanderen en dan voor Broeder erkent worden. „2" Sal soodanige nieuwe Broeder, soo hij bij sijn leven van de Broeder schap en de Garner wilde afscheijden. gehouden sijn tot een erkentenis aen 'de Broederschap te geven twee silve- ro ducatons, die hij aen handen van de Secretaris van de Camer op f;,'n afschei.it sal moeten geven, doeh soo hij noch Broeder si inde camt te sterven, sullen sijn Erfgenamen daer van vrij sijn, en niets van gegeven worden, gelijck oock hier van sullen bovrijt sijn, die Broeders., die voor het opcomen op de Camer of in de broederschap bett. hebben. Uit het bijschrift in margin© Dit Bovenstaande artijckel is bij de hoofden van Camer geroijeent en te niet gedaan, op den 9 Desemb. 1689, blijkt dut deze Ordonnantie van vroe- geren datum is. „3" De nieuw aengecomen Broeders zullen gehouden sijn als sij met haer twee'n sijn, de broeders eens eerlijck te tracteeren oude sal sulckx moeten geschieden binnen de tijt van ses weeken. naer dat de laetsben van de twee Broeder gewordlen is. „4" De Broeders sullen gehouden sijn alle weecken tweeiriael ter Camer te comen. op de boeten van ses stui vers te verbeuren bij die geene die der niet eens s' weeckx en comt, en vier stuijvers te verbeuren bij die geene die der maer eens s'weeckx comt en die der tweemaal s'weeckx comen sullen vrij sijn. van wel- cke boetens de knecht perfect boeck sal houden ende aen de verbeurde Broeders alle maende bekent maecken wat sij in die maent ver beurt hebben, die dan oock gehouden sullen sijn hare boete te beta, binnen die loopende maent, omme alsoo d'eene maent uijt den andre te houden, en die geene die in die tijf, niet quame te beta., sullen gehouden sijn d'helft te meer te beta, als haere boeten sullen sijn, en indien ymant langer uijtstelde Een verwoeste Elfloskee. Terwijl de Europeesche mogendheden met Rusland en Oostenrijk aan de spits trachten naar bezwering van het Ba-l- kan-gcvaar, blijven de Macedonische bomden het land' afloopen en voeren nu een hardnekkige guerilla in alle berg- districlen. Wei laat de Porte telkens op nieuw bekend maken, dat de zuivering van Macedonië van opstandelingenhen- den geregeld voortgaat en dat vele be woners, die zich aanvankelijk bij de op standelingen hadden gevoegd, hun wa penen en hun ammunitie aam de Turk- sche autoriteiten komen Inleveren, maar van verslapping der actLo blijkt in wer kelijkheid niet veel. Het voornaamste wapen der opstande lingen is het dynamiet, van welks vree- selijk verwoestende en schrikwekkende uitwerking de insurgenten een tegen wicht willen maken tegenover de nume- rieke overmacht der Turken. Niet alleen militaire bouwwerken als wachthuizen, spoorwegbruggen en dgl. vallen als of fers van de ontploffingsstof, maar ook gebouwen, die voor zuiver ordelievende doeleinden bestemd zijn. Een buitenge woon diepen indruk moeten op de Mo hammedanen dynamietaanslagen op hun moskeëen maken, zooais er onlangs ge pleegd zijn in het dorp Voterman, nabij Adrianopel. De plaat laat den. toestand van de door dynamiet grootendeels ver- woeste moskee zien. en in de tweede maent niet quame te beta, sal eens soveel als sijn boeten beloopt moeten betaelen. alles tot voor deel van de Camer. ,,5" Sullen die Broeders niet langer op de Camer moogen blijven als tot do kloeke 9 imi'en, en sullen niet langer met de luiert moogen speulen. als tot lialff negenen, ten waere dat het spel voor die tijt was begonnen, dat dan sal moogen uijtgespeelt wot- den en geeal meer oock sal men niet hooger als om één oortje moogen bot ten, en picketten om één stuijver of wel om één kamergelach, doch dat maer ééns sulckx dat die geene die het verliest daernaer niet hooger als om een stuijv. alsbooven sal moogen speulen, op de verbeurte van één Rixdaelder boeten, die oock van ston den aen sullen betaelt moeten wor- den. In een andere Ordonnantie, die bij na eensluidende is en ook zonder da tum. wordt nog het volgende artikel gevonden Als wanneer een broeder van deese Camer een vrind sonde gelieven moe de te brengen, sal d'selve gehouden sijn aan te schellen gh selven aan te geven met een vrind, ook dit ver- [soght sijn.de, des vrlnds naam te noe men, en wordende geadimitteert, voor 'de vrind te betaelen twee stuijv. ten Profijt van de Camer, en sal oen en d'selve vrind, een inwoonder sijnde, alleen 3 maal in een jaar moogen ge- bragt worden welverstaande het op brengen van bovengemelde broeder sal niet anders moogen geschieden, als op de ordinaire komerdaagen. en niet op maaltijden, off alsscr iets aan de broeders word gegeven. Toch wilden de leden van .Trou moet Blijeken" in de 18e eeuw er niets van weten dat hunne Kamer eene Sociëteit zou zijn. Wee hun. die dit durfden beweren, ze konden verze kerd zijn zich de verontwaardiging der broeders op den hals te halen. In Maart 1791 werd aan de Kamer door gerechtsdienaren een publicatie bezorgd, welke gericht was aan loge ment- en societeithouders, over het lezen van nieuwsbladen. Doch hier over waren de leden zóó beleedigd, dat Burgemieesteren haar deden terug halen met aanbieding van excuses, als zijnde bij abuis aldaar besteld. Nog verschillende dergelijke voor beelden zijn voorhanden. Doch toen de Staten van Holland en West-Friesland hunne publicatie aangaande de sociëteiten (d.d. 17 Oct. 1794J op haar deed toepassen, moest men toegeven, en sedert dien lijd is .,Trou moet Blijeken" als een sociëteit beschouwd. Toch was het den heer en niet erg naar den zin. Een traditie, waarmede tot dusver nog niet is gebroken, is het voorlezen van het jaarvers, op St. Catharina- maal (25 November). Oorspronkelijk schijnen deze verzen te hebben gediend om de kamer Lief de boven al" te begroeten, en daarna eerst voor d'e broeders zeiven. Natuur lijk zond laatstgenoemde Kamer van hare zijde steeds een vers terug. Waren do verzen aanvankelijk van streng religieus en aard1, later veran derde dit. De factor Pieter Langendijk (1720 1756) wijdde zijne gedichten aan va- derlandsche personen en feiten. De factor Nozeman scheen een bij zondere voorliefde te bezitten om de ondeugden van don mensch te bezin gen. Van hem bestaat oen serie ver zen over Ho va er dv Gierigheid, On kuisheid, Haeten Nijd. Dronkenschap. Gramschap, Luiheid' en Quaedspre- kenheid. Het was niet altijd' gemakkelijk een factor te vinden uit het midden der broederen van ..Trou moet Blijeken". De jaarverzen van 1812 en 1813 wer den niet het oog op de censuur niet gedrukt. Om te begrijpen, welke geest er toen heerschte. citeeren wij de volgende regelen uit het vers van 1812. waarvan eene copie ter gemeente bibliotheek berust. Waar i9, o mijn broeders de vroolijk- [heid tooh? Leeft ze nog? 'k Hoor niet meer van haar spreken. Neen waar 'k mij wonde of m:' keer. L'k hoor beklag, Ik zie niet een enkele vroolijke lach. Ja zeker, zij is ons ontweken. De tegenwoordige factor, de heer II. F. Waller, te Heemstede, schreef voor 19Ü3 een jaarvers over Concur rentie. Hierin komt over dc verkie- zingen van 1901 het volgende voor; 'Toen kwam, na rijp beraad. Ganseh consequent, aan 'troer van [Staat De man, die 't vorig Kabinet Met rustloozen ijver en ambitie Gestaag den voet had' dwars gezet, Maar die thans gaarne d' oppositie Meegaand zal zien, zoo niet gedwee Dat doctor Kuyper als premier. Van 't kabinet van coalitie In splinternieuw gewaad gestoken. Zijn oude plunje ging niet mee. Zoo heeft hij. slim genoeg, alreö Veel oppositie-kracht gebroken, Op 't Torentje zijn intocht deö. Dat doet. zoo 'tgaat licht heeren hier Verdriet, maar and'ren weer pleizier. Men mag intusschen blijde wezen. Wanneer hij na een jaar of vier Ook zooveel vruchten saam kan lezen Zoo menig' goede en flinke wet. Als die het heengaand Kabinet Kan toonen met een goed vertrouwen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5