N.v.Breemen&Oo, Petroleum-Gloeilichi Eau de Vichy P. BAGGERMAN Reform- A. F. H. v. d. VAART, SANGUINOSE. H. v. d. LAAN DE VRIE Bakenessergracht 78. Tel. 70 „Intermédiair" PILLEN P.v.Bijsterveld, Taai- en Koeksoorten, en Zemwziette Mannen, Vrouwen en Kinderen. H. C. TGMBERGH Co., m. VALLENTGOEB, (Bronnen van den Franschen Staat.) Kleine Houtstraat 1. T. A. Doiinée, D. DE CLERCQ, te Bloemendaal BRUINKOLEN BRIKETTE GIERSTRAAT 62. - - GOUD- en ZILVERWERKEN alsmede aan Luxe Artikelen. - Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstr Gr. Houtstraat 71, TURF OU a DROOfi reeds mededeeldea, dezer dagen een cir culaire onder de werklieden in onze havens waarin zif dezen voorstelde uit hun midden een vertegenwoordiging te kiezen, die bij haar hunne belangen zou kunnen voorstaan en tevens met de werkgevers de gemeenschappelijke be langen bespreken. De Vereeniging van werkgever fheensde op deze wijze de •grondslagen te kunnen leggen voor een aan den bloei van deze haven en i het algemeen welzijn bevorderlijke sa menwerking tusschen werkgevers en werklieden. Thans blijkt evenwel dat de Scheeps- en bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" ongezind is aan de totstandko ming van dit plan hare medewerking te verleenen. en de heer Wessels, redac teur van „De Havenarbeider", en een der voormannen van de werklieden aan de haven, verklaarde ons heden het w a a r o m hiervan De werklieden zei de hij ons heb ben het vertrouwen in de patroons ver loren. Hoe zouden wij met hen kunnen samengaan, waar verscheidene hunner de eens gedane belofte verbraken? Zoo hebben het Wilhelminaveem en het Blauwhoedenveem artikel 11 van het ih April gemaakte contract, waarbij den werklieden vrijheid van vereenigen werd gewaarborgd, met de voeten getreden. En de Maatschappij Nederland ontneemt eveneens aan de arbeiders wat eerst door het optreden der organisatie toegestaan was. Zoo zijn er tal van grieven. Bo vendien is Recht en Plicht in deze niet als organisatie gekend, maar ontvingen d© bootwerkers de circulaire hoofdelijk. Om al deze redenen wantrouwt Recht en Plicht de voorstelen der patroons en kan zij geen medewerking verleenen. N. R. Crt. MENT A WEI. Met het flottieljevaartuig „Assa- han" naar d e M enUtw e i- ei 1 an den. Aan een beschrijving van dezen tocht inde „Javabode" is het volgende ontleend De groep der Mentawei-eilanden bestaat uit vier groote eilanden Noord- en Zuid-Pagee, Sipora, en Siberoet Zij liggen ten westen van Padang. Den 29sten Augustus verlieten we Sabang 's morgens 6 uur en werd koers gezet naar Padang, waar we in den avond' van den 31n in de Em- mahaven aankwamen, van waar, na besprekingen met den gouverneur van Sumatra's Westkust, enz., eerst in den avond van 5 September de eigenlijke tocht een aanvang kon nemen. Met ons ging de controleur van de Ommelanden mee. In den morgen van 6 September werd geankerd voor onze eigenlijke vestiging op de Mentawei-eilandén, Sa wang Toengkoe in straat Sikakap, op het eiland Noord-Pagee. Daar woont de inlandsche posthou der met een 22-tal pradjoerits en be vindt zich ook een kleine nederzet ting van Maleiers. Vroeger bevond zich onze vestiging te Si Oban op het eiland Sipora. maar de bevolking had den posthouder van daar verjaagd en dlit was de hoofdreden, waarom de tuchtiging zoo noodig daar een aanvang zou nemen. Als straf was haar indertijd wel een boete op gelegd en. toen die niet betaald werd, een paar handelsprauwen in beslag genomen en de plaats voor den han del verbodenmaar liet Gouverne ment, dat herstelling van den post blijkbaar niet wil, moest den eilan ders toch nog op een andere wijze toon en, dat we niet met ons laten spelen. Te Sawang Toengkoe kregen we den eersten Mentaweiër te zien. in nationaal costuum. Deze vriend was genegen met ons mee te gaan en be hulpzaam te zijn bij het aanknoop en van de onderhandelingen met de hoofden. Den 7n vertrokken we naar de eer ste der drie kampongs van Si-Para, Si Gitjicle meegenomen Mentawei ër werd i»n zijn prauwtje, dat ook meegenomen was, naar den wal ge stuurd. Iiij kwam spoedig terug met den demata (hoofd) van de tweede kampong, Si Barara. en met dit heer die er op het oog ook als een echte mannetjes-putter uitzag, aan boord, kwamen we Dinsdagmorgen te Si Oban aan. Met de kijkers konden we duidelijk de Mentaweiërs aan den wal zien staan bij tientallen, gewapend met pijlen en bogenmaar het liet zich dreigender aanzien dan de wer kelijkheid gelukkig zou blijkeu te zijn. Reeds 's middags hadden de besprekingen plaats met het hoofd en kwamen velen met hun prauwtjes langs en aan boord. Onwillekeurig vroegen we ons afzijn dat nu onze vijanden, die menschen met hun open, goedaardige gezichten, die zoo heerlijk kinderlijk nog lachen kun nen Zoo ergens dan kan men hier zien bij dit natuurvolk, dat men waarachtig niet rijk behoeft te zijn, om gelukkig en tevreden te wezen. Ons vijandig gezind'? Geen kwestie vanze zijn schrikachtig, maar zoo bemerken ze niet, dat hun geen kwaad wordt gedaan, of met de mees te vrijmoedigheid praten ze, lachen ze met u en strijken u bijwijze van vriendschapsbetuiging over rug en buik Den volgenden morgen kwamen nog meer dematas aan boord en toen de besprekingen naar wederzïjdsch genoegen waren afgeloopen. ging Donderdagmorgen de landingsdivisie naar den wal voor een militaire machtsvertooning en orn te zien of werkelijk aan de door de gestelde machten bepaalde eischen was vol daan. In elk der drie sloepen werd één demata geplaatst, die instond voor de veiligheid van onze manne tjes. Al spoedig waren zij omringd door vele prauwtjes, die hun dien sten ongevraagd aanboden en den weg wilden wijzen door de Si Obau- rivier naar de eigenlijke kampong, die een paar uren het binnenland in gelegen is. Door de vele boomen, die in de rivier werden aangetroffen, de vele ondiepten en bochten duurde de tocht betrekkelijk langtoen einde lijk de kampong bereikt was, ston den de mannen ons ongewapend af te wachten met hun vrouwen en kinderen bij zich. De dematas en hun volgelingen aten aan boord een massa rijst, die een lekkernij voor hen scheen te zijn. De kamponcr. die daarna met een bezoek moest worden vereerd, heet Soemanoek en ligt vrij diep in het binnenland. De gezanten, uitgestuurd om de hoofden te verzoeken naar boord te komen, kwamen onverricn- ter zake terug en toonden zich wei nig geneigd, ons den weg te wijzen vermoedelijk een gevolg van de min der vriendelijke ontvangst der Soema- noekers. Die kampong schijnt niet zonder moeilijkheden te bereiken te zijn, te oordeelen naar de vele heu veltjes die overgetrokken, rivieren, die doorwaad, en wegen die afge stapt moeten worden. Het misdrijf dezer ..vijanden" be- staat, ook weer in het niet betalen van de hun opgelegde boete, o. a. voor het vermoorden van vier Ma- leier voor namen dan een van hun gen, dan aardig gebruik van de Mentaweiërs is dat bij het bouwen van een huis een mensch moet ont halsd) worden. Dat ze dit "ebruik zelf ook minder aardig vinden, bewijst-al het feit, dat ze daar liever een Ma- leier voor namen dan ene van hun eigen menschen. Koloniën. De resident van Banjoeinas deelt mede dat op 2 September in de dessa Bakol, district Batoer, afdeeling Bandjarnegara tengevolge van het inademenen van schadelijke gassen, in de nabijheid van een sinds lang nie meer werkenden krater 6 personen zijn omgekomen. Deze krater, een komvormige holte van Pl.m. 2 M. middellijn en 1'/' M. grootste diepte, bij de bevolking bekend onder den naam van Kawah Gasiran, is gele gen pl.m. 6'/= paal ten Oosten van Ba- toer en pl.m. 1'/. paal ten Zuiden van deai heerendienstweg van Batoer naar Diëng op de helling van den goenoeng Pangoran en is uit eerstgenoemde plaats te paard te bereiken. Hiermede wordt niet bedoeld het z.g.n. doodendal, dat veel dichter bij Batoer 'en ten Noorden van genoemden weg ge legen ia» De uit den bodem door spleten stij. gende gassen, vermoedelijk koolzuurgas, schijnen doorgaans nauwelijks merkbaar te zijn, doch blijkbaar heeft zich op den dag van het ongeluk zooveel gas ont wikkeld, dat dit boven den rand der kom een vrij aanzienlijke hoogte bereikte. De lijken werden althans op 1 meter buiten den rand gevonden. De plaats des onheils ligt pl.m. 6000 voet boven de oppervlakte der zee. (Java Ct.) Le!teren en Kunst. Mevr. Alida Oldenboom en Gerard Zalsman hebben te Berlijn zich op een liederavond laten hooren en veel succes gehad. Gemengd Nieuws. gelukkigê landsomstandigheden gebruik te malven, of op deze wijze invloed te winnen. Evenwel wil lord Lansdowne geen Engelsche leening goedkeuren zon der toestemming of medewerking van Frankrijk. De „Standard" verneemt voorts uit Tanger, dat de opstand zelf op zijn eind loopt een bewering, die men zeker geheel voor rekening van dit blad dient te laten, omdat verschillende andere be richten, ook in den laatsten tijd ontvan gen, de vooruitzichten voor den Sultan juist zeer ongunstig noemden. De be richten stemmen echter hierin overeen, dat de regeering van den Sultan groot gebrek aan geld heeft. Te zwaar jgestraft Zekere Burmeister een metselaar, die 26 jaar geleden tot levenslange tucht huisstraf was veroordeeld, heeft igratie gekregen en is in vrijheid gesteld.. In 1S77 had hij deelgenomen aan een door zijn vader op touw gezette inbraak in een hoeve te Damsdorf. De pachter en zijn vrouw ontwaakten en de vader van Burmeister schoot beiden m bed dood. Na de ontdekking van de moordenaars loochende de vader, een slecht befaamd en reed9 dilcwijls gestraft individu, ae daad. Daarentegen bekende de zoon dat hij beide doodélijke schoten op de echt- genooten had gelost. Het Schwurgericht te Kiel veroordeelde beiden ter dood. De Koning veranderde echter de straf in levenslange tuchthuisstraf. De vader stierf in 1896 in het tuchthuis. Nu ver zekerde de zoon, die zich aldoor in het tuchthuis voorbeeldig gedragen had, met onmiskenbare geloofwaardigheid dat niet hij, maar zijn vader de schoten had gelost. Hij was bang geweest dat zijn vader, omdat die reeds zoo dikwijls ge straft was, ter dood zou veroordeeld worden als de waarheid aan het licht kwam en had dus zich zelf beschuldigd om zijn vader te redden. Nadat de zoon op grond van deze mededeelingen reeds eenmaal vergeefs om gratie verzocht had, heeft hij thans na een tweede ver zoekschrift zijn vrijheid teruggekregen. Hij heeft dadelijk vast werk gekregen. Zijn moeder, iemand van bij de negen tig, leeft nog. De elecfcrlsche sneltrein te Berlyn Er is weer een proefrit te Berlijn gehouden met den Siemenswagen. die eenigszins gewijzigd wais, met puntig- en in paats van een ronden voorkant. Hieraan had men nog meerdere snel heid te danken, zoodat de wagen op zijn rif, van Marienfelde en Zossen. in weerwil van dn zwaren tegenwind reed met, 119.5 kilometer per uur, en met den wind meerijdende bereikte men 206.8 kilometer. De wagen en de motor hielden zich zeer goed. en het rijtuig reed gedurende cVe enorme vaart zonderschokken. Men blijft nu werken, niet om nog grooter snelheid' te verkrijgen, maar om de veiligheid beter te verzekeren. Een ondergeschoven kiud Gisteren begon te Berlijn de behan deling van het groote proces tegen graaf Sigmund Kwilecki en zijne echtgenoote. gravin Isabella, beschul digd van verwisseling van een kind. De heer en mevrouw Kwilecki, sinds vijf-en-twintig jaren gehuwd, hadden drie kinderen meisjes. Zij verlang den vurig naar een zoon, vooreerst met bet oog op het majoraatsrecht, op hunne goederen rustende, en voorts omdat zij. diep in schulden stekende, hij gebreke van een zoon ook geen hypotheek op hunne goe deren konden nemen. i In 1897 werd een zoon geboren, i Gravin Kwilecki was toen een-en- v.ijftig jaar oud. Onmiddellijk diende een 'der neven, op wien het majo raatsrecht zou zijn overgegaan, een protest in en beschuldigde het echt paar van een vreemd kind te hebben ondergeschoven. In Mei 1901, voor de rechtbank te Posen, won gravin Isa bella de zaak en zwoer zij, dat bet kind bet hare was. Doch de neef zette zijne nasporingen voort en moet nu tot de ontdekking zijn ge komen, dat liet kind is van zekere vrouw Pareza, wonende te Rrakau eb aan de grav-in verkocht vvas. Thans zijn de graaf en de gravin in hech tenis genomen, benevens drie vrou wen als medeplichtigen. Lord Lansdowne heeft de Fransche re geering uitgenoodigd, medlt de „Stan dard' om deel te nemen aan de nieuwe Marokkaansche leening. De Sultan zou geen nieuwe verplichtingen ten opzichte van Frankrijk op zich willen nemen, maar het Engelsche departement van buitenlandsche zaken schijnt wel bereid te zijn in deze Marokko ter wille te zijn. Door zakenmenschen te Londen en Man chester is een aanbieding gedaan om twee millioen pd. st. voor te schieten •en de Sultan- maakte van deze offerte gebruik om Frankrijk voorzichtig onder het oog ,t© brengen, dat er nog wel an deren te vinden zijn, die het in den nood wilden bijstaan, zonder van de on- Wassclion met zeep is.... ongezond Deze nieuwste ontdekking maakt „een kolonist" openbaar óm de Londensche „Times". Hij heeft een kwart eeuw lang nooit zeep gebruikt en is toch heel gezond. Zijn verklaring? Onze lieve Heer gaf aan de huid vettigheid, opdat deze de poriën vullen zou en aldus kouvatten enz. voorkomen. Proefondervindelijk bewijs? De men schen uit kringen waar men zelden an ders dan gezicht en handen met zeep in aanraking laat, komen, genieten, de sterk ste gezondheid, en die vettige Kaffer is nooit ziek. De „Westminster Gazette" heeft er dadelijk iemand op uitgezonden naar een hospitaal voor huidziekten. Daar werd gezegd dat inderdaad te veel zeep ge bruikt wordt, maar dat het belachelijk zou zijn, zeep geheel ie laten varen, vooral in een stad. Als men altijd regenwater bij de hand had, zou het nog gaanmaar bij het gebruik van hard water is zeep onont beerlijk. Dat zeep blootstelt aan rheumathiek en verkoudheid, werd een dwaze bewering genoemd. En het voorbeeld van den Kaffer be derft de zaak voor den kolonist voor iedereen, die wel eens dicht bij zulk een ongewasschen „natuurmensch" is ge weest Znid-Afrika. Generaal De la Rey verkeert met zijn gezin in eenigszins behoeftige omstan digheden. Zijn woning is door de En- gelschen vernield en -schadevergoeding hebben zij vam de Engelsche regeering nog niet ontvangen. Hij is toch in d;e eerste plaats iemanu, die recht heeft op een ruimere tegemoetkoming, daar hij het was die lord Methuen de vrijheid en het leven schonk, toen deze zijn ge vangene was. De omstandigheden van den generaal zijn een eigenaardig staaltje van de ellende, die op het oogehbllk in Trans vaal heerscht. Het is dam ook niet te verwonderen, dat de algemeene stem ming den Engelschen zoo vijandig is, zoo dat bijv. ook de Hollandsche kerk in de Kaapkolonie tegen de Engelsche in opstand gekomen is. RIJNLANBSCBE V HYPOTHEEKBANK Groote Houtstraat 14Ö HAARLEM V V V VAN Uro8coop te Botterdam. Rationeelmiddel TEGEN Ondergeteekende bericht dat bij hem evenals bij zijn voorgaDf den Heer VOORN, alle benevens STROOIMOPPEN verkrijgbaar zij Prima geurige Speculaas 30 tot 50 ct. de 5 ous, J. HE. KI IPERS firma G. VOORN, Brood- en Koekbakker, ANTHONIESTRAAT H.H. Wederverkoopers voordeelige conditiën. VOOR Dankbetuiging. Wel Ed. Heer v. BIJSTERVELD. Ondergeteekende brengt U zijn hartelijken dank voor de genezing van z|jn kind door middel van »1NTERMEDIAIR.« Na vruchte loos alle pogingen in 't werk ge steld te hebben om haar van een zeer ernstige zenuwziekte, St. Vi tusdans, volkomen genezen te krij gen, is ons dit alleen gelukt door Uwe »INTERMEDIAIR.« Naast God mijn dank. (w.g.) J. BOERTJE, Hil No. 39, Dordrecht Prijs per flacon met gebruiksaan wijzing 2. Verkrijgbaar te Haarlem bij J. J. GöPPINGER, Gr. Houtstr.147 Yoor engros Maatschappij NOVUM te Rijswijk (Z.-H). Wacht U voor bedriegelgke namaak Jansstraat 19, Haarlem. Koopen en verkoopen Effecten, Coupons en Wissels. Sluiten Hypotheken en Assuran tiën. Plaatsen voor rekening van hunne lastgevers gelden op Prolongatie, en nemen gelden a deposito op korten en langen termijn, onder hunne verantwoordelijkheid. Belasten zich met de Bewaring van Onderpanden van Prolongation, en in het algemeon met open en gesloten bewaarneming. Verhuren de in hunne Safe-In richting aangebrachte Loketten aan bij hen bekende of geïntro duceerde personen. Tarieven en Voorwaarden zijn te hunnen kantore verkrijgbaar. te SPAARNDAM, leveren franco Haarlem, puike Winter-Aardappelen Zeeuwsche Jammen 13.75 p. H.L. (laatste vulling.) Célestins, Grande Grille, Hauterive, Hopital. Verkrijgbaar bij overal bekend om zijn geur en fijne Kruidensinaak. GEGARANDEERD ZUIVER, 50 cents per half ki o. KI. Houtstraat 6a. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenhe van Haarlem naar le kl. 2e kl, 15 Cents 121/, i 20 17 30 j> 25 gesteld bij korte afstandi HEEMSTEDE BENNEBROEK HILLEGOM. LEIDEN, SASSENHE1M, ÜEGSTGEEST of LEIDEN Couponboekjes goederenagenten, veel besparing. verkrijgbaar geven voor Het best bekende middel tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. Bijna 40 jaren. Mejuffrouw INTHORN te Noordwijk had bijna veertig jaren gesukkeld aan zware hoofdpijn, gevolgd door bra kingen en was daardoor erg zwak in het hoofd. Geleden hebbende van lijders, die door Sanguinose genezen waren van dergelijke kwaal besloot zij daar ook de proef van te nemen. Thans schrijft zij ons: nik kan u met blijdschap melden dat de SaDguinose mij waarlijk helpt. Ai ben ik nog niet geheel beter, ik gevoel mij veel sterker, en dat wil wat zeggen, voor iemand die bijna veertig jaren gesukkeld heeft.« Ons zijn verscheiden voorbeelden bekend dat men schen jaren lang die hoofdpijnen hadden, die met braking gepaard gaan; en dat zij door de Sanguinose voor goed daarvan zijn bevrijd. Prijs per fl. f 1.50, 6 fl. f 8.—, 12 fl. f 15.-. Te Haarlem bij GÖPPINGER, Groote Houtstraat, v. GULIK, Zijlstraat, GRIEVEN, Kampersingei. is bet goedkoopste Kunstlicht ter wereld voor kamer of zaal (1 of Staanlauip), braudt zonder plÊ, kost slechts 1/l cent per by een lichtsterkte van 8o norm. Isaarsen. Aanschaffing b Na aanmelding eiken avond in werking te zien Bureau van Toestellen voor het automatisch vullen, wegen en i van alle soorten stoffen, zoo als Petroleum, Koffie, Stroop, I pomade, Boter, Inkt, Zeeppoeder, Zaden enz. Hei stoken van GASGOK vermengd met merk „Union voorkomt het Sinielen en i wen der GASCQKES, geeft flinke hitte en is het SPA ZAASföST voor de huisvrc Atelier voor reparatiën aan VAN Brand- en Inbrai vrije, gepantserd Brandkasten, Kluisdeuren, Hekt Safe deposit inrlohtlngc alwaar modellen te zien en inlichtingen grati krijgbaar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6