Stadsnieuws. Binnenland. Haarlem, 29 October, j Examens. Haarlem, 28 October. Akte examen vrije en orde-oefeningen. Opgeroepen 6 mannel. en 6 vrouw el. Geslaagd de da-! mesA. C. Hulsebos, AmsterdamJ. H. Hylkema, Haarlem. De heerenB. A. v. d. Sluis en D. van Veen, beiden Haarlem J. Ploeger, De Rijp, G. M. Uitermark, Haarlem. Nieuwe directeur. Tot directeur van de zangvereeni- ging «Amicitia» is benoemd de heer VV. H. Eiele, in plaats van den heer G. Hoogeveen, die als zoodanig be dankt heeft. Gymkhana-races. Voor hen, die daarin belang stellen, willen wij nog berichten, dat de Gym- khana-races Zaterdagmiddag op het terrein voor de cavalerie-kazerne te houden, zullen beginnen om half drie uur. Het programma bestaat uit 8 num mers. De leden van »Trou*, de 'Vereeni ging* en het Brongebouw hebben, zoo als wij reeds vermeldden, toegang tot dit terrein. Hedenmorgen werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteed Het onderhoud dei- duinen, op het eiland Terschelling, gedurende de jaren 1904, 1905 en 19U6, behoorende tot de zeewerken in Noord- Holland. Raming f 7200 per jaar. Ingekomen waren 14 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn, de heer A. C. Zwart te Terschelling voor f 5222. Centra Ie Werkplaats. Zaterdag a.s. zal. naar wij vernemen, de beer Versteeg, ploegbaas in de stel- piaats aam de C. W. S. der H. IJ. S. M. alhier, genoemde maatschappij, na ruim 42 jaar gediend te hebben, met pensioen verlaten. De heer P. M. den Hertog, ploegbaas in de wagenmakerij aan de C. W. S. der H. IJ. S. M. alhier, is be- mtoemd tot assistent-opzichter aan de werkplaatsen van genoemd© maatschap pij te Amersfoort. In de wagenmakerij zal een tweede assistent-opzichter worden geplaatst, daar de werkzaamheden van deze afdee- hng zoo uitgebreid zijn. Men deelt ons mede, dat de heer J. C. Koornhof Jr., van wiens zonderling huwelijksfeest wij vertelden, een ac- coord van 100 aan zijne crediteuren aangeboden heeft. Uit de Omstreken. Heemstede. B. Grijman, als machinist werkzaam in de stoomwasscherij van den heer Peeperkorn alhier, heeft het ongeluk gehad bij het opleggen van een drijf- liem in aanraking te komen met de as der stoommachine, waardoor hem de kleederen van het lijf werden gescheurd en hij een hoofdwond bekwam. Zandvoort. Woensdagavond gaf de heer Wessel- man uit Amsterdam in „Ons Huis" al- hier twee uitvoeringen met de biograaf, een voor kinderen te half 6 uur en een voor volwassenen te 8 uur. Beide keeren j was de zaal stampvol. Over 't geheel! hadden de voorstellingen een christelijk 1 karakter. Vele beelden hadden betrek-j king op de land- en volkenkunde en ook op humoristisch gebied werd veel op het doek gebracht. De aanwezigen gingen hoogst voldaan huiswaarts. Woensdagavond hield de Sociëteit al hier in hotel Driehuizen de jaarverga dering, waarin de aftredende commis saris herbenoemd werd. Het aantal le den bleef constant, n.l. 25. De finantiën der Sociëteit verkeeren in goeden staat. Door de politie alhier is proces-verbaai opgemaakt tegen A. H. te 's-Gravenhage wegens het niet-aangeven van ongeval len, overeenkomstig art. 12 der Veilig heidswet, overkomen aan drie zijner werklieden. Yelsen. Dinsdagmorgen had bij het schilde ren van de bekende spoorbrug nabij Velsen een droevig ongeluk plaats. Een 23-jarig schildersknecht had het ongeluk van de steiger en in het Noordzeekanaal te vallen. Onmiddellijk stelde men alle pogin gen tot redding in het werk, doch te vergeefs. Na eenige' minuten haalde men zijn lijk op. Dr. Ileslinga, die spoedig ter plaatse was, beproefde geruimen tijd de le vensgeesten op te wekkenhij kon echter slechts den dood constateeren. De ongelukkige stond bekend als een zeer oppassend werkman. Hij was ongehuwd. Zijne familie werd telegra fisch met het ongeval in kennis ge steld. Haarlemmermeer. Voor het kantongerecht werden weder 30 leerplichtovertredihgen behandeld meerdere vaders hoorden thans, als zijn de bij herhaling 10 boete tegen zich «ischen. En dat waren nog wel overtredingen van het vorige jaar Sloten. Het stoomgemaal van den Lutkemeer- polder is weder sedert eenige dagen in werking (zie ons nummer van 8 Octo ber) zoodat men deze week de water stand In den polder weder op normaal peil gebracht heeft. Staten Generaal STAATSüEGKuOTINU Toor 1904 Afdeelingsverslag. Justitie. Hulde werd den Minis ter gebracht voor den geheelen vrucht baren arbeid sedert zijn optrelen ver richt of aanhangig gemaakt. Vooral de mededeeling dat een wetsontwerp tot regeling van de administratieve recht spraak zal worden aangeboden, had vele leden verheugd en de verwach ting werd uitgesproken dat, naai den wensch van den Minister zelf, deze zaak nog voor de verkiezingen van 1905 haar beslag zal krijgen. Betreurd werd 't door verscheidene leden, dat een wetsontwerp betreffen de het arbeidscontract niet is inge diend. De urgentie daarvan blijkt her haaldelijk. gelijk men door eenige fei ten aantoonde. Over de vraag of zoo danig wetsontwerp ook de gedwongen winkelnering moet omvatten, bleek men van gevoelen te verschillen. Af-1 zonderlijke regeling werd door som migen noodig geacht. Kan een wetsontwerp betreffende de militaire rechtspleging in den loop J van het zittingsjaar worden ver-1 wacht Mag men ook verwachten eene regeling waarbij de berechting j van commune delicten door militai- j ren in vredestijd gepleegd, aan den ■burgerlijken rechter kan worden op gedragen Na het rechterlijk gewijsde omtrent het Jeu de Poule te Scheveningen meende men den Minister te mogen herinneren aan zijne vroegere toe-1 zegging betrekkelijk het tegengaan van dit spel. Zijn bepalingen daarom- trent in de aangekondigde voordrach-, ten betrekkelijk de speelzucht opge nomen Wordt een betere voorziening tegen de vervalschmg van voedingsmidde len opgenomen In de aangekondigde Strafwetnovelle Herhaald en nauwkeurig onderzoek van Overheidswege naar de hoeda nigheid en de samenstelling van voe dingsmiddelen ware volgens eenige leden het doeltreffendste middel tegen vervalsching. Is er een onderzoek ingesteld naar de middelen tot bestrijding van de oneerlijke mededinging en zoo ja, welke zijn de resultaten In verband met de voorgenomen be scherming van het zedelijk karakter van het openbaar volksleven werd de subsidieering aanbevolen van den ar- beid van de Nederl. Vereeniging tot behartiging van de belangen van jonge meisjes. Heeft de verleden jaar te Parijs gehouden conferentie aan leiding gegeven tot het beramen van wettelijke maatregelen ten aanzien van den handel in vrouwen en meis jes? Verbodsbepalingen werden ge- wenscht tegen het Neo-Malthusianis me in het algemeen, en tegen het in het openbaar uitstallen en in couran ten advertecren van de Neo-Malthu- eiaansche middelen in het bijzonder. Hierbij werd door .een deel der leden de hoop uitgesproken, dat men met gematigdheid te werk zou gaan en slechts eene zoodanige propaganda zou beletten die tot aanstoot en kwet sing der eerbaarheid aanleiding moet geven. Verscheidene leden wenschten de invoering van de Kinderwetten te splitsen en allereerst over te gaan tot die van het burgerrechterlijk ge deelte dier wetten. Met instemming werd van verschil lende zijden de aankondiging verno men van een wetsontwerp tot aanvul ling van art. 342 B. W. (Vaderschap). Gevraagd werd door enkele leden of in de aangekondigde strafwetno velle bepalingen zijn opgenomen te- j gen bet in het openbaar, in de poli- j tieke pers. bij geschrifte of mondeling 1 bestrijden van de Regeering en tegen 1 de zoogenaamde schandaaicolportage, j hetgeen zij zouden betreuren. Gevraagd werd of niet wijziging in I ons strafstelsel zou kunnen worden ingevoerd; ten opzichte meer bepaal-1 deliijk van de uitvoering van de ge- j vangenisstraf, in "den geest der zoo- genaamde „Reformatories" dat in eenige staten van Noord-Abaerika in toepassing is gebracht. Van 's Minis ters verleden jaar uitgesproken mee rling betrekkelijk de ongunstige wer king van onze celstraf was nog weinig gebleken. Kunnen in .de gevangenissen niet lezingen worden gehouden de zedelij ke verbetering van gevangenen be treffende? Dank werd den Min. ge bracht voor Zijne aanschrijving tot vergemakkeling van het spreken van gevangenen en gedetineerden met hunne familiebetrekkingen. Hiermee in verband werd gebracht het geval te Breda voorgekomen, van iemand, die niet in de gelegenheid was geweetst zijne stervende vrouw te Middelburg te bezoeken. In buiten gewone gevallen behoort Vergunning te worden gegeven om tijdelijk het gesticht te verlaten. Bij de toepassing van ons straf recht is volgens het gevoelen van en kele leden groote onevenredigheid te constateeren tusschen de strafmaat door verschillende rechterlijke colle ges ten aanzien van strafbare feiten van eenzelfde soort aangelegd, als tusschen die door den rechter aange legd ten aanzien van verschillende strafbare feiten. De relatieve billijk heid van de opgelegd,© straffen lijdt daardoor schade. Voorts volgt h. i. eene slappe toepassing der strafwet uit het systeem dat de rechter geheel vrij moet zijn om binnen de grenzen van het, strafmaximum, in elk con creet geval, de straf op te leggen, die hem. voor dat geval, billijk en raad zaam voorkomt. Voor zoo ver een en ander deels is"*iè wijten aan de wijze waarop het Openbaar Ministerie zijn taak vervult, had men met ingeno menheid gezien, dat de Minister hier omtrent rec-ds wenken had gegeven aan het O. M. Het instituut der voorwaardelijke veroordeeling maakte opnieuw een punt van breedvoerige bespreking uit. Verscheidene leden meenden dat de voorwaardelijke veroordeeling een krachtig middel kan zijn tot beper king van de veelvuldige toepassing van korte gevangenisstraffen, die in meer dan een opzicht verderfelijken invloed oefent. In verband hiermede wees men op de wenschelijkhead dat 's rechters vrijheid nopens do keuze van straf soort in dit systeem aanvul ling zou behoeven Naar aanleiding van de toenemende zware misdrijven vaak om de nietig ste redenen gepleegd, vroegen sommi ge leden of deze toeneming van de criminaliteit niet 't herstel van de doodstraf wettigt, maar andere leden meenden dat uit de courantenlectuur niet moet afgeleid worden, dat de criminaliteit zoo toeneemt,. Ook in het buitenland waar de doodstraf nog be staat, komen zware misdaden maar al te vaak voor. Iets anders is 't de organisatie der politie zoo noodig te verbeteren, indien dit kan leiden meer dan tegenwoordig tot het ont dekken van de bedrijvers van mis daden. Tegen lichtvaardige oplegging van later onnoodig blijkende preventieve hechtenis werd gewaarschuwd. Het denkbeeld werd voorts weder geopperd van schadeloosstelling van ontslagen preventief-ged'etineerden. Is de verleden jaar aangekondigde instelling van eene Staatscommissie voor de zoo noodige herziening van ons zeerecht spoedig te verwachten Hiermede in, verband werd gewezen op de noodzakelijkheid van wijziging der verschillende wettelijke voor schriften betrekkelijk de rechten en plichten van de schepelingen aan boord. Voorts werd de noodzakelijk heid betoogd der regeling van den rechtstoestand van de binnenschdppe- rij. Opnieuw werd' gevraagd be tere regeling van de naamlooze vennootschappen. In verband met den zwendel, de knoeierijen en mal versatiën. die hier te lande in de laatste jaren zijn gebeurd en die o.a. aan den dag zijn gekomen bij de faillissementen van de Noordbrabant- sche Bank. de Trust-Maatschappij „Wilhelmina" en de maatschappij ,Mindrinetti". Hierbij werd op ver schillende feiten de aandacht geves tigd, die in de onderscheidene bladen omtrent een en ander zijn medege deeld. Voorts werden verschillende middelen aangewezen, waardoor mis bruiken zouden kunnen worden ge keerd. Men herinnerde hierbij aan de reeds vroeger behandelde quaestie der Bouwmaatschappijen, welker sta tuten voortdurend worden goedge keurd als die van naaml. vennoot schappen van koophandel, terwijl naar de opvatting van den Hoogen Raad, wettelijke bepalingen uitslui tend op kooplieden betrekking heb bende, ten haren opzichte geen toe passing kunnen vinden. Wettelijke voorziening werd door; sommige leden noodig geacht om het den levensverzekeringmaatschappij en gemakkelijker te maken zich bij over lijden van een verzekerde eene ver klaring te verschaffen, houdende op gave van de doodsoorzaak, op de kennis waarvan bet geheele bedrijf dier maatschappij is ingericht. Wijzende op feiten, die ook dit jaar zich weder hebben voorgedaan, vroegen sommige leden, welke maat regelen de Minister beeft beraamd om te voorkomen dat de politie op voor belanghebbenden zeer onge- wensebte wijze een onderzoek doet instellen naar doel. strekking en in richting van vereenigingen van werk lieden, die rechtspersoonlijkheid wen- schen te verkrijgen en daarom goed keuring van de statuten aan de Ko ningin hebben verzocht. Onjuist bericht. Volgens het Volk zou de directeur van het Wilhelminaveem de werklieden voor de keus hebben gesteld, om als lid van de vereeniging Handel en Nij- verheid te bedanken, of ontslagen te worden. Volgens door ons ingewonnen infor matie" ten kantore van het Veem, is van bedreiging met ontslag geen sprake geweest. Wel beeft de directeur deu werklieden gevraagd van welke ver eeniging men lid was, en toen bleek, dat er 3 hunner lid van H. en N. waren. Het is der directie onverschillig, bi] welke vereeniging hare werklieden zich aansluiten en zij wenscht ook niet van par. 11 van het werkcontract af te wijken, doch wil op de leden van H. en N. een extra-contróle uitoefenen, daar deze vereeniging slechts uit revo lutionaire elementen bestaat, die den werkgevers reeds veel schade hebben berokkend. (T el. de scherpe contróle van den Minister van binnenlandsche zaken, van de ambtenaren wordt gevergd. Tegen 1 Januari a. s. wordt weer nieuwe aanvulling verwacht, (Tel.) Hoog water. Uit Oldeboorn wordt ons van 27 October gemeld Tengevolge van den hoogen stand van het boezemwater, is lxedlen een polderdijk nabij deze plaats over een lengte van ongeveer 50 meter bezwe ken en in de daarachter liggende sloot gedrongen. Een groote uitge strektheid in polder liggend land, be hoorende tot drie boerenplaatsen, is daardoor ondergeloopen. In deze lan den stond nog veel gras, en het daar in loopende vee moest ten spoedigste op stal worden gebracht- De hierdoor ontstane schade is aanzienlijk. Men heeft eerst getracht de ontsta ne doorbraak door het aanbrengen van kistingen te voorkomen en te dichtendoch dit is niet gelukt en, ook om de hooge kosten, gestaakt. Thans zal men door aanvoer van zand trachten de breuk te dichten en vervolgens het water weder uit malen. Ongelukken. Uit Heelen meldt men van 27 Oct. 27 October: Hedennamid'dag had een arbeider, werkzaam in de mijn Oranje-Nassau, het ongeluk bij bet uitkappen van kolen onder een neerstortende massa bedolven te worden." De man werd levenloos onder de massa te voorschijn gehaald. Hij laat een gezin met acht jeugdige kinderen achter. Een zestienjarig dienstmeisje is gistermorgen bij het glazenlappen aan de Nassaukade te Amsterdam van twee hoog uit het raam gevallen. Zij was bijna onmiddellijk dood. Hij borgde z'n lijf. Een schipper, die met zijn vaar tuig te Dokkum lag. kwam zeer laat Zondagavond aan boord, waarover zijne vrouw in hevige drift haar mis noegen te kennen gaf. Ze werden handgemeen, waarbij de man bet on derspit moest delven. Toen bij om hulp riep. schoten twee mannen uit de buurt toe, gingen in de kajuit, trokken de vrouw van haar man af en brachten haar op den wal, waar op de schipper de touwen losmaakte en zonder zijne echtgenoote met het vaartuig vertrok. Al haai- roepen om terug te komen, was te vergeefs, zoodat zij dien nacht zonder onder dak was. („Ass. Cf) Raadselachtig. Te Elspeet heeft men gisterenoch- ochtend om 6 uren den jachtopzie ner De Bruin dood in de bossohen gevonden. Om half clrie dien nacht was hij met twee opzieners op sur veillance uitgegaan, en toen hij op den afgesproken tijd niet weer ver scheen, zochten zijne kameraden hem en vonden hem dood liggen. De dok ter heeft geen teekenen van geweid op het lijk kunnen vinden. De plot selinge dood is tot heden een raad sel, daar De Bruin een krachtige man van middelbaren leeftijd was. Het Belgisch Staatsblad meldt, dat graaf de Grelle Rogier, Belgisch ge zant in Den Haag, benoemd is tot ge zant van België te Petersbui-g. ,,IIet leerstuk der deelneming en de moderne strafrechtsw." G. L. de Vries Feijens, geb. te Amsterdam. Postdiefstal. De correspondent te Rotterdam van het Hbld. seint Reeds eenigen tijd werden hieraan het postkantoor klachten ontvangen uit den vreemde omtrent het niet op de bestemming komen van brieven, als gevolg waarvan dan ook vanwege de directie een scherp onderzoek was ingesteld. Gistermiddag is de vermoe delijke oorzaak daarvan gebleken. Aan het bureau van ontvang bemerkte na melijk een der ambtenaren bij het sorteeren van de post uit den Congo, dat de chef van dat bureau, de com mies eerste klasse v. H.. een aantal brieven in zijn jaszak stak. De directie werd onmiddellijk gewaarschuwd, die op haar beurt de recherche een wenk gaf. Inmiddels werd de delinquent aan den praat gehouden en kon bij de komst van de ambtenaren der recher che onmiddellijk het feit worden ge constateerd. De schuldige is gearres teerd. De sensatie onder de ambtenaren over deze daad van een betrekkelijk hooggeplaatst collega is zeer groot. Be gemeentebedrijven. Naar verluidt, zal het eerlang te verwachten wetsontwerp op de ge meentebedrijven deze materie regelen in den geest der Engelsche wetgeving geheel zelfstandig beheer dier bedrij ven door commissiënte benoemen door den gemeenteraad en aan dezen rekenplichtig, terwij 1 eventueele saldo' s ten goede komen aan de gemeentekas. Ieder bedrijf zal dan als't ware een naamlooze vennootschap wezen, waar van de ingezetenen der gemeente de aandeelhouders, bedoelde commissiën de commissarissen, en de zittingen, waarin de vroedschap het beheer be oordeelt, de algemeene vergaderingen zijn. (Centr.) Be spoorweg-enquête De staatscommissie van enquête om trent het spoorwegpersoneel boorde gisteren de volgende getuigen J. A. Roessingh van Iterson, Amsterdam, hoofd-ingenieur, chef van den dienst van tractie en materieel, H. IJ. S. M.; en J. J 's Jacob, Amsterdam, ingenieur v. d. weg, chef der 3e afdeeling van den dienst van weg en werken H. IJ. S. M. Verlaten kind. Dinsdagmorgen vervoegde zicbee; persoon bij- eenige ingezetenen t Burgerdam, met liet verzoek hem e zijn aclxtjari dochtertje huisvestuj te verleenen. Hij verklaarde declamator te zijn e vertelde, dat hij dien morgen uit G01 kum herwaarts gekomen was. Hi kind werd niet bij hem gezien. Nadat zijne pogingen lierliaaldelij mislukt waren, begaf hij zich naa Ransdorp. in gezelschap van IxatkiiK Hier beproefde hij eveneens tevei geefs bij de ingezetenen te worde toegelaten. Plotseling was hij echter spoorloi verdwenen, met achterlating vanhi meisje, dat op hem wachtte. Het kin had een koffertje niet kleedingstu] ken bij zich c-n weet geen adres op geven. Naar de „Standaard" verneemt,! de heer H. Seret lijdende aan lick bronchitis. Voor alarmeerende berici ten bestaat evenwel, naar men aa het blad berichtte, geenerlei grond. Handenarbeid. In de bestuursvergadering dar V« eeniging tot bevordering van het ond* wijs in handenarbeid in Nederland we tot voorzitter gekozen de beer W. Sv?a te Haarlem, en de heer J. van 't Hof 1 penningmeester en de heer A. van Wat als secretaris herkozen. Er werd besloten dit jaar examen houden op 23 en 24 December te Hai lern ter verkrijging van het diploma (karton en klei) en het diploma B (hou Om aan dat examen te kunnen deeh men moet men den leeftijd van 18 ja bereikt hebben of in de hoogste klas eener kweek, of normaalschool zitten. Tot leden der commissie van exam werden benoemd de heeren P. T. t der Meulen en J. van Bladel te Den Haf J. W. Sevenhuyzen en J. Hofstra te Hai lem en A. van Waart te Rotterdam. I plaatsvervangers werden benoemd heeren W. Swart te Haarelm en L Stj te Amsterdam. Nog werd besloten het huishoudel reglement te wijzigen, zoodat het 1 richten van plaatselijke afdeelingen e gelijk wordt. Jeugdige dieven. B. Post en H. Koöps, resp. 14 en 17 jaar, zijn door de politie te Wageningen gearresteerd wegens diefstal van aard appelen. Op 3 plaatsen moet door de knapen zijn ingebroken, en daarbij moetenl2 zakken met aardappelen zijn ontvreemd, die natuurlijk ver beneden hun waarde werden verkocht. Door de politie is alles weer in beslag genomen. Bij een der inbraken moet een hond zeer ernstig mishandeld zijn. Zij hebben' een volledige bekentenis afgelegd. Voor het station Obdam, is heden de rangeerder W. ,te Hoorn woonachtig, tusschen de buffers geraakt. Zwaar ge kneusd overleed hij na eenige oogen- blikken. »Het Volk* ontving van een verpleeg de uit de Werkinrichting voor volwas sen Blinden aan de Plantage Midden laan wederom een klacht. Terwijl nl. het bestuur bepaald heeft dat voor een dag verzuim slechts I5 cent op het weekloon gekort mag wor den zou de directeur, de kapitein Exel, willekeurig 1/6 van het weekloon daar voor kortenook indien men slechts enkele uren wenscht te verzuimen, moet men een geheelen dag wegblijven. De directeur zelf echter is kapitein bij het Indisch leger op nonactief en verzuimt nu al twee jaar zijn militai ren dienst, terwijl zijn salaris groo- tendeels doorgaat. Onlangs verzuimde hij vijf maanden als directeur, ten einde in Nijmegen militairen dienst te doen, doch zijn directeurssalaris ging door. Malversatiën. Men meldt ons Te Noordwolde (Fr.) ging in de laatste dagen een praatje over heft beheer der goederen van de Her vormde gemeente. Men bewëerde, dat die zaak niet in orde was en meer en meer nam het praatje een vasten vorm aan. Politie en justitie werden er mee in kennis gesteld, een voorloopig onder zoek bracht dingen aan het licht, die eindigden met de aanhouding van den administreerenden kerkvoogd. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie te Heerenveen en de rechter commissaris is met de instructie be gonnen. Men wil beweren, dat eene ongeluk kige speculatie i'n fondsen ook hier de oorzaak moet zijn. (Tel.) Rijksverzekeringsbank. Naar wij vernemen, blijkt het thans werkzame administratief personeel der Rijksverzekeringsbank nog niet toereikend te zijn voor den overstel penden arbeid, welke, vooral ook door Selievening8che visschers. Te Scheveningen is teruggekeerd matroos van de SCH 257, schipper Evert Keus, van de reederij van Hulsentop en Schoor, die mededeelt, dat in den nacht van 6 dezer op de Engelsche kust de j bomschuit is geloopen op een coppel, en dat hij, de bomschuit hoorende kra ken, op de coppel is overgesprongen. Tot zijn verwondering zag hij dadelijk de bom met het overige gedeelte van de bemanning weer wegdrijven hij verloor het schip spoedig uit het gezicht. Reden om zich ongerust te maken over het lot van de bemanning is er niet, want blijkbaar is de botsing niet ern stig geweestde coppel had althans geen averij. Door de bemiddeling van' onzen con sul te Lowestoft is de matroos naar Sche veningen teruggekeerd. De vrijzinnig-democratische Mesveree- niging te Rotterdam stelde gisteravond mi. E. E. van Raalte opnieuw candidaat voor de Tweede Kamer. Brand. Hedenochtend is te Roosendaal (N. B.) een hevige brand uitgebroken in de steenkoleMoods van de gemeente-gasfa briek. Daar de loods in de onmiddellijke nabijheid staat van den gashouder, i9 het gevaar des te grooter. Bij de afzending van dit bericht was al het brandbluseh-materieel op de plaats des onheils en werkt men niet kracht om het vuur in -zijn voortgang te stuiteer. Gebr. Driegsen. Uit Arnhem meldt men Hedenochtend is ook de tweede der gebroeders Driessen, Antoon in den val geloop en. De hoofdschuldige Dorus is nog altijd op vrije voeten, maar de kapitein der marechaussee, jhr. van Spengler, heeft hoop ook hem heden gevangen te nemen. Acad. examens. Groningen. Geslaagd cand.-ex. Godge leerdheid le ged. F. Smid Pzn. Utrecht. Geslaagd kerkelijk voorber.- ex. J. W. C. Ort. Amsterdam. Aan de Universiteit is af gelegd het cand.-ex. 2e ged. Godgel. H. Bussemaker; het cand.-ex. 2e ged., geo logie J. M. Geerts. Bev. tot doctor rechtsw. op proefschrift Der traditie getrouw. Men schrijft uit Wartena aan Het Volk Toen de loteling J. T. van Wartena dezer dagen zou gaan loten, gaf de va der hem te kennen, dat hij, wilde hij in dezen de familie getrouw zijn, num mer 33 moest trekken. Wat was 't geval? De grootvader had indertijd dit num mer getrokken, diens beide zoons trok ken eveneens ieder nummer 33, de klein zoon diende dit nu natuurlijk ook te doen. Inderdaad, tot niet, geringe verbazing van velen zond de kleinzoon per tele foon den uitslaghij had getrokken het gedenkwaardige familienummer 33. tot groote vreugde zijner ouders bleek dat het nummer bovendien vrij van dienstplicht was. Sanatorium Hoog Laren. Uit Amsterdam wordt aan de N. gemeld Naar wij vernemen, zijn thans re( in bet, op 26 September geoper sanatorium Hooglaren 25 patiënl (borstlijders) voor het meerendeel Amsterdam, opgenomen. In verba met de vele aanvragen om opnemii heeft het bestuur besloten het aan bedden voor vrouwen- en mann afdeelingen van 40 op 50 te breng Klokluiden. Men schrijft ons uit Sliedrecht,' 2S October Tot vóór korten tijd werd, als zooveel andere gemeenten, het kl gelui als een oud gebruik in eere houden. Dit oud gebruik schafte 0: gemeenteraad echter af toen hij mc overgaan tot de benoeming van j nieuwen klokluider wijl de voi titularis was overleden. En ziet, de klok niet meer luidt, begint heimwee naar de kerkklokstonenv velen met den dag sterker te word Adressen zijn opgesteld en worden teekend, ten einde den raad te zoeken op zijn besluit terug te kom nu zoo velen blijk geven, dat ze aloud gebruik nog op hoogen p stellen en liever om 'n enkelen gul niet afgeschaft wenschen te word N. R. 0 Wij vernemen, dat het wetsont werp betreffende de regeling der ge meentebedrijven dê Staten-Generaal reeds beeft bereikt of spoedig zal in gediend worden. Zaken der gemeente Baflo. Dinsdagavond liad te Baflo ander maal een raadszitting plaats met als eenige punt °P de agendabehande ling der begrooting. Zooals men weet weigerde de raad Vrijdagavond met algemeene stemmen de begrooting te behandelen. Dit onverwachte besluit zoo zeide de voorzitter, had gemaakt dat hij toen onvoorbereid was en niet had gedacht aan art. 144 van de Grondwet. Daarom had hij de be grooting met het gevallen besluit niet aan Gedeputeerde Staten opgezonden, doch wilde hii de begrooting nog maals aan den raad ter behandeling aanbieden. De heer Edens, die in de vorige vergadering had voorgesteld de be grooting niet in behandeling te ne men, zeide toen gemeend te hebben dat 'de raad verantwoordelijk was voor die vermiste 7000 als hij de begrooting goedkeurde. Dat is hem gebleken niet bet geval te zijn, van daar dat hij thans geen bezwaar had tegen de behandeling. De voorzitter zeide, dat de begrooting was onge maakt, nadat op het Provinciehuis advies was ingewonnen. Het speet hem, dat men in de vorige vergade ring niet naar hem had willen luis teren en de zaak daardoor gebracht had in het stadium, waarop zij voor 'toogenblik verkeert. Waarop de heer Edens antwoordde dat men liet den Raad toch niet kwalijk nemen kan, dat bij in de gegeven omstandighe den voorzichtig was. Er ontstond nog eenige discussie tusschen den voor zitter en den heer Jb. Bruins over de vraag of de rente van de ƒ7000 een oude dan wel een nieuwe post was. Daarna werd de begrooting in behan deling genomen. Hier en daar wer den kleine wijzigingen aangebracht. INGEZONDEN MEOEDEE- UNGEN, 30 cents per regel. De Nieuwe Geneeswijze. Dat zij die lijde zijn, aan welke kv ook,niet aarzelen; te richten tot den recteurvan hetHi de Ia MédecineB veile, de voorna ste FranscheGen kundige inricht Deze inrichting werpt het gebi der geneesmiddelen geheel, i dit de maag van streek brei overtuigende bewijzen zijn gele' dat lijders atdoend genezen den van breuken, hardlijvigl zenuwlijden, verlamming, view gen, jicht, asthma, chronit bronchitis, suikerziekte, maag huidziekten, doofheid, nierzie puisten, kanker, enz. Een geil treerde courant wordt gratis durende twee maanden toege; den. Voor consults eninlichtir wende men zich aan l'Hótel Médecine Nouvelle, rue Lisbe 19, Parijs. Sport en Wedstrijde Luchtscheepvaart. Te Neuilly zijn in tegenwoordig van eenige officieren, aangev door den Franschen minister oorlog, proeven genomen met <fe stuurbaren ballon 110 10 van Sa Dumont, die zijn ballon in geval oorlog ter beschikking van de 1 sche Regeering stelt, onder deze waarde, dat die ballon nooit worden gebruikt tegen Brazilië, vaderland. Daar het hard woei. 1 men zich bepalen tot proeven i loods. De officieren gingen v goed na hoe de motor en de sc ven werkten.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2