NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6236. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 OCTOBER 1903. B H Ut HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: Voor Haarlem PER DRIE MAANDEN: ^fc> Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is ('kom der Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente)1.30 %/7 fi Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland^1.65 &L {-*• Jv I 1 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummersn 0.02% f V- J f/\; Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37% Hoofdbureau en Drukkerij: Zuider Buitenspaarne No. 6. de °mstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Bijkantoor: Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31<>'s Faubourg Montmartre. en Tweede Blad. De Turksche Consul te Batavia De correspondent te Konstautinopel ran de N. R. Crt. schrijft o.m. iDe Turksche couranten meldden gis- dat Sadikh Religh-bei, consul-ge- eiaal van het Ottomansche rijk te Ba- iria, is afgezet, wegens wangedrag. Het geval Sadikh-bei werpt weer een genaardig licht op de toestanden in 3I||| Turksche ambtenaarswereld. Sadikh Beligh-Dei is Syriër van ige- Jgioore, dus van Arabische afkomst. Als pgeling ging hij naar Zwitserland, aar hij te Zurich in dg rechten pro- lOAoreerde, en eene jonge dame uit Lau- C^—ie huwde. Hier teruggekeerd, juist men te Jildiz weer erg reactionair a te worden, werd Sadikh al spoe- Jg verdacht wegens zijne in de Helve- sche republiek opgedane vrijzinnige leelden, en niet minder om zijne ipeesche vrouw. Vooral deze moest A ontgelden. Men dwong baar zich te nieren, en dan nog werd zij op alles halve eerbiedige wijze door de Turken handeld, door dit alles ondervonden moei- jkheden moe-de, gaf Sadikh in 1898 volg aan den Raad van zijne Euro- lesclie vreimden om het land te ver ten, en, daar ail zijne verzoeken aan regeering om zich naar Europa te ogen begeven werden afgewezen, ver hij Konstantinopel in het geheim, ardoor werd hij een politieke vluch- ing, en hier tot „Jong Turk' gestem- B. Reeds het volgende jaar liet hij zich or de daartoe van Jildiz uitgezonden overhalen naar hier terug te op verzekering van volkomen renis voor zijn vlucht, en het ver- van een burgerlijken graad en fa mooie passende betrekking in den J latsdienst. Hier aangekomen werd bij natuurlijk k« delijk onder streng politietoezicht ge beld. terwijl de vervulling van de ver- e beloften werd vergeten. Verder ag men sterker nog dan voorheen hem aan op het overgaan tot den am van zijn vrouw. Hem werd belet ;b weer als advocaat te vestigen, de [If ogang met Europeanen werd bem ver- "i, en toen bij, eindelijk niet meer tiende hoe in het onderhoud der zlj- ID le voorzien, een hernieuwde po- l ig waagde om het land te ontvlu :h- d, welke voor de uitvoering verraden nd, benoemde men hem tot onsul- Qeraal te Balkvia. Zijne drie vocrgau ra op dien netellgeni post hadden zich hunne al te ijverige bemoeiingen behoeve van de panislamietische opaganida bij onze koloniale regee- ig zoo onmogelijk gemaakt, dat er er veel -kans bestond, dat men in den tag geen nieuwen Turkschen consul ler zou aannemen, indien er niet eeni- zekerheid bestond, dat deze niet hun- voetstappen zou drukken. Van Sa- kh-bei bestond die zekerheid, dus 3d hij te Batavia goed ontvangen. Het panislamisme hield Sadikh-bei th dan ook niet op, hetgeen hem alras cht gezien maakte bij den kliek Ara- the intriganten en ijveraars op Java, i onder zijn voorgangers het voor niet onvoordeelige werk hadden be dreven van den Chalief-Sultan onder de Indische Moslims tegen de Koningin uit te spelen en die zich weldra over hem te Jildiz beklaagden. Daar wilde men echter voor het oogenBlik over Ba tavia geen last hebben, en liet dus Sa dikh-bei zijn gang gaan, te meer daar het consulaat geregeld bijdragen bleef zenden uit onze koloniën voor den Hed- jaz spoorweg, en men hem niet betaalde. Want werkelijk, en dat is eindelijk de oorzaak geworden van zijn val, hoe de consul-generaal ook klaagde en aan drong, zijn traktement kreeg hij niet uitbetaald, .en daar hij een eerlijk en een fatsoenlijk man was, moest hij, toen zijn eigen middelen en die zijner vrouw waren opgeteerd, en zijne geadminis- treerden of geloofsgenooten hem niet meer wilden helpen, zich eindelijk wel in den kampong terugtrekken en als een inalnder gaan levenja, verleden jaar was het reeds zoo treurig met hem I gesteld, dat de Indische bladen vermeld den dat Sadikh bei in het militair hos- j pitaal was opgenomen, en daar, als zijnde zonder middelen, op kosten van onze regeering werd verpleegd. Toen zulks aan de Porte bekend werd. vond men dat toch wel wat erg, en zond men den consul-generaal eenige maan den salaris, doch, daar Sadikh-bei geen invloed-rijke vrienden ten Paleize of aam de Hardjiëeh heeft, bleef verdere beta ling daarna weer uit. Hoogstwaarschijnlijk ten einde raad, schijnt hij dientengevolge den laatsten (tijd geld-, dat bij het consulaat voor den Hedjaz spoorweg naar Mekka en Me dina was ingekomen, te hebben gebruikt voor zijn onderhoud en voor eenige ambtelijke uitgaven, welke heilgschen- dende onregelmatigheid hij met ontzet ting uit zijne betrekking heeft moeten boeten. Ware Sadikh Beligh-bei van dien aan vang af in zijn prijzenswaardig streven om vooral een handelsconsul te wezen, door zijne regeering krachtig gesteund, en had men hem geregeld het noodige verschaft om zijn stand en waardigheid behoorlijk op te houden en alzoo ook daardoor achting en eerbied af te dwin gen aan de Moslimsche vreemde Oos terlingen in onze bezittingen, dan had hij naar alle waarschijnlijkheid van veel nut kunnen wezen ook voor onze kolo niale regeering en den Nederlandsch- Indischen handel. gereed komende belangrijkste vraag is echter op welken datum erover gere den kan worden. (De Tijd.) Uit de Omstreken Heemstede. Naar wij vernemen is de buitenplaats „de Hartekamp" onder deze gemeente, toebehoorende aan den heer de Ridder te 's-Gravenhaige, aangekocht door Ba ron Creutz, den bekenden houder van renpaarden. Haarlemmermeer. Op de monstering van r/*-jariige paar den, Zaterdag te Hoofddorp gehouden, waren aangevoerd 71verkocht voor buitenlandsche rekening 5hoogste prijs 85. Op die van Maandag waren aanwe zig 31, waarvan geen enkele werd ver kocht wegens te lage prijzen. Binnenland. Stadsnieuws. In de Nieuwe Courant van Zaterdag avond' komt een nogal optimistische be schouwing voor over den aanleg van den nieuwen tramweg Haarlem-Amster dam. Er wordt o..a. gezegd dat de baan vermoedelijk in Augustus 1904 gereed komt. Daartegenover staat, 'dat, naar wij Vernemen, het gereedkomen op dien da tum vrijwel onmogelijk zal blijken. Er is n.l. heelwat tegenslag met het aanleggen van den weg op den veen- bodem, Terwijl er gerekend zou zijn op een aanvoer van 170.000 bakken zand, zinkt er zooveel weg ia den drassiigen grond, dat er wellicht 100.000 bakken meer noodig zijn. De nabij den w.eg lig gende slooten liggen geheel droog door dien het zand wegkruipt en den slappen bodem opwaarts stuwt. Zeker zal de weg nog niet in 1904, dan toch wel later Snelvaurgeschut voor lndië. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere aanvulling en verhooging van het achtste Hoofdstuk (Oorlog) der Staatshegrooting 1903 en wel met 425.400. De uitgaaf zal geschieden als buitengewone uitgave onder een nieuw hoofd„Aanschaffing van snelvuurveldmateriaaT en is verdeeld ais volgt: grondstoffen enz. 244.000, paardentuig ƒ15.000. aanschaffing van geschut enz. ƒ166.000, kosten keu- Vingen ƒ400. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat na de gehouden proefne mingen overtuigend is gebleken, dat het Ivryppsche hydraulische stelsel van 7,5 cM. L/30 beslist de voorkeur verdient en in alle opzichten voor invoering in aanmerking komt. Bij de bepaling van het benoodigde is te rade gegaan met de uitbreiding, welke aan de artillerie van ons veld leger noodzakelijk zal moeten wor den gegeven. Het totaal-generaal be draagt 204 stukken en 408 caissons, benevens 200 caissons voor de artil- lerie-munitietremen, welke laatste in eigen werkplaatsen van voorhanden nog deugdelijke voertuigen kunnen worden verkregen. Voorts zal moeten gerekend worden op hoeveelheden granaat-kartets en granaatladingen en op de aanschaf fing van 25 voertuigen met toebehoo- reri voor het nieuw op te richten re giment veld-artillerie. Het voornemen bestaat om al het materiaal, dat zich daartoe leent, jn eigen werkplaatsen of door de Nedér- sch© bijzondere nijverheid te doen vervaardigen. -Hetzelfde geldt vajn het benoodigde buskruit. De uitgaven wordten geraamd op hoogstens„7.000.000 daaronder zijn begrepen f'235.000 invoerrechten, die in de schatkist terugvloeien en een bedrag van ongeveer 1.300.000 voor 2/5 in eigen inrichtingen en voor 3/5 door de burgerlijke Nederl'andsche nij verheid te verwerken. Vrees voor overschrijding van deze isom behoeft niet te bestaan. Over 1904 zal worden aangevraagd 3.355.600. over 1905 ƒ2.886.500, over 1906 332.500. Het bedrag vanf425.400, thans aangevraagd, zal hoofdzakelijk bestemd worden voor aanschaffing van eene volledige oefeningsbatterij in de legerplaats te Oldenbroek Indien en voor zooveel het blijken mocht, dat de hier bedoelde uitgaven niet uit de gewone middelen kunnen worden bestreden, m. a. w., indien blijkens de Staatsrekeningen betref fende de dienstjaren 1903. 1904. 1905 en 1906, ten gevolge van die uitgaven tekorten mochten ontstaan, zal ten laste van elk der jaren, die daarna nog tot 1918 verloopen zullen, boven de gewone amortisatie een zoodanig bedrag tot aankoop van Nationale Schuld moeten worden besteed, dat het gebeele tekort, door de aanschaf fing van het sneivuurmateriaal ont staan, in laatstgemeld jaar zal zijn aangezuiverd. Voorts wordt in de memorie mede gedeeld, dat de meerdere jaarl/ijksche uitgaven, die aan de oprichting van het 4de regiment veld-artillerie ver bonden zuilen zijn. een totaal bedrag van 340.000 en dat voor de aan schaffing van het bij de nieuwe or ganisatie meerder benoodigde aantal paarden ƒ140.000 wordt gevorderd, te verdeelen over 2 jaren. wiens hulp werd ingeroepen, achtte 't noodzakelijk, dat de (gewonde naar het Binnen-Gasthuis werd gebracht. In zeer bedenkelJJken toestand is toen de onge lukkige vrouw, 46 jaar oud en moeder nog jonge kinderen, met een bran card naar het gasthuis gebracht. Nader wordt gemeld, dat dt vrouw aan de bekomen brandwonden is overleden. N. v. d. D. Yenezolaansch geschil* Binnen den daarvoor gestelden uitersten termijn hebben de volgende mogendheden, welke parfij ziin in het geding van het Scheidsgerecht van het Hof van Arbitrage, betref fende de Venezolaansche quaestie, de memoriën en stukken op het geding betrekking hebbende, medegedeeld Noord-Amerika, Venezuela, Engeland, Duitschland, Italië, Frankrijk. Span je. Zweden, Nederland en België. Mexico heeft den termijn laten ver strijken zonder bescheiden over te leggen. Tot 2 November is den partijen ge legenheid gegeven tot het overleggen van replieken (countereases), waar mede de schriftelijke behandeling wordt gesloten, terwijl na dien da tum nog slechts stukken kunnen wor den overgelegd met goedkeuring van het Scheidsgerecht Kameirerkiezing. Lq hèt kiesdistrict Rotterdam v zal op Dinsdag 3 November de candid aatstel- ling 'plaats hebben ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer, wegens het aftreden van den heer mr. E. E. van Raalte tengevolge zijner benoeming tot rijksadvocaat. Zoo noodig heeft de stemming plaats op 10 en de herstemming op 17 Novem ber. Zich te iaat bedacht. Men meldt ons Zaterdagavond is te Sluiskil, ten huize van zijn baas, gearresteerd de te Bou- chaute (België) woonachtige landbou- wersknecht C. V., die de vorige week onder bedreiging met den dood de doch ter van zijn baas bad genoodzaakt, hem de plaats aan te wijzen waar haar vader zijn geld borg. Met het gevonden geld I circa 40 francs, nam hij de wijk naar Bel gië, en werd sedert door de politie na gegaan, voor het geval dat bij soms weer op Nederlandsche gebied zou ko men. En inderdaad, hij wilde de zaak weer in bet reine zien te brengen, maar de politie had van zijn bezoek de lucht gekregen en pikte bem in. Morgen wordt hij naar het huis van bewaring te Mid delburg gebracht. n. R. C. de arm. De man ging nu naar een geneesheer, die bloedvergiftiging con stateerde. Dadelijk is tot een operatie overgegaan. Een ernstig ongeluk is gisterenmiddag gebeurd in een woning op de Korte Prinsengracht te -Amsterdam. Daar was in een keukentje eene vrouw aan het koken op een petroleumtoestel, toen door een ongelukkig toeval het stel omviel (en die kleeren der vrouw in brand raakten. Radeloos vluc'htte zij maar buitende buren en de voorbijgangers snelden op haar gegil te .hulp en rukten haar de brandende kleeren van het lijf, maar de arme vrouw had Teeds vreeselijke brand wonden over het heele lichaam. De brandweer, die ondertusscben gewaar schuwd was, kwam er spoedig bij en legde bet brandje in huis had niets te beteekenen een voorloopig verband aan. De vrouw, die, ondanks de ernstige verwonding goed bij kermis was, gaf haar verlangen te kennen in haar eigen huis te worden verpleegd, maar dokter F. W. Wüthrich, van de Keizersgracht, Yau loten, vrijenen zwemmen Een onzer medeburgers moest de zer dagen loten voor de Nationale Militie en trok een dienstplichtig nummer. Dat stond Mie, zijn meisje, waarmede hij al een poos had ge- loopen, lang niet aan. wat ziph laat begrijpen. Nu toch had zij geen ze kerheid, dat de vrijage op „denzelf den voet kon worden voortgezet". Zij nam dus een kort besluit. Op een goeden avond zeide zij tot haar minnaar, toen hij haar naar huis brachtZeg vént, het spait m'n voor jou, maar as jai de stad oit mot om te diene, maok ik de verkeering oit". Ko zag raar op hij kon lie: to: niet helpen dat het lot hem had aan gewezen de Koningin te dienenHij smeekte Mi© niet zoo wreed te zijn, maar deze was niet te vermurwen. Dan verdrink ik me'', zeide Ko, „je zal er van hooren". Het was Zaterdagavond en duister op de grachten. Ko. vergezeld van zijn broeder, had bij verschillende kasteleins verteld, dat hij eenige da- gëirgeleden geloot had en liep nu te zingc-n en te zwaaien van pret. Op eens komt de gedachte aan Mie bij hem op en herinnert hij zich wat hij haar gezegd had. Hij walde het nu ook doen hij neemt ©en sprong en verdwijnt in de diepe water van de gracht. Zijn broeder springt hem onthutst na en wil hem redden. Maar Kowil van redden niet weten en een wed strijd in zwemmen ontstaat tusschen de beide broeders. Juist_ toen het oogenblik voor verdrinken gunstig was, bezint onze wonderlijk© drenke ling zich en kruipt aan den anderen kant weer op den wal. Het bleek toen ook tijd geweest te zijn. want even later viel hij van vermoeidheid in zwijm en moest hij door eenige om standers naar huis worden gedragen. (TeL) Beet van een kalf. Een veehouder te Knijpc bij Heeren veen kreeg van een kalf een beet in den vingei*. De wonde was zeer klein en de boer nam er weinig notitie van. Gisteren zwol de hand op, later Openbaarmaking van Staats stukken. Er is een bemerking gemaakt over het puhliceeren van het door den Mi nister van Binnenlandsche zaken aan eenige lichamen om advies gezonden, voor-ontwerp van een ziekte-verzeke- ringwet, hoewel dit een ..vertrouwe lijk" stuk zou wezen. Naar aanleiding van deze gedach- tenwisseling deelt dr. R. Bijlsma te Middelburg in de ,,Midd. Ct." mede, dat hij in zijn qualiteit van lid van het Hoofdbestuur der* „Ned. Maat schappij tot bevordering der genees kunst" dit ontwerp ook heeft ont- vangen, doch dat daarop niet, zooals anders meermalen het geval was, het woord „geheim" stond. Scheidsgerecht by de Staatsspoor Door het scheidsgerecht bij de Maatschappij tol exploitatie van Staatsspoorwegen,ingesteld krachtens het kon. besluit van 7 April 1903, is dezer dagen liet eerste vonnis gewe zen. Het betrof het beroep van een goe der en-klerk 3e klasse, die gestraft was met niet eervol ontslag. Het scheidsgerecht, samengesteld uit de heeren K. A. Grondijs, voorzitter; P. van der Eist. G. Rink, P. W. A. M. Speet. L. de Vries, leden, en mr. J. H. Jonkers Nieboer, secretaris, ver nietigde de straf van ontslag en stel de daarvo.or in de plaats raugsveria- ging tot klerk-telegraphist 3e klasse. Domme menschen. In Friesland is het mollen vangen te genwoordig in vollen gang. Er zijn van gers, die daarmede per week f 17 ver dienen, wijl zij de vellen tegen goede prijzen verkoopen. Door den handelaar D. Turksma te Drachten, werden in één week voor ƒ500 mollenvellen gekocht. Vroeger waren de vellen waardeloos. Gelijk men weet bestaat er nog altijd geen algemeen gevestigde meening over de vraag, of de mollen tot de nuttige of tot de schadelijke dieren mogen gera kend worden. Door autoriteiten is be slist in eerstgenoemden zin, doch een aantal landbouwers verwerpen die mee ning en houden de mollen voor schade lijk, wegens hun knagen aan de wortels van vele gewassen. (N. v. d. D.) Ontslagen. De persoon L., die verdacht werd van moord op zijn patroon Melamed, kleer maker in de Zadelstraat te Utrecht, en die zich deswege in voorloopige hech tenis bevond, is Dinsdag uit de gevan genis ontslagen. De officier van justitie heeft geen termen tot verdere vervolging aanwezig gevonden. In verband met de in het begin van deze maand in sommige bladen versche. nen compromitteerende beschrijving van de toedracht der zaak, heeft de wedu we M. een klacht wegens smaad inge steld tegen den steller daarvan. (U. D.) Wo das Vertrauen fehlt Men schrijft ons uit Amsterdam De Vereentging van werkgevers op scheepvaartgebied verspreidde, naar wij F«<if lleton. Iq Zorg en Druk. Naar hel Engelsch van ROBERT MACHRAY. r Q Ik wilde u vragen mij te helpen NP, va de autoriteiten toestemming krijgen liet zoogenaamde graf van Iwood te openen. Dat begrijp ik. Maar, veronder- ld, dat ik mijn best deed; dat voor inj te doen, dan zou daar natuurlijk heel overtuigend' argument voor QffO pteri bestaan. Graven worden al- a om zeer speciale redenen ge- #(end. vtf - Dat weet ik, antwoordde Gilbert, was voorbereid op hetgeen u daar ft, en ik moet u alles vertellen. W door dat te doen vertrouw ik u e®r van mdjn vader toe. De Gezant boog. - Mr. Eversleigh, zei hij. een ftje stijf, u moet mij niets vertel- L wat u liever niet kwijt wil wezen. -Vergeef mij. Excellentie, zeiGil- t opgewonden, maar zonder over ling hangt voor mijn vader en voor mij alles van deze kwestie af. Vergeef mij daarom, alstublieft. "Welnu, zei Lord Prestonkirk op meer weiwillenden toon, ik luister, u heeft mijn belangstelling opgewekt. U heeft al genoeg gezegd om mij te laten blijken, dat het een vreemde geschiedenis is. zooals u zelf beweer de, en al9 ik u van dienst kan zijn, dan kan u op mij rekenen. Toen vertelde Gilbert hem alles. De Gezant luisterde vol aandacht, zoo nu en dan wat vragende, terwijl Gilbert niet zijn verhaal voortging. Toen het verhaal uit was, zei Lord Prestonkirk, dat hij nooit meer zoo'n vreemd verhaal had gehoord. Denkt u, vroeg hij. dat door het vinden van de geheime berg plaats bewezen is, dat Silwood nog in leven is? Ja. Uw verhaal heeft indruk op mij gemaakt, bekende de Gezant, en ik geloof met u en uw vader, dat de man leeft; alles wijst daarop. Maar, mij dunkt, het is meer een zaak voor de politie. Later naar alle waarschijnlijk heid wel. zei Gilbert zeer ernstig, maar nu hoop en verlang ik. dat ik in istaat zal zijn Silwood op te sporen, de hand op hem te leggen en op een of andere manier een verklaring van hem te krijgen over zekere transac ties in verband met zijn verduiste ringen. Ms men hem vindt en laat ar resteeren dan zou het waarschijnlijk onmogelijk, zijn iets uit hem te krijgen. Dat begrijp ik, zei de Gezant Maar h5j keek Gilbert vol vertrou wen aan. Ik denk, dat hij een bondgenoot had. ging Gilbert voort, toen hij op merkte. dat Lord Pestonkirk hem niet geheel kon volgen. Laat mij nog wat duidelijker zijn. D© accountant die zijn boeken en papieren nakeek, vond dat groote transacties hadden plaats gehad tusschen Silwood en zekeren James Russell. Er werd een onder zoek ingesteld naar dien Russell, en daaruit bleek, dat hij. een zeer arm man wals, of ten minste iemand die op zeer armoedige voet in Stepney leefde in 't geheel' niet de man om deel te nemen aan zulke groote f.i- nancieele operaties. Ik denk. dat het een strooman was. die op een of an dere manier onder den invloed van Silwood stond, en dat hij zoo noodig gebruik van hem maakte. Wij ont dekten. dat deze man kort geleden Stepney verlaten had, en ik heb een particulier détectieve aangezocht om hem op te sporen. Hoe heette die man ook weer James Russell. O riep Lord Prestonkirk uit Heeft uw Excellentie wel eens meer van hem gehoord? Misschien. Weet u misschien ook, hoe hij er uitzag. Wij konden geen nauwkeurige beschrijving van den man krfjgen. Zijn huren zeiden, dat hij zelden thuis waszij dachten, dat hij arbeider was. Och. misschien is het alleen toe val, zei de Gezantmaar de connec tie van dien man met Silwood, doet denken, dat het iets meer kan zijn dan eeu toeval. Eens op een dag in den vorigen maand werd een Engelsch onderdaan, een arbeider met een dolk gestoken op straat te Genua. Hij was in de zijde gewond, maar niet ernstig. Of schoon hij weigerde zijn aanvaller te achtervolgen, en de zaak doodgezwe gen werd. kwam ze mij toch ter oore. Toch werd ze niet vervolgd en ze boezemde mij heel: weinig belangstel ling in. maar nu brengt die naam mij alles weer in de gedachte. Het is héél. héél merkwaardig, zei Gilbert peinzend, en ik zal niet vergeten, wat u mij gezegd heeft Dit zei hij hardop, maar in zijn binnenste vroeg hij zich af of het niet mogelijk was. dat Silwood aan James Russell de methode van het 'openen van de geheime bergplaats had meegedeeld als dat zoo was, dan kreeg het vermoeden omtrent Sil wood veel minder schijn van waar heid. Dat hield hij echter voor zich zelf. Mij dunk, het moet dezelfde man geweest zijn. merkte de Gezant op. Zooals ik~u zei, hechtte ik toen geen gewicht aan die zaak, omdat er geen werk van gemaakt werd. Nu schijnt het niij heel vreemd, dat die werk man. James Russell, niet zijn best deed genoegdoening voor die belee- diging te krijgen dat is heel vreemd voor een gewoon arbeider. Dan daarbij nog, dat SiVwood in de nabijheid was. Lord Prestonkirk staarde Gilbert aan. Uw verhaal interesseert mij steeds meer, Mr. Eversleigh, ging de Gezant voort. Ik zal zien, wat ik doen kan. Maar nog eens moet ik u zeg gen, dat het eigenlijk een zaak voor de politie is. Ik geef u toe. dat het dat onder gewone omstandigheden zijn zou. Maar. Excellentie, ik niogt om mijn. vader denken. Ik moet mijn best doen hem te redden. Ik weet nog niet hoe, dat beken is, maar zoolang er nog een sprankje hoop is om heter dan nu te weten te komen, wat Silwood deed, kan ik niet allen moed opgeven. Begrijpt u mijn positie? Ja, en ik voel er sympathie voor, maar toch. toch is alles zeer on regelmatig." Maar wil u mij Helpen? Het zal veel moeilijkheden mee brengen. Ik kan natuurlijk den Itali- aanschen autoriteiten niet zeggen, wat u mij gezegd heeft. Ik kan dus uw argumenten niet gebruiken. Toch zal ik probeeren, wat ik doen kan. In ons allen sluimert een détectieve, en u heeft den détectieve in mij wakker geschud, en als het in mijn macht staat dat graf voor u geopend te krijgen, dan zal het geopend worden. Gilbe^ dankte den Gezant har telijk. Overmorgen hen ik in Rome, zei Lord Prestonkirk, toen hij Gilbert de hand drukte kom dan in den namid dag bij mjij. HOOFDSTUK XXXII. Gilbert Eversleigh ging naar Rome terug, voorloopig zeer tevreden over zijn succes. JHij voelde, dat Lord Pres- tonville ziclT zeer voor de zaak inte resseerde en daarom alles doen zou om hem te helpen. Maar tegelijker tijd was hij ongerust over hetgeen hij gehoord had van James Russqll. Dat James Russell in het Noorden van Italië was geweest in denzelfden tijd. toen de dood van Silwood aan gekondigd was. gaf veel te denken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5